i Een catastrofe kwam over turopa 40 25 .WOENSDft'G 28 JUNI 1939 H'A'SREEM'S DSGBEAD 7, Herinneringen aan den 28sten Juni 1914 De moord te Serajewo. E 28sle Juni is aangebroken Het is een schitterende zomerdag. De zon stijgt omhoog aan een wolkeloozen hemel. Er is geen wind. In den vroegen mor gen ontvangen de samenzweerders hun wape nen. Zij hebben een korte bespreking met elkaar. Zij weten waar zij op post moeten staan, zij hebben niets anders te doen, dan hun plaats op te zoeken en te wachten op het groote oogen- blik. Zij voelen geen angst, zij zijn vastbesloten. Zij weten welk lot hen wacht, maar daar zij overtuigd- zijn, dat zij Servië en de Serviërs een dienst bewijzen, zijn zij bereid tot het offer. In Ilidza, waar zij den nacht hebben doorge bracht, maken Aartshertog Franz Ferdinand en zijn echtgenoote en de officieren, die hun gevolg vormen, zich gereed voor het vertrek. In hun hotel is een kamer tot kapel ingericht. Zij nen er een korten kerkdienst bij. Daarna rijden de auto's voor. Op een der kleine bankjes tegenover het hertogelijk paar zit generaal Potiorek, de bestuurder van Bosnië aan wien het voornamelijk te danken is, dat de afreis niet eerder heeft plaats gehad. Naast den chauffeur zit graaf Harrach. Eerst wordt nog een bezoek aan het kamp van Phillippovic ge bracht, daarna gaat het stadwaarts. Als de auto's in zicht komen, lossen de forten op de bergen rondom Serajewo saluutschoten. Een dichte menigte staat langs de straten ge schaard, waardoor de hertogelijke stoet zal rij den. Politie-agenten bevinden zich tusschen de menigte, groot in' aantal. Politiemannen heb ben de straten afgezet: de troepen, die aan de manoeuvres hebben deel genomen zijn weer naar hun garnizoenen vertrokken. Onder de menigte bevinden zich de samenzweerders en van hen staat Cabrinovic bij de eerste brug die gepasseerd wordt. De aanslag. Het is even over tienen. Boven het gesehuit uit hoort men de menigte juichen. In de derde ,auto zit de troonopvolger. Kalm haalt Cabrinovic zijn bom uit zijn zak. General Potiorek wijst den aartshertog op iets, op de forten, dan werpt Cabrinovic zijn bom. Een zwart voorwerp vliegt door de lucht, in stinctmatig buigen zich de troonopvolger en zijn gemalin. De auto schiet met een ruk naar voren. De bom komt achter de auto terecht, vlak voor den volgenden wagen, waarin zich leden van het gevolg bevinden. Daar ontploft zij met een drogen knal Er zijn gewonden, van wie overste Merizzi het zwaarst is getroffen. Ook van de toeschouwers zijn enkele door scherven gewond. De auto van den troonopvolger staat stil. Ontsteld wacht men om te hooren, wat er gebeurd is. De beide slachtoffers. Dit was voorzien door de samenzweerders. Een hunner had moeten schieten, als de troon opvolger niet gedood zou zijn, had moeten schieten tijdens de verwarring die door den bom aanslag zou zijn veroorzaakt. Maar niemand schoot. Iemand uit het gevolg geeft bevel door te lijden. De auto's glijden voort. Doodsbleek zijn de hooge bezoekers en generaal Potiorek. Bij de tweede brug staat Princip. Hij hoort de ontploffing. Hij denkt' dat Franz Ferdinand gedood is. Verbluft ziet hij de auto's naderen en bemerkt, dat de aartshertog ongedeerd is. Hij grijpt nog naar zijn revolver. Te laat. De auto's zijn voorbij. Intusschen is Cabrinovic gegrepen. Hij heeft vergeten zijn cyaankali in te nemen. Hij heeft er nu de kans niet meer toe. Princip bedenkt, dat de troonopvolger het stadhuis, dat inmid dels door hem bereikt is, weer verlaten moet. Hij kiest zich nu een plaats bij de Lateinerbrug. Trillend van woede verlaat Franz Ferdinand de auto. Naast zijn echtgenoote stapt hij op den burgemeester van Serajewo toe. De toeschou wers juichen niet. Te zeer zijn zij verpletterd door de mare van het gebeurde, die zich als een loopend vuur heeft verbreid. De burgemeester begint, om zich een houding te geven aan zijn begroetingsredevoering. De troonopvolger onderbreekt hem. Met een snijdende stem zegt hij: Dit is afschuwelijk. Dit is meer dan erg. Ik kom in Serajewo en men ontvangt mij met bommen Daarna mag de burgemeester zijn rede hou den. De aartshertog antwoordt. Beiden spreken van den band van liefde tusschen Bosnië en de Habsburgers. Het klinkt als een vreeselijke ironie. Franz Ferdinand wenscht den gewon den overste Merizzi op te zoeken, die naar het hospitaal gebracht is. Men be sluit de binnenstad te vermijden en re gelrecht naar het hospitaal te gaan. Bij de Lateinerbrug rijdt de auto van den burgemeester van Serajewo toch naar de binnenstad. Even stopt de auto van den troonopvolger. En juist op dit moment springt Princip te voorschijn, snelt op de auto toe en lost twee scho ten. Het onherstelbare is geschied. Waarom reed de auto, die voor ging, den ver keerden weg op? Waarom stopte de auto van den Aartshertog? Er ontstaat een geweldig tumult. De auto van den Aartshertog rijdt naar de woning van Po tiorek. Nog weet men niet beter, of de twee inzittenden zijn slechts gewond. De Aartsher togin is van haar plaats gegleden. Haar hoofd ligt in den sohoot van Franz Ferdinand. Franz Ferdinand zelf zit rechtop. Dan buigt hij zich over haar heen en fluistert: Sophie, sterf niet, blijf leven voor onze kinderen. Princip. de moordenaar, wordt gegrepen. Hij is alleen in zijn huwelijksleven gelukkig geweest. Zij hebben beiden zielsveel van hun twee kinderen gehouden. Dan zakt ook de troonopvolger ineen. De doktoren kunnen geen' hulp meer bieden, Franz Ferdinand en zijn gemalin overlijden korten tijd later. Princip wordt gegrepen. Hij heeft het vergif ingenomen. Hij wordt door de massa mishan deld. Dientengevolge braakt hij het gif weer uit en blijft leven. De samenzwering wordt ont huld, de jongens, die naar Serajewo gekomen zijn, worden gestraft. Zij hebben hun gevangenis niet verlaten. Zijn er vroeg gestorven. Maar zij hebben nog gewe ten, wat er volgde. De thuisreis van de dooden. De twee slachtoffers werden naar Weenen vervoerd. Er deden zich daarbij moeilijkheden voor. De gemaling van den Artshertog was slechts een tot hertogin verheven gravin. Het huwelijk was morganatisch geweest. Het hof protocol, de etiquette verzette zich er tegen, dat aan haar dezelfde eerbewijzen zouden worden gegeven, als aan haar echtgenoot. Haar leven lang had zij de tweede plaats moeten innemen, dit zou in den dood zoo blijven De medestanders van den dooden troonop volger wisten te voorkomen, dat het stoffelijk overschot van den troonopvolger zou worden opgebaard in een andere kerk, als dat der her togin. Maar dan moest de rouwstoet ook des avonds in Weenen komen. Aldus geschiedde. Om tien uur in den avond werd Weenen enkele da gen later bereikt. Laat in den middag van den dag der teraar debestelling werd een rouwdienst gehouden. Wederom des nachts werden de twee dooden naar Artstetten vervoerd en daar bijgezet. Er waren bij de begrafenis geen officieele verte genwoordigers van andere staten. Het leger verleende geen eerbewijzen. Het was een sobere, bijna kale plechtigheid. Omdat men de twee dooden na hun leven niet scheiden wilde, moch ten zij niet worden bijgezet in den grafkelder der Habsburgers. En toch had de grijze keizer, toen hij den dood van den troonopvolger vernam, uitgeroe pen: Mij is niets bespaard gebleven.Het was zoo. Hem was niets bespaard gebleven. Hij moet op dat oogenblik hebben gedacht aan den dood van zijn broer, van zijn zoon, van zijn vrouw en nu van zijn opvolger. Maar het pro tocol was machtiger. Het onherstelbare was geschied. De orkaan was losgebroken. De catastrofe kwam over Europa. De oorlogspartijen in Oostenrijk en Servië dreven het conflict, ontstaan nadat be kend werd, dat de Serven de hand hadden gehad in dezen aanslag, op de spits. De spanning in Europa steeg zienderoogen. Een maand na den moord te Serajewo brak de wereldoorlog uit. De dood van den Oostenrijksch-Hongaarschen troonopvolger was de aanleiding tot den wereld brand. Het begin van de noodlotsjaren, die Europa nog steeds niet te boven is gekomen. CREMATIE J. VAN DER VEER. In grooten eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. v. d. Veer, gep. majoor-rechercheur bij de politie te Delft, alhier, op 74-jarigen leeftijd overleden, Met de familieleden waren eenige vrienden uit Haarlem en Santpoort meegekomen. Er werd niet gesproken. Bij het dalen van de kist werd een koraal gespeeld. WIE REKENT koopt zijn kleeding tegen contant prijzen en toch vanaf ƒ1.per week, bij De Kleeding Verkoop Centrale SCHAGCHELSTRAAT 19 c, naast Slager's Verfhandel. TELEFOON 17273 (Adv. Ingez. Med.) De bebloede wapenrok van Franz Ferdinand. LUCHTBESCHERMING IN HAARLEM. Wat er voor gedaan is. BESPREKING VAN VERDUISTERING EN BRANDBLUSSCHING MET ZAND. Dinsdagavond werd ten Stadhuize, in de oude Raadszaal, onder leiding van den burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, een bespreking over luchtbescherming gehouden, waaraan deelnamen de voorzitters en secretaris sen van de 19 wijkcomités, welke ten be hoeve van de luchtbescherming in Haar lem inmiddels zijn geïnstalleerd, De vergadering werd bijgewoond door den heer E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie en Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst en ir. C. Wolterbeek, voorzitter van de afdeeling Haarlem der Ned. Vereen, van Luchtbescher ming. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat nu alle wijken georganiseerd zijn, de tijd voor een bespreking gekomen was en dankte allen voor hun aanwezigheid en hun bereidheid, aan de luchtbescherming mede te werken. Maatregelen van gemeentewege. De heer Tenckinck gaf vervolgens een uiteen zetting van de maatregelen van gemeentewege op het gebied der luchtbescherming genomen. Voor de bedrijven zijn verschillende plannen ver gevorderd. Er wordt een schuilkelder ge maakt voor 250 man personeel. Voor het gas bedrijf is men bezig in te richten nieuwe koel installaties, die eventueel vernielde kunnen ver vangen. Maatregelen zijn getroffen om de waterlei dingen van Haarlem en die van plaatsen in de omgeving aan elkaar te koppelen, zoodat toch altijd water kan verkregen worden als één wa terleiding bijvoorbeeld bij een bomaanval de fect zou raken. De bovenverdiepingen van de gebouwen dei- bedrijven zijn zooveel mogelijk brandvrij ge maakt, door ze met brandvrije verf te schilde ren en eterniet platen in de vloeren aan te bren gen. In verschillende onderdeelen van de water leiding (b.v. aan de Kruisstraat en de Kam pervest) zijn installaties aangebracht om brand snel te kunnen blusschen. In alle bedrijven zijn stalen wachthuisjes aangebracht in de buurt van vitale machine- deelen voor wachters die door zullen moeten wa ken als hun kameraden in den schuilkelder zijn, Een groot aantal ontsmettingsmiddelen is aan geschaft (vooral chloor, waarvoor een overeen komst met de wasscherijen is getroffen) en ge neesmiddelen en verbandstoffen zijn opgeslagen in de kelders onder het Joles-ziekenhuis; zij worden voortdurend ververscht als de hoeveel heid door verbruik in het ziekenhuis is ver minderd. Bij den Reinigings- en ontsmettingsdienst is veel reinigings- en ontsmettingsmateriaal aan wezig. De alarmeering zal gaan door de radio; 30 sirenes worden in verschillende deelen van Haarlem opgesteld. Babybrandspuiten voor de brandweer (Haar lem is ingedeeld in de 2e gevarenklasse) zullen nog' dit jaar komen. Speciaal voor de bedrijven zullen er ook nog rubberpakken en rubberhand schoenen komen. De cursussen in de Luchtbeschermingsschóol iri de Prins Hendrikstraat beginnen na de va cancies weer. Gasverkenners worden opgeleid. Een dokter leidt dames en heeren op in eerste hulp. Verduistering en brandblussching door zand. De burgemeester stelde nu aan de orde wat de Vereeniging voor Luchtbescherming zelf kan doen en dacht daarbij in de eerste plaats aan verduistering en het blusschen van brand door zand. Bij verduistering is het niet voldoende, dat men zijn lichten uitdraait, want de verduiste ring althans de alarmeering kan zeer lang duren. Men kan toch niet uren in het donker gaan zitten en moet dus zorgen voor voldoende afscherming van het licht. De burgemeester wil krachtigen steun aan de Vereeniging bieden. De Wet geeft hem de be voegdheid een algemeenen gedragsregel vast te stellen en hij is voornemens van deze bevoegd heid gebruik te maken en den eisch te stellen aan iederen eigenaar, bewoner of gebruiker van een perceel, een passende bedekking te hebben (gordijnen of andere lichtafsluitende stoffen) zoodat bij normale kunstverlichting dat licht niet schijnt uit kamer, keuken en misschien een of twee slaapkamers. Binnenkort zal de burgemeester dit besluit afkondigen met een termijn van écn maand. Een uitzondering zal worden gemaakt voor bedrij ven, die een verklaring geven dat het bedrijf ge durende de alarmeering zal worden stopgezet. Ten opzichte van de verduisteringsmiddelen en de toepassing er van zal de Vereeniging in iedere wijk van advies kunnen dienen en in- specteeren. De verantwoordelijkheid blijft rusten op ieder individueel. Moet iets worden aange schaft, dan zullen in ieder geval de kosten niet meer bedragen dan enkele guldens. Voor de al lerarmsten zou de Vereeniging een beroep kun nen doen op de Haarlemsche bevolking, zoodat ook de woningen der armen kunnen worden ver duisterd. Brand ontstaan door brandbommen moet wor den gebluscht met droog zand, waarvan er noeg in de. buurt is. De Vereeniging zal ook in dezen organiseerend moeten optreden en zand beschikbaar stellen en ook een bak om het in te bergen. Op dit gebied zal de burgemeester geen dwingende voorschriften geven, zoolang het niet noodig blijkt, want het geldt hier een persoonlijk belang. Een kwart kub. meter zand zal wel voldoende zijn; ieder zal ook de be schikking over een schop moeten hebben. Deze twee door mij genoemde zaken, zoo zeide de burgemeester, zullen zoo spoedig mogelijk ter hand moeten worden genomen. De taak der Vereen, voor Luch tbcscherm ing. Ir. Wolterbeek zette uiteen, dat de taak der Vereeniging is, uit te voeren wat de overheid wenschelijk acht. De wijkcomités zullen in elke wijk de bewoners voorlichten. In den steim aan armen zal meer centraal voorzien moeten wor den. Zeer algemeen zal voor de geheele ge meente een grens moeten worden getrokken. Spr. vroeg, dat de gemeente daarin voorziet. Het is mogelijk dat de Vereeniging een fonds, cen traal te organiseeren, ter beschikking stelt van de Wijkcomités. Er zal ook een centrale opslag plaats voor zand in de verschillende wijken kunnen zijn. De distributie van zand over de jo VsjJj^C ZilCA e£W txuJyJjL dy5 \\sJC eJLvv. mijwcjooijpj/VLw, wvut. "TTT s„. nJ| fwt Qehru^ SUNLIGHT ZEEP EIK NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST (Adv. Ingez. Med.) wijk is zeer speciaal de taak van het wijkbe- stuur. De Vereeniging zal gaarne zooveel mo gelijk helpen. De burgemeester zeide, dat het beste zal zijn als men eerst een-s kijkt, wat de menschen op verduisteringsgebied zelf kunnen. Dan kan in elk blok een lijst gemaakt worden vanwaar het bij inspectie in orde is bevonden. Nader onder zoek bij de anderen kan dan volgen. Spr. zal zich verstaan met de gemeente-auto riteiten, ten einde op een aantal punten opslag plaatsen van zand te maken. Vragen. Eenige vragen werden nog gesteld. Een der aanwezigen wenschte meer contact tusschen wijk- en blokhoofden en de bewoners. De heer Tenckinck achtte blokvorming al leen mogelijk voor complexen van woningen, die daarvoor speciaal geëigend zijn (b.v. wonin gen van woningbouwvereenigingen). Contact met de bewoners kan men krijgen door de bewoners van de wijk te bezoeken. Bij moeilijkheden overlegge men met de vakhoof- den. Een ander aanwezige klaagde over weigering van medewerking door woningbouwvereenigin gen. De burgemeester meende, dat juist een krachtig beroep op de woningbouw vereenigingen mag en moet worden ge daan. De ambtenaren van die vereenigin- gen komen juist elke week met de be woners in contact en kunnen dus juist tegelijkertijd uitstekend de bewoners „wegwijs" maken op het gebied der luchtbescherming. Een derde vroeg, gasmaskers bij de zandbak ken voor eiken bewoner te verstrekken. De heer Tenckinck vestigde er de aandacht op, dat brandbommen geen gas ontwikkelen. De verwachting is en de practijk in Spanje en in den oorlog tusschen China en Japan heeft het ook uitgewezen, dat gasaanvallen, althans tegen de burgerbevolking, in een komenden oorlog niet zullen worden gedaan. Bovendien leent ons vochtig klimaat zich er slecht voor. De heer Tenckinck deelde verder nog mede, dat hij overweegt in verschillende wijken de monstratiehuizen in te richten, waar de lucht beschermingsmiddelen zullen worden gedemon streerd. Het geven van cursussen in verschillende plaatsen van de stad zal worden overwogen, maar er is veel ruimte voor zoo'n cursus noodig en die heeft men juist aan de Prins Hendrik straat. Aller medewerking noodig. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat ook in Haarlem op het gebied der luchtbescherming hard gewerkt wordt. Wij sluiten ons gaarne aan bij de woorden van den burgemeester, die er nog eens op wees, dat medewerking van de ge heele burgerij op dit gebied noodig is. Er zijn nu overal wijkcomités opgericht, waartoe, men zich kan wenden als men iets weten wil of zijn medewerking wil aanbieden. De overheid en de Vereeniging voor Luchtbescherming, beide kun nen zij maar weinig afdoend werk verrichten, als zij niet op den steun van alle burgers kun nen rekenen. Ieder helpe dus naar zijn vermo gen en.... men lacht toch niet om de luchtbe scherming, zooals, naar wij in de vergadering met verbazing vernamen, nog maar al te veel wordt gedaan. Het geldt hier een belang voor allen! DOODELÏJKE VAL VAN EEN HEK. Maandag is het 4-jarige meisje C. B. de Wit bij het spelen van een hek in de St. Laurens- straat te Rotterdam gevallen. Zij had oogen- schijnlijk geen verwondingen en is naar huis ge gaan. Tengevolge van haar val had zij echter waarschijnlijk ernstige inwendige kneuzingen opgeloopen, want 's nachts is de kleine overleden. ROTTERDAM VEEMARKT. Totaal aanvoer 2887. Paarden 174. Veulens 37. Magere runderen 637. Vette runderen 735. Vette kalveren 40. Graskalveren 178. Nuchtere kalveren 648. Schapen 234. Varkens 2. Bokken en geiten 93. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 76, 2e lew. 62, 3e kw. 3448. Vette ossen le kw. 68, "le kw. 62, 3e kw. 3648. Stieren le kw. 58, 2e kw. 52, 3e kw. 46. Vette kalveren le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 5370. Schapen le kw. 47, 2e kw. 42, 3e kw. 30. Graskalveren 2e kw. 52, 3e kw. 42. Nuchtere kalveren le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35. Slachtpaarden le kw. 49, 2e kw. 43, 3e kw. 31. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw. 14. Zuiglammeren le kw. 11, 2e kw. 9, 3e kw. 7. Nuchtere fokkalveren le kw. 30, 2e kw. 25, 3e kw. 20. Slachtpaarden le kw. 220, 2e kw. 180, 3e kw. 110. Werkpaarden le kw. 330, 2e kw. 250, 3e kw. 120. Hitten le kw. 220, 2e kw. 185, 3e kw. 110. Veulens le kw. 70, 2e kw. 55, 3e kw. 35. Stieren le kw. 260, 2e kw. 205, 3e kw. 145. Kalfkoeien le kw. 275, 2e kw. 200, 3e kw. 140. Melkkoeien le kw. 270, 2e kw. 200, 3e kw. 140. Varekoeien le kw. 190, 2e kw. 150, 3e kw. 130. Vaarzen le kw. 150, 2e kw. 130, 3e kw. 90. Pinken le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 70. Gras- kalveren le kw. 58, 2e kw. 42, 3e kw. 25. Bok ken en geiten le kw. 9, 2e kw. 7, 3e kw. 4. Vette koeien en ossen, aanvoer iets korter, handel traag, prijzen le en 2e kwal. ossen iets stijver, verder onveranderd. Prima koeien tot 80 cent, prima ossen 74 cent. Stieren, aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen lager. Vette kalveren, aanvoer korter, handel tamelijk, prij zen constant, prima 115. Schapen en lammeren, aanvoer iets minder, handel matig, prijzen als gisteren. Zuiglammeren, aanvoer ruimer, handel matig, prijzen lager. Nuchtere slacht- en fokkal veren, aanvoer korter, handel willig, prijzen hooger. Paai'den, aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen slachtpaarden iets stijver. Kalf- en melk koeien, aanvoer iets grooter, handel flauw, prij zen onveranderd. Varekoeien, aanvoer als rige week, handel sleepend, prijzen iets lager Vaarzen en pinken, aanvoer klein, handel traag, prijzen iets lager. Graskalveren, aanvoer iets grooter, handel sleepend, prijzen onveranderd. Bokken en geiten, aanvoer als vorige week, han del matig, prfjzen niet geheel prijshoudend. Twee en een lialf jaar geëischt tegen dienstweigeraars. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft gis teren terecht gestaan de 20-jarige J. M. te Fïn- sterwolde, die door den Bosschen krijgsraad was veroordeeld wegens dienstweigering te Gro ningen. Hij legde het koninklijke woord betreffende geestelijke en moreele herbewapening aldus uit, dat we moeten strijden „voor het leven", waar mede hij den militairen dienst en eiken daarvoor in de plaats gestelden staatsdienst strijdig achtte. De eisch was 2'/« jaar. Tegen den 20-jarigen J. J. Z. werd dezelfde straf geëischt. Voor hem trad mr. H. J, Marius Gerlings uit Utrecht als verdediger op, die erop wees, dat men hier met een geval van onverzet- telijken wil te doen had. Verdediger achtte het een schoone taak voor het Hof, te onderzoeken of hier inderdaad wat naar zijn meening zoo was uitsluitend principieele overwegingen hebben gegolden. En dan ware een straf, zooals men die een zwaren misdadiger oplegt, nl. dertig maanden gevangenisstraf z.i. zeker misplaatst. Het Hoog Militair Gerechtshof zal later uit spraak doen. Deimonte Zalm per groot blik Sardines Philippe& AA Canaud per blik 46, JmO Fijnste Mayonnaise ilfl per flacon 40, mU Goudmerk Thee per ons Gevulde IJsbonbons per Vs pond Echte Honingkoek JP in carton, per stuk MmmJ j ALBERT HEIJN Voordceligste Kruuleniersbedrijl in Nederland (Adv. ingez. Med.) Defensie eischt weer groote bedragen. Wetsontwerp bij Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ont werp van wet tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk (Defensie) der rijks- begirooting voor 1939. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Voor de marine-vliegkampen is in totaal noodig: voor „De Kooy" ƒ467.500. voor „De Mok" ƒ294.000.— voor Schellingwoude262.100. voor 'Veeref 216.000. Daarenboven voor terreinuitbreiding van „De Kooy" nog een bedrag van f 50.000. Voor aanbouw, aankoop, bewapening en uit rusting van schepen, vaartuigen en vliegtuigen is een hooger bedrag van f 1.354.000 aange vraagd. Hiervan is noodig f 354.000.voor ver dubbeling van de luchtafweerbewapening van Hr. Ms. „Tromp" en de daarmede verband houdende aanschaffing van munitie. Voorts zijn gelden aangevraagd voor 19 vliegtuigtorpedo's bestemd voor de torpedo- vliegtuigen, welke in aanbouw zijn en eerder gereed zullen komen dan aanvankelijk werd voorzien. Tenslotte is in dit bedrag begrepen f 600.000 voor de defensieve uitrusting van koopvaardij schepen Voor materieel der artillerie met toebehoo- ren; geniematerieel en uitgaven voor de mili taire luchtvaart is een hooger bedrag van f 18.890.000 aangevraagd. Hiervan zijn be stemd voor: aanschaffing van houwitsers met bijbehoorende munitie f 12,850.000. Uitbreiding van den munitievoorraad voor luchtdoelgeschut f 5.000.000. Aanschaffing van 100 vuurmonden van 4.7 c.M. (pantserafweergeschut) fl.000,000. Aanschaffing van transportrijwielen voor het ver-voer van radiotoestellen, ingedeeld bij de bereden artillerie f40.000. Aangezien het een dringende eisch is het artilleristisch vermogen van onze weermacht te verhoogen, zal zoo spoedig mogelijk over houwitsers van 10.5 c.M. moeten worden be schikt. Zeer spoedige beschikbaarstelling daarvan is vereischt mede met het oog op het voor nemen de opleiding van het voor de bediening van deze houwitsers te bestemmen personeel reeds 1 October a.s. te doen aanvangen. Voor nieuwe gebouwen en werken is een verhooging gevraagd van f 3.125.000. waarvan bestemd is f 2.290.000 voor magazijnen voor berging van materieel en munitie. Dit laatste bedrag is noodig om te kunnen voorzien in de vereischte bergruimte voor materieel en mu nitie, dat in een belangrijk sneller tempo zal worden afgeleverd dan oorspronkelijk was te verwachten. Voor uitbreiding van het centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Woer den is f 205.000 in de gevraagde verhooging van f 3.125.000 begrepen. Voor kleeding, uitrusting, ledergoed, ver- plegingsvoertuigen en verdere intendance- goederen wordt een verhooging gevraagd van f 7.247.000, waarvan bestemd is voor aanschaf fing van intendancegoederen f 6.932.000. Dit ontwerp van wet heeft tengevolge een verhooging van den geheelen dienst met f33.141.655, waarvan een verhooging met f 32.226.000 op den kapitaaldlenst.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11