Haarlem's Dagblad tlh f'. Engelsche Maatregelen Invoerrecht. ZEE-VUURWERK daaddiik augeêuk ik Halfweg. ti/ikkelgevefotiisutaag Zeer zware werking van den Krakatau. V' ttkstige difidaatttaak ik België Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17183 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, hijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 13034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 27 Juni 1939 Abonnementen per vreek f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden I 3.25. franco per post f3.55. loMr nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementatarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes *ie rubriek. De Engelschen hebben de zomer-manoeu- vres van de vloot en de luchtvloot vervroegd en als men de mededeelingen leest, die United Press daaromtrent vandaag doet, baat het niet den ernst van deze zaak te loochenen. De kennisgeving aan de manschappen van het territoriale leger, dat zij zich in ieder opzicht gereed moeten houden „in geval van nood" voor het einde van den. zomer komt er nog als extra bij. Volgens diplomatieke rapporten wordt de mogelijkheid van een crisis tegen einde Augustus aangenomen. Duitschland zou dan grootendeels gemobiliseerd en de oogst binnengehaald zijn. Intusschen is de Engel - sche productie van oorlogsvliegtuigen de Duit- sche genaderd en bereikt ongeveer duizend vliegtuigen per maand. Dit geeft weer eens een beeld van de dolle bewapeningsrace. Dat zich in de laatste weken ongunstige symptomen hebben voorgedaan in de gespan nen verhouding tusschen Engeland en Duitschland valt niet te ontkennen. De Duit- sche minister van Propaganda, dr. Josef Göb- bels, heeft een periode van betrekkelijke rust beëindigd en is begonnen aan een nieuwe reeks redevoeringen. Die zijn sterk tegen En geland gericht en zeer prikkelend, ja tergend van toon en inhoud. Een ware anti-Engelsche campagne is in Duitschland gaande. En de er varing heeft geleerd dat dergelijke bijzondere werkzaamheid van het Duitsche ministerie van Propaganda veelal als inleiding van een of andere nieuwe onderneming moet gelden. Natuurlijk denkt men daarbij aan Dantzig, ofschoon dit geenszins een zaak is die alleen de Engelschen raakt, maar ook en in de eerste plaats de met hen door een nieuw verdrag verbonden Polen. Die zijn tot de tan den bewapend, hebben een leger van een mil- lioen man op de been en rekenen erop dat ingeval van een Duitsche aanvalsdaad Enge land en Frankrijk hen helpen zullen. Men- schen die Polen in den laatsten" tijd bezocht hebben verklaren dat hun indruk is dat in dat land groote vastberadenheid heerscht. Polen is geen kleine mogendheid en zich daarvan wel bewust. Het is een groot land, elf maal zoo groot als Nederfland, met een bevolking van 33^ millioen zielen, dus meer dan viermaal zoo groot als de onze. Daarbij is de Poolsche militaire organisatie ontzaglijk en een factor van overheerschende beteekenis in het land. In vergelijking met Duitschland en Engeland kan men van een „middelgroote" mogendheid spreken, maar zij is militair zéér sterk. Van de Polen kan niet worden aangenomen dat zij, zooals de Oostenrijkers en de Tsjecho-Slovva- ken, hun land zouden laten veroveren zonder zich te verzetten. Sinds die gebeurtenissen is trouwens zeer veel in de verhoudingen in Europa veranderd, al is de afkeer van den oorlog niet verminderd. Een Engelsch symptoom, in de laatste da gen merkbaar geworden, is "verder opvallend. Ik bedoel de scherper reacties die zoowel de 'leden der regeering als verscheidene dagbla den op de Duitsche propaganda-tegen-Enge- land vertoonen. Zij wekken den indruk dat men in Engeland, naarmate men zich steeds meer bewust van eigen kracht wordt, ook ge prikkelder begint te voelen. Men wordt kwaad. Zet dit proces zich voort van neiging tot steeds-weer-onderhandelen via geweldige be wapening naar stijgenden toorn dan zou dat kunnen gaan leiden tot een gevaarlijke stemming. Ieder begrijpt dat het een ernstig verschijnsel is dat de toon der staatslieden scherper wordt en tegelijkertijd ook die van de artikelen in zulke bezadigde bladen als de Times, Daily Telegraph, Yorkshire Post. Zulk een wijziging doet haar invloed gelden op het publiek, dat ministers als Chamberlain en Ha lifax als beleidvolle, voorzichtige menschen kent en de genoemde dagbladen een overeen komstige waardeering toekent. Het komt dus onder den indruk. Nu hebben wij bij vorige crises in de Euro- peesche verhoudingen in Engeland een grooter opwinding en nervositeit aan den dag zien treden dan op het vasteland van Europa en kunnen ons dat thans herinneren. Maai bij die gelegenheden bleven de uitingen van de leidende staatslieden en dagbladen aan de andere zijde van de Noordzee kalmeerend en toenaderend. Er is nu een verschil, dat men niet zonder bezorgdheid waarneemt. Niettemin moet de cneening, dat Dantzig geen Buropeeschen oorlog zal veroorzaken, dat een dergelijk geschil in elk geval weg te nemen moet zijn, dus goede hoop blijven geven. Im mers, ook aan Engelsche en zelfs Poolsche zijde wordt erkend dat de status quo in Dantzig voor vredelievende herziening vatbaar is. Men staat daar niet op volkomen handhaving van den bestaanden toestand. Pet geschil loopt over de wijze waarop, de mate waarin de toe stand veranderd kan worden en de Duitsche eischen gaan den Polen te ver. In dergelijke omstandigheden snakt men naar den man die bemiddelt: naar den Groo- ten Bemiddelaar zooals ik hem onlangs ge noemd heb. De mogelijkheid van diens optre den blijft bestaan. De huidige verschijnselen geven evenwel den indruk, dat een nieuwe uiterste spanning in Europa dreigt alvorens zulke bemiddeling zou kunnen slagen. Laat men zich niet onnoodig bang maken; er zijn a] zooveel dreigingen en crises geweest. Maar laat men daarbij erkennen dat een nieuwe toeneming der spanning ons vermoedelijk te wachten staat. Dan is men daarop voorbereid. R. P. (Uit hygiënisch oogpunt komt het de regeering bij nadere overweging geraden voor, de verhooging van het invoerrecht op tandenborstels terug te nemen). Wanneer je op het invoerrecht Weer eens een nieuwe duit wilt zetten, Dan kun je als regeering slecht Op alle kleinigheden letten. En komt in d' eindelooze rij De tandenborstel j' onder oogen, Dan zet je daar aanvanklijk bij: Welja, vooruit maar, óók verhoogen. Tot, op een later oogenblik, Opeens de twijfel komt gerezen, En de gedachte rijst met schrik: Zou dat nou wel verstandig wezen? Want stel je voor, dat dan meneer, Of zelfs mevrouw, zou gaan besluiten: Ik poets mijn tanden maar niet meer, Een borstel kost me teveel duiten. Bezien in hygiënisch licht, Mag men die kwade kans niet loopen, Het is van veel te groot gewicht, Dat men blijft tandenborstels koopen. En zie. de tandenborstel, eerst, Verdronken in een vloed van zaken. Die wel verhoogd worden, beheerscht Opeens d'exceptie, die zij maken. Het is een goed en groot besluit. Beloonen wij 't, met dien verstande, Dat onze dankbaarheid zich uit In 't dubbel poetsen onzer tanden. P. GASUS. NOORDERBAD ZANDVOORT. DONDERDAG A S.. n.m. 2 uurPRINS BERNHARD-FEEST met zwemwedstrijden. GROOT STRAND- en (Adv. Ingez. Med.) fHotoccifdec tegen Uandwagen gebotst Hedenmorgen om ongeveer 11 uur is op den Rijksweg tusschen Haarlem en Halfweg ter hoogte van de Liede door tot nog toe onop gehelderde oorzaak de employé van de Ara- sterdamsche waterleiding de heer K. uit Am sterdam met zijn motorrijwiel achter op een handwagen gereden. De botsing was zoo hevig dat K. bewusteloos op'den berm bleef liggen. Twee toevallig passeerende doktoren verleen den de eerste hulp. Even later was een dokter uit Halfweg ter plaatse. In vrijwel hopeloozen toestand werd het slachtoffer per auto ver voerd naar de Mariastichting te Haarlem, waar hij na aankomst is overleden. Handwagen en motorrijwiel zijn door de politie in beslag genomen. Autotocht voor Ouden van Dagen Vierde en laatste verantwoording van giften. Haarl. Dagblad f 8.45. J. K. f 1, F. f 5. N.N. f 2,v. L. f 10, H. f 5, H. f 2.50, v. d. H. f 2.50. P. f 1, d. W. f 1. C. f 2.50, Mevr. Wed. W. f 1, v. d. P. f 3. O. f 5. B. f 5, D. f 5, Lijst Moj Kwant f 12.90. Zuster K. f 2.50. B. f 10. Mevr. K. f 1, G. f 1, O. f 2.50. Padvinders- gilde f 2.50 Mevr. H.v. E. 5, A. G. M. f 2.50, D. f 1. Lijst Broertjes f 10. Lijst Filippo f 22. J. W. f 10. B. f 2.50. F. f 2.50 X. Y. Z. f 25. Totaal f 172.85. De oplossingen van onze Winkelgevelprijs- vraag gepubliceerd in ons nummer van 17 Juni stroomen reeds binnen en als wij ons den arbeid, verbonden aan het nazien van deze eerste honderden voorstellen, slaat ons den schrik haast om het hart. Dat neemt echter niet weg, dat wij er niet alleen nog veel meer verwachten, maar ook op nog veel meer hopen. En daarom herinneren wij er nog even aan, dat oplossingen in ons bezit dienen te zijn uiterlijk Zaterdag 1 Juli a.s. Later ontvangen inzendingen worden terzijde gelegd en dingen niet mee naar de prijzen. Het woord is aan Lubbock: Zij die vertrouwen, hebben vaker gelijk dan zij die wan trouwen. Cardinal de Retz; Meri is vaker de dupe van wantrouioen dan van ver trouwen. De Krakatau in werking. Erupties tot 1000 meter hoogte. Bevolking reeds gewaarschuwd BANDOENG, 27 Juni. (Aneta) De Krakatau vertoont thans uiterst zware werking. Er hebben ontelbare erupties plaats, waarbij het geknal wordt ge hoord van ontladingen in de eruptie massa. Te Pasaoeran, Anjer en Laboehan zijn gedurende den geheelen nacht aschre- gens gevallen. (Deze plaatsen liggen aan de westkust van Java, tegenover den Krakatau). De resident van Bantam heeft zich naar Pasaoeran begeven, teneinde van daaruit den Krakatau waar te nemen. Men hoort van daaruit steeds gerommel, men ziet bliksemschichten. Het uitzicht echter is, tengevolge van de windrich ting, niet gunstig. Het eiland is in asch- wolken gehuld. De erupties gaan tot 1000 meter hoogte. De bevolking: is rustig. Er is reeds aan de be volking opdracht gegeven om karbouwen en an dere trekdieren gereed te houden met het noodige transportmateriaal, zoodat men op een eventueel alarm onmiddellijk kan uitwijken. Hierbij valt echter op te merken, dat in deze streek meermalen gelijke instructies zijn ge geven. De verdere ontwikkeling dient te worden af gewacht. De mantri van den vulcanologischen dienst is gisteren van zijn waarnemingspost terugge keerd. Van Rangkasbetoeng uit, een plaats welke van de kust circa 60 K.M. het binnenland in is gele gen, tusschen die kust en Batavia, van welke plaats het circa 80 K.M. ligt, zijn gisterenmor gen van negen uur in den ochtend af erupties gezien tot 1000 meter hoogte. Van 10 uur tot 12 uur in den middag zijn 191 maal knallen gehoord en 427 maal bliksem schichten waargenomen. Behalve dat er aan de kust op verschillende plaatsen een aschregen is gevallen, is hier ook nog zwavelreuk waarge nomen. De waarnemingen zijn heden bemoeilijkt door een zeer donker uitzicht in verband met den westenwind. Aardschokken. CHERIBON, 27 Juni. (Aneta) Vanmorgen om zeven uur zijn te Cheribon en Koeningan lichte aardschokken waargenomen. De aardbeving werd te Langgardjati en Tjilimoes heviger gevoeld, waar van een tiental huizen de muren en da ken zijn gescheurd. Hier en daar zijn plafonds ingestort terwijl dakpannen van hun plaats 'a-.* .7.'.. De Taptoe op de Groote Markt. Maandagavond, een onderdeel van de feestelijk heden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Groote Houtstraat- vereeniging, trok buitengewoon veel belangstelling. schoven,. De ingezetenen zijn dan ook vrij ernstig geschrokken. Sommigen beweren dat ook in den afgeloopen nacht om drie uur een schok werd gevoeld. Dit laatste wordt echter niet bevestigd. BATAVIA. 27 Juni. (Aneta) Het Meteorolo gisch Observatorium te Batavia registreerde van morgen om zeven uur een aardbeving van matige sterkte, op een afstand van 220 K.M. De rich ting der beving was moeilijk vast te stellen. Omtrent de werking van den Krakatau heeft het observatorium tot dusver nog geen duidelijke aanwijzingen opgeteekend. Japan kondigt actie tegen Foetsjau en Wentsjau aan. Buitenlandsche schepen op de hoogte gesteld. SJANGHAI, 27 Juni. (Reuter- A.N.P.) De Japanners hefaben den Britschen, Amerikaanschen en an deren buitenlandschen autoriteiten medegedeeld dat Foetsjau en Went sjau binnenkort zullen worden aan gevallen en dat beide havens van Donderdagmiddag af gesloten zullen zijn. Zij hebben er op aangedrongen, dat alle buitenlandsche schapen en burgers dan vertrokken zullen zijn uit beide steden. Uit Hongkong wordt gemeld dat Ja- pansche strijdkrachten bij Foetsjau geland zijn, doch de Britsche vloot- autoriteiten hebben daarvan nog geen bevestiging gekregen van den Engel schen jager „Duchess", die in de na bijheid van Foetsjau ligt. Honderden hectaren grond langs het Albertkanaal overstroomd CJnel-mgenieuc dee Uanaotu/ecUen oingekomen Boven Hasselt, op 150 Meter afstand van de brug van Godscheid, zijn Maan dagavond de dijken van het Albertka naal doorgebroken. Aan beide zijden van het kanaal zijn de dijken bezweken en aangezien het land hier onder den waterspiegel ligt, zijn de weiden overstroomd. De door braken hebben een breedte van 25 tot 40 Meter. Tot aan de sluis van Hasselt, over een lengte van drie kilometer, zijn diepe voren van 10 tot 15 Meter breed ontstaan. Aan de linkerzijde, in de richting van Luik, is een bres van vijf meter breedte ontstaan, de palen van het electrische net en de meerpalen voor de schepen zijn weggeslagen. Aan de rech terzijde, in de richting van Hasselt, is de dijk over een lengte van ongeveer 100 Meter weg geslagen en de watermassa, welke zich over het land uitstortte, heeft een van de beide sluis wachtershuisjes, welke pas voltooid zijn, ver nield. Een modderige watermassa stroomt in de richting van Hasselt. Ook de Demer is hierdoor buiten de oevers getreden en de wegen worden bedreigd. De gendarmerie en de bevolking stel len alles in het werk om het vee, dat in het wa ter rondzwemt, te redden. Nader wordt gemeld dat de door braak een doode heeft geëischt, den chef-ingenieur der werken, die zich niet tijdig in veiligheid kon stellen. Andere slachtoffers zijn niet gevallen, het ka naalgedeelte tusschen de sluizen van Hasselt en die van Diepenbeek, een stuk van 3 K.M. blijft leegloopen in de vlakte van de Demer. Honderden hectaren grond zijn overstroomd. De geheele be volking van Hasselt is uitgeloopen om de overstroomingsramp gade te slaan. DE „ORANJE" VOOR HET EERST NAAR ZEE. Nederland's snelste mailschip voor een driedaagschen proeftocht vertrokken. Onder commando van den commodore van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" kapitein B. A. Potjer. is het nieuwste mailschip van deze maatschappij de „Oranje" vanmorgen voor een drïedaagschen technischen proeftocht uit Am sterdam naar de Noordzee vertrokken. Langzaam en statig voer het machtige 20.000 ton metende bouwwerk van Nederlandsche scheepsbouwindustrie, geëscorteerd door een aantal sleepbooten, over het IJ; aan beide oevers staarden duizenden Amsterdammers het schip na. het in gedachten een goede reis wenschend, niet alleen voor dezen proeftocht, doch ook voor de vele reizen, welke het na den eersten over tocht naar Indië. die op 6 September a.s. zal be ginnen, zal maken. Het vertrek van een nieuw schip naar zee is altijd een feestelijke gebeurtenis. Dit geldt zeker voor de „Oranje". Toch zal op dezen oefentocht met weemoed de nagedachtenis geëerd worden van ir. H. N. Prins, den ontwerper en bouwer van dit schip, die korten tijd geleden is ver scheiden en die het grootsche moment van het eerste vertrek van zijn schepping dus niet heeft mogen beleven. Dit nieuwe vlaggeschip van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", welks bouw eenige jaren voorbereiding en studie heeft gekost, heeft een lengte tot de lastlijn van 605 voet en 8 duim, een breedte van 83 voet en zes duim en een holte tot het promenadedek van 63 voet en acht duim. Het aantal slaapplaatsen voor passagiers eerste, tweede en derde klasse bedraagt 665 en vierde klasse nog 52, terwijl de laadruimte een inhoud heeft van ongeveer 280.000 kubieken voet. Vergeleken bij de tot nu toe voor den dienst op Indië gebouwde mailbooten ligt het grootste verschil in de snelheid. De „Johan van Olden- barnevelt" en de „Marnix van Sint Aldegonde", die den zeeweg naar Batavia afleggen met een gemiddelde snelheid van 16 3/4 mijl per uur, varen over het traject van Genu? naar Tandjong Priok 20 a 21 dagen. De „Oranje", welks gemid delde snelheid berekend is op 21 mijlen, zal er slechts zestien dagen voor noodig hebben. Deze grootere snelheid is na heel veel proefnemingen bereikt. Ruim vijfhonderd genoodigden hebben gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de directie van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" om als eerste passagiers deze proeftocht mede te maken. De „Oranje" arriveerde tegen 1 uur bij de sluizen van IJmuiden. WANDGEDIERTE RADICALE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming „R A D I C A A L" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 „Waar anderen faalden, slaagden wij." (Adv. ingez. Med.) HF.DEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De promotie van Dr. W. B. Smit, directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Haarlem. 2 Donderdag a.s. te Haarlem geen 3de postbe stelling. 2 Steun van de Provincie voor de tunnels te Velsen. 3 BINNENLAND. De „Oranje" is heden voor het eerst naar zee vertrokken. 1 De Krakatau werkt thans zeer zwaar. 1 Dr. Ph. J. Idcnburg volgt prof. Methorst op als directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek. 3 BUITENLAND. Noord-België wordt door een ernstige over strooming geteisterd, nadat de dijken van het Albertkanaal doorgebroken zijn. 1 De aanvoer van levensmiddelen naar de Brit sche conoessie te Tientsin wordt bemoei lijkt. 5 De gevechten aan de Mongoolsch-Mandsjoe- rijsche grens duren voort. 5 De zomermanoeuvres In Engeland zijn een maand vervroegd. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Engelsche maatregelen. 1 Een catastrofe kwam over Europa. Herinne ringen aan den 28sten Juni 1914. 3 H. D. Vertelling: „De bloemen voor mevrouw" door Jaap Stigter. 4 K. de Jong: Concert in den Haarlemmer hout. e Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Drei gende economische gevaren. 7 Speciale correspondentie: Engeland's strijd tegen de omsingelings-propaganda. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on o

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1