Gï uizina AGENDA. Russische verlangens thans bevredigd? Ochtendbeurs Amsterdam ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING V R U-D AG. 30- JXLNX-1939 HAARCEM'S DAGBEAÖ ,,De Vlaggedrager". Onder auspiciën van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal op Zondag 2 Juli a,s. het „Bewegingskoor Els Keezer" de pre mière geven van een dans- en muziekspel, waarvoor Hans Tobi de tekst en Wolfgang Wijdeveld de muziek schreef. Op het buiten „Beeckensteyn" bij Velsen, waar de voorstel ling plaats vindt, zal men ongetwijfeld een nog beteren indruk krijgen van wat Els Keezer met haar groep tot stand heeft gebracht, dan mogelijk was in de te kleine ruimte, waar wij gisterenavond de generale repetitie bijwoon den. Maar ook tusschen kale muren en onder ongunstige omstandigheden kregen wij een beeld van iets krachtigs en levends dat de moeite van beschouwen en aanhooren over waard was al bleef het moeilijk zich in deze zaal de illusie te scheppen van een ideale om geving. Een perscommuniqué heeft reeds duidelijk gemaakt, wat men onder een „bewegings koor" moet verstaan: het is de vorm waarin de leekendans zich uit. Evenals het leekenspel draagt het dus een gedachte; het is niet het pure dansen, maar de symboliseering eener idee, die evenwel niet pantomimisch mag wer ken, maar waarlijk gedanst wordt. En het dient erkend, dat men den sterken steun der muziek, die op mij, leek op dat gebied, een voortreffelijke indruk maakte, iets bijzonders is bereikt. Het gegeven is zeer simpel: een kleine groep dansers vindt een gouden vlag het symbool van den geest, liever zou ik zeggen: het symbool van 't ideaal en wil deze vlag brengen aan de andere groenen, die er, ieder op haar manier, afwijzend tegenover staan, tenslotte in de vaart en het élan worden mee gesleept, zich toch weer terugtrekken door de tegenwerking van een tweetal „droogstop pels", maar eindigen zich bij de kleine groep idealisten aan te sluiten en zelfs de weer- barstigsten in hun kring op te nemen. Nieuw wat den vorm betreft is de combi natie van deze ideeën-dans met een zangkoor dat op de klassieke wijze de handeling wel begeleidt en steunt, maar aan die handeling niet actief deelneemt. De Haarlemsche „Stem des Volks" onder leiding van Anton Krelage zong de tekst, die niet zeer boeit, maar door de muziek op een veel hooger niveau kwam. Els Keezer is er in geslaagd zonder „dres suur" de eenheid-van-gedachte die zulk een dans vereischt, door haar leerlingen tot uiting te brengen. Het was een harmonisch geheel, waarin minder de individueele prestaties dan de gezamenlijke golden. Felle beweging en sterk wisselende groepeering zijn wel de grootste deugden van dit werk. Het lijkt mij zoo toe, dat een zekere persoonlijke vrijheid aan de dansenden is toegestaan, dat niet ge streefd is naar een uiterste perfectie van ge lijkvormigheid en dat juist daardoor het levende element zoo goed bewaard is. Men kon zich voorstellen dat bepaalde bewegingen spontaan geboren werden uit de gedachte dia men wilde vertolken en uit de stimuleeren- de muziek. Dat gaf een frissche blijheid en overtuiging aan het geheel. Op "deze generale repetitie zat het groepje belangstellenden veel te dicht bij de uitvoe renden. Misschien kwam het daardoor, dat een feit mij zoo trof: het vrijwel geheel ont breken van mimiek. Alleen de „droogstop pels" "speelden want bij hen ging de dans toch strk op een pantomime lijken ook met hun gezicht. Men zou zeggen: van tweeën één: of alleen of geen van allen. En misschien is het juist goed, wanneer ook de overigen pogen mede door de gelaatsuitdruk king hun stemming weer te geven. Zoo niet voor de toeschouwers, dan voor zichzelf. Wanneer ik mij „De Vlaggedrager" denk in een omlijsting van green op 'n breed en diep natuurlijk tooneel, ben ik overtuigd dat de voorstelling groot succes zal hebben. En dat wensch ik de leidster en de uitvoerenden dan c-ok van harte. P. H. SCHRÖDER. Die eeuwige moeheid vergalt Uw leven. 's Morgens op het laatste oogenblik uit bed. Al moe als U opstaat. U haat de gedachte aan het werk dat wacht. Een zwaar gevoel in Uw hoofd. U is prikkelbaar en snauwt. Dat alles wijst op onzuiver bloed. Waarom zoudt U blij ven doorsukkelen? Neem Kruschen Salts! Kruschen reinigt Uw bloed door Uw lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot krachtiger werking. Zuiver bloed zal weer door Uw aderen stroomen, het werken zal U weer een vreugde, het leven een feest zijn. Kru schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Grif- fiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland) Opgericht 1756. (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 30 JUNI Groote Kerk: Kerkconcert Chr. Oratorium- vereen. G. D. Cunningham (orgel) 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Alaska", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Accord Final". Tooneel: Richards Chinese syncopators". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Ik eisch gerechtigheid", 2.30 7 en 9,15 uur. Palace Familie Cinema: „Luchtduivels der Marine" en „Paniek in Hollywood". 2 en 8.15 uur Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. ZATERDAG 1 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Teyler's' Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Bloemendaal: Landgoed „Wildhoef": Openluchtbijeenkomst Int..Ver. „Bellamy", 2.30 uur. Nieuw BritschFransch plan gaat zeer ver. Men meent, volgens Havas te Moskou, te weten, dat de Britsche ambassade de instruc ties uit Londen heeft ontvangen. Seeds en Strang hebben Donderdag een bespreking ge voerd met den Franschen ambassadeur Nag- giar. Aan het einde van den middag be gaf Strang zich naar de Fransche ambassade gelijk hij dait trouwens veelvuldig doet sedert zijn aankomst in Moskou. Het is waarschijnlijk, dat het volgende onderhoud Zaterdag plaats zal hebben, zoodat de Franschen en Engelsohen nogmaals zullen kunnen beraadslagen. De diplomatieke medewerker van de „Ti mes" schrijft: Het artikel van Zjdanow is op een merk waardig oogenblik gekomen. Natuurlijk zijn er in Rusland personen, die critiek oefenen op het voorgestelde drieimogendheden-pact, evenals er zulke personen in Engeland zijn en in Rusland schuilt er niets ongewoons in een openlijke bespreking en zelfs niet in felle critiek voordat een beslissing wordt genomen. De communistische partij staat zulke bespre kingen toe, maar wanneer de beslissing een maal is gevallen, dan moeten loyaliteit en solidariteit in de plaats van de besprekingen komen. Wat dit betreft, behoeft men de op vattingen, welke in het artikel tot uiting wor den gebracht, niet als ongunstig of noodzake lijkerwijs onheilspellend te beschouwen. Wat eenigszins vreemd is, is evenwel, dat een vooraanstaand lid van de Sovjet-regeering openlijk zijn oordeel uitspreekt over plannen, die hij nog niet eens heeft gezien. Het laatste Britsëh-Fransche plan dat in den vorm van instructies aan de twee ambassadeurs naar Mos kou is gezonden heeft de bedoeling om spoedig overeenstemming tus schen de drie mogendheden tot stand te brengen en bij de opstelling er van is ten volle rekening' gehouden met de Russische verlangens. Het gaat veel verder dan vroegere plannen. In bet bijzonder voldoet het aan den Russischen wensch, dat Estland, Letland en Finland onder de weder - zijdsche garanties van het voorge stelde pact moeten vallen. De garanties zouden voorzien in onmiddel lijke samenwerking bij het weerstaan van agressie tegen een van de drie mogendheden of tegen een staat, welks onafhankelijkheid als een levensbelang van een van haar wordt beschouwd. Het artikel van Zjdanof. In het genoemde artikel van Zjdanof in de „Prawda" kwam deze tot de conclusie, dat de Britsch-Fransch-Russische onderhandelin gen op het doode punt waren gekomen. Hij schreef o.a.: „Hoewel de Sovjet Unie haar standpunt met de grootste helderheid heeft bepaald, hoewel zij alles in het werk heeft ge steld om zoo snel mogelijk tot een pact van wederzijdschen bijstand te komen, worden geen belangrijke vorderingen bij de onderhan delingen gemaakt. Bij de bestaande interna tionale situatie moet dat wel van groote be- teekenis zijn. Het sterkt de hoop der agressieve staten op de mogelijkheid van verbreking der- eenheid tusschen de democratische staten, het drijft de aanvallers tot nieuwe agressie. Wat is de reden van deze vertraging? Ik veroorloof mij, mijn persoonlijke meening uiteen te zetten hoewel mijn vrienden die niet deelen. Zij ge- iooven nog, dat Engeland en Frankrijk, toen zij de onderhandelingen aanknoopten, de ern stige bedoeling hadden een krachtige barrière tegen egressie op te werpen. Ik geloof en zal trachten te bewijzen, dat zij geen verdrag' met Rusland op den voet van gelijkheid wenschen. De onderhandelingen duren reeds 75 da gen. Wie anders dan de Engelschen en Fran schen zijn verantwoordelijk voor een dergelijke vertraging. De ervaring heeft geleerd, dat hetzelfde Engeland met Turkije en Polen ver dragen van wederzijdschen bijstand in zeer korten tijd heeft gesloten. Daaruit volgt, dat het toen in staat was, het noodzakelijke tem po te verzekeren. Het eindeloos voortduren der onderhandelingen met Rusland geven aanlei ding tot twijfel aan de oprechtheid der wer kelijke bedoelingen van Engeland en Frankrijk en tot de vraag, wat eigenlijk de basis van die politiek is: het ernstige streven naar een vredesfront of de wil om de onderhandelin geen zoowel als de vertraging daarin te ge bruiken voor zekere doeleinden, die niets uit staande hebben met de vorming van een vredesfront". De schrijver betoogt dan, dat de Engelschen en Franschen kunstmatige moeilijkheden heb ben geschapen en noemt als voorbeeld de kwestie van de garantie aan Letland, Estland en Finland. Hij zegt: „De verklaring, dat deze staten geen garantie willen en dat daarom de Sovjet-voorstellen niet aanvaard kunnen wor den, is klaarblijkelijk onjuist en kan slechts geïnspireerd zijn door die bedoeling, de on derhandelingen te belemmeren en te ver breken. Men weet in ieder geval, dat, indien Engeland het üi zijn belang acht een land te garandeeren, het de middelen vindt om dat te doen, zonder te wachten, tot dat land die garantie vraagt". DE BENOEMING VAN DR. ROMEIN. Oud-hoogleeraren van Amsterdam, die zich tot den minister van onderwijs hadden gewend inzake het hoogleeraarschaap in de vaderlandsche geschiedenis, hebben thans aan den minister van onderwijs de volgende verklaring gezonden: Betreurende dat, bij de benoeming van een hoogleeraar in vaderlandsche geschiedenis dooi den gemeenteraad van Amsterdam, politieke overwegingen den doorslag hebben gegeven, wen schen wij, na de verklaring van den benoemde zelf, en van vele anderen, op de door hen uit gesproken verdenking van tekort aan vader landsliefde hoewel deze niet persoonlijk was bedoeld nadrukkelijk terug te komen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 1 JULI 1939. Progr. III. Keulen 8.00; Radio P. T. T. Nord 10.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.20: Parijs Radio 3.50: Ned. Brussel pl. 6.35; Fransch Brus sel 7.35; London Regional 7.50; Keulen 8.20; Ned. Brussel 10.20; Fransch Brussel 10.30; Keu len pl.m. 11,00. Progr, IV. Ned, Brussel 8.00; Parijs Radio 9.20: Radio P. T. T. Nord 9.30; Diversen 9,5010.35; Droitwich 1,00; London Regional 3.40; Droit- wich 5.20; London Regional pl.m. 6.35; Droit wich 7.05; London Regional 9.50; Droitwich 1.0.05. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprrogramma. "•"et. 1674V (jeexotsccuvb zy CeVEftT At IE Z. FONDSEN (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk iets warmer, gedeeltelijk bewolkt met enkele plaatselijke regen- of onweersbuien. Zwakke veranderlijke wind, later matig uit Westelijke richtin gen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 68 F. 60 F. 62 F. De depressie bij de Faroer diepte zich giste ren in de loop van den dag steeds verder uit en verplaatste zich daarbij wat naar het Noord-Oosten. Vannacht is zij iets opgevuld. Hedenmorgen ligt haar kern over de Noorsche zee. Het regenfront loopt over Scandinavië de Oostzee en Duitschland naar Frankrijk, het bracht in Duitschland plaatselijk regen ge paard met onweer. (Te Warnemunde viel 18 m.M,). Ook aan de Noorsche kust viel nog al wat regen, Ingö meldt 12 m.M. Ten Westen van Schotland heeft zich een secundaire sto ring ontwikkeld, die in Lerwick stormachtigen wind veroorzaakt. Over Frankrijk ontwikkelde zich een vlakke depressie welke daar regen met onweer brengt. De temperatuur is hier gedaald in vergelijking met gistermorgen. In Zuid-Europa en bij de Azoren handhaafde zich het gebied van hoogen luchtdruk. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 3.31 uur; n.m. 15,52 uur. Strand berijdbaar van 8.3014.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. gr. houhslr. V naarl e m (Adv. Ingez. Med.) Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 295,/2—7. Vergde Vorsten 1. 87!/28. Amst. Rubber 1811/4. Philips 200. AKU 33—1/4. Unilever 129—30. Both. Steel 38 3/4—9 1/4. U.S. Steel 33 3/8—3/4. Rpublic Steel 10 9/16—11/16. Anaconda 16 7/8—7 1/4. Shel 715/16—8. New-York Central 9 7/8- GEMEENTE-AMBTENAREN Het Georganiseerd Overleg. Eenige weken geleden besloot de gemeente raad van Haarlem afwijzend te beschikken op het verzoek van de af deeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging van Gemeente ambtenaren in Nederland om verlenging van den termijn tot toelating in de Commissie voor Georganiseerd verleg. De vereeniging met ruim 100 leden werd daardoor uitgeslo ten van het georganiseerd overleg, omdat zij niet voldeed aan de eischen welke voor toe lating door het Ambtenarenreglement worden gesteld. Naar wij vernemen is deze afdeeling thans ontbonden, waarna werd opgericht de onder- afdeeling Stad Haarlem van den Nederland- schen Bond van Gemeente-ambtenaren. Het bestuur van de ontbonden afdeeling zal als bestuur van de nieuwe onderaf deeling Stad Haarlem van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren optreden. Vereen, van de Ned. Chemische Industrie. Zorgen, ook voor de toekomst. In café-restaurant Brinkmann is hedenmor gen de j aarlij ksche algemeene ledenvergadering gehouden van de Vereeniging van de Nederland- sche Chemische Industrie. De vergadering stond onder leiding van 'den heer C. H. Buschmann, voorzitter der vereeni ging, die in izijn openingsrede een bijzonder woord van welkom richtte tot den als gast aan wezigen secretaris van het Verbond van Neder- landsche Werkgevers, den heer Kom Colthoff. Hij sprak zijn vreugde er over uit, dat het verbond wederom de jaarvergadering der ver eeniging bijwoont en verheugde zich over dit blijk van medeleven van een zusterorganisatie, met wie steeds goede betrekkingen worden on derhouden. Staande luisterde de vergadering naar de woorden, waarmee de voorzitter den overleden penningmeester, den heer Schwarz, herdacht. In hem is een man heengegaan, die in zijn zoo omvangrijk bedrijf moeilijk kon worden gemist en wiens naam men zich ook in het bestuur en in de vereeniging nog lang en met eerbied zal herinneren. Verder herdacht spr. het heengaan van het zoo toegewijde lid, den heer L. Schoorl Sr., directeur der N.V. Nederlandsche Raffi naderij van Petroleumproducten te Haarlem, door wiens overlijden de vereeniigng andermaal gevoelig werd getroffen. In het vervolg van zijn rede herinnerde de voorzitter er aan, dat het afgeloopen jaar de geheele wereld in spanning en beroering hield. Ook voor de vereeniging beeft dit jaar vele zorgen en bemoeienissen medegebracht. Vele en velerlei zijn de beslommeringen, die het bu reau heeft oih voor de belangen op de bres te staan. Van deze plaats wil spr. hulde brengen aan den ijverigen secretaris en het personeel van het bureau. Het werk is vaak moeilijk, soms ontmoedi gend, maar de secretaris verdedigt de belangen der leden als waren het zijn persoonlijke. Helaas ziet het er iniet naar uit, dat de toe komst zonder zorgen voor de chemische in dustrie zal zijn. Steeds talrijker en ingrijpender worden de maatregelen, die zoowel onze eigen regeering als die van de landen, waarheen wij willen exporteeren of waarvan wij onze grond stoffen betrekken, nemen. Zelfs bij de maatregelen, die de regeering van .ons eigen land moet nemen ter bescherming van de belangen van het Nederlandsche volk, moet de vereeniging paraat blijven, opdat met de bijzondere belangen van de chemische industrie rekening worde gehouden. Juist een zoo bij uitstek veelzijdige en vaak ingewikkelde in dustrie als de chemische eischt dat de regee- rings-organen bijtijds en deskundig worden voorgelicht over haar bijzondere nooden en be hoeften. De afsluiting van handelsverdragen heeft dit in de laatste jaren aangetoond. In de naaste toekomst staan ons nog verschillende maatregelen te wachten, waarvan spr. alleen wil releveeren: de vaststelling van de Nederland sche herkomst bij de afgifte van certificaten van oorsprong de nieuwe belasting- en economische verdedigingswetten en de coördinatie van het vervoer. Ook de industrieele verdedigingsvoorberei ding, waaraan de Vereeniging van de Neder landsche Chemische Industrie actigf medewerkt, alsmede het kortelings opgerichte kernbureau „Chemische producten", waarin behalve de oud-voorzitter il\ P. Doyer, ook de secretaris zitting heeft; vragen veel arbeid, in het algemeen belang. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledenaantal gestadig toeneemt en nu reeds een cijfer heeft bereikt van tachtig leden en donateurs. Dit stemt tot voldoening, maar toch moet men er voor blijven ijveren, dat de enkele chemische industrieën in ons land, die zich nog niet heb ben aangesloten, dit alsnog doen. Wat meer dan ooit noodig is, is een sterke vak-organisatie. Indien elke bedrijfstak in Nederland behoor lijk zou zijn georganiseerd en die verschillende orrganisaties zouden kunnen worden vereenigd in een sterk industrie-verbond, dan zou onge twijfeld veel nuttiger en belangrijker werk voor de leden kunnen worden verricht. Muziek in Haarlejn-West. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard organiseerde de Oranjevereeni- ging Haarlem Zuid-West Donderdagavond een concert op het terrein aan de Ohmstraat. Het orkest „Harmonie Crescendo" speelde in een op het grasveld geïmproviseerde muziek tent en oogstte zeer veel succes met de opge wekte en keurig uitgevoerde stukken. Vele buurtbewoners verzamelden zich op het veld en vormden een dankbaar publiek. AANBESTEDINGEN. Ten bureele van den Rijkswaterstaat, Jans straat alhier, werd hedenmorgen aanbesteed: Het uitvoeren van grondwerken en het aan brengen van een verharding van cementbeton met kantstrooken van klinkerkeien op de rij baan van een vak van weg no. 9 (gedeelte Alk maarStolpen) en van weg no. 10 (Stolpen— Den Helder), Rijkswegenplan 1938, en het maken van parkeerplaatsen met een verharding van cementbeton langs enkele vakken van deze wegen, met bijkomende werken onder de ge meenten Zijpe en Callantsoog. Laagste inschrijfster was de N.V. Ned. Bazalt Mij. te Zaandam voor f 131.850. Voorts werd aanbesteed het aanbrengen van een deklaag van asphaltbeton op een gedeelte van de rijbaan van weg no. 9, Rijkswegenplan 1938, gedeelte Velsen-Alkmaar, onder de ge meente Heiloo, en op eenige vakken van de rij wielpaden van dat weggedeelte onder de ge meenten Heemskerk, Castricum, Limmen en Heiloo, een en ander met bijkomende werken; raming f 28.925. Laagste inschrijfster was de N.V. Asphalt- en Wegenbouwbedrijf Neuchatel te Amsterdam, voor f 29.750. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.819/16. Berlijn 75.55. Parijs 4.99. Brussel 32.02. Zwitserland 42.43. New-York 1.88 5/16 12.— uur. Londen 8.81 3/4. Berlijn 75.55. Parijs 4,.99. Brussel 32.03. Zwitserland 42.44. Kopenhagen 39.35. Stockholm 45.40 Oslo 44.30. New-York 1.8811/32. Italië; a. vrije lire 9.94. b. reislire 9. c. bankpapier 6.40. EXAMENS Academische opleiding. AMSTERDAM, 29 Juni. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift ge titeld: „De invloed der hypophysevoorkwab op de koolhydraatstofwisseling", de heer J. Kater, geb. te Amsterdam. Academische opleiding. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor het cand. ex. rechten de heer R. K. P. Kalbfleisch, te Haarlem. Gemeentefinanciën. Geslaagd: IJ. Mone, te Haarlem. Gemeente-administratie. Geslaagd; G. J. Maissan, te Hoofddorp; J. H. Martens, IJmuiden; A. M. J. Maters, Bever wijk en C. v. d. Plas, Velsen. Ie H.B.S. b Voor het eindexamen aan de le H.B.S. b zijn geslaagd: mej. Hubertha W. M. Bekkers, E. J. de Boer, N. F. van den Boogaard, K. L. J. Crince Le Roy, J. Draaijer, N. Dijkstra, P. G. Eijsker, A. P. B. Floberg, A. J. de Haan, A. J. Hellings, P. A. Hoogendoorn, A. Josso, M. A. Kluit, P. Kruijt, mej. Margaretha C. van Loon, C. H. van Looij, J. Mosk, mej. Maria H. Mül- ler, J. F. W. van Putten, E. J. de Raaij, A. W. J Starink, mej. Cornelia van de Velde, Agatha W. H. Westhof, J. Chr. van Aller, C. M. de Boer, J. H. v. Borssum Buisman, B. E. Busking, mej. Catharina E. v. Dusschoten, H. Friedhoff, W. A. A. Geldof, B. Honhoff, mej. Clara C. K. de Jong, M. C. de Jong. Afgewezen 3. Het examen duurt voort. Hooge boete opgelegd wegens onjuiste belastingaangifte. De strafkamer van de Haagsche rechtbank heeft hedenmorgen mr. J. A. V. R. v. d. K. we gens het doen van onjuiste aangifte voor de ver mogens - en inkomstenbelasting, bij verstek ver oordeeld tot een boete van f 10.000. De subst. officier van justitie Jhr. mr. van Asch van Wyck had veroordeeling tot gevange nisstraf voor den tijd van zes maanden geëischt. Nog 1 dag DE LAAGSTE prijzen. o.a. 2.— afm. 22/35 1.80 afm. 15/22 1.50 afm. 8/15 per 70 K.G. franco huis. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAAL BOTSING DOOR SLECHT UITZICHT. Donderdagmiddag half vier had op den hoek van den Parallelweg en Saxenburgerweg een botsing plaats tusschen een vrachtauto be stuurd door den heer J. Th. uit Haarlemmer meer en een taxi, bestuurd door den heer J. D. uit Haarlem. De taxi-bestuurder wilde naar den Parkweg rijden doch door het houtgewas is het uitzicht daar ter plaatse zeer belemmerd en hebben de bestuurders elkaar niet kunnen zien. De auto's kwamen in botsing waarbij de vracht auto zoodanig werd vernield dat zij door een .kraanwagen moest worden weggesleept. De taxi werd wel beschadigd doch kon op eigen kracht wegrijden. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Procés-verbaal werd op gemaakt. OVERVEEN DOOR EEN VRACHTAUTO GESCHEPT. Donderdagmiddag vier uur kwam het 17-jarig meisje Van H. uit Haarlem van Stoop's Bad. Zij stak de Julianalaan over om naar den Zijl- weg te gaan. Zij bleef op het fietspad even wachten wegens het drukke verkeer, wat haar noodlottig werd. Zij werd n.l. door een vracht auto geschept die achter haar aankwam. Zij kreeg ontvellingen, welke door dr. Kroon uit Haarlem, die toevallig passeerde, verbonden werden, waarna hij haar met zijn auto naar huis bracht. Bij nader onderzoek bleek dat zij inwendige kneuzingen had. De fiets was ernstig beschadigd. Proces-ver baal werd opgemaakt. HEEMSTEDE WINKELIERSCOMBINATIE „CENTRUM" Bovengenoemde vereeniging, waarbij zijn aangesloten het grootste deel der winkeliers van dén Binnenweg en de Raadhuisstraat, hield Donderdagavond, onder voorzitterschap van den heer C. C. J. Smoorenburg, een vergadering. De penningmeester, de heer A. A. J. Schut ter, gaf een uitvoerig overzicht over den gang van zaken sedert het in werking stellen van het zegelsysteem. Daaruit bleek dat de laatste maanden meer dan 100.000 zegeltjes werden uitgegeven, zoodat geconcludeerd werd, dat de zegels stimuleerend werken op den verkoop. Regelmatig worden 40 of 50 boekjes per week ingeleverd. Er werd besloten, daar het aantal te sparen zegels, thans bepaald op" 500, te hoog is, in de toekomst dit aantal te halveeren, en te brengen op 250, waarvoor den bezitters dan f 1 aan winkel waar verstrekt zal worden. Een verzoek van eenige winkeliers uit den omtrek van de Zandvoortsche laan om aanslui ting bij de vereeniging, en een verzoek om een bespreking om te komen tot samensmelten van de combinatie (Centrum) met Heemstede (Zuid), vond een algemeene tegenkanting van de leden, omdat dan de idee „Centrum" zou vervallen, terwijl ook een eventueele reclame campagne bemoeilijk zou worden door een te uit gebreid terrein. Met bijna algemeene stemmen werden deze verzoeken dan ook afgestemd. Een gedachten- wisseling volgde over „Nieuwe reclameplannen". Het bestuur werd opgedragen plannen te ont werpen voor een feestavond voor de cliëntèle, als dezen winter was gehouden, benevens iets afzonderlijks voor de kinderen. Een Sint Nicolaas- en Kerstreclame zal op een volgende vergadering behandeld worden. Bij de rondvraag werd gewezen om den ongelukkigen toestand van straat en trottoirs aan den Binnenweg en de Raadhuisstraat, met de eigen hekjes, straatjes en de boomen, die het verkeer belemmeren. Ook werd gesproken over de hooge tarieven van electriciteit, het „uitlaten van hondjes" en de noodzakelijkheid van een wijziging van de ventvergunning in Heem stede.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2