5 1.Mr. L.G.v. Dam Vrijzinnig Democraat! JONGEREN STEMMEN LIJST Schilderachtig schouwspel fyteika de Btuifa J.angensstad ZATERDAG 17 JUNI 1939 HAAR EE M'S DAGECAD 2 Voetganger weifelde l>ij liet oversteken. Vrijdagmiddag is dc 61-jarige koopman M. op het Frans Halsplein doordat hij weifelend den weg overstak aangereden door een 16-jarigen wielrijder. De voetganger viel en brak een bo venbeen. Na door een dokter te zijn behandeld is hij per ziekenauto naar de St. Joannes de Deo overgebracht. Den wielrijder treft geen schuld. VEREEN. VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Aan het jaarverslag van de Commissie van Moeders en Opvoedsters uit dc Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, afd. Haarlem en Omstr., is het volgende ontleend: Het bestuur onderging eenige wijzigingen. Het dag. bestuur is thans als volgt samengesteld: voorzitster: mevr. Nienhuys—Versteegh. vice- voorzitster mevr. BlombergZeeman, le secre taresse mevr. Van Zwijndregtter Meulen, bij wie het secretariaat is gevestigd (Bloemendaal- scheweg 157, Bloemendaal) evenals de biblio theek met leeskamer, 2e secretaresse mevr. RechsteinerMondriaan, penningmeesteresse mevr. G. VisseringKrayenhoff v. d. Leur. Herinnerd wordt aan de verschillende werk zaamheden der vereeniging, zooals herdenking in het Concertgebouw voor kinderen op 11 No vember; tentoonstelling van het werk der ver eeniging in een pand in de Gr. Houtstraat: een avond in het Nut met de ouders van kinderen van den Kinderbond; lezing van mevr. Brug manKan over hare ervaringen in Genève in verband met het Volkenbondswerk: drie opvoe ringen van „Ukkie wist Raad'', sprookje van mevr. C. E. de Vogel, muziek van mevr. B. TiedemanWijers, in samenwerking met den Kinderbond, in den Stadsschouwburg en de aan bieding van de filmvoorstelling „De Groote Illusie" aan hoofden, leeraren en onderwijzend personeel en aan leerlingen der 2 hoogste klas sen van gymnasia, H. B. S. en U. L. O. scholen. Bovendien werd medewerking verleend aan vredesétalagcs bij boekhandelaren en verschil lende vredestentoonstellingen. Speciaalhuis voor kousen. In de Barteljorisstraat 7 is onder den naam Palm Beach een speciaalhuis geopend voor kousen en fijne lingerie. De winkel, die een architectonisch verzorgd interieur heeft, maakt een buitengemeen smaakvollen en modernen indruk en is geheel in crème-kleurig gehouden. Ook de étalages zien er zeer ver zorgd uit en zijn artistiek en modern, doch zonder overdaad, ontworpen. Reeds heden morgen, nog voor de officieele opening, waren er reeds talrijke dames, die haar kousen-voor raad bij Palm Beach kwamen aanvullen; zon der twijfel zal dit aantal in de volgende dagen nog wel grooter worden. Knaapje van IV2 jaar in rioolput gevallen. Buurman sprong over schutting en paste kunstmatige ademhaling toe. In de Brandtstraat is Vrijdagmiddag een ongeluk gebeurd, dat nog goed is afgeloopeh. 3n een onbewaakt oogenblik was een jongetje van Vh jaar het plaatsje achter zijn wo ning opgelóopen. Hij viel 'mét zijn hood naaf beneden in een rioolputje. Zijn moeder heeft hem er onmiddellijk uitgetrokken doch het knaapje was reeds bewusteloos. Een buur man sprong over een schutting en paste kunst matige ademhaling toe en inderdaad mocht het hem gelukken het kind weer bij te bren gen Het is daarna naar de St.-Joannes de Deo vervoerd en daar opgenomen. Er bestaat geen levensgevaar en hedenmorgen was de toestand zelf gunstig, zoodat het knaapje waar schijnlijk geen nadeelige gevolgen van zijn escapade zal hebben. Zijn moeder was echter door het gebeurde overstuur geraakt en moest door eenige leden van den O. D. wor den gekalmeerd. Horecaf pleit voor: vacantie in in eigen land. Het zal wel niemand verbazen, dat het Ne- derlandsche hotel-, restaurant- en cafébedrijf moeilijke tijden doormaakt niet alleen omdat het reizigersverkeer minder frequent is ge worden in verband met den internationalen toestand, doch ook door de zware lasten, welke op het bedrijf drukken. In een persconferentie heeft de voorzitter van Horecaf, de heer Th. van Stigt, uiteen gezet in hoeverre er vooruitgang te bespeuren is en op welke punten nog zoo veel te wenschen overblijft. Een belangrijk gedeelte van het streven naar verbetering wordt gedragen door het comité van actie onder voorzitter schap van dr. F. E. Posthuma, dat zich ten doel stelde aandacht te vragen voor den nood toestand waarin deze bedrijfstak was geraakt. Verschillende plannen werden uitgewerkt. Daar was het plan tot het bijhouden van een vreemdelingenstatistiek. In 1938 trad de sta tistiek in werking, zoodat het vreemdelingen verkeer kon worden gecontroleerd. Vele menschen zullen thans liever in eigen land blijven, zoodat het bezoek van vreemde lingen aan ons land dezen zomer zondertwijfel geringer zal zijn dan vorige jaren het geval was. Dit zal moeten worden goedgemaakt door het feit, dat de Nederlanders ook hun vacantie in eigen land doorbrengen en geen geld naar het buitenland brengen, waarvoor men in eigen land niets kan terugverwachten. Het tourisme in eigen land moet- met volle kracht bevorderd worden cn het is loffelijk, dat de verschillende Verecnigingen van Vreemdelin genverkeer aich daarvoor buitengewoon in spannen. Haarlem vóóruit naar betere tijden! 2. Dr. L. C. Kersbergen 3. Mevr. Mr. E. van EekThiel 4. D. J. A. Geluk enz. (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Sme- destraat, uitsluitend tussen en 11 en 13 uur. Armbandje. Bureau van Politie. Smedestraat. autoped, v. Zanten. Turfmarkt 20 rd„ 2 bank biljetten, Vroom en Dreesmann. Groote Hout straat, contact van motor, v. d. Meer, Arnulf- straat 9: duif. Kerkstra, Sehalkburgergracht 75; doos met inhoud. Neeven. Bisschop Ottostr. 14; armbandhorloge. Kroes, Marnixstraat 146, da meshoed, v. Eeden. Tentenkamp, tent no. 12 Zandvoort-Noord; armbandhorloge. Ligtvoet, Regentesselaar. 25: jongensjas. Tilleman, Pon- tianakstraat 38. jongensjas. Schouen, Kleine Houtweg 1: halsketting, Tenbouwhuis. Leidsche plein 13 r.v parapluie. Portier. Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Nieuwe Gracht: rijwiel- belastingplaatie, Lebeau. Zonnebloemstraat 54; kinderschoentje en 3 pakjes sigaretten. Bureau van Politie. Smedestraat; tasch inh. boeken, v. d. Veldt, Waldeck Pyrmontstraat 66: padvin- derstasch, Bureau van Politie, Smedestraat: wandelstok, Wcrnik, Lange Veerstraat 28. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranhooordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Collecte voor t. b. c.-patiënten. Het is niet voor den eersten keer, dat een beroep op de liefdadigheid van het publiek wordt gedaan. Telkens klinkt de kreet om hulp, dan voor blinden, dan voor geesteszieken, onvolwaardi- gen, het verwaarloosde kind, t.b.c. patiënten enz. Waarom? Omdat het lijden van al deze hulpbehoeven den zoo groot is! Omdat de financiën niet toe reikend zijn om allen, die voor hulp in aan merking komen, te helpen! Wanneer u alleen maar bedenkt dat er in ons land zoo ongeveer .000 personen zijn die lijden aan de zoo zeer gevreesde volksziekte de tuberculose, en een belangrijk aantal niet in staat is de kosten, aan een sanatoriumkuur verbonden, te betalen, terwijl zij die in een of andere nazorginrichting dienen te worden ondergebracht eveneens door gebrek aan geld niet kunnen worden geholpen, dan spreekt het haast vanzelf dat. zoolang de zee van ellende nog.zoo groot blijft, door hen, die zich met het bestrijdingswerk bezig houden, elk wettig middel ter hand moet worden geno men om te kunnen helpen! Heeft het Bestuur van de Stichting „Steun fonds van de Vereeniging tot bevgrdëring der belangen van Tubercuiose-patient-en _in Ne derland' ook in het. afgeloopen jaar haar ze genrijken arbeid kunnen voortzetten en aan 179 bedreigde menschenlevens hulp en bij stand kun nen verlêenenook voor 1P39 hoopt zij met dit mooie werk door te kunnen gaan. Het Gemeentebestuur ten uwent. hetwelk toestemming verleende tot het houden van een collecte en dus op moreelen grond ons werk tracht te steunen, stelt u thans -in de gelegen heid door het brengen van een financieel of fer hen te helpen die het zoo ernstig noodig hebben. Vandaar een beroep op u allen om op Zater dag 17 Juni a.s. naar draagkracht te zuilen- helpen, want alleen door het verleenen van uw steun kan veel leed worden voorkomen. HET COMITé. C. A. BERG 17 Juni Spccltuiiidag. „Voorkomen is beter dan genezen"; Heden viert de speeltuinjeugd feest. Meer dan 1700 kinderen marcheerden in optocht in hun kwartier en begaven zich nadien naar den speeltuin om onder goede leiding de verschil lende spelen uit te voeren. In den tuin werd gesproken over de waarde van het speeltuinwerk. „Wij willen bescherming van het normale ge zonde kind", zoo werd gezegd. De arbeiders en hun vrouwen slaan de hand aan den ploeg. Zij willen zelf werken aan de sociale opvoeding van hun kroost. Zij hebben begrepen dat men geen eischen kon stellen aan de groot gewor den jeugd, wanneer niet van jongs af aan alle middelen tot opvoeding waren toegepast. Zij voelden tot in het diepst van him ziel dat geen fiere flinke burgers konden opgroeien uit de kinderen die hun spel speelden in de nauwe, zonlooze straten der groote steden. Zij wisten dat iets anders daarvoor in de plaats moest ko men. De zich baanbrekende nieuwe gedachten en opvattingen die zich aan het einde van de vorige eeuw verbreidden over de wereld, von den een vruchtbaren voedingsbodem in die mannen en vrouwen die tot stichting van de eerste vereeniging Oosterspeeltuin besloten. De idee nu zelf de hand aan den ploeg te slaan vond niet veel weerklank. Spot en hoon ontbra ken niet. Maar de voortrekkers gaven geen kamp! Langzaam kwam belangstelling en lang zaam ontwikkelde zich het speeltuinwerk „Een dracht maakt macht". De aloude leus vindt in gang. De speeltuinbeweging groeit. Het land ontwaakt! Er komt belangstelling uit het buitenland. Overal ontstaan vereenigingen. In 1931 organiseeren zich 58 in getal in de Ne- derlandsche Unie van speeltuinorganisaties. In 1939 zijn er 130 lid van de NUSO. In 1938 wordt voor de eerste maal een Nederlandsche Speeltuindag gehouden. Naast de Emmabloem, naast Zonnestraal, De Speeltuindag. Elk jaar zal opnieuw de stichting van de eerste vereeniging gevierd worden. Op dien dag zal elk jaar sterker en beter, het Nederlandsche volk worden ge wezen op de dringende noodzakelijkheid, het normale gezonde kind te beschermen. Wij willen diepgaande zorg voor het lichame lijk en geestelijk welzijn van de jeugd. Speel tuinen, clubs voor handenarbeid, roeien, zwem men. sport, van jongs af aan! Gezonde lichamen gezonden geesten. Verdraagzaamheid, welwil lendheid. eerbied voor gemeenschappelijk be zit, liefde voor al wat ademt worden aange kweekt. Dit alles willen de speeltuinvereenigingen op wekken en bevorderen bij de jeugd door samen werking van de ouders, daarbij gesteund door de geheele burgerij en de overheid. Wij mogen vaststellen dat we op den goeden weg zijn. Daar om vieren we „Speeltuindag". Een dag in het OPTICIEN ERDTSIECK deelt mede, dat hij, ingaande heden, is verbonden als leverancier aan ALLE Ziekenfondsen. OPTIEK ERDTSIECK, ZIJLSTRAAT 57 TELEFOON 19223. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. C. Booïj— Peters, d.. Zanders straat 39, IJmuiden. A. M. RutteSlijkerman, z., Bloemend, str.weg 21, Santpoort. J. C. OudendijkTimmer, d., Water landweg 10, Velsen. A. de Koning—Kuiper, z.. Will Ba- rendszstraat 33, IJmuiden. M. W. M. Voogd Duller, z„ Lceuweriklaan 5, IJmuiden. P. Noordzij—van der Steen, z., Mahustraat 14, IJmuiden. Overleden: Geene. Ondertrouwden: K. ,C Bakker, Bakkerstraat 28, IJmuiden en J. M. Erasmus, Breskens, toek. adres: Den Helder. A. C. Kit, Wijkerstraatweg 168, Velsen (N.) en M. Naberman, Zandvoort, toek. adres: Wijkerstraatweg 168, Velsen (N.) C. Haan, Amsterdam en E. Snijders, R. Claes- zenstraat 31, IJmuiden, toek adres: Amster dam. M. Kerssens, Akersloot en N. G. Hooij- schuur, Schulpweg 126, Veisen (N.), toek. adres: Uitgeest, C. Corneliszstraat 6. H. A. M. Gödde, Terrasweg 68. Santpoort en M. F. B. Lummer, Lippstadt (Dltoek. adres: Amster dam. H. Gravemaker, Pres. Steijnstraat 18. IJmuiden en A. Bencker, Mahustraat 37, IJmuiden, toek. adres: Bakkerstraat 6, IJmui den. A. van Es, Haarlem en A. Aris, Hoofd straat 85, Santpoort. Gehuwden: T. van den Berg en M. Kok, Watervlietstraat 29, Velsen (N.). G. Mooij en A. Visser, Limmen. P. U. Douma en Ch. Simo- nis, Groeneweg 42. IJmuiden. F. G. Starre- veld en J. H. Bongers, Hagelingerweg 295, Santpoort. W. D. Bijl en J. A. Boelsums, Em- den Dl."iH. van der Wiele en J. W Harmsen, Heidestraat 19, IJmuiden. P. N. Höweler en H. L. Lindemann, Beverwijk. L. G. de Noo en J. G. van Nie, P. C. Hooftlaan 60, Velsen. W. J. Stertefeld en J. Oldenburg, Bloemstraat 138, IJmuiden. H. Slings en H. Wortel, Hagelinger weg 341, Santpoort. G. C. van Westen en M. W. Koningstem, Cheribon (N.I.) J. M. Visser en J. Prins, de Roemerstraat 9, IJmuiden. de Hongaarsche hoofdstad. lAdv. Ingez Mea.j Venoachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: iets warmer, ge deeltelijk bewolkt, droog weer, zwakke tot matige westelijke tot zuidelijke wind. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zondag v.m. 4.01 uur; n.m. 16.25 uur. Strand berijdbaar van 9.00—14.30 uur. Maandag v.m. 4.46 uur; n.m. 17.09 uur. Strand berijdbaar van 9.45—15.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst Brandweerkazerne) Ged. Oude-Gracht: 14141. VOOR KAMPEERBENOODIGDHEDEN UITGEBREIDE SORTEERING SPORTMAGAZIJN TWIJNDERSLAAN 7 TELEF. 15116 (Adv. Ingez. Med.) jaar weerklinke luide onze roep om steun en medewerking. Veel onnatuurlijk en dus over bodig leed kan worden voorkomen. Daarom al len die de jeugd lief hebben op de bres! Steunt het Speeltuinwerk met hoofd en hand en met de beurs! Namens het Verbond van Haarlemsche Speeltuinvereenigingen. J. J. C. OPHUIJSEN, Secretaris. Smedestraat 11a, Haarlem. Nieuwe D. C. 3-toestelIen K. L. M. oor de AMSTERDAM, 17 Juni, Naar wij vernemen heeft de K.L.M. ter verdere uitbreiding van haar luchtvloot bij de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam we derom een Douglas D..C.-3 in standaard-uit voering voor 21 passagiers, besteld. Dit toestel wordt uitgerust met Wright-Cyclone G. 102 a- motoren en zal in September a.s. worden af geleverd. DEKKNECHT OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. AMSTERDAM, 17 Juni Vanochtend te acht uur is aan boord van een der booten van het overzetveer der N.Z.H.T.M. een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 17-jarigen dek- knecht De Vries, het leven heeft gekost;. Toen de boot, terugkeerende van den Ade- laarsweg, in het open haven front ter hoogte van de St. Nicolaaskerk naar den steiger zwenkte, is de jongen, vermoedelijk doordat hij viel over een bolder, gestruikeld. Hij sloeg over boord en verdween zonder nog eenmaal boven te komen in de diepte. De politie heeft geruimen tijd gedregd, doch het lijk is nog niet opgehaald. tcok 50.000 êezoekeai. Als bijzonderheid zij vernield, dat de film jongensstad" in het Luxor Theater 163 voorstellingen beleefde en 50.000 be zoekers trok. Hetgeen een verheugend teeken mag heeten! Luxor hield gedurende de laatste zes weken een collecte voor de „Kruisvaar ders van St. Jan" welke collecte ruim f 1000 opbracht. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Loggers: KW 40 f 550, KW 39 f 510, KW 5 f 670, KW 65 f 760. Kotter: E 188 f 300. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 17 Juni 1939. Tarbot 6240 ct. per K.G. Tong 100—72 ct. per K.G. Griet f 21f 10 per 50 K.G. Kleinschol f 20—f 6 per 50 K.G. Bot f 7 per 50 K.G. Schar f 6f 3.60 per 50 K.G. Groote gul f 10f 7 per 50 K.G. Kleien gul f 7.f 5.20 per 50 K.G. Wijting f 5.20—f 1.80 per 50 K.G. Kabeljauw f 33f 24 per 125 K.G. BEVERWIJK Burgerlijke Stand. Getrouwd: M. Zonneveld en A. H. Liefting. P. G. Kneppers en A. P. van Graas. P. Wit voet en H. K. van Leeuwen. Overleden: J. Beentjes, oud 60 jaar, echtge noot van F M. Jansen, Velsen-Noord, Wijker straatweg 183. N. Duin. oud 82 jaar, echtge- noote van G. Dekker, alhier, Gladiolenlaan 24, G. Bos, oud 14 dagen en St. Bos, oud 13 dagen, alhier, Visscherstraat 13. Geboorten: G. P. Wagter—Verbeek, Assum- burgstr. 51, d. G. v. d. Aar—Boon, Hofl. weg 54, z. C. W. J. Janssen—Roebbers, Graafwijk- str. 28, d. C. HennemanSchouten, Hofdijk- str. 16, d. M. A. Niesten—Hollebrand, Jan Alsw, 24, z. A. C. Zoontjes-Dekker, Arendsweg 183, d. SANTPOORT DE GEMEENTERAAD»VERKIEZINGEN. In verband met de komende gemeenteraads verkiezing had de Chr. Hist. Unie gisteravond in de kapel der Ned. Herv. Evangelisatie een vergadering belegd met den heer Delfos uit Haarlem als spreker. Nadat de heer De Jonge een inleidend woord had gesproken en de heer J. Walthaus het werk van wijlen den heer J. E. Sluiters had herdacht, sprak de heer Delfos over „Eén ge meente, één geheel". „Dit onderwerp", zoo zei spr., „doet mij denken aan de spreuk van dr. Hoedemaker „Heel de kerk en heel het volk". Mijn onder werp berust op Bijbelschen grondslag. Verder is het onze plicht onze krachten te geven aan datgene, wat onze voorvaderen ons hebben nagelaten, want ook wij moeten zorgen, dat het nageslacht iets van ons ontvangt. Het beste geschenk, dat we onzen nakome lingen kunnen geven, is het beginsel der Chr. Hist. Unie en daarom is het onze plicht dit straks ook uit te dragen bij de gemeente' raadsverkiezingen. Deze verkiezingen staan niet altijd in het middelpunt der belangstelling van de kie zers. Ten onrechte evenwel, want ook bij deze verkiezingen gaat het om Christendom en Historie. In onzen tijd treden twee richtingen sterk naar voren. De eerste gebruikt de vrijheid, om haar, zoo zij aan de macht komt, te doen ver dwijnen, de tweede misbruikt de vrijheid. Teneinde dit laatste te illustreeren wees spr. op het'samenwerken van socialisten en com munisten, bij de benoeming van dr. Romeyn tot hoogleeraar. De Chr. Historischen bepleiten geen tyran nic, doch een vrijheid, gebonden aan Gods Woord. Arbeid is een geschenk van God, daarom pakken wij de werkloosheid krachtig aan. Het doet mij goed, aldus spr., dat het één der onzen, ir. Westhof, is geweest, die een plan tot bestrijding der werkloosheid heeft uitge werkt, dat de goedkeuring der regeering kon wegdragen. Het is de plicht der Chr. Historischen het Christelijk beginsel zooveel mogelijk uit te dragen, voor Jezus te getuigen en tegen rassen haat en klassestrijd. Het moderne heiden dom zal in de Chr. Historische steeds krach tige bestrijders vinden. In den gemeenteraad, die tegelijk is wet- gevtnde en uitvoerende machten, wil de C.H.U. behalve geestelijke ook de materiëele belangen behartigen. De Chr. Historischen doen geen beloften, doch gaan biddend de toekomst te gemoet. Krachtig wekte spr. tenslotte op, te stemmen op de C-H.-lijst. EXCURSIE NAAR NOORD-BRABANT. Onder leiding van de heeren Hempel en Visser maakte een gezelschap leden van Santpoort's Bloei een excursie naar Noord- Brabant. j Deze mag uitstekend geslaagd genoemd wor den. Het gezelschap was vol lof over den tocht, Het nieuwe parlement geopend. BOEDAPEST, 14 Juni. (Van onzen correspondent.) E Hongaren zijn een buitengewoon ro mantisch en artistiek volk, dat veel houdt van oude historische kleeder drachten, welke hier van een ware Oostersche weelde en pracht zijn. Deze worden natuurlijk in de allereerste plaats bij feestelijke gelegenheden gedragen en zoo was het dan ook geen wonder, dat men vandaag in Boedapest tal van schitterende magnatencostuums te zien kreeg, waarmede men zich getooid had ter eere van de opening van het nieuwe parlement door den rijksbestuurder Horthy. Het moet op dengeen, die zulke costuums nog nooit door levende wezens heeft zien dragen, anmorgen wel een cenigszins anachronistischen indruk gemaakt hebben in het café van mijn hotel Pannonia, dat altijd door leden van den landadel en door andere grootgrondbezitters be zocht wordt, heeren aan de tafeltjes te zien zit ten, die kromme, met juweelen bezette sabels bij zich hadden en die kleeren aan hadden van zil ver- en goudbrocaat, van groen, paars, rood, blauw, zwart en grijs fluweel met kostbaar bont afgezet, met goüden en zilveren knoopen met bonte steenen er in en met veel snoeren en tressen. Hun voeten waren in spiegelende hooge kaplaarzen gestoken en zij hadden hoofddeksels meegebracht, die ook al weer ten deele uit bont bestonden met wuivende witte aigrettes er op, die er met prachtige gespen op bevestigd wa ren. Zij droegen fraai gesmede kettingen om den hals en metalen gordels om het middel. Bij ve len fonkelden ridderkruisen en sterren op de borst. Men zag de prachtigste kleurencombina ties: de een had een groene jas, met rossig vos- ■ebont bezet en gele tressen versierd boven een karmozijnroode broek, die in hooge geelbruine kaplaarzen gestoken was, de ander weer had een hemelsblauwe tunica en een gele pantalon of een zilverglanzende jas en een bruine broek met rood borduursel. Velen begaven zich, na ontbeten te hebben, naar de Kroningskerk op den berg in Boeda, waar de kardinaal-vorstprimas van Hongarije, dr. Serédi, een plechtige mis celebreerde of naar een der twee voornaamste Protestantsche ker ken, waar eveneens godsdienstoefeningen ge houden werden. De plechtigheid in het parlement was als een sprookje. De leden van de beide Kamers, de grootwaardigheidsbekleeders, de leden van het diplomatieke corps en de eere-gasten, onder wie zich eenige te Boedapest werkzame buitelandsche journalisten bevonden, kamen in de in gouden glans stralende hooge koepelzaal bijeen, die zich precies in het midden van het imposante neo gotische gebouw bevindt, dat net als het Engel- sche parlement vlak aan den oever van de ri vier ligt. Over breede marmeren trappen, die met kostbare roode loopers bedekt waren, schreed men tusschen twee hagen van roerloos staande leden van de koninklijke lijfwacht en de parlementswacht in hun prachtige bonte kleedij naar boven. In de zaal was het een bont gewemel van kleuren en een geschitter en ge- fonkel van gouden en zilveren epauletten, snoe ren, tressen, edelsteenen, ordeteekenen, sabels en zwaarden. Tegenover den ingang van de hooge zaal met haar zestien zuilen, die met beelden van zestien Hongaarsche koningen en vorsten versierd is. stond de voor Horthy bestemde troonzetel op gesteld. In een loge ter rechterzijde er van had zijn echtgenoote in een stralend wit Hongaarsch gewaad plaats genomen, vergezeld van een van haar twee zoons en haar schoonzoon graaf Ka- rolyi. In de loge aan den linkerkant ontwaarde men aartshertog.in Augusta, in een lichtblauw Hongaarsch costuum, met tal van decoraties en een breed ordelint, aartshertogin Anna in het purperrood en aartshertogin Magdalena in een teer-geel Hongaarsch gewaad met een diadeem achtig hoofddeksel van dezelfde kleur. Aarts hertog Jozef Frans, die vóór deze loge stond, praalde in een kers-rood magnatencostuum, met het gulden vlies op de borst en zijn veldmaar schalkstaf in de hand. Aartshertog Albrecht droeg, een stemmiger zwart costuum. Verschillende heeren waren in zwarte Hon gaarsche kleedij met veel tressen en met losge knoopte dasjes met gouden franje er aan ver schenen. Men zag ook enkele gewone jacquets en verder was het dertigtal Pijlkruisers in zwart- grijzig partij-uniform met groene hemden en hooge zwarte kaplaarzen komen opdagen. Toen na Horthy's rede het Hongaarsche volkslied werd gezongen, staken zij allen den rechterarm omhoog. Zij bleven den geheelen tijd in een blok bijeen staan en vormden zoodoende een donkere plek in al dat gewoel van bonte kleuren. Horthy had als gewoonlijk zijn met veel goud bezette admiraalsuniform aan. Toen hij binnen kwam werd hij met een luid „Eljen" begroet en ook herhaaldeiijk werd zijn rede, die hij voor las, door dezen kreet, die gelijk is aan ons „hoera" onderbroken. Na afloop van de plechtigheid in de koepel zaal had op het door soldaten afgezette plein voor het parlement een troependéfilé plaats, dat door bijna alle buitenlandsche gezanten en mi litaire attachés werd gadegeslagen. Het geheel is van een onvergetelijk schoonen aanblik geweest. W. M. BEKAAR. zoowel over het deel waarvoor de propaganda- commissie had te zorgen, als over dat, waar voor de Ned. Spoorwegen de verantwoording op zich hadden genomen. Werden tot dusver deze excursies geheel per autobus ondernomen, ditmaal was een proef genomen om het gezelschap per spoor naar een centraal punt van ons land te ver voeren om vandaar uit de omgeving te bezich tigen. Het gezelschap bestond uit 54 personen, terwiil nog verscheidene leden, die zich te laat meldden, moesten worden afgewezen. Gedurende den geheelen tocht was de geest uitstekend en van het schoone Brabantsche landschap ls naar hartelust genoten. Zeer voldaan keerde men des avonds, om kwart voor 10 weer terug, dankbaar gestemd jegens de propagandacommissie van „Santpoort's Bloei", die voor een prettlgen en leerzamen dag had gezorgd. De heer Visse sprak den wensch uit, dat deze dag voer de deelnemers aanleiding zou zijn, de vereeniging „Santpoort's Bloei nog krach tiger te maken .ACTIE-COMITé LIJST HEEREMANS. Het actie-comité voor de vrije lijst Heeremans- Stevens belegt Maandaagvond een verkiezings vergadering in Hotel „Zomerlusi" te Santpoort (dorp). Sprekers zijh de heer J. Heeremans met het onderwerp: „Wie zijn de brekers van de een heid" en de heer S. P. J. Stevens met het on- I derwerp: „Hoe redt men den kleinen midden stand?"

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2