AoMwm Engeland's strijd tegen de omsingelings-propaganda. ENGELSCH PROTEST tupelstUe (HOHoeut/tes mvtaegd In welk opzicht het Duitschland niet begrijpt. DINSDAG 27 JUNI 1939 HSSREEM'S D'A'GBEAD 3 DE BLOKKADE TE TIENTSIN. te Tokio, tegen onwaardige behandeling van Britsche onderdanen. Reuter meldt uit Tientsin 26 Juni: Vanmiddag is wederom een Britsche legerauto, die de concessie wilde verla ten om levensmiddelen voor de troepen te halen, door de Japanners aan den controlepost aangehouden. De wagen werd begeleid door acht ongewapende Britsche soldaten onder commando van een luitenant. Na besprekinugen tus- schen den Britschen officier en de Japansche schildwachten mocht de auto na drie kwartier passeeren. De Japan ners brachten tien ossen, die zij op- geëischt hadden, terug. Deze bemoeiingen met Britsche troe pen, die levensmiddelen gaan halen, wekt bij de Britsche militaire autoritei ten te Tientsin bezorgdheid. Naar ver luidt hebben zij den Japanners bij de afkondiging van de blokkade duidelijk gemaakt, dat stopzetting van den aanvoer van levensmiddelen voor de troepen beschouwd zou worden als gelijkstaande met oorlog. De concessie heeft het vandaag wederom zonder melk moeten stellen. De autoriteiten van het Britsche ziekenhuis hebben den Japanschen consul-generaal medegedeeld, dat het leven van een Japanschen douane-officier, die een melk- dieet noodig heeft, tengevolge van het tekort aan melk gevaar loopt. De intimidatie van Chineesche winkeliers in de concessie duurt nog steeds voort. Vele Chineesche winkeliers zijn gewaarschuwd niet voort te gaan met het leveren van voedings middelen aan buitenlanders. Zij werden daarbij bedreigd met drastische consequenties voor hun vrienden en verwanten buiten de concessie. Hardnekkige geruchten doen de ronde betreffende de blokkade in Chi neesche kringen in Tientsin. Sommige dezer geruchten beweren, dat de blok kade na Vrijdag a.s. strenger doorgevoerd zal worden, anderen houden staande, dat de beperkingen aanzienlijk verzacht zullen worden na dien dag en dat de blokkade dan zal worden geplaatst in handen van de Peiping-regeering, die zal .trachten te onderhandelen over een regeling met de Britsche autoriteiten, door bemiddeling van den Chineeschen, pro-Japanschen burgemeester van Tientsin. Een Japansche militaire woordvoerder heeft heden met klem ontkend, dat zekere mevr. Finlay gedwongen zou zijn geworden zich bij de douane-controle te ontkleeden. Een dergelijk incident, zoo verklaarde hij, zou in strijd zijn met de instructie en kon derhalve niet zijn ge beurd. Vandaag zijn wederom incidenten gemeld, waarbij personen gedwongen werden zich geheel te ontkleeden. Het feit, dat dezelfde namen terugkeeren bij dusdanige incidenten wordt verklaard doordat de betrokken personen de eenige Engelschen zijn, die de concessie om zakenredenen verlaten. Reuter verneemt voorts, dat de Britsche am bassadeur te Tokio zeer krachtig heeft gepro testeerd naar aanleiding van onwaardige behandeling van Britsche onderdanen door de Japanners en hun Chineesche agenten. De Japansche autoriteiten te Tokio hebben een onderzoek toegezegd. Te Londen wordt de publicatie van een officieele verklaring met bijzonderheden over de incidenten overwogen. Swatau. Hoewel de Japansche vlootautoritei- ten het verbod op het binnenvaren van Britsche en andere buitenland- sche schepen te Swatau hebben op geheven, blijft de scheepvaart aan strenge beperkingen onderworpen. Alle schepen, die wenschen binnen te loopen, moeten de Japanners 24 uur van tevoren daarvan op de hoogte stellen en zelfs dan kunnen zij slechts post en voorraden voor de vreemdelingen aan land brengen. De algemeene lading mogen zij niet los sen. De Britsche marine-autoriteiten te Sjanghai hebben gisteren verklaard, dat zij staan op het onbeperkte recht van binnenvaren voor Britsche schepen te Swatau en zoo noodig de schepen zullen doen convoyeeren. Terwijl de Japanners Zaterdag erin hebben toegestemd, dat Britsche schepen vrijelijk konden binnen- loopen, hebben zij er gisteren de Britsche autoriteiten van in kennis gesteld, dat zij slechts één schip per week zullen toelaten. Rondom de havens en opslagplaatsen zijn prikkeldraadversperringen aangebracht, die door Japansche mariniers bewaakt worden, zoodat Engelsche schepen, die binnenko men niet kunnen laden of lossen. Volgens Domei hebben twee Britsche sche pen, die Maandagmorgen in de haven van Swatau waren aangekomen, weer moeten ver trekken zonder dat de lading gelost was of passagiers ontscheept waren. De gezagvoerder werd er door de Japanners van in kennis ge steld, dat op order van het Japansche vloot- commando in de Zuid-Chineesche wateren geen passagiers van boord mochten gaan. Slechts post en voorraden voor vreemdelingen te Swatau konden gelost worden. In een persconferentie te Washington heeft de Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken, Huil, overigens verklaard, dat de toestand te Swatau thans zoo veel rustiger was geworden, dat de Amerikaansche mari niers, die daar aan land waren gezet, naar hun schepen waren teruggekeerd. Anti-Britsche betoogingen. Volgens mededeelingen van Engelschen. die overzee van Tsingtau te Sjanghai zijn I aangekomen, zijn daar gedurende de vier da gen, dat hun schip werd opgehouden voortdu rend groote anti-Britsche demonstraties ge houden. Het belangrijkste van de betoogin gen was een reusachtig portret van Chamber lain met zijn paraplu, dat steeds getoond werd, zoodra de geestdrift scheen te verslap pen. Het schip was opgehouden, doordat de koelies, die voor de lading werden aangeno men, steeds weer „overreed" werden, het schip te verlaten en voor de lading van Japansche schepen te zorgen'. Chamberlain over den toestand. Ten aanzien van den toestand te Tientsin heeft minister-president Chamberlain gisteren- in het Lagerhuis gezegd dat de algemeene toestand ongewijzigd is. De aankomst van aan bederf onderhevige levensmiddelen is ge ring en bedraagt ongeveer tien tot twintig procent van normaal. Sleepbooten en lich ters worden onderworpen aan een onderzoek, hetgeen aanzienlijk oponthoud meebrengt. De plaatselijke civiele en militaire autoriteiten bestudeeren voortdurend het voedselvraagstuk en hebben machtibing voor de noodzakelijke maatregelen. Slechts weinig Britsche onderdanen over schrijden de grens van de nederzetting, doch een aantal is nog op onwaardige wijze behan deld. De minister van buitenlandsche zaken Lord Halifax, heeft in krachtige bewoordingen gesproken tot den Japanschen ambassadeur en ook de Britsche ambassadeur te Tokio heeft krachtige stappen ondernomen. „Ik heb reden om aan te nemen, dat deze besprekingen zullen leiden tot een regeling van het incident van Tientsin en daarom wil ik niets zeggen dat een bevredigende regeling met de Japansche regeering zou kunnen scha den. Ik sta er evenwel op, dat de Japansche soldaten de Britsche onderdanen behoorlijk behandelen". De conservatieve afgevaardigde Ward Lewmilne, vroeg of niet het ernstige gevaar bestaat, dat de geduldige, verzoenende poli tiek van Chamberlain ook in het verre oosten niet begrepen zal worden zooals ook in Duitsch land het geval is en of het geen aanbeveling verdiende te dreigen met economische re- pressailles. De minister-president antwoord de hierop, dat hij dit alles overweegt en hij spoorde den vrager aan zijn geduld te bewa ren. Amerikaansche vloot naar de Chineesche wateren? Te Washington zou hierover beraadslaagd worden. De mogelijkheid, dat de Amerikaan sche vloot naar de wateren in het Verre Oosten gezonden zal worden, „teneinde de agressieve neigingen al daar in te toornen" wordt volgens Wil liam Wile, den deskundige in buiten landsche politieke aangelegenheden van de „Washington Star", te Washington besproken. Wile gelooft, dat aan de mogelijkheid ge dacht wordt om een herhaling te geven van de bekende uitzending der Amerikaansche vloot om de wereld door Theodore Roosevelt in 1907, in het bijzonder met het oog op Japan. Wile schrijft voorts, dat de provocatie, die Japan ten aanzien van de Vereenigde Staten uitvoert in Tientsin, Amoy en Swatau veel ernstiger is dan het eenvoudige sabelgekletter, dat het snelle besluit van Theodore Roosevelt tengevolge had. Uit officieele kringen komt geen commen taar ten aanzien van Wiles denkbeelden. Tij dens vroegere perioden van spanning in het Verre Oosten echter is de mogelijkheid van een verplaatsing van de Amerikaansche vloot naar Hawaii of zelfs naar Manilla in vlootkrin- gen besproken. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat hoewel niet gezegd kan worden wat voor ernstige gebeurtenissen de zomer kan bren gen, de voornaamste zorg der regeering op het oogenblik is de amendeering van de neutrali- teits-regeling. De regeering zal derhalve hopen iedere actie te vermijden, die nadeelig zou kun nen zijn voor de behandeling daarvan in het Congres. Terzelfdertijd wordt hieraan toege voegd. dat ieder, die geneigd zou zijn om pro ffit te trekken van de omstandigheid, dat Amerika schijnt te worden beziggehouden met binnenlandsche wetgeving, om de provocaties te verhevigen, zich ernstig zou vergissen. De vluchtelingen in Engeland. Sir Samuel Hoare heeft in het vragenuurtje in het Lagerhuis medegedeëld, dat het aan tal Duitsche, Oostenrijksche en Tsjechische vluchtelingen, dat toegelaten is in het Ver eenigde Koninkrijk, 'op 20 Mei gestegen was tot 34.909, waarvan 15.548 mannen, 12760 vrouwen en 6.601 jeugdige personen. „Raad van Drie" voor het Verre Oosten bepleit. Vice-admiraal Usbome zegt zijn meening. Havas meldt uit Londen 26 Juni: Vice- admiraal C. V. Usborne, oud-chef der inlich tingendienst van de marine, heeft heden avond een door de radio uitgezonden rede uit gesproken over „defensieproblemen in den Stillen Oceaan". Hij zeide daarin, dat, wan neer een oorlog zou uitbarsten tusschen Japan en Engeland, „de Chineesche weerstand krachtiger zou worden en Japan tenslotte, uitgeput, overwonnen zou worden." Spreker opperde het denkbeeld van ae vorming van een raad der drie mogendheden, Engeland. Frankrijk en de Vereenigde Staten in het Verre Oosten. Hij herinnerde er daarbij aan, dat Japan ae nota's van een der gelijken raad niet naast zich zou kunnen neerleggen. Te vens wees hij er op, dat in geval van een En- gelsch-Japanschen oorlog Engeland automa tisch de bondgenoot van China zou worden ,.Maar". zoo besloot hij, „Japan en Groot-Brit- tannië zullen er goed aan doen hun geschil langs den weg van overeenstemming te rege len". De Eiigelsch-Russisclie besprekingen. Chamberlain voelt niets voor het zenden van een minister naar Moskou. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister president Chamberlain gisteren medegedeeld dat de Britsche regeering in samenwerking met de Fransche het antwoord van de regee ring der Sovjet Unie op de voorstellen, waar van hij melding maakte op 19 Juni j.l., bestu deert. De minister van buitenlandsche zaken hoopt binnenkort in staat te zijn nieuwe in structies te zenden aan den ambassadeur van het Britsche rijk te Moskou. De afgevaardigde van de Labourparty, Dal ton, spoorde de regeering aan een energieker houding aan te nemen, door een minister naar Moskou te zenden. Chamberlain antwoordde hierop, dat volgens zijn meening, dat niet zou helpen. Dalton vroeg vervolgens, of het niet duidelijk was. dat deze moeilijkheden groote voldoening wekken te Berlijn en het risico vergrooten van een nieuwen Duïtschen aanval en een algemeenen oorlog in Europa. Hierop antwoordde de minister-president „dit kan heel goed zijn en ik hoop, dat de regeering van de Sovjet Unie dit ook inziet." Nog steeds gevechten aan de Mongoolsch-Mandsjoerijsche Luchtslag van twee uur. Volgens berichten, ontvangen van het hoofdkwartier der Mongoolsch- Russische troepen in de Mongool- sche volksrepubliek, hebben op 26 Juni Japansche vliegtuigen, omstreeks 60 gevechtstoestellen, wederom de grens geschonden in het gebied van het Boeir Nor. aldus meldt het Russi sche persagentschap Tass. Boven Mongoolsch gebied werd een lucht gevecht geleverd in de streek van Mongol Ryba, waarbij 50 Russisch- Mongoolsche vliegtuigen betrokken waren. De luchtslag duurde ongeveer twee uur en was van hardnekkigen aard. Hij eindigde er mede, dat de Japansche luchtmacht de wijk nam, achtervolgd door de Russisch- Mongoolsche gevechtstoestellen tot het gebied van Kantsjoer. Er werden 25 Japansche toe stellen bij den slag vernietigd. Na het gevecht keerden 3 Russisch-Mongoolsche vliegtuigen niet terug. Men blijft nog naar hen zoeken. Het Japansche persbureau Domei geeft de volgende lezing: Van zestig Russische en Buiten-Mongoolsche vliegtuigen die Maandag middag om 17 uur boven gebied kwamen van West-Mandsjoekwo. zijn er 6 neergeschoten door 3 Japansche vliegtuigen in een verwoed luchtgevecht, dat dertig minuten duurde, nabij het Boeir Nor. Dit wordt gemeld in een tele gram van de strijdkrachten te velde, dat hieraan toevoegt, dat alle drie Japansche vliegtuigen veilig terugkeerden naar hun basis, na de overige Russische en Buiten- Mongoolsche toestellen van Mandsjoerijsch gebied te hebben verdreven. Ongeluk met Engelsch vliegtuig. Lagerhuislid en zijn echtgcnootc gewond. LE TOUQUET, 26 Juni. Bij de Canche-baai, nabij Le Touquet, is een Britsch vliegtuig verongelukt. De piloot en een der passagiers, het lid van het Lager huis Robinson, liepen lichte kwetsuren op, mevrouw Robinson brak het linkerbeen en kreeg een diepe wonde aan het hoofd. (Havas) Voorzorgsmaatregelen voor mogelijke crisis De United Press correspondent te Londen meldt: Met ministerie van oorlog heeft den mili tairen, die tot het territoriale leger behooren doen weten, dat zij alles gereed moeten hebben „in geval van nood" voor het einde van den zomer. Den manschappen is tevens een aan maning toegezonden hun particuliere aan gelegenheden tijdig te regelen, daar, indien het zoover mocht komen, men slechts één dag tijd zal hebben om dat te doen. Deze maatregelen vallen samen met het be sluit van de Admiraliteit om de manoeuvres in Augustus te houden inplaats van in Septem ber. Dit zijn eenige van de vele teekenen, die er op wijzen dat Engeland zich te land, ter zee en in de lucht op een mogelijke crisis voor bereidt, die, volgens diplomatieke rapporten zich op het einde van Augustus zou kunnen voordoen, daar Duitschland dan grootendeels gemobiliseerd en de oogst binnengehaald zal zijn. De bemanning van de ballonversperring is permanent in actie. In Hydepark en Green park slaapt de bemanning van deze ballons in de gecamoufleerde tenten. A.s. Zaterdag zal aan 35.000 dienstplichtigen worden medegedeeld zich 15 Juli t,e melden voor de oefening. Oj 8 en 11 Juli zal de Royal Air Force de grootste manoeuvres hou den in haar geschiedenis. Duizend gevechts vliegtuigen en bommenwerpers zullen daaraan deelnemen. Overal in Engeland worden ver duisteringsoefeningen gehouden terwijl op 9 en 10 Augustus oefeningen zullen gehouden worden, die een zeer groot deel van Engeland zullen beslaan. De jaarlijksche manoeuvres van het leger zullen in September plaats hebben in tegen woordigheid van officieren van de Fransche, Russische, Poolsche, Turksche, Roemeensche en andere Generale Staven. Wat den Engelschen echter het meeste ver trouwen in boezemt, is de scherpe stijging in de vliegtuigproductie. Officieele cijfers ont breken maar algemeen wordt aangenomen dat de Britsche productie thans zeer dicht bij de Duitsche is genaderd en dat ongeveer duizend vliegtuigen per maand worden afge leverd. (Nadruk verboden) Zooals men weet heeft Chamberlain eenige dagen geleden nieuwe maatregelen aange kondigd voor de bevordering van de Britsche publiciteit in het buitenland. Twee verschil lende instellingen zullen worden opgericht; een Ministerie van Informatie, dat eerst in oorlogstijd in werking zal treden, maar waar voor nu reeds om op alles voorbereid te zijn de grondslagen worden gelegd; en een bureau voor buitenlandsche publiciteit, dat reeds dadelijk zijn werk zal moeten aanvangen. De taak van de eerste dezer instelling is duide lijk. Zij zal, zoodra een oorlog uitbreekt de Britsche propaganda moeten verzorgen,zooals Lord Northciiffe's bureau dat in den laatsten oorlog met zooveel succes heeft gedaan. De term „Ministerie van Informatie" is dan ook niets anders dan een typisch Engelsch euphe- misme voor „Ministerie van Propaganda". De functie van de tweede nieuwe instelling, die zooals gezegd reeds dadelijk zijn werk zal aanvangen, is minder voor de hand liggend. Officieel dient dit lichaam ter bevordering van de Britsche publiciteit in het buitenland. Het zal daartoe gebruik maken van alle reeds bestaande organisaties, zooals de Engelsche radio-omroep, de pers en de British Council. De bedoeling is echter niet dat deze organi saties nu eebruikt zullen worden om reeds in vredestijd Engelsche propaganda in den on- gunstigenzin van het woord te gaan maken maar enkel en alleen om door de verspreiding van ongekleurde nieuwsberichten over Brit sche toestanden en Britsche meeningen Enge land's houding tegenover de wereld-proble men in zoo breed mogelijken kring bekend te maken. Met andere woorden, het nieuwe bureau heeft slechts ten taak de kwantiteit van de Britsche publiciteit in het buitenland te vermeerderen zonder aan de kwaliteit daarvan iets te veranderen. Met moet blijven vasthouden aan het principe, dat ook in de reeds bestaande buitenlandsche nieuwsbulle tins van den Engelschen radio-omroep zco strikt in acht worden genomen, namelijk: op zettelijk onware propaganda met ongekleurde feiten te beantwoorden. Een van de belangwekkendste en moeilijk ste opgaven waarvoor dit nieuwe lichaam zich nu gesteld ziet is. een tegenwicht te leveren tegen de zoo intensief en extensief door Duitschland verspreide Omsingelings-propa ganda. Het succes dat deze prc-paganda bh het Duitsche volk schijnt te hebben en het gemak waarmee de Duitsche autoriteiten de voorstelling, als zou Engeland Duitschland willen omsingelen om het van zijn levens rechten te berooven, bij het Duitsche publiek ingano- hebben doen vinden, hebben Londen in°de laatste tijd veel zorg gebaard. Dan heeft de overweging, dat door de schepping van een angst-psychose bij het Duitshe volk de toe stand zeer gevaarlijk zou kunnen worden, ook ongetwijfeld een belangrijke rol gespeeld m het besluit tot de instelling van het nieuwe bureau voor de bevordering van Britsche pu bliciteit. Dat bureau moet doen wat de her haalde redevoeringen van Chamberlain en Halifax er tot nu toe niet in geslaagd zijn te doen, namelijk het Duitsche volk er zooveel mogelijk van overtuigen dat er geen sprake van omsingeling is. en dat Engeland niets anders doet dan den vrede beschermen. Het is te hopen, dat het lichaam aan het welk deze zware taak is opgedragen er zich niet toe zal beperken, de officieele motivee ring van de Engelsche politiek zonder meer te herhalen, maar haar in zoo breed mogelij ken krmg bekend zal maken. De Engelschman zelf schijn er zich namelijk niet altijd reken schap van te geven dat deze motiveering voor de tegenpartij heel wat minder overtuigend moet klinken dan voor hemzelf. Hij wekt vaak den indruk er geen oogenblik aan te twijfelen dat de politiek van het vredesbloc, of het anti-agressie front", zooals hij het gelieft te noemen, op een voor ieder duidelijk zichtbare moreele basis berust, hij begrijpt niet waarom de tegenpartij dat niet in wil zien en blijft jammeren over „omsingeling". Hem schijnt het probleem volkomen simpel: volgens hem wil Engeland niet anders dan door den opbouw van een coalitie, die sterk genoeg is om Duitschland respect in te boezemen, verdere aanvals-daden in Europa te voorko men. Engeland verzet zich slechts tegen de methode van geweld, niet tegen een vreedzame wijziging van den status quo. Lord Halifax en Mr. Chamberlain hebben immer bij her haling verzekerd dat Engeland zijn geheele gewicht in de schaal van een rechtvaardige regeling van de Europeesche problemen zal leggen, mits Duitschland slechts afziet van zijn streven, die problemen door gebruikma king van geweld op te lossen. Van een omsinge ling die 't doel heeft Duitschland van zijn rechten te berooven en wijziging in den status quo onmogelijk te maken kan dus volgens hem geen sprake zijn. Het vredesblok is voor dezen „goedbedoelenden Engelschman", om de uit drukking van de toch over het algemeen zoo uitermate realistische Yorkshire Post te ge bruiken, „een bescherming ten dienste niet van nationaal eigenbelang maar van de menschheia als een geheel". Voor een neutraal denkend land zooals Nederland zal het niet moeilijk zijn te ont dekken, waar de fout in deze oogenschijnlijk zoo logische redeneering steekt, en waarom Duitschland zich dan ook niet door die rede neering laat overtuigen. Het is immers zon neklaar dat de overweldigende macht, die Engeland nu tracht te verzamelen om „de methode van geweld door de methode van vriendschappelijke onderhandelingen te ver vangen" ook in die onderhandelingen, als het daartoe ooit zou komen, onvermijdelijk een woordje mee zal spreken. Dat is het wat de Engelschman steeds weer schijnt te vergeten. Hij schijnt steeds weer over het hoofd te zien dat macht, d.w.z. potentieel geweld, in de diplomatieke onderhandelingen, die hij zoo vurig begeert, uiteindelijk altijd den door slag zal geven en dat de geciviliseerde onder handelaar, die in Roosevelt's beroemde frase „zijn wapenen niet meeneemt naar de ver gaderzaal". ze toch voor alle zekerheid niet afschaft maar ze in de vestibule parkeert. Kortom: dat in den aiplomatieken oorlog, evenals op het slagveld, de zwakkere partij steeds overgeleverd is aan de genade van de sterkere. Hij kan en wil blijkbaar niet inzien dat Duitschland het vooruitzicht van de on derhandelingen met een overweldigend sterk „vredesfont" al even weinig aantrekt als de onderhandelingen te München aantrekkelijk voor Engeland zijn geweest. En zoolang hij dat niet inziet, zoo lang Chamberlain en Halifax het Duitsche volk van him goede bedoelingen trachten te overtuigen door steeds weer te herhalen dat zij het vredesbloc slechts opbouwen om de methode van geweld door de methode van onderhandelingen te ver vangen, en het nieuwe bureau voor Britsche publiciteit deze zelfde lijn blijft volgen, is het te vreezen dat het Duitsch volk zich niet zal laten overtuigen. LONDEN, 23 Juni 1939. Italië kan Duitschland in oorlogs tijd steunen. Stelling kan echter niet omgekeerd worden, betoogt Gayda. In het Italiaansche blad „Giornale dTtalia" geeft Gayda te kennen, dat in geval van een oorlog in Europa Italië Duitschland militair kan steunen en niet omgekeerd. Na te hebben verklaard, dat in Italië geen Duitsche esca drilles vliegtuigen of Duitsche troepen aan wezig zijn, schrijft Gayda, dat geen enkele uitwisseling van troepen tusschen Italië en Duitschland is geschied of in voorbereiding is en indien het uur eens zou slaan, dan zul len misschien de Italiaansche legers naar den Rijn gaan. Vervolgens keerde hij zich tegen de Zwitser- sche pers en zijn betoog komt hierop neer: Italië laat Zwitserland met rust en Zwitser land moet derhalve Italië met rust laten. PECEEAMMA WOENSDAG 28 JUNI 1939. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Be richten, gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Quintolia. In de pauze: Gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoon muziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelverza melaars. 3.00 Quatre-mains en gramofoon muziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Geluk- wenschen. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramo foonmuziek. 6.10 Causerie „Filmt u nog niet?" 6.25 Gramofoonmuziek, berichten. 6.30 Taal les en causerie over het Binnenaanvaringsre- glement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tuinbouwcauserie. 7.45—7.55 Causerie „Trek paard-fokkerij in Nederland". 8.00 Berich ten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Arnhemsche orkestvereeniging. 9.15 Uit Brug ge: Reportage. 10.15 Berichten ANP., 10.20 Gramofoonmuziek. (10.4511.00 Gymnastiek les.) Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO 11.00—11.30 v.m. en 6.30—7.00 RVU. 7.30- 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Ca. 8.16 Berich ten). 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Conti nubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 VARA-orkest. 1.00 Gramo foonmuziek. 1.15—145 VARA-orkest. 2.00 voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Es meralda. 6.00 Orgelspel. 6,28 Berichten. 6.30 Causerie Leven en dood van uit godsdienstig standpunt belicht." 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Meis- jeszangclub van de V. C. J. G. 7.35 Cursus „Jeugd 1939". 7.50 Meisjeszangclub van de V.C.J.G. 7.558.00 Toespraak „Tot slot". 8.05 Herhaling SOS-berichten. 8.07 Berichten ANP.. VARA-varia. 8.17 De VARA-zomerprijs- vraag. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.00 Radio- tooneel. 10.00 Berichen ANP.. 10.10 VARA- orkest en solisten. 11.00 Fantasia. 11.3012.00 Jack de Vries' Internationals en solist. DROITWICH, 1500 M. 11,25—11.50 Pianovoordracht. 12.10 Orgel spel. 12.35 Pianosyncopations. 12.50 Leonardi's Weensch orkest en solisten. 1.20—2.20 BBC Welsh orkest m.m.v. solist. 3.20 Radio-tooneel. 4.00-4.15 Karakterimitaties. 4.20—5.10 Vesper. 5.20 Reportage. 5.30 Henry Hall en zijn or kest. 6.20 Berichten. 6.45 Wetenschappelijk overzicht. 7.05 Orgelspel. 7.20 BBC-Mannen- koor en solist. 7.50 Actueele uitzending. 8.20 BBC-orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Uit New- York; Causerie over Irving Berlin (met muzi kale illustraties). 10.20 BBC-Harmonie-orkest. 11.05 Oscar Rabin's dansorkest en solisten. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.1512.20 Berich ten. RADIO PARIJS. 1648 M. 11,20 Het Derveaux-orkest. 12.30 Zang. 1,25 Gramofoonmuziek. 2.35 Zang. 3.30 Gra mofoonmuziek. 3.35 Vioolvoordracht. 3.50 en 5.05 Zang. 5.25 Het William Cantrelle-orkest. 6.35 Zang. 6.50 Vioolvoordracht. 7.20 Zang met toelichting. 7.50 Zang. 8.50 Programma gewijd aan Auvergne. 10.20—12.20 J. Cler- gue's orkest, het Noyon koor en solisten. KEULEN, 456 M. 6.50 Omoepkleinorkest. 8.50 Gramofoonmu ziek. 12.20 Vliegeniers-orkest. 1.35 Militair orkest, 2.30 Populair concert. 3.40 Gramo foonmuziek. 4.20 Omroeporkest. 7.35 Gramo foonmuziek 8.30 Omroeporkest, vrouwenkoor en solisten. 11.0012.00 Omroepkleinorkest en solistenè BRUSSEL. 322 HL 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Omroeporkest. 1,50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Pro Novakwartet. 6.50 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 9.05 en 9.50 Omroep orkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M 12,20 en 1.302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansmuziek (gr. pl.) 5.55 Gramofoonmuziek 7.05 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 ,Le« Troyens a Carthage", opera. 10.30—11,20 Gra mofoonmuziek en zang

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9