3lawdem~9tet Qaoi Nieuwe verbinding verkreg en EEN BELANGRIJK WERK van den Prov. Waterstaat ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING AGENDA. WANDGEDIERTE Ochtendbeurs Amsterdam MAANDAG 26 JUNI 1939 KAARDE M'S DAG BE SC 2 Veckeci doet de hoo-fdstad ontlast. Onze correspondent in het Gooi schrijft ons; Juist op denzelfden dag, waarop, in tegenwoor digheid van tal van autoriteiten, de nieuwe brug bij Dordrecht werd opengesteld, waardoor een belangrijke verbetering voor het snelverkeer tusschen het Noorden en Zuiden van ons land verkregen werd, had, zonder éénig ceremonieel de openstelling van een verkeersweg plaats, welke een zéér" ingrijpende verbetering betee- kent voor de automobilisten, die zich van het Oosten naar het Westen van het land of vice versa willen begeven. Sinds Zaterdagmiddag toch is de nieuwe weg, welke dwars door verschillende 'polders, dooi den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland werd aangelegd, en een directe verbinding tot stand heeft gebracht tusschen Schiphol en Die- men, in gebruik gesteld. Daar de nieuwe verkre gen verbinding van zeer groote beteekenis is, vooral o.a. voor de automobilisten, die eertijds op hun weg van het Oosten naar het Westen van ons land of omgekeerd, zich steeds genoodzaakt zagen, door Amsterdam te rijden, is het ongetwij feld de moeite waard, dezen nieuwen schakel in het snelverkeer, de aandacht te wijden. Juist op de grens van Diemen en Weesper- karspel, mondt de nieuwe weg uit op het gemo derniseerde Weesper Zandpad, dat reeds sinds eenige jaren zoo uitnemend verbeterd werd. Al dadelijk bij het begin (of eind, zooals men het noemen wil) van den nieuwen weg, valt de groote verbetering op, welke verkregen is, want de gevaarlijke S-bocht, waarlangs het verkeer zich nu naar het smalle oude Zandpad moet be geven, om via Diemen en de hoofdstad naar hel Westen te rijden, kan voortaan door deze auto mobilisten geheel gemeden worden. Wel zal voor zichtigheid voorloopig geboden zijn, want het waarschuwingsbordje „Zachte berm" duidt er erop, dat men met zijn wagen niet te dicht aan den kant van den weg moet komen. Het verkeersbord van den A. N. W. B. vertelt ons, dat wij hier slechts 13 K.M. van Schiphol verwijderd zijn. Zaterdagmiddag hebben wij een autotocht op dezen nieuwen weg gemaakt. Van het Weesper Zandpad komende, gaat de weg met een sterke helling afwaarts door den Venserpolder, eerst vrijwel parallel met de Bijl mer Ringvaart, naar den Abcouderstraatweg, waai- het in vrij steile helling opwaarts gaat, om het viaduct te kunnen passeeren, dat over dezen weg is gebouwd. Vlak daarop passeeren wij dan het kloeke viaduct over den spoorweg Amster damUtrecht. Nu rijden- wij langs de veenderij „De Toekomst" in de richting Ouderkerk. In te genstelling met het weggedeelte tusschen Die men en Duïvendrecht, waar een klinkerbestrating is--aangebracht, glijdt de wagen hier over- een bitumendek. Vlak bij Ouderkerk maakt de weg een scherpe bocht naar rechts, dan nog even naar lings en wij rijden over de nieuwe betonnen brug over den Amstel, welke het pittoresk aspect, dat het aardige dorpje Ouderkerk met zijn ouder- wetsche klapbrug over den Amstel eertijds op leverde, te niet heeft gedaan. Maar wij zijn er aan gewend geraakt, niet te mopperen over het oude, dat verdween en willen liever prijzen hetgeen verkregen werd. Als wij de nieuwe Amstelbrug gepasseerd zijn, bereiken wij het tracé, dat reeds een afzonderlijken naam had verkregen. Deze weg is n.l. Burgemeester van Son-weg gedoopt; een hulde aan de nagedach tenis van een burgemeester van Nieuwer-Am- stel, die ongeveer een halve eeuw geleden de teugels van het bewind aldaar voerde en die waarlijk niet alleen om zijn 6 voorletters een groote populairiteit genoot. Slechts 6.4 K.M. scheiden ons nög van Schiphol en als we Amstel veen naderen, gaat het scherp omlaag, waar de weg aan weerszijden getooid is met bloeiende heesters. Nu rijden we onder het viaduct van de spoorbaan AmsterdamUithoorn, om onmid dellijk daarna in stijgende lijn den Amsterdam- schestraatweg te passeeren. Op het laatste weggedeelte vóór Schiphol, dat slechts 2.6 K.M. lang is, wordt de weg 2 maal onderbroken door' bouwwerk ten behoeve van bruggen, welke aan groote waterwerken doen denken. Het gaat hier om de voltooiing van het Amsterdamsche Boschplan, in verband waar mede de nieuwe verkeersweg tijdelijk om deze brugwerken heen geleid is. Even later rijden we over de Ringvaart van de Haarlemmermeer ?n.... links ligt Schiphol en vlak vóór ons. in .•echte lijn, de weg naar Hoofddorp en Haarlem. Opmerkelijk was het, dat wij en vooral dan op het tracé Diemen-Ouderkerk nagenoeg geen andere wagens gepasseerd zijn. De puzzle is echter niet zoo heel moeilijk op te lossen, want de onbekendheid met de openstelling van den nieuwen weg, staat hiermee natuurlijk in het. nauwste verband. De automobilisten, zoowel zij die in het Oosten van ons land wonen als dege nen die in het Westen thuisbehooren, zullen maar al te graag straks den nieuwen weg Schip- bolDiemen't Gooi kiezen, omdat daardoor de tallooze stopborden in de hoofdstad vermeden kunnen worden. Dat het over-drukke verkeer in Amsterdam in de naaste toekomst belangrijk zal w orden ontlast, ligt voor de hand. Van nóg groo- tere beteekenis zal de nieuwe weg blijken te zijn, zoodra de nieuwe brug over de Weesper Trek vaart (welke op caissons gebouwd wordt) en de verbinding van den nieuwen weg met den Rijks weg no. 1 (via Muiden) zal vormen, gereed zal 7,jn. Tóch zullen de automobilisten, die van het Oosten van ons land komen, met bestemming naar het Westen, goed doen, zoodra zij in Die men komen, zich voorloopig den kleinen omweg (ruim 1 K.M.) via het oude Weesper Zandpad te getroosten, om zoodoende den nieuwen weg naar Schiphol te kunnen bereiken; het zal een belangrijke tijdsbesparing beteekenen. Een vraag, welke bij velen zal opkomen, die van den nieuwen weg gebruik zullen maken, is zeker deze, of het wegdek wel breed genoeg zal blijken. Wel is een rijwielpad aangebracht, zoo dat de automobilisten tenminste niet door fietsers gehinderd zullen worden, maar een breedte van 5 M. lijkt toch wel wat krap, gezien het drukke verkeer, dat op den nieuwen weg in de toekomst te wachten is. In elk geval zal men zich wel voor het beruchte snijden mogen wachten, of de lange hjst van verkeersongelukken zou nog belangrijk worden aangevuld. Nog enkele dagen DE LAAGSTE prijzen. 2.— afm. 22/35 o.a. 1.80 afm. 15/22 1.50 afm. 8/15 per 70 K.G. franco huis. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 1610(1 (Adv. Ingez. Med.) Heden; MAANDAG 26 JUNI Frans Hals Theater: „De onzichtbare man" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ultimatum". Tooneel: De Ramblers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ,,'n Stel om te stelen", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Heldenbrigade" en „Moeder Carey's kuikens", 2 en 8.15 uur. Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstellïng van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. DINSDAG 27 JUNI Remonstrantenhuis: Nederl. Vereen, van Spi ritisten „Harmonia". Café Rest. Brinkmann: Jaarvergadering N.V. J. J. Beynes, 12 uur. Zijlweg 133: Jaarvergadering N.V. Heringa en Wuthrich. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 10—5 uur; Dinsdag en Vrijdag van 10—5 en 810 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij Palestina Diorama's, Schotersingei 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. Reinigingsbedrijfjes. B. en W. stellen beperking voor. B. en W. schrijven aan den-Raad, - - Sedert de invoering der gewijzigde methode van vuilnisophalen met behulp der nieuwe vuilnisemmers zijn in verschillende deelen dei- stad door tot dusverre werklooze personen in navolging van Amsterdam kleine bedrijfjes in het leven geroepen, welke zich ten doel stellen op gezette tijden tegen een geringe vergoeding de vuilnisemmers na de lediging grondig te rei nigen. Daarmede is in 't bijzonder voor jeugdige werkloozen eenige werkgelegenheid ontstaan. Nu deze schoonmaakdiensten langzamerhand bij het publiek in een zekere behoefte blijken te voorzien en verschillende menschen daarin gaandeweg een broodwinning vinden, zien wij evenwel het verschijnsel, dat steeds nieuwe per sonen zich op deze zaak werpen en dat men thans elkaar tracht te verdringen, waarbij welhaast verstoring der openbare orde dreigt. Het komt ons voor, dat dit niet bevorderlijk is aan een gode ontwikkeling dezer zaak, omdat bij een al te groote versnippering van dit werk eenerzijds het publiek geen behoorlijke en vlotte bediening kan verwachten, anderzijds voor de onderne mers de mogelijkheid op een redelijke verdienste verdwijnt. Het lijkt ons daarom mede voor het behoud van deze werkgelegenheid wenschelijk hier van overheidswege in te grijpen en een be perkende regeling te treffen, welke het onder nemen van dit werk aan een vergunning van het gemeentebestuur bindt. Daarmede wordt dan tevens in het belang van het publiek een zekere controle en toezicht op de wijze van uitvoering mogelijk. Wij hebben ons in verbinding gesteld met de Commissie, bedoeld in art. 197 Gemeente wet, voor het ontwerpen van de hiertoe noodige bepalingen en hebben in aansluiting daarop de eer Uw Raad voor te stellen overeenkomstig het voorstel van genoemde Commissie de Algemeene Politieverordening aan te vullen. Voorgesteld wordt in de A. P. in te voegen een nieuw art. 185 bis, luidende als volgt: „Het is aan een ieder, tenzij handelend met vergunning van B. en W., verboden zich hetzij om niet hetzij tegen vergoeding in welken vorm ook te belasten met het reinigen van vuilnis- emmei-s op of aan den openbaren weg. Het in het. eerste lid vervatte verbod vindt geen toepassing voor zoover dit reinigen ge schiedt door iemand, behoorende tot het gezin van of in dienstbetrekking bij den gebruiker resp. eigenaar van den vuilnisemmer." JUBILEUM J. F, M. PREYDE. Naar wij vernemen zal het Maandag 3 Juli a.s. 40 jaar geleden zijn dat de heer J. F. M. Preyde, boekhouder op het notariskantoor van notaris R. C. A. van Cranenburgh, bij genoemden no taris in dienst trad. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.8113/16 Berlijn 75.55. Parijs 4.99. Brussel 32.04.. Zwitserland 42.46. New-York 1.88 3/8 12 Londen 8.8113/16. Berlijn 75.57>/2. Parijs 4.99. Brussel 32.04.. Zwitserland 42.47, Kopenhagen 39.35. Stockholm 45.40 Oslo 44.30. New-York 1.88 3/8. Italië: a. vrije lire 9.94. b. reislire 9. c. bankpapier 6.35, GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM. Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen, (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Overwegend droog, gedeeltelijk bewolkt, koude nacht, overdag iets warmer, meest zwakke wind uit Noordelijke tot Weste lijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 64 F. Laagste hedennacht 57 F. Hoogste heden 58 F. De depressie over Scandinavië heeft twee kernen, die zich naar het Noorden verplaat sen. Zij veroorzaken zwaren neerslag in Noord- Zweden en Finland. Over de Noordzee zijn gedurende de laatste dagen koele luchtmassa's naar het Zuiden getransporteerd, welke thans tot Midden- Frankrijk en Zuid- en Midden-Duïtsehland zijn doorgedrongen. Langs de scheidingslijn tusschen de koude polaire lucht en de warmere luchtmassa's van tropischen oorsprong ont wikkelen zich nieuwe storingen, die veel regen en hier en daar onweer veroorzaakten. Giste ren lag Limburg onder invloed van zoo'n storing, te Maastricht werd 8 m.M. regen af- jetapt. Ook vanmorgen is in Centraal-Europa het weer nog regenachtig. De temperatuur is in ons land gemiddeld twee graden onder nor maal, ook op de Britsche eilanden en IJsland is het kouder dan normaal. Over Zuid-Europa heeft zich een gebied van hoogen luchtdruk ontwikkeld, dat nog voort durend in beteekenis toeneemt. BAROMETERSTAND Vorige stand 157 m.M. Stand van heden 759 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. uur; nm. 12.25 uur Strand berijdbaar van 5.00—10.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. REMBRANDT. Overweldigend is het succes van ons programma Reeds pl.m. 6000 bezoekers in drie dagen PROLONGEEREN ONMOGELIJK Dus slechts tot en met Donderdag Theo Uden Masmann en zijn RAMBLERS en de film „ULTIMATUM" met ERICH v. STROHEIM en DITA PARLO. (Adv. Ingez. Med.) Paling trekt Amsterdamsche grachten binnen. Zondagavond laat verdrong zich op de brug in de Utrechtsche straat te Amsterdam, over de Heerengracht een dichte menigte. Zij. die aan de brugleuning stonden, wezen met uit gestrekte handen naar het groenige water. Door de een of andere oorzaak waren n.l. bij het spuien der grachten tientallen en tiental len, ja honderden dikke palingen door het stroomende water uit den Amstel meegevoerd en telkenmale schoten zij duidelijk zichtbaar in het licht der felle booglampen, onder de brug, waar zij zonder ook maar een seconde belaagd te zijn in het veilige duister verdwe nen. Steeds weer werd hun verschijnen met enthousiast gejuich begroet. Telkens opnieuw verdwenen zij onder een koor van spijtige uit roepen. Het is uitgesloten om ook maar bij benade ring te schatten hoeveel paling w;el onder deze brug is doorgetrokken, dat het echter een be langrijke noeveelheid moet zijn geweest blijkt wel, wanneer men weet, dat omstreeks tien uur des avonds de eerste palingen de aan dacht der voorbijgangers trokken en dat nog lang na middernacht tientallen zich langs de brugleuning verdrongen om den grooten pa lingtrek gade te slaan. GOEDKEURING BALANS WONING- VEREENIGING. B. en W. stellen den Raad voor, te beslui ten, de balansen per 31 December 1938 en de verlies- en winstrekeningen over 1938, betref fende de 77 en 62 arbeiderswoningen, voor den bouw waarvan aan de alhier gevestigde Coö peratieve Woningvereeniging voor Gemeente- personeel G. A. door de gemeente financieele steun werd verleend, goed te keuren. AUTOSPORT. DE GROOTE PRIJS VAN BELGIë. (Zie ook „Sport en Spel". Richard Seaman overleden. Uit Spa: De Engelsche coureur Richard Seaman is in den afgeloopen nacht aan de wonden, welke hij. toen zijn wagen tijdens den wedstrijd om den grooten prijs van België in brand vloog, opliep, overleden Hij was 26 jaar en behaalde in den korten tijd van zijn loopbaan zeer veel successen. Ernstig motorongeluk tusschen Amersfoort en Apeldoorn. Echtpaar gedood. Zondag om ongeveer kwart over tien is op den Rijksweg AmersfoortApel doorn ter hoogte van Nieuw-Millingen een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een echtpaar om het leven is gekomen. Uit de richting Amersfoort naderde een motor, bestuurd door den heer C. Wilbrink, aannemer te Beekbergen. Op de duo zat zijn echtgenoote. Uit de tegenovergestelde richting naderde een auto, bestuurd door den heer H. J. Junink uit Deventer. Vermoedelijk heeft laatstgenoemde den motorrijder niet zien naderen, waardoor beide motorrijtuigen met elkaar in botsing kwamen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De duopassagiere werd over den weg geslingerd en was op slag dood; haar man is enkele oogenblikken later over leden. De autobestuurder kwam met den schrik vrij. De rijksveldwacht stelt een onderzoek naar het ongeval in. De duinen en liet natuurschoon. Maatregelen tegen orxjewenschte afgravingen in Noord-IIolland. Bij besluit der Prov. Staten van 17 December 1891 werd eene verordening op het in stand houden der duinen en duingronden in de pro vincie Noord-Holland vastgesteld. Deze ver ordening, gewijzigd bij besluit der Staten van 12 Juli 1906. bevat een aantal voorschriften voor de onderhoudsplichtigen tot beveiliging van de duinen en duingronden tegen zandver stuivingen, zoomede eenige verbodsbepalingen ter bescherming van deze terreinen met hunne beplantingen. Tot deze verbodsbepalingen be hoort artikel 14, luidende als volgt: „Het is verboden in de duinen afgravingen „te doen lager dan tot 8 Meter boven Amster- „damsche peil, tenzij na daartoe verkregen „schriftelijke vergunning van Gedeputeerde „Staten en met inachtneming der bij die ver dunning gestelde voorwaarden". Zooals uit de toelichting op de verordening blijkt, werd zij in het leven geroepen ten einde de duinenrij als zeewering in stand te houden. Zag men ten tijde van de vaststelling der ver ordening, alleen in het behoud van de duinen als zeewering een provinciaal belang, sedert hebben de opvattingen zich gewijzigd en wordt het behoud van dit gebied als recreatie- gelegenheid voor de bevolking en als natuur reservaat een gewestelijk belang geacht. Hier van getuigen de groote financieele offers, welke de Provincie zich door aankoop van duinterreinen en door het treffen van voor zieningen in die duinen mede in het belang van het natuurschoon heeft getroost. Vooral in dit gewest met zijn groote be volkingscentra en zijn geringe oppervlakte bosch en heide dient er zoo schrijven Ged. Staten naar te worden gestreefd het nog ongerepte natuurschoon zooveel mogelijk te sparen. Men moet hierbij in het oog houden, dat de bevolking toeneemt en dat de behoefte om in de natuur te verkeeren steeds grooter wordt, aan welke behoefte, dank zij de ver beterde verkeersmiddelen, ook veel gemakke lijker dan \Toeger kan worden voldaan. Waar het boven aangehaalde artikel 14 uit sluitend geschreven is ter bescherming van de duinen als zeewering en bovendien afgravin gen boven 8 M. A. P. vrijlaat, kunnen Vele vergravingen, hoezeer zij het natuurschoon ook schenden, niet worden tegengegaan. Vooral nu de machinale graaf- en transportwerktuigen zóó goedkoop werken, dat een economische zandexploitatie niet uitgesloten is te achten, ook indien de afgraving moet warden beperkt tot genoemd peil, is vernietiging van veel na tuurschoon in de toekomst te duchten, indien daaraan althans door verscherping van de onderhavige vex-bodsbepaling niet paal en perk wordt gesteld. Zulks zou kunnen geschieden, door uit arti kel 14 de beperking tot het peil van 8 M. A. P. te doen vervallen. Een daartoe strekkend ontwerpbesluit dienen Ged. Staten bij de Prov. Staten in. Volledigheidshalve is voorts naast het doen van afgravingen ook het doen van vergravin gen verboden. Uiteraard zal eene ontheffing door Ged. Staten alleen dan worden geweigerd, indien door de voorgenomen afgraving of vergraving de kustverdediging in gevaar zou worden ge bracht dan wel het natuurschoon zou worden geschaad en het niet mogelijk is door het stel len van voorwaarden deze bezwaren in afdoen de mate te ondervangen. Tenslotte is het verbod niet van toepassing verklaard op afgravingen of vergravingen in bij woningen behoorende tuinen, aangezien daarvan geen bezwaren zijn te duchten. KERK-CONCERT DER CHRIST. ORATORIUM VEREENIGING. In aansluiting op ons artikel over den En- gelschen organist G. D. Cunningham, kunnen wij nog mededeelen, dat deze organist op het Kerk-concert der C.O.V. op 30 Juni zal spelen: „Passacaglia en Fuga c mol" van J. S. Bach, „Concert Bes dur" van G. F. Handel, almede een paar orgelwerken van S. Wesley en Hubert Parry. Het koor der Chr. Dratorium Vereeniging, onder leiding van George Robert, opent het concert met Psalm 43 3 en 4 in de bewer king van Hubert Cuypers, en zal verder uit voeren: Motette „Ich lasse dich nicht, du sebnest mich denn" van J. Chr. Bach, Psalm 150 van J. P. Sweelinck en „Caelestis ui'bs Jerusalem" van Diepenbrock. VOORBEURS TE AMSTERDAM. In de situatie op de wisselmarkt was vrijwel geen verandering gekomen. De handel was van kalmen aard, en de koersen van de bui- tenlandsche deviezen waren niet of niet noe menswaardig gewijzigd, de Amerikaansche dollar bleef zich bewegen op het peil, waarop het Nederlandsche Egalisatiefonds bereid is materiaal af te geven. Voor zoover kon worden nagegaan, werden door het egalisatiefonds bereid is materiaal af te geven. Voor zoover kon worden nagegaan, werden door het egalisatiefonds hedenmorgen geen transacties vanbeteekenis afgesloten, de koers van het devies bleef in de onmiddellijke omgeving van 1.88 3/8. Bijzondere omstandigheden welke groote verschuivingen te voorschijn konden roepen, hadden zich trouwens niet voorgedaan. De prijzen welke werden genoemd waren voor Britsche ponden 8.81 5/8 8.82, voor Fransche francs 4.98% a 4.99 1/4, voor Belga's 32.02 a 32.06, voor Zwitsersche francs 42.45 a 42.49, voor Duitsche marken 75,55 a 75.60. De Scan dinavische deviezen werden vernomen tegen de prijzen van Zaterdag. Het vroegbeurs effectenverkeer was onbe- teekenend. In hoofdzaak moest worden afge daan opadvieskoersen en hierbij bleek, dat de noteeringen niet veel veranderd waren. Dit gold zoowel voor de locale waarden als de Amerikaansche aandeelen. N. Z. H. Aandeelhoudersvergaderingen. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Maatschappij N.V. werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en werden de balans en verlies- en winstrekening per 31 December 1938 goedgekeurd. Het exploitaties-saldo bedraagt f 511.898.48 (vorig jaar f 464.901.29 1/2). Na de normale afschrijvingen sluit de verlies- en winstrekening met inbegrip van het nadeelig saldo over vorige jaren (f 2.155,607,10) met een nadeelig saldo van f 2.584.932.72 1/2. Dividenduitkeering heeft niet plaats (als vorig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde Commis saris, de heer H. M. van Bemmelen, werd her kozen, terwijl het college van commissarissen werd uitgebreid met de heeren ir. W. Hupkes en ir. W. F. H. van Rijckevorsel. In de aandeelhoudersvergadering van de Elec- trische Spoorweg Maatschappij N.V. werden de balans en verlies- en winstrekening over het af geloopen jaar goedgekeurd. Dividend kan niet worden uitgekeerd (even als vorig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde commis saris, de heer H. M. van Bemmelen werd her kozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. S. de Clercq en we gens uitbreiding van het aantal Commissarissen, werden gekozen de heeren ir. W. Hupkes en ir. W. F. H. van Rijckevorsel. Ook in de vergadering van de Eerste Neder landsche Electrische Trammaatschappij N.V. werden de balans en de verlies- en winstreke ning over het afgeloopen jaar goedgekeurd; de aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de heer Dr. G. v. d. Meulen werd herkozen, ter wijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. S. de Clercq en wegens uitbrei ding van het aantal commissarissen, werden ge kozen de heeren ir. W. Hupkes en ir. W. F. H. van Rijckevorsel. Tenslotte werden ook in de aandeelhouders vergadering van de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen N.V. de balans en de verlies- en winstrekening over het afgeloopen jaar goed gekeurd. Dividend kan niet worden uitgekeerdeven als vorig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris de heer ir. A. G. A. van Eelde, werd herkozen, terwijl het college van commissaris sen werd uitgebreid met de heeren ir. W. Hup kes en ir. W. F. H. van Rijckevorsel. Bijzonderheden uit het jaarverslag der N.Z.H. In het algemeen overzicht van het bedrijf wordt gezegd: In het vorig jaarverslag werd er op gewezen, dat in de streek, waarin de N.Z.H. haar bedrijf uitoefent, van een zich doorzettende verbetering van den algemeenen economischen toestand nog niet konden worden gesproken, zoodat voors hands een aanzienlijke toeneming van het ver voer wel niet mocht worden verwacht. Deze verwachting is helaas bewaarheid. Niet alleen echter was dit het gevolg van het zeer langzame tempo, waarin de werkloosheidstoestand zich ten gunste wijzigde, vooral ook het in steeds sterker getale opgekomen leger van „wilde bussen" hield een eenigszins krachtige ontwikkeling van het vervoer der N.Z.H. tegen. Het met ingang van 1 September 1937 op de, stadstram te Leiden ingevoerde, gemiddeld 30 pet. verlaagde tarief heeft geleidelijk ook-- tot' een bevredigende verhooging der ontvangsten geleid. Die verhooging bedroeg todh 6 1/2- pet. ten opzichte van het jaar 1937, een percentage, dat zeker niet op alle stadslijnen bereikt is ge worden. Ofschoon het uiteraard geboden is met groote voorzichtigheid uit de gun stige ervaring op de Leidsche stadslijn conclusies te trekken en aanzien van de te verwachten ontwikkeling van het vervoer op andere lijnen en met name op intercommunale lijnen, zal toch die ervaring er toe kunnen leiden verdere tariefsverlagingen in ernstige overwe ging te nemen. Het vervoer van personen op biljetten en kaarten over het geheele net nam met rond f 50.000 toe; ook het vervoer op abonnementen nam toe en wel met rond f 26.000. Daarentegen nam het bijzondere vervoer met f 26.000 af. De ongunstige internationale verhoudingen waren hieraan niet vreemd. Het aantal vreemdelingen, dat ons land bezocht, was hierdoor minder dan vorige jaren, hetgeen een ongunstigen invloed had op het bezoek aan Marken en Volendam. De totale inkomsten van het bedrijf stegen ten aanzien van 1937 met rond f 50.000, de ex ploitatiekosten met rond f 3000, zoodat het in 1937 verkregen exploitatieoversehot van rond f 465.000 tot rond f 512.000 in 1938 steeg. Of schoon hierin eenige reden tot tevredenheid kan worden gevonden, laat dit bedrag bij de hooge vaste lasten, waaronder het bedrijf gebukt gaat, r.iet toe, de zoo noodige middelen voor vernieu wing en verbetering beschikbaar te stellen. Waar het trambedrijf mits het zich geheel op de hoogte van zijn tijd zal kunnen houden door zijn vele goede eigenschappen een gewich tige taak in de samenleving zal kunnen blijven vervullen en aan de evengenoemde voorwaarde door onvoldoende geldmiddelen in de laatste ja ren niet kon worden voldaan, is een spoedige, totstandkoming eener reorganisatie zeer ge- wenscht. De stappen daartoe zijn in voorberei ding Daar echter met velerlei belangen rekening gehouden moet worden, kon deze voorbereiding - het verslagjaar nog niet beëingd worden. In 1939 hoopL de directie echter de reorganisatie plannen te kunnen verwezenlijken en hierdoor een gezonde ontwikkeling van het bedrijf en de belangen van de geldschieters te kunnen ver zekeren. Het personeel dat in vasten dienst is bestaat uit 879 man (1937: 884) en 65 man in ander dienstverband (1937: 60). De ontvangsten hebben in 1938 bedragen: plaatskaarten f 2.504.696, abonnementen f504.116 bijzonder vervoer f 156.200, goederenvervoer f 27.012, plus f 52.242 aan diverse baten. EXAMENS „Da Costa Kweekschool", Voor het examen nuttige handwerken aan de Da Costa Kweekschool zijn geslaagd de dames: •J. Kaper, D. de Wijs, P. Schreuder te Haarlem. M. M. Boeihouwer en A. M. van Zon te Bloe- mendaal; A. van der Sluijs te Heemstede; M. A. Hellema en M. E. Oderkerk te IJmuiden. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 3034 3/4. AKU 34 3,4. Republic Steel 11 5/8. Anaconda W/z.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2