2)e ted in de JCaatsfraan Instantine I' WEK UW LEVER-GALOP Ik ontdek Amerika *3? 0*G D I N S D X 'G 20 JUNI 1939 H A A RLE M'S DAGBLAD 3 .1789 20 JUNI 1939. DE EED IN DE KAATSBAAN, naar een schilderij van David. Op den voorgrond een monnik, een burger en een edelman, die de handen ineen leggen. Er was echter geen monnik op deze bijeenkomst aanwezig, wel waren er zeven pastoors die allen den eed aflegden. Ook in andere opzichten is de voorstelling historisch onjuist, maar het algemeene enthousiasme is uitstekend weergegeven. DE geschiedenisboekjes laten de Fransche Revolutie beginnen op 5 Mei 1789. Daar is wel iets tegen: van revolutie is dan nog geen sprake. Wel had er op dien datum een belangrijke ge beurtenis plaats: de eerste bijeenkomst der Sta- ten-Generaal werd geopend door Zijne Majesteit Lodewijk XVI, vergezeld van Koningin Marie Antoinette, de prinsen en prinsessen, de mi nisters des Konings en het Hof. Deze plechtig heid had plaats in de Salie des menus plaisirs te Versailles en duizenden waren herwaarts ge stroomd om haar bij te wonen of er althans een glimp van op te vangen. Sinds 1614 dat is dus: sinds 175 jaar! had geen Fransche ko ning meer zijn volksvertegenwoordiging bijeen geroepen, maar door den deplorabelen toestand van 's Lands financiën was de regeering gedwon gen tot dezen uitersten maatregel over te gaan. En daar waren zij nu vereenigd: in het midden zeshonderd afgevaardigden der burgerij in een voudige zwarte.mantels en hoeden met neerge slagen rand: ter eene zijde driehonderd geeste lijken, van den eenvoudigen pastoor tot den in purper gekleeden bisschop: ter andere drie honderd edelen, met gevederde hoeden en het zwaard aan de zijde. Maar menig edelman heeft evenals Gabriël Honoré Riquetti de Mirabeau de zijde van derden stand gekozen, die ook een geestelijke, Siéyès, in haar gelederen vindt. Tal van mannen, die zich in de komende jaren ge haat en bemind, gevreesd en geëerd zullen ma ken, telt deze vergadering: Robespierre had er Zitting in en Dr. Guillotin, aan wiens voortbreng sel men den naam la guillotine zal geven, alsof het zijn dochter was; verder Bailly, de bekende astronoom; de hertog van Orleans; een verre neef des Konings; Lafayette die op eigen kosten een schip had uitgerust om de Amerikaansche koloniën in hun strijd tegen Engeland bij te staan; de hinkende bisschop Talleyrand met de vlijmscherpe tong en zoovele anderen. Hoeden af! Zonder incidenten verliep de plechtige ope ning. Of neen, er was toch een kleinigheid. Na dat de Koning op de verhooging had plaats ge nomen, dekte hij zich het hoofd. De afgevaar digden van adel en geestelijkheid volgden zijn voorbeeld, zooals hun recht was. Maar toen som mige leden van den derden stand eveneens den hoed opzetten, ontstond er rumoer. Kreten weer klonken: Découvrez vous! (Hoeden af!), beant woord door andere: Couvrez vous! (Hoeden op!) De Koning maakte een einde aan de beweging in de zaal door zijn hoed weer af te nemen. Dit voorbeeld moest natuurlijk door allen gevolgd worden en de rust keerde weer. Het incident lijkt onbelangrijk, maar is teekenend. Na de openingszitting kwamen de standen af zonderlijk bijeen: de derde stand in de Salie des Menus. Zij telde immers de meeste leden en kon aanspraak maken op de ruimste vergaderzaal. En het was in dit deel van het koninklijk paleis dat op 17 Juni het eerste onwettige, zoo men wil revolutionnaire, besluit werd genomen: de vertegenwoordigers van den derden stand over wegend dat 96 pet. van het Fransche volk ach ter hen stond, proclameerden zich tot Nationale Vergadering. Het lijkt zoo onbelangrijk, dit besluit, maar het is van groote beteekenis. Het maakte een eind aan de dwaze regeling dat die gescheiden vergaderingen over het wel en wee der natie zullen beraadslagen. Het maakte een eind aan de verdeeldheid en aan het standenonderscheid. In de Nationale Vergadering immers zou men slechts afgevaardigden, geen standen kennen. Adel en hooge geestelijkheid hebben dadelijk het gevaar begrepen en beefden van toorn over de aanmatigende houding van „het volk". Woe dend eischten zij dat een dergelijke poging om naar het gezag te grijpen den kop zou worden ingedrukt. Het Hof was het met hen eens. De Koning stemde toe. Opnieuw zou hij de Staten- Generaal in algemeene zitting bijeen roepen en toespreken, hen aan hun plichten herinneren en het besluit van den 17en kortweg onwettig ver klaren. Ook deze bijeenkomst zou plaats heb ben in de Salie des Menus. Maar daar verga dert immers de Derde Stand? Geen nood. Men sluit de zaal en slaat zoodoende twee vliegen in één klap: de timmerlieden en decorateurs kunnen er rustig hun gang gaan en bovendien belet men de oproerkraaiers» het vergaderen. Het is duidelijk, dat het laatste belangrijker is dan het eerste en men mag het sluiten van de zaal dan ook gerust beschouwen als c-en tegen zet van de hofpartij, als de eerste „flinke daad". Merkwaardig is, dat men voor die „flinkheid" niel durfde uit te komen en zich verschool ach ter het argument van de inrichting der plaats ran samenkomst. Een pover argument! Naar de kaatsbaan. 20 Juni 1789.... een druilerige ochtend. Er valt een miezerige motregen. De president van den derden stand, Bailly, nadert de vergaderzaal. Soldaten bezetten den ingang. De dienstdoende officier treedt uitermate hoffelijk op. De zaal is gesloten! Wat doet het er toe of de zaal geslo ten is? De derde stand heeft verklaard dat er dien morgen om negen uur zitting is. Dus is er zitting. En als er geen enkele plaats te vinden is, waar men kan vergaderen, wel, dan zal men onder den blooten hemel, in den regen, zoo noo- dig onder de ramen der koninklijke vertrekken de besprekingen voeren. Zoo wil het de Natio nale Vergadering, zoo wil het het Fransche volk. Een paaT jonge, enthousiaste afgevaardigden willen met geweld de Salie des Menus binnen dringen. Bailly maant hen tot kalmte. In groote groepen staan "de leden der vergadering opge wonden den toestand te bespreken. Iemand roept: „Naar de kaatsbaan!" en de massa haast zich derwaarts. De kaatsbaan was een ruime zaal met kale, sombere muren en boven een galerij. Meubelen stonden er nauwelijks. Men biedt den president een stoel aan, maar hij weigert en blijft staan te midden der leden. Eenige afgevaardigden be waken den ingang. Weldra vult zich de galerij met de inmiddels toegestroomde menigte belang stellenden en de zitting begint. Het eene voor stel na het andere wordt ingediend. De een wil een adres tot den Koning richten, de ander stelt voor dat de president op de Koninklijke zitting een rede zal houden; sommige willen naar Pa rijs gaan om daar de besprekingen voort te zet ten, maar Bailly verzet zich met klem tegen dit voorstel. Dan stelt een zekere Mennier voor dat de Nationale Vergadering zal besluiten niet uit een te gaan voor zij Frankrijk een grondwet heeft gegeven. Dit denkbeeld slaat in. Ijlings beijvert men zich het in een passenden vorm te gieten en eenige oogenblikken later leest Bailly met luide en indrukwekkende stem de eedfor mule voor, die als „de Eed in de Kaatsbaan" in de historie zal voortleven: „gij legt de plech tige gelofte af niet uiteen te gaan, maar overal waar de omstandigheden het zullen meebrengen, bijeen te komen tot het oogenblik dat de grond wet van het Koninkrijk op degelijken grondslag is gevestigd en bevestigd". Tot buiten de zaal hoort men de stem van den spreker; ja, in heel Frankrijk wordt zij vernomen. Alle afgevaardig. ehden heffen de hand op naar Bailly die, onbe weeglijk op een stoel staande, de eed afneemt. Men roept: „Leve de Vergadering!" maar ook: „Leve de Koning!" want geen dezer menschen is nog republikein en allen hebben nog vertrou wen in den Vorst al kennen zij zijn zwakheid. Zij verdringen zich om de bank waarop het be langrijke stuk ligt en teekenen. Op één uitzonde ring na teekenen allen. Neen, zonder uitzonde ring. Maar één, een zekere Martin d'Anch, zet achter zijn naam: tegen. Een groot tumult ontstaat. Bailly klimt op een tafel om zich verstaanbaar te maken en spreekt den afgevaardigde op gematigden toon toe. Hij heeft het recht te weigeren zijn handteekening te zetten, maar niet het recht tegen te stemmen, zegt de voorzitter. Martin d'Anch bestrijdt dit standpunt en de vergadering besluit uit eerbied voor zijn persoonlijke opinie het woord „tegen" te laten staan. Wij bezitten het merkwaardige dagboek van een der afgevaardigden, zekeren Duquesnoy, die van dag tot dag de gebeurtenissen welke hij bij woonde, genoteerd en hun van commentaar voorzien heeft. Over de daad van Martin d'Anch lezen we bij hem: „Men moet erkennen dat deze man een dwaasheid beging, want het was meer waard geweest, wanneer hij niet had geteekend dan nu hij in zijn eentje tegenstemde in een zoo onverdraagzame vergadering, waar men voor zijn opinie niet vrij kan uitkomen, waar aantee- kening wordt gehouden van hen die een van de meerderheid afwijkende meening hebben, waar gematigdheid als misdadig en verstand als iets afschuwelijks wordt beschouwd en waar vijf of zes personen de overige 580 onderdrukken, ter wijl zij over niets dan over vrijheid spreken". Men ziet het: eensgezind was men niet in de Nationale Vergadering. Maar hoe men ook over de leden denkt, één ding is zeker: voor het Fransche volk en voor vele andere volkeren is het van de grootste beteekenis te achten, dat een groep personen een besluit nam, waarvan men de strekking aldus zou kunnen weergeven: Wij willen niet slechts plichten, maar ook rech ten, wij willen niet langer afhankelijk zijn van den wil van één, wij willen ons lot in eigen handen nemen. Wij Fransche burgers, wij be lastingbetalers, wij willen medezeggenschap in de regeering. Wat zou de Koning, wat zouden adel en gees telijkheid doen? De 23e Juni zal op deze vraag antwoord geven. P. H. SCHRÖDER. ALG. NED. IND. ELECTRICITEITS MIJ. In de Maandag gehouden vergadering van den raad van commissarissen voor de N.V. Algemeen Nederlandsch-Indische Electrici- teits Mij (ANIEM) is besloten aan de op 7 Juli a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, over het boekjaar 1938 een dividend van 9 pCt. uit te keeren. Het moderne pijnstillende middel Ajitfvt/ 't is van ftaycï Verzet tegen een benoeming van dr. Romein. Een aantal oud-hoogleeraren van de ge meentelijke universiteit van Amsterdam, heeft zich gewend tot den minister van onderwijs met een adres van den volgenden inhoud: „Ondergeteekenden, allen oud-hoogleeraren aan de universiteit van Amsterdam, onthutst over het feit, dat, bij de benoeming van een. hoogleeraar in vaderlandsche geschie denis door den gemeenteraad van Amsterdam, niet wetenschappelijke en paedagogische, maar politieke overwegingen den doorslag hebben gegeven: van oordeel, dat het onderwijs in vaderland sche geschiedenis alleen veilig is bij geleerden, wier liefde voor het vaderland onverdacht is. richten tot u het dringend verzoek, te willen bevorderen, dat aan deze benoeming de ko ninklijke goedkeuring niet worde verleend. Met de verzekering van hun eerbied". Het adres is onderteekend door de oud-hoog leeraren: prof. J. G Appeldoorn, prof. H. Brugmans, prof, H. Burger, prof. M. E. F. T. Dubois, prof. A. F. Holleman. prof. S. Mendes da Costa, prof J. C. H. de Meijere, prof. J. Rotgans, prof. P. Ruitinga, prof. A. E. G. Swaen en prof. P. Zeeman. Philips keert 11% uit. Directie en commissarissen van de N.V. Philips' gloeilampenfabrieken zul len aan de jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders voorstel len over het boekjaar 1938.1939 een dividend uit te keeren van 7% op de preferente aandeelen en \l% op de gewone aandeelen. De raad van beheer der N.V. ge meenschappelijk bezit van aandeelen Philips gloeilampenfabrieken zal aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders dezelfde voorstellen doen, en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt" u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn siechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES némen om deze liter lever-gal vrt) te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Vrees voor mislukking bleek geheel misplaatst. Potplanten-kweekers hebben ongekend goed jaar gehad. Hoewel men aanvankelijk gevreesd had, dat na den feilen winter en de daarop volgende droogte de potplantencultuur in de Over-Betuwe. voornamelijk in Lent, een mislukking zou wor den, bleken de feiten van den laatsten tijd hier mede gelukkig geheel in tegenspraak. De potplanten-campagne in Lent en omgeving nadert haar einde en tot heden zijn in de afge- loopen drie maanden ruim anderhalf millioen planten uit Lent en omgeving naar het binnen land en deels naar het buitenland geëxporteerd. De prijzen waren van dien aard, dat zij alle verwachtingen overtroffen. Nog zelden hebben de kweekers zoo een goed jaar gehad. (Adv. ingez. Med.) ALGEMEENE BOND VAN AMBTENAREN BIJ DE RADEN VAN ARBEID. Dezer dagen kwam de Algemeene Bond van Ambtenaren bij de Raden van Arbeid voor zijn twintigste jaarvergadering bijeen te Rotterdam in „Parkzicht". Na gehouden bestuursverkiezing werd het bondsbestuur als volgt samengesteld: voorzitter G. K. Vos, secretaris C. J. Peereboom, penning meester C. M. J. van Oeveren, algemeene be stuursleden: H. Boerhave, J. M. de Vaal, W. Rijsterborgh en H. de Vries. De stad zonder romantiek. K geloof dat New-York de minst-roman tische stad van de aarde is, Ik kan niet onder woorden brengen wat romantiek beteekent. Maai" het is iets heerlijks en dat heerlijke kunt ge hier niet vinden. Ik heb 't op vele plaatsen van dezen dwazen aardbol ge vonden. In Parijs, waar het overal is; dat ondefi nieerbare, dit ontastbare, dit onzegbare. Op ieder koffiehuisterras, in elk café-au-lait, in alle kleine, donkere, grillige straatjes die, eeuwenlang, grijs en grillig de heuvel van Montmartre beklimmen tot aan de blanke Sacré Coeur toe. In alle oogen. op alle straat hoeken. Op de bankjes van den Jardin, du Luxembourg en op de ijzeren stoelen van de Champs Elysées. In alle liedjes. Bij de boeken stalletjes langs de Seine. In het ruischen van de fonteinen op de Place de la Concorde. In de kroegjes bij de Hallen. In de zalen van het Louvre. Waar niet? Ik heb romantiek gevonden in het heerlijke Holland. Langs de grachten van Amsterdam, bij de vijvers van het Haagsche Bosch, onder de poorten van Zierikzee, in de dorpen aan de breede, stille rivieren, op de wallen van Wil lemstad en Naarden en Sluis; in het ruischen van de rietgorzen, in het jubelen van vogels, het zingen van draaiorgels. de stilte van groote marktpleinen in kleine steden: Gouda. Oudewater, Vianen; in verrukkelijke stad huisjes: Franeker, Appingedam en de Rijp; langs de grachten van Leiden, van Woerden, van Dokkum. In donkere dorpsherbergen waar biljartballen klotsen en de boeren hun citroentjes omwippen; in de havenbuurten. In de bosschen van de Veluwe, door de graan velden van Groningen, over de daken van Middelburg. Er is romantiek in de heldere fjorden van Noorwegen, op de koele bergtoppen van Zwit serland. bij de stille meren van Schotland en de Vogezen, bij de fonteinen van Rome. de BAILLY bekend astronoom, afgevaardigde in scheepswerven langs de Clyde, de meisjes van de Staten-Generaal, voorzitter van de Natio- Stavanger; den wijn van Auvergne. in do Ca- nale Vergadering op 20 Juni 1789, later burge- j sino's van Namen en Monte-Carlo en Havan- meester van Pariis. In 1793 geguillotineerd. I nah; onder de luifels van Straatsburg op oe meester \an ranJSgaiUy> s 5 I zandpaadjes van Brabant, bij de Oisterwijk- sche vennen, de Friesche meren en de dartele beken van Limburg. Ik schrijf al die namen op en de geuren, de klanken, de kleuren en de stemmingen van die namen komen binnen in mijn New-York- sche kamer, door de vensters die openstaan voor het donderend geweld van zware auto bussen, voor de knallende schoten van blik ken autoportieren die dichtgeslagen worden, het knarsen van remmen, wolken benzine geur en den onafgebroken stroom van jazz- door-den-aether. Al die namen en geuren en klanken gaan uit de herinnering der romantiek naar de tast baarheid van de werkelijkheid: New-York. „The biggest City in the World" zegt Bill the Barber, de man die mij met alle electrische wonderen der techniek, pijnloos en hygiënisch van den dagelijkschen haargroei op kaken en koonen bevrijdt. Goed Bill, ik wil het je toegeven, al is Londen grooter. ..The most democratie City in the World", zegt George the grocer die hygiënisch, hygië nisch de spinazie, de radijs en de kersen uit smetteloos-witte kistjes in smetteloos witte zakken overpakt en al die kersversche heer lijkheid op mijn tafel brengt. Ach ja Georgeyou're right, George, Sure, the most democratic city.maar ken je onze steden, waar ze de verdienste der bur gers niet wegen naar de maat hunner be lastingbiljetten? „The happiest people in the world" zegt Mike the milkman, die eiken morgen de witte flesch op den drempel zet en nog wel even tijd voor een praatje heeft. Ach ja, Mike, zekernatuurlijkals ik je er een plezier mee kan doenWelja; the happiest people in the world. Maar hoe weet je dat eigenlijk zoo best, Mike? Heb je de volken van d~e wereld bezocht? Ben je in de rijstvelden van Java geweest? Heb je langs de kanalen van Bangkok gewandeld"5 Over den zeedijk van Harlingen? Op het marktplein van Workum? Langs de tempels van Lhassah? 't Is allemaal eoed: sure, the biggest, Bill! Zeker, 't meest democratisch, George! Na tuurlijk. het aller-aller-gelukkigst Mike! Maar kom me asjeblieft niet vertellen dat New-York de meest romantische stad op de aarde is. Wanneer je in je hoofd krijgt mij dit te gaan vertellen, dan wordt ik kwaad. Dan kan ik me niet meer bedwingen. Dan moet het eruit: dat New-York zoo zakelijk is zoo vierkant en rechtlijnig met al zijn hui zenblokken. zijn avenues, zijn straten. Dan moet ik het je in je vriendelijke gezicht zeg gen, Bill: dat een kleine bistro in Parijs hon derdmaal prettiger is dan de duurste nacht club in de 52ste straat. Dan ga ik het jou persoonlijk verwijten. George, met-je-grapefinzit en je boontjes, dat dit heele reusachtige New-York, de hoofdstad van dit geweldige land niet in staat is een duizendste procent van de romantiek te schenken, die zoo'n heel klein, kneuterig, mi niatuurstadje als Veere of als Wijk-bij-Duur stede, of als Sloten in Friesland mij schenkt op een stillen JunUavond met die geuren van gras en water, de kleuren van verstorven baksteen, de klanken van spelende kinderen en menschen die staan te praten bij hun deuren. Dan moet je het maar geduldig van me aanhooren, Mike: dat de hoogte van de wol kenkrabbers, de diepte van den underground, de drukte van Fifth Avenue, de breedte van de Hudson, de lengte van de Washington Bridge, de grootheid van de wereldtentoon stelling. de luidheid van de radio, de snelheid van twee millioen wilde autotjes, de rijkdom van de Rockefellers, de ratelingen van trom men en bekkens en gramofoons en tap-dan- sende voeten, de hygiëne van alle voedings middelen. de feilloosheid van alle jazzbands, alle dansende meisjes en alle wonderwerken der techniek, de glimlach van Roosevelt, de bewegelijkheid van La Guardia. de macht van Morgan en Vanderbilt en Dupont. de le- venlooze beelderigheid van de beelderigste filmsterren, de kraakheldere toonbanken van de drugstoresenfin, dat alles waar jij als New-Yorker zoo trotsch op bent, Mike, geen greintje romantiek in New-York brengt, m'n jongen. En dat ik in deze verbazingwekkende stad met al haar verbazingwekkende records van drukte, snelheid, rijkdom, hoogte, diepte en lawaai wel eens verlang naar een dorp aan de rivier; een kopje koffie aan den boulevard: een gesprek In de stilte. Dat ik wel eens denk aan carillonklanken over een kleine Hollandsche stad; aan een kronkelend straatje ergens in Parijs; aan de zuiverheid van een zomeravond aan een berg meer, aan de rust van een dorpshotel, aan de menschelijke glans van menschelijke oogen. De minst-romantische stad op aarde, Bill. De minst-lieflijke metropool ter wereld. George. z Het angstwekkendste Babel onder de zon Mike, Dat zijn alweer drie records. Mr. E. ELIAS. iO«° ,toO»9; ,aw9 (Adv. Ingez. Med.) De Koninginne-haring is er. Maandag kwam te Vlaardingen haring van van den stoomlogger Vlaardingen 97. schipper A. Poot. van dè reederij Dogger Mij. N.V., directeur de heer I. Hoogendijk, aan de markt. Deze haring werd aangevoerd door den jager Vlaardingen 216. schipper A. Visser. De rijkskeurmeesters achtten thans de kwa liteit van dien aard. dat. volgens traditie. H.M. de Koningin een eerste proeve van dit bij uitstek nationaal product kan worden aange boden. De haring is Maandagmorgen op den Ruy- genhoek bezorgd. De vertegenwoordiger van de reederij. de schipper en de opperkeurmeester zijn ook ten paleize Soestdijk het Hollandsche zeebanket gaan brengen. Het schip, waarmee dt haring gevangen was, draagt den naam Prinses Juliana. Ongevallenverzekering of verkapte loterij? Maximum-boete geëischt. „Het gaat er niet om. welk karakter de ondernemer er aan geeft, het gaat er om wat er in wezen gebeurt", zoo zeide de president van het Haagsche gerechtshof, mr. A. A. F, W. van Romondit in een loterij-zaak, welke Maan dag voor dit college werd behandeld. Het was een zaak, zooals de rechterlijke colleges in ons land na de wet op de staats loterij tallooze malen voorgelegd krijgen. Het assurantie-kantoor N.V. Astra te Schie dam sloot ongevallenverzekeringen af. waarbij de nummers der polissen correspondeerden met nummers van de staatsloterij en wanneer op zulk een nummer in de Staatsloterij een prijs viel. betaalde ook Astra een prijs uit. Deze verzekeringspolissen werden bovendien als attractie bijgeleverd bij spaarbrieven, welke de N.V. „Bouw- en Exploitatiemaatschappij Margaretha Frederika" uitgaf. Spaarbrief en verzekeringspolis hadden ieder een apart nummer, doch bij nader onderzoek bleken deze nummers met elkaar te corres- pondeeren, zoodat. wanneer men het trucje wist, men uit het spaaa'briefnummer gemak kelijk het daarmee correspondeerande staats loterijnummer kon uitrekenen. De verzekering was natuurlijk een wassen neus. Een cliënt, die een ongeval heeft gehad, probeerde eens te reclameeren, doch hij kreeg nul op 't request. De directeur van „Astra", de 50-jarige C. J. V. S„ heeft eerst voor den kantonrechter te Schiedam terecht gestaan, is bij verstek veroordeeld, doch na verzet vrijgesproken. De ambtenaar van het OM. toekende appel aan en de Rotterdamsche rechtbank veroor deelde S. tot 3000 boete (het maximum) subs. 100 dagen hechtenis. Na cassatie-beroep heeft de hooge raad de zaak naar het Haagsche gerechtshof terug gewezen en de advocaat-generaal bij de col lege mr. J. U. Polman, meende, dat het vrij sprekende vonnis van den Kantonrechter moest worden vernietigd en verdachte ver oordeeld moest worden tot 3000 boete, subs. 100 dagen hechtenis, tevens met vernietiging van de in beslag genomen stukken. Procuratiehouder tot anderhalf jaar veroordeeld. Wegens fraude bij de Middenstandsbank te Maastricht. De rechtbank te Maastricht heeft Maan dag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 31-j. oud-procuratiehouder P. J. L. N.. terzake van fraudes aan het bijkantoor Maastricht van de N.V. Nederlandsche Middenstandsbank te Amsterdam, waarbij de frauduleuze han delingen gingen over een bedrag van verschil lende tonnen. De rechtbank heeft verdachte N„ terzake verduisteringen en valschheid in geschrifte, beide misdrijven meermalen ge pleegd. veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar zonder aftrek van de oreventieve hechtenis. De eisch van het O.M. was drie jaar ge vangenisstraf geweest. PROF. DR. W. SCHUTTER OVERLEDEN. Maandagmiddag is te zijnen huize te Gronin gen op 85-jarigen leeftijd overleden prof. dr. W. Schutter, oud-hoogleeraar in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. Kranige redding door korporaal. Het zesjarig dochtertje van den heer J. van den Bosch te Nijmegen, geraakte, toen zij met haar fiets van een hoogte afreed, te water. Op den bagagedrager zat haar 3>/2-jarig broertje, dat eveneens in het water terecht kwam. De korporaal-ziekenverpleger F Seegers uit Tilburg, die te Weurt in garnizoen ligt, zag het ongeluk gebeuren Hij sprong te water en slaagde er In het meisje op het droge te bren gen. Het jongetje, dat. met de fiets in de diepte was verdwenen, kwam even later bovendrijven, waarna de heer Seegers ook dezen drenkeling aan den kant bracht. Op het knaapje, dat be wusteloos was. werd kunstmatige ademhaling toegepast, waardoor het mocht gelukken, het bewustzijn na eenigen tijd te doen teruekee- ren Op medisch advies werd het kind naar het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overge bracht, waar het ter verpleging werd opgeno men.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5