PetiÜtU ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ACENDV ZATERDAG 17 JUNI 1939 H A A R i; E M'S DAGBLAD 4 Maak het «len middenstand niet moeilijk! Betaal uw rekeningen op tijd! Onlangs heeft op een verkiezingsvergadering onze wethouder van financiën, de heer E. v. d. Wall, gewaagd van de nooden van den midden stand, vooral onder den kleinen middenstand, 'n gevolg, deels van de concurrentie van het groot winkelbedrijf, deels van de groote werkloosheid en andere crisisomstandigheden, waardoor de koopkracht zoozeer verminderd is. Maai' nu wordt den middenstand het leven door velen, nog wel door menschen die bij den middenstand hun inkoopen doen, nóg moeilijker gemaakt. Hierop willen wij nog, op verzoek van de Middenstandscentrale, eens de aandacht ves tigen, want dit euvel wij bedoelen het niet op tijd betalen van rekeningen is nog even groot als verleden jaar, toen wij er ook op wezen. Al kan het eens een enkele maal gebeuren, dat iemand plotseling in financieele moeilijkhe den komt, waardoor hij niet aan zijn verplich tingen op tijd kan voldoen, over het algemeen mag toch aangenomen worden, dat wie iets koopt, het ook kan betalen, anders had hij of zij beter gedaan, den koop achterwege te laten. Welnu: kan men betalen, laat men dan den leverancier niet langer op zijn geld laten wach ten, dan strikt noodzakelijk is. Ook hij heeft im mers op zijn beurt weer betalingen te doen aan grossiers, fabrikanten e.a.?! En hij loopt kans. dat hem verdere leveringen worden geweigerd, indien hij die betalingen niet doet, niet doen kan door slordigheid, nalatigheid of onwil van een deel zijner klanten. De uitvluchten, waardoor men aan betaling, althans onmiddellijke betaling, tracht te ontko men, zijn legio: „Meneer en mevrouw zijn op reis, komt u over een paar weken nog maar eens terug!" „Vandaag is mevrouw niet thuis, mis schien morgen!" En als de quitantielooper dan den volgenden dag terugkomt, is er weer een an dere uitvlucht. Ook wordt vaak beloofd dat er gegireerd zal worden, maar dikwijls wordt het niet nagekomen. Deze en dergelijke dingen ondervinden de menschen, die voor hun lastgevers om rechtma tige betaling van schulden komen vragen. En in- tusschen zitten de middenstanders, die gebrek hebben aan „loopend geld", met de handen in het haar! Daarom: maak het den middenstand niet moeilijker dan hij het al heeft! Betaal uw rekeningen op tijdl Nog beter: betaal contant. Om de contante betaling te bevorderen en aan te moedigen hebben vele winkeliers cassa-bons ingevoerd, of hebben zich aangesloten bij de M. I. D. Z. A. of een andere combinatie die den koopers voordeelen bieden bij contante betaling. Die premies kosten den winkelier natuurlijk een gedeelte van zijn winst en toch helpt dit finan cieele offer nog niet geheel. De moeilijkheden ontstaan door onbetaalde rekeningen, blijven. Vandaar dat wij nog eens bij vernieuwing een staf breken voor het goede recht van den win kelier. En natuurlijk ook voor den industrieel, want ook vele uitvoerders van klein werk onderhoud van huizen, behangers, meubelma kers, gasfitters, electriciens, enz. zuchten onder den last dien zij moeten torsen doordat de klan ten niet op tijd betalen. GEERT HOOGEVEEN Alléén Mr. CORNELISSTRAAT 54 - TE LEF. 16270 (Adv. Ingez. Medj WIE REKENT koopt zijn kleeding tegen contant prijzen en toch vanaf ƒ1.per week, bij De Kleeding Verkoop Centrale SCHAGCHELSTRAAT 19 c, naast Stager's Verfhandel TELEFOON 17273 (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 18 JUNI. Progr. I: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II: Hilversum n. In verband met plaatselijk slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. Hl: Keulen 8.35, Fransch Brussel 9,20, Keulen 10.30, Fransch Brussel 11.20, Ned. Brussel 12.20, Parijs Radio 1.50, Keulen 5.50, Ned. Brussel 6.20, Droitwich 6.50, Ned. Brussel 7.20, Fransch Brussel 7.35, Keulen 7.50, Ned. Brussel 8.30, Fransch Brussel 10.30, Boedapest of diversen 11.20. Progr. IV; Ned. Brussel 8.30, Droitwich 11.05, Keulen 2.20, Ned. Brussel 2.35, Droitwich 3.20, London Regional 4.20, Droit wich 4.50, London Regional 5.20, Droitwich 3.15, London Regional 9.25, Droitwich 9.40, Keu len 11.00. Progr. V: 8.30 v.m.—12.00 n.m. Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 19 Juni 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II Hilversum II. Progr. Ill 8.00 Keulen, 10.20 Radio P.T.T. Nord, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 3.20 Droitwich, 3.55 Radio P.T.T. Nord, 4.45 London Regional. 5.20 Ned. Brussel. 6.05 Radio P.T.T. Nord, 6.20 London Regional, 7.20 Ned. Brussel, ]>!.m. 7.50 Keulen, 8.20 Ned. Brussel, 11.00 Keu len. Progr. IV 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio P.T.T. Nord, 9.50 Diversen, 10.35 Lon don Regional, 12.05 Pauze, 12.10 Droitwich, 12.20 London Regional, 1.20 Pauze, 1.25 Parijs Radio, pl.m. 3.00 London Regional, 4.15 Droitwich, 5.50 Keulen of diversen, 6.20 Droitwich, 8.00 Droit wich. (In verband met plaatselijk slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden.) Progr. V 8.007.00 Diversen 7.008.00 Eigen gramofoonplaten. Bont allerlei. 1 Six Hits of the day. Primo Scala's Acc. Band, 2 Vader Nep, Willy Derby, 3 De zingende muis, The Ramblers, 4 Feuert los, Groot orkest, 5 Von Erfnlg zu Erfolg, potpourri, Adalbert Lutter, 6 Dinah, Boswell Sisters, 7 I Pescatori di Perle, L. Fort cn L. Picciolï, 8 Hot Dog. Sydney Torch, 9 Stiefelputzer Marsch, Pol. Strijkorkest, 10 Potpourri v. Peter Kreuder Melodiën. Erhard Bauschke, 11. Diedeldomdie. Willy Derby, 12 Deutschmeister-Regiment-Marsch, Groot Or kest, 13 Dance of the blue Marionettes, Sydney Torch, 14 Alexander's Ragtime Band. Boswell Sisters. 15 Mina de Rumbakoningin, The Ram blers. 16 I Barbiera di Siviglia, L. Fort en L. Ficcioli, 17 Lampenputzer Galopp, Pol. Strijk orkest. 8.0012.00 Diversen. Elegant ensemble. Dit. elegante ensemble kan men vervaardi gen van crêpe de chine of ander materiaal, het japonnetje is zeer afkleedend. Bcnoodigd materiaal is 3.25 meter van 80 cm. breedte, effen materiaal, en 3 meter gebloemd van 70 cm. breedte. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Chr. Dein. Unie. De afdeeling Haarlem van de Chr. Demo cratische Unie hield Vrijdagavond in hotel „De Leeuwerik" een openbare vergadering, waarin als sprekers optraden de heeren H. van Houten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en G. Schaafsma, lid van den Haarlemschen gemeenteraad. De heer G. Schaafsma sprak over „Indruk ken uit den Raad". Spr. herinnerde aan de in den Haarlemschen raad gevoerde politiek, o.a. ten aanzien van tariefsverlaging van gas, water en electra voor min-vermogenden, de salarisverlaging voor gemeente-personeel, waarbij de C.D.U. steeds op de bres heeft ge staan voor de minderdraagkrachtigen. De C. D. U. aldus spr. ontvangt van christelijke zijde niet dien steun dien men redelijkerwijze zou mogen vernachten. Wij worden van deze zijde beschouwd als revolu- tionnair. Dat is echter geenszins onze bedoe ling. Wij willen bewuste strijders zijn in chvistelijken geest. Het is noodig dat wij onze beginselen uit dragen in zoo breed mogelijken kring. Spr. wekte cu tot groote activiteit voor de a.s. verkiezingen, om zoo mogelijk te trachten ook een tweeden zetel te bezetten. De heer H. van Houten voerde hierna het woord. Er is voor de verkiezing van de Tweede Kamer en ook van de Provinciale Staten, die immers beslissend is voor de samenstelling der Eerste Kamer,in het algemeen veel grooter belangstelling dan de raadsverkiezingen aldus begon spr. Toch is ook de samenstel ling van den gemeenteraad van groote be- teekenis. De raad heeft niet alleen een be sturende, maar ook een wetgevende functie, door het vaststellen van verordeningen, die dikwijls diep ingrijpen in de belangen van de burgerij. Als voorbeeld noemde spr. de volkshuisves ting. Er zijn in Nederland 50 tot 60.000 krot woningen. terwijl voorts velen in woonwagens en woonschepen moeten leven. 400.000 men schen wonen er in Nederland in gelegenheden waarin hun zedelijk en geestelijk leven en hun gezondheid ernstig worden bedreigd. Op dit terrein kunnen de gemeenteraden grooten invloed uitoefenen. Wanneer er in een gemeente niet voldoende door particulieren wordt gebouwd kan de gemeente zelf gaan bouwen of op andere wijze den woningbouw steunen. Zij kan woningen onbewoonbaar ver klaren en verbetering van volkshuisvesting be vorderen. Andere punten zijn o.a. de schoolvoeding en -kleeding, de schoolartsendienst, de tarieven der gemeentebedrijven, de werkverschaffing, S chaarHJ onder de vaan der Christ. Dem. Unie temt No. l van Lijst 12 CHAAFSMA gJ Ado ingez. ivita.i waarbij de toestanden abnormaal slecht zijn en het karakter dragen van een moderne slavernij. Of de raad zijn taak naar behooren zal kunnen vervullen hangt er van af welke men schen in den raad zitting hebben. De C.D.U. staat op het standpunt dat de mensch recht heeft op arbeid. De arbeider is zijn loon waard, zegt de Bijbel. Hij moet niet alleen voldoende verdienen om voor zichzelf en degenen voor wie hij moet zorgen in het levensonderhoud te kunnen voorzien, hij heeft ook recht op loon gedurende de normale on derbrekingen van den arbeid, als bijv. op de voorgeschreven rustdagen en gedurenden den tijd dat hij niet meer werken kan. Evenals lucht, regen, zonneschijn zijn ook de vruchtbare aarde, de steenkool, ertsen, olie, techniek, door God geschapen in het belang van gemeenschap. Het is de mensch geweest die deze goederen tot particulier eigendom maakte en ze exploiteerde, niet cm de gemeen schap te dienen, maar uit winstbejag. De C. D. U. staat op het standpunt dat alles wat de aarde oplevert in dienst van de georganiseer de gemeenschap moet worden gesteld. Wij moeten protesteeren tegen een maat schappij die rijk is, maar velen onthoudt wat een eersten levenseisch is. De maatschappij is ziek. Wij krijgen haar niet beter door te gaan repareeren. Wij moe ten afbreken tot op het fundament en dan opnieuw opbouwen. Wij willen een betere samenleving,, maar niet langs den weg der revolutie. Wij zoeken het langs den weg van overtuiging en over leg, wetgeving en bestuur. Na de rede van den heer Van Houten was er gelegenheid tot gedachtenwisseling. EXAMENS Eindexamen Stedelijk Gymnasium Haarlem. 2de Groep. Geslaagd voor diploma B: de dames W. A. H. Prins. N. P. B. Augustijn. E. S. van Raven- swaay: de heeren: H. Ch. L. Nolf, B. V. Bek- ker. M. L. Lips. H. L. van der Wal, J. van Hat- tem. J. Roggeveen, v. d. Brugghen. F. A. Thomése, J. L Sanders, R. E. Düsterbeck. Afgewezen 2 candidaten, herexamen 4 can didates Na herexamen alsnog geslaagd voor diplo ma A: de dames M, J. v. d. Velde, C. H. Bekker, de heer F. F. Posthumus Meyjes. EERE-TENTOONSTELLING II. A. VAN DEN EYNDE. De tentoonstelling van nagelaten werken door H. A. van den Eynde in het Frans Hals museum te Haarlem, is uitgebreid met een fraai versierde zilveren Urn. die vervaardigd werd bij de N.V. Zilverfabriek te Voorscho ten. Ned. Herv. Kerk. Het afscheid van Ds. Blauw. Ds. Blaauw, die emeritaat verkreeg, zal Zondag 25 Juni om 6 uur zijn afscheidspredi- katie houden in de Julianakerk (Haarlem- Noord) Copyright P. I. 8. Boz 6 Copenl De oude eend kwaakte en op dat geluid repten de jongen zich, .1 en de moedereend liet ze kijken, want groen is goed voor de oogen. wat zij konden. Zij keken onder de groene bladeren alle kanten uit „Wat ia de wereld toch groot", riepen de eendjes, want zij hadden nu heel wat meer plaats dar. in het ei. „Denken jullie, dat dit de heele wereld is?" vroeg de oude eend. „Nu, dan heb je het mis! Die is nog veel grooter. Zeg, jullie zjjn er allemaal toch wel? Neen, het grootste ei ligt er nog. Pf, hoe lang zal dat nog duren? Ik begin er genoeg van te krijgen." En meteen ging ze weer zitten. „Hoe gaat het er mede?" vroeg een andere eend, die op visite kwam. „Het duurt zoo lang voor dit ei open gaat". „Laat mij dat eens zien", zei de andere eend, „want ik denk, dat het een ei van een kalkoen is. Daar ben ik ook eens mee beet genomen en ik had verschrikkelijk last met het kuiken, want dat was bang voor 't water! Ja, dat is het ei van een kalkoen. Laat het maar rustig liggen en leer de andere kinderen zwemmen." „Ik zal er toch nog maar een poosje op blijven zitten", zei de moedereend „Ik heb al zoo lang gezeten en ik raak er nu wel een beetje aan gewend. „Net zooals je wilt", merkte de bezoekster op en zij waggelde weg. Eindelijk ging ook 't groote ei open. „Piep, piep", zei het jong en net kroop er uit, groot en leelijk, zoodat de moedereend het verbaasd aan keek. 't Was veel grooter dan de andere kuikens. (Wordt vervolgd). Gele Lisch en tuiniris. Gele lisch. (Iris pseudacoris) Zoo langzamerhand hebben de meesten van ons hun zomergewoonten weer opgevat en daar behoort voor velen toe het meer buiten zijn in de vrije natuur. Mag het zijn, dat we op een mooien langen Juni-avond nog een eindje een landweggetje opdrentelen, dat naast een slootje door de weilanden loopt, of, dat we vroeg in den morgen er op uitgaan met hengel en wormen of deeg om den geheelen dag geduldig aan den waterkant te zitten visschen, of, dat we alleen maar per fiets langs één van onze mooie vaarten komen, in bijna al die ge vallen zal van tijd tot tijd onze aandacht naar de mooie breede rietmassa's langs den water kant worden getrokken door den plotselingen scherpen roep van een waterhoentje, of door het luide lied van den karre-karre-kiet-kiet- kiet. En dan zien we ze daar ineens staan, de mooie heldergele lisschen. die tusschen de sterke zwaardvormige bladeren zachtjes mee wuiven met het riet. Ze staan er zoo onop vallend verscholen tusschen het riet. dat we ze niet eerder hadden opgemerkt. Maar wat zijn de bloemen koninklijk mooi van vorm en kleur. Jammer genoeg zijn er altijd veel minder irissen te zien dan er zouden kunnen zijn. Omdat de jeugdige bewoners van de gehuch ten, waar onze vaarten heenleiden, veelal de gewoonte hebben om de irisbloemen in knop te plukken en dan ermee te venten langs de huizen. Het is waarschijnlijk het Hollandsche koopmansbloed, dat hen door de aderen vloeit. Maar jammer is het. Hoewel we nu zoo goed weten hoe'de gele lisch of Iris pseudacoris langs de slootkanten groeit, moeten we vooral niet denken, dat we onze tuinirissen ook in of bij het water moeten plaatsen. De meeste variëteiten kun nen daar absoluut niet tegen. Alléén onze gele lisch en de Japansche Iris Kaempferi staan graag aan den kant van den vijver. Maar voor bijna alle gekweekte irissen geldt als voorwaarde droge, voedzame, zandige tuinaarde, liefst wat kalkhoudend, en veel zon. De meeste irissen hebben een wortelstok en we moeten hen dus beschouwen als vaste planten, die ieder jaar vanzelf weer op komen. Maar de groepen Xiphion en Juno hebben knollen, die kort na den bloei kunnen worden opgenomen. Maar de meeste tuinirissen behooren tot de vaste planten. Er zijn ontelbaar vele variëtei ten met paarse, blauwe, witte, gele, violet- purpere en purperroode bloemen, de één al mooier dan de andere. Voor den gewonen tuin worden zeer vaak variëteiten van Iris germanica genomen, die gemiddeld tot zeventig centimeter hoog kun nen worden en in Mei-Juni bloeien. Voor den rotstuin kiezen we de variëteiten van de dwergiris. Iris pumila, waarvan som- hige variëteiten niet hooger worden dan tien centimeter Deze lage irissen bloeien in het algemeen vroeger dan de Iris germanica n.l. in AprilMei. De bloeitijd van de iris is in het algemeen niet lang. En daarom is het voor een kleinen tuin niet aan te bevelen om er een grootere hoeveelheid van te nemen. Maar ook zoo hier en daar een enkele irisplant zal steeds een mooi effect geven. Het is niet zonder reden, dat de gekweekte iris wel wordt aangeduid met den naam van tuinorchidee. A. J. D. ZATERDAG 17 JUNI Frans Hals Theater: „De zoon van Franken stein", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Vernon and Irene Castle". Tooneel: The Kadex Four. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De gouden kooi", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Pacific liner" en „Hotel Sacher", 2 en 8.15 uur. Moviac: „Drie blauwe jongens en een meisje" geprolongeerd. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, he- halve 's Maandags. Toegang vrij. ZONDAG 18 JUNI Remonstrantenhuis: Zondagmorgenvoordracht v. d. Meer. V.m. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 19 JUNI Algemeene vergadering W. Blankevoort Aan neming Maatschappij, ten kantore der Mij. Ken- nemerplein 2. 11 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd nebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 17 Juni tot en met Vrijdag 23 Juni zijn de volgende apotheken op Zondag, des vonds na 8 uur en des nachts geopend. J. M. A. Hegland, firma Th. A. Klinkhamer Koninginneweg 69, Tel. 11596. C. J. Fischer, firma Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Frans Hals Apotheek, Frans Hals» plein 1. Tel. 11180.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6