Net Meisje Kantoorbediende Drie menschen verdronken Rechtsbijstand MEISJE GEVRAAGD leerling Verkoopster Flink R.K. Meisje Besch. Zeeuwsch Meisje Groote Afslag D O NDE RDAG 29 JUNI 1939 HA A RU EM'S DA'GBUAD Ï3 „GOED EN GOEDKOOP VERVOER-'. Professor Goudriaan over spoor- ivegen en vreemdelingenverkeer. LEEUWARDEN, 29 Juni. In de heden morgen voortgezette jaarvergadering van de Alg. Ned, Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan, president der Nederlandsche Spoorwegen, een voor dracht gehouden over „de taak van de Ne derlandsche Spoorwegen bij de ontwikkeling van het nationaal en internationaal vreem delingenverkeer. Hij noemde het ontwikkelen van het vreemdelingenverkeer weliswaar een zaak van groote cultureele en nationale beteekenis, maar in wezen ook een zaak van commer- cieelen aard. Men zou stellig verkeerd doen dit commercieele karakter al te veel op den voorgrond te stellen, maar men moet het zich wel bij alle plannen en handelingen op dit gebied voortdurend bewust zijn. Wij hebben een bepaald artikel aan te bieden en evenals elk ander artikel zal het vreemdelingenver keer beter slagen, naarmate wij een betere kwaliteit kunnen leveren voor een lageren prijs en natuurlijk aan een en ander een behoorlijke mate van doelmatige publiciteit weten te geven. In den kostprijs van het vreemdelingen verkeer spelen de reiskosten in Nederland slechts een ondergeschikte rol, met name voor buitenlanders, die iets verder weg komen dan België of West-Duitschland. Maar men zou toch verkeerd doen om den invloed van deze reiskosten, ook al is hun bedrag maar een klein percentage van de totale reissom, te onderschatten. Wanneer de adspirant-reiziger bij zich zelf overlegt of en zoo ja welke reis hij zal gaan maken, dan staan de reiskosten hem het eerst en het duidelijkst voor den geest. De conclusie ligt dus voor de hand: maak het vervoer zoo goed en goed koop mogelijk. Samenwerking. Van het geheele Nederlandsche verkeers- apparaat is de N. S. slechts een deel. Daar naast moet men een belangrijke plaats toe kennen aan den autobus, de huurauto al of niet met chauffeur en de taxi. Goed en goed koop vervoer kan dus nooit door N. S. alleen en stellig niet door N. S. tegen het motor- verkeer in worden tot stand gebracht. Het doel kan alleen bereikt worden door onderlinge samenwerking op basis van de wettelijke regelingen. De omvang van het binnenlandsche reizi gersverkeer op den spoorweg voor toeristische doeleinden is moeilijk te schatten. De totale ontvangsten uit personenvervoer beloopen de laatste jaren rond 55 millioen gulden. Het aandeel van het zaken- en forensenverkeer hierin kan men taxeeren op 25 a 30 millioen, zoodat ongeveer een even groot bedrag be steed wordt voor binnenlandsche toeristen verkeer, familiebezoek, enz. Het is dus van de orde van grootte van rond 1 pet. van het nationale inkomen. Dit lijkt veel, maar toch is het laag in vergelijking met het buitenland. Het aantal per spoor afgelegde K.M. per hoofd der bevolking per jaar is in Nederland rond 375, in België, Frankrijk, Zwitserland en Duitschland ligt het tusschen de 700 en 800, dus rond tweemaal zoo hoog; in Engeland is het P50. T h reist men in Nederland in vergelijking met andere landen niet duur. Ons basistarief per enkele-reis-K.M. 3e klasse is in Neder land 2.25 cent. In drie van de landen, die het dubbele aantal K.M. per hoofd opleveren, ligt het overeenkomstige tarief, omgerekend in Nederlandsch geld, aanzienlijk hooger. De A.N.V.V. legt terecht het zwaartepunt van haar activiteit in de bevordering van het buitenlandsche reizigersverkeer. Maar economisch gesproken heeft het voor het land vrijwel dezelfde beteekenis of men een buiten lander naar Nederland brengt of een Neder lander ervan weerhoudt zijn vacantie in het buitenland door te brengen. Spr. wijst nog op de wenschelijkheid om het specifiek regionale karakter van de ver schillende Nederlandsche gewesten zooveel mogelijk te ontzien en te accentueeren en ook in de kleinere hotels en restaurants tot uit drukking te brengen. Men hoede zich voor banaliteiten en versjoveling. Met goedkoope middelen, mits stijlvol toegepast, is vaak veel te bereiken. In dit opzicht kan men in Ne derland van de Skandinavische landen, van Engeland, Duitschland en Zwitserland stellig iets leeren. Werken op langen termijn. In de stimuleering van het buitenlandsche vreemdelingenverkeer is de invloed van de Nederlandsche spoorwegen uiteraard beperkt. Er bestaat reeds een reductie van 25 pet. op den prijs van achtdaagsche abonnements kaarten bij een verblijf van ten minste zes dagen in ons land. Misschien is daarnaast invoering van een vierdaagsch abonnement gewenscht. Bij de tegenwoordige internationale span ningen zijn de vooruitzichten voor het in ternationale verkeer niet gunstig. Maar men moet durven werken op langen termijn. Ver dient het daarom geen aanbeveling, dat on der patronage van de A.N.V.V. een aantal commissies wordt ingesteld voor de ontwik keling van de relaties met een bepaald land? In de eerste plaats komen daarvoor dan in aanmerking de landen met vrij valuta ver keer. Dit zijn tegelijkertijd de landen, die de grootste geestelijke affiniteit met Nederland vertoonen: de Skandinavische landen, Zwit serland, België en Frankrijk, maar vooral Groot Brittannië en de Vereenigde Staten. In elke commissie zou men dar> vertegenwoordi gers kunnen cpnemen van die ondernemingen of bedrijfstakken, welke met het land vaste relaties hebben, naast de- vertegenwoordi gers van de A.N.V.V. en de vervoerbedrijven. Ook voor het prestige van Nederland in den vreemde zouden deze organisaties van groot nut kunnen zijn. Want de bevordering van het vreemdelin genverkeer is niet alleen een zaak van eco nomisch belang onze internationale positie wordt er ten zeerste door bevorderd. Daarom zal de N. S. als nationale onderneming aan elke poging op dit gebied steeds gaarne haar medewerking verleenen. Het behoud van „Artis". In den Amsterdamschen Raad zijn de voor drachten van B. en W. tot aankoop van de ter reinen tusschen de Plantage Middenlaan, de Plantage Kerklaan, de Plantage Doklaan en de Plantage Muidergracht (Artis) met de daarop staande gebouwen, alsmede om niet het Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magïstra een overeenkomst aan te gaan, strek kende tot ontbinding van zijn erfpachtsrecht op grond aan de Plantage Middenlaan met 27 te gen 1 stem aangenomen. Twee auto's in het Winschoterdiep geraakt. Woensdagmiddag om ongeveer vier uur is te Scheemda een ontzettend auto ongeluk gebeuld, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Een gesloten auto met vier personen kwam in botsing met een open wagen. Beide auto's kwamen in het Winschoter diep terecht. De gesloten auto verdween, een flink stuk van den wal, geheel onder water. Drie der inzittenden konden zich met geen mogelijkheid bevrijden. Al hoewel van alle kanten onmiddellijk hulp kwam opdagen, mocht het niet ge lukken hen te redden. De bestuurder van deze auto, de heer Wiersma uit Wittewierum (gem. Ten Boer) kon worden gered. Omstreeks drie uur was 't echtpaar Wiersma uit Wittewierum (gemeente ten Boer) per auto op weg naar Sellingen (gemeente Vlagt- wedde). In den wagen zaten verder de 60-jarige schoonmoeder van den heer Wiersma mevr. Har- ding-Schuuring en het zesjarig zoontje van het echtpaar. Tusschen Scheemda en Winschoten is de auto door nog onbekende oorzaak in botsing gekomen met een open personenauto, welke uit Groningen kwam. Na de aanrijding kwamen beide wagens in het Winschoterdiep terecht. In de auto uit Groningen zaten drie personen, de heer A. K. Poll uit Grijpskerk, zijn echtgenoote en het 12-jarig zoontje van de familie Mellema uit Winschoten, die zich konden redden en be houden aan wal wisten te komen. De andere auto een gesloten wagen, kwam een flink stuk van den wal in het water terecht en verdween geheel onder water. Van alle kanten kwam hulp opdagen, doch het mocht slechts gelukken den heer Wiersma te redden. Zijn 32-jarige vrouw, het zoontje en de schoonmoeder van den heer Wiersma konden niet meer worden bevrijd en kwamen om het leven. Kort na het gebeurde zijn de lijken op gehaald. Een onmiddellijk ontboden geneesheer, kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot van de drie slachtoffers werd voorloo- pig naar het gemeentehuis te Scheemda overge bracht. De heer Wiersma, die zeer onder den indruk van het gebeurde was, begaf zich, na van droge kleeren te zijn voorzien, naar het gemeentehuis voor het geven van inlichtingen. Beide auto's zijn later op den middag ge licht. PRINS BERNHARD 28 JAAR. Vandaag viert onze populaire Prins Bernhard zijn 28sten verjaardag. Van vele Nederlanders zullen ongetwijfeld heden de gedachten naar Soestdijk gaan, omdat de jeugdige Prins blijk heeft gegeven een waar vriend van ons volk te zijn. Nietwaar, hoe dikwijls leest men niet in de krant, dat een plechtigheid vereerd werd dooi de tegenwoordigheid van den Prins, plechtig heden van den meest uiteenloopenden aard. Hij was aanwezig in de jaarvergadering van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem, maar ook bij gebeurtenissen op sportgebied. Ja, vooral in den laatsten kring heeft hij zich bemind gemaakt, omdat hij zelf vele takken van sport beoefent en steeds groote sportiviteit toont. Prins Bernhard heeft in de paar jaren, dat hij te midden van het Neder landsche volk vertoeft, bewezen dat hij belang stelt in alles, wat ten bate van het algemeen geschiedt. Het is dus te begrijpen, dat men vandaag met blijdschap aan den gelukkigen echtgenoot van Prinses Juliana en vader van Prinses Beatrix denkt en dat van de openbare gebouwen en vele particuliere woningen als feestbetoon de vlag is uitgestoken. Onze beiaardier, de heer H. W. Hofmeester, vervulde vanmiddag twaalf uur weer hoog in den toren der Groote Kerk zijn muzikalen plicht; vroolijk twinkelden de vaderlandsche liederen over onze stad. En vanavond zal de muziekvereeniging „Har monie-Crescendo" op uitnoodiging van het bestuur der Oranjevereeniging „Haarlem Zuid- West" voor de buurtbewoners op een terrein aan de Ohmstraat (achter de Pijlslaan) een con cert geven. Te Heemstede. In Heemstede wordt 's Prinsen" verjaardag met een muzikalen rondgang gevierd. De drie muziekvereenigingen „St. Micliaël", „Excelsior" en „Eensgezindheid" zullen daartoe hun mede werking verleenen. Te acht uur vertrekken zij van het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg, waarna de volgende route gevolgd wordt: Heerenweg, Zandvoortsche laan, Willem Klooslaan, Frederik van Eedenplein, Herman I-Ieyermanslaan, Boutenskade, Zandvoortsche- laan, Roemer Visscherplein, Constantijn Huy- genslaan, Brederodelaan, Tesselschadelaan, P. C. Hooftkade, Vondelkade, Zandvoortsche laan, Orchideeënlaan, Rhododendronplein, Asterkade, Chrysanthemumlaan, Zandvoorter Allée, Hor tensialaan, Clivialaan, Laan van Rozenburg, Adr. Pauwlaan, Paulus Buyslaan, Lanckhorstlaan, v. d. Spiegellaan, Koediefslaan, Bleekersvaartweg, Kerklaan, Burg. van Lenneplaan, en Oude Post huislaan naar het R. K. Vereenigingsgebouw, waar de rondgang, die ongeveer twee uur zal duren, eindigt. Te Bloemendaal. De Christelijke Harmonievereeniging „Sur- sum", directeur de heer J. A. Meng, zal van avond acht uur in de tent in het Bloemendaal- sche Bosch een concert geven, waarvoor een mooi programma is samengesteld. Het begint met Psalm 47: „Juicht, o volken juicht", gevolgd door het „Wilhelmus", waarna nog tien nummers ten gehoore zullen worden gebracht. Tc Spaarndam. Ook in Spaarndam zat de verjaardag van den Prins niet onopgemerkt voorbij gaan. Het Spaarndamsch Fanfarecorps „Crescendo" zal onder leiding van den directeur, den heer F. A. Dekker, op de West-Kolk een concert geven, dat wel met veel belangstelling zal worden aange hoord. Ook hier begint het programma met ons volkslied. Te Zandvoort. Zooals gebruikelijk op verjaardagen in ons Vorstelijk Huis wordt in Zandvoort ook de ver jaardag van Prins Bernhard met een vuurwerk op zee, ditmaal voor het Noorderbad, gevierd. Niet minder dan 23 stukken zullen worden af gestoken. Het slotnummer bestaat uit een ver rassing. Het zullen zeer waarschijnlijk niet alleen Zandvoorters en hun badgasten zijn, die weer naar het vuurwerk gaan kijken. Haarlemmers, Heemstedenaren en Bloemendalers houden er ook van. DE N.L.S. GAAT OOK ZWEEFONDERRICHT GEVEN. De Nationale Luchtvaart School bericriT ons, dat zij bij wijze van proef met ingang van 1 Juli a.s. voor drie maanden een zweef vlieg afdeeling op het vliegveld Ypenburg opent. Organisatie der arbeids bemiddeling deugt niet. De Ver. van Ned. Arbeidsbeurzen heeft aan drie prae-adviseurs de vraag voorgelegd: „Is het, ten einde de arbeidsbemiddeling zoo doel treffend mogelijk te doen zijn, wenschelijk, in haar organisatie wijziging te brengen, en zoo ja, welke maatregelen moeten dan daartoe gewenscht worden geacht?" Deze vraag is op een Woensdag gehouden congres beantwoord. De heer J. B. Ratté, wethouder van de alg. personeelszaken te Rotterdam, spreekt als zijn meening uit, dat in een stad als Rotter dam (in andere steden zal het niet veel beter zijn) de outillage van de arbeidsbeurs totaal onvoldoende is ,door tekort aan ruimte en aan personeel met vakkennis en „standing". Iedere poging tot verbetering stuit echter op budge- taire bezwaren. Sprekers conclusie is, dat, onverschillig of men een sterk gecentraliseerden rijksdienst maaikt of dat men het bestaande systeem wil verbeteren, de arbeidsbemiddeling in elk ge val zal moeten wórden gepopulariseerd, waar toe èn betere outillage èn nieuwe werkmetho den noodig zijn. De onnutte administratie moet worden afgeschaft; de tijd voor bedrijfsge- wijze,, landelijke samenwerking is aan gebroken. Jhr. Van der Maesen de Sombreff is van oordeel, dat het mogelijk is doeltreffende verbetering aan te brengen binnen het kader der Arbeidsbeimddelïngswet 1930, doch dat het gewenscht is op het bestaande stelsel eenige afwijkingen toe te passen, waartoe de wet zal moeten worden gewijzigd. Ook deze prae-adviseur pleit voor betere outillage, in dien zin, dat aan de arbeidsbeur zen geen stempellokaal voor de steunverlee- ning verbonden wordt. Evenals de heer Ratté, keert ook jhr. Van der Maesen zich tegen het systeem van gedwongen inschrijving en de daardoor veroorzaakt noodelooze rompslomp. Conclusie: Men breke grondig met het systeem van gedwongen inschrijven, geba seerd op het ontvangen van steun e.d. en eisehe deze nooit op motieven, die buiten de sfeer van een arbeidsbeurs staan. Voor kleine boeren en kinderen van gesteunden late men den inschrijvingsdwang in elk geval achter wege. Jhr. Van der Maesen constateert voorts nog dat de arbeidsbemiddeling na 25 jaren nog niet bereikt heeft, wat van haar verwacht werd. Ook hij is voorstander van centralisatie, al kan hij zich niet vereenigen met het devies „arbeidsbemiddeling is rijkszaak". Een mid- denweg lijkt dezen prae-adviseur beter. Samenvoeging van functies. De heer Anth. Folmer keert zich in zijn prae-advies tegen de samenvoeging van de functie van directeur van een arbeidsbeurs met allerlei andere functies, die het hoofd werk noodwendig schaden. Het verkeer op de arbeidsmarkt heeft een heel andere structuur gekregen en daarmede moet de organisatie rekening houden. Men komt zoodoende tot vorming van „arbeidsbe- middelingsgebieden"; met centrale, regionale arbeidsbeurzen onder bekwame leiding. Die gebieden kan men dan weer in districten ver eenigen. Bij- verwezenlijking van deze gedach ten zou men kunnen komen tot 80 a 100 ar beidsbeurzen voor het geheele land. Balans der verkeersongevallen. Denkt aan de veiligheid op den weg De door het Centraal Bureau voor dc Statis tiek verzamelde voorloopige gegevens betreffen de de slachtoffers van verkeersongevallen too- ncn over de laatste zes maanden het volgende beeld, schrijft de K. N. A. C. (Tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van het vorige jaar) dooden ernstig gewonden November 1938 68 (62) 365 (329) December 42 (45) 312 (314) Januari 1939 42 (52) 326 (306) Februari 46 (39) 314 (287) Maart 43 (42) 361 (331) April 58 (69) 413 (348) Duidelijk spiegelt zich in deze cijfers af, dat in April het wegverkeer aanzienlijk drukker is, dan in de eigenlijke wintermaanden. (Op de 18 geregelde telpunten van den Rijkswaterstaat wa ren er op werkdagen in April 59 pet. meer ver- keerseenheden op den weg dan in Januari). In de komende zomermaanden zal het verkeer van zelfsprekend nog beduidend drukker zijn dan in April. De K. N. A. C. acht het derhalve gewenscht nogmaals met aandrang te herinneren aan de drie hoofdpunten voor een veilig wegverkeer: wellevendheid, voorzichtigheid en stipte naleving der verkeersvoorschriften, welke drie punten hand in hand dienen te gaan. Het uitsteken van een arm of richtingaanwijzer ten teeken, dat men voornemens is van richting te veranderen heeft bijv. weinig belang voor de verkeersveilig heid, zoolang men daarbij niet tevens rekening houdt met de gerechtvaardigde belangen van de andere aanwezige weggebruikers. "Dertigjarig bestaan van het Chr. Nationaal Vakverbond. Heden en morgen wordt in Utrecht de 19e algemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond gehouden, waarin te vens het 30-jarig bestaan van het Verbond wordt herdacht. De voorzitter van het Verbond, de heer A. Stapelkamp, te Utrecht, heeft hedenmorgen bij de opening een rede uitgesproken, waarin hij de zorgelijkee internationale omstandig heden besprak. Hij gaf hierbij een verklaring van hartelijk medeleven met hen, die reeds maanden aan de grenzen moeten staan. Spr. ging verder de economische kwetsbare positie van Nederland na. Dat desondanks de werkloosheldscij fers een gunstiger beeld gaan vertoonen, stemt tot dank. Spr. wees er op, dat sommige bedrijfstakken den invloed on dergingen van de oorlogseconomie en dat ook de vergrooting van het militair contingent en de langere oefentijd een rol spelen. Maar ook daarnevens in de bedrijvigheid in ons land blijken de cijfers regelmatig toegenomen. Het gaat de goede richting uit, al gaat het lang zaam. Bij het bezien der werkloosheidscijfers mag ook niet uit het oog worden verloren, dat de bevolking nog steeds toeneemt en jaar. lijks 35000 a 40000 jonge menschen zich melden voor opneming in het bedrijfsleven. Met dankbaarheid memoreerde spr. den groei van het C. N.V., dat op 1 April 117.408 leden telde en waarschijnlijk per l Juli het hoogste punt van 118.517 leden weer zal heb ben bereikt of heel dicht benaderd. POLEN BETAALT VAN DE „RELIEFSCHULD" AF AAN NEDERLAND. De Poolsche gezant te 's-Graven'nage, dr. W. Babinski, heeft aan minister Patijn een cheque namens de Poolsche regeering overhandigd ten bedrag van f 28.600 als verdere afbetaling van de z.g. „reliefschuld" van Polen aan Nederland. CRICKET IN ENGELAND. De stand van de Counties. Na de Dinsdagavond beëindigde wedstrij den is de stand van het Engelsche „County Championship" nu: 1. Yorkshire, 12 gespeeld, 120 punten, ge middelde 10.00; 2. Middlesex, 9 gesp., 84 pt.. gem. 9.33; 3. Gloucestershire 11 gesp., 92 pt. gein. 8.36; 4. Derbyshire, 9 gesp., 68 pt., gem. 7.35; 5. Kent, 12 gesp., 80 pt., gem. 6.66: 6. Lancashire, 11 gesp., 72 pt., gem. 6.54; 7. Sur rey, zelfde cijfers; 8. Essex, 11 gesp., 66 pt., gem. 6.00, 9. Somerset, li gesp., 60 pt., gem. 5.45; 10. Nottinghamshire, 10 gesp., 44 pt., gem. 4.40; 11. Worcestershire, 12 gesp., 52 pt., gem. 4.33; 12. Glamorganshire, 11 gesp., 44 pt., gem. 4.00; 13. Sussex, 19 gesp., 48 pt., gem. 3.69; 14. Warwickshire, 10 gesp., 32 pt., gem. 3.20; 15. Hampshire, 12 gesp., 28 pt., gem. 2.33; 16 Northamptonshire, 10 gesp., 16 pt., gem. 56; 17. Leicestershire, 8 gesp., 0 pt., gem. 0.00. Gezien den vorm waarin Yorkshire speelt schijnt het nu al zeker dat het zijn zooveel- ste kampioenschap zal behalen. Zelfs toen het zijn vier beste spelers moest missen, die deel namen aan de Testmatch tegen West-Indië, won Yorkshire met het grootste gemak van Derbyshire, nummer 4 van de ranglijst. De totalen waren: Yorks 83 en 310, Derby 20 en 97. Voor de winnaars maakte Barber een cen tury en nam Smailes 14 wickets voor 58 runs, in de tweede innings zelfs alle 10. Middlesex is een goede tweede en speelt tot dusver in constanten vorm. Gloucester heeft het zonder Hammond tegen Worcester moeten afleggen en is minder berekenbaar. Ongeluk op het station. Schilder van steiger gevallen. ZANDVOORT. Hedeinmorgcn om ongeveier kwart vootr twaalf viel de 21-jarige A. van der Hurk, die bezig was met het schilderen van den stati- onskap van een vier meter hoogen steiger naar beneden. Dokter Van Fraasen, die onmiddellijk aan wezig was. kon niet vaststellen of de jonge man, die in Nemegen woonachtig is, den hals van het dijbeen of het bekken of wel beide gebroken had. Met de ziekenauto van Mathot liet hij de patient vervoeren naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem. EXTRAVLUCHT VAN DE K. L. M. NAAR SCHOTLAND Zaterdag 1 Juni a.s, wordt het nieuwe vliegveld van Glasgow. Grangemouth Aero drome, dat centraal gelegen is zoowel ten op zichte van Glasgow als van Edinburgh, offi cieel geopend door den luchtmaarschalk Lord Trenchard. Ter gelegenheid hiervan zal Za terdagmorgen van Schiphol een Douglas D.C. 3-vliegtuig naar Grangemouth vertrekken, waarin zich o.a. zullen bevinden de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, de chef van den vliegdienst der K.L.M. de heer I. Aler, eenige afdeelingschefs der K. L. M. en eenige andere passagiers, om aan de feestelijkheden deel te nemen. MOTORRIJDER BOTST TEGEN AUTOBUS. Woensdagmiddag om half vier is de onge veer 30-jarige motorrijder Van der Kaa uit 's-Gravenhage, die van de richting de Klomp kwam op het kruispunt Kernhem. tusschen Ede en Lunteren, tegen een autobus van den dienst HarderwijkArnhem gereden. De motorrijder sloeg tegen den -betonnen straatweg. Hij liep ernstige verwondingen aan het hoofd op, terwijl hij verder de pols brak en aan de knie werd geblesseerd. Het slachtoffer werd naar het Julianazie- kenhuis te Ede vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Na de tulpen de schilderijen. Nederland goed vertegenwoordigd op de New-Yorksehe tentoonstelling. NEW-YORK (A.N.P.) Nu de tulpen zijn uitgebloeid, die met haar schoonheid en kleur- schakeeringen er zooveel toe hebben bijge dragen den naam van Nederland op de lippen van millioenen bezoekers van de New-York- sche wereldtentoonstelling te brengen, is het de schilderkunst die deze „taak" heeft over genomen. Het paviljoen van de „meesterwer ken der kunst", dat onlangs Is geopend, bevat een verbijsterende hoeveelheid schoonheid, vertegenwoordigd door ongeveer 450 beroemde schilderijen (in Amerika is men altijd gevoelig voor cijfers en dus heeft men reeds uitge rekend, dat de waarde van deze unieke ten toonstelling ongeveer 30.000.000 dollar be draagt). De Vlaamsche en Nederlandsche schilderkunst is er. tusschen alle schilder kunsten van de wereld, schitterend vertegen woordigd door Jan van Eyck, Roger van der Weyden, Gerard David, Memling, Bosch, Lucas van Leyden, Breughel, Rubens, Van Dijck, Teniers de Jongere, Jordaens, Frans Hals, Rembrandt, Vermeer, Seghers, Ruysdael, Steen, Cuyp, Terborg, Hobbema, Van Goyen en anderen. Men mag wel zeggen, dat Rem brandt's „portret van een oude vrouw" (uit de collectie Roger Straus) en zijn „Juno" (uit de verzameling Mellon) met Vermeers „Melk meid" (een van de bijdragen van het Rijks museum te Amsterdam) met de Rubensen het hoogtepunt vormen van een tentoonstelling, die zelve een hoogtepunt vertegenwoordigt. Men moge het ons vergeven wanneer de opmerking ten aanzien van zulke eeuwige en immaterieele schoonheid wellicht een weinig materieel klinkt, doch: de aanwezigheid van al deze schitterende doeken draagt er toe bij den naam van Nederland in de Vereenigde Staten met nóg meer eerbied en genegen heid te doen uitspreken dan reeds het geval placht te zijn. Dit is des te verheugender nu de meeste moderne levende Nederlandsche kunstenaars zich hebben onthouden van medewerking aan de Nederlandsche representatie op de wereld tentoonstelling. Er is ook een tentoonstelling van hedendaagsche kunst, waaraan kunste naars uit 79 landen deelnemen. Het eenige Nederlandsche schilderij daar aanwezig is een doek van Charley Toorop. Motorrijder bptste tegen meisje. Woensdagavond omstreeks zes uur is op den Amersfoortschen straatweg onder Ni.jkerk een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een motorrijder om het leven kwam en een zeven jarig meisje gewond werd. Twee motorrijders uit Hilversum, de heeren L. C. de Frenne en A. Huigen, waren op weg naar de T.T.-races te Assen. Ter hoogte van den Laakweg moest de heer de Frenne plotseling uitwijken voor het dochtertje van de familie Van der Bunt te Nij- kerk dat daar fietste. Nog juist raakte de mo torfiets het rijwiel van het meisje, tengevolge waarvan de motorrijder dc macht over het stuur verloor en aan den linkerkant van den weg tegen een boom reed. Hij werd zwaar aan het hoofd gewond en overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. Het meisje sloeg tegen den grond en brak een been. Na verbonden te zijn werd het kind naar de ouderlijke woning vervoerd. Oude heer door bestelauto gedood Woensdagmiddag is in de De Ruyterlaan te Enschedé de 71-jarige heer A. A. R&kers bij het plotseling oversteken van den rijweg door een bestelauto aangereden. De oude heer kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar het R.-K. Ziekenhuis te Enschedé vervoerd. Daar is hij later op den middag aan de gevolgen overleden. Getrouwd: Mr. A. J. R. MAURITZ en Mr. ARIcTTE VAN MOURIK BROEKMAN die, ook namens hun familie, danken voor de vele blijken van hartelijke belangstelling. Heemstede, 29 Juni 1939 Heden overleed plotseling te Soerabaya onze lieve eenige zoon, broeder en behuwdbroeder Victor Emil de Kruyff ln den ouderdom van 32 jaar. Uit aller naam: V. J. DE KRUYFF Leiden, 27 Juni 1939 Noordeindsplein 2 b. Ondergeteekende betuigt hier mede zijn hartelijken dank aan Directie, Hoofdambtenaren, ambtenaren, chefs en collega's, bestuur Jubileumfonds en de Feestcommissies Haarlem-Lei den van de N. Z. H. T. M., tevens aan abonnés, vrienden en ken nissen voor cadeaux en hulde betuigingen, bij zijn 40-jarig ambtsjubileum ontvangen. J. G. N. LEURS cond. N.Z.H.T.M. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingsüjst is het faillissement van wijlen Wil helm Otto Erwin Donath, ge woond hebbende te Haarlem, geëindigd. Amsterdam, Minervaplein 2hs. De Curator, Mr. G. SERET Dagvaai'ding, contract, huurzaken, faillissement enz. BUR. KRANKVELD Jacobijnestraat 10 Kantoor 9-5, 's av. 7-8, Advies 0.80. van 8 tot 5 uur. Drogisterij De Pelikaan. Schotersingel 45. WAAROM VERKOOPEN WIJ zoo geweldig veel gebruikte rij wielen? Omdat onze prijzen laag zijn, onze sorteering groot (keus uit 100 stuks) en wij alle mer ken en maten voorhanden heb ben (zie onze etalage). Ons adr. is meer dan 25 jaren gev. en onze garantie is af. A. Koclemeijer, Breestr. 3, lel. 12647 Wij verruilen en repareeren Voor directe indiensttreding ge vraagd GEROUTINEERDE TYPISTE Te solliciteren tussen 2 en 6 u. TENTEN- en ZEILFABR. „THE INDIANA" Zijlweg lil, Haarlem Voor direct gevraagd in speciaalzaak van corsetten en tricotages. Aanmelden Hunke- möller Lexis, Gr. Houtstr. 71. gevraagd van 8.3 laan 161. Nette Waschvrouw gevraagd voor den Maandag morgen. Br. no. 1798 bur. van dit blad Meisje gevraagd Dinsd., Dond. en Zaterd. van 8-4 Loon 3. Spaarnelaan 30, Hrl. Geref. Godsd., 24 j„ zag zich gaarne geplaatst als hulp ln de huish., liefst in Haarlem. Waar hulp voor ruw werk aanwezig is. Br. no. 1797 bura van dit blad Gevraagd klnderjuffr., 2-6 uur. vervoegen na 8 uur Goudsbloemplcin 2, Aerdenhout gevraagd voor hulp ln den win kel en huishouding, v. g. g. v.z. Intern of extern. Aanmelden: mevr. Bannink, Barteljorisstr. 9 In le klas Banketzaak, centrum stad, gevraagd: nette leerjongen en NETTE JONGEN voor Zon dags voorm. Br. no. 1794 bur. van dit blad I. C, HAAN, Barteljorisstr. 39-41 vraagt pl.m. 17 jr., goed k. typen. Aan melden tusschen 5 en 6 uur. Jongens gevraagd om wortelen te rooien. Verdien sten 8 a 10 p. w. Houtvaart 6. Aanm. na 7 uur. van Rund-, Kalfs- cn Varkensvleesch maar dan alleen ook ln het slagersbedrijf van de FIRMA P. JES Jnlianapark 64 Tel. 16I2I Wij leveren deze week VOOR RECLAME: 2 pond fijne Riblappen 1.02 2 pond mag. Ossenlappen 0.94 2 pond doorr. Ossenlappen 0.79 2 pond Ossenhaas 1.60 2 pond dikke Lenden of Staartstuk 1.30 2 pond Rosbief1.20 2 pond Varkensfricandeau 1.19 Biefstuk per pond 0.75 2 pond Haascarbonade1.09 2 pond Ribcarbonade 0.99 2 pond Schoudercarbonade 0.89 2 pond V. Lappen 1.09 Alleenverkoop van uitsluitend eigen geslacht vee.Door uitscha keling der grossiers kunnen wij u het beste en daardoor den al- lerlaagsten prijs noteeren. Bij aankoop van bovenstaande artikelen heeft u recht op: een half pond Ham 0.26 een half pond Palingworst 0.18 een half pond fijne Lever worst 0.10 1 ons Leverkaas 0.10 Alleen bij ons verkrijgbaar: 5 pond reuzel 1.70 p,p. 0.35 5 pond gedraaide reuzel 1.35 p.p. 0.28 5 pond dik vet Spek1.40 p.p. 0.29 5 pd. mager Rookspek 1.90 p.p. 0.39 Mooie magere doorregen Var kenslappen 0.34 Dit alles en dan alleen in het Slagersbedrijf van Fa. p. JES.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3