„Trinscs J&eatrix" REDSKIN komt JULI a.s. in de vaart LEELIJKE JONGE EENDJE LUIK 1939 MAAND A G 26 JUNI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD Het nieuwe motorschip voor don DAGDIENST VÜSSINGEN HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" Lorentz-medaille aan prof. Sommerfeld uitgereikt. Plechtigheid te Amsterdam. In een bijzondere zitting der afdeeling na tuurkunde van de Koninklijke Nederland- sche Academie van Wetenschappen, die Za terdagmiddag in het gebouw van de academie te Amsterdam is gehouden, heeft prof. dr. H. A, Kramers uit Leiden de Lorentz-medaille der academie uitgereikt aan prof. dr. A. Sommer feld te München. De voorzitter van de Koninklijke Neder- landsche Academie van Wetenschappen, prof. dr. J. van der Hoeve, opende de bijzondere vergadering met een woord van welkom, waar bij hij zich in het bijzonder richtte tot den Duitschen gezant, den Duitschen consul-gene raal, alsmede tot baron Röell. Spr. merkte op, dat sinds de Lorentz- medaille is ingesteld, het thans voor de vierde maal is, dat de medaille wordt uitgereikt. De eerste keer in 1927 was het ook een Duitscher, prof. Max Planck uit Berlijn, wien deze onderscheiding te beurt viel, terwijl de medaille den laatsten keer in 1935 werd toegekend aan prof. Debye. In het vervolg van zijn toespraak merkte prof. van der Hoeve op, dat het algemeen bekend is hoezeer prof. Sommerfeld wijlen prof. Lorentz heeft bewonderd en geacht. Daarom zoo zeide spr. tot prof. Sommer feld zult u de onderscheiding, die u zoo dadelijk zult ontvangen, zeker bijzonder op prijs stellen en waardereen. Ge zult hier in deze vergadering vele vrienden en bekenden aantreffen, doch waarschijnlijk voor het meerendeel menschen, die u tot op heden nog onbekend waren. Er is echter een ding, dat deze voor u heterogene personen met elkaar en met u vereenigt en dat is de bijzondere hoogachting en liefde, die allen hebben voor wijlen Hendrik Anton Lorentz. Rede prof. dr. H. A. Kramers. Namens de afdeeling natuurkunde reikte prof. dr. H. A. Kramers uit Leiden de medaille vervolgens aan prof. Sommerfeld uit. Alvorens hiertoe over te gaan hield prof. Kramers een rede, waarin hij er aan herin nerde, dat de academie veertien jaar geleden ter gelegenheid van het vijftigjarig doctors jubileum van Lorentz de Lorentz-anedaille in stelde. In het vervolg van zijn rede herinnerde spr. er aan, dat prof. Sommerfeld in de periode van de klassiege natuurkunde op het gebied van de zuivere wetenschap zeer veel tot stand heeft gebracht; daarnaast heeft iprof. Sommerfeld zich ook de verdienste verworven aan te toonen, dat toegepaste wetenschap heelemaal geen onzuivere wetenschap is. Heden ten dage heeft deze overtuiging overal baan gebroken. Hierna schetste spr. prof. Sommerfeld als quantumphysicus en als leeraar, ontdekker en opvoeder van jonge geleerden. Aan het slot van zijn rede heeft spr. de Lorentz-medaille aan prof. Sommerfeld over handigd. Prof. Sommerfeld, een markante figuur met een typisch Duitsch uiterlijk, dankte vervol gens voor de hem verleende onderscheiding. Spr. merkte op, dat deze dag één der mooiste en belangrijkste is in zijn leven. Prof. Som merfeld verhaalde hierna van de eerste ont moeting met wijlen prof. Lorentz in 1890 in Leiden, die hij nimmer zal "vergeten. MILICIEN BIJ HET ZWEMMEN IN DE MAAS VERDRONKEN. Zaterdagavond toen enkele miliciens in de Maas bij Blitterswijk aan het baden waren, trachtte een zekere van K., uit Eindhoven de rivier over te zwemmen. Hij beschikte evenwel niet over genoeg uithoudingsvermo gen, met het noodlottig gevolg, dat hij hal verwege in de diepte verdween en verdronk. ALS U de bon in de Auping- advertentie op blz. 13 nog niet hebt ingezonden, wilt U dit dan nog even doen? (Adv. Ingez. Med.) Geen besprekingen van Neder- landsche vertegenwoordigers te Singapore. De regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van een bericht in de Daily Telegraph van Zaterdag, als zou er sprake van zijn, dat een aantal hoogere marine-officieren uit Nederlandsch-Indië zich naar Singapore zal begeven om een onofficieele gedachten- wisseling te voeren met de Engelsche en Fransche vlootvertegenwoordigers, kan van de meest gezaghebbende zijde worden mede gedeeld, dat een dergelijke bespreking op grond van Nederland's politiek van onzijdig heid uitgesloten is en dat het bericht geheel uit de lucht is gegrepen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSOHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 27 JUNI 1939. Progr. I: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II; Hilversum II. Progr. III: Keulen 8.—, Radio P.T.T. Nord 10.20. Droitwich 11.20, Pauze 11.45, Radio P.TT. 11.50, Ned. Brussel 12.20, Keulen 2.20, Droitwich 3.20, Radio P.T.T. Nord 3.55, Keulen pl.rn. 4. Ned. Brussel 5.20, Keulen 6.50, Ned. Brussel 7.20, London Regional 7.50, Keulen 9.50, Ned. Brussel 10.20, Keulen 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.Parijs Radio 9.20, Radio P.T.T. Nord 9.30, Diversen 10.05, Londen Regional 10.35, Droitwich 12.20, Lon don Regional, 2.20, Droitwich 4.15, London Regional 4.50, Droitwich 5.20, Fransch Brus sel pl.m. 6.35, Droitwich, 7.20, Keulen 7.50, Droitwich 8.30, Fransch Brussel pl.m. 9.40, Droitwich 10.20. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen graanofoonplatenconcert. Operafragmenten 1. Aïda, Koor der Staatsc.pera en orkest. 2. Cavalleria Rusticana, Sopraan, koor en orkest. 3. Carmen Fantasie, Tossy Spiwakowsky. 4. Le Barbier de Seville, Mezz-sopr., tenor, orkest. 5. Ein Maskenball, Helnrich Schlussnus. 6. Don Juan, Sopr. bariton en orkest. 7. Banditenstreiche, Symph. Orkest. 8. Ouverture William Tell, Munn and Feltons Works, Band. 9. Die Zauberflöte, Sopr., bariton, orkest. 10. La fille du régiment, Sopraan met orkest. 8.00—12.00 Diversen. (Adv. ingez. Med.) Copyright P. I. B. Bo» 6 Copenhogen Er was een groote jachtpartij aan den gang. De jagers hadden het moeras omsingeld, waarbij sommigen zelfs in de boomen geklom men waren, daar deze ver over het riet staken. De blauwe rook bleef langen tijd boven het moeras hangen. De jachthonden plasten door de modder. Het riet en de biezen zwaaiden van rechts naar links en omgekeerd. TRAINER „TEN MOOIE STAI^r, f OP Tip - WAT E'EN VERSCH IL v/Rp"E&cR_ "PRECI'EA MET J Ook Uw belang is het de Redskin te rooken. Redskin rooken beteekent: geld en gezond heid besparen! Rook dus Redskin! TtuuiA 20 vaar 15 ct. (Adv. Ingez. Med.) Jong-Her vorm den op den Assumburg. Lezing van Ds. Emmen. BEVERWIJK Maandag. Zaterdag en Zondag hield de Haarlenische afdeeling van de Vereeniging van Jong-Her- vormden een week-end op slot Assumburg. Zaterdagavond hield ds. E. Emmen, Ned. Herv. predikant te Haarlem, een inleiding over het onderwerp „De kerk in de knel". Spr. her innerde aan de eerste christenen, die in de catacomben hun geloof beleden en aan den tijd van de reformatie. Daaniit volgt de er kenning, dat de tijden, waarin de kerk in de knel zat, haar beste momenten waren. En als wij zien naar de christelijke kerk in Rus land en in Duitschland dan begrijpen we, dat ook wij zoo'n moment beleven. Sprekende over den toestand van de kerk zeide Ds. Em men, deze te willen toetsen aan den toestand van onze vaderlandsche kerk, omdat deze een deel uitmaakt van de Christelijke kerk. De kerk zit werkelijk in de knel. Denken we alleen maar aan de financieele moeilijkheden, waardoor er zooveel werk moet blijven liggen. Ook het feit, dat het aantal gedoopten en personen, die belijdenis doen, schrikbarend terugloopt is op zich zelf al zeer bedroevend. Ook principieel zit de kerk in de knel, omdat in de laatste honderd jaren de kerk te kampen heeft gehad met velerlei stroomingen, die de grondslagen van het evangelie trachtten te ondermijnen. En toch kan deze knielling - een zegen zijn, aldus spr., omdat hierdoor weer'de groote beginselen en grondslagen in het mid delpunt worden gesteld. Wanneer wij het zoo zien, begrijpen wij, dat de nood van de kerk groot is, maar dat het tevens een tijd is met perspectieven voor de kerk. Het is het lot van de kerk deze taak te vervullen niet als een kerk in heerlijkheid, maai- als gekneld en gedrukt en zij heeft dit te zien als een Goddelijke leiding. Hoewel het er ernstig en donker uitziet, toch is het veilig en lichtend, omdat het ten slotte niet onze zaak is, maar de zaak van Christus, Die door alles heen Zijn kerk in stand zal houden. Zondagavond hield de heer W. Grotenbreg een causerie over de laatste reis van Scott naar de Zuidpool, toegelicht do~r een serie lichtbeelden getiteld: „Het eeuwige ijs". In deze causerie besprak de heer Grotenbreg de moeilijkheden, die deze expeditie had te over winnen en las tenslotte fragmenten voor uit het dagboek van Scott. De interessante cau serie wekte levendige belangstelling. De heer Bakker sloot het welgeslaagde weekeinde met een dankwoord. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. (Adv. Ingez. Medj Centrale Bond van Verbruiks coöperaties. Nadat Vrijdagavond voor de congresgangers van den Centr. Bond van Verbruikscoöpera ties de nieuwe propaganda-revue van de hand van Jac. van Tol door het gezelschap Tholen en Van Lier was opgevoerd, werd het congres Zaterdagmorgen voortgezet. In een huishou delijke zitting werd een voorstel aangenomen, dat beoogt het houden van een uitgebreid onderzoek naar de rentabiliteit der coöpera tieve bedrijf shuishoudingen, de verande ringen, welke hier in den loop van den tijd in zijn ontstaan en de oorzaken, welke deze ver anderingen te voorschijn hebben geroepen. De resultaten van dit onderzoek zullen vast gelegd worden in een rapport, waarbij zoo mogelijk voorstellen tot verbetering van deze rentabiliteit gevoegd zullen worden. Verder werden in deze vergadering een zevental stellingen over de organisatie van de verbruikscoöperatieve beweging aangeno men. In deze stellingen wordt vastgesteld dat. gezien het feit, dat er in ons land een neutra le en twee confessioneele bonden van ver bruikscoöperaties bestaan, bepaalde werk zaamheden gescheiden verricht zullen moeten worden, terwijl een krachtige samenwerking mogelijk en noodzakelijk is op het terrein dat buiten de coöperatieve ideeënleer ligt, welke samenwerking in een wei-omlijnde en perma nent federatieve aansluiting belichaamd kan worden. De taak der bonden wordt geacht te zijn: 1. De verzorging der principieele propagan da en de scholing van het kader, waarbij ieder eigen inzichten en beginselen kan laten gel den. 2. Het geven van adviezen aan de coöpera ties voorzoover deze niet liggen op commer cieel-, bedrijfstec'nnisch- en administratief gebied, welke gebieden uitsluitend voor de Handelskamer gereserveerd blijven. Ten aanzien van een vijfjarenplan voor de propaganda werd vastgesteld, dat het gelijk tijdig zal worden uitgevoerd door den Centra- len Bond en de Katholieke Federatie, in sa menwerking met de Handelskamer, waarbij de bond de te voeren propaganda zelfstandig kan voeren aan de band van zijn statuten en doelstellingen, terwijl een plan commissie de gemeenschappelijke zaken zal regelen. Betreffende de ordenings- en saneerings- problemen werd een samenwerking tusschen de bonden en de Handelskamer noodzakelijk geacht, in een hiervoor op te richten rechts persoon in den vorm van een stichting of raad. In het bondsbestuur werd gekozen de heer San Oorschot uit Vlissingen HEEMSTEDE Maandag. Begunstigd door fraai weer hadden Zondag middag op het H.B.C.-terrein te Heemstede de jaarlijksche atletiekwedstrijden plaats om het kampioenschap der D.H.A.K. Er waren 100 deelnemers, vertegenwoordigend 15 vereenigingen. Er wend in een vlug tempo afgewerkt, zoodat de wedstrijden reeds te 5 uur geëindigd waren. De uitslagen waren als volgt: 800 M. klasse B 1 P. Tuilenaar, Holland 2 min. 14.4 sec., 2 Ton Preijde H.B.C. Kogelstooten, klasse A: 1 Chr. Duin, D.E.M., 12.67 M„ 2 W. Kapteijn, D.E.M. 12.09 M. Verspringen klasse C: 1 P. v. Berkel, TYBB, 5.52 M„ 2 K. Willemse, K.D.O. 5.52 M. 100 M. klasse A: 1 H. de- Lange, Jong Leven 11.4 sec., 2 B. Bosdijk. Holland. Kogelstooten klasse B: 1 N. Bakker. H.S.V. 11.07 M.. 2 W. Snep, Jong Leven 10.39 M. 800 M. klasse A: 1 J. Oosterveer, Holland 2 min. 6 sec.. 2 J. de Roij, VIC. 100 M. klasse C: 1 P. v. Berkel TYBB 12.2 sec., 2 Cox, Indiv. 100 M. klasse B: 1 Tervoort, D.E.M. 12 sec., 2 Blonk, Holland. Hoogspringen klasse B :1 W. Kramps, K.D.O. 1.55 M.. 2 Knape. Holl. 1.50 M. Hoogspringen klasse A: 1 J. v. Rooden, Docos 1.60 M.. 2 F. Kallenberg, Docos 1.55 M. 200 M, klasse A: 1 Rombouts, Holl. 24.3 sec., 2 B. Bosdijk, Holl. 24.8 sec. Verspringen klasse B: 1 J. v. Nieuwenhoven, Vic. 5.88 M 2 B. Bosdijk, Holland 5.71 M. 1500 M. klasse C: 1 Kooijman. 4 min. 54.4 sec., 2 Enthoven, G.D.A. 4 min. 55.8 sec. 1500 M. klasse A: 1 J. v. Rooden, Docos 4 min. 34.5 sec., 2 C. Smit H.S.V. Discuswerpen klasse A: 1 C. v. d. Heyden, Indiv. 27.50 M., 2 W. Jansen. Holl. 26.50 M. 400 M. klasse A: 1 J. de Rooij, Vic. 54.8 sec., 2 Endenburg, Holl. Verspringen, klasse A: 1 W. v. Schoonhoven Vic. 6.38 M„ 2 J. Mathot, Holl. 6.19 M. 3000 M. klasse B: 1 C. Tuin. Vic. 10 min. 10 sec., 2 G. Rooijakkers, H.B.C. 10 min. 23 sec. Kogelstooten klasse C: 1 J. Houkes, DS.S. 9.75 M„ 2 G. A'obink, Swift 9.25 M. 4 maal 100 M. estafette: 1 D.S.S. 50.8 sec.. 2 H.B.C. 51.5 sec. Polsstokhoogspringen, klasse A: 1 W. Kaptein, D.E.M. 3,40 M., 2 Rombouts, Holl. 3 30 M. Hink-stap-sprong. klasse A: 1 W. Schoonho ven, Vic. 12,89 M„ 2 G. Wennekendonk, Spar taan 12.31 M. 4 maal 100 M. estafette klasse B: 1 Holland 50.2 sec. Klasse A: 1 Jong Leven 47.4 sec.. 2 Docos. Speerwerpen klasse A: W. Jansen. Holl» 50.40 M.. 2 J. Oosterveer. Holl. 46.20 M. 5000 M. klasse A: 1 H. Vessies, D.E.M., J7 mm. 26.2 sec.. 2 H. Coblens, Holl. 17 min '>8.2 sec. 400, 300, 200, 100 M. estafette, klasse A: 1 Holland 2 min. 14 sec., 2 Holland 2 min. 17 s&s, Bondsvergadering van Het Oranje- kruis, De koninklijke nationale bond voor redding wezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis" heeft Zaterdag te Rotterdam zijn dertigste bondsvergadering gehouden. Het jaarverslag van den secretaris dr. p. H. van Rooijen uit Den Haag noemde de afge- loopen periode van groote beteekenis voor de eenheid in het onderwijs in eerste hulp bij ongelukken. Blijkens het verslag van den penningmees ter sloot de rekening met een totaal van 13.540.— en een batig saldo van 3888.—. Door periodieke aftreding van de heeren ii. R. A. Gorter, ds. J. Beyerman en dr. P. W. L. Penris, die niet herkiesbaar waren, moest in drie vacatures worden voorzien. De vergade ring koos in hun plaats de heeren D. Bagge- iaar, arts te Amsterdam en vertegenwoordiger van de Nederlandsche Vereeniging van spoor wegartsen; dr. J. H. Tuntler uit Amsterdam, vertegenwoordiger van de algemeene Neder landsche vereeniging het Groene Kruis en T. A. Hooftman, arts te Alblasserdam, vertegen woordiger yan de Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken.' Na de behandeling van de agendapunten hielden dr. J. E. Feisser en dr. P. H. van Rooijen een korte inleiding over de eerste hulp in verband met de luchtbescherming. MOTORRIJDER BOTST TEGEN AUTO OP. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 45-jarige motorrijder J. van Brummelen uit Hilversum, op den Rijksweg on der de gemeente Eemnes, door dat hij te veel naar links uitweek, tegen een auto op gereden. De man was op slag dood. komt naar De groote Internationale Water- Tentoonstelling biedt U sensatio- neele attracties i wedstrijden, acrobatie, het wondere Goud- Paviljoen ens.. Het geheel een grootsch en origineel schouwspel. INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELLING MEI NOVEMBER Het arme eendje was doodelijk beangst. Den kop stak het onder de veeren, maar op hetzelfde oogenblik stond een verschrikkelijk groote hond voor het beestje. De lange tong hing uit zijn bek en zijn oogen schitterden vaisch. Met open muil kwam hij reeht op het eendje af, de scherpe tanden blikkerden enplas, daar ging hf gelukkig weg, zonder iets te doen. „Gelukkig", zuchtte het eendje opgelucht, „ik ben zoo leelijk, dat die hond me zelfs niet bijten wil." En het bleef stilletjes liggen, terwgl de hagelkorrels door het riet suisden en schot, na schot weerklonk. Eer-st laat op den dag- hield het schieten op. maar het eendje bleef nog uren lang zitten, uit angst ook neergeschoten te worden. tWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6