Noorderbad Vuurwerk Waar komt het vandaan BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 28 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE OMSTREKEN j HAARLEMMERMEER „Het Witte Kruis". Het conflict geëindigd. Na talrijke besprekingen heeft de burgc meester van Haarlemmermeer een regeling getroffen die zeer vermoedelijk de beide par tijen van de afdeeling Haarlemmermeer van Het Witte Kruis, die in conflict met elkaar kwamen uit zelfstandigheidsoverwegingen en ook over andere punten, weer tot elkander brengen zal. Een concept van nieuwe statuten en huis houdelijk reglement is door den burgemeester ontworpen en thans ter bespreking voorgelegd aan den Kring Hoofddorp. Hierin is aan de bezwaren van de leden van de nieuwe vereeni- ging voor wijkverpleging in Badhoevedorp te gemoet gekomen. De aangebrachte veranderingen betreffen in de eerste plaats het bestuur. De vereeniging zal een centraal bestuur krijgen van 13 leden (6 x twee leden met een door het Gemeente bestuur te benoemen lid). Dit bestuur krijgt naast zich een dagelijksch bestuur van vier 'leden. Verder krijgt het kringbestuur grooter vrijheid van handelen wat betreft het regelen van eigen huishoudelijke aangelegenheden. De groote ledenvergadering van alle afdee- lingen in Haarlemmermeer zal op Vrijdag 7 Juli a.s. bijeenkomen, ten einde over deze ver andering te beslissen. Na aanvaarding van dit concept zal de nieuwe vereeniging voor wijk verpleging in Badhoevedorp in ledenvergade ring bijeenkomen om over deze kwestie een beslissing te nemen, tot liquidatie over te gaan en terug te keeren in de oude vereeni ging „Het Witte Kruis". Dit zal dan na meer dan een jaar het einde beteekenen van het conflict. WIJZIGING DER POLITIE-VERORDENING. Door den burgemeester wordt aan den raad voorgesteld eenige wijzigingen aan te brengen in de Algemeene politieverordening. De wijzigingen zijn de volgende: Verboden zal zijn; het vervoeren of aan wezig hebben van wilde dieren, die voor den mensen gevaarlijk kunnen zijn. Zonder toestemming van B. en W. op te richten of in exploitatie hebben een z.g. volks logement, slaapstede of inrichting tot het ver schaffen van nachtverblijf. Het houden van speelautomaten op of aan den openbaren weg of voor het publiek toe gankelijke plaatsen of winkels. Het voor vo'.kslogementhouders en opkoo- pers niet aanwezig hebben van een register volgens model en inrichting, door B. en W. vastgesteld, ten einde dit op eerste vordering aan de politie te ver toon en. Het hebben van een z.g. autokerkhof. Het bewaren aan wegen, tuinen, erven of open terreinen, welke van den openbaren weg af zichtbaar zijn van oud ijzer, glas, afbraak, vuilnis, puin, onbruikbare of aan hun bestem ming onttrokken auto's, motorwagens of an dere rij- of voertuigen of onderdeelen daar van. GEMEENTERAAD De raad der gemeente Haarlemmermeer komt Donderdagmiddag te vier uur in ver gadering bijeen. ZANDVOORT De verjaardag van Prins Bernhard HEEMSTEDE Het vuurwerk. Het programma voor het zee-vuurwerk, dat op Donderdag 29 Juni, ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard voor het Noor derbad wordt afgestoken, is als volgt samenge steld: 1 Openingsprogramma, 2 Feestverlichting door oranjemagnesium, 3 Salvo luchtvuurwerk, 4 Groot drievoudig magnesium wonderfront met giroscoopzon, 5 Salvo luchtvuurwerk, 6 Bril- lant decoratiefront. Chineesche pronkwaaier, 7 Salvo luchtvuurwerk. 8 Mechanisch nummer: een ruiter te paard, 9 Salvo luchtvuurwerk, 10 Telegraaf, 11 Salvo luchtvuurwerk, 12 Ben- gaalsche verlichting, 13 Salvo luchtvuurwerk, 14 Kleurenspel: zigzag lïchtkogel met gloriazon, 15 Salvo luchtvuurwerk, 16 Groot Japansch Excelsiorfront, 17 Salvo luchtvuurwerk, 18 Stij gende bloemkorf, 19 Salvo luchtvuurwerk, 20 Groote electrische Niagarawaterval, 21 Salvo luchtvuurwerk, 22 Feestverlichting door rozet van magnesium licht, 23 Groot slotnummer be staande uit „een verrassing". SCHOOLREISJE. Dank zij de medewerking van velen was het mogelijk ook dit jaar een schoolreisje te ma ken met de drie laagste klassen van school C. In drie autobussen ging de reis naar Amster dam. Juist toen de kinderen achter het Centraal Station waren uitgestapt en klaar stonden om met de pont over te varen, kwam de „Oranje", het prachtige nieuwe schip van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, statig het IJ afvaren. Het bezichtigen van de sluizen aan het begin van het Groot-Noord-Hollandsch kanaal, e.a, vonden de kinderen ook interessant. De reis werd in de bussen door een heel mooi gedeelte van Amsterdam voortgezet naar Artis. Het behoeft wel geen betoog, dat kinderen hier eenige uren volop genoten hebben. Na Artis ging de reis met een omweg door de stad naar Schiphol. Hot geregeld opstijgen en dalen van allerlei machines boeide de kin deren buitengewoon en zij waren graag nog wat gebleven om van. dit wonderlijk schouwspel te genieten, doch de afspraak was: half zes thuis en duswerd de reis door de Haarlemmer meer en het met rozen begroeide Heemstede voortgezet naar de badplaats, waar de „reizi gers'' precies op tijd aankwamen. SCHUURTJES AFGEBRAND. Doordat een tweetal kleuters van ongeveer vijf jaar in een schuurtje achter een leeg staande woning in de Hugo de Grootstraat met vuur speelden, geraakte dit schuurtje in brand. Onder hetzelfde dak bevond zich een tweede schuurt je van het naastgelegen perceel bewoond door de familie W, Draver. Toen de heer Drayer door zijn dochtertje werd ge waarschuwd. dat er brand in het schuurtje was. waarschuwde hij op zijn beurt de brand weer, die spoedig ter plaatse was. Met twee stralen op de motorspuit was het brandje, dat zich ernstitr Het aanzien, spoedig bedwongen. De beide schuurtjes, waarvan het eene veel huisraad van de familie Dr. bevatte, brandden totaal uit. Van de leegstaande woning ver brandden een paar kozijnen en deuren van de benedenverdieping Van de omliggende wo ningen sprongen vele ruiten en blakerde de verf, tot langs de dakgoten. Steunregeling voor werkloozen. Aftrek van verdiensten van dienstboden. In een schrijven aan den gemeenteraad herinneren B. en W. aan de circulaire van den Minister van Sociale Zaken, d.d. 31 De cember j.l. inzake de vrijstelling van alle ver diensten door gezinsleden van ondersteun den, verkregen met het verrichten van ge- zinsarbeid van huishoudelijken aard, voor aftrek van het steunbedrag. Deze circulaire, zoo vervolgen B. en W. welke uiteraard alleen bestemd was voor de gemeenten, waar de rijkssteunregeling voor werkloozen van toepassing ft, heeft toch in de eerste vergadering van ons college in dit jaar een punt van bespreking uitgemaakt. In beginsel werd er toen wel vor gevoeld, hoewel reeds verschillende vragen, o.a. om trent de kosten, naar voren kwamen, welke nadere bestudeering noodig maakten. Beslo ten werd daarom ook het advies van de com missie voor de werkloozenzorg in te winnen. Tijdens de raadsvergadering van 6 Januari j.l. werd door een der raadsleden gevraagd of in deze gemeente de bovenbedoelde circulaire toepassing zou vinden, waarop door één dei- wethouders een bevredigend antwoord werd gegeven. Er kon niet tot uitvoering worden over ge gaan zonder wijziging van de steunregeling. In verband daarmede moest met de com missie voor de werkloozenzorg overleg wor den gepleegd. Dit overleg geschiedde aan vankelijk schriftelijk, doch in veóband met een inmiddels ontvangen nadere circulaire en op grond van opgemaakte berekeningen, werd mondelinge behandeling in de commissie noodig geacht. In de daartoe belegde vergadering van 26 Januari 1939 waren de leden der commissie na bespreking algemeen van oordeel, dat de te behandelen materie bezwaarlijk zonder nadere bestudeering zou kunnen plaats heb ben. De behandeling van dit ontwerp heeft vervolgens opnieuw plaats gehad in de com missievergadering van 4 Mei 1939. De meerderheid der commissie bleek van oordeel, dat de in de circulaire aangegeven regeling niet tot gevolg zal hébben, dat het aanbod van dienstboden greoter zal worden en dat geen overgang zal plaats hebben van de fabrieken en werkplaatsen naar de huis houding. Deze meening, welke ook de meerderheid in het college van B. en W. deelt, wordt gesteund door de ondervinding, welke In andere ge meenten met de toepassing der regeling is opgedaan. Bovendien zijn de kosten van uit voering der regeling van zoodanigen omvang, dat ook daaraan terdege aandacht dient te worden geschonken. Uit een opgemaakte be rekening toch blijkt, dat toepassing der rege ling zonder dat in den werkkring der doch ters van werkloozen eenige wijiziging ko>mt, een hoogere uitgave vcor steun vordert van rond f 7.000 per jaar. Mocht, zocals de minderheid der commissie en ook de minderheid in het college van B. en W. meent, de door den minister aangegeven regeling wel resultaat opleveren, dan zouden deze kosten nog stijgen. Voorts wijzen B.:en W. nog door een voor beeld op één der' groote onbillijkheden welke de invoering der regeling met 'zich zóu bren gen. Een gezin bestaande uit man, vrouw en 3 zoons van resp. 15, 17, en 19 jaar en een gezin van man, vrouw en 3 dochters van resp. 15, 17 en 19 jaar ontvangen, als allen werkloos zijn, een zelfde steunuitkeering. „Nemen we nu aan, dat van beide gezinnen de kinderen werken dan wordt bij toepassing van de in de circulaire bedoelde regeling, bij het bepalen van den steun van het gezin met zoons de helft van de verdiensten in minde ring gebracht op den steun, terwijl bij het gezin met meisjes de steunuitkeering geen enkele vermindering ondergaat. Zonder na dere toelichting zal voor ieder de niet te ver dedigen ongelijkheid van behandeling duide lijk zijn". Naast de reeds genoemde bezwaren tegen de ïegeling moeten naar de meening van B. B. en W. ook de onbillijkheden, welke zij met zich zou brengen, niet over het hoofd worden gezien. De minderheid in het college verwacht, evenals de minderheid in de commissie voor de werkloozenzorg, wel resultaat van de door den Minister aangegeven regeling en meent, dat het, ondanks de daaruit voortvloeiende extra kosten en ondanks de onbillijkheden, welke de regeling bevat, toch op den weg dei- gemeente ligt om mede te werken aan het door den Minister beoogde doel. De meerderheid in het college van B. en W. is daarentegen met de meerderheid in de commissie voer de werkloozenzorg, van oor Zandvoort - PRINS BERNHARDDAG Donderdag 29 Juni 2 u. Gecostu- meerd en Hinderniszwemmen. Groot Nachtfeest. Reist op avondretours. deel, dat geen resultaat van de regeling is te verwachten en voorts, dat op grond van de hooge kosten, welke de invoering zou vorde ren en bovendien met het oog op de onbil lijkheden welke zich zullen voordoen, dat niet tot wijziging van de steunregeling voor de werkloozen, als ais gevolg van bovengenoemde circulaire moet worden overgegaan. TWAALF WONINGEN VOOR OUDEN VAN DAGEN. In de Raadsvergadering van 25 Mei 1939 werd vastgesteld het ontwerp van herziening Lie van het uitbreidingsplan voor het gedeelte dat betreft de terreinen gelegen ten noorden van de Kastanjelaan. B. en W. stellen nu voor het plan definitief vast te stellen. De gronden zijn op het oogenblik in gebruik als tuin, doch kunnen door een korten weg ter breedte van 9 tot 10 M. in verbinding met de Kastanjelaan worden gebracht. Op deze wijze kunnen er dan 12 woningen voor ouden van dagen worden gesticht. BESTRATING ZANDVOORTSCHELAAN. B. en W. stellen den Raad voor, hun een cre- diet te verleenen van f 3200 voor het aan brengen van een bestrating van klinkerkeien op de Zandvoortschelaan van den Heerenweg tot nabij de Laan van Bloemenhove. VACATURE AAN DE DREEFSCHOOL. Mejuffrouw J. van Coelen heeft aan den ge meenteraad ontslag verzocht als onderwijzeres aan de Dreefschool, in verband met haar be noeming bij het buitengewoon lager onderwijs te 's-Gravenhage. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot* mej. M- Knot, prop. bij de Doopsgez. Broederschap ontving een be roep van de gemeente Zijldijk (Gron.). HILLECOM DE HANZE. Onder leiding van den heer G. B. Kroon hield de Hanze gisteravond in Hotel Sistermans een goed bezochte vergadering. Nadat de heer De Jong een uitgebreid verslag van den Centralen Raad had uitgebracht, volgde een langdurige bespreking over de Midza. Ook over een vervroegde winkelsluiting op Zaterdagavond werd langdurig gesproken. Ver reweg de meeste leden verklaarden zich daar tegen, terwijl een minderheid met klem daar voor pleitte. Tenslotte hield de G. A. een korte causerie over de beteekenis van de R.-K. Middenstan ders in den gemeenteraad. WATERPOLO II.Z.V.H.P.C. V (1—0). Beide partijen ontwikkelen een vlug en aan trekkelijk spel. Als een H.P.C.'er het water uit gestuurd wordt wegens het zich binnen de 2- meter lijn bevinden, krijgt H.Z.V. de overhand, maar de keeper weet de score blank te houden. Juist als de scheidsrechter rust fluit scoort H. P. C., welk doelpunt echter wordt afgekeurd. Na de rust weer hetzelfde beeld. Aan beide zijden wordt een speler weggestuurd; dan volgt er een belegering van het H.P.C.-doel; eerst eenige seconden voor het einde scoort Paarde- kooper. (10). SPAARNDAM CONCERT OP DE WEST-KOLK. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard, zal het Spaarndamsch Fanfare corps „Crescendo", dir. F. A. Dekker, a.s. Don derdag des avonds 8 uur een concert geven op de West-Kolk. Het programma luidt als volgt: Volkslied. 1 The Liberty Bell, marsch Sousa. 2 Symphonia, ouv. Roussel 3 Maritana, fantasie Walloye 4 Grandemarsch Francois. 5 French Aliens Gadenne Die beiden Blinden, ouvert Meheel. 7 Soirée in Trianon, fant Bouchel Prins Eitel Friedrichmarsch Blankenburg. HALFWEG HET DOODELIJK MOTOR-ONGELUK. De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude verzoekt de personen, die iets heb ben gezien van het motorongeluk, dat Dinsdag morgen om ongeveer kwart over elf op den Rijksweg tusschen Haarlem en Halfweg heeft plaats gehad en waarbij een motorrijder werd gedood, of die iets omtrent dit ongeluk kunnen mededeelen. zich zoo spoedig mogelijk bij hem aan te melden of bij de Gemeente-politie ten Raadhuize te Halfweg. Ossekikker. De buitengewone afmetin gen van een zekeren kikvorsch deze kan een lengte van 20 centi meter bereiken en het zware geluid, dat hij voort brengt, maakten een zoodani gen indruk op de eerste kolo nisten, die Amerika bevolk ten, dat zij het dier vergeleken bij een os en het den naam gaven van „bull-frog" (osse kikker). High-Ball. Zooals men in Indie spreekt van een „splitje" was men vroeger in Amerika gewoon een glas whisky een „baU' te noemen. Toen de Engëlsche gewoonte er werd ingevoerd, den drank met udawater te drinken, noemde nen een whisky-soda, in ver and met den hoogen tumbler, een high-ball". IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden. Trawlers. 415 Prinses Beatrix IJm. 117 f 3400. 215 Poolzee IJm. 77 f 2030. 350 Petten IJm. 49 f 2220. 355 Dirkje R.O. 53 f 2300. Loggers: R.Ö. 9 f 970. KW. 74 f 1860, KW. 70 f 450 KW. 59 f 630, KW. 112 f 390. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thulsstoomende voor de Donderdagmarkt: Gloria IJM 37. Vangst: 170 m. schelvisch, 145 m. braadschelvisch, 30 m. radio, 30 m. plat- vsich, 55 m. gul en kabeljauw, 20 m. varia, 5 m, makreel, 15 m. wijting en schar, totaal 470 m., benevens 35 st. stijve kabeljauw. Maria IJM 95. Vangst: 55 kisten schelvisch, 60 kisten braadschelvisch, 8 kisten gul, 55 kisten radio, 35 kisten platvisch,. 10 kisten wijting, totaal 223 kisten, benevens 30 st. stijve kabel jauw. GESLAAGD. Geslaagd voor het 2de ged. van het examen gemeente-financiën J. Blok te Velsen. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 28 Juni 1939 ,A.N.P.) Tarbot 52—40 ct. per kg. Tong 108—66 ct. per kg. Griet f 27—13.50 per 50 kg. Middel schol f 15 idem. Zetschol f 2214.50 idem. Kleinschol f 217.50 idem. Bot f 20.50—3.60 idem. Schar f 8.502.30 idem. Poontjes f 4.20—2.20 idem. Groote schelvisch f 15 idem. Middelschelvisch f 15—10.50 idem. Kleinmiddel schelvisch f 10—7.80 idem. Kleine schelvisch f 96.30 idem. Groote gul f 11—7.50 idem. Kleine gul f 9.50—4.20 idem. Wijting f 5.90—2.80 idem. Makreel f 6.50—5 80 idem. Kabeljauw f 6225 p. 125 kg. Vleet f 0.50 per stuk. Koolvisch f 0.90—0,80 per stuk. BEVERWIJK Jubileum van den heer J. P. Neyt. Op Zaterdag 1 Juli a.s. zal de heer J. P. Neyt 40 jaren in dienst zijn van de Beverwijksche Conservenfabriek. Reeds op 23-jarigen leeftijd in 1899 werd de heer Neyt tot adjunct-directeur benoemd. Hij heeft in deze functie de moeilijke oorlogsjaren, die aan het bedrijf zware eischen stelden meegemaakt. In 1923 volgde hij den heer F. W. Dekker als directeur op. Ook de jaren na den oorlog waren ongetwijfeld zeer moeilijk en de uiterste krachten werden van de directie en het geheele personeel gevergd om het bedrijf regelmatig gaande te houden. Dit was zeker in niet mindere mate het geval in de crisisjaren, die van de directie een zeer voorzichtige be- drjjfpolitiek verlangden. De heeren Neyt en Van Loenen, die in 1927 lid van de directie werd. slaagden daarin niet alleen, maar zelfs onder ging de fabriek een algeheele uitbreiding en moderniseering. De Beverwijksche Conserven fabriek werd daardoor een van de grootste en belangrijkste conservenindustrieën in den lande. De aanstaande jubilaris is ook reeds vele jaren commissaris van „De Spaarbank te Beverwijk", vice-voorzïtter van den Nederlandschen Bond van Fabrikanten van verduurzaamde levens middelen in glas en blik en lid-werkgever van de Commissie van Toezicht op den gemeente lijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. Onlangs zag de heer Neyt zich door den Minister van Sociale Zaken benoemd tot lid van de van regeeringswege ingestelde groenten- commissie. Ongetwijfeld zal het den jubileerenden direc teur van de Beverwijksche Conservenfabriek a.s. Zaterdag niet aan bewijzen van belangstel ling ontbreken. Examens L.O. Aan de Bisschoppelijke Kweekschool slaag den voor het examen L. O. de heeren C. J. A. Louwe, Uitgeest; A. M. Lucas, Rotterdam; M. J. Menting, Beek (G.); G. N. Mertz, Uitgeest; O. van Muyen, Nieuwer-Amstel en G. Nijman, Amsterdam. Op Dinsdag 4 Juli zullen in de kweekschool de exam^is handenarbeid worden afgenomen. DE INTREDE VAN Ds. A. VIS. Ds. A. Vis de opvolger van ds. J. D. van Calcar als predikant van de Doopsgezinde gemeente alhier, zal op Zondag 10 September zijn intrede doen. SANTPOORT BOTSING TUSSCHEN DRIE AUTO'S. Op het kruispunt RijkswegSlaperdijk heeft gistermiddag een aanrijding plaats ge had tusschen een militaire vrachtauto, ko mende van Spaarndam en twee luxe-auto's, vermoedelijk doordat de bestuurder van de vrachtauto zijn bocht naar links te kort nam. Alle drie de auto's werden beschadigd, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Firma J. J. Bevnes. HAARLEM Dinsdag. In de heden gehouden jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders van de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwa gens J. J. Beijnes N.V. te Haarlem, herdacht de voorzitter het overlijden van den her J. W. A. Beijnes, zoon van een der twee gebroeders die aan het bedrijf zijn eerste ontwikkeling hebben gegeven. Hij was gedurende vele jaren directeur en daarna lid en voorzitter van den Raad van Commissarissen. En door zijn per soonlijkheid en door zijn groote kennis van en liefde voor het bedrijf nam hij in het be stuur een voorname plaats in. Commissarissen en directie zullen hem noode missen en zullen zijn nagedachtenis ir eere houden. De balans per 31 December 1938, de winst en verliesrekening over het afgeloopen jaar en de bij deze stukken behoorende toelichting werden goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van Commis sarissen en directie werd besloten tot uit- keering van een dividend van f 45 op leder pref. aandeel A f 37.50 op ieder pref. aandeel B en f 20 op ieder gewoon aandeel. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. W. A. Beijnes, werd tot com missaris gekozen ir. J. J. F, Beijnes te Heem stede; dr. L. G. Kortenhorst, die dit jaar vol gens rooster aftrad, werd als commissaris herkozen. WrELERCRITERIUM GROOTSCH VAN OPZET. Het uitvoerend comité van de Sportweek heeft toestem ming ontvangen van het be stuur van de N. W. U. om het wielercrlterium in Haarlem- Noord te organiseeren. Dank zij de medewerking van den consul dezer organisatie te Amsterdam, den heer J. van Gent, zal een groot aantal renners, ook van buiten Haarlem, op Maandag 9 Juli a.s. aan den start in de Delft laan verschijnen. Verder zul len vele bekende renners uit Haarlem deelnemen, o.a. de winnaar van het vorig jaar, C .de Best en voorts Drost, Van Halst, Peters, Koelemeijer, Valkman, Duyns e.a. Daar dit jaar geen adspiranten er aan deel nemen. wordt de sportieve waarde van den strijd zeker verhoogd. Voorts wordt nog onderhandeld met renners uit Amsterdam, Beverwijk en Alkmaar, ten einde het veld zoo sterk mogelijk bezet te krijgen. Het is thans reeds zeker, dat in iedere categorie zeker vijftig renners zullen starten. Hoewel de inschrijving nog niet gesloten is, schreven voor de categorie amateurs en onaf- hankelijken reeds 43 renners in en bij de nieuwelingen staan reeds 27 namen vermeld. In de komende dagen zal dit aantal ongetwij feld belangrijk toenemen. Het uitvoerend comité van de Sportweek, dat de organisatie van dit wielercrlterium ver zorgt in samenwerking met eenige wielerdes- kundigen te Haarlem, die hun sporen op dit gebied reeds ruimschoots verdiend hebben, besteedt groote aandacht aan de wijze, waarop het publiek den wedstrijd goed zal kunnen volgen. Er zijn onderhandelingen gaande om een groot aantal zitplaatsen tegen geringen prijs beschikbaar te kunnen stellen, zoodat het publiek, dat daar bezwaar tegen heeft, niet uren lang behoeft te staan. Ook op andere wijze zal worden getracht het volgen van den strijd zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Voorts zal getracht wor den door het plaatsen van vlaggen aan het wedstrijdterrein een eenlgszins feestelijk aan zien te geven, het geen de prettige sfeer op dit criterium ongetwijfeld ten goede zal komen. Du Krakataugroep. De Krakatau-groep bestaat uit een drietal kleine eilandjes Verlaten Eiland, Lang Eiland en Krakatau die de overblijfselen zijn van een vroegeren groolen vulkaankegel. De groep is vele malen tengevolge van de vulkanische wer kingen aan verandering onderhevig geweest Eerst vormde zich op het tegenwoordige eiland Krakatau (of Rakata) een nieuwe krater waarna naast deze nog andere (de Danan en de Per- boewatan) boven den zeespiegel uitkwamen, die samen een groot eiland vormden. Van deze vulkanen zijn uitbarstingen bekend van 1680 en 1681. Nadien was er geen werking meer waar genomen en men wist niet beter of de vulkaan- groep was geheel uitgestorven. In Mei 1883 kwamen echter plotseling weer erupties voor. Van 26 tot 28 Augustus bereikten de hevige uitbarstingen hun hoogtepunt, die gevolg had den dat het grootste gedeelte van het eiland met de vulkanen Danan en Perboewatan weer onder water verdwenen. Door deze instortingen werden geweldige golven gevormd van 20 Me ter boven normaal peil. waardoor de kusten van Straat Soenda op Zuid-Sumatra en West- Java overstroomd werden, wat aan 36.417 men- schen het leven kostte. De hoog in de lucht ge blazen asch veroorzaakte abnormale roode sche meringen die drie jaar later nog werden waar genomen. Na 44 jaar van rust begon in December 1937 een nieuwe, veel rustiger verloopende uitbar sting midden tusschen de drie eilanden. Uit deze aanvankelijk onderzeesche uitbarsting ont stond het nieuwe eilandje Anak Krakatau (Kind van Krakatau), de tegenwoordige vulkaan Diner ter eere van Dr. Colijn. 's GRAVENHAGE 27 Juni. De leden van het kabinet en hun dames hebben zich, met oud-minister De Wilde, Maandag vereenigd aan een diner, dat aan dr. Colijn ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag door zijn ambt genooten werd aangeboden. Het diner werd ge houden in het Palace Hotel te Scheveningen en droeg een geheel intiem karakter. Dr. Colijn ontving ten geschenke een tegel tableau, uitgevoerd in Delftsch blauw door de Porseleyne Fles, voorstellende het Binnenhof en daar omheen de ingangen van de acht departe menten, welke dr. Colijn vast of ad interim heeft beheerd. De randversiering bestaat uit egelantieren; boven het Binnenhof zijn het Ne- derlandsche wapen en inschrift met datum aangebracht. HAARLEM, 27 Juni. Ondertrouwd: J. Post en A. C. Swart; J. Offenberg en E. Gras. Getrouwd 27 Juni: B. J. Boeziek en R. I. Weincr. Bevallen 23 Juni: Th. Rosman—Bartels, d.; 25 Juni: E. de BondtWarmerdam, d.; E. de Vries—Corall, z.; M. C. van Everdingen— Roose. z.; 26 Juni: A. van Boxtel—Verhoeven, z-; M van Zancn—Lebeau. 2 d.; S H. M. Hesse- ling—Rekvcld. z.; A. J. M. van de Gricndt— Quattrinl, z.; G. Burghout—Kamphuis, d.; Th. C. Kemper—Wolfs, z.; J. C. M. de Jong— Wassenaar, z.; 27 Juni: Th. Keevel—Kloppen burg, d.; Overleden 24 Juni: J. van der Veer, 74 J., Rijksstraatweg: 25 Juni: W. J. van Elden 86 j., Westerhoutpark; H. G. Parson. 75 Brou wersstraat; J. B. van Servellen, 87 j.. Jans straat; M. E. J. Goede mans, 78 j., Van Was senaarstraat; A. J. H. Lasance, 59 J., Kinder huissingel.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7