■v De Olympische winterspelen 1940 te Garmisch-Partenkirchen. SCHAAKRUBRIEK #1 iHf n jj§ 4 Él ÉP |p Vermijd knagende rugpijn VRIJDA'G 30 JUNI 1939 HASREE M'S D 'AG B IJ A D 8 Voor het eerst zijn deze spelen -tweemaal achtereen op dezelfde plaats.- Duitschers ingenomen met deze onderscheiding Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. gisteren: „Geloof nu maar niet, dat we dadelijk ja! gezegd hebben, toen we op 9 Juni 1.1. van Lon den uit door het Internationaal Olympisch Co mité aangezocht werden, om de Winterspelen 1940 in Garmisoh-Partenkirchen te houden. We hebben zelfs rijpelijk overlegd, of we binnen een zoo kort tijdsbestek alles behoorlijk in orde kunnen brengen en toen we na breedvoerige besprekingen te Berchtesgaden zoowel als te Berlijn van den Ftihrer toestemming ontvingen, op dit voorstel in te gaan, hebben we naar Lon den geschreven: „Wanneer jullie van meening bent, dat het anders niet gaai, wel. dan zijn we als sportief volk natuurlijk bereid, om op dit eervol voorstel in te gaan". Hooge onderscheiding voor Duitschland. Aldus lieten we ons in de Club der „Aus- landsdeutsche" aan den Leipziger Platz tijdens een persconferentie vertellen door Dr. Ridder von Halt, den jeugdigen President van het Or ganisatie-Comité en men kon hem van zijn ge bruind gelaat aflezen, dat hij in zijn hart toch maar wat trotsch was op de hooge onderschei ding, welke met deze beslissing zijn land is ten deel gevallen. Want als we ons niet sterk vergis sen, is het in de geschiedenis der mo derne Olympische Spelen de eerste maal, dat één- en dezelfde plaats twee maal achtereen 'het schouwtooneel der Olympische Winterspelen zal zijn. Staatssecretaris Esser, 'dien we met von Tschammer und Osten van 1936 kennen, scheen deze gedachten imet ons mee te voelen, want hij nam dadelijk levendig deel aan het discours: „Men hoort in de buitenlandsche pers zooveel over Duitschland's bewapening er. het thema „oorlog" schijnt minstens zoo actueel te zijn als in den zomer van 1914. Maar als men nu eens wat meer op onze plannen voor den winter van 1940 zou willen letten, dan moet men toch ook in den vreemde den indruk opdoen, dat we ons veel liever „bewapenen" voor een sportleven strijd! Wat ons aangaat: we concentreeren ons geheel en al op de dagen van 2 tot 11 Februari 1940, want dan moet alles in orde zijn, om eenige duizenden deelnemers uit alle deelen der wereld en laten we hopen: eenige tienduizenden gasten op een behoorlijke wijze te (kunnen ont vangen. Laat ik daaraan mogen toevoegen: nie mand behoeft uit zijn eigen land boter, koffie of andere levensmiddelen naar Duitschland mee te brengen, want op een in ieder opzicht goede ver zorging zal gelet worden!" Zoöals bekend, heeft Zwitserland begin Juni gemeend, de organisatie der Olympische Spelen 1940 volgens de regelen van het internationale Olympische Comité van de hand te moeten wij zen en gezien den korten tijd, welke toen nog voor de vereischte voorbereidingen overschoot, kwam hét I.O.C. toen voor groote moeilijkheden te staan. Heel even schijnt men nog aan Ca nada of een bepaald deel van de Vereenigde Sta ten gedacht te hebben, maar toen dat onuitvoer baar bleek, besloot men, Duitschland opnieuw hiertoe uit te noodigen. „Deze eervolle aanvrage bereikte mij als Pre sident van het Duitsche Olympische Comité aldus.de Rijkssportleider von Tschammer und Osten en volgens traditioneel gebruik heb ik een Duitsch lid van het Ipternationale Olym pische Comité, Dr. Ridder von Halt, verzocht, de leiding van het organiseerende comité, dat officieel 1 Juli a.s. gevormd wordt, voor zijn rekening le nemen. Onbekend is hij niet, want reeds in 1936 heeft hij dezelfde functie bekleed. Tot secretaris-generaal benoemde ik Dr. Carl Drem. toen baron le Fort, die dezelfde functie in 1936 bekleedde, verklaarde, dat hij ditmaal verhinderd is. Heel het Duitsche volk, de Führer in de eerste plaats, beschouwt deze nieuwe opdracht als een bewijs van vertrou wen in het buitenland jegens de spor tieve gezindheid in het nationaal-socia- listische Duitschland. Dinsdag 20 dezer waren we in de gelegenheid, om onze plannen ter eventueele goedkeuring aan den Führer voor te leggen en hij heeft ze in vollen omvang geaccepteerd. De groote moei lijkheid ligt. in het korte tijdperk ter voorberei ding, maar met vereende krachten zullen ook daar alle bezwaren overwonnen worden en be driegen we ons niet, dan zal reeds einde 1939 alles kant en klaar zijn voor de ontvangst van deelnemers en bezoekers!" Aldus de Rijkssporlleider. Uitbreidingen en vernieuwingen. Het op den Obersalzberg door Hitier goedge keurde ontwerp omvat allerlei uitbreidingen en vernieuwingen. Men is voornemens een nieuw kunstijsstadion te bouwen, dat ruimte biedt aan 8 tot 10.000 bezoekers. Verder komt er een nieuwe ruimte voor ijs hockey direct naast het groote stadion. Voor hardrijders wordt een kunstijsbaan van 400 M. lengte aangelegd die bij iedere weersgesteldheid gebruikt kan worden en men beschouwt vooral dezen aanleg als iets nieuws in de internatio nale sportwereld. Ook het Olympiahuis bij het ski-stadion zal belangrijk vergroot worden en een tweede ver rassing is de aanleg van een zwembassin van 50 bij 20 meter omvang. Voor de buitenland sche deelnemers wordt een speciaal Olympisch Dorp aangelegd, waarbij waarschijnlijk een paar moderne kazernes tijdelijk gebruikt zullen worden. De deelnemers kunnen dan al die da gen zooveel onder elkaar blijven als ze maar willen en hiermee gaat een vroeger geuite wensch dus in vervulling. „Wellicht is het van practische beteekenis aldus de heer Esser er op te wijzen, dat in hetzelfde jaar de Passiespelen te Oberammer- gau gehouden zullen worden. Naar vorm en in houd blijven ze net eender als vroeger. Voorts vindt er dan in de maand Mei te Keulen nog een groote verkeerstentoonstelling plaats, waar aan ook door Nederland actief wordt deelgeno men. We hopen, dat al deze feiten van kalmee renden invloed zullen zijn op hen, die het ge vaar van een nieuwen oorlog zoo ontzettend dichtbij wanen. Onze leuze luidt: „We moeten alles doen wat binnen ons menschelijk vermo gen ligt. om de internationale toenadering samenwerking te bevorderen!" Zooals bekend, heeft Duitschland dit besluit ten opzichte van de Winterspelen 1940 te dan ken aan het feit, dat Zwitserland zich niet naar de strenge amateursbepalingen in de Skisport van het Internationale Olympisch Comité wenschte te schikken. Men beschouwde het in verband daarmede als onredelijk, dat b.v. erva ren ski-leeraren hierdoor principieel uitgescha keld bleven. Zoodoende zal de ski-sport slechts als een sportieve demonstratie deelnemen aan de Winterspelen. Van overwinnaars kan onder zulke omstandigheden geen sprake zijn en prij zen zullen dienovereenkomstig niet worden uit gedeeld! (Nadruk verboden.) Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 1011. (No. 7 van den wedstrijd, 53e ladder). v.. 9 M m 9 m m Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Ke7, Tc4. Lc2, Pel. Zwart: Ke5, c6, f6. „Het fjjne schatten van de waarde van een probleem is, gelijk trouwens van elk kunstwerk, onmogelijk geheel onder woorden te brengen." JOS. OPDENOORDT. PROBLEEM No. 1012. (No. 8 van den wedstrijd, 53e ladder). m Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kf5, Te5, Pb3, Pf8, b5. b6, g2. Zwart: Kd6, Ph5, g3. OPLOSSING PROBLEM No. 1001. (No. 8 van den wedstrijd, 52e ladder). Stand der stukken: Wit: Ke7, Dh4, Pc6, Pc8, b2, e6. Zwart: Kd5, Lfl, Pb5, Pb7, c7. (J. Pospisil, 1861—1917). 1. Ke7—f6, Kd5c5; 2. b2—b4t, enz. Ka5xc6; 2. Dh4e4f, enz. Lflc4; 2. Dh4hlf, enz. Pb5 onv.; 2. Dh4xd4f, enz. anders; 2. Pc6e7f, enz. Goed opgelost door: H. J. S. Beck, J. Vermeer en M. H. Wiersema, allen te Bloemendaal; E. J. Akkerboom, B. Aroelung, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, A. F. Blok ker, J. Buma, W. J. Bijster, C. v. Dort, H. W. v. Dort, C. H. Erbrink Jr., J. Hillebrand, F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove, G. Huizing Jr., H. Jonkers, G. Jordan, L. Kensen, K. Koedooder, Joh. Kok Jr., F. Krug, Mart. J. Lürsen, J. H. Meilink, Frits J. Mondriaan, A. J. Mooy, C. S. G. Noordhoff, J. J. Piers, W. Prinsen, P. Rotteveel, J. Schippers, A. Veerman, C. Warlé, C. F. Weber en J. P. Wever, allen te Haarlem; F. D. Kat, L. A. Patoir en C. de Vries, allen te Heemstede; T. W. Zwerus, te Hoofddorp; H. F. Antonisse, J. Germeraad, mej. D. M. Graafland en K. Siege- rist, allen te Santpoort: Joh. B. Pennock, te Utrecht (allen drie punten). OPLOSSING PROBLEEM No. 1002. (No. 9 van den wedstrijd, 52e ladder).. Stand der stukken: Wit: Kfl, Df5, Ld6, Pa3, Pa4 Zwart: Ke3, e4. (F. M. Teed, Brooklyn) 1. Df5d7, enz. Goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. S. Bogaardt, J. Vermeer en M. II. Wiersema, allen te Bloemendaal; E. J. Akkerboom, B. Amelung, H. J. Bakker, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, A. F. Blokker, D. Boter bloem, J. Buma, W. J. Bijster, K. J. Damstra, C. v. Dort, H. W. v. Dort, C. H. Erbrink Jr., A. W. Face, F. F. Groos, J. Hillebrand, J. ten Hove, G. Huizing Jr., H. Jonkers, G. Jordan, L. Kensen, Joh. Kok Jr., F. Krug, J. v. Lunenburg, Mart. J. Lürsen. J. H. Meilink, Frits J. Mondriaan, A. J. Mooy, C. S. G. Noordhoff, J. J. Piers, W. Prin sen, P. Rotteveel, J. Schippers, A. Veerman, J. Voigt, C. Warlé, C. F. Weber, en J .P. Wever, allen te Haarlem; F. D. Kat, L. A. Patoir en C. de Vries, allen te Heemstede: T. W. Zwerus. te Hoofddorp; H. F. Antonisse, J. Germeraad, mej D. M. Graafland en K. Siegerist, allen te Sant poort; Joh. B. Pennock, te Utrecht (allen twee punten). CORRESPONDENTIE. Voor No. 999 werden, zooals begrijpeleijk, niet twee maar drie punten toegekend. Bloemendaal. H. S. B. en Joh. V. Prettig, uw oplossingen weder te hebben ontvangen! Haarlem. K. J. D. Welkom in onzen oplossers kring! A. W. F. Geluk gewenscht met uw alge heel herstel. F. W. H. U hebt zeker een stuk verkeerd of in het geheel niet opgezet, want na 1. Ld6e5 volgt geen mat, hoe Zwart ook speelt Joh. K. Jr. Van het diagram oplossen is natuur lijk zeer leerzaam, met het oog op practisch spel, maar eenige controle is later gewenscht, om nulletjes te voorkomen. Inderdaad is uw score veel verbeterd, door oefening wordt de kunst verkregen. LAWNTENNIS. HET INTERN. TOURNOOI TE WIMBLEDON. VIERDE DAG. Nederlaag voor Van Swol. Mej. Rollin Couquerque wint en verliest. De Nederlander Van Swol kwam Donder dagmiddag voor de derde ronde uit tegen den sterken Hongaarschen speler O. Szigeti. Had onze landgenoot in de voorafgaande twee ronden den Engelschman Lysaght en den Zwitser Ellmer uitgeschakeld, de Hon- gaarsche tegenstander van Donderdag bracht het tot de derde ronde door overwinningen op Robertson (V.S.) en Ploughmann (Dene marken). Van Swol heeft het helaas niet verder kunnen brengen dan tot deze derde ronde: hij werd door Szigeti uitgeschakeld met 6—8, 4—6, 4—6. De tegenstand van den Nederlander was uitstekend; wellicht was de uitslag gunsti ger VOO-- Van Swol geweest, indien hij de vorige dagen minder zware partijen te spe len gehad had. De cijfers wijzen wel uit, dat hij zeer fraai tegenstand bood aan den ster ken Hongaai. Een verrassing deed zich nog voor op het centrecourt. waar de zoo sterke damesdubbel van de Poolsche mej. Jedrzejowska en de Francaisr mevr. Mathieu een gedecideerde 36, 16 nederlaag opliep tegen het Engelsche paar mevr. Hammersleymej. Stammers. Eugène Smith, die in het dagelijksch leven een schoolmeester in Californië is, plaatste zich Donderdag onder de laatste zestien spelers, door Cejnar in vijf sets te slaan. Tloczynski, een „geplaatst" speler, was geheel uit vorm; hij verloor in drie sets van den Britsch-Indischen speler Ghaus Mohammed. In de eerste set haalde de Pool zelfs geen game. Met hem is de derde geplaatste speler voor het tournooi uitgeschakeld. Malfroy gaf aan den jongen Riggs goed partij, maar moest tenslotte toch het on derspit delven. Shaffi viel in de tweede set van zijn partij tegen Henkei, die hem niet toestond zijn bezeerden enkel te verbinden. Shaffi speelde rustig door, doch de vierde en laatste werd door Henkei gewonnen met 61, doordat de Engelschman niet meer snel kon loopen. Austin had het zwaar tegen Drobny. De Engelschman won de eerste twee sets met 75. 97, waarna Drobny zich moest terug trekken wegens een blessure aan den arm. Mej. Rollin Couquerque en haar Fransche partner mej. Pannetier kwamen in de tweede ronde van het dames dubbelspel uit tegen het Engelsche dubbel mej. Thomas en mej. Troun- cer. De Hollandsche speelster was beter op dreef, dan Woensdag in het enkelspel; zij en mej. Pannetier wonnen in twee sets met 8—8 6—3. Mej. M. ROLLIN COUQUERQUE. In de derde ronde komt de Fransch-Neder- landsche combinatie waarschijnlijk tegen mej. Jacobs en mej. Yorke, die haar partij tegen lady Bouverie en mevr. Shepherd-Barron wel zullen winnen. Van Swol, die na zijn enkelspel tegen Szigeti ook nog met mevr. Andrus in het dub belspel moest uitkomen, kreeg met zjjn partner een walk over, doordat C. E. Hare en mej. Hardwick zich teruggetrokken hebb In het gemengd dubbelspel was mej. Rollin Couquerque met den Zwitser Fisher niet be stand tegen het vrij sterke dubbel mevr. Ham mersley (Engeland) en Russell (Argentinië); de laatsten wonnen dan ook vlot in straight sets 6—3, 61. De uitslagen lulden: Heeren-enkelspel: O. Szigeti (Hongarije) slaat H. van Swoi (Nederland) 86, 64, 64. D. W. Butler sl. R. Goepfert (Duitschland) 4—6, 6—2, 4—6, 6—3, 6—3. F. Puncec fZuid-Slavië) sl. D. Macphail 63 6—3, 7—5. F. Kukuljevic (Zuid-Slavië) sl. W. C. Choy (China) 6—4. 7—5, 6—4. E. T. Cooke (V.S.) sl. G. L. Rogers (Eire) 7—5, 6—1, 6—4. J. Brugnon (Frankrijk) sl. G. de Stefani (Italië) 64. 6—4, 6—8. 6 -4. Ghaus Mohammed (Brltsch-Indië) sl. I. Tloczynski (Polen) 6—0, 63, 64. R. L. Rigs (V.S.) sl. C. E. Malfrov (Nieuw Zeeland» 8—6 11—9, 6—2. H. Henkei (Dufttschland) sl. L. R. Shaffi 'Engeland) 64, 46, 64. 61. H. W. Austin (Engeland) sl. J. Drobny (Bo- h.emenMoravië) 75, 97. J. S. Olliff (Engeland) sl. I, G. Collins (Engeland) 86, 57. 62. 64. Dames Dubbelspel: Mej M Rollir. Couquerque Nederland en mej S. Pannetier (Frankrijk) sl. mej. R Thomas en mej. M. Trouncer (Engeland). 8—6, 6—3. Mej. C. Somogyi (Hongarije) en mej. G. Wheeler (V.S.) sl. mevr. C. P. Brutton en mevr. E. G. MacphersonGrant (Engeland) 6—4, 7—5. Mevr. D. F. Cartwright en mevr. D. L. Little—Round (Engeland) sl. mevr. D. B. Andrus (V.S.) en mevr. S. Henrotin (Frank rijk) 7—5, 6—2. Mevr. S. H. Hammersley en mej. K. E. Stam mers sl. mej. P. J. Jedrzeowska en mevr. R. Mathieu 63, 6—1. Mej. B. Batt en mej. A. P. Cardinall sl. mevr. T. Dietz en mej. I. Schumann (Duitschland) 6—1, 6—1. O. SZIGETI. Mej. N. B. Brown en mej. R. Jarvis sl. mevr. I. Geddes (Engeland) en mej. A. Ullstein (Duitschland) 62, 62. Gemengd dubbelspel: G. I. Bayley en mevr. D. Roberts (Engeland) sl. G. von Metaxa en en mevr. I. Schumann (Duitschland) 46, 86, 75. D. Russell (Argentinië) ep mevr. S. H. Ham mersley (Engeland) sl. H. C. Fisher (Zwitser land) en mej. M. Rollin Couquerque (Ne derland (63, 61. D. Mitic en mej. H. Kovac (Zuid-Slavië) sl. B. Butters en mej. M. F. Brace (Engeland) 5_7, 10—8, 6—3. C. E. Malfroy (Nieuw Zeeland) en mej. B. Nuthall (Engeland) sl. O. Szigeti en mej. C. Somogyi (Hongarije) 64, 62. E. T. Cooke en mevr. S. Fabyan (V.S.) sl. G. P. Hughes en mevr. D. L. Little (Engeland) 57, 6—0, 6—4. H. Bullington en mej. J. Ingramm (Enge land) sl. J. Brugnon (Frankrijk) en mevr. P. F. Glover (Engeland) 61, 75. TENNISBOEKJE VOOR MEISJES. Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij „Kosmos" te Amsterdam is verschenen het boekje „Ten nis voor Meisjes", door de bekende Wimble- don-kampioene Dorothy Round, voor Neder land bewerkt door de even bekende Holland sche speelster M. Rollin Couquerque. Laastge- noemde schrijft een voorwoord, waarin zij o.a. opmerkt, dat de schrijfster bij de keuze van den titel te bescheiden is geweest. Immers iedere beginneling, oud of jong, man of vrouw, meisje of jongen, kan met dit boekje zijn voor deel doen en daarom beveelt de vertaalster het een ieder warm aan. Het fraaie boekje is verlucht met 45 fotografische afbeeldingen. WATERPOLO. DE D. W. R.-DAMES WINNEN OPNIEUW. In een van beide kanten slecht gespeelden wedstrijd hebben de Waterratten-dames opnieuw kans gezien, een overwinning te behalen, door de Otter-dames met 21 te slaan. De eerste aanvallen zijn voor de Haarlemsche dames; mej. Kollerie krijgt direct flink werk, hetgeen zij naar behooren verricht. Eenige aam vallen van de thuisclub stranden op mej. Kol lerie. Als de Waterratten opnieuw een aanval ondernemen gelukt het mej. Leunis, te scoren (01). Wanneer even voor de rust mej. Kollerie een ver schot stopt plaatst zij den bal bij het uitgooien verkeerd; zoodoende kan de midden voor der Hilversumsche dames gelijk maken (1—1). Na de hervatting zijn de Waterratten wel iets sterker dan de Otter. Even voor het einde scoort mej. Kuyper met een ver schot (12). POSTDUIVEN. DE REISDUIF. Uitslag van de wedvlucht van Compiègne, afstand 356 K.M.; wind N.W., los 10'/2 uur. Eerts getoonde vogel 5.4.36; laatste prijswinnen de vogel 5.52.33. J. Th. Bakker 1, 11, 13, 18; C. Th. Verdonk 2. 7, 8, 10, 12, 15; C. Elsendoorn 3, 4; E. C. J Spook 5; P. Kroon 6, 17; N. Wezenbeek 9, 16. 19; J. .T. Hart 14.. Keesje de Ruyter overtreedt de Arbeidswet niet. De kantonrechter te Alphen aan den Rijn heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van het .biljartwonder". Keesje de Ruyter. Toen hij m een hotel te Alphen a. d. Rijn een demonstra tie gaf, werd tegen de eigenaresse van het hotel nl. proces-verbaal opgemaakt, omdat de arbeids wet zou zijn overtreden. De kantonrechter heeft thans verdachte vrijgesproken. Larven van den Coloradokever te Eist gevonden. In verband met het vinden van twee larven van den coloradokever op een perceel aard appelland te Eist (gem. Rhenen) heeft Don derdagmiddag de Plantenziektekundige dienst te Wageningen ter plaatse een grondig onder zoek ingesteld met als resultaat, dat omstreeks veertig larven zijn gevonden. Den kever zelf heeft men echter niet kunnen ontdekken. Heden zou men overgaan tot het bespuiten van het getroffen perceel met een arsenicum- houdende vloeistof JONGETJE IN ZEE VERDRONKEN. Gistermiddag om kwart voor drie is de negen jarige Tonny Hofmans uit de Kenaustraat, Den Haag op het stille strand bij den eersten golf breker nabij het. ververschingskanaal te Sche- veningen waar hij in zee aan het zwemmen was. door den stroom meegesleurd en verdronken. Een dertienjarig vriendje, dat in zijn nabij heid was, heeft nog pogingen in het werk ge steld om hem te redden, doch is daarin niet geslaagd. Het lijkje is nog niet aangespoeld. Opstaan 's nachts, rheumatische pijnen, verlies van energie, gezwollen voeten, blazen onder de oogen, spit, pijn in de beenen. Zorg, dat de afvoerkanalen goed werken. Ala vloeibare afvalstoffen onvoldoende uit het lichaam verwijderd worden, hoooen luurglften zich op. die uw gezondheid benadeelen Vermijd kwade kansen. Oa zuurglften moeten uit het gestel verwijderd worden Haal nog hoden een flacon Foster's Rugpijn Nloren Pillen, het middel dat speciaal op de betreffende organen werkt. Duizenden menschen. die aan dergelijke verschijn selen leden, getuigen, dat hun goede baat geschonken werd door FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN Olt modern, wecenschappoll|k middel It vee krljgbur In drls verpakkingen a f I.-, f 1.75 en 3.w (Adv. Ingez. Med.) Groote reeks inbraken in Den Helder opgehelderd. Het is de recherche in Den Helder gelukt, de hand te leggen op den bedrijver van een ver bluffend groot aantal diefstallen, welke gepleegd zijn in den loop van verscheidene jaren. Het betreft hier een jongmensch, zekeren C. de W., een nog jeugdig hulpbesteller bij de P. T.T. Deze veelbelovende knaap heeft op uiterst geraffineerde wijze in al die jaren zijn slag we ten te slaan en 't is een wonder, dat niet eerder de aandacht gevestigd is op het feit, dat hij met zooveel geld op zak goede sier maakte. Nu eens gelukte het hem een bedrag van meer dan zevenhonderd gulden buit te maken, dan weer was het honderd gulden. Hij kocht er eent motorfiets van en maakte duchtige verteringen in de cafés. Den Helder herademt. Week in, week uit lag men in sommige buurten op den loer. "Velen durfden geen geld in huis te houden. Doch het ergste was wel, dat men eenige totaal onschul dige menschen hoorde noemen als de bedrijvers van het kwaad. Hier is thans een einde aan gekomen. Een dertigtal inbraken is thans opgehelderd en het is niet uitgesloten, dat er nog meer volgen. Ver moedelijk heeft De W. vanwege zijn betrekking kans gezien in de huizen te neuzen. Hij nam aan de deur de situatie op en maakte daar 's avonds of 's nachts gebruik van. Speciaal sloeg hij zijn slag op Zaterdag- en Zondagnachten en als de bewoners van het huis in kwestie niet thuis waren. „MONTé" IN FRIESLAND EN OVERIJSEL UITGEZET. Om den palingstand in Friesland en Overijsel te verbeteren, welke stand wel zeer ongunstig afsteekt bij dien van het IJselmeer, heeft men met speciaal netwant voor de sluizen bij Korn- derderzand ongeveer 900 pond „monté" (glas aaltjes) gevangen. Aangezien er 1300 a 1400 glasaaltjes in een pond „monté" gaan, zijn er dus ruim een millioen jonge dieren gevangen. Deze zijn uitgezet in de daarvoor in aanmerking komende wateren van Friesland en Overijsel. De tijd zal li moeten uitwijzen of de proef suc ces heeft gehad. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, 29 v. Lulea te Vlaard. Flensburg, 29 van Vlaardingen n. Narvik. Stad Zwolle, 29 v. Hamburg te Schiedam. Stad Arnhem, Morphoubaai n. Vlaardingen p. 28 Gibraltar. Maasburg, Vlaardingen n. Pepel 28, 30 mijl ZZW Niton HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk, 28 v. Rott. te Hamburg. Boschfontein (uitr.) 29 van Durban. Randfontein (uitr.) 28 van Suez. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, Baltimore n. Rot?t., 28 te Alba ny (N.-Y.). Dinteldijk, Rott. n. Vanc. p. 28 Dungeness. Binnendijk, 29 van Rott. naar Boston vla Antwerpen. HOLLAND AUSTRALIë LIJN. Meerkerk Othuisr.) 28 van Dartmouth 29 te Duinkerken verwacht. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (thuisr.) 29 van Colombo. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) 27 van Duala. Meeskerk, 29 van Hamburg te Amst. Jaarstroom (thuisr.) 28 van Port Bouet. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Tiberius, Djidjelli n. Rott. 28, 8 mijl Z. van Land's End. Trajanus, Rott. n. Santander p. 27 Niton. Agamemnon, 28 van Patras te Piraeus. Aurora. 28 van Thessaloniki n. Stamboul. Bodegraven, 27 van Arica naar Pisco. Fauna, 28 van Piraeus naar Tunis. Hermes, 28 van Mersina naar Limni. Juno, 28 van Bourgas naar Varna. Karpo. 28 van Amsterdam n. Esbjerg. Mars, 29 van Venetië te Amsterdam. Pericles, 28 van Curagao n. La Guayra. Stuyvesant, Barbados n. Amsterdam 28 (7 (n.m.) van Plymouth, 30 (8 v.m.) te Amster dam verwacht. Theseus, 28 van Pasajes naar Bilbao. Ulysses, 29 van Amsterdam n. Hamburg. Saturnus, 29 v. Amst. naar Rott. Hercules. 29 v. Amst. naar Rott. Stella, 28 v. Amst. te Brake. Triton, Stamboul n. Amst. p. 29 Gibraltar. KONINKLIJKE SHELL. Mtirena, 26 van Quebec n. Key West. Malvin. 27 van Houston n. Montreal. Ena. 27 van Balik Papan te Manilla. MEYER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ. Glengarry. 28 van Dairen n. Rott. Polydorus, Batavia n. Amst. 28 v. Pt. Sudan. Eurymedon, Batavia n. Amst. 28 v. Padang. Sarpedon, Japan n. Rott. 29 van Kobe. Achilles, Japan n. Rott. 29 van Kobe. C. of Derby, Japan n. Rott. 28 te Chin- wangtao. C. of Pittsburg, Japan n. Rott. 29 te Singap. Phrontis, Batavia n. Amst. via Londen p. 27 Oporto. Benmacdhui, Japan n. Rotterdam 27 van Kohsichang. ROTTERDAMSCHE LLOYD Sibajak, 29 van Rotterdam te Batavia. Blitar, 29 van Rotterdam te Batavia. Kota Gede (thuisr.) 29 van Singapore. Weltevreden (thuisr.) 29 v. Havre naar Londen. Dempo. (uitr.) 29 te Marseille. Inörapoera (thuisr.) 29 van Marseille. Palambang (thuisr.) 29 van Havre n. Lon den. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena (thuisr.) 29 van Rio de Janeiro. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Poelau Bras, 29 van Batavia te Amsterdam KON HOLLANDSCHE LLOYD ■Vaterland (uitr.) 29 van Amsterdam naa; iaenos Aires. Montferland (uitr.) 29 te Buenos Aires. Eemland (thuisr.) 28 22 uur te Bremen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14