cKaaitem 11-7] oan Amsterdam 0Lemtispno(s na spannenden doch weinig fraaien strijd den honkbalwedstrijd De Groote Prijs van België Sch eveningen M A A N DAG 26 T U N I 1939 H A 'A R r. F. M'F D A G R T1A D Be Haarlemsche Honkballers hebben met 117 van het vertegenwoordi gend Amsterdamsche negental gewon nen. Links de bezoekers, rechts de Haarlemmers. Zaterdagmiddag werd in het Noorder Sport park de jaarlijksche wedstrijd tusschen de ver tegenwoordigende negentallen van Haarlem en Amsterdam gespeeld. De inzet van dien strijd is een groote zilveren beker, indertijd door den heer Baggelaar be schikbaar gesteld. Door de 1210 overwinning van verleden jaar was de beker al een jaar in Haarlemsoh bezit. In de negentallen as geen verandering geko men. Voor Haarlem verschijnen achtereenvol- fens aan slag: Van der Schalie, Hartog, J. Baas, luider, Vrugt, KI. Zandstra, Langereis, Sohij- venaar, De Mon. Voor Amsterdam: J. Blomvliet, Meenhorst, Wilders, Van Heeswijk, Blom, Holewijn, Altink, Bosoher en Ferwerda. Uit het deit dat eerst Amsterdam een kleinen voorsprong bezat, toen Haarlem, daarna weer Amsterdam, en Haarlem tenslotte toch nog won, blijkt duidelijk dat de wedstrijd wel spannend was. Fraai was hij echter niet. In een pntmoe- ting tusschen twee vertegenwoordigende negen tallen beihooren vanzelfsprekend geen fouten voor te komen. Werper De Mon is uit dezen wedstrijd als overwinnaar te voorschijn getreden. Hij wierp alle negen innings, terwijl bij Amsterdam Meenhorst (V.V.G.A.) al in de derde innings vervangen werd door Wilders (Blauw Wit) en deze in de laatste beurt nog eens door Blomvliet (Ajax). Doordat het 's morgens geregend had was de bal natuurlijk al spoedig nat en vooral Meen horst soheen daar nog al last van te hebben. Daardoor zijn vergelijkingen tusschen de resul taten niet heelemaal zuiver. Al eenigen tijd leggen de Nederlandsche wer pers er zich *op toe „curve" te werpen, d.w.z. den bal zoodanig te gooien dat hij op het laatste mo ment een verrassende wending maakt. Vanzelf sprekend verzwaard dat de taak van den ach tervanger en waar deze meermalen uit een ander negental komt dan de werper, staat hij in zoo'n wedstrijd voor een moeilijke taak. Dat was uit stekend te constateeren bij den Amsterdamschen achtervanger Altink, zoolang Meenhorst stond te werpen. De combinatie De MonBaas voldeed beter. Bij Amsterdam waren Blom en Ferwerda de zwakke plekken. Blom miste al in de tweede beurt een dnor KI. Zandstra gegeven vangkans en herhaalde dat in de negende beurt bij den tik van Langereis. Ferwerda miste in de zevende beurt de kans om Mulder uit te vangen, wierp al eerder eens ver naast het eerste honk. waar door Zandstra kon scoren en stond al in de eerste beurt zoo slecht opgesteld dat een opgelegd dub belspel verloren ging. Bij Haarlem was eerst Vrugt niet erg op dreef. In de vierde beurt greep hij twee keer mis bij het stoppen van een bal, terwijl bij vlugger spel in de derde beurt Wilders uit had kunnen zijn. In de tweede helft was Vrugt echter goed. Twee maal een goede aangooi en een vang bezorg den Amsterdam drie nullen door zijn toedoen. De overige fouten komen op rekening van Van Heeswijk (2) Langereis en Van der Schalie. De geldige honkslagen van Haarlem waren verdeeld als volgt: Mulder twee hionkslagen, waaronder een van drie honken, Schijvenaar twee, Zandstra een van twee honken en De Mon een. Langereis sloeg in de laatste beurt den bal ver het veld in, maar over de vraag of dit een vangkans was, verschillen de meeningen. Blom miste hem in elk geval. Bij Amsterdam sloegen raak: Blomvliet, Meenhorst, elk tweemaal, Wilders, Van: Heeswijk en Ferwerda elk eens. Over het verloop van den wedstrijd het vol gende: Aanvoerder Hartog verliest den toss, waardoor Haarlem het eerst aan slag moet. Door ondoordacht spel van Ferwerda gaat Har tog niet uit, waarna Mulder hem met een honk- slag een punt bezorgt. Na de wisseling heeft De Mon tweemaal succes met drie slag en Schijve naar vangt. Van Heeswijk uit, zonder dat ge scoord is. Haarlem leidt met 10. Ib de tweede beurt wordt Zandstra in het verre veld gemist, maar Langereis krijgt, drie slag evenals De Mon en Schijvenaar wordt ge vangen. Nu scoort Haarlem dus niet. Hoewel Amsterdam met twee nullen begint, komen er hierna nog vijf man aan slag. In het Haarlemsche veldwerk komen drie fouten voor. De tik van Ferwerda brengt twee man binnen, die van Meenhorst een en doordat Langereis op het eerste honk talmt kan ook Blomvliet nog runnen. Amsterdam leidt met 41. In de derde beurt komen van Haarlem negen man aan slag. Nu worden in het Amsterdamsche veldwerk fouten gemaakt. Mulder geeft bovendien een drie honkslag en Zandstra een van twee honken. Na zeven man aan slag vervangt Wilders Meenhorst. Ferwerda vangt dan Schijvenaar uit en De Mon krijgt drie slag. Ondertusschen zijn echter vijf runs behaald. Na honkslagen van Wilders en Van Heeswijk geeft De Mon éénmaal drieslag en dan weer vier wijd. Een goede vang van Langereis en een dito aangooi van Schijvenaar voorkomen erger en Amsterdam gaat voor nul uit met drie honken bezet. Haarlem leidt met 64 Hetzelfde overkomt Haarlem in de vierde beurt met twee honken bezet. Na tweemaal vier wijd zorgen Wilders en Van Heeswijk voor drie nullen. Amsterdam is gelukkiger. Twee misgrepen van Vrugt en een honkslag van Blom vliet zorgen voor drie punten, waardoor de stand nu weer 76 voor Amsterdam is! Dan gaan er drie innings voorbij zonder dat een der partijen scoort. Wel slaan Zandstra en Langereis nog eens raak, zelfs goed raak. maar zij worden in het verre veld gevangen Wilders heeft eenige keeren succes en wordt goed ge steund door zijn veld. Aan den anderen kant is het spelbeeld precies eender, alleen is het slaan wat minder. Nie mand komt verder dan het eerste honk, In de zen tijd doet Vrugt driemaal goed werk. Stand is na 7 innings nog 76 voor Amsterdam. In de achtste beurt komen Schijvenaar door een honkslag en De Mon door vier wijd op de honken. Van der Schalie haalt zelf het eerste honk niet, maar helpt Sohijvenaar aan het ge lijkmakende punt. Doordat Van Heeswijk den bal laat vallen komt ook De Mon nog thuis. Daarna wordt Mulder weer 'in het verre veld uitgevangen. De Amsterdamsche beurt is erg kort. Baas vangt Bosoher uit, Ferwerda krijgt driemaal een worp en heeft dan drieslag, Blomvliet is zoover na vier worpen van De Mon. Nu leidt Haarlem dus weer met 87. In de laatste beurt loopt het Haarlem mee. Vrugt en Zandstra krijgen vier wijd Langereis slaat den bal ver het middenveld in en wordt daar door Blomvliet gemist. Sohijvenaar en De Mon slaan eveneens raak. Dan wordt Wilders door Blomvliet vervangen. Die geeft Van der Schalie nog vier wijd, maar heeft dan bij Hartog en Baas succes. Daarmee is de beurt geëindigd, maar er zijn drie runs binnen. Amsterdam eindigt dan voor de zevende maal met een nul. Meenhorst krijgt drieslag en Wil ders en Van Heeswijk worden door Van der Schalie en Mulder uitgevangen en 2100 bleef de stand 117 voor Haarlem. De cijfers der innings zijn: Haarlem: 1—0—5—0—0—0—0—2—3 11. Amsterdam: 040300000 7. De Mon wierp in negen innings 11 maal drie slag en 3 maal vier wijd. Hij kreeg zeven honk slagen tegen zich. Meenhorst wierp in drie innings 3 maal drie slag en 4 maal vier wijd; Wilders in 5lA innings 6 maal drieslag en 6 maal vierwijd; Blomvliet in Z innings 1 maal 3 slag en 1 maal 4 wijd. Amsterdam gaf zeven geldige honkslagen te gen Haarlem zes. Amsterdam maakte zes fou ten, tegen Haarlem vijf. Na afloop van den wedstrijd reikte de voor zitter van den N.H.B., de heer E. Bleesing, in de kleedkamer den beker uit aan het winnende team. Als vereeniging, die de meeste spelers in het Haarlemsche negental had geleverd, kreeg H.H.C. den beker een jaar te bewaren. AUTOMOBILISME Uit Francorchamps: Zondag is op het circuit van Francorchamps wederom de groote prijs van België verreden. Van de dertien racewagens, die gestart waren, kwamen slechts zes door de finish. Hermann Lang met Mercedes Benz, die reeds zegeveirde te Pau, te Tripolis, op het eiland Man en op den Nuerburgring, behaalde thans zijn vijfde overwinnig in dit seizoen. Hij maakte een tijd van 3 uur 20 min. 21 sec., hetgeen een gemiddelde uursnelheid van 152 K.M. betee- kende. Tweede werd Rudolf Hasse met Auto Union; Manfred von Brauchitsch was met Mer cedes Benz derde. Wagen in brand gevlogen. De Engelsche coureur Seaman raakte in de zen wedstrijd de macht over het stuur van zijn wagen kwijt, waardoor deze begon te slingeren, tegen een boom sloeg en in brand vloog. Voordat toegesnelde monteurs den brandenden wagen hadden bereikt, had Seaman reeds zware brand wonden gekregen. Men slaagde er in, hem uit den wagen te bevrijden, waarna het slachtoffer in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Spa werd overgebracht. Wij hebben in dit weekeinde de gelegenheid gehad, het gezelschap tennisprofs van' Tilden of, zooals de Amerikanen zeggen: het Tilden- circus, te Scheveningen aan den arbeid te zien. En het was ongetwijfeld een bijzonder genoegen, deze lieden van het spel om den broode in hun kunstverrichtingen te aan schouwen. Mooi en wonderlijk genoeg om elk voor zijn vermaak speler van bescheiden al lure de verzuchting te doen slaken: hoe is het gos-mogelijk en zou ik er maar liever zelf niet mee ophouden? Die overweging is na tuurlijk evenmin ernstig bedoeld als juist. Het spel van zulke profs is variété van een hoog gehalte en het staat in meer dan een opzicht op een geheel ander plan, dan het prettige balletje slaan dat de pretentielooze amateur een of meermalen per week beoefent. Er ontbreekt natuurlijk een belangrijk ding aan zoo'n beroepsexhibitie uit het oogpunt van den toeschouwer. Het kan hem eigenlijk niets schelen wie er wint en het is, laten we nuchter wezen, vrij zeker, dat het den spe lers ook volkomen koud laat. Wij willen hier mee allerminst zeggen, dat Tilden, Budge Vines en Stoefen geen plezier hebben in goed gelukte, ook voor hen moeilijke slagen. Het is zeer duidelijk dat zij dit wel hebben. Maar ze zullen er geen oog minder om dicht doen als zij verliezen en om het eens heel kil en zake lijk te zeggen, er ook geen cent minder om verdienen waarschijnlijk. Wonderbaarlijke artisten zijn deze vier Amerikanen. Het is verbluffend met welk een gemak zij de ballen hard en zuiver in den hoek geplaatst over het net doen scheren, hoe ze den tegenstander uit positie manoeu vreeren, om dan de rally met een onhoud- baren slag uit te maken. Vines met zijn wat irriteerende hebbelijkheid om uiterst lang zaam te loopen tusschen de rallies, wisselt wonderlijk brillante slagen af met noncha lante missers. Hij heeft verklaard dat hij ge noeg heeft van tennis en er binnenkort mee ophoudt om zich aan golf te gaan wijden. Zijn wijze van spelen is zeker niet in tegen spraak met deze verklaring, maar als hij het doet zal het tennisspel een zeer bijzonder ar tiest armer zijn. Budge is de sterkste van het kwartet, hoewel dit in Scheveningen slechts sporadisch door fantastische flitsen tot uiting kwam. Hij is jonger en tennist nog zichtbaar met plezier, evenals trouwens Stoefen, de man van de kanonskogel-service, die nooit geheel het allerhoogste spelpeil van de andere drie heeft kunnen bereiken, maar in Schevenin gen zeer goed op dreef was. of misschien meer leek omdat Budge en Vines hun hoogste prestaties niet bereikten. Tenslotte Tilden, flink in de veertig al, maar toch nog best op zijn plaats naast de anderen. Hoe deze groote uit vroeger amateursdagen nog steeds zijn soepelheid en snelheid van reageeren heeft weten te bewaren, is een wonder op zichzelf. Het is tennisvariété en daarom maken de spelers zoo af en toe grapjes. Wanneer Budge of Stoefen bij het missen van een bal in de double de armen ten hemel strekken en ge lijktijdig een jammerkreet uitstooten, wanneer Stoeken na een misser zijn racket aan een ballenjongen geeft en dezen beduidt, dat hij maar verder moet spelen, wanneer Budge een bal slaat die over het net „druppelt" en dan zijn tegenstander zijn racket toesteekt om ex- dezen een paar bestraffende tikken op te la ten geven, dan is dat spel voor de gallei-ij. of zooals de Duitscher zou zeggen „Kitsch", maar het doet niet onprettig aan. Het is een vroolijke kwajongensachtigheid, waar het pu bliek dankbaar om lacht. Tilden en Vines doen hieraan nauwelijks mee. En het typi sche is, dat deze beroepsspelers één gewoonte van hun kunstbroeders om den broode niet hebben overgenomen. Zij mogen dan al niet onverschillig zijn voor applaus, zij ï-eageeren hierop niet in het minst. Noch bij hun komst op de baan, als een welkom hun toe- klatert, noch na hun virtuoze partij als het publiek zijn waardeex-ing uit. geven zij eexxig teeken van antwoord. Evenmin als zij dit in hun amteursdagen hebben gedaan, volgens de ongeschreven en goede wetten in elke ama teursport. En aan het einde der partij verge ten zij niet. elkaar de hand te schudden. Tilden is met zijn trawanten alweer doorge reisd op de Europeesche tournee, die nog tot April van het volgend jaar zal duren. Éven hebben wij kunnen genieten van hun pres taties die in het dubbelspel zeker het mooiste zijn, dat tegenwoordig op tennisgebied in de wereld is te aanschouwen! GOLF Om den Prins Bernliard-beker. Op de banen van de Kennemer Golf en County Club te Zandvoort is Zondag de wed strijd 'gespeeld om den Prins Bernhard wis selbeker, uitgeloofd door den heer E. A. Velt- man, 18 holes handicap stapleford systeem, waax-aan door 30 spelers (sters) werd deelge nomen. Het hoogste aantal punten was 35 en werd door zeven der spelers behaald, die den wed strijd dus moeten ovex-spelen. Het waren A. Simpson (15), F. C. Strauch (14), M. Roth- bax-th (15), E. A, Veltman (22). K. A. Goeritz (23), J. de Kadt (20) en J. Nielsen (19). PAARDENSPORT Het ongeval van ritmeester Pahud de Mortanges. Het ongeluk, dat aan ritmeester C. F. Pahud de Mortanges vorige week Maandag is overko men, heeft zich als volgt toegedragen: Tijdens een nachtelijke militaire oefening is hij van een zolder in een schuurtje gesprongen, waarbij hij met zijn pols in een zeis terecht kwam. De pols is daardoor gewond. De ritmees ter werd in het ziekenhuis te 's Hertogenbosch ter verpleging opgenomen en zal daaruit bin nen enkele dagen woi-den ontslagen. Het zal wel eenigen tijd dux-en, alvorens de pols zijn natuur lijke beweging heeft hei-kregen. Spoctfilltsei w- 1) Een fraai moment van de Lighal- uitvoering op het Haarlem-terrein. 2) Op Eindenhout is weer een schit terend geslaagd tennistournooi ge speeld. Een groep deelnemers poseert voor onzen fotograaf. 3) De Haarlemsche Schaakclub is naar de eerste klasse gepromoveerd. Geheel rechts de heer J. Hoeben, voorzitter. 1) Hermann Lang behaalde gisteren zijn vijfde overwinning om den Groo- ten Prijs van België op het circuit van Francorchamps.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9