ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING AGENDA. SPORTHEMDEN Ochtendbeurs Amsterdam DINSDAG 27 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Verjaardag Prins Bernhard. Dienst P. T. T. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat op den a.s. verjaardag van Prins Bernhard op Don derdag 29 Juni de kantoren voor den Post dienst niet later zullen zijn opgesteld dan tot 12 uur. Tot dat tijdstip worden alle.onderdeelen van den postdienst behandeld. Ten Centraal Girokantore worden' de giro stortingen evenwel eerst gelijk met die van den volgenden dag in behandeling genomen. De stortingen met spoedbehandeling worden echter behandeld voor zoover deze ten giro- kantore vóór 11 uur aanwezig zijn. Op 29 Juni vervalt de derde brief- postbcstelling- te Haarlem, Ovcrvecn, Bloemendaal, Aerdcnhout en Heem stede. De tweede bestelling te Santpoort, Benne- broek, Spaarndam en Vogelenzang zal worden vervroegd en in de namiddaguren worden uitgevoerd. Voor de busreohthouders op het stations gebouw aan de Baljuwslaan en op het hoofd kantoor blijft de gelegenheid tot afhalen der stukken bestaan als op werkdagen. De tweede pakketposftbestelling zal niet •worden uitgevoerd. Niet uitgevoerd worden voorts de 3e en 5e buslichting te Haarlem, Aerdenhout, Bloemendaal, Heemstede en Overveen. Voor den Telegraaf- en Telefoondienst zijn de kantoren opengesteld als op gewone werk dagen, behalve de stadsbijkantoren (Aerden hout, Schoterweg en Temipèliersstraat) als mede de postagentschappen met Telegraaf/ Telefoonstation, welke voor den Telegraaf/ Telefoondienst te 12 uur gesloten worden. Het hoofd van het Telefoondistrict brengt mede ter kennis, dat de telefoombureelen voor administratieve werkzaamheden eveneens na 12 uur zijn gesloten EXCURSIE- EN SINT NICOLAAS VEREENI- GING „HAARLEM". Door bovengenoemde Vereeniging werd op Zondag 25 dezer een goed geslaagd kinderfeest gegeven in de groote zaal van het Gemeente lijk Concertgebouw. Dit feest was in aansluiting op de excursie naar Artis waarvan de oudere kinderen geno ten. en daarom aan hen, die daaraan niet konden deelnemen, bereid werd De zaal was gevuld met circa 700 kinderen, beneden den leeftijd van 7 jaar. Door het bestuur dezer vereeniging werden bovendien 250 kinderen uit werklooze gezinnen in de gelegenheid gesteld dezen schitterenden feestmiddag mede te maken. Te ruim half twee opende de voorzitter, de heer J. Steffers de bijeenkomst en alvorens tot het feestelijke gedeelte werd overgegaan, werd eerst door hem hulde gebracht aan den heer J D. v. d. Sluis, die omdat hij onder de wapenen was geroepen, genoodzaakt werd uit het bestuur te treden. De vereeniging verliest in hem een ijverig bestuurslid. Daarna werd de leiding van den feestmiddag overgegeven aan den heer René van Duinen, die met zijn Marionettentheater al terstond de stemming bij klein er groot er in bracht. Het was van het bestuur een gelukkige keuze om den heer en mevrouw René van Duinen voor dit feest te arrangeeren. Oud en jong genoten van het gebodene. Het orkest de „Marinucci's" dat dezen mid dag de feestvreugde opluisterde stond onder zeer goede leiding en hielp op zeer verdien stelijke wijze mede de stemming te verhoogen. Tenslotte een woord van dank van vele ouders, niet-leden der vereeniging zijnde, aan het bestuur voor de humane wijze waarop hun kinderen in de gelegenheid gesteld zijn dezen voor hun zoo onvergetelijken dag mede te maken. RECRUTENAVOND VAN „PRO REGE" Het bestuur der afd. Haarlem van Burger „Pro Rege", zal Vrijdag 30 Juni in het Tehuis voor Militairen, Janswcg 34, een recrutenavond houden voor degenen, die in Juli, Augustus en September onder de wapenen moeten komen. Ook ouders en belangstellenden zijn welkom. Nog enkele dagen DE LAAGSTE prijzen. 2.— afm. 22/35 o.a. 1.80 afm. 15/22 1.50 afm. 8/15 per 70 K.G. franco huis. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. lngez. Med.) Heden: DINSDAG 27 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 uur. Remonstrantenhuis: Nederl. Vereen, van Spi ritisten „Harmonia". Café Rest. Brinkmann: Jaarvergadering N.V. J. J. Beynes, 12 uur. Zijhveg 133: Jaarvergadering N.V. Heringa en Wuthrich. Frans Hals Theater: „De onzichtbare man" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ultimatum". Tooneel: De Ramblers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ,,'n Stel om te stelen", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Heldenbrigade" en „Moeder Carey's kuikens", 2 en 8.15 uur. Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-ten toonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur: Dinsdag en Vrijdag van 105 en 8—10 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. WOENSDAG 28 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur, Eerste H. O. V.-loterij. Medewerking van het publiek gevraagd. Het bestuur van de H.O.V. heeft de volgende circulaire verspreid, gericht aan „vrienden van de H.O.V.". Onze eerste loterij is begonnen. De opbrengst daarvan hebben wij dringend noodig: in de eerste plaats hopen wij van on ze schulden afte komen, die steeds zwaarder op ons gaan drukken en een voortdurende be lemmering vormen voor een goeden en regel- matigen gang van zaken. Dit moet anders worden. En dan hopen wij daarbij dat het mogelijk zal zijn, in de toekomst den werktijd van het orkest uit te breiden, want 7 maanden werken per jaar is toch wel heel erg kort. Ook dit moet anders worden. Dus een tweeledig doel. Dit alles zal u ter harte gaan. U toch heeft getoond, ons orkest op prijs te stellen en het daadwerkelijk te willen steunen. Daarom komen wij u in vol vertrouwen vra gen ons te willen helpen de loten te verkoo- pen. Onze loterij (van 40.000 loten) moet slagen en dat kan, indien u daaraan uwe medewer king wilt verleenen. De loterij is zeer aantrekkelijk door de mooie prijzen le prijs een Ford-junior cabriolet; 2e prijs een Grünert piano, verder 312 andere waar devolle prijzen van allerlei aard. Bovendien zal men gaarne onze loten koopen, om het mooie doel te steunen; de prijs der loten is: één kwartje. Bij de circulaire is een kaart gevoegd, waar op men kan opgeven hoeveel loten men ten verkoop wenscht te ontvangen. Financiering provinciaal kanalenplan. Geen tegenvaller voor de provincie. Ged. Staten schrijven o.a. aan Prov. Staten: Bij het besluit van uwe vergadering van 17 December 1930, werden wij gemachtigd de uit voering ter hand te nemen van de kanalen Stol penSchagen, SchagenKolhorn, OmvalHuL gendijk, HuigendijkOudkarspel, Oudkarspel Kolhorn en Alkmaar (Zes Wielen)Huigendijk alsmede van de met de uitvoering dier werken samenhangende werken bij Rustenburg en aan de Langereis. De kosten van deze werken werden destijds geraamd op f 4.907.000 en de verwachting be stond, dat daarvan door het Rijk 1/3 en door de direct-belanghebbenden 1/6 zou worden betaald, zoodat slechts de helft van dat bedrag ten laste van de Provincie zou komen. Deze verwachting is niet geheel uitgekomen. Het Rijk verklaarde zich bereid 1/3 van de kosten te dragen met uitzondering van de op f 300.000 geraamde kosten van het kanaal Alk maar (Zes Wielen)Huigendijk, waarin het slechts tot een bedrag van f 5000 meende te moeten bijdragen, met het gevolg dat het maxi mum van de Rijksbijdrage ter zake van deze werken op f 1.540.670 moet worden bepaald. De bijdragen van de direct-belanghebbenden 'wer den vastgelegd in den vorm van veertig jaar- lijksche betalingen, waarvan de contante waar de, bij een rentevoet van 3)4 pet., op f 836.362 kan worden gesteld. Intusschen stond het op grond van uw ge noemd besluit vast, dat de kosten, voor zoover zij niet uit de gelimiteerde bijdragen zouden kunnen worden bteaald, ten laste van de Pro vincie zouden komen, alsmede, dat de Provincie de kosten van onderhoud en bediening zou dra gen. Bij de uitvoering van de werken is de nood zakelijkheid gebleken verschillende wijzigingen aan te brengen in het aanvankelijk opgezette plan. Hierdoor moet het totaal der kosten, dat aan- vakelijk op f 4.907.000 geraamd was, thans op f 6.473.000 worden geraamd. Hiervan komt ten laste van het Rijk f 1.540.670' -j- f 25.000 f 1.565.670 en ten laste van de di rect-belanghebbenden f 836.362.tezamen f 2.402.032, terwijl bovendien nog wegens te verkoopen overhoeken en wegens ontvangsten van pachten en huren tot aan de afsluiting van de bouwrekeningen naar matige schatting f 131.000 zal worden ontvangen, zoodat, om het uiteindelijk ten laste van de Provincie komende bedrag te bepalen, de genoemde f 6.473.000 met f 2.242.032 -f f 131.000 f 2.533.032, moet wor den verrpinderd; er blijft dan f 3.939.968, welk bedrag de aanvankelijke raming van hetgeen ten laste van de Provincie zou komen, namelijk de helft van i 4.907.000 f 2.453.500 metf 1.486.468 overschrijdt. Bij de beoordeeling van dit bedrag dient in tusschen rekening te worden gehouden hiermede dat de meeste als beweegbare bruggen ontwor pen wegkruisingen als vaste bruggen zijn of worden uitgevoerd en dat dientengevolge de ten laste van de Provincie komende onderhouds- en bedieningskosten van de kanalen aanmerkelijk minder zullen blijken te zijn dan waarop oor spronkelijk was gerekend. In totaal zijn of wor den 17 vaste bruggen in plaats van beweegbare bruggen gebouwd Rekent men dat per brug ge middeld met 2 man bediening kan worden vol staan, dan beteekent dit bij kapitalisatie van de exploitatiekosten eene besparing van ongeveer f 80.000 per brug of in totaal f 1.360.000. Bovendien mag de aandacht nog worden ge vestigd hierop dat bij de raming vpn de kosten een bedrag van f 108.000 voor uitkeering aan de Nederlandsche Spoorwegen wegens gekapita liseerde onderhouds- en bedieningskosten op de bouwrekening is gebracht, terwijl deze kosten eigenlijk tot de jaarlijksche kosten moeten wor den gerekend. Wanneer men een en ander in het oog houdt, zal men moeten toegeven, dat over het geheel genomen de uitvoering van de kanaalwerken in financieel opzicht geen tegenvaller voor de Pro vincie is geworden. Evenwel zal voor het nader geraamde totaal der uitgaven een post op de begrooting der Pro vincie moeten voorkomen. Tot dusver zijn uit gaafposten geraamd tot een bedrag van f 5.500.000. Voor het ontbrekende f 6.473.000 f 5.500.000 f 973.000 of rond f 1.000.000 zal derhalve nog een crediet zijn te verleenen, waartegenover als ontvangstpost de opbrengst van een geldleening zal zijn te ramen. De in verband hiermede te treffen financieele regeling is opgenomen in het ontwerp der 2de suppletoire begrooting der provinciale inkom sten en uitgaven voor 1939, welke Ged. St. af zonderlijk ter vaststelling aanbieden. KINDERFEEST. Zondagmiddag jJ. had in de Gem. Concert zaal een kinderfeest plaats, dat door de Ex cursie- en St.-Nicolaasvereeniging „Haarlem" was georganiseerd. Voor dit feest waren 250 kinderen van werk- lóozen met hun ouders uitgenoodigd, die zich op uitstekende wijze vermaakt hebben. Het programma werd verzorgd door den bekenden Haarlemschen artist René van Dui nen. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Helder tot lichtbewolkt, droog weer, warmer, meest matige wind uit Zuide lijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 60 F. 58 F. 60 F. Over geheel West-Europa is de luchtdruk aanzienlijk gestegen, vooral over Frankrijk heeft de hooge drukking zich ontwikkeld. Daardoor klaarde het weer hier op en nam de wind, behalve aan de kust, nog verder in kracht af. Hier en daar kwam ochtendnevel voor, evenals dat in ons land het geval was. Tengevolge van de heldere nacht daalde de temperatuur te Schiphol vannacht tot 3 graden. Ook in Engeland en Schotland is het weer rustig met in het Noorden nog zware bewol king. Gisteren vertoonden zich voor het eerst sinds langen tijd zwakke depressies bij Ierland, die weinig te be teekenen hebben. Het front dat gisteren over Zuid- en Mid- den-Duitschland gelegen was en daar nog vrij veel regen bracht (te Frankfort 34 m.M.) is thans opgelost. De gisteren genoemde depressiekernen over Scandinavië trokken af naar de Poolzee. Zij veroorzaakten nog zwaren regen in Noord- Zweden en Finland. Te Sodankylae en Kuopio werden fesp. 25 en 14 m.M. neerslag afgetapt. Hedenmorgen stijgt de luchtdi'uk hier overal snel. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 0.57 uur; n.m. 13.28 uur. Strand berijdbaar van 6.00—11.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. VOOR DEN ZOMER EN IN 'T WERK. EEN HEERLIJKE LUCHTIGE DRACHT f 2.10 - 1.90 - 1.75 (Adv. lngez. Med.) Participatie overneming terreinen „Artis". Ged. Staten stellen voor dat provincie li betaalt. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten voor, te besluiten, gezamenlijk met de Gemeente Amsterdam aan te koopen van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" de terreinen tusschen de Plan tage Kerklaan, de Plantage Doklaan en de Plan- tage Muidergracht met de op deze terreinen staande gebouwen, de zich in deze gebouwen be vindende zoölogische museumverzamelingen voor zoover deze aan het genootschap toebeho.oren, alsmede de bibliotheek - voor een bedrag van f 1.131.000, van welke koopsom de Provincie een vierde gedeelte en de Gemeente Amsterdam drie vierde gedeelten betaalt, zoodat de Provincie een vierde gedeelte verkrijgt van den onverdeelden eigendom en de Gemeente Amsterdam drie vier de gedeelten, zulks o.a. onder de bepaling, dat het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" de bovengenoemde koopsom zal aanwenden tot volledige kwijting van alle ver verplichtingen voor het genootschap voort vloeiende uit de hypothecaire geldleening 1895, de ter zake gemaakte kosten hieronder begre pen zoomede uit de 3 pet. niet-hypothecaire geldleening 1927. GEEN PROVINCIALE SUBSIDIE VOOR „PRO JUVENTUTE"? De vereeniging „Pro Juventute te Haarlem heeft verzocht om een jaarlijksche subsidie van f 500 van de provincie ten behoeve van hare werkzaamheden in het gedeelte van het arrondissement Haarlem, dat in deze pro vincie gelegen is. Met alle waardeering voor het werk dier vereeniging meenen Ged. Staten, dat de zorg voor de minderjarigen, die ter .beschikking van de Regeering zijn gesteld, voorwaarde lijk zijn veroordeeld of ontslagen, naar haar meening behoort tot de taak van het Rijk. Ook zouden, indien de Provincie dit nieuwe terrein ging betreden, de consequenties niet te overzien zijn. Ged. Staten stellen dus voor, op het ver zoek van „Pro Juventute" afwijzend te be schikken Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 3021/3—3 1/4. H.V.A. 399—402. Vergde Vorsten!. 89 y2. Philips 205. Unilever 132. Beth. Steel 411/4— Vz. U. S. Steel 35 1/8—1/4. Republic Steel 11 3/8y2. Anaconda 18 1/83/16. Shell 8 11/32—3/8. Duitsche politiebeambten tot 15 jaar veroordeeld. Moord te Nachod berecht. De Duitsche gendarmen Bulla en Stehr, die te Nachod den Tsjechischen politieman Muller hebben vermoord, zijn, naar Havas meldt, door de Duit sche rechtbank te Praag veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Promotie dr. W. B. Smit. Een proefschrift over ziekenhuisverzekering te Haarlem. Het was heden een belangrijke dag voor den heer W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundi gen en Gezondheidsdienst te Haarlem. Niettegenstaande zijn zeer drukken werkkring heeft hij dank zij veel opoffering en energie zich 18 jaar na het verlaten der Utrechtsche Hoogeschool, weten voor te bereiden over zijn promotie tot doctor in de medicijnen. Hedenmiddag zal de promotie plaats heb ben, eveneens aan de Utrechtsche Hooge school. Naar wij vernemen lag het in de be doeling van het geheele college van B. en W. deze plechtigheid bij te wonen. In zijn proefschrift behandelt Dr. Smit het vraagstuk der Ziekenhuisverpleging voor de gemeenten. In het bijzonder geeft hij daarbij belangrijk materiaal wat betreft de te Haar lem door de gemeente ingestelde ziekenhuis verzekering. Daar wij herhaalde malen over dit onder werp in onze courant geschreven hebben, is de behandelde stof in het algemeen aan onze lezers bekend. Breedvoerig wordt in de inleiding uiteen gezet de 'belangen, die de gemeenten hebben bij ziekenhuisverpleging, zoowel wat betreft de geneeskundige als de financieele zijde. De ervaring die Dr. Smit als directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Haarlem heeft schonk hem de overtuiging, dat al is te Haar lem deze zaak nog niet geheel opgelost, het mogelijk is een methode toe te passen, die met al de belangen rekening houdt en die be schouwd uit een oogpunt van medisch-sociaal- belang, In de praktijk bewezen heeft niet zonder verdienste te zijn. Daarmede wordt be doeld de Ziekenhuisverzekering. De schrijver heeft gemeend dat de publicatie van die methode nuttig kan zijn daar deze materie van vel belang Is voor de geneeskunde en de geneeskundigen, voor de gemeente en vooral ook voor de groote categorie van direct be langhebbenden, daarbij uitgaande van het standpunt, dat voor grootere gemeenten zoo wel de opneming van on- en minvermogen den. als de financieele maatregelen daarvoor, in vollen omvang moeten vallen onder de overheidszorg. In hoofdstuk I wordt gewezen op de ver meerdering van de ziekenhuisopneming en de gevolgen voor de gemeente.In 1913 werd door de gemeente Haarlem, toen tellende 70.000 zielen, voor verpleging uitgegeven f 85.000 en in 1938, bij een inwoner-aantal van 136.000 een bedrag van ruim f 777.000. Daaruit blijkt wel zeer duidelijk, dat, afgescheiden van dé individueele behoeften, de overheidszorg van karakter is veranderd. Geconstateerd wordt, dat door de uitbreiding van de geneeskundige hulp in zoo groote mate een groot gemeen schapsbelang wordt gediend. Verschillende oorzaken worden aangegeven voor de toeneming der ziekenhuisverpleging, namelijk: le ontwikkeling van dit ziekenhuis wezen, 2e. wijziging van de mentaliteit der be volking, 3e. toeneming der specialisten en spe cialismen, 4e. verschuiving van kerkelijke- en bijzondere instellingen naar de gemeente, 5e vermindering van den welstand door de crisis. Het belastbaar inkomen der Haarlem mers is gedaald van f 93.266.314. in het belas ting jaar 1930—1931 tot f 60.208.791 in 1937— 1938, niettegenstaande de bevolking is toege nomen. Het aantal aangeslagenen in de be lasting daalde in dien tijd van 37.736 tot 27.900. Het aantal aangeslagenen met een be lastbaar inkomen boven f 3000 is teruggeloopen van 5929 tot 3854. Het aantal opnemingen In de ziekenhuizen is gestegen van 18.04 tot 3>6.37 in 1938 per 1000 zielen. Een vraag aan de „specialisten. Dr. Smit schrijft: „Vóór 1936 waren in den verpleegprijs voor ziekenhuizen begrepen de kosten van behan deling. Met ingang van 1 Januari 1936 wordt aan de specialisten voor klinische behande ling een vergoeding gegeven, berekend naar 1 cent per verzekerde en per week. De spe cialisten hebben een eigen administratie voor de verdeeling van het op deze wijze bijeenge bracht bedrag. Ik heb mij wel eens afgevraagd, of er een oorzakelijk verband zou bestaan tusschen de invoering van deze vergoeding en de opmerke lijke stijging van het aantal opnemingen per 1000 zielen, van 29.89 in 1935 tot 34.94 in 1936 Voor deze verhooging kan ik vooralsnog geen bevredigende verklaring vinden. Indien de ver goeding voor klinische behandeling van in1- vloed zou zijn op het aantal opnemingen, zou het gewenscht zijn, dat de specialisten zich rekenschap geven van de groote financieele offers, die hiervoor van de gemeente ge vraagd worden en de mogelijkheid, dat deze te groot worden. Ik kan mij niet onttrekken aan den indruk, dat de specialisten te weinig belangstelling hebber, vc-or de sociale problemen, die met hun beroep samenhangen. Hoe weinig de medici in het algemeen, ook de huisartsen, daarvan weten, merkt men zoo overduidelijk, als men uit de particuliere praktijk plotseling als leider van een geneeskundigen- en gezond- Officlëel agent: F. P. VAN RUMPT, Spaarnwouderstraat 103, Haarlem. (Adv. lngez. Med.) Dr. W. B. Smit, heidsdienst optreedt en de sociale vraagstuk ken op het gebied der volksgezondheid in hun omvang en belangrijkheid voer oogen krijgt". In hoofdstuk II worden de maatregelen be sproken, ter beperking van de kosten voor de gemeente. Daarbij wordt aandacht gewijd aan de controle der patiënten. Controle is noodzakelijk om te waken tegen den drang van de patiënten zelve of van de medici om voor ziekten, waarvan de behan deling thuis of poliklinisch kan geschieden en waarvoor dus de outillage van een zieken huis niet noodzakelijk is, opneming in een ziekenhuis te verkrijgen". Uitvoerig wordt de Haarlemsche ziekenhuis verzekering beschreven, die in 1926 werd in gevoerd. Het aantal verzekerden is gestegen van 33.586 in 1927 tot 58.075 in 1938. Omdat daarbij ook de kinderen beneden 16 jaar ge rekend moeten worden die immers automa tisch verzekerd zijn als de ouders zich hebben aangesloten, kan men zeggen dat te Haarlem thans ongeveer 90.000 van de 137.500 ingezetenen opgenomen zijn in de ziekenhuïsvei'zekering. De gemeente ontving aan premie in 1927 f 67-092 en in 19-38 f 221.425. De kosten voor ziekenhuisverpleging beliepen per inwoner in 1930 f 6.10, terwijl de gemeente daarvan f 4.70 moest betalen. In 1938 warende kosten per ingezetene f 5.70, maar toen kwam slechts f 3.51 voor rekening der gemeente. Een progressief tarief? Dr. Smit wijdt eenige bladzijden aan de quaestie der premie. De premie is voor elke verzekerde gelijk of hij f 800 of f 3000 in komen heeft. Uit sociaal oogpunt gezien is dat onjuist. Er is daarom in 1930 getracht een progressieve premie in te stellen. „De administratieve moeilijkheden echter vormden het groote struikelblok en de tegen stand van de ziekenfondsen deed B. en W. tenslotte besluiten van hun voornemen af te zien. Maar de vraag blijft toch bij voortduring dringend, vooral nu de tegenstelling nog scherper uitkomt, bij een premie van 5 cent voor een werklooze en een premie van 8 cent voor iemand met een inkomen van maximaal f 3000 en al verheel ik mij de moeilijkheden niet en kan ik de bezwaren van de zieken fondsen begrijpen, ik kan mij niet voorstellen dat dit niet te eeniger tijd gewijzigd zal wor den, omdat het juist en billijk en redelijk is. Men zal die bezwaren op een of andere wijze moeten ondervangen om tot een zoo bevredigend mogelijke regeling te komen. Ook thans zijn weer onderhandelingen met de ziekenfondsen gaande over deze kwestie en ook thans stuiten die op dezelfde bezwaren. Men heeft de onjuistheid in de huidige rege ling willen opheffen door voor te stellen naast de premie een bepaalde bedrag te hef fen per verpleegdag, wisselend naar gelang van het inkomen. Maar daarmee haalt men 't onderzoek naar den financieelen toestand weer binnen en de verzekering verliest haar populariteit, omdat men met betaling van de premie niet van alles af is. Nu behoeft dat onderzoek naar den finan cieelen toestand niet zoo intens te zijn, omdat men de onderhoudsplichtigen zou kunnen uitschakelen en vaste bedragen zou kunnen vorderen op grond van den belastingaan slag. Dit systeem wij'kt toch zeer af van de oor spronkelijke gedachte en het brengt in ieder geval den last van administratie en inning mede. De tijd en de ervaring zullen lecx«« wat hierin de beste oplossing .s. Wellicht wordt daarbij hulp ondervond®* van de ervaringen, die men elders verkrijgt. Ben ik goed ingelicht, dan overweegt men ook te Amsterdam een verzekering in de richting van het Haarlemsche systeem. Niet onmoge lijk lijkt het mij, dat men daar van meet af aan met deze moeilijkheid weet rekening te houden". In een volgend hoofdstuk zijn gegevens ver meld over de ziekenhuisverzekering voor mid denstanders, die omdat zij meer dan f 3000 in komen hebben, buiten de ziekenhuisverzek#- ring die over de ziekenfondsen loopt, vallen De grens voor deze bizondere verzekering is een inkomen van f 5000. Aan premie werd voor deze verzekering in 1938 f 33.604 door de gemeente ontvangen. Dr. Smit verdedigde bovendien 10 stellingen. Daaronder trekt onze aandacht: ..Van Staatswege worde onderzocht of, en zoo ja hoe, het mogelijk is tuberkelbacillen in melk, door snelle pasteurisatie te dooden. Indien dit mogelijk is, wordt deze pasteuri- satie-melk verplicht gesteld. Het toezicht op I de pasteurisatie behoort aan de overheid te j worden opgedragen".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2