Parana-delfa een uitkomst voor onze boeren en tuinders? Prachtige grond en gematigd klimaat. ....Een krachtig, slank figuur Van der Linden's Bakkerijen rïï5rrr$$1 AGENDA. (BREEMENs WOENSDAG 28 JUNI 1939 HASREEM'S DAGBUAD 2 En aan goede producten bestaat in Argentinië behoefte. Ir. van Kretschmar van Veen vertelt van zijn onderzoekingsreis. Dezer dagen had een vertegenwoordiger van het A. N. P. een onderhoud met Jhr. ir. H. J. van Kretschmar van Veen, inspecteur bij den cul- tuur-technischen dienst van den Wieringermeer- polder, die eenigen tijd geleden in ons land is teruggekeerd van een studiereis naar Argen tinië, welke hij tezamen met ir. B. D. H. Teilegen in opdracht van een groep Nederlandsche finan ciers heeft gemaakt, om een onderzoek in te stellen naar de inpolderings- en kolonisatiemo gelijkheden van het Deltagebied van de Rio Pa rana, ten noorden van Buenos Aires. Ir. Teilegen keert in den loop van Juli naar Nederland terug, waarna beide deskundigen spoedig hun zeer uitvoerig rapport gereed hopen te hebben. Zeer gunstige indrukken Behoudens een verblijf van enkele weken te Tres Aroyos en verschillende besprekingen te Buenos Aires heeft ir. Kretschmar ongeveer vier en een halve maand in de Parana-delta vertoefd. De totale oppervlakte van deze delta bedraagt 600.000 h.a., waarvan 100.000 h.a. eigendom zijn van de provincie Buenos Aires, Dit gebied wordt doorsneden door de vele zijarmen en takken, zoowel van de Parana-rivier als van de Uru- guay-rivier, die het verdeelen zoowel in eiland jes met een oppervlakte van slechts enkele hectaren als in eilanden van 20.000 h.a., dus on geveer ter grootte van de Wieringermeer. Op en kele randgebieden zijn hier en daar boerenbe drijven gevestigd, die op primitieve wijze tuin bouw en fruitteelt beoefenen. Primitief moet deze bebouwing reeds daarop zijn, omdat tel kenmale bij hoog water de deltagronden on- derloopen, zoodat de huizen en schuren op palen zijn gebouwd. Van beteekenis zijn deze bedrijf jes dan ook niet, al kunnen de hier gevestigde boeren ook redelijk rondkomen, doch praetisch kan men zeggen, dat het geheele gebied nog vrij is en op ontginning voor intensieve bebouwing ligt te wachten. Daartoe is slechts noodig bedijking en inpolde ring van de laaggelegen gedeelten, bemaling van de ingepolderde gebieden, op de wijze als ook in de Biesbosch gebeurt, een werk dus, dat onzen Nederlandschen ingenieurs al bijzonder vertrouwd is en waaromtrent ir. Teilegen aan stonds na- zijn terugkeer waarschijnlijk interes sante bijzonderheden zal kunnen mededeelen. Ir. van Kretschmar van Veen heeft in het bij zonder de landbouwmogelijkheden, bodemge steldheid en marktsituatie bestudeerd. Voor het kolonisatieprobleem is van het groot ste belang, dat het deltagebied gelegen is, in een gematigde luchtstreek, met een gunstiger klimaat dan het Nederlandsche, maar overigens zelfs nog niet subtropisch. Er groeien dan ook, evenals in het Nederlandsche polderland, wilgen en popu lieren en als het land eenmaal ingedijkt is en het Friesche of roodbonte vee er graast, zal het in vele opzichten aan het Hollandsche polder landschap herinneren. Ir. van Kretschmar heeft verscheidene grondmonsters meegebracht die zijn onderzocht en geanaliseerd door prof. dr. J. Hudig, hoogleeraar in de landbouw- scheikundc aan de landbouwhoogeschool te Wageningen. Deze heeft reeds gerap porteerd, dat de samenstelling van den grond van een zeldzaam ideale struc tuur is, die bij groote bevochtiging voor bevordert door het eten van VAN DER LINDEN'S Zeeuwsch volkoren brood. BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TELEF. 13882 (Adv. Ingez. Med.) Heden: WOENSDAG 28 JUNI Frans Hals Theater: „De onzichtbare man" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ultimatum". Tooneel: De Ramblers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „*n Stel om te stelen", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Heldenbrigade" en „Moeder Carey's kuikens", 2 en 8.15 uur. Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. DONDERDAG 29 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Feestelijkheden ter eere van den verjaardag van Prins Bernhard. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Heemstede: Vergadering van den, gemeen teraad, 8 uur. 100 procent aan de productie kan deel nemen. De bodem is bedekt met een laag humeuzc veenachtige zwarte aarde, met veel minerale bestanddeelen, daar onder een laag humushoudende klei, ver volgens een tweede kleilaag en tenslotte zand. Volgens prof. Hudig vindt men een dergelijke bodemstructuur slechts in eenige zeer vruchtbare gedeelten van Ca- lifornië en van de Po-vlakte in Italië. Deze grond leent zich bij uitstek voor veeteelt en vooral voor tuinbouw en fruitteelt. Het spreekt vanzelf, dat men er in het groot vee zou kunnen fokken of er graan zou kunnen verbou wen, doch dat zou nooit op zoo gunstige voor waarden kunnen geschieden als verderop in de Pampus, waai' zooveel slachtvee en graan van daan komt, dat ook uit economische overwegin gen deze takken van Landbouw voor het Para- nagebied niet in aanmerking komen. Goede afzetmogelijkheden Daarentegen kwam ir. van Kretschmar bij zijn onderzoek van de markttoestanden en af zetmogelijkheden te Buenos Aires tot de con clusie, dat deze bloeiende reuzenstad met bijna 3.000.000 inwoners ongeveer een kwart van de geheele bevolking van Argentinië leeft daar bij een dringende behoefte heeft aan grooterên toevoer van versch fruit, versche groenten en zui velproducten van goede kwaliteit, alsmede van pluimvee en eieren. De meeste tuinbouwproduc ten worden thans aangevoerd uit het 1800 K.M, verwijderde Rio Negro-gebied, terwijl boter en kaas, waar Argentinië nog van uitvoert, in kwa liteit verre ten achter staan bij de Nederland sche producten. Ir. van Kretschmar is dan ook van meening, dat Nederlandsche tuinders, die in het Parana- gebied, dat voorzoover het voor inpoldering in aanmerking komt in zijn verste uithoeken slechts 100 K.M. van Buenos Aires verwijderd is, de hun vertrouwde producten van gelijke kwaliteit als in Nederland kunnen verbouwen, daarvoor op de markt van Buenos Aires goede prijzen zullen kunnen maken, los van de fluctuatie van de wereldmarkt en mits de afzet georganiseerd wordt, wat men bij de vestiging van een Neder landsche nederzetting gemakkelijk in de hand heeft. Het staat nog niet vast op welke wijze de plan nen verder zullen worden uitgewerkt. Verwacht wordt, dat er in Nederland voldoende belang stelling zal bestaan om, met steun van Argen- tijnsche zijde, het inpolderingswerk ter hand te nemen. De grondprijs behoeft per hectare niet grooter te zijn dan elders en zij, die er zich ves tigen zullen groote hypotheken ter beschikking kunnen krijgen, die op langen termijn kunnen worden afgelost, zoodat zij uiteindelijk op eigen grond zitten. Noodig, is, naast een klein bedrijfskapitaal voor den overtocht en de vestiging, in de aller eerste plaats grondige vakkennis, want het is juist daarom en om de goede reputatie van den Nederlandschen land- en tuinbouw, dat men in Argentinië gaarne zou zien, dat de Nederlanders de inpoldering van de Parana-delta krachtig aanpakken en er een bloeiende Nederlandsche kolonie op stichten. Koopers van Deensche juweelen- schat veroordeeld. Rechtbank legt geen gevangenisstraffen op. De rechtbank heeft Dinsdag uitspraak ge daan in de zaak tegen achttien personen, die als verdacht vap heling van gouden voorwer pen hebben terecht gestaan. Deze gouden voorwerpen waren van een diefstal afkomstig, die in den nacht van 19 op 20 December 1938 plaats had in de juwelierszaak van de firma I. Holm in Kopenhagen. Zij werden in ons land en hoofdzakelijk in bepaalde buurten van Rotterdam door den Deen R. O. H. Pe tersen van de hand gedaan. De rechtbank heeft den 32-jarigen juwelier M. B., die van Petersen 38 sieraden had gekocht of verruild en tegen wien een gevan genisstraf van drie maanden was geëischt, vrijgesproken. Ook sprak zij vrij de 27-jarige buffetjuf frouw N. H., de 52-jarige coupeuse E. B., en de 26-jarige verkoopster E. R., den 36-jarigen fabrikant R. G. S., de 39-jarige barhoudster J. S. en de 19-jarige muzikante P. K. De meesten van hen hadden kostbare voorwerpen van Petersen als geschenk in ontvangst ge nomen. Andere personen, die van Petersen een of meer gouden voorwerpen hadden ge kocht werden tot een geldboete van 25 gulden subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld. Het waren de 28-jarige caféhouder J. C. S., de 33- jarige W. W., en de 29-jarige buffetjuffrouw J.K. Tot een geldboete van 40 gulden, subs. 10 dagen hechtenis werden veroordeeld, de 35- jarige fabrikant H. G., de 42-jarige exploi tant van een bar M. A. van R„ de 45-jarige kellner G. M. den O. en de 33-jarige huis houdster P. v. d. D. De 40-jarige shipchandler A. M., die Petersen in goed vertrouwen bij het verkoopen van de sieraden had geholpen, werd tot een geldboete van f 100 subs. 10 da gen hechtenis veroordeeld. De zuster van de huishoudster, de 35-jarige buffetjuffrouw C. H. v. d. D. werd vrijgesproken. De rechtbank heeeft bij de veroordeelingen teruggave van sierraden gelast. Bijna alle verdachten wa ren uit Rotterdam afkomstig. PERSONALIA. Aan de Technische Hoogeschool slaagde voor het prop. examen voor werktuigkundig inge nieur N. Dijkshoorn te Haarlem. De „Yankee Clipper" vliegt verder. Naar Reuter uit Shediac in New Brunswick verneemt, is de „Yankee Clipper", die de openingsvlucht naar Southampton maakt en sinds Zaterdag te Shediac in New Foundland werd oipgehouden, Dinsdagmiddag naar Bot- wood in New Foundland vertrokken. UIT EEN HOOIBERG GEVALLEN EN GEDOOD. Het tienjai'ig zoontje van den heer J. Ossen drijver te Hooglanderveen is bij het hooien uit een hooiberg gevallen. Het kind kwam zoo on gelukkig terecht, dat het vrijwel onmiddellijk overleed. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwaar bewolkt tot betrokken met eeni gen regen. Iets koeler. Matige tot krach- tigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 68 F. 57 F. 60 F. De gisteren genoemde zwakke storingen ten Westen van Ierland, die toen nog weinig te be teekenen hadden, hebben in de afgeloopen 24 uur een flinke activiteit ontwikkeld. Zij doen den luchtdruk op de Britsche eilanden vanmorgen snel dalen. De windkracht is toe genomen, terwijl het weer er regenachtig is geworden, In Schotland en Ierland werden al flinke hoeveelheden afgetapt. De kern van dit depressiesysteem ligt ten Westen van Ierland. Het gebied van hoogen luchtdruk verplaatste zich van Frankrijk naar Duitschland, waar het weer nu is opgeklaard. Tengevolge van de nachtelijke uitstraling daalde de ochtendtem- peratuur en kwam plaatselijk ochtendnevel voor. Het depressiekerntje over Zweden is opge vuld. De luchtdruk is in geheel Scandinavië aanzienlijk toegenomen, zoodat hier nu een uitlooper van den hoogen druk over Duitsch land is gelegen. Over de Poolzee passeerde een depressie in Oostelijke richting. De temperatuur is in vrijwel geheel West- Europa gestegen, alleen op IJsland is het wat kouder geworden. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 1.57 uur; n.m. 14.25 uur. Strand berijdbaar van 7.0012.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Voor het candidaatsexamen voer electro- technïsch ingenieur te Delft ise geslaagd de heer H. Hoekstra te Haarlem. Voor het electró-technisch ingenieurs examen slaagde de heer P. A. Wegelin te Bloe- mendaal. TEVREDENHEIDSBETUIGING DER REGEERING AAN M. SPIER. Aan M. Spier, alhier, dirigeei'end officier van Gezondheid der le klasse, is de bijzondere tevredenheid der regeering betuigd voor de loffelijke wijze waarop 'hij met gelijktijdige uitoefening van zijn eigen functiën, gedurende de periode van Maart 1935 tot Februari 1939, zijn taak van fungeerend inspecteur bij den Dienst der Volksgezondheid, fungeerend resi dentie-arts voor Sumatra's Westkust en hoofd van de groepsgemeenschapsgezondheidsaf- deeling in de Minangkabau heeft vervuld. Hoofdambtenaar' fraudeerde ten behoeve der gemeente. Rechtbank van oordeel, dat gemeentebestuur van Weesp niet geheel vrijuit gaat. De Amsterdamsche rechtbank heeft Dinsdag uitspraakgedaan inde zaak tegen een ge schorsten hoofdambtenaar van de gemeente Weesp, die onlangs heeft moeten terechtstaan wegens fraude bij de steunverleening aldaar. De rechtbank heeft den man wegens fraudu leuze handelingen veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden, met een proeftijd van drié jaar en een geldboete van f 250, subsidiair dertig dagen hechtenis. De rechtbank overwoog bij het bepalen van de straf dat de gepleegde feiten zeer ernstig zijn, doch dat verdachte geen persoonlijk voor deel heeft gehad bij zijn onrechtmatige hande lingen. Hij heeft slechts de bevoordeeling van de gemeente, ten koste van het rijk, op het oog ge had. Het gemeentebestuur gaat in deze, aldus de rechtbank, niet geheel vrij uit, daar het in gebreke is gebleven bij het vereischte toezicht. Daardoor is het plegen van onrechtmatige han delingen in de hand gewerkt. De officier van justitie had in zijn requisitoir een gevangenisstraf voor den tijd van tien maan den geëischt. CORRESPONDENTIE VOOR MILITAIREN. Opheffing Veldpost. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli de Veldpost zal worden opgeheven. Op correspondentie bestemd voor militairen behoort derhalve van 1 Juli a,s. af, de plaats van bestemming te worden vermeld. CRICKET IN ENGELAND. Yorkshire 83 en 310 sloeg Derbyshire met 276 runs. Derbyshire werd 2 maal voor 20 en 97 aan den kant gezet. Smailes die in de eerste innings 411 bowlde, nam in de 2de innings alle Der- byshire-wickets voor 47 runs. een buitengewoon fraaie prestatie. Middlesex 261 wint met innings van Hampshire 93 (Smith 623, de amateur Peebles 423) en 143. Na een spannenden eind strijd wint Notts 222 en 207 (Watt 6—67) van Kent 176 en 240 (Butler 587). Surrey 278 en 2409 (Pollard 563) tegen Lancashire 199 en 305 (Oldfield 131, Gover 457) was al even spannend. Surrey won met 14 runs. Somerset 223 en 891 wint van Leicestershire 119 en 192 (Wellard 449). Oxford University 178 en 324 (Wood 677) wint van Sussex 169 en 277 (Eagar 666). Worcestershire 386 en 775 wint van Gloucestershire 236 en 226 (Martin 560, Perks 591), Warwickshire 3909 en 1383 tegen Northamptonshire 378 (Hollies 5130) eindigde in een draw. WANDELSPORT. DIT JAAR GEEN AARDBEIENMARSCH. De jaariijksche aardbeienmarsch die ge woonlijk door de Kennemer Wandelclub wordt georganiseerd zal dit jaar geen doorgang kunnen vinden. Verschillende omtsandigheden hebben ertoe geleid de Kennemer Wandelclub tot het besluit te brengen den bekenden marsch tot 1940 uit te stellen. VEREENIGING VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. A vondpractijkonderwijs in timmeren en autotechniek komt. M. T. S. VERHEUGT ZICH IN GROOTEN BLOEI. In de jaarvergadering van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem, onder voorzitterschap van ir. A. G. de Koningh, werd o.a. het volgende medegedeeld: De Ambachtsschool. Evenals het vorige jaar is ook in 1938 het getal eerste klassen metaalbewerkers uitge breid. waartoe de gelegenheid was ontstaan, doordat de cursusduur der ambachtsschool van 3 in 2 jaren was omgezet. Door ouders van enkele leerlingen werd verzocht hun zoon in de gelegenheid te stellen een tweede diploma te behalen, terwijl weer anderen hun zoon nog voor de tweede maal in de 2e klasse geplaatst wenschten te zien. Door deze maatre gelen bleef het getal leerlingen nagenoeg ge lijk. Het aantal leerlingen van de avondvaktee- kenschool is aanmerkelijk grooter geworden en wel, omdat op verzoek van de betrokken organisaties het onderwijs aan drukkers en zetters, wat tot nu toe buiten subsidiever- band stond, met ingang van 1 October 1938 bij de avondvakteelcenschool werd gevoegd. In de bestuursvergadering van 14 Novem ber 1938 is besloten, dat met ingang van 1 October 1940 avondpractijk-onderwijs zal wor den gegeven in de vakken timmeren en auto techniek, waarvoor reeds de noodige stappen zijn gedaan In 1938 is ook het aantal leerlingen, dat onderwijs volgens titel II der nijverheidson- derwijswet ontving, gestegen. Een tweetal lokalen werd gereorganiseerd. Het werk hiervoor geschiedde door de leer lingen onder leiding van den leeraar. Aan de examencommissie voor werktuig kundigen ter koopvaardij werd tweemaal een lokaal afgestaan voor het afnemen van practij kexamens. Door vertegenwoordigers van diverse firma's werden lezingen gehouden over de door hun firma geleverde materialen. Onze ambachtsschool werd bezocht door eenige directeuren en leeraren van andere scholen, die kennis kwamen nemen van het door ons gegeven onderwijs in de autotech niek volgens titel II der N.O.-wet. 20 leerlingen van den voorbereidenden cur sus, die examen voor de M.T.S. aflegden, zijn allen geslaagd. Van den machinistencursus behaalden 4 leerlingen het voorloopig diploma. Het aantal gediplomeerde leerlingen van de ambachtsschool bedroeg in 1938: 252, van de avondvakteekendschool en de cursussen voor behangers, stoffeerders en schoenma kers: 59. Het totaal aantal leerlingen, dat op 31 De cember 1938 onderwijs ontving onder leiding van den directeur van de ambachtsschool be droeg: 1077. Geconstateerd is dat de moeilijkheden, ver bonden aan het innen van de schoolgelden, nog steeds stijgen, terwijl ook het koopen van boeken, zooals dit de laatste jaren van hooger- hand is voorgeschreven, tot vele moeilijkhe den aanleiding geeft. De Middelbare Technische School. De M.T.S. begon in Januari 1938 met 517 leerlingen. De aanmelding voor den nieuwen cursus wat dit jaar opnieuw grooter dan in het vorige jaar. Ingeschreven werden 342 candidates: tegen het vorige jaar 336. Slechts 166 nieuwe leerlingen konden worden toege laten, waarvan 53 leerlingen in het 2e studie jaar, op grond van hun einddiploma H.B.S. B 5-j. c. De afdeeling Vliegtuigbouwkunde heeft dit jaar in het laatste studiejaar een bezet ting van slechts 11 leerlingen omdat dit vier de jaar nog slechts bestaat uit leerlingen, voortgekomen uit de afdeelingen werktuig bouwkunde en Scheepsbouwkunde. In het af geloopen jaar was de bezetting echter in het eerste jaar 29, in het 2e jaar 24 en in het practisehe leerjaar 24 leerlingen, zoodat de volgende jaren een veel grooter aantal vlieg tuigbouwkundigen zal worden afgeleverd. In verband met de onzekere toestanden blijft het aantal vliegtuigbouwkundigen be perkt, hoezeer ook de vooruitzichten beter worden. Dit jaar schonk het Steunfonds een zeer moderne snelloopende draaibank voor eigen gebruik en ten behoeve van het practicum machanische technologie, een machine, die door Rademakers en Esmeyer op de markt is gebracht. Ook in 1938 was de vraag naar afgestu deerden van de M.T.S. zeer groot, zoodat nagenoeg alle afgestudeerden spoedig een Gebrandschilderd glas-in-lood-raam op wit geëtst opaline glas (ontwerp N. Schrier). Het is uitgevoerd in het atelier Schrier en De Ru te Haarlem en geplaatst in den rooksalon eerste klas van het mailschip „Oranje". .■•■■V -f'? ,1 1 K. BRANDSTOFFEN steilcH nooit ieUuc HAARLEM TELEFOON 10070. (Adv. Ingez. Med.) plaats konden vinden. Uit het jaarverslag is gebleken, dat aan het einde van het jaar 1938 in totaal nog slechts 14 werkloos waren van de 1262 afgeleverden. Zij nog vermeld, dat naar alle waarschijnlijkheid de afgestudeerden van dit jaar (1939) reeds een plaats hebben ge kregen, voordat zij het eindgetuigschrift heb ben behaald; waarbij echter in rekening moet worden gebracht het groote aantal, dat opge roepen is voor het vervullen van den militai ren dienstplicht. De totale bezetting was op 1 September 1938 522 leerlingen waarvan 408 in de school en 114 in het practisehe leerjaar. Resumeerende kan worden gezegd, dat evenals in de vorige paren de M. T. S. zich in een grooten bloei verheugt en in nog groo- tere mate goede vooruitzichten biedt aan haar afgestudeerden. De steeds toenemende aanmelding van nieuwe leerlingen tegenover de nog betrek kelijk geringe toelatingsmogelijkheid, heeft ertoe geleid, dat in 1938 een voorstel moest worden gedaan om over te gaan tot spoedige uitbreiding van de M.T.S. Evenwel was niet de mogelijkheid om het aantal leerlingen te kunnen verhoogen de voornaamste reden van .deze uitbreiding Deze bestaat uit redenen van school-techpischen en onderwijstechni- schen aard. Het gebrek aan teeken- en les lokalen heeft door de steeds stijgende bezet ting geleid tot onhoudbare toestanden, die niet langer bestendigd kunnen blijven, en waardoor de uitbreiding allernoodzakelijkst is geworden. Op grond hiervan heeft ook de mi nister van O., K. en W. het plan goedgekeurd. In de zomervacantie hoopt men met de ver bouwing te .kunnen beginnen. De cursus M.U.L.N.O., waartoe verleden jaar werd besloten mocht eerst in April de Ko ninklijke goedkeuring verkrijgen. Gehoopt wordt dat dit jaar met dezen cursus kan wor den begonnen. Het jubileum van de M.T.S. De aandacht moet worden gevestigd op het a.s. jubileum van onze M.T.S.. In Septem ber 1939 is het 20 jaren geleden, dat aan de M. T. S. de eerste lessen werden gegeven. De Vereeniging van leeraren aan de school, het corps van leerlinfgen en de Vereeniging van afgestudeerden hebben besloten dit feit op feestelijke wijze te vieren. Het bestuur heeft gemeend zich daarbij te moeten aansluiten en is in staat, dank zij de hulp van het Steun fonds een tooneelvoorstelling aan te bieden aan alle leerlingen van de M.T.S. Deze zal plaats vinden op Vrijdag 27 October a.s., terwijl het voornemens is Zaterdag 28 Octo ber een receptie te houden voor allen, die be langstellen in de M.T.S.. Het Gemeentebe stuur zal als groot blijk van belangstelling op dien dag de genoemde besturen en haar vol gers ten Stadhuize ontvangen. Tenslotte sprak de voorzitter namens de al- gemeene vergadering de waardeering en den dank uit voor het werk van beide, directeuren de leerkrachten en het verdere personeel van beide scholen, die onder zeer moeilijke om standigheden met groote toewijding en opge wektheid hun taak hebben vervuld. De promotie van Dr. W. B. Smit* Groote belangstelling. Zooals wij reeds in ons vorig nummer mede» gedeeld hebben heeft Dinsdagmiddag aan de Rijksuniversiteit te Utrecht onder groote be langstelling de promotie plaats gehad van den heer W. B. Smit, directeur van den Gemeente lijken Geneeskundigen en Gezondsheidsdienst te Haarlem tot doctor in de medicijnen, op proef schrift getiteld: „Het vraagstuk der zieken verpleging voor de gemeenten". Onder de groote schare belangstellenden, die deze promotie in de senaatskamer der Rijks universiteit bijwoonden, merkten wij o.a. op het voltallige college van B. en W. van Haarlem, dr. Lindenberg, secretaris van de Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunde, alsmede tal van geneesheeren uit Haarlem en collega's van den heer Smit. Als paranymphen fungeerden de heer M. Smit een broer van den promovendus en mr. Van Krieken. De promotor prof. dr. J. M. Baart de la Faille feliciteerde dr. Smit met den zoo fraai verwor ven titel. Bij uw promotie heeft het, aldus de promotor, geenszins aan belangstelling ontbro ken, vooral in verband met liet vraagstuk, dat door u in uw proefschrift werd behandeld. Bij de Haarlemsche regeling der ziekenhuis verple ging is politiek geenszins de drijfveer, doch be rust alles op het algemeen belang en de volks gezondheid wordt ten zeerste gediend. Vele andere gemeenten zullen hieraan een voorbeeld kunnen nemen. Na afloop vond een druk bezochte receptie plaats in hotel Des Pays Bas. SPREEKUUR WETHOUDER REINALDA. De heer M. A. Reinalda is verhinderd a.s. Vrijdag zijn wekelijksche spreekuur te houden Dat zal hij nu Zaterdagmorgen elf uur houden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2