I I Gemeentewoningen verbeterd. Waar komt het vandaan DIN'S PK'G 20 JÜNÏ 1939 H A A" R T' K M'S D A"GB EAU 9 UIT DE OMSTREKEN Raad Zandvoort. die in zijn geestige inleiding't een en ander over de J. G. in andere plaatsen, o.a. Amsterdam mededeelde. In het slotwoord werd nog gewezen op de groote plannen van het bestuur, waarvoor aller mdewerking noodig was. Maandagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester Van Alphen. De heeren Van Toombergen en Van der Werff hadden bericht van verhindering gezonden. Nadat de notulen van drie vorige vergade ringen, op een enkele kleine wijziging na, on veranderd waren goedgekeurd, ging men over tot punt 2 van de agenda. Doordat de heer G. H. Vallo ontslag heeft genomen als lid van den raad, is een plaats opengevallen in de commissie van bijstand voor de strandexploitatie. De heer Vallo was tevens plaatsvervangend lid van de commissie voor ge organiseerd overleg. In deze beide opengevallen plaatsen werd de heer M. Kemp als zijn opvolger benoemd. In de plaats van den heer G. H. Vallo werd de heer F. Joustra benoemd als vertegenwoor diger der gemeente in het bestuur van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het voorstel om perceel Bakkerstraat no. 5 aan te koopen voor f 800 werd aangenomen, na dat de heer Molenaar had verklaard, dat het twee jaar voor f 700 was te koop aangeboden. Zonder discussie werd het voorstel om aan de bezwaren van de militaire autoriteiten tegemoet te komen en de oude ziekenbarakken aan het Departement van Defensie te verhuren voor f 50 per maand aangenomen. De verbetering van de gemeentewoningen, gelegen aan de Zandvoortsche laan, den Paral lelweg en de Marisstraat heeft reeds enkele malen in den raad een punt van bespreking uit gemaakt. Thans werd opnieuw voorgesteld de noodige verbeteringen zonder rijkspremie te doen aanbrengen en daarvoor aan het woning bedrijf een kapitaal te verstrekken van f 8600. Wegens leegstaan werd op de genoemde wonin gen in 1938 een schade geleden van rond f 2200. Deze schade kan in de toekomst alleen worden voorkomen, indien die woningen aantrekkelijker worden gemaakt door het uitvoeren van de noodzakelijke verbeteringen. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. De heeren Molenaar en Van Toombergen had den indertijd een voorstel ingediend om te komen tot verbetering van de gemeentewoningen in de Hobbemastraat en de Jan Steenstraat. De voorgestelde Verbeteringen bestaan in het ver anderen van de kap en het uitbreken van de bedsteden. In hun prae-advies wezen B. en W. er op dat door het uitbreken van de bedsteden, de daar onder gelegen kelders komen te vervallen. Ver der wijst het college er op, dat de hoogere autoriteiten zoo goed als zeker den eisch zullen stellen, dat de verbeteringskosten door huur verhooging worden gecompenseerd. De heer T. Molenaar was van meening, dat huurverhooging niet noodzakelijk was, omdat deze huizen de laatste 20 jaren regelmatig winst hadden afgeworpen. Wethouder Van der Moolen wees er op dat de gemeente niet zelf gerechtigd is om de winst op déze woningen te gebruiken voor verbete ringen. De winst, die op sommige woningblokken gemaakt wordt, is reeds verrekend in huurver- laging van andere woningen. Abonnementen voor fietsenstalling. Nadat de heer Siegers nog had medegedeeld, dat de bedoelde verbeteringen f 400 a f 600 zou den kosten, zoodat zeker huurverhooging .noodig was, werd op voorstel van B. en W. besloten niet tot verbouwing over te gaan. Het voorstel betreffende de verzekering tegen de gevolgen van ongevallen in verband met de luchtbescherming, tegen het risico van wette lijke aansprakelijkheid enz., werd zonder hoof delijke stemming aangenomen, evenals het voor stel tot het invoeren van abonnementen voor de rijwielstalling van de gemeentelijke zee- en zonnebad-inrichting Zuiderbad speciaal voor inwoners a f 1 per maand, en f 3 per seizoen. Het voorstel tot verhooging van de bezoldi ging van de cassière van het Zuiderbad werd met de stem van den heer Molenaar tegen, aan genomen. De vaststelling van de 16e en 17e suppletoire begrooting had zonder eenige discussie plaats. Tegen het verhuren van een winkelhuis in het perceel Badhuisplein no. 9 had de heer Molenaar bezwaar omdat naar zijn meening de gemeente niet moet medewerken het aantal winkels te vermeerderen. De heer Bolwidt meende, dat de gemeente dit winkelhuis niet leeg mocht laten staan, als zij het verhuren kon. Het voorstel om het te ver huren werd aangenomen, met de stem van den heer Molenaar tegen. Ook werd goed gevonden dat het bovenhuis van dit perceel werd verhuurd. De heer Mole naar was er tegen. De heer Joustra had het volgende schrijven aan den raad gericht: Betreffende het in pa- geven aan de nieuwe eigenaren van het Ho^el Groot-Badhuis van een gedeelte strand vroeger in pacht bij de N.V. Noordzeebad, verzoekt ondergeteekende F. Joustra beleefd, in de eerst volgende raadsvergadering aan het college van burgemeester en wethouders de vraag te mogen stellen, welke motieven burgemeester en wet houders er toe geleid hebben, af te wijken van de bestaande regeling (saneering strandexploi tatie) om vrij gekomen strandgedeelten aan te bieden aan de pachters van belendende per- ceelen. De heeren Joustra en Molenaar gaven als hun meening te kennen, dat, hoewel B. en W. er wel het recht toe hadden, omdat er in bijzondere gevallen van het saneeringsbesluit afgeweken mag worden. B. en W. toch niet toe hadden moe ten staan, dat de strandpacht aan de nieuwe eigenaren werd overgedragen. De heer Elffers, de voorsteller van het sanee ringsbesluit, drukte zijn voldoening erover uit, dat in 1936 bij het aannemen van het saneerings besluit ruimte was gelaten om hiervan in bij zondere gevallen af te wijken. De burgemeester sprak zijn verwondering uit dat de heeren Joustra en Molenaar over de overdracht van de bedoelde strandpacht nog zoo veel te zeggen hebben. In besloten vergade ringen waren de heeren toch volkomen op de hoogte gebracht. De overdracht betrof niet alleen het strandgdeelte voor verhuren van stoelen, doch ook de badinrichting. De heer Joustra gaf toe, dat hij op de hoogte was geweest, doch hij wilde deze kwestie ook in de openbare zitting besproken hebben. Ten slotte werd het laatste stuk van de vroe gere Dr. Gerkestraat, dat in 't verlengde ligt van de Kostverlorenstraat van de tol in Zuidelijke richting omgedoopt in Tolweg. Hierna ging de raad over in besloten eitting. JEUGDGEMEENSCHAPPENBOND. Zaterdag j.l. hield de Jeugdgemeenschappen- bond in gebouw Brugstraat zijn sluitingsavond. Het programma voor dezen avond werd geheel door de jongeren zelf verzorgd en 't was juist daarom zeer verblijdend, dat de jongeren in zo^ grooten getale waren opgekomen. De voorzitter ging in 't kort het ontstaan van de Jeugdgemeenschappenbond na en merkte op dat de bereikte resultaten zeer bevredigend waren. Namens de N. C. J. C. sprak de heer Zeeman, BLOEMEN DAAL ZONNESTRAAL JUBILEERT. In Augustus zal het 12 J4 jaar geleden zijn, dat met het „Zonnestraal"-werk werd begonnen. Zooals men weet, stelt de vereeniging „Zonne straal" zich ten doel de verpleging van tuber culoselijders van alle gezindten en uit geheel ons land. Daarbij staat de behandeling met ar- beids-therapie op den voorgrond. In Februari 1926 werd hiermede begonnen met een 16 tal patiënten; een groote moderne nrichting met werkplaatsen werd gebouwd en het aantal plaatsen in de richting werd gaande weg opgevoerd tot ruim 180. In 1938 vonden niet minder dan 328 patiënten in Zonnestraal verpleging. De achterliggende 12^ jaar gaven dus wel een enormen groei van dit mooie werk te zien. Dit was mogelijk dank zij de algemeene offer vaardigheid, die in geheel ons land en door alle kringen der bevolking voor dit werk werd betoond, vooral wel op de jaarlijksche Zonne straal dagen. De sanatoria genieten geen subsi die en zoo is Zonnestraal ook wel aangewezen op de publieke offervaardigheid. Zaterdag, 24 Juni a.s. zal in de gemeente Bloe- mendaal de jaarlijksche Zonnestraaldag worden gehouden. Het Comité voor de collecte vertrouwt ook nu weer op de sympathieke vrijgevigheid der ingezetenen. Wie zich opgewekt mocht gevoelen mee te helpen met collecteeren, wordt verzocht zich aan te melden bij het secretariaat van het Comité. Het Comité bestaat uit: Dr. G. Kraus, le Ge neesheer-Directeur van het Provinciaal Zieken huis, nabij Santpoort, mej. A. M. Gravemaker, Provinciaal Ziekenhuis, nabij Santpoort, F. Lan- son, Verlengde Koepellaan 4, Bloemendaal; F. Beun, Duinweg, Santpoort (st.)L, B. Schipper, Kinheimweg 83, Bloemendaal, P. Schipper, Kin- heimweg 83, Bloemendaal, secretaris, Plaatse lijk Zonnestraal Comité. HAARLEMMERMEER WEGVERBETERING UIT VEILIGHEIDS OOGPUNT Langs den Rijksweg zijn de werkzaamheden voor den aanleg van parkeerplaatsen reeds ver gevorderd. Door een groot deel van den Haar lemmermeerpolder zijn deze parkeerplaatsen klaar, een 2 meter breede baan, die door lage cementen paaltjes van den snelweg gescheiden zijn, hier en daar door een hekwerk onderbro ken opdat deze baan niet door de automobilis ten bij den snelweg zal worden ingelijfd. Steeds meer en meer nadert de autostrada haar per fectie. Wanneer nu nog enkele E. H. B. O.-pos- ten en telefooncellen op dezen weg worden ge plaatst, zullen deze verbeteringen medewerken de perfectie dicht te naderen. In den polder heeft de Sloterweg belangrijke verbeteringen ondergaan door de ophooging van beide bermen. In verband met de drukte op de zen smallen weg zijn deze verbeteringen van een groot belang. Een verfraaiing is de verbetering van den tocht langs den Spaarnwouderweg. Hieraan evenals^ aan de andere werkzaamheden in den polder werken nog tientallen arbeiders. Voorloopig zal die werkgelegenheid wel blij ven, want na voltooiing van deze objecten wach ten weer andere, zooals het maken van opritten naar en bouwen van bruggen over de Ringvaart nabij Halfweg en Sloten. AFSCHEIDSAVOND Gisteravond kwamen de cursisten van den te Hoofddorp gehouden Middenstandscursus in ho tel De Landbouw bijeen voor de laatste maal om onderling en van de leeraren afscheid te ne men. De geslaagde candidaten, het bestuur van de Middenstandsvereeniging „Haarlemmermeer' en de leeraren, de heeren P. de Hoog, J. Wessels en A. de Nijs en hun dames werden door een orkestje bezig gehouden. Omstreeks half negen opende de candidaat C. J. v. d. Heiden en bracht namens de cursisten dank aan de leeraren voor de genoten lessen. Hen werd een blijvend aandenken geschonken in den vorm van een zilveren aschbak met inscriptie. De heer P. de Hoog dankte namens de leeraren en ging in herinnering terug naar het verloopen jaar. Hij wekte de cursisten als goede midden standers op propaganda voor den cursus te maken. Namens de Middenstandsvereenigingen sprak de heer A. Millenaar. Na een dankwoord voor het welslagen van den cursus, zette hij het doel van den middenstand uiteen en in verband daar mee het belang van den cursus. De gezellige avond werd ten slotte gevuld met een polonaise en het optreden van het humoris tisch gezelschap Van der Heiden-Starreveld. Frans Starreveld zong enkele fraaie liedjes, terwijl Kees van der Heiden als conferencier weer goed op dreef was. In de lijn met dezen avond zongen zij samen het duet „Inkoopen doen". Het werd een geslaagde avond. IJMUIDEN Openbare vergadering der S. D. A. P. Sprekers Mr. H. O. Drilsma en 3. v. d. Veer. In de kleine zaai van Thalia hield de Fede ratie Velsen der S.D.A.P. gisteravond een open bare vergadering, die matig bezocht was. Als sprekers traden op Mr. H. O. Drilsma van Haarlem en de heer J. v. d. Veer. De voorzitter, de heer N. W. van Nifterick, wees er in zijn openingswoord op. dat de lei ding het noodig had geoordeeld, naast de vele andere propaganda eenige openbare vergade ringen te beleggen. Het verschijnsel van elders, slecht vergaderingbezoek is ook hier merkbaar. De eerste spreker was de heer J. v. d. Veer, die er allereerst op wees, dat het bij deze ver kiezing gaat om het behoud van den wethou derszetel. Spreker wierp een terugblik op hoe het was bij de vorige verkiezingen, toen 9 van de 27 zetels door de S.D.A.P. veroverd werden. Spreker stond stil bij de groote werkloosheid en wees op de slechte voorwaarden der IJmui- densche visschers voor het varen op de Duit- sche trawlers. Verder wees spreker op wat door de S.D.A.P. is gedaan om de werkloosheid te bestrijden; in het bijzonder besprak hij het Plan van den Arbeid en het egalisatierapport van het N.V.V. Mr. Drilsma besprak allereerst den interna tionalen toestand. Hij wees er verder op, dat nu er millioenen voor de defensie noodig zijn, men die wel weet te vinden, maar toen het Plan van den Arbeid kwam zei de Nieuwe Rot- terdamsche Courant, dat daar geen geld voor was. De raadsverkiezingen zijn voor spreker een geliefd terrein, omdat de S.D.A.P. in vele gemeenteraden in staat is geweest, iets te doen. Vele belangrijke dingen zijn onder stu wing der sociaal-democraten tot stand geko men. Vooral in Roterdam en Amsterdam is veel door de soc. democratische wethouders ge daan. Wethouder de Miranda ruimde de krot ten op en bracht het Boschplan tot stand. Hij is thans het slachtoffer van een hetze gewor den. Men kan hem alleen een al te groote voortvarendheid verwijten. Uitvoerig besprak Mr. Drilsma de landspoli- tiek der coalitieregeering en hekelde hij vooral de toestanden op het gebied van onderwijs. In het slot van zijn betoog verweet hij de com munisten, dat zij steeds de S.D.A.P. in de wie len hebben gereden. Na eenig debat sloot de voorzitter de ver gadering. RESTANT BESOMMINGEN Verwachting IJM. 204 f 200. KW 86 f 690, 31 f 28, 166 f 300. 3 f 250, 132 f 530, 153 f 330, IS f 330, 105 f 360, 42 f 450, 110 f 340, 46 f 290, 124 f 440, 16 f 500, 135 f 340, 44 f 270, 158 f 360, 36 f 350, 75 f 420, 89 f 350, 70 f 320, 64 f 260, 107 f 310, 112 f 250, 59 f 570, 62 f 420, 178 f 400, 108 f 320, 27 f 280, 9 f 350, 177 f 360, 125 f 330. Kotter G.G. 574 f 400. Voor onze militairen en voor de burgerij! Er wordt een groote actie begonnen. Het Centraal Comité tot Ontwikkeling en Ontspanning van Militairen heeft zijn voor bereidende werkzaamheden verricht. Vele on derhandelingen moesten gevoerd worden, om het werk van het Centraal Comité op zoo breed mogelijke basis te zetten. Maar nu om vat dit Comité dan ook zoo goed als alle groe pen, instanties enz. die in den laatsten tijd onder de hier gelegerde militairen gewerkt hebben. Het Comité meent dan ook terecht, dat het zich wel met den populalren naam van „Regenboog-Comité" mag sieren. Immers om vat het Regenboog-Comité niet alleen alle groepen uit de burgerij, maar zal het er ernstig naar streven ook voor alle militairen in IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Wijk aan Zee gelegerd, den tijd hier doorgebracht, zoo aan genaam mogelijk te maken. Alvorens echter zijn werk te beginnen heeft het Comité geld noodig. Want ook hier speelt het beschikbare geld een zeer belangrijke rol. Iedereen zal dit begrijpen en naar verwacht wordt, zal ook vrijwel elkeen willen helpen om het Comité de benoodigde gelden te bezorgen. Op initiatief van het Werkcomité wordt nu een groote actie begonnen. Nadere bijzonder heden volgen binnen enkele dagen. Chr.-Historische Kiesvereeiiiging. De heeren Sterrlnga en Ten Broeke aan het woord. In het Hervormd Vereenigingsgebouw heeft gisteravond een vergadering plaats gehad van de Christelijk-Historische Kiesvereeniging. Na een kort inleidend woord en gebed door den voorzitter, den heer F. Walthuis was het woord aan de heeren Mr. Dr. G. Sterringa, die als spreker optrad in plaats van Mr. Dr. J. van Bruggen die door omstandigheden verhinderd was. Mr. Sterrlnga besprak allereerst het beginsel der C.-II. Unie. Dit beginsel geldt niet alleen voor den gemeenteraad maar het is ook voor het algemeen van belang. Chr.-Historische menschen te stemmen. De Chr.-Hist Unie strijdt voor gezag en vrijheid. Hierbij bracht spreker onder de aandacht den regel die er bestaat bij de Chr.-Hist. Unie en de A.-R. partij. De Chr.-Hist Unie brengt de leus naar voren: gezag en vrijheid, de A.-R. keert dit om en zegt: vrijheid en gezag. De Chr.-Historische Unie streeft steeds naar synthese, naar eenheid onder de protestanten. Bij de richtlijnen voor den gemeenteraad en de plaats die de Chr. H. gemeenteraadsleden hebben in te nemen, gaat het niet om personen maar om het beginsel. De heer A. ten Broeke, als tweede spreker, had tot onderwerp: „De gemeenteraad aan ban den' Alvorens spreker overging tot het behan delen van zijn onderwerp sprak hij eerst over het ontstaan der gemeente en het besturen der gemeente. Bij het behandelen van het ontstaan der gemeenten wees spreker op de eenheid die hiervoor noodig is. Deze eenheid komt voort uit gemeenschappelijke belangen. De gemeenten hadden, in het belang van orde en welzijn een bestuur noodig. Op deze wijze maakte spreker duidelijk wat zoo'n bestuur had te doen en hoe fyet samengesteld moet zijn. Hierdoor kwam hij op het terrein van de tegenwoordige gemeente besturen. Regeeren, ook in de gemeenten is een niet gemakkelijke taak. Vooral in de crisisjaren waren er op financieel gebied veel moeilijkhe den. Ook onze gemeente heeft, vooral in 1932, moeilijke tijden doorgemaakt en heeft finan- cieele hulp van het rijk moeten vragen. Deze hulp heeft onze gemeente aan banden gelegd. De raad kon niet meer doen, wat hij wel zou willen. Eenerzijds is men dus geklonken aan banden en aan den anderen kant dient men te worstelen om hieraan te ontkomen. De Chr. hist, gemeenteraadsleden hebben bij dit alles heel wat critiek moeten verduren, maar men is zich bewust steeds de algemeene belangen te hebben voorgestaan. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Caroline IJM. 26. Vangst: 280 m. makreel, 55 kisten makreel, 200 m. diversen en 150 st. stijve kabeljauw. Gerberdine Johanna IJM. 38. Vangst: 115 m. schelvisch, 140 m. braadschelvisch, 35 m. radio, 30 m. gul, 30 m. varia. Totaal 350 m. benevens 250 st. stijve kabeljauw. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 420 Silvain IJM. 116 f 2600 300 Knikker IJM. 4 f 2000 155 Condor IJM. 72 f 1790 760 Delft IJM. 17 f 2450 115 Willy SCH 61 1300 Logger: KW 31 v. f 1030. MARKTBERICHT IJmuiden 20 Juni 1939 (ANP) Tarbot 4536 ct. per kg. Tong 9266 ct. per kg. Middelschol f 21 per 50 kg. Zetschol f 2016 idem Kleinschol f 197.10 idem. Bot f 13.5011 idem. Schar f 7.501.70 idem. Tongschar f 2016 idem Poontjes f 3.702.10 idem Groote schelvisch f 15.50 idem Middel schelvisch f 1613 idem Kleinmiddel schelvisch f 12.508 idem Kleine schelvisch f 95.70 idem. Groote gul f 8.506.60 idem. Kleine gul f 7.503.80 idem Wijting f 4.403.10 idem Makreel f 9.504.80 idem Kabeljauw f 4619 per 125 kg. Vleet f 1.75 per stuk Leng 9060 per stuk. Koolvisch 80 per stuk. dom van den grond, thans bij de woningbouw- vereeniging in erfpacht, om niet aan de ge meente overdraagt. Ged. Staten zeggen ter toelichting o.a.: Waren aanvankelijk de 42 woningen van de onderhavige woningbouwvereeniging alle in gebruik bij ambtenaren van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort of hunne weduwen, in de laatste jaren waren gemiddeld niet min der dan 15 woningen aan anderen verhuurd. Wij hebben ons afgevraagd, of er onder de gegeven omstandigheden voor de Provincie nog wel genoegzame aanleiding bestaat zich met de exploitatie van deze woningen verder in te laten en zijn bij onze overwegingen hier omtrent tot een ontkennende beantwoording van deze vraag gekomen. Groote Zeemogendhe den. De eerste groote zeemogendheid was Egypte. Onder de regeering van ko ning Thotmes, die een aantal aangrenzende landen en vol ken had onderworpen, werd een groote vloot gebouwd, welke diende om in elk land rondom de Middellandsche Zee garnizoenen te leggen en op sterkte te houden, hetgeen zonder het bezit van een tal rijke vloot niet mogelijk zou zijn geweest. Manchester. Deze stads naam, welke veelvuldig voorkomt in Engeland zoo wel als in Amerika, is afgeleid van het Keltische woord „Maen" (steen of rots) en het Angelsaksi sche woord „Caestre" (kasteel of fort), zoodat Manchester eigenlijk be- teekent: „versterkte rots". BEVERWIJK Geschillen tussehen gemeente en haar ambtenaren. SANTPOORT ACTIE-COMITé HEEREMANS. Maandagavond was in „Zomerlust" weder door het Actie-comité Heeremans een vergade ring belegd, die zich in een groote belangstel ling mocht verheugen. Nadat de voorzitter van het comité, de heer H. J. Haver, een inleidend woord had gesproken, behandelden de spi-ekers hun onderwerpen, nl. de heer Heeremans: „Wie brengt de eenheid in gevaar?" en de heer Stevens „Hoe redt men den kleinen middenstand?" Van deze betoogen gaven wij de vorige week reeds een verslag. Aan het eind sprak de heer De Groot (S.D. A.P.) den wensch uit, dat hij den tijd zou mo gen beleven, dat de S.D.A.P. en de R.-K. Staats partij gezamenlijk een bolwerk tegen het fas cisme zouden vormen. EEN MOOI SUCCES. Op het concours te Krommenie behaalde het dubbeimannenkwartet „Amicitia". direc teur Henk Arisz, met 319 punten een eersten prijs. VELSEN Woningbouwvereen. „Bloemen- daal-Noord". Moet gemeente tekort voor haar rekening nemen? Ged. Staten stellen voor, hen te machtigen, onder door hen te stellen nadere voorwaarden, met de gemeente Velsen en de woningbouw vereniging „Bloemendaal-Noord" een rege ling aan te gaan, waarbij, te rekenen met in gang van 1 Mei 1939. eenerzijds de gemeente het geheele tekort op de exploitatie van ge noemde instelling, voor zoover niet door een Rijksbijdrage gedekt, voor haar rekening neemt en anderzijds de Provincie den eigen Instelling van een scheidsgerecht. In het bij raadsbesluit van 17 April J.L vastgestelde Ambtenarenreglement zijn be palingen opgenomen betreffende de instelling van een scheidsgerecht. Aan dit scheidsgerecht is de beslissing in eerste instantie opgedra gen van geschillen tussehen de gemeente en haar ambtenaren. Twee leden en twee plaatsvervangende le den van dit gerecht werden door den Raad benoemd op voordracht van het college. B. en W. stellen den Raad voor. uit de navolgende voordrachten een benoeming te doen, onder be paling,*dat deze zal ingaan met ingang van den dag, waarop het Ambtenarenreglement in werking zal treden. A. Benoeming van twee leden: le zetel: J. H. Bremmers, notaris; Ir. H. H. B. Bünnemeijer, directeur der R.K. tuinbouwwinterschool. 2e zetel: J. S. Koopmans, inspecteur der di recte belastingen. W. Th. Vernède, inspecteur der directe be lastingen. B. Benoeming van twee plaatsvervangende leden: le zetel: F. J. J. Moerel, candidaat-notaris. G. Th. Vermeulen, directeur der R.K. Kweek school. 2e zetel: Mr. J. O. Baron, advocaat en pro cureur; A. Demmers, chef der sociale afdee- iing van het Hoogovenbedrijf. Vervolgens moet de Raad bepalen het be drag van het presentiegeld, aan de leden van het scheidsgerecht voor het bijwonen der ver gaderingen uit te keeren. B. en W. stellen voor. dit presentiegeld te bepalen op f 2 per bijgewoonde vergadering. Us reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Geen godsdienst meer in de Duitsche radio. Nationaal-socialistische opvoeding in plaats van godsdienstoefeningen. De uitzending van godsdienstoefeningen door de Duitsche radiozenders op Zondag is, naar Havas meldt, niet meer toegestaan. ZIJ zullen worden vervangen door programma's tot nationaal-socialistische opvoeding. De Duitsche zenders zullen op de uren, waarop vroeger godsdienstoefeningen of rellgieuse toespraken werden uitgezonden, muziek uit zenden, ofwel de dooden van de nationaal- socialistische partij herdenken. Aan een luisteraarster, die aan het radio station te Berlijn vroeg, waarom de uitzending van godsdienstoefeningen werd gestaakt, werd geantwoord: dit werd gedaan om „technische redenen tot verlichting van het program ma". ONDERWIJZER SEXAMENS. Op het eindexamen „Da Costa-kweekschooT* Nassauplein 3, werden op 17 Juni geëxamineerd 6 candidaten. Toegelaten werden de dames: J. F. Beekman en M. E. Boelhouwer te Bloemen daal, J. Kaper én A. de Wijs te Haarlem, A. van der Sluys te Heemstede, M. A. Hellema te IJmuiden. Geen der candidaten werd afgewezen. MARKT. Rotterdam, 19 Juni 1939. Aanvoer. Totaal 2061, vette runderen 608, vette kalveren 332. nuchtere kalveren 8, schapen 254, varkens 645, lammeren 214. Prijzen per K.G. vette koeien le kw. 75, 2e kw. 60, 3e kw. 3245, vette ossen le kw. 65, 2e kw. 60. 3e kw. 3545, vette kalveren le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 5570, varkens (levend ge wicht) le kw. 47. 2e kw. 46, 3e kw. 45, schapen le kw. 48, 2e kw. 42, 3c kw. 30. Prijzen per stuk, schapen le kw. 20, 2e kw. 17, 3e kw. 14, zuiglammeren le kw. 12, 2e kw. 10, 3e kw. 8. Vette koeien en ossen, aanvoer: iets kleiner, handel: matig, prijzen: als vor. week Dinsdag, prima's resp. 78 en 70 ct Vette kalveren, aanvoer: iets ruimer, handel: redelijk, prijzen: constant, prima's 115. Schapen en lammeren, aanvoer: als vor. week, handel: levendig, prijzen: iets hooger. Varkens, aanvoer: korter, handel: willig, prij zen: hooger, prima's 48. Zuiglammeren, aanvoer: grooter, handel: ma tig. prijzen: stijgende. Eenige partijen schapen voor export verkocht BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. 19 Juni. Ondertrouwd 19 Juni: F. J. A. Jacques en G. M. Kerssens. Bevallen 14 Juni: C. A. M. BethsHeilig, z.; 15 Juni: H. Schaper—van der Sluis, z.; 16 Juni: A. MohnMeier, z.; 17 Juni: D. Sies- werda—Keers, z.; P. Haanappelvan Klave ren, z.; H. E. KlaaseBrondsema, d.; E. Post Ellemers, d.; A. E. van der PuttenBerg man, z.; M. J. de Ridder—Mcrrelaar, z.; G. C. de Jong—Alink, z.; M. C. A. Daane—van Loon, z.; R. MetselaarSpinder. d.; 18 Juni: H. van der SteurScheffer, d.; W. A. Henzen Schreuder, d.; 19 Juni: S. M. W. van Emme rikRoot, z.; C. MooijekindHoogkamer, z. Overleden 17 Juni: M. M. Boom kensSau- tarel. 82 j., Linschotenstraat; 18 Juni: J. Ap peldoorn. 22 j., Regentesselaan; M„ 11 m.. d. v. W. N. Metz, Kamperlaan; W. H. Dietz, 50 J., Molukkenstraat; R. F. van der Veldenvan Tejjn, 80 j., Hagesiraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7