„Hary Janos" KARELI UR0D0NAL EEN Verzameling variaties op 3000 volkswijsjes Philips maakte ongeveer zelfde winst als vorig jaar WOElNSDAG 21 JUNI 1939 HASREEM'S DAG BEAD Bij den componist van (Van onzen Boedapester correspondent.) Boedapest, 18 Juni. E!en van de beroemdste en grootste Hongaarsche componisten van den te- genwoordigen tijd is zonder twijfel Zoltan Kodaly. of liever gezegd Kodaly Zoltan, want bij de Hongaren wordt eerst de naam van de familie genoemd en dan eerst volgt de doopnaam. Laat ik er voor hen, die dit misschien nog niet mochten weten, aan toevoegen, dat Kodaly als „Koodaj" wordt uitgesproken. Het is dus verkeerd wanneer men „Koo-daa-lie" zegt! De toonkunstenaar is ook in ons land zeer bekend, zijn werken worden er voortdurend ten gehoore gebracht. Ik heb Kodaly thans in zijn woning te Boe dapest opgezocht en daarbij het groote geluk gehad hem nog juist te kunnen bereiken, want den volgenden dag zouden hij en zijn vrouw de stad verlaten teneinde de heete zo mermaanden ergens op het platteland, waar het koeler is, door te brengen. Zijn koffers waren reeds bijna geheel gepakt. Kodaly is professor aan de Hongaarsche Muziek-aca- demie en leidt bovendien geregeld een cursus aan de gewone universiteit, zoodat hij steeds eerst wachten moet tot de groote zomervacan- ties zijn aangebroken vóórdat hij het drukke gewoel van de levendige Hongaarsche hoofd stad kan ontvlieden. Hij ontvangt mij op buitengewoon bemin nelijke wijze in zijn gelijkvloersche woning in een groot, imposant en voornaam uitziend huis aan de Andrassy-ut, op den hoek van een rond plein met plantsoen en een viertal standbeelden, dat vroeger eenvoudig Körönd (Rondeau) heette, doch dat eenigen tijd ge leden in Adolf Hitler Ter. dat is Adolf Hitler- plein, werd omgedoopt. De Kamers zijn groot en hoog en hangen vol verdorde kransen en bonte linten met allerlei opschriften, met bustes en schilderijen, met teekeningen en kunstvoorwerpen en een groot aantal bontbe schilderde vazen en kannen en kruikjes, welke van den hoogen trap van ontwikkeling van de Hongaarsche kunstnijverheid getuigen. Het zijn hoofdzakelijk voorwerpen, die door een voudige bewoners van kleine Hongaarsche dorpen vervaardigd zijn. Ook de schrijftafel van den meester is door een simpelen man van buiten gewrocht. Het is een meubel van roodachtig hout. dat bijna oranje is, waarin met gewoon hand werktuig sierlijke Hongaar sche ornamenten, zooals vogels en gekrulde bloemmotieven zijn gesneden. Kodaly is er zeer trotsch op en laat mij enkele finesses van de fraaie uittrekbare borden zien. Overi gens ontdekte ik al direct bij het binnenko menIndische sarongs en doeken, die de componist gebruikt om er zijn vele tafels met brieven en papieren en vellen muziek en an dere paperassen mee toe te dekken. Deze heeft hij van zijn verschillende, reizen naar ons land'meegebracht. Hij houdt van de fijne batikmotieven en van de sobere, doffe tinten ervan. Een paar heeft hij van vrienden en vereerders in ons land ten geschenke gekre- gen. Kodaly Is verscheidene keeren in Neder land geweest. Voor het eerst ongeveer twaalf jaar geleden, toen Anton Thiery hem had laten komen om in Amsterdam te dirigeeren. „Tk zal den indruk, dien Holland toen op mij maakte, nooit vergeten", zoo zegt hij, en hij kijkt mij met zijn vriendelijke, kalme en ver standige oogen aan. die diep in hun kassen in het smalle gelaat liggen, dat door lange kunstenaarslokken bekroond wordt en van on deren in een smal puntbaardje eindigt. ..Ik was toen, in die moeilijke tijden van na den oorlog al langer dan tien jaar niet in het bui tenland geweest. In Holland was alles heel anders dan wij het bij ons gewend waren, na al die stormen die over ons land waren ge varen. Daar hadden de menschen meer tijd en meer gelegenheid en ook meer de rust om zich met hoogere dingen bezig te houden. Het deed weldadig aan dat alles te zien en te be- ^Ik vraag den kunstenaar of hij op het oogenblik weer aan een groot nieuw werk bezig is en breng het gasprelk even op onzen girooben Mengelberg, die mij een paar maanden geleden nog gezegd heeft dat hij een groote bewondering voor Kodaly's werk koesterde hij heeft zijn „Hary Janos" al in verschillende landen uitgevoerd. „Ja, die vraag is moeilijk te beantwoorden. Iik'ben eigenlijk altijd aan het werk, er groeit voortdurend iets in met, maar het eene werk vereischt meer tijd dan het andere. Ik ben bijvoorbeeld nu pas klaar gekomen met een compositie, die ik voor de groote muziekfeesten wilde schrijven, die kortgeleden te Amsterdam gehouden werden. Het is een werk voor een orkest, waarvan de uitvoering ongeveer een half uur in beslag neemt. Het bestaat uit ver schillende varaties, die op motieven van Hon gaarsche volksmuziek zijn opgebouwd". Zooals men waarschijnlijk weet, heeft Ko daly zich heel veel bezig gehouden met het opsporen en onderzoeken van oude Hongaar sche volksliederen en wijsjes. Hij en de andere groote Hongaarsche componist Béla Bartök begonnen er ongeveer vijfendertig jaar geleden mee. Zij reisden de dorpen en gehuchten in de afgelegenste streken af. Niet gezamenlijk. doch ieder afzonderlijk. Zij luisterden er naar de liederen en de muziek, die er gezon gen en gespeeld werden. En zij teekenden die op en brachten de vondst naar huis, waar de notities vergeleken werden. Kodaly liet mij het resultaat zien. In een hooge kast met uittrek bare laden bevinden zich, netjes in mappen en in bundels geschikt, niet minder dan tien duizend variaties van ongeveer drieduizend verschillende melodieën. Deze zouden, zonder den grooten arbeid, die deze twee gepresteerd hebben, wellicht alleen maar tot een bepaalde kleine streek beperkt zijn gebleven en, wal; nóg erger zou zijn, op den duur voor het nageslacht verloren zijn gegaan. Het werk wordt nu eindelijk pas gedrukt. Maar het zoeken en verzamelen wordt toch nog voort gezet, ook Kodaly's leerlingen helpen er thans aan mee. De componist vraagt mij eens de aan dacht op iets te willen vestigen, dat in het buitenland nog altijd veel te weinig bekend is, namelijk dat'Hongaarsche muziek en Zi- geunermuziek niet identiek zijn. Het grootste gedeelbe van het repertoire, dat men steeds yan de diverse Zigeunerstrijkjes hoort, stamt uit de negentiende eeuw. Van de meeste stukken kent men de auteurs, en dat waren geen Zigeuners, maar Hongaren. Hij laat mij vergeelde muziekbladen zien van melodieën, die Miklós Konkoly-Thege geschreven heeft. Dit was een Hongaar uit het noordelijke ge deelte van het land, een spruit van een adel lijke familie. Later werd hij een beroemd astronoom, die zelf een observatorium ge bouwd heeft, dat hij den staat geschonken heeft. Hij was in 1842 geboren en toen hij om streeks 20 jaar was, gaf hij al zijn eigen composities aan het licht. Zijn melodieën vindt men, evenals van een zekeren Simonffy, die in denzelfden tijd ontstaan zijn, in tal van lie deren terug, die de Zigeuners nu nog spelen. ,.U zult hen onmiddellijk herkennen", zegt hij tegen me, en hij fluit een paar wijzen die men hier vaak in restaurants van Zigeuner- kapellen hoort. Eiken zomer worden in het Boedapester Varosi Szinhaz den Stadsschouwburg Hongaarsche boerendansen uitgevoerd door bontgekleede groepen, die uit alle deelen van het land naar de hoofdstad komen. „Hebt u wel gemerkt", zegt Kodaly tegen me, dat een paar van die groepen hun eigen muzikanten meegebracht hebben en niet door Zigeuners begelid worden? Dat komt, omdat er boeren zijp, die met de Zigeuners niet tevreden zijn en zeggen, dat die hun muziek niet goed kunnen spelen In Nederland houdt men veel van Hongaar sche muziek. Kodaly's koorwerken, zijn in drukwekkende „Psalmus Hungarians" en ge deelten uit zijn opera „Hary Janos" worden er vaak ten gehoore gebracht De Nederland- sche opera-zangeres Sonja ten Kate Kova- lefska, die zich thans te Boedapest ophoudt, heeft liederen van Kodaly ingestudeerd en deze kortgeleden ten huize van den componist, waar vaak muziekuitvoeringen worden ge geven, gezongen. Kodaly vertelt mij, dat hij het bewonderenswaardig vindt hoe deze Ne- derlandsche kunstenares erin geslaagd is het Hongaarsch goed uit te spreken, iets wat bijna geen enkelen buitenlander gelukt. Binnenkort zal zij liederen ook op een openbaar con cert te Boedapest zingen. W. M. BEKAAR. RHEUMATIEK- OF MIGRAINE-LIJDERS maakt een einde aan Uw pijnen door Uw organisme te zuiveren. Bij alle apothekers en drogisten. Het is een product Chatelain. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. ingez. Med.) Tentoonstelling 100 jaar Fransche beeldhouwkunst. Op 30 Juni a.s. wordt in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam de groote tentoonstelling van Fransche beeldhouwkunst geopend, welke een overzicht zal geven van het werk dei- voornaamste Fransche beeldhouwers in de afgeloopen 100 jaar. Evenals bij vorige tentoonstellingen, in dit museum georganiseerd, dankt men deze be langrijke gebeurtenis zoowel aan het initia tief van den energieken directeur jhr. Röell als aan de welwillende medewerking der Fi-ansche musea en van binnen- en buiten- landsche verzamelaars. ATLAS VAN BLAEU VOOR f 3700 VERKOCHT De bekende Atlas van Blaeu van 1663 is op de voortgezette veiling ten huize „Gooilust" ta 's Graveland, voor f 3700 verkocht. Het werk blijft in Nederland. President Roosevelt en zijn echtgenoote wuiven den Koning en de Koningin van Engeland een laatst vaarwel toe bij het vertrek van het Britsche Koningspaar uit Hyrle Park, New York naar Canada voor hun thuisreis Staande op het platlorm van den Koninklijken trein wuiven de Koning en de Koningin van Engeland bij hun vertrek uit New York naar Canada een hartelijken groet naar president Roosevelt en zijn echtgenoote, die hen uitgeleide deden Op televisie-gebied is men reeds zeer ver gevorderd Dr. A. F. Philips treedt als directeur af Aan het 27ste jaarverslag der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken over de periode 1 Mei 1938 tot en met 30 April 1939, ontleenen wij het volgende: Verslag der commissarissen. Aan het verslag der commissarissen is het volgende ontleend: Het batig saldo van de exploitatierekening over het boekjaar 1938/1939 is ongeveer gelijk aan dat over het vorig boekjaar. Rekening houdende met de gedurende het verslagjaar optredende ernstige spanningen in de inter nationale verhoudingen, welke in vele landen haar schaduwen hebben geworpen op het za kenleven. is het resultaat over het verslagjaar zeker niet onbevredigend te noemen. De om standigheden blijven echter tot de grootst mo gelijke voorzichtigheid en waakzaamheid no pen. De heer G. van Mesdag, dit jaar volgens rooster aan de beurt om af te treden als com missaris, heeft medegedeeld om gezondheids redenen voor herbenoeming niet in aanmer king te willen komen. De heeren dr. ir. G. L. F. Philips en mr. Aug. Philips hebben den wensch te kennen gege ven als commissaris te willen aftreden. Aan de algemeene vergadering van aandeel houders op 6 Juli a.s. zal worden voorgesteld te benoemen tot commissarissen der vennoot schap de heeren mr. D. Crena de Iongh, presi- den van de Nederlandsche Handel Maatschap pij, mr. L. A. Nypels, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden en mr. H. L. Wolterson, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging. Tevens acht dr. A. F. Philips 't oogen blik gekomen zijn functie van presi dent der directie neder te leggen, Het is commissarissen een groote voldoe ning dat dr. A. F. Philips, die geduren de bijna 45 jaren, waarvan de eerste 27 jaren gezamenlijk met dr. ir. G. L. F. Philips en sedert eind 1936 bijge staan door ir. P. F. S. Otten, de directie van de vennootschap heeft gevoerd, zich beschikbaar heeft gesteld tot het college van commissarissen toe te tre den. ""Het ligt in het voornemen van commissarissen, om, na zijn benoeming door de algemeene vergadering tot commissaris, hem het voorzitterschap van het college op te dragen en hem, overeenkomstig art. 14 der statuten, tevens te benoemen tot gedelegeerd commissaris. Het is commissarissen een behoefte dr. A. F. Philips op deze plaats waarbij zij vertrou wen mede uit naam van de aandeelhouders te mogen spreken hun gevoelens van zeer bij- zonderen dank en waardeering uit te spreken voor alles wat hij als directeur en als presi dent voor de vennootschap in haar groei en haar ontwikkeling in al die jaren met groote voortvarendheid en scherp inzicht heeft tot stand gebracht. In verband met het aftreden van dr. A. F. Philips als president der directie wordt aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voorgesteld in zijn plaats te benoemen ir. P. F. S. Otten en tot. directeuren te benoemen de heeren mr. H. F. van Walsem, O. M. E. Loupart en ir. F. J. Philips. Verslag der directie. Over de bedrijfsresultaten wordt o.a. het volgende medegedeeld: Het batig saldo der exploitatierekening be draagt 8.038.591.—. De personeelbezetting van de Nederlandsche en buitenlandsche bedrijven was begin Mei 1939 als volgt: in Nederland 19.000, buiten Ne derland 26.000, totaal 45.000. De omzetten van het concern zijn quantita- tief en in landsvaluta's hooger dan die in het vorig verslagjaar. Door daling van diverse va luta's zijn echter de opbrengsten in Hollandsch geld iets lager dan in het vorig jaar. Ondanks alle moeilijkheden van handelspo- litieken en financieel-technischen aard, kon het concern zijn positie op de markt niet alleen ten volle handhaven, doch voor sommige pro ducten nog verbeteren. De televisie. In de laboratoria werden de proefnemingen op het gebied der televisie voortgezet. De resul taten van deze proefnemingen zijn zeer gun stig, waardoor men in staat is ontvangtoestel len te bouwen, die tot de beste op dit gebied behooren. Vooral in Engeland, waar de regeering en de B. B. C. het uitzend- en programmaprobleem energiek ter hand genomen hebben, ontwik kelt de televisie zich sneller dan verwacht werd. De Engelsche dochtermaatschappij zal binnen kort televisie-ontvangapparaten op de markt brengen, die in verscheidene uitvoeringen ge fabriceerd worden; onder meer een uitvoering, waarbij televisie- en radio-ontvangst In één toestel gecombineerd zijn en een andere, waar bij een beeldontvanger is gemaakt als een af zonderlijk toestel, dat aan eiken radio-ont vanger kan worden gekoppeld. In andere landen, waaronder ook Nederland, neemt men nog een af wachtende houding aan. Mochten er in deze landen plannen op dit gebied tot uitvoering komen, dan zijn de fa brieken gereed om zoowel de zenders als de ontvangtoestellen te leveren. Dank zij de gestadige activiteit in de labo ratoria is het mogelijk ae werkingssfeer van het concern voortdurend uit te breiden met nieuwe en verbeterde producten. Personeelsvoorzieningen De gezamenlijke pensioenfondsen, ten be hoeve van het personeel ingesteld, bezaten per 1 Januari 1939 een kapitaal van circa 35.800.000.—, hetwelk is belegd en wordt be heerd onafhankelijk van de vennootschap. Ongeveer 75 pCt. van het kapitaal is gevormd uit de stortingen der N.V. Ook de promotiekansen van de jongere em ployés hebben in het bedrijf de volle aandacht. Daartoe is in het afgeloopen jaar een organi satie opgebouwd voor een zesjarige opleiding voor diegenen der jongere werknemers, welke in de praktijk bewezen hebben een bijzonderen aanleg en uitstekende capaciteiten te oezitten. Deze opleiding geschiedt door specialisten, wel ke in het eigen bedrijf zijn gevonden. Hiermede wil men bereiken dat ook zij, die, hoewel zij misschien slechts een Mulo- of Am bachtsschool-opleiding hebbep genoten, in de gelegenheid kunnen worden gesteld om in de toekomst een hoogere verantwoordelijke po sitie in het bedrijf in te nemen, wanneer zij gedurende den cursus getoond hebben de noo- dige geschiktheid daartoe te bezitten. WIE REKENT koop! zijn kleeding tegen contant prijzen en toch vanaf ƒ1.per week, bij De Kleeding Verkoop Centrale SCHAGCHELSTRAAT 19 c, naast Slageris Verfhandel. TELEFOON 17273 (Adv. Ingez. Med.) Uitvoering der Invaliditeitswet. Premiebetaling met behulp van zegcl- stempelmachines. Teneinde het tijdroovende plakken van ze gels op rentekaarten aan groote instellingen en bedrijven te vermijden, is bij Kon. Besl., afgekondigd in Stsbl. 849, een regeling vast gesteld voor premiebetaler met behulp van zegelstempelmachines. Bepaald is allereerst, dat voor arbeiders, werkzaam in dienst van 'n werkgever, aan wien door den Raad van Ar beid vergunning is verleend tot het voldoen der. ingevolge de Invaliditeitswet verschuldigde premie met behulp van een zegelstempel- machihe, wordt in afwijking van hetgeen omtrent de premiebetaling in zegels in ge noemde wet is voorgeschreven, premie be taald op de navolgende wijze: De premie, over eenig tijdvak ingevolge de Invaliditeitswet verschuldigd, wordt geacht te zijn voldaan door het koopen door den werkgever van premie waardekaartenbe nevens door op het tijdstip, waarop bij be taling van de premie door middel van zegels die betaling zou moeten geschieden en op de plaats, waar eventueel een zegel zou moeten worden geplakt, op de rentekaart van den verzekerde, door middel van een machine een stempelafdruk aan te brengen. De aldus op de rentekaart aangebrachte stempelafdruk wordt door de toepassing van de Invaliditeits wet beschouwd als betaling onderscheidenlijk van een premie over een dag of meer dan een dag. een week of meer dan een week. Een vergunning als de bovenbedoelde, kan door den Raad van Arbeid worden verleend, indien de werkgever zich verbindt een zegel- stempelmachine in gebruik te nemen, welke voldoet aan. door het bestuur der Rijksver zekeringsbank, gehoord de Rijkskantoorma- chine-centrale. gestelde eischen. De vergunning geldt alleen voor de daarin vermelde machine. Bij weigering eener gevraagde vergunning ls de Raad van Arbeid niet gehouden de reden van weigering aan den aanvrager mede te deelen. Het is den gebruiker verboden, aan het in wendige van de machine te raken; ter voor koming daarvan wordt het (fesbetreffende slot vanwege den Raad van Arbeid verzegeld. Het zegel mag niet geschonden worden dan door een daartoe gemachtigden ambtenaar van den Raad van Arbeid. De sleutels welke dienen om toegang tot het inwendige van de machine te verkrijgen, worden aan den voor zitter van den Raad van Arbeid ter hand gesteld. Buiten deze sleutels mogen geen, op de machine passende sleutels in omloop wor den gebracht. De gebruiker behoort te allen tijde, aan de daartoe door den Raad van Arbeid aange wezen ambtenaren, voorzien van een schrif telijke machtiging te dezer zake. gelegenheid te geven, zonder voorafgaande kennisgeving de machine te controleeren ingeval van sto ring of onregelmatigheid in de werking van van de machine, wordt zij onmiddellijk buiten werking gesteld en wordt hiervan aan den voorzitter van den Raad van Arbeid en aan den fabrikant der machine of diens vertegen woordiger kennis gegeven. De machine moet zijn ingericht in dezer voege, dat daarbij gebezigd kan worden een premiewaardekaart ter waarde onderschei denlijk van 100, 300. 500. 1000 of 2000. De instelcapacibeit mag niet hooger zijn dan 9.99 per stempeling. De machine moet uit sluitend gebruikt worden, indien een waarde- kaart in de machine aanwezig Ls en gebruik weigeren zoodra een stempeling heeft plaats gehad, waardoor het bedrag der waardekaart ls verbruikt of overschreden. De werkgever wien een vergunning tot het bezigen van een stempelmachine verleend is, levert, alvorens een dergelijke machine in gebruik te stellen, alle in zijn bezit zijnde rentekaarten bij den Raad van Arbeid in. teneinde deze buiten gebruik te doen stellen en te laten vervangen door nieuwe die één zelfden vervaldatum krijgen. Met uitzondering van de kosten van het toezicht, dat de Raad van Arbeid door zijn ambtenaren op het gebruik en de werking der machine laat houden, komen de kosten der controle voor rekening van den gebruiker. De mooiste beloning na een geslaagd examen EEN VULPENHOUDER. ANEGANGU TEL.11963 HAARLEM. SPECIALITEIT VULPENHOUDERS. (Adv. Ingez. Med.) AMBTELIJK BESTUUR IN DE WIERINGER- MEER. Teneinde zoo spoedig mogelijk te geraken tot de normale vormen van overheidsbestuur in de Wieringermeer, heeft de minister van Water staat voor de voorbereiding van de noodige re gelingen een ambtelijke commissie ingesteld. In deze commissie zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter: ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat; b. tot leden Am.: C. Thomése, hoofdingenieur- directeur van den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland, mr. A. J. Backer, administra teur chef van de le afa. ter Provinciale Griffie van Noord-Holland en mej. mr. A. A. G. Coops, administratrice, chef der 2e afd. a, van voor noemde griffie.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11