HO FN Vele werkverschaffingsobjecten in Limburg Projecten voor nieuwe luchtlijnen in Ned. Indië. „Werd ik nogmaals souverein, dan zou DIT mijn HOFNAR zijn!" BEVEROLi St A A N D A G 26 JUNI 1939 HAA'R C EM'S DAG BE AO 3 IN DE LAATSTE JAREN IS VEEL GEDAAN (Van onzen specialen verslaggever). TELLIG mag Limburg en wel in de eerste plaats de Rijksinspecteur voor de werkverschaffing de heer J. H. Martin, burgemeester van Hoensbroek met gerechtvaardigden trots den op excursie in Ne- derland's schoonste provincie zijnden vertegen woordigers van de binnen- en buitenlandsche pers er op wijzen, hoe groot in de laatste zeven jaar Limburg's aandeel via de werkverschaf fingsobjecten in den strijd tegen de werkloos heid is geweest. Want daarbij slaat dit gewest stellig een goed figuur, hetgeen ten duidelijkste gedemonstreerd wordt met een enkel cijfer: in de jaren 1931 tot en met medio 1939 is aan loo nen voor de arbeiders, in de werkverschaffing te werk gesteld, een bedrag van tien en half millioen gulden uitgegeven. De heer Martin, de gids van de persvertegen woordigers, mag met recht tevreden zijn. Temeer omdat in de laatste twee jaar het aantal te werk gestelden sprongsgewijze is gestegen. Zoo be droeg in Limburg in Juni 1936 het aantal steun trekkers 6615 en 't aantal tewergestelden 1821. Een jaar later was dit 6221 en 1922, in 1938 liep het aantal steuntrekkers tot 4850 terug, dat der tewerkgestelden tot 2418 op, terwijl in Juni 1939 het aantal steuntrekkenden 3043 bedroeg en het aantal tewerkgestelden 4532. Volgens de laatste cijfers in deze maand Juni waren boven Sittard -84.2 pet. der werkloozen geplaatst in werkverschaffing en 15.8 pet. in steun; voor Sittard en beneden Sittard waren deze cijfers 48.8 pet. in werkverschaffing en 51.2 pet. in steun. Maar al is de heer Martin tevreden over dat gene, wat bereikt is, voldaan is hij nog niet. Mo_ menteel is er in Limburg naar schatting voor drie a vijf jaar voldoende werk. En daarna wil men ook over voldoende objecten kunnen be schikken. Daarom is men nu al bezig naar nieu we werkgelegenheden te zoeken, waartoe zich o.m. de ruilverkaveling te Nederweert uitste kend leent. Deze ruilverkaveling ligt tusschen Nederweert, Heythuysen en Meyel, dus ook weer de Peel. Ongeveer 300 H.A. zullen worden ge spaard voor natuurschoon, ongeveer 800 H.A. worden verkaveld en waar noodig ontgonnen. Het geheele waterafvoerprobleem wordt dan tegelijk opgelost, terwijl de verbindingen tus schen de dorpen gemaakt worden. De bedoeling is om wanneer het werk tot uit voering komt een aantal werkkampen te bou wen (geschat wordt 5 a 6) zoodat ook de stad Maastricht met een 400 tot 500 arbeiders daar van kan profiteeren. Vlak in de buurt ligt de Weerter ruilverkave ling, ook al een groot stuk werk. Dan is nog in zeer verre voorbereiding de ontginning van circa 600 H.A. Peelgrond in de gemeente Horst (300 H.A. van de gemeente en 300 H.A. van de N.V. Griendtsveen). Een tocht van 270 K.M. per autobus door Limburg's drevenDe persvertegenwoordi gers zien daardoor inderdaad, wat er in de werk verschaffing tot stand gebracht is en wordt. Zij bezichtigen o.m. de normalisatie- en verbete- ringswerken van de beken, waarvoor Minister Ruys de Beerenbrouck in November 1931 de eerste spade in den grond stak. Deze eerste daad van de rijkswerkverschaffingen vond plaats in Wanssum en had ten doel de Noord- West Limburgsche beken te normaliseeren en te verbeteren. Geen eenzijdig werk. Dat de werkverschaffing in Zuid-Limburg geen eenzijdig karakter draagt blijkt afdoende uit het feit, dat men ook een haven te Wanssum en te Roermond heeft aangelegd, terwijl in Sit tard, Swalmen en Meerssen een prachtig open lucht. en zwembad tot stand is gebracht. De baden in de beide eerstgenoemde plaatsen wer den tijdens de excursie bezichtigd enbe wonderd. Daarnaast is men voor een deel reeds gereedgekomen met de bochtafsnijding van de Maas, bij Wessem, waardoor tevens de haven van Maasbracht verlengd kon worden. Ook zijn tallooze Limburgsche werkloozen bij het verbeteren van bestaande of den aanleg van nieuwe wegen te werk gesteld. Op het wegenplan van den Rijkswaterstaat stond de omlegging van den Rijksweg te Affer- den, gemeente Bergen (Noord-Limburg). Aan vankelijk was het de bedoeling van Rijkswater staat om deze omlegging over eenige jaren tot stand te brengen, doch terwille van de werk verschaffing werd dit werk vervroegd. Aan de verkeersbevordering heeft de werk verschaffing prachtig kunnen medewerken door den aanleg van den weg Nijswiller-Simpelveld. Hierdoor werd o.a. een verbinding tot stand ge bracht tusschen dit gebied en de mijnstreek Heerlen c.a. Moesten voorheen b.v. de mijnwer kers uit Vaals per bus naar de mijnen te Kerk- rade en Heerlen via Aken (Duitschland) rijden, thans kan deze weg gevolgd worden. In de zo mermaanden wordt deze weg door de vele tou- risten, die Zuid-Limburg bezoeken, bereden, omdat hij ook veel natuurschoon heeft openge maakt. De Rijkswaterstaat te Maastricht was bezig met den autoweg Geleen-Heerlen. Deze weg, beter autostrada, wordt bij stukken gemaakt. Na een vergadering van de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, afdeeling Limburg, al waar door de werkverschaffing gewezen werd op de vraag naar groote objecten in het gebied Heerlen-Maastricht, heeft de Hoofdingenieur te Maastricht een stuk van dezen weg overgelaten aan de werkverschaffing. Vermeld moge worden, dat alles met de hand geschiedt. Het werk is momenteel in top-uitvoering. Er werken ruim 420 arbeiders. Ruilverkaveling. Van Helden is in Limburg de victorie der ruil verkaveling, waar men eerst niets van wilde weten, begonnen: de eerste wettelijke ruilver kaveling kwam hier tot stand, ondanks de be dreigingen der landbouwers. Het werd één groot succes! Stukken grond van nog geen f 50 per H.A. zijn nu niet te koop voor f 800 en f 900. Van de verkaveling is thans op het terrein niet veel meer te zien, want de vroegere on- doorkoombare moerassige grond staat nu zwaar beladen met rogge. Toen de eerste ruilverkaveling er was, kwa men de anderen. Propaganda, bezoek aan de pas klaar gekomen ruilverkaveling, vergaderin gen, deden de besluiten loskomen. Ontginning der Limburgsche Pelen. Vroeger kon er niet aan gedacht worden op groote schaal de Peel voor landbouwdoeleinden te ontginnen: de kosten waren te hoog. Thans, nu er werk voor duizenden handen moest zijn, vormen de Limburgsche Pelen een dankbaar object. Zoo wordt in Sevenum een Peel ontgonnen ter grootte van 395 H.A., welke oppervlakte nog met eenige honderden Hectaren wordt uitge breid. Voorts ontgint men de Peel te Venray, waar mede 800 a 1000 man gedurende 5 jaar werk zullen hebben. Precies als in Sevenum cultiveert men den handarbeid, daarna wordt de grond gedurende één jaar bemest en bebouwd, waarna deze óf in erfpacht komt óf verkocht wordt. Het ligt in de bedoeling een 55-tal boerderijen, zoo mogelijk ook in werkverschaffing, te bouwen. In totaal zijn 5 werkkampen voor de arbeiders verrezen. Hun weekloon bedraagt f 18 a f 19, hetgeen f 6 meer is dan de steun bedraagt. Waar mogelijk tracht men ook de werklooze bouwvakarbeiders, die met den bouw der mij nen naar het Zuiden van ons land afgezakt wa ren, in hun eigen vak te werk te stellen. In Hoensbroek verrees, met een subsidie van So ciale Zaken, het Emma-Kinderhuis. Bij den bouw hiervan is geen enkele machine te pas ge komen. Alles werd in de timmermanswerkplaats gemaakt. En zelfs het benoodigde beton werd met de hand gemengd. Met behulp van Rijksmonumentenzorg, Pro vincie, Gemeente en particuliere bijdragen werd gerestaureerd het totaal vervallen kasteel Hoensbroek. Ondanks de bovengenoemde bij dragen ontbraken f 45.000. Dit bedrag uitma kende de arbeidsloonen, verschafte Sociale Za ken en zoo is men thans nog bezig met de restauratie, onder deskundig toezicht van Monu mentenzorg. Daarnaast werd in Vaals het uit het jaar 1738 dateerende kerkgebouw van de Evangelisch Duitsche kerk gerestaureerd, terwijl in Maas tricht het Fort St. Pieter, dat zulk een uniek panorama over Maastricht biedt, in een oord van rust en gezelligheid herschapen werd. Zóó werkt Limburg aan de bestrijding van de werkloosheid. Acht en negentig gemeenten hebben of een eigen werkverschaffing, of zenden arbeiders uit naar centrale werkverschaffingen. Kilometers wegen, vooral zandwegen, zijn aangelegd, kilometers rioleering werden in den grond gebracht, hectaren heide zijn ontgonnen, plantsoenen en honderden hectaren bosch zijn aangelegd, o.a. te Bergen, Venray, Swalmen, Vlodrop, Posterholt en Melick-Herkenbosch. Het lied van den arbeid, dal in Limburg meer en meer zweeg, klinkt weer luider. (Nadruk verboden). Proeftocht van de Beatrix". .Prinses Het motormailschip Prinses Beatrix", ge bouwd door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in opdracht van de Stoomvaart maatschappij Zeeland heeft Zaterdag met goed gevolg zijn proeftocht gemaakt. Tusschen elf en kwart over elf scheepten de genoodigden, die den tocht zouden mee maken, zich in op het schip, dat aan de Park kade te Rotterdam lag. Om 10 minuten over elf kwam Prins Bern- hard per auto op de Parkkade aan. Met Z. K. H. kwamen mede de commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford en 's Prinsen particuliere secretaris jhr mr. C. Dedel. De „Prinses Beatrix", op 25 Maart j.l. door Prins Bernhard gedoopt, is een zusterschip van het motorschip „Koningin Emma" dat op 14 Januari j.l. van stapel liep en door H.M de Koningin is gedoopt. Beide schepen zijn gebouwd op de werf dei- Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Kort na aankomst van den prins begon de Prinses Beatrix zijn officieele vaart. Ter eere van den Prins stonden bij het vertrek de be manning en equipage van het Zuid-Slavische opleidingsschip, dat aan de Parkkade ligt. op het dek aangetreden en brachten de eerbe wijzen. Vlak voor de lunch is het schip buitengaats overgedragen bij welke gelegenheid ir. H. C. Wesseling, van de directie van „De" Schelde" een korte toespraak hield, die de heer De Meester namens de Zeeland beantwoordde. Het was Prins Bernhard, die de symbolische handeling verrichtte van het laten zakken van de vlag van „De Schelde" en het hijschen van de vlag van de „Zeeland". MARGUERITE COUPERUS IN HONGARIJE. Mevrouw Marguerite Couperus was dezer dagen eeregaste van aartshertogin Anna en aartshertog dr. Jozef Franz in Boedapest. Zij gaf daar ter stede onder grooten bijval haar programma's van oude zangen. PRIJSVRAAG TOT 1 JULI F. 8000.-PRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) Ook taxidiensten voor bestuurs- doeleinden. Besprekingen worden hier te lande gevoerd. Met het Indië-vliegtuig „Reiger" zijn Zon dagmiddag op Schiphol aangekomen ir. Ch. F van Haeften, directeur van het departe ment van verkeer en waterstaat in Neder- landsch Indië en reservemajoor B. H. C. van Lent, hoofd van de afdeeling luchtvaart van dit departement, Ir. van Haeften deelde mede, dat hij en zijn reisgenoot naar Nederland zijn gekomen om met de betreffende instanties besprekingen te voeren over de financieele verhouding tus schen de Indische regeering en de K.N.I.L.M., voornamelijk op het gebied van de burger luchtvaart. Het subsidie-contract met de K.N.I.L.M., dat den laatsten keer voor drie jaar is aangegaan, loopt dit jaar af en nu er een nieuw contract moet worden afgeslo ten stuit men op moeilijkheden, die in hoofd zaak vei'band houden met de ontwikkeling van het binnenlandsch luchtverkeer in Indië en de plannen om het binnenlandsch luchtnet in onze Oost het volgende jaar zeer aanzien lijk uit te breiden. Welke zijn deze plannen? In de eerste plaats bestaat het voor nemen de lijn Soerabaja-Makassar (Celebes) te verlengen naar Ambon en vandaar naar Babo op Nieuw Gui nea. Verder is er een lijn geprojec teerd, die de eerstgenoemde route kruist en die loopt van Menado (Ce lebes) -Makassar-Endeh (Flores) naar Koepang (Timor) met een eventueele verlenging naar Dilly (Portugeesch Timor). Dan stelt de K.N.I.L.M. zich voor een luchtlijn te maken van Batavia over Billiton naar Pontianac (West Borneo) en terug over Singapore. En tenslotte overweegt men een verbin ding te maken tusschen Batavia en Sabang over Oost-Sumatra via Ben- koelen. Padang en Medan. Zooals men weet bestaat reeds de lijn Bata- via-Medan, doch deze gaat via Pa- lembang over West-Sumatra. Naast deze groote geprojecteerde lijnen zijn er plannen een luchttaxi- dienst te onderhouden van Ambon naar de kleine eilanden in de omge ving, voornamelijk voor bestuursdoel- einden. De financieele regelingen tusschen de KN.I.L.M. en de Indische regeering zijn op het oogenblik niet zoo, als gewenscht is om de maatschappij zeker te stellen zoo ging ir. van Haeften verder. Oorspronkelijk was het regeeringssubsidie 2,4 ton, maar toen de Australische lijn en de verbinding met Saigon tot stand kwamen en de exploitatiekosten dus grooter werden, moest het subsidie omhoog. Dat gebeurde trouwens ook, in 1938 kreeg de maatschappij 3 ton extra en dit jaar 5 ton extra. De nieuwe uitbreidingsplannen vragen uiteraard ook nieuwe kosten en het is wel het voornaamste doel van onze overkomst de ze financieele vraagstukken bij het opmaken van het nieuwe contract tot een oplossing trachten te brengen. Waarmede zal op de nieuw geprojecteer de lijnen worden gevlogen? De bedoeling is met amphibie-vliegtui- gen, toestellen dus, die zoowel op het land ais op het water kunnen starten- en landen. We hopen Indië zou dat erg prettig vinden deze vliegtuigen in Nederland te kunnen la ten bouwen. Ook deze zaak zullen wij tijdens ons verblijf in Nederland bespreken. Het kos- tenvraagstuk speelt hierbij natuurlijk ook een groote rol. En dan zal ook de Australische lijn een punt van bespreking uitmaken. Men weet, dat de K.N I L M. deze lijn twee maal in de week vliegt. Ook dat kost heel veel geld. Nu wil de K.L.M er een verbinding van overne men. zoodat KI.M. en K.N.I.L.M. de lijn dan elk om de beurt zouden vliegen. Om finan cieele redenen kan de KN.I.L.M. hiertegen geen bezwaar maken, maar de Australische regeering voelt er niets voor. Zij ziet in de K. L. M. de groote concurrent van de Imperial Airways. In feite bestaat de rechtstreeksche verbinding Amsterdam-Sydney nu reeds, maar wanneer de K.L.M.-toestelïen in Austra lië komen, denkt de Australische regeering. dat de lijn effectiever zal worden. Dat er bij de K.N.I.L.M. een ernstig tekort aan vliegend personeel zou zijn, ontkende de heer Van Haeften. De berichten daaromtrent noemde hij sterk overdreven. VREEMDELING AANGEHOUDEN. In een hotel te Rotterdam is door de politie aangehouden een circa 40-jarige vreemde ling, die bij zijn aanhouding trachtte te ont vluchten. Het bleek, dat zijn paspoort niet in orde was. Deze man, zoo bleek na onderzoek van zijn bagage, had eenige Nederlandsche autonummerplaten ln zijn bezit en benoo- digdheden om motor- en chassisnummers van auto's te verwijderen en er nieuwe in te pon sen. Men weet zijn naam niet. Maai-chalk Bad g io heeft een inspectietocht door Albanië gehouden. De afbeelding toont den maarschalk tijdens de parade der Albaneesche troepen te Tirana. PHILIPS II: Rookers om de kwaliteit alléén en zij die bovendien den prijs in het oog houden zij vinden méér dan zij verlangen in de Hofnar-serie! Excellente sigaren, pittig van smaak en niettemin heerlijk zacht en mildDe oogstvelden van Deli. Brazilië en Havana geven U in Hofnar hun zuiverste, geurigste tabak! 'n Model-sigaar, het prettige Hofnar-model voor gelijkmatigen brand en vlotten trek. En zie nu den prijs eens Nooit fijner gerookt HOFNAR SIGARENFABRIEKEN - VAlKENSWAAf (Adv. Ingez. Med.) Levensonderhoud zal met i pCt. stijgen Tengevolge van de ta riefs wijzigingen. Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de tariefwet 1934 en de wet op het statistiekrecht ontlee- nen wij het volgende: Het bevreemdt den minister niet al te zeer, dat verscheidene leden het bedenkelijk ach ten, dat een tariefswijziging met bescher mend karakter tot stand zou komen, hoewel bij de verkiezingen van 1937 over een gaan in beschermende richting niet gesproken is geworden. Het is toch van algemeene bekendheid, dat er nog steeds niet zoo weinigen zijn, die de bewegingsvrijheid der regeering gaarne beperkt zien door wat aan verkiezings leuzen ten gehoore is gebracht. Zou de regee ring harerzijds die opvattingen ook huldigen, dan zou in tijden als wij thans beleven óf machteloosheid der regeering het gevolg zijn, óf bij herhaling een beroep op de kiezers moeten worden gedaan in verband met aan gelegenheden, die om oplossing roepen, doch waarover bij de laatste verkiezing niet werd gesproken. De houding van den heer Colijn met be trekking tot de regeling van het goederen verkeer tusschen de verschillende landen is onveranderlijk dezelfde. Hij acht de voort gaande afsnoering van dat verkeer, inzonder heid voor een land als Nederland, een ramp. Hij gelooft zelfs niet aan de mogelijkheid van terugkeer van onze vroegere volkswel vaart, zoolang daarin geen ingrijpende ver andering intreedt. Deze op sterke overtui ging berustende economische opvatting is in- tusschen gebonden aan een wederkeerige toepassing van deze beginselen. De in het verslag gestelde vraag, welke de invloed is geweest van de tariefsverhooging op het onlangs tot stand gekomen handels verdrag met Duitschland willen de ministers als volgt beantwoorden. Niet kan worden ontkend, dat de kwestie van de tariefsher ziening bij de onderhandelingen een rol heeft gespeeld. De eventueele benadeeling van onzen export, welke hieruit kan voortvloeien is evenwel tot zeer geringe proporties terugge bracht. Deze benadeeling kan eenerzijds het gevolg zijn van het vervallen van enkele ta- riefconsolidaties voor Nederlandsche produc ten, anderzijds van enkele tariefsverhogin gen, welke bij het verdrag to.t stand kwamen. Wat betreft de vervallen tariefsconsolidaties (voor pootaardappelen, sla. tomaten, glyce rine, zinkwit, kunsthoorn, gloeilampen) zij opgemerkt, dat de totale uitvoer van Nederland naar Duitschland van de daarbij betrokken artikelen in 1938 in de betreffende verdrags periode niet meer dan R.M. 176.000 bedroeg. Bovendien is van belang, dat voor wat de pootaardappelen aangaat het vervallen van de tariefconsolidatie slechts beteekenis heeft voor de periode van 15 Februari—30 Maart, terwijl voor de artikelen tomaten en sla de tariefconsolidatie is opgeheven voor perio den (114 November voor tomaten; 1 Juni— 30 September en 130 November voor sla), welke bulten het hoofdseizoen voor den ex port blijven. De deconsolidatie ten aanzien van deze artikelen zal dan ook naar alle waar schijnlijkheid geen verlies van den export be- teekenen De artikelen, waarvoor het ver dragstarief werd verhoogd zijn spruitkool. spinazie, bloembo'len en boomkweekerij-arti kelen. De totale Nederlandsche uitvoer van deze vier categorieën bedroeg in 1938 R.M. 4.900.000. Eenige der genoemde artikelen zijn inderdaad voor Nederland van groot belang. De tariefsverhoogingen zijn evenwel binnen zoo beperkte grenzen gehouden, dat de export daarvan geen invloed zal ondervinden. Berekend wordt, dat maximaal de kosten van het levensonderhoud ten gevolge der lariefsmaatregelen, kunnen stijgen met een percentage, dat va rieert tusschen 1.en 1.36. Het be hoeft evenwel geen betoog, dat de werkelijke stijging verre daar be neden zal blijven, o.a. omdat van tal van producten de prijsstijging belang rijk geringer zal zijn dan overeenkomt met de stijging van het invoerrecht. Een stijging van de kosten van het levensonderhoud met'j pCt. zal meer in overeenstemming zijn met de wer kelijkheid dan het berekende maxi male percentage. hangt af van Uw remmenl Voor hydraulische remmen alleen Beverol remolie, dan riskeert U niets! OLIE VAN OLIESPECIALISTEN (Adv. Ingez. Med.) De gevolgen van hooischaarsclite. Voor sterke daling der veeprijzen in a.s. herfst wordt gevreesd. In de dezer dagen te 's-Gravenhage gehou den maandelijksche vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw- Comité werd erop gewezen, dat door de droog te grasgroei veelal sterk is teruggebleven, waardoor ook het hooiland moest worden ge weid. De hooioogst van de eerste snede is dan ook algemeen matig en de kans is groot, dat vele veehouders a.s. herfst een tekort aan win tervoorraad zullen hebben. Het gevolg zal zijn, dat een gedeelte van den veestapel zal moeten worden verkocht. Het gevaar is dan ook niet denkbeeldig, dat de herfstmarkten overvoerd zullen worden met vee, waardoor de prijzen zeer sterk zullen da len. In verband hiermede zou het van groot belang zijn, dat de regeering er toe zou kun nen besluiten tijdig tweede en derde kwaliteit vee uit de markt te nemen, teneinde een ruï neuze prijsdaling, inzonderheid ook van het vette vee. te voorkomen. Besloten werd de andere centrale landbouw organisaties voor te stellen zich gezamenlijk te dezer zake tot de regeering te wenden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5