Het afgeloopen Tooneelseizoen, M A A N D A 'G 26 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD De Dilettanten. Toen ik mijn werkkring als criticus aan Haar lem's Dagblad aanving, waren er in onze stad vier dilettanten-tooneelvereenigingen en wel Crrmer, Door Inspanning Uitspanning. Alber- dingk Thijm en Gysbert Japicx. Thans zijn er niet mee gerekend de schoolvereenigingen negentien. Het is wel opmerkelijk, dat in deze jaren van oorlog, crisis en oorlogsdreiging het. liefhebberij-tooneel in Haarlem in alle leringen steeds is gegroeid, en nog altijd in bloeienden toestand verkeert. Er wordt dikwijls beweerd, dat in geen stad in Nederland zoo'n animo voor het dilettanten- tooneel bestaat als te Haarlem. Of dit zoo is kan ik niet zeggen, maar wanneer wij reke nen, dat Nederland ongeveer 5000 dilettanten- vereenigingen telt dat is dus 1 vereeniging op 1700 inwoners dan zouden wij dus recht hebben op 70 clubs. Ik sidder bij die gedachte alleen, Dit seizoen moest ik reeds 50 dilettan ten-voorstellingen verslaan. Denkt u eens in mijn toestand, wanneer het er 175 zouden wor den. Niet alleen in kwantiteit, maar ook en dat is belangrijker in kwaliteit is het Haarlem- sche dilettanten-tooneel in deze jaren gegroeid. Hoeveel .meer zorg wordt er tegenwoordig aan de opvoeringen besteed dan 30 jaar geleden. Voorstellingen, zoo verzorgd en „af", als van Westerman en Zoon en Menschen in 't Plant soen, welke ik dit seizoen bij Cremer mocht bij wonen en van Zeemansvrouwen, door D.I.U. gegeven, zouden 30 jaar geleden niet denkbaar zijn geweest, al beschikten die vereenigingen ook toen reeds over zeer goede speelkrachten. Het is vooral de regie en daarmee het sa menspel dat bij vele vereenigingen o, lang niet bij alle in deze jaren zeer is verbeterd. Onze oudste dilettanten-tooneelvereeniging D.I.U. gaf dit seizoen vier voorstellingen en wel van Menschen in 't Plantsoen, Zeemansvrou wen, Frissche Wind en de Hertog's Grensinci dent. Zeemansvrouwen staat nog steeds aan den top en behoort als geheel tot de beste voorstel lingen, welke wij in dit genre van liefhebbers hebben gezien. Cremer heeft het voorrecht in Henk Bakker een artistiek leider te bezitten, die zich niet al leen geheel aan zijn vereeniging geeft, maar die door zijn talent en vakkennis het spelpeil ook op voor amateurs zeer hoog peil weet te brengen, vooral wanneer hij eigen werk zoo als tiet Paard van Troje en Westerman en Zoon kan regisseeren. Cremer gaf voorts aan den heer De Wilde een kans door „Branies achter Tralies" van dezen schrijver, onder zijn eigen leiding te laten opvoeren. Dat het stuk deze eer verdiende zou ik niet durven beweren. Ook de voorstelling van „Het Lied van alle Tijden", door de Amsterdamsche vereeniging Helmers in den Cremerkring gegeven, stond niet boven het niveau, dat wij bij Cremer gewend zijn. Maar zeer veel genoegen heeft onze Kon. Letterlieven de Ver. beleefd van haar slotvoorstelling, de opvoering van Menschen in 't Plantsoen, welke vooral ook beteekenis kreeg door de hartelijke en warme huldiging van Carel van Hees, die het stuk had geregisseerd. De Haarlemsche Tooneelclub neemt een zeer eigen plaats tusschen onze dilettanten-vereeni- djrfingen in, zooals wel weer heel duidelijk werd ^bewezen in de opvoeringen van „De strop om „/.den Hals" en De Kunst om te Leven. In de eer ste voorstelling werd het zilveren jubileum van een der verdienstelijkste leden van de H.T.C., den heer Roest van Limburg feestelijk gevierd. Als ex tra-voorstelling voor het „Nut" gaf de H.T.C. „School voor Charme" waarin zeer vele jonge krachten heel gelukkig debuteerden, een succes ook voor Wim Paauw, die dit jonge goed uitstekend had geleid. Jacob van Lennep maakte een moeilijk seizoen door, maar de belangstelling voor deze echt- Haarlemsche vereeniging zal in het volgend jaar wanneer zij haar 30-jarig bestaan viert, wel weer toenemen, zooals dat doorgaans in lustrum jaren het geval is. Onder de leiding van den heer Du Mée speelde Van Lennep in den Stads schouwburg „En Jacob diende".... en „Liefde'' -in welk laatste stuk vooral onze oudste dilet tante, mevrouw Bergman, zich onderscheidde. In den H.K.B. gaf Van Lennep nog een opvoe ring van Bakker's ,,'n -Wespennest". Deze klucht van Bakker zagen wij ook in het gebouw St. Bavo van de Arbeiders-Tooneelver. „Herman Heijermans", welke vereeniging in de tweede helft van het seizoen haar krachten be proefde op Heijerman's „Op Hoop van Zegen". Van de andere arbeiderstooneelvereeniging Vooruitgang zagen wij eveneens in het gebouw St. Bavo,. een opvoering van Gorki's Nachtasyl, een vertooning, die zeer veel goede kwaliteiten had. De Geheel Onthouders-Tooneelver. „Nieuw Leven" introduceerde hier twee stukken van den schrijver Bromet en wel „Inkeer" en „Comedie om Geld". Het tweede stuk waarin Chris Vosshard de hoofdrol uitstekend speelde was vrij wat beter dan het sombere melodrama, waarmee men opende. Op veel hooger peil ech ter stond „Westerman en Zoon", welk stuk 10 dagen na de première van Cremer werd gege ven. Nieuw Leven sloot het seizoen met de al tijd dankbare thriller „De Spooktrein" V.Z.O.D. gaf in haar slotvoorstelling een kans aan den mij onbekenden schrijver De Boo, van wien zij „Matje's Overwinning" speelde. Een overwinning voor den auteur werd deze opvoe ring echter niet. Meer genoegen beleefde V.Z. O.D. aan „Vadertje Langbeen" en ook „Een Boete", dat als tweede opvoering ging, heeft kwaliteiten, die in dilettantenkringen nog altijd worden gewaardeerd, al is het stuk dan ook al meer dan 25 jaar oud. Alberdingk Thyrn haalde een nog ouder paardje van stal en liet Janus Tulp van Justus van Maurik nog eens op de voorstellingen van den Kath. Volksbond verschijnen, niet tot onge noegen van de vele bezoekers. Voor haar dona teurs gaf deze vereeniging De Pastoor van Neuvilett.e en De Molen van Sanssouci, in welk laatste stuk de heer Jan Icas van Dijk op ver dienstelijke en markante wijze den „ouwen Frits" speelde. Thalia gaf een aardige voorstelling van het bekende „Bij Heernonkel" en bood den Haar- lemschen journalist Pieter van der Valk gele genheid zijn eerste stuk Dp Familie-Dictator op de planken te zien. Voor de Ver. van Groote Gezinnen speelde Thalia voorts met succes de Amerikaansche klucht „Eén dag dame". Ludamus zagen wij dit seizoen slechts eenmaal, maar in die eene opvoering van Hij, Zij cn Hottentot gaf deze Kath. vereeniging het be wijs tot de beste Haarlemsche dilettanten- vereenigingen te behooren. Haarlem's Tooneel dat dit jaar zijn 20-jarig bestaan herdacht maakt door gebrek aan werkende leden een moeilijken tijd door, al is de band tusschen donateurs en leden nog altijd groot. Tegen het eind van het seizoen gaf H. T. een eenacter-avond en het resultaat van dezen avond wekt verwachtingen voor het volgende »eizoen. Eenigen van de spelers in deze een- acters mochten wij een maand te voren zien in De Ridder van det* Kouseband, welke klucht door dé Kennemer Tooneelclub werd gespeeld. Meer concentratie blijkt ook bij onze dilettanten gewenscht. De Haarlemsche Lekenspelers onder leiding van den heer Joh. Frevel stellen hun krachten voornamelijk ten dienste van de anti-oorlogs beweging. Zij speelden dit seizoen voor de leden van den Vredesraad Het Krijgsplan der Demonen en Europa 19...., van welke twee stukken het eerste ook qua uitvoering verreweg het belangrijkste was. Gruno vierde dit seizoen haar zilveren jubi leum met een wedstrijd in eenacters en een opvoering van „De Krubbebieter"; welk laatste blijspel nu wel niet specifiek Groningsch was maar vlot en aardig werd gespeeld. Gysbert Japicx gaf op haar eerste voorstelling „Beits" en „Lech er is an", twee stukken, waarin wij het Friesche karakter konden waardeeren waarin vooral mevrouw Van der Velde zich onderscheidde. Als tweede opvoering ging „De Skoayer" van Fabricius, in welke voorstelling wij zagen, dat goede types gezamenlijk nog niet een sterk ensemble vormen. Als geheel dus een seizoen, dat zich niet onder scheidde van vorige seizoenen. Onze amateurs spelen dezelfde soort stukken als dilettanten in andere steden. Vernieuwing van ons tooneel zullen we van de amateurs niet behoeven te ver wachten, of het moet zijn, van de studenten, die onder geheel andere omstandigheden en met rijke hulpbronnen spelen. J. B. SCHUIL JARENLANG GEKWELD DOOR BRANDEND MAAGZUUR. Nu geheel uit z'n ellende verlost. Overtollig maagzuur met brandende pijnen maakte al eenigen tijd het leven van dezen man tot een doorloopende kwelling. Alles pro beerde hij, maar niets hielp hem, totdat Wij drukken hier den enthousiasten brief af, dien wij van hem ontvingen: Reeds eenigen tijd leed ik aan overzuring van de maag. Overal, in binnen- en buiten land, had ik verlichting van deze kwelling ge zocht. doch zonder resultaat, tot ik toevallig met Rennie Pastilles kennis maakte. Ik wil U hierbij verzekeren, dat zij bij mij weinig min der dan een wonder teweeg brachten. Ik kan nu weer eten en slapen zonder die eeuwige angst voor de komst van brandende pijnen. Ik breng U mijn oprechten dank over voor mijn verlossing van mijn ellende". G. E. M. Fr., te N. Rennie Pastilles hielpen dezen man, waar alle andere middelen faalden, omdat Rennie Pastilles èn zuur-neutraliseerende èn gasab- sorbeerende én spijsvertering-bevorderende bestanddeelen bevatten. Rennies zijn aange naam smakende pastilles, die in den mond oplossen. Zij hebben een directe uitwerking, omdat zij de maag in geconcentreerden vorm bereiken, niet verslapt door bijvoeging van water, Vraag Uw apotheker of drogist naar Rennie Pastilles. Proefpakje f 0.40, groot pak f 1,25. Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd Manchester (Engeland), Opgericht 1756. (Adv. ingez. Med.) HET TOONEEL Eénacter-avond van D. I. U. „Door Inspanning Uitspanning" moge de oudste dilettanten-tooneelvereeniging in onze stad zijn, zij is nog frisch en jong als weinig anderen. Zij is zelfs misschien levenskrachti ger dan ooit. Welke vereeniging is in staat buiten haar goed gevuld winterprogramma om nog twee zoo geslaagde eenacter-avonden te geven als D. I. U. Er was voor den extra-avond in den H.K.B. Zaterdag groote belangstelling en er heerschte in de volle zaal een gezellige, prettige sfeer. De werkende leden hadden onder de leiding van hun altijd even actieven regisseur, den heer Arie Mourik, voor een aardig gevarieerd programma gezorgd. Zoo werden er twee een acters gespeeld „Als de Aarde straalt" en „Kapitaalvlucht" welke de heer Tjebbo Franken indertijd voor het hier gehouden doktoren-congres heeft geschreven. Ook in dezen lering voldeden deze stukjes zeer goed, dank zij ook het aardige, vlotte spel der D.I.U.- leden. Zoo gaf Tiny Smit een goede, rake ty peering van een boerin en wist Daaf de Hoop een achterlijken jongen man merkwaardig scherp uit te beelden in Kapitaals vlucht. „De Man die officieel dood was" heb ik, doordat ik ergens anders moest zijn, niet kun nen zien, maar in „Geknipt" van Defresne heette het vroeger niet „Baas boven Baas"? mocht ik het geestige spel van Mourik als de niais, die minder dom bleek te zijn, dan hij zich voor deed, en de goede typeering van twee hotelratten door mevrouw de VosJacobs en den heer Van Dam waardeeren. Het aardigste nummer was wel het „D.I.U.- Geheugenspel", waarin vijf scènes uit vroeger gespeelde stukken tot een eenaoter op handige wijze door den heer Mourik waren verwerkt. Het stukje had bij het publiek dan ook een zeer groot succes. Zoo heeft D.I.U. haar seizoen met dezen extra-avond heel gelukkig besloten en de leden daarmee zeer aan zich verplicht. J. B. SCHUIL. Onafhankelijke Religieuse Kring. De Onafhankelijke Religieuse Kring, die Zaterdag een feestavond in Dreefzicht gaf, trof het niet, dat de eerste speler door dienst verhinderd was zijn medewerking te verlee- nen. Dominee de Jong, die de ziel van dezen Kring is, heeft hem echter moedig vervangen, zoodat het aangekondigde programma toch in zijn geheel kon worden afgewerkt. Het meest ernstige deel kregen wij aan het begin. Ds. de Jong las een fragment voor uit het door hem vertaalde „Wonder om Verdun", van den zoo noodlottig om het leven gekomen schrijver Hans Clumberg, welk stuk indertijd door de Haarlemsche Leekespelers hier ge speeld is geworden. De heer de Jong las dit fragment met romantisch accent suggestief voor. De indruk zou misschien nog grooter zijn geweest bij een juister dynamiek. Maar het gelukte den heer de Jong de verschillende personen dramatisch gestalte te geven. In „De Perikelen van het Pastorale Ambt' mochten wij in een vijftal tooneeltjes de moei lijkheden beleven, waarvoor een idealistisch predikant zich geplaatst kan zien. Het was een schets, niet zonder ironie, waarin de ernst toch voldoende werd belicht. Voor welke peri kelen een predikant kan komen te staan bleek wel het meest uit het bezoek van de dame, die in dominéé meer den man dan den ziele- herder bewondert. Ds. de Jong speelde zelf den predikant, ter wijl eenige dames en heeren niet onverdienste lijk de rollen der bezoekers en bezoeksters ver vulden. Het programma na de pauze „Piet Paal tjes" en „Hoe warm het was en hoe ver" uit de Camera Obscura konden wij tot onzen spijt niet meer bijwonen, maar wij twijfelen niet, of ook dit deel zal bij het dankbaar ge stemde publiek succes hebben gehad. J. B. SCHUIL. MUZIEK HET ZANGCONCOURS VAN „PROZA EN POËZIE". Het vijftig jaar oude mannenkoor „Proza en Poëzie" heeft zijn jeugdigen durf getoond met het uitschrijven van een zangwedstrijd, die zich gunstig onderscheidt van zijn voorgangers. De jubilaris heeft gebroken met de gewoonte, koor werken te laten vervaardigen door juryleden, maar deed een keuze uit werken van buitenlan ders. onder wie we noemen Kodaly, Verdi, Ar- cadelt, Tanéjew, Schumann, Hugo Wolf, Men delssohn, Hindemith, Debussy; en van landge- nooten als Roeske, Bern. Zweers, Ol. Koop, Jos. de Klerk, Lieven Duvosel. De deelnemende koren hadden nu de vrijheid, om tegenover deze verplichte opgaaf te stellen een werk naar keuze. Sommige gingen hierin met smaak en goed overleg te werk, en kwamen met muziek van Caplet, Diepenbroek of anderen. Anderen toonden, niets te hebben geleerd noch vergeten en sleurden verder als te voren. Doch ook deze zullen éénmaal wijzer worden. De aansporing hiertoe danken zij aan Proza en Poëzie. Met frisch élan werd door den leider van het koor, Jan Booda, de wedstrijd geopend met Güilmant's „Grand choeur triumphal", waarna zich het Amsterdamsch koor der Gem. Telefoon opstelde op het podium, om met de vierde afd. mannenkoren zich 't eerst te doen hooren. Dit begin van den wedstrijd was al heel ge lukkig, want rwooit eerder hoorde men in deze afd. een koor zingen zóó mooi en welluidend, zóó beschaafd van voordracht en uitspraak, en in zóó rustige overtuiging van een goed en mooi werk te doen. De opvolger, Haarl. Geref. Man nenkoor, had, wijl 't in de tweede afd. uitkwam, een moeilijker taak, omdat het integenstelling met het voorgaande koor, een verplichte opgaaf had te zingen. Joh. Brands toonde, een wél goede opvatting te hebben van Hugo Wolf's, niet ge makkelijk koor „Ergebung", maar kon toch het loonpeil niet juist bewaren; het koor steeg een halven toon, terwijl het in 't vrije werk, waar van in 't begin het tempo te vlug was, het koor een heelen toon zakte. Veel minder voldeed, in de le afd., het mannenkoor uit Maarsen, dat Schumann's achtstemmig Motet zong zonder voordracht, en 't vrije werk zonder bezieling. De gemengde kwartetten zouden verandering brengen. Drie hunner, in dubbele bezetting, de den 't verplichte werk van Roeske hooren; Sem- pre Avanti zong in vlakken, maar mooi rustigen klank, doch koos een vrij werk, dat alleen in druk kon maken in koorbezetting „Zangkunst"1 uit Haarlem (dir. Jan Hensen) deed naast den rustigen ook den vollen en sonoren koorklank hooren, en gaf van Jos. de Klerk's Avondlied een vertolking die we nooit beter en mooier hebben gehoord. Beide werken rezen een halven toon. Onder Tom de Vries kwam „Arti et Amicitia". De klank der sopranen flakkerde, doch opvatting en voordracht waren zeer mooi. Met „Salve re- gina", een goed doorwerkte compositie van den leider, vleiden we ons met de hoop, dat met dit werk nu het prullerig stuk van Oberhoffer, dat denzelfden tekst doet hooren, wel van de baan iu zijn. Helaas! In de hoogste eere-afd. kwam het kwartet uit Hilversum, nota bena aan Debussy's „Tabourin" zijn gebrek aan goeden smaak derruonstreeren met het gewraakte stuk, al was het technisch goed verzorgd. Twee malen kwam een dameskoor, eerst uit Scheveningen, dan uit Vlaardingen, beide onder dezelfde leidster, 't Was lief, maar veel vond ik er niet aan. Correct was 't ook wel. En ze gin gen, om plaats te maken voor het groote ge mengde koor „Zanglust" uit Pernis. Onder hun leider Hans Thoman brachten zij met het prach_ tïge werk van Zoltan Kodaly een groote vreugde. Eén wonder was 't, dit blijde en overtuigende zingen. Meen niet dat er een zoo prachtig stem- menmateriaal stond, 't Was Kodaly, die ons van de platgetreden paden der versleen harmonieën wegvoerde naar het oord van licht en glans, dat wij lang hadden vermoed maar nooit aan schouwd. Was 't wonder, dat een der juryleden, jong en enthousiast kunstenaar, zich van zijn zitplaats verhief en de uitvoerenden lang en uitbundig toejuichte? Al was 't geen gewoonte, niemand nam het hem kwalijk. De spanning steeg, toen voorzitter A. Buwalda, die ook het inleidend woord had gesproken, van Zondagmiddag werd het nieuwe sportterrein van den N. A. S. B. aan den Munnikenweg te Beverwijk in gebruik genomen. Wethouder W. van Dok sprak het officieele openingswoord. De wethouder tijdens zijn rede voor het clubgebouw. het podium den uitslag ging bekend maken der jury, welke bestond uit de heeren Paul F. San ders, Amsterdam, Jos. Vranken Jr., Rijswijk; Jan Booda, Haarlem. De uitslag volgt hieronder (het eerste getal geeft het aanal punten, het tweede den toege- ken prijs). Mannenkoren: 4e afd.: „G.T.A.", Amsterdam 311^—1. Mannenkoren 2e afd.: „Haarlem's Ger. M. K." 253—3. Mannenkoren le afd.: „Vereenigde zangers" Maarsen 2503. Dameskoren 2e afd.: „Bel Canto", Schevenin gen 280K>2. Dameskoren le afd.: „Viva Melodia", Vlaar dingen 3101. Gem. dubbelkwartetten: „Sempre Avanti", Nibbinkswoud 2922. „Zangkunst" Haarlem 3181. „Arti et Amicitia" Haarlem 324 1/21. (Deze drie in de 2e afd.) En in de hoogste eere-afd.: „Onder Ons", Hil versum 326 1/21. Gem. koor afd. uitmuntendheid: „Zanglust" Pernis. 354 1/2—1. Op Zaterdagavond 1 Juli wordt de wedstrijd voorgezet. Ook kinderkoren, waaronder in de superieure afdeeling zullen zich dien dag doen hooren. G. J. KALT. NEEMT IEDERE VAKMAN - UW GARAGEHOUDER - GAARNE DE VERANTWOORDELIJKHEID OP ZICH. (Adv. ingez Med.) De boottocht van „Snelverband" De 2de dag. „Snelverband" ondernam haar tweede boot tocht naar Purmerend met veel gebrekkigen aan boord. Hoeveel genoegdoening moet het voor allen zijn, om hen wier toekomst geen al te rooskleurig aspect geeft, een dag van groot pleiziér te verschaffen. Het was een voorrecht, dat er niet zulk een tropische hitte heerschte als op den eersten dag, zoodat de warmte bij na geen vat kon hebben op onze gasten. Het waterfeest werd opgeluisterd door een deel van het Politie Muziekcorps dat op zeer artistieke wijze de dankbare passagiers ver gastte op de meest populaire wijsjes, walsen en andere dansen. De toewijding waarmede onze politiemannen zich voor het doel gaven, was een schitterend beeld van de belanglooze taak, die dit corps op zich had genomen, waarvoor het alle hulde toekomt. Wederom was de be geleiding in handen van de „Blue Stars" en waren mevrouw Caron en partner op schitte rende wijze steeds klaar ooi de stemming met hun aangename muziek te verhoogen. Oom Louis (Louis Contran) was natuurlijk ook van de partij en het was alsof de patiënten in hem een rijken suikeroom begroetten, zoo aan genaam werd de Amsterdammer ontvangen De beide boottochten van „Snelverband" zijn een groot succes geworden, zoodat de boot- commissie en de leden met voldoening op beide dagen kunnen terugzien. Moge het een aanmoediging zijn voor alle ingezetenen van Haarlem om steeds weer bij te dragen tot dat groote succes. INTERNATIONALE MOTORRACES T. T. VERLOTING (Goedgekeurd bij Min. Besluit van 29 Maart 1939, No. 1138) Loten a 0.50 bij de voorverk. of bij storting op giro 353212 t.n.v. Stichting Circuit van Drenthe. Hoofdprijzen Auto, Motoren, Rij wielen enz. (Adv. Ingez. Med.) Ben matte of gebruinde teint staat altijd Charmant Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 cent. (Adv. ingez. Med.) Botsing tusschen tram en auto te Hillegom. Drie kinderen ernstig gewond. Toen de heer B. uit Bode-graven Zondag- avond 9 uur met zijn auto achterwaarts van het erf van den heer J. Lommerse reed, be merkte hij niet, dat juist uit de richting Haar lem een tram naderde voor dat deze tot onge veer 5 meter genaderd was. Hij trachtte nog wel vooruit te rijden maar de afstand was te klein en de auto werd aan de achterzijde door de tram gegrepen en tegen een ijzeren hek ge drukt. De bestuurder en zijn naast hem zit tende echtgenoote bekwamen geen letsel, maar van de achterinzittende 4 kinderen van 13, 11, 9 en 7 jaar bekwamen de drie oudste ernstige hoofdwonden en een van hen een hersenschudding. De doktoren Van Aalst uit Bennebroek en Versluys uit Hillegom bene vens vele leden der Hillegomsche E.H.B.O., waren spoedig ter plaatse om hulp te bieden. De doktoren achtten vervoer der kinderen niet wenschelijk. zoodat zij bij den heer Lom merse ter verpleging werden opgenomen. Na tuurlijk was de auto zeer ernstig beschadigd, de tram kon verder rijden. De nieuwe brug over de Ringvaart bij Halfweg. Het bekende 's-Herlogenbossche Muziekcorps onder directie van den heer Mar. Ogier Jr., zal zijn medewerking verleenen aan de viering van het 30-.iarig bestaan der Groote Houtstraatvereeniging. Vandaag wordt in „Dreefzicht" geconcerteerd een muzikale ondgang gaat voorat. Na afloop van het concert wordt op de Groote Markt een taptoe gehouden, welke door Haarlem's burge meester Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk zal worden bijgewoond. Oplossing van verkeersvraagstuk. Met betrekking tot de reeds ongeveer 4 jaren geleden genomen beslissing tot het bouwen van een nieuwe bascule-brug over de Ringvaart bij Halfweg, vernemen we, dat verschillende om standigheden er thans op wijzen ,dat de uitvoe ring van het daartoe ontworpen plan nu wel niet lang meer op zich zal laten wachten. Volgens dit plan zal de nieuwe brug met de totstandkoming waarvan het groote verkeers vraagstuk ter plaatse tot een goede oplossing zal worden gebracht worden gebouwd ter hoogte van de Dennenlaan aan de eene zijde (Zwanen burg). alwaar de vereischte grondboringen heb ben plaats gehad en de remise van de electrische tramwegmaatschappij aande andere zijde van de ringvaart (Halfweg), alwaar de grond voor den te maken oprit is afgepaald. Een 5-tal op Zwanenburg's grondgebied aan weerszijden van 't einde van de Dennenlaan langs den ringdijk staande gebouwen zullen teneinde in verband met het steeds drukker wor dende verkeer naar de eischen des tijds te werk te gaan moeten worden ontruimd en afge broken (vermoedelijk vóór September a.s.). Met de betrokken eigenaren zijn ten polder huize te Hoofddorp over deze aangelegenheid onderhandelingen gevoerd. Het ligt in de bedoeling wanneer het groote werk zijn beslag zal hebben gekregen om het groote doorgaande verkeer van uit den Haarlem mermeerpolder alsdan langs den IJweg van het Eschdoornplein of langs de Dennenlaan naar de nieuwe brug en Halfweg te leiden. De thans nog bestaande, voor het verkeer veel te smal geworden oude houten brug zal worden afgebroken en volledig opgeruimd. Deze draai brug heeft daar destijds wel een groote verbe tering aangebracht, maar Zwanenburg als „dorp" was er toen nog niet en de huizen, welke langs den ringdijk aldaar waren gebouwd, wer den als complex aangeduid onder de benaming: „buurtschap bij Halfweg". Dit is nu geheel anders geworden en deze buurtschap is in den loop der jaren gegroeid tot een flink dorp met meer dan 5000 inwoners. Vooral in de drukke dagen van de bieten campagne Ondervond het geregeld verkeer over deze oude bouwvallige brug groote stagnatie en de betrokken autoriteiten hebben dan ook terecht ingezien dal een radicale verbetering niet ach terwege kan blijven.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8