H si Lil L U 3 LU Ld n jJ _J 3 LI _J Aan allen! BRIEVENBUS VRIJDAG 30 JUNI 1939 H A "A" R U E M'S D A' G B E A D Een van mijn rubriekertjes schrijft me, dat hij de vorige week bijna een hele avond bezig geweest is om de steden en rivieren van Duitsland in zijn hoofd te krijgen en hij voegt er bij: „Wat waren de jongens vroeger gelukkig dat ze niet zoveel na men behoefden te onthouden. Zoveel grote steden als nu waren er toen toch niet in de verschil lende landen." Dat hangt er maar van af, wat hij vroeger noemt. Ik denk, dat hij bedoelde heel, heel veel vroeger en dan zal volgens hem het geluk van de jongens uit die tijd wel bestaan hebben in het feit, dat ze toen óf niets óf maar een heel klein beetje aan Aardrijkskunde deden. Maar grote steden hebben er altijd bestaan, al waren het dan andere dan tegenwoordig. Mijn rubriekertje, dat de gewone lagere school al ver laten heeft, heeft wel eens gehoord van de ste den Baby Ion en Nineveh hè? Nu de eerste van deze twee steden telde al 5000 jaar voor Christus enkele honderdduizenden inwoners en was zo uit gestrekt, dat volgens de berichten uit die tijd de bewoners van 't uiterste gedeelte der stad eerst een paar dagen nadat Alexander de Grote de stad binnengetrokken was, hiervan hoorden. Dat kwam natuurlijk ook omdat de verkeers middelen van die tijd heel wat primitiever waren dan die van tegenwoordig. En van Nineveh wordt verteld dat het in die tijd 600.000 inwoners' had en dat men 3 dagen nodig had om de stad van Oost-naar West te doorlopen. Opgravingen in deze tijd hebben bewezen, dat dat geen bluf was, maar de waarheid. Ook in 't oude Egypte waren steden met honderdduizenden inwoners o.a. Memphir en Thebe. Het oude Carthago telde on geveer 300 v. Chr. ook al 700.000 inwoners en Alexandrië telde bij 't begin onzer jaartelling minstens 600.000 inwoners. Niet alleen wat het aantal inwoners betreft, was dit een belangrijke stad, maar ook wat haar industrie betreft. Haar hoofdstraat was 30 m. breed. Ook Antiochië in Syrië was een reuzenstad. De hoofdstraat was 61/* k.m. lang en de middellijn der stad bedroeg 18Vs k.m. dat is dus de afstand Amsterdam Haarlem. En wat het werkwaardigste was: de hele stad had een prachtige straatverlichting. Ook de stad Corinthe telde in de dagen van Ju lius Caesar enige honderdduizenden inwoners. Maar al deze steden werden wat het inwoners tal betreft, in de schaduw gesteld door het oude Rome. Dat was ongeveer 200 n. Chr. reeds een millioenenstad. Het telde n.l. 1.200.000 inwoners, die in hun stad reeds het genot van geplaveide straten kenden. Het merkwaardigste hiervan; was, in tegenstelling met onze tijd, dat die prach tige straten uitsluitend bestemd waren voor de voetgangers. Het was in de dagen van Julius Caesar verboden overdag met wagens in de stad te rijden. Als 't Romeinsche Rijk te gronde gaat, dan daalt ook het aantal inwoners van Rome en dan komen nieuwe grote steden op. Dan zijn Constantinopel en Bagdad de grootste steden met ongeveer 500.000 inwoners en in de Middel eeuwen hebben Napels, Venetië en Milaan nog 100 a 200.000 inwoners. Het is in deze tijd dat we ook wat gewaar worden over China en volgens berichten van rei zigers, die het verre Oosten bezocht hebben, zou China toen een zevental steden gehad hebben met een half millioen inwoners. Eerst in de 17e eeuw komen in Noord-Europa steden met 100.000 inwoners en meer voor, n.l. Amsterdam, Londen en Parijs. Tegenwoordig zijn er over de hele we reld 500 steden met meer dan 100.000 inwoners en 30 met meer dan 1 millioen. Gelukkig voor mijn rubriekertje hoeft hij deze niet allemaal uit het hoofd te leren. W. B.—Z. ïwee keukenprinsesjes door W. B.-Z. Zij is Jet en ik ben Stien We zijn keukenprinsesjes Zoals je op 't plaatje kunt zien. We wassen en plassen De potten en pannen, De schotels en kannen. Straks gaan we ook vegen, 't Stof ligt allerwegen Dan zepen we samen De deuren en ramen. Al worden wij nat, Wat hindert ons dat? We zijn voor water niet bang Onze schorten zijn lang. Dus dat is geen bezwaar. Onze keuken moet klaar. Ja, wij kunnen er tegen. Al moeten wij vegen. Dan poetsen wij 't koper En kloppen de loper. Is 't werk nog niet klaar Dan zeg je het maar. Wij zijn keukenprinsesjes helder en net Ik ben Stien en zij heet Jet. een vredesspel De vacantie staat voor de deur en we hopen natuurlyk op echt zomerweer, zodat we veel buiten kunnen zijn. Maar er kunnen ook re gendagen komen. Ja, 't zou een ramp wezen, als 't niet zo was. Een enkel dagje thuis kan heus nog wel een gezellig dagje worden, als we er maar voor zorgen, dat de verveling niet bij ons kan binnen komen. Nu is er door de Commissie van Moeders en Opvoedsters uit Volkenbond en Vrede een Vredesspel gemaakt, 't Ziet er zo fleurig uit: blauw en oranje, 't Geheel is een grote V. Er staan verschillende plaatjes op van bekende mensen die in hun leven geijverd hebben voor Vrede en Recht. Daar zie je Hugo de Groot, Bertha von Sütt- ner. Briand enz. Je ziet ook de Gelderland, het schip, waarmee Paul Kruger naar Nederland kwam en je ziet 't prachtige beeld van Chris tus van de Andes gemaakt van 't brons der ka nonnen. Tenslotte zie je ook onze koningin, het Vredespaleis in den Haag en 't Volkenbondspaleis te Genève. Met dit spel kun je je heus een hele middag bezighouden en hoe meer kinderen mee spelen, hoe prettiger 't wordt, 't Kost heel wei nig en je kunt het krijgen bij Mevr. J. E. van Zwijndregt-ter Heulen, Bloemendaalscheweg 157 en bij Alida Heinen, Zijlstraat 96. !SV. B.—Z. Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand, worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Zwemgraag.) Verborgen meu bels. Wat zijn? 2. (Ingez. door Kerkje.) Rebus. Wat lees je hieruit? 3 3 4 4 3. (Ingez. door Flakkervlammetje.) Verborgen plaatsen in Nederland. a. Ja, Nel is secuur, vertrouw 't haar maar toe. b. Brandgevaar is voor houten huizen groot. c. Dat noem ik trouw. O! er denken nog wel vrienden aan ons. d. Bruine wol staat hier goed bij. 4. (Ingez. door Prinses Engelientje.) Verbor gen meren in Nederland. Welke meren zijn: Bas Remerreen? Kee Rens- ner? Leo R. Meerts? Da Rereemran? Lee R. Meerdud? 5. (Ingez. door Flakkervlammetje.) Neem uit de volgende zinnen telkens een woord, zodat er: een spreekwoord ontstaat. a. Wie veel zegt, heeft veel te verantwoorden. b. Hij wast zijn handen. c. Wat zijn ogen zien kunnen zijn handen maken. d. Maak wat meer licht. e. Ik moet mijn werk maken. 6. (Ingez. door Kerkje.) Wie kan uit onderstaand geheimschrift een schuilnaam lezer)? De sleutel is: a b c j d e f g h i j m n""| o ~pq r s t AFDELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Zwemgraag.) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Verplaats de cijfers zo, dat van boven naar be néden en van links naar rechts de som 15 is. 3. (Ingez. door Machteld.) Met a speel je met mij. Met e aan 't huis kun je er soms niet bij. Met o ben ik fond. Met aa ben ik zwaar te dragen. Nu wil ik de uitkomst vragen. 4. (Ingez. door Twee Zusjes.) Ik ben een jongensnaam van 4 letters. Stop er één letter tussen en ik word een vrucht. 5. (Ingez. door Mosplantje.) Wie kan uit mijn naam 3 meisjesnamen halen en 3 jongensnamen? 6. (Ingez. door Belief leur.) Met 4 letters bevat ik veel tenten. Met 3 letters gebruik je me alle dagen. Met 2 letters ben ik een verkorte meisjesnaam. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDELING I 1. Vieze varkens worden niet vet. 2. Akkerhoornbloem. 3. Dolly Dot, Zwemgraag, Blauwklokje. 4. Koffiebonen. 5. IJzendijke, Wemeldinge, Harlingen, Kerk- rade. 6. Ommen, Dommen AFDELING ii 1. De beste stuurlui staan aan waL 2. Lemmeremmer. 3. Fietsenmaker, Rijksveldwachter, Onder wijzer, Hofmeester, Banketbakker. 4. Noot, kers, eikels. 5. Juni. 6. Vacantie, Goede raadseloplossingen ontvangen van: Prins Bernhard 3 Kerkje 4 Goudsbloempje 6 Juffertje Spring in 't Veld 6 De kleine Reken- baas 6 Sneeuwklokje 6 Flakkervlammetje 6 Nachtegaaltje 5 Strijkstertje 4 Beery 6 Peter Pech 6 Betty Boop 5 Tinterlanteentje 5 Witje 5 Duizendschoon 5 Zonnestraaltje 6 Deanne Dur- bin 6 Eikeldopje 6 Zonnepit 6 Lindebloesem 6 Goudmuiltje 5 Kabouter Leesgraag 6 Joice 5 Dolly Dot 6 Lentefee 6 Lelietje van Dalen 5 Goudhaartje 6 De kleine Chauffeur 6 Marmotje 5 De kleine Gichelaar 6 Eureka 5 Prinses Ju liana 6 Kerstklokje 6 Leeuwerik 6 Meidoorn 6 Lollypop 6 Welp 6 Mimosa 6 De kleine Spitter 5 Lolo 6 Goudvisje 6 Duimelijntje 4 Sjoelstertje 5 Kerkje 6 De kleine Timmerman 6 De kleine Kapster 6 Erica Schmidt 6 De kleine Bootsman 6 Gymnast 6 Boerinnetje 6 De kleine Pianiste 6 Klein Vlindertje 6. REISWEDSTRIJD. Inzendingen ontvangen van: Goudsbloempje oud 13 jaar. De witte Waterlelie oud? Duinroosje oud 14 jaar, Sneeuwklokje oud 13 jaar, Strijkstertje oud 11 jaar. C. de Jong oud? Deanne Durbin, oud 11 paar. Prinses Juliana oud 13 jaar, Kerst klokje oud 9 jaar, Lelietje van dalen oud 12 jaar, Goudhaartje oud 9 jaar, De kleine Chauffeur oud 7 jaar, Marmotje oud 13 jaar, Leeuwerik oud 11 jaar, Mimosa oud 8 jaar, De kleine Spit ter oud 11 jaar, Racheltje oud 12 jaar. Kerkje, oud 8 jaar, Erica Schmidt oud? Narcis oud 14 jaar, Goudmuiltje oud 13 jaar. RUBRIEKERTJESLIJST Haartje Holwerda, oud 10 jaar, De Genestet- straat 20. Tootje Deen, oud 13 jaar, Dr. Schaepmanstr. no. 21, H.-O. RUILRUBRIEK N., Duinoordstraat 13, heeft 200 van Nelle van 1 ons, 36 Keg, 125 Hag, 86 Sickesz, 62 Dobbel- man, 35 Honing vliegt, bons, 25 Bussinks, 15 A. H. lepelbons, 100 Pelikaan, 40 pl. Vetplanten, Se rie Boerderij, 3 Flitsende vinnen, f 4.50 Johnson verpl., 60 Vader Haas. Terug Jamin, Droste, V.S. Luchtvaartfoto's, Verkade, Hille, Olifanten, Qua kerbons, De Gruyter, Midza. IWAN, Duinoordstraat 13, heeft 36 Keg, 115 Haka, 40 Weegschaaltjes, 30 Olifantcoupons, 312 Hille, 45 Verkade, 125 Hag, 86V« Sickesz, 40 van Nelle, 62 Wereld in Beeld, 35 Honing, 312 D. E. en 1 x 25, 75 Paula, 28 Franken, 30 Bussink, 16 Haust, 27 Albert Heyn, 34 Coelinghs, 15 A. H. lepelbons, 150 Pelikaantjes, 21 Amstel, 14 Qua kermannetjes (12). Gaarne terug: Sunlight, Rinso, Lux, Vim, Radion, Droste. LEO LUIJTEN, Assendelverstraat 40 A rood, heeft Haka, Zijlstra, Wijbert, Hille, Kwatta, Meco. Gaarne hiervoor Weegschaaltjes. Ook heeft hij spaarzegels van Gebr. van Voolen. Wie neemt deze van hem over? Brieven aan de Redactie van de Kinder-Af- deling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Delftlaan 75. ZWEMGRAAG. Zo je ziet, zijn je raadsels al geplaatst. Zwem je nog dagelijks? Ben je nu dadelijk aan de nieuwe wedstrijd begonnen? Omdat je zo duidelijk^ schrijft, mag je wel met potlood blijven schrijven. GOUDSBLOEMPJE. Wat zijn er veel Ru briekertjes naar 't Muiderslot geweest. Met mooi weer is een bootreisje heerlijk hè? Nu verlang je natuurlijk naar 9 Juli. Vooraf maar goed weer bestellen. EURYDICE. Je moogt deze schuilnaam houden, 'k Vond het prettig zo'n grote brief van je te ontvangen. Wat leuk voor je, dat jij die hoofdrol had. Is 't zwoegen op school bijna af gelopen? Ik hoop, dat je loon naar werken zult krijgen. Weet je al, wat je wilt worden? Wat is 't heerlijk, dat je nu aan alle sport mee kan doen. Ben je assessor geworden? Prettig, dat de grootouders zo jong blijven, 't Is er zeker altijd een gezellige logeerpartij? Je sluitzegel vond ik mooi. ARISTOLOCHIA. Rolschaatsen jullie in Leeuwarden ook zo veel? Woon je in een rustige buurt? Prettig, dat je niet veel huiswerk hebt, dan schiet er nog eens een vrij uurtje over. Heb je de 32 toeren nog moeten breien? Woont Ineke dicht bij je? Heb jij al je zwemdiploma gehaald? Is Dineke geslaagd? Veel plezier op je school reisje. Dus jullie gaan de provincie Friesland uit. Ik hoop, dat 't zonnetje dan vrolijk zal schijnen. IWAN. Gelukkig, dat het met Douwe nu beter gaat. Zijn de afgevaardigden al bij hem geweest? Werkt je fototoestel goed? En welke boeken heb je gekregen? Hoe loopt je horloge? Wat zal broer blij zijn geweest met dat reuze cadeau. Hij is nog eens verwend. Welk cijfer kreeg je voor je Geschiedenis-repetitie? En voor de Franse? KERKJE. Je verborgen plaatsen zijn goed. PRINS BERNHARD. Het raadsel, dat je inzond is ook al door een ander ingezonden en staat nu in de Rubriek. Misschien huurt vader in de vacantie wel weer eens een boot, maar dan moet 't natuurlijk echt zomerweer zijn. DR. KUYPER. Is er geen feest gevierd met de koperen bruiloft? Is moeder er niet heen ge weest? 't Is zeker heerlijk, dat moeders gezond heid nu zoveel beter is. Hoe gaat 't met de nieu we reclame? MACHTELD. Ik geef 3 soorten vacantie- wedstrijden en een daarvan zal een tekenwed strijd zijn. 'k Dacht wel, dat je het gemakkelij ker zoudt vinden, nu de Rubriek ook in de ver eenvoudigde spelling is. Voor 't gemak is het juist gedaan. MOSPLANTJE. 't Is wel zielig als je zo lang móet liggen en dan nog zo dikwijls pijn hebt. 'k Ben blij dat jij je wel kunt indenken, dat M. daarom niet altijd goed gehumeurd kan zijn. Als we ons eens indenken in haar omstan digheden, dan begrijpen we alles zoveel beter. RACHELTJE. 't Zou heerlijk zijn, als jij zo'n koffertje won, hè. Ga je straks uit logeren? Ik geef je gelijk dat je de poppen nu maar wat in huis laat en zelf van de buitenlucht geniet. Je raadsels zijn goed. MIMOSA. Nu was je best op tijd. Weet je al, wanneer 't schoolreisje zal plaats hebben? De juffrouw houdt zeker van verrassingen. Zou je nog met de Zondagsschool mee mogen? En met de club? PRINSES JULIANA. Prettig, dat je wee- kunt hollen en draven. Heb je al in 't diepe bad gezwommen? Ga je nu naar de Harmonica club? KERSTKLOKJE. Hoe gaat 't met zwem men? Mag je al in 't tussenbad? jVat een heer lijk vooruitzicht, dat jij straks op de fiets naar school mag. EUREKA. Wanneer ga je naar den Haag? Dat kan een heerlijke dag worden. Hoe is 't nu met Paula? Was 't Woensdagmiddag gezellig op de verjaarspartij? Ken je de Oranjeliedjes al? DE KLEINE GICHELAAR. Waar is die nieuwe jongen vandaan gekomen? En hoe is 't met die stoute Riek afgelopen? Heeft de juffrouw niet verteld, wat die figuurtjes in 't notenschrift betekenden? DE WITTE WATERLELIE. Zijn er ook goudvissen in jullie vijver? Zijn er al knoppen aan de waterlelie? Is 't schoolreisje gisteren doorgegaan? Vertel je me er de volgende week wat van? FLAKKERVLAMMETJE. Voortaan moet je je briefje maar dadelijk bezorgen. Je raad sels mogen toch nog meetellen. Je vulpen schrijft best. Is de Haagsche tante weer vertrokken" Wat heeft ze jullie heerlijk verwend. Leuk, dat je het Trio van 't Zwaluwhuis hebt gekregen. In welke boekwinkel heeft tante, 't nog kunnen krijgen? Ik hoor overal, dat 't uitverkocht is. Wat een heerlijke vacantie ga jij tegemoet. Smul maar lekker van de gort met stroop. Ik weet heus niet, of 't schadelijk voor katten is om vlie gen op te eten. Ik weet wet, dat ze er een nuttig werk meedoen. SNEEUWKLOKJE. Deze week zijn de raad sels heel gemakkelijk. Heb je goede cijfers op school gehad voor die repetities? Ga je straks naar een hogere klas? JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD en DE KLEINE REKENBAAS. Wie van jullie beiden had nu die 10 voor de Geschiedenis-proef? 't Is reusachtig. Hoe gaat 't met de andere vakken? En wat zijn dan de verdere plannen? DUIZENDSCHOON. Jij wordt natuurlijk hoe langer hoe knapper in 't oplossen der raad sels, waarom vind je ze gemakkelijker worden. Ga je de hele vacantie naar Rijswijk? Wat ge wichtig, dat je alleen mag reizen. Poes heeft Zon dag dus een feestmaaltje gehad. WITJE. 'k Was blij, dat ik je nette handje weer zag. Nu is het veel te mooi weer om ziek te worden. Was je op school nog achter geko men? Dat komt ook wel weer in orde. TINTERLANTEENTJE. Je denkt zeker nog dikwijls aan dat heerlijke schoolreisje terug. Ik kan me voorstellen, dat je onmogelijk alles hebt kunnen zien in Doorwert. Daar moet je nog maar eens voor terugkomen. BETTY BOOP. Wat heb jij ook een heer lijk schoolreisje meegemaakt. Dat kersenmaal was dubbel heerlijk, hè? Wat zijn nu de verdere vacantieplannen? BEERY. Ja, ik snapte wel, dat je de trein bedoelde, maar je had het zo grappig neerge schreven. Ik heb ook prettige herinneringen aan de Westerbouwing. Ben je klaar met de reis- wedstrijd? VROUWTJE ULEBUUT. Als je dit leest, heb ik je misschien al mondeling bedankt voor die prachtige bloemenkaart. Wat een mooie com binatie was dat. Gezellig voor je, dat er "nu nog een Rubriekertje op Brederodeduin is. Jammer, dat je geen atlas hebt voor de reiswedstrijd. STIJFKOPJE mag haar schuilnaam houden. Ik denk, dat jullie straks met de Sint-Nicolaas- wedstrijd gaan werken voor Brederode-duin. Raad ik 't goed? KINDERMEISJE. De juffrouw van de ko lonie zal 't zeker prettig gevonden hebben, dat je haar nog eens schreef. Wens Verpleegstertji maar veel genoegen in Zandvoort. Blijft 't met zus goed gaan? Jullie zijn wel aan de sukkel ge weest. NACHTEGAALTJE. Gelukkig maar, dat Bea niet bang van water is, Wat ga jij een heerlijke vacantie tegemoet, 't Is zo mooi in Gaasterland. En je vindt het zeker wel prettig, dat je in September naar de Huishoudschool gaat. Je raadsels zijn goed. Wat waren die teke ningen leuk, vooral van dat Javaanse meisje. KLEIN VLINDERTJE. Ja, dat is een fijn schoolreisje geweest, Wat heb je op een dag veel gezien. Toen je 's avonds thuis kwam, had je zeker wel een paar vermoeide benen? KLEINE PIANISTE. Je strikvraag is goed. Nu ben je gauw jarig. Ik feliciteer je vast har telijk. Wat prettig, dat je opstel zo goed was. Waar ga je op school? GYMNAST en BOERINNETJE. Vader was zeker wel tevreden over de uitvoering. Misschien kan Boerinnetje dat zilverpapier geven aan het Consultatie-Bureau op de Oude Gracht. NARCIS. Leuk, dat je er weer bent Hoe is 't schoolreisje geweest? Wat zijn er veel Haar- lemmertjes dit jaar op 't Muiderslot geweest. Er kwam zeker geen enkele leerling te laat Je wist vooruit al in de puntjes, wat je zien zou op reis. Dat was een schitterende voorbereiding. En alles precies zoo uitgekomen? DE KLEINE BOOTSMAN. Ik denk, dat ze in IJmuiden de vlag uitsteken, als Jopie komt. Wat zal ze blij zijn geweest met je kaart. Is rood wangetje nu bruin-wangetje geworden? VROUWTJE ULEBUUT. Nu zal ik je twee de brief ook maar beantwoorden. Wat aardig, dat je Oost-Indise kers opkomt. Zijn er al bloe men aan? Misschien heb ik 't zelf al gezien. ERICA S. Knap zo, dat je de reiswedstrijd klaar hebt. Hoe gaat 't met poes? Je mag wel een van de twee namen uitkiezen. Zet die de volgen de week dan maar onder je raadsels. THE GIRL FROM DIXIE. Ik ben toch zo benieuwd, hoe de twee proeven zijn afgelopen, 'k Gelóóf niet, dat 't ene volle slechter is dan 't andere. Er zijn overal goede en slechte mensen. Dacht je dat Karl May zelf een hoofdpersoon uitbeeldt? Hoe was 't op de jonge-dames-visite9 Wat vreselijk, dat de tornado zo'n grote ver woesting heeft aangericht. Logeert tante C. met 't kleine neefje nu bij jullie? LA FILLE DU CANADA. Is de proeventiid nu voorbij? Je bent wel beproefd. Ik hoop voor je, dat 't Zondag prachtig weer zal zijn voor de Gooise autotocht, 't Lijkt me heel goed, dat jij nu ook de Winnetou-serie leest. Dan leun je er met the girl from Dixie over disfuseren. Wie is je Aardrijkskundeleraar? Prettig, dat hij zo boeiend vertellen kan. Zou je het rose inktstel verdiend hebben? Ik hoop het voor je. MITZI GREEN. Wat heb jij een beste ver jaardag gehad. Je vulpen doet het goed. Heeft de mondorgelclub nog wat muziek gemaakt? Leuk, dat er een bruiloft in 't zicht is. Kan je vriendin haar rol nu zonder lachen opzeggen? Hoe gaat 't met de pijnlijke vingers? Wie laat 't raam nu ook op zijn vingers vallen? 't Beste ermee. SJOELSTERTJE. Aardig van zus, dat ze je helpt met de raadsels. Wanneer zal de tocht p.aar Vlieland plaats hebben? Gaat Duimelijntje mee9 Die kan zeker wel in je mantelzak. En wat leuk, dat jij straks voor konijn speelt. Ben je een duinkonijn? DUIMELIJNTJE. Gefeliciteerd, dat je ge rr slaagd bent voor veilig verkeer. Maar jij weel zeker overal wel tussen door te kruipen. TOOTJE D. Er is al een Verpleegstertje. Dus je moet een andere naam kiezen. GOUDVISJE. Dat was verstandig bedacht om zo in stukken en brokken het woord fietsen maker te krijgen. Zo zie je, dat door oefening de kunst verkregen word. MARMOTJE. Ik zou toch niet meer in het Muiderslot willen wonen. En jij? Was je niet blij, dat de gevangenisdeur maar weer gauw werd open gedaan?? DE KLEINE CHAUFFEUR. Ben je nu thuis? Wat zul je veel te vertellen hebben. GOUDHAARTJE Wataardig.dat die duiven zo tam waren. Ze zijn natuurlijk wel gewend aan veel bezoek. Heb je die foto van Schiphol al? LELIETJE VAN DALEN. De koperen voor werpen zijn prachtig. Zo zie je ze zelden meer. Als je in Zandvoort komt, ga je zeker nog wel eens een kijkje nemen in 't kolonie-huis. KO H. Leuk, dat je weer zo'n succes hebt gehad met je ruil-aanvraag. Nu maar op dezelfde voet voortgegaan. DOLLY DOT en LENTEFEE. Voor heel mooi had je misschien meer verwacht dan 6-f. Voor Aardrijkskunde en Geschiedenis heb je prachtige cijfers. Hoe gaat 't nu met Lentefee? JOICE. Moet je veel werken voor school? Dan is 't maar beter, dat de leesboeken even op zij worden gezet. De vacantie nadert toch. Wan neer zal 't schoolreisje plaats hebben? KABOUTER LEESGRAAG. Prettig, dat de repetites naar wens zijn gegaan. De vossenjacht is zeker een echt spel voor padvinders. Is je tante er nog met dat lieve kleine neefje? GOUDMUILTJE. -Ik vergeet je nooit. Dus je hebt een drukke tijd achter de rug, Hoe gaat 't met de repetities? 't Ergste is voorbij, hè? ZONNEPIT. Heinoo mag met twee of met één o worden geschreven. Nu is de zaak zeker in orde. EIKELDOPJE. Is de prijs naar je zin? Heb ben jullie al met 't spel gespeeld? DEANNE DURBIN. Als de jongste uit het nest 10 jaar is, moet ze met Afdeling I mee doen. Help jij haar dan maar een beetje. Wan neer is 't schoolreisje? Wat heeft zus vroeg va cantie. En wat een heerlijk vooruitzicht, dat jul lie weer naar Texel gaan. Gefeliciteerd met de Midza-prijs. W. BLOMBERG—ZEEMAN, Delftlaan 75. Haarlem. 30 Juni 1939. POSTZECELRUBRIEK 1939 Nat. Tent. Frans 1939 Nat. Tent. Fr. 5 10 20 30 Duits 5 10 20 30 Italiaans 5 10 20 30 .T. S. d. N. 3 ft. 5 ft. 10 ft. S. d. N. Z WITS ERL AND HELVETIA Aanvulling VTI. In 1939 verschenen propagandazegels voor de Nationale Tentoonstelling, welke in Zurich ge houden wordt. De zegels zijn voorzien van een drietalige tekst, n.l. Frans, Duits of Italiaans. De waarden zijn 10 r. (violetgrijs en vermiljoen) 20 r. (karmijn en verm.) 30 r. (blauw en verm.) De eerste zegel toont een groep, welke haar produc ten naar de tentoonstelling brengt; de 20 r. een groep vacantiegangers en een herder, luisterend naar een dichter en de 30 r. de berg Piz Rozeg en de Tschirvagletcher, voorstellende Zwitser land als berg- en toeristenland. Wij krijgen dus drie series elk van drie stuks in de maten 45 x 30 m.m. Op 6 Mei jl. verscheen de tweede propaganda- serie voor de Nat. Tentoonstelling te Zurich, ook weer in het Frans, Duits, en Italiaans. Zij geven een armboog weer met daarvoor een bloeiende tak. De waarden zijn de 5 r. (groen), 10 r. (grijs), 20 r. (rood) 30 r. (blauw). Grootte 28 x 30 mm. Tenslotte verschenen nog enkele waarden met twee verschillende opdrukken van de Volken bond, dit zyn 3 fr. (donkerbr.) 5 fr. (grijsblauw) 10 fr. (d. olijfgroen) Grootte 45 x 30 mm. Zie het schetsje. Van R. C. ontving ik een enveloppe zegels voor de ruilrubriek. Wie zoekt zijn of haar dubbele zegels nog eens na, want de nieuwe boekjes voor de rondzendingen in September worden weer klaargemaakt. Rustenburg er laan 23,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11