Haarlem's Dagblad Galento. Croei. Drie en een half uur op een lichtboei. pw 8T7 1 Ontploffingen te Londen. Auto met zes personen tegen boom gereden. BERICHT Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17182 Ifitgare Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Bniten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 26 Juni 1939 Abonnementen per «reek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poet f 3.55. loeee nummer» 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieren op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Een vroolijke klank in het buitenlandsche nieuws is tegenwoordig al evenzeer een zeld zaamheid als in het binnenlandsche. Daarom, als er zich één voordoet, dat hij niet slechts weerklinke maar zelfs versterkt worde! Alzoo poog ik uw aandacht af te leiden van de jongste redevoering van dr. Josef Göbbels, van de ruziezoekerijen der Japanners en de pessimistische beschouwingen van allerlei Westersche sommiteiten, ja ook van de Ier- sche bommen die in het holst van den nacht ln Londen ontploft zijn en zelfs van de drei gende Kabinetscrisis in Nederland, naar Toni Galento. Deze Toni Galento is een Amerikaan. Van Italiaansche afkomst, zooals zijn naam zegt, houdt hij een restaurant in New Jersey. On bemiddelde Italianen in vreemde landen zijn volstrekt niet als regel schoorsteenvegers. In ons land komt dat wel veel voor, maar in Engeland en in Amerika kent men hen veelal als ijsverkoopers en kellners. De energieken onder die laatsten worden restaurateurs. Zoo wel het Londensche Soho als sommige New- Yorksche buurten zijn bepaald rijk aan Ita liaansche restaurateurs. De verkoop van dranken en voedingsmiddelen ligt den Ita liaan zeer. Maar Toni Galento doet meer. Hij is ook bokser, zwaargewicht beroepsbokser. En dat willen de Amerikaansche leiders van de boks- sport eigenlijk niet aanvaarden. Niet omdat hij restaurateur maar omdat hij te dik is. Hij is klein van stuk maar zóó dik dat hij ruim honderd kilo's weegt en de zwaarste training blijkt niet in staat daar noemenswaardige verandering in te brengen. Bovendien is hij niet log, maar zeer vlug en vervaarlijk sterk, zoodat-ie al een heele reeks bekende tegen standers in het zand heeft doen bijten. Zijn uithoudingsvermogen is ook groot, ofschoon de dikzak zich bij zijn training ruim te goed doet aan het voortreffelijke bier, dat hij in zijn eigen restaurant pleegt te verkoopen. Al boksende maakt hij reclame voor zijn bier, en al bierdrinkende maakt hij reclame voor zijn boksen. De New-Yorksche Bokscommissie heeft ver klaard dat dergelijke menschen heelemaal niet in den ring thuis hooren. Zij wil van hem af. Er is beweerd dat hij zijn overwin ningen niet met eerlijke middelen heeft be haald: dat zij .afgesproken werk" waren. Ga lento heeft dat ten scherpste ontkend en aan geboden tegen eiken tegenstander uit te ko men, die de Bokscommissie voor hem zou aan wijzen: op welk oogenblik, in welken boks- ring en ln welke omstandigheden ook. Nu, dat is een mooi aanbod Bovendien verklaart hij dat bier wellicht voor andere menschen-in- training niet goed is, maar voor hem wel. En hij drinkt het niet voortdurend, want op den dag vóór den wedstrijd laat-ie het staan. Dan rookt hij zelfs niet. Nu dan! „Wat willen ze toch eigenlijk van me?" vraagt hij met de goedmoedigheid, die dikke menschen eigen is. „Ik was als kind al dik en ik heb er nooit de geringste last van ondervonden. Geen jongen op school die zoo snel liep als ik en zooveel uithoudingsvermogen had. Ik ben liever dik zonder narigheden dan mager met narighe den. En ik wil met plezier tegen den wereld kampioen Joe Louis vechten. Waarom niet? Wanneer hij nog eens wordt verslagen zal het zijn door iemand, van wien dat in het geheel niet verwacht wordt. Weet u wie zoo'n man is? Neem het maar van mij aan: „zoo'n man ben ik. Wie er ook bang voor Louis moge zijn, Toni Galento is het niet!" Dit laatste is de typische toon der boks- helden: lichtelijk snoevend. Maar intusschen heeft het indruk gemaakt. En de dikkerd heeft vier weken lang met den „midden zwaarge wicht" Melio Bettina getraind, op even poo- tige en grondige wijze als hij. Hij heeft zand zakken bewerkt, touwtje gesprongen en touw- geklommen met dezelfde snelheid en even langdurig als Bettina. En evenveel gebokst met „sparring-partners". Tenslotte was hij na die vier weken maar een armzalige vijf pond afgevallen. Kan hij het helpen? De menschen zijn nu eenmaal niet gelijk, ook niet in physieke structuur en uithoudings vermogen. Galento mag een uitzondering zijn, maar uitzonderingen bevestigen immers den regel? Dat is niet alleen een kernachtig woord, dat aardig klinkt, maar ook een waar heid. Natuurlijk is 's mans populariteit vervaar lijk groot. Ook heeft de Bond van Dikhuidigen, een organisatie van dikkerds, zich het lot van den befaamden collega aangetrokken en geld bijeengebracht om hem den besten arts van New Jersey als medisch adviseur te bezorgen. Het is te hopen dat die minder conservatief is en meer verbeeldingskracht bezit dan de sportleiders, die zich geen anderen lichaams bouw en geen andere training kunnen voor stellen dan de bij boksers gebruikelijke. Ik weet niet hoe het U gaat, maar ik vind het erg grappig als al dergelijke rotsvaste overtuigingen en regels eens flink geschokt worden door iemand, op wien ze heelemaal niet van toepassing blijken te zijn. Boven dien is dat goed men leert er wat van en verstart daarom niet in systemen. Ook op heel andere gebieden heeft dat altijd weer wel dadige uitwerking. Natuurlijk zou het bizonder gTappig zijn als de dikke man den neger Joe Louis, wereld kampioen zwaargewicht, inderdaad versloeg. Hij schijnt nu werkelijk de kans te zullen krij gen. hem te ontmoeten. En intusschen beroept hij zich op Shakespeare en roept uit: „Laten (Volgens den Engelschen professor Ruggles Gates wordt de mensch- heid van jaar tot jaar grooter van formaat). De mensch wordt overal op aard Steeds grooter, komt die prof beweren, Hij heeft de oorzaak niet verklaard, Maar kan het feit slechts constateeren, Dit geldt de blanke vrouw en man, Maar ook de zwarte en de gele, Men vindt de teekenen ervan Bij menschen aller werelddeelen. Het gaat, dat spreekt, zoo langzaam aan, Dat u en ik het niet bevroedden, Maar toch zoo, dat het vast mag staan En niet slechts blijft bij een vermoeden. Dit is een intressant geval, Zal eens in tijden lang na dezen Ons toch al woelig tranendal Bevolkt met louter reuzen wezen? Ik weet het niet, ik weet het niet, En 't blijft me eigenlijk om 't even, Dat ligt in zulk een ver verschiet, Dat ik het toch niet zal beleven. Maar één ding hoop ik toch wel zeer, Als ik me daar mee mag bemoeien, Dat niet het lichaam zonder meer. Maar ook de hersens mogen groeien. P. GASUS. Kanovaarders in het Marsdiep in nood. Zondagmiddag waren twee Helder- sche jongens, één van 17 en één van 18 jaar gaan kanovaren op het Mars diep, waar een vrij sterke golfslag stond. Hun kano sloeg om en de beide waaghalzen wisten zwemmen de een lichtboei te bereiken waar zij eerst drie-en-een-half uur later door de bemanning van een op verren afstand varende Texelsche boot werden gesigna leerd. De kapitein van de Texelsche boot waarschuwde na aankomst in den helder den officier van de wacht op het wachtschip, die een marine sloep uitstuurde naar de aangegeven lichtboei, waar de drenkelingen nog steeds rillend van kou en in doods angst hun lot afwachtten. Op het wachtschip zijn zij aan een politieverhoor onderworpen. Hun kano was afgedreven. té' m ■io* - *1 s HÜt Vi 'M i AhM i i fj/ri'<r." .f A, i m Ml&* \p*~ A'.V'V A x-s Av H, Eenige dagen geleden gaven wij uitvoerige bijzonderheden van de uitbreiding die de Middelbaar Technische School in het Kleverpark te Haarlem zal onder gaan. Hierboven een teekening van de door den heer J. C. Slagter, architect B. N. A. te Haarlem, ontworpen uitbreiding. Verkeer op Piccadilly Circus stilgelegd. Om tien uur Zaterdagavond werd het geheele verkeer op Piccadilly Cir cus stilgelegd door een ontploffing, welke drie personen heeft verwond, aldus meldt Reuter uit Londen. De ontploffing was, naar gebleken is, veroorzaakt door een bom. Een voor bijganger verklaarde gezien te heb ben, hoe een man iets liet vallen, ter wijl een andere man achter een taxi wachtte, waarna beiden in de me nigte verdwenen. Piccadilly Circus lag na de ontploffing aan de noord zijde vol met glasscherven van ver nielde étalageruiten. Er zijn geen ar restaties verricht. Nog meer ontploffingen Later op den avond hebben zich te Londen nog twee krachtige ontplof fingen voorgedaan, één op Piccadilly en één op het Strand, beide voor bankgebouwen. Verscheidene perso nen werden gewond, ruiten vernield, terwijl ook nog andere schade werd aangericht. Voorts is in een brievenbus op Marylebone road denzelfden avond nog een brandbom ontploft. De brand werd terstond door de brandweer gebluscht. Na middernacht is de vijfde bom ontploft voor een bank in Park Lane. Hier werden drie arrestaties verricht. Bovendien werd te half elf een begin van brand ontdekt in het museum van wassen beelden van Madame Tussaud. De brand is veroorzaakt door een ontplofbare stof: de schade is slechts gering. Drie verdachte pakjes zijn in het museum gevonden, een is ontploft terwijl men het in het water wierp. Van de 17 personen, die in totaal bij de ontploffingen in verschillende deelen van Londen gewond zijn, zijn weldoorvoede mannen tot mij komen, met dikke buiken en die des nachts goed slapen." Als hij Louis mocht verslaan zal de voor keur voor dp slanke lijn er wellicht door ten onder gaan En Goering zal hem zeker een gelukwensch sturen! R. P. WEEKBERICHT Coöperatie Vooruitgang U.A. Haarlem. ROOMBOTER, per pond 77 cent CUSTARD, per pak 17 cent GEV. ZOMERDRUPS, per ons7 cent VLIEGENVANGERS, per 6 stuks 10 cent MAÏZENA, per pak 6 cent IAM, per groote pot 25 cent MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez. Med.) twee in het ziekenhuis achtergeblever Hun toestand is bevredigend. Demonstratie van leren te Londen. Tweehonderd Ieren zijn gisteren in optocht getrokken door de straten van Londen, o.m. langs de gebouwen, die den vorigen dag door explosie beschadigd zijn. Zij droegen vlaggen mede met opschriften als: „Zonder vrijheid zal Ierland nooit vrede hebben", „Liever dood dan dienstplicht". Oop Trafalgar Square luisterden 2000 person'en naar Iersche sprekers, die aanvallen deden op t' „Engelsche imperialisme sedert Cromwell". f Denzelfden dag hebben zich te Du blin enkele ongeregeldheden voorge daan. De politie trachtte vergeefs een aantal uit Belfast, afkomstige aanhangers van het Iersche Republikeinsc.he Leger te beletten, het station van Dublin te verlaten. Des morgens hebben zij in het, centrum der stad een betooging gehouden. Na verscheidene redevoerin gen verbrandde de menigte een En gelsche vlag. De aartsbisschop van Westminster, kardi naal Hinsley heeft in de Holy Trinity Church in de Hammersmithwijk heden gesproken over de bomaanslagen die hij laf en wreed noemde. Hij waarschuwde de katholieken, die samenzweren tegen kerk of staat dat de straf excommunicatie is en verklaarde, dat alle een voudige en oprechte katholieken van welke nationaliteit zij ook zijn. door deze waar schuwing behooren te worden afgeschrikt en zich niet tot werktuigen behooren te laten maken van extremisten. Hef nut van zwemmen. Zondagmiddag om 6 uur is de 9-jarige P. A. v. d. V.. die stekeltjes ving in de Houtvaart, in het waer gevallen. Een juis passeerende dame, L. v. K.. die de zwemkunst machtig was. bedacht zich geen mo ment en sprong gekleed te water. Hof gelukte haar den jongen te redden De knaap. d;e bij bewustzijn bleef, werd in een perceel in de buur van droge kleeren voor zien. Doodelijk ongeval in de Groote Houtstraat. Bejaarde voetganger slachtoffer van eigen onvoorzichtigheid. Zondagavond kwart over negen heeft de 75-jarige rijwielbewaarder H. G. P., wonende Brouwersstraat 13, in de Groote Houtstraat onvoorzichtig heid bij het oversteken met den dood moeten bekoopen. Hij stak over naar het Proveniershuis, keek daarbij echter naar links en zag daardoor een van rechts naderend motorrijwiel niet eerder dan toen het vlak bij hem was. Hij trachtte door zijn pas te versnellen, nog voorbij den motorrijder te komen, doch dit gelukte niet, met hoofd en schouder botste hij tegen den bestuurder op en tuimelde achterover met het hoofd op de straat. De motorrijder heeft nog getracht door krachtig remmen en uithalen het ongeluk te voorkomen, doch dit bleek niet meer mogelijk. Na door O. D. te zijn behandeld, werd de bejaarde voetganger naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd, alwaar hij om half twaalf, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, ont sliep. De motorrijder en de passagier op de duo kregen lichte schaafwonden. Den motorrijder treft geen schuld. Het tramverkeer ondervond een kwartier vertraging. Twee der inzittenden gedood. Vier gewonden. TILBURG, 26 Juni. Vanochtend tusschen vijf en zes uur is op den Bredascheweg te Tilburg een auto met zes veekooplieden, die op weg waren naar de veemarkt te Rotter dam, even voorbij den overweg van de spoorlijn Tilburg—'Turnhout aan de rechterzijde van den weg tegen een boom gereden. De gevolgen waren ontzettend: twee der inzittenden waren zoo zwaar ge wond, dat zij kort na aankomst in het Sint Elisabeth-Ziekenhuis te Tilburg waarheen zij door den gemeentelijken geneeskundigen dienst waren overge bracht, zijn overleden. Hun namen zijn H. van Meerendonk uit Berlicum en Th. Verb ruggen uit Gemert. Twee anderen: J. van Dooren, die den wagen had bestuurd en H. van der Ven, beiden uit Veghel werden met zeer ernstige verwondingen in genoemd ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is levensgevaarlijk. De twee overigen, Chr. van der Ven uit Erp en Th. van der Ven uit Veghel werden minder ernstig gewond. Zij zijn eveneens in het Sint Elisabeth-Ziekenhuis opge nomen. Wat de ooi-zaak van het ongeluk is, weet men nog niet. Er was op dat tijd stip geen ander verkeer op den weg. Veertigjarig jubileum bij de N. Z. H. T. M. Dc conducteur J. G. N. Leurs onderscheiden. Heden viert, zooals wij meldden, de heer J. G. N Leurs, conducteur op de tram Haarlem— Zandvoort, zijn veertigjarig jubileum als con ducteur. De jubilaris had, zooals gebruikelijk, den dag vrij en ontving hedenmorgen te zijnen huize bezoek van den directeur der N. Z. H. T. M., ir. W. J. Burgersdijk. den plaatsvervangen- den directeur mr D. A. E. Immink. den chef van den vervoersdienst, ir. B. M. Nugteren en den chef van den uitvoerenden dienst, den heer P. M. Gieske. De heer Burgersdijk sprak den jubilaris toe en deelde hem mede, dat hem was toegekend de eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De directeur spelde den heer Leurs de medaille op de borst,. Voorts overhandigde de heer Burgersdijk den jubileerenden conducteur een enveloppe met inhoud en een oorkonde en ook namens de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel den gouden draagpenning dier Maatschappij. Des middags kwam een deputatie van het Jubileumfonds der N. Z. H. T. M. den heer Leurs gelukwenschen en hem een cadeau en een oorkonde aanbieden. Blokkade te Tientsin gedeeltelijk opgeheven. TIENTSIN, 6 Juni (United Press) Vanmorgen even over ahten plaatse lijke tijd hebben de Japanners de blokkade van de Britsche concessie te Tientsin gedeeltelijk opgeheven Aan de Engelschen werd toegestaan, levensmiddelen de concessie binnen te brengen. Op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio werd verklaard dat het niet waar schijnlijk Is, dat op de protesten inzake Tientsin en Koelangsoe verder antwoord ge geven wordt, daar dit onnoodig zou zijn ge worden door de omndelingen uitleggingen, die verstrekt zijn Men voegde er aan toe."dat aan den Britschen ambassadeur Craigie de verzekering gegeven is. dat er in Tientsin ®een anti-Britsche discriminatie bestaat Oan'rien Amcrikaanschrn zaakgelastiede Dooman i- medegedprld dat de blokkade te Koelangsoe geen betrekking heeft op de voedselvoor ziening. Het woord is aan Virgilius Zij kunnen omdat zij over tuigd zijn te kunnen. Lange-afsland-zwemmer trainde. Publiek meende een drenkeling te zien. ZANDVOORT Maandag. Zondagmiddag vroeg de heer Z., een bekend zwemmer, aan het pei-soneel van een bad inrichting aan de Noordzijde verlof, om een trainingstocht in zee te mogen maken. Hoewel de zee wat woelig was, had het genoemde per soneel, dat de heer Z. als geoefend lange- afstand-zwemmer kent, hiertegen geen be zwaar. Toen de heer Z. met het bloote oog niet duidelijk meer te zien was. werd hij met den kijker gevolgd, om te zien of hij misschien teekenen van vermoeidheid begon te geven. Op een gegeven moment werd de zwemmer opgemerkt door de bewoners van het tenten dorp, die meenden met een drenkeling te doen te hebben en daarom alarm sloegen. De red- dingsvlet, die bij het tentendorp gestation- neerd is. werd bemand met eenige leden van de Z. R Brigade en in allerijl in zee gebracht. Nadat deze met eenige moeite de branding gepasseerd was. duurde het niet lang of de „drenkeling" was bereikt. Deze verklaarde evenwel absoluut geen hulp noodlg te hebben, zoodat de vlet onverrichterzake terugkeerde. Hoewel zij. die den zwemmer met een kyker volgden, pertinent verklaarden, dat de heer Z. op geen enkele wijze om hulp had gevraagd, meende het publiek, dat hij zijn armer, had opgestoken, als teeken, dat hij in nood ver keerde. Men was van meening. dat de heer Z. door zijn handelwijze, het leven van de toe gesnelde redders onnoodig in gevaar had ge bracht en daarvoor een afstraffing verdiend had. In vrij opgewonden toestand wachtte men de terugkomst van den zwemmer af. Toen deze de kust naderde liep men hem zelfs in het water tegemoet en slingerde hem de heftigste verwijten naar het hoofd. Voor het badperso- neel het kon voorkomen, had hij zelfs een ge voelige klap te pakken. Daar er juist geen politie in de nabijheid was, zal het wel moei lijk vallen, den schuldige te vinden. Gemeenteraadsverkiezingen te Haarlem. De uitslag officieel vastgesteld. Hedenmorgen is een vergadering van het Hoofdstembureau te Haarlem gehouden, waarin de uitslag van de Woensdag gehouden raadsver kiezing officieel werd vastgesteld. Deze is geheel overeenkomstig den door ons reeds Woensdag avond gepubliceerden voorloopigen uitslag. Zij, die zich met ingang van 1 lull per kwartaal abonneeren, ontvangen de in luni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pa 2- Een bejaarde voetganger is Zondagavond in de Groote Houtstraat overreden en gedood. 1 De nieuwe verbinding Haarlem't Gooi is thans tot stand irrkomen. 2 BINNENLAND. Nabij Tilburg zijn bij een auto-ongeluk twee personen gedood en vier gewond. 1 Het levensonderhoud zal tengevolge van de tariefswijzigingen met 1/2 pet. stijgen. 2 Projecten voor nieuwe luehtlijnen in Ned. Indië. 3 BUITENLAND. Te Londen zijn gedurende het afgeloopen weekeinde verseheidene aanslagen gepleegd 1 China sloot een handelsverdrag met Rus land af. 9 Chamberlain lieeft in een rede te Cardiff dp achterdocht van Duitschland ten opzichte van Engeland gelaakt. 9 De ernstige botsingen aan de Mongoolsch- Mandsjoerijsche grens zijn reeds ln Met hegonnen. SPORT. Het Haarlemsche Honkbalnegental wint ste- demvedstrijd van de Amsterdamsche ploeg. 5 Fraaie tennisdemonstratie van Amerikaan sche professionals te Seheveningen. 5 De Flamingo's winnen aan de Spanjaardslaan met fi7 runs van hpl H. C. R.-elftal. 6 II. II. C. wint het Honkbal-tnurnoni van Blauw Wit 7 De Haarlemsche Schaakclub is naar de eer ste klasse gepromoveerd. 7 Op het Haarlem-terrein heeft de 32slc I.ighal- uitvoering plaats gehad. 7 Het (ennistournooi op ..Findenliout" geëin digd. g ARTIKELEN, eni. R. P.: Galento. j Van een specialen verslaggever: Vele werk- versehaffingsobjecten In Limburg. 3 J. B. Schuil: Het afgeloopen tonneelseizoen. 12 J R. Schuil: Fénaeler-avond van D. I. C. 12 J B. Schuil: Feestavond Onafhankelijk Re- ligieuse Kring. 12 G. J. Kalt: Het zangconcours van „Proza en Poëzie".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1