Prins Bernhard's verjaardag Ik ontdek Amerika Wicioria Water VRIJDA'G 30 JUNI 1939 H'ASREE M'S DAGBLAD 3 Gokinstituut voor werkloozen gesloten. Na een inval der politie. Tentoonstelling „De trein 1839-1939" groeit. Jumbo van 90.000 K.G. komt er te staan. opgewekt gevierd Prinses en Prins woonden zwemwedstrijden bij. Drukte in de Residentie Dat werkloozen het geld, dat zij iedere week bij Maatschappelijk Hulpbetoon in ontvangst komen nemen om daarmede in de noodzakelijk ste levensbehoeften van zichzelf en van hun gezin te voorzien, gaan verdobbelen en daardoor in nog dieper ellende geraken, komt helaas nog maar al te dikwijls voor. Zulle een gokhuis bevond zich tot en met Donderdagmiddag in de Bethanienstraat te Am sterdam. Het staat er natuurlijk nog, maar een „gokinstituut voor werkloozen" is het niet meer. Óm half vijf Donderdagmiddag n.l. vervoegden enkele rechercheurs zich aan de deur van de eerste étage. Zij trokken heel netjes aan de bel. In plaats dat werd opengedaan, kwam er een gezicht van een jongeman door een klein luikje. Wat wilt u? Wij zijn van de politie: doe open. Hebt u een lastgeving? Ja. Zie dan maar dat je er in komt. Dat lieten de rechercheurs zich geen tweemaal zeggen. Tien seconden later was de deur inge trapt. In een kamer zaten zeven mannen om een groote tafel. Meer was er niet te zien. Maar in een theekast lagen speelkaarten en dobbel- steenen. Het gezelschap werd met een auto naar het politiebureau gebracht en na verhoor weer heen gezonden. Ook de bewoner van de bewuste étage, een 25-jarige jongeman, werd naar het politie bureau meegenomen. Besprekingen op ziekenfonds- gebied. De besturen der samenwerkende partijen op ziekenfondsgebied t. w. het Christelijk Na tionaal Vakverbond, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, het Roomsch-katholiek Werkliedenverbond, de Bond van Roomsch- Katholieke Ziekenfondsen en de Centrale Bond van Ziekenfondsen, hebben de stituatie op ziekenfondsgebied besproken. Hierbij werd mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst, houdende het verzoek te mogen vernemen, op welke voorwaarden de genoemde vijf organisaties een samenwerking met de maatschappij van geneeskunst meenen te kunnen aangaan. Met eenige verwondering werd van dit ver zoek kennis genomen: immers de Maatschap pij van geneeskunst kon naar de meening van deze vijf organisaties volledig bekend geacht worden met de in dezen kring gekoesterde verlangens, inzake de grondslagen voor een samenwerking op ziekenfondsgebied. Een op verzoek van de Maatschappij van geneeskunst ingestelde studie-commissie stelde daartoe een ontwerp-overeenkomst vast, die door de vijf organisaties werd aanvaard, doch welke de maatschappij van geneeskunst aan leiding gaf, geheel nieuwe voorstellen in te dienen, welke principieel zeer sterk verschil len van de in onderling overleg tusschen par tijen besproken grondslagen. De meer genoemde organisaties hebben in een schrijven het hoofdbestuur van de maat schappij van geneeskunst hieraan herinnerd, met verzoek thans op korten termijn te willen mededeelen, of en in hoeverre men bereid is, op voor de vijf organisaties principieel aan vaardbare grondslagen, een samenwerking aan te gaan. Venter van zijn woonschuit gewaaid en verdronken. Donderdagmiddag omstreeks half vijf is de 40-jarige venter in galanterieën T. de Vries uit Hilversum, die enkele dagen met zijn woonschuitje in den Amstel te Baambrugge had gelegen en Donderdag wilde vertrekken door een rukwind overboord gslagen en ver dronken. Zijn lichaam werd later opgehaald. Twee doktoren pasten kunstmatige ademhaling toe, doch dit mocht niet meer baten. Het lijk is door de politie in beslag genomen. GROOTE BRAND TE HOOGWOUD. HOOGWOUD, 29 Juni. Een felle brand heeft vanochtend in de gemeente Hoogwoud gewoed, waardoor een bakkerij en drie woon huizen in de asch zijn gelegd. Handelsverkeer tusschen ons land Meer dan 4590 dahlia's nog slechts het begin van den aanplant op het tentooonstel lingsterrein van „De trein 1839—1939", de tentoonstelling die in verband met het eeuw feest van de spoorwegen en met de opening van het Amstelstation wordt gehouden aan het Frederiksplein te Amsterdam, staan thans in den grond, om straks het geheel een fleurig aanzien te geven. Met man en macht wordt door de jonge werkloozen aan de tentoonstelling gewerkt, welke op 8 September de honderdjarige Ne derlandsche Spoorwegen in aller belangstel ling zal plaatsen Het station „De Eén Honderd Roede" een getrouwe nabootsing van het eerste station van de eerste lijn AmsterdamHaarlem is gereed om den trein, model 1839, op 2 meter breed spoor, te ontvangen. Seinpalen van het model anno 1839 zullen voor de veiligheid van het verkeer zorgen. Op de plaats, waar straks de 90.000 K.G. zware „Jumbo" zal komen te staan, wordt nu reeds een emplacement, ter dikte van 40 cM. balken in geredheid gebracht. Jonge werkloozen maken onder leiding van technisch spoorwegpersoneel het model-seinhuis en de electrische aansluitin gen gereed. Straks zullen duizenden de trap pen op en af gaan om eigenhandig de seinen veilig te zetten en de wissels te bedienen. De groote tentoonstellingshal, met een grondoppervlakte van 3500 M2„ wordt met be hulp van een groote kraan opgericht. De beplantingen zijn in vollen gang. Een vijver is gereed gekomen en tallooze vlagge- stokken zijn verder langs de randen van het terrein opgericht. De Openluchtbioscoop en cabine, waar korte, propagandistische spoor wegfilms zullen draaien, zijn gereed. Inmiddels worden op de bureaux van het secretariaat de tallooze maatregelen, verbon den aan de exploitatie en propaganda, voor bereid. Ook van de zijde van de directie der Ne derlandsche spoorwegen worden reeds maat regelen getroffen, om een massaal bezoek aan de tentoonstelling te bevorderen. Zoo zal aan het 30.000 man sterke perso neel met hun gezinnen vrij vervoer naar de tentoonstelling worden verleend. Ook de 20.000 gepensionneerden, wachtgelders e.a. zullen met hun vrouwen door kos teloos vervoer in de gelegenheid gesteld wor den naar de eeuwfeest-tentoonstelling te komen. Voor het publiek zullen extra-treinen, uit alle deelen van het land worden ingelegd, Eiken Woensdag zal van alle spoorwegstations 80 procent reductie worden verleend op de terugreis Voor groote groepen en de schooljeugd zijn speciale tarieven ontworpen. Het Frederiksplein zal geïllumineerd wor den. ZILVEREN JUBILEUM VAN „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD". De vereeniging „Het Nederlandsche trek paard" viert haar vijf en twintigjarig bestaan met een groote tentoonstelling van de beste fokpaarden in de prachtige veehallen te 's-Hertogenbosch. Onder enorme belangstelling, zoowel uit binnen- als buitenland, is deze expositie Donderdag geopend, welke plechtigheid ge schiedde, bij ontstentenis van den minister van economische zaken en landbouw, mr. M. P. L. Steenberghe, door ir. A. L. H. Roe broek, directeur-generaal van den Landbouw. GEZOND EN DORSTLESSCHEND. (Aav. ingez. Medj Man wondt zijn vrouw zeer ernstig. Tien steken in borst en rug toegebracht. Donderdagavond om zes uur heeft te 's-Her- togenbosch een zekere Van D., zijn vrouw, met wie hij in onmin leefde, na een woordenwisse ling met een mes aangevallen en eenige steken toegebracht, tengevolge waarvan zij ernstig werd gewond. Het was tusschen Van D. en zijn vrouw reeds vaker tot oneenigheid gekomen. Hoewel beiden nog samenwoonden, liet de verstandhouding zeer te wenschen over. Toen Van D. Donderdag middag zijn woning betrad, vond hij zijn vrouw niet thuis. Hij toog er op uit om haar te zoeken. En ontmoette haar op den hoek van de Arnout Gelderstraat en Moliusstraat. Er ontstond een hevige woordenwisseling, waarbij de man zich zeer opwond. Plotseling haalde hij een mes te voorschijn en bracht zijn vrouw daarmede een tiental steken toe in borst en rug. Zwaar gewond wist de vrouw, onder steund door voorbijgangers, een slagerswinkel te bereiken. Men liet onmiddellijk een genees heer komen, die de vrouw naar het Groot-Zie- kengasthuis liet overbrengen. De man kon ter plaatse worden gearresteerd. PROTESTANTSCH CHRISTELIJKE RECLASSEERINGSVEREENIGING. Donderdag is in hotel Krasnapolsky te Am sterdam de algemeene vergadering gehouden van de Protestantsch Christelijke reclas- seeringsvereeniging, onder leiding van den voorzitter prof. mr. dr. H. Dooijeweerd. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Het aantal rapporten voor rechtbank, politie rechter enz. steeg van 659 tot 750. De financieele positie der vereeniging is dank zij de inkomsten uit den speldjesdag, gunstig, hoewel het cijfer der vaste contri butie dalende is. Het centraal bureau behoeft uitbreiding en daarom is versterking van de geldmiddelen zeer noodig. Bloembollen-saneeringsmaat- regelen worden door bedrijfs- genooten overgenomen. Med.) jagend waandenkbeeld een permanente in fectie, een ongeneeslijke epidemie, waarmee de een den ander heeft besmet. Wanneer iedereen zich minder haastte en alle ondergrondsche treinen en alle taxis en liften de helft van hun snelheid haddene zou er niets veranderen en zou niemand de helft van zijn dagelijksche brood verdienen, maar precies dezelfde heele boterham. Misschien heeft al dit zinlooze wel dezen eco- nomischen zin, dat de afstanden tusschen acht millioen menschen zoo groot zijn, dat alles veel vlugger en luider en nadrukkelijker moet geschieden om al die acht millioen op tijd te bereiken. Dan verkrijgt de onzin zin, amice', want ligt het in de bedoeling van de schepping en van de menschen dat er acht millioen op zoo'n klem stukje grond bij elkaar moeten kruipen? En waar staat geschreven dat de uitwas, die wereldstad heet, er moet zijn? Is dit fascineerend? Het reppen en het lawaaien en de afstanden hi alle dimensies zijn alleen fascineerend uit een-klein-beetje- wijsgeerig standpunt: dat het zonder het lawaai en zonder wolken krabbers en liften en auto's en al-maar-jazz- in-de-aehter waarachtig ook wel gaat. Want dat een boer in Meerssen en een advocaat in Winschoten en een slager in Tolbert en een bakker in Veghel en een tramconducteur in Den Haag, zonder haast en zonder spektakel, armer noch ongelukkiger zijn hun New-York- sche collega's. Opwekkend is die gedachte niet, het maakt veeleer moedeloos, dat al dit rhythme en dat al de technische wonderwerken van steen en staaldraad en getemde oerkracht der elemen ten geen ander resultaat hebben dan koorts, dorst, zweet en moeheid. Het is niet te loochenen dat de beiaardier van Nijkerk en de politieagent van Zuidwolde, rustig spelend met de bellen van den toren, kalm wandelend door de stille zomersche dorpsstraat meer tijd voor het geluk hebben dan J. P. Morgan en Cornelius Vanderbilt. Ik ken dorpen aan het water waar, op een zomerschen middag, het eenige geluid komt van den wind door het riet en de boomen en uit de duisternis van de hoefsmederij. Ik ken stadjes die dommelen binnen hun oude wallen en waar het eenige haasten ont staat uit het overkoken van melk in de keuken. De voetstappen van den vreemden bezoeker klinken hol onder den koelen boog van de stadspoort, er ratelt een bakkerswagen over de steenen en ergens van achter een grijs huis klinkt het kraaien van den haan. De sla ger leunt tegen de deurpost De brievenbestel ler belt bij meneer notaris. En de burgemees ter zit aan zijn breede tafel in de koelte van een oude kamer en teekent stukken. Een mijnenveld in de Lucht? Een nieuwe vorm van luchtbescherming. De Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming schrijft ons: Een Engelsch ingenieur heeft een uitvin ding gedaan, die in zijn vaderland veel pennen in beweging heeft gebracht. Ir. H. J. Muir heeft een kleine en zeer lichte bom gecon strueerd, die met behulp van een ongeveer 12 meter lange draad aan een kleine ballon, gevuld met, waterstof, wordt opgehangen. Daarna wordt de ballon opgelaten. Komt een vliegtuig met de bom, of met den draad in aanraking, dan zal de bom explodeeren en wordt het vliegtuig vernietigd. Wil men deze vinding toepassen, dan is het natuur' lijk noodzakelijk, bij een dreigenden lucht aanval duizenden ballons op te laten. Ir. Muir heeft uitgerekend, dat twee man in den tijd van twee minuten twee bommen de lucht in kunnen sturen. 4000 man kunnen binnen het half uur 120.000 ballons loslaten. Aangezien ballons en bommen zeer goedkoop geprodu ceerd kunnen worden, vormen de kosten geen bezwaar. Ook is van belang, dat de bom men in zulke kleine bestanddeelen uiteensprin- gen, dat de bevolking niets te duchten heeft van neervallende scherven. Maar aan deze nieuwe methode van bestrijding van het luchtgevaar zijn ook nadeelen verbonden. Ten eerste zal de eigen luchtmacht gevaar loopen, in een dergelijk mijnenveld te geraken, en ten tweede is het zeer de vraag, of het mij nenveld als gevolg van atmospherische in vloeden wel op de juiste plaats aankomt en daar blijft. Het is zeer de vraag, of deze methode dan ook zal kunnen worden toege past en in dit verband is het teekenend, dat het luchtvaartministerie er geen belangstel ling voor heeft. Er is trouwens een derde be zwaar, dat de uitvinder niet noemt, maar dat ons het grootst lijkt. Want de vraag rijst: waar blijven deze luchtmijnen, als ze niet in aanraking komen met een vijandelijk vliegtuig? De mijnenzwerm zal in haar geheel of gedeeltelijk ergens op de aarde terugkomen en daar explodeeren. Hoe dit zij, het is merk waardig, dat tal van inzenders in de Engel- sche pers op toepassing van deze methode aandringen. Wat in ieder geval wel bewijst, dat de luchtbeschermingsgedachte in Engeland steeds meer ingang vindt. Weer een ongeluk met mosterd gas. Thans elf menschen gewond. Een brandje aan de Artillerie-Inrichtingen, waarbij een waardeloos loodsje in vlammen opging, heeft nog een ernstigen nasleep gehad. Nabij het verbrande gebouwtje lagen eenige vaten mosterdgas opgeslagen. Dit moet in de open lucht bewaard worden, zoodat dit op zich zelf niets bijzonders was. Omdat niet bekend was welken invloed hitte hierop zou kunnen hebben, heeft de directie van de A.I. deze va ten weg laten slee,pen. Personeel van de sloo- persfirma Müller, te Amsterdam, en arbeiders van de A. I., maakten zich daarbij verdienste lijk. Nu heeft het ongeluk gewild, dat er wat van dit gevaarlijke goedje gemorst is. Aanvan kelijk dacht men, dat geen der menschen er mee in aanraking was geweest, maar al spoe dig zou anders blijken, aldus meldt de Tel. De directie heeft onmiddellijk alle voorzorgs maatregelen genomen, die genomen konden worden. Niet alleen werd de omgeving met chloorkalk geneutraliseerd, de menschen zelf werden ook geneeskundig behandeld. Hun kleeren werden verbrand en aan de A.I. werd hun nieuw goed verschaft. Dit alles heeft niet kunnen voorkomen, dat elf menschen aan den lijve de narigheid van dit strijdgas hebben ondervonden. Regelmatig staan allen nog onder dokterscontrole. Acht arbeiders kunnen hun werkzaamheden voort zetten. De overige drie waren zoodanig ver wond, dat het hun niet mogelijk is. Naar het blad van de zijde der directie nog verneemt zijn thans zoodanige maatregelen genomen, dat herhaling in de toekomst uit gesloten is. Steeds weer opnieuw ontdekt men, hoe gevaarlijk mosterdgas is. Omdat dit pro duct echter aan de A.I. zelf niet gefabriceerd wordt, staat men daar steeds weer voor nieuwe feiten, die moeilijk voorzien hadden kunnen worden Ik geloof dat de menschen in Zierikzee het vreemde leven beter leeren doorgronden dan de rhythme-menschen van New-York. En ik geloof dat een Hindelooper visscher en de dokter van Brouwershaven en de veldwach ter van Werkendam meer tijd tot bezinning hebben en minder tijd aan haast verspillen dan de rijkste en de machtigste en de gestrengste heeren in New-York. Ge moet achter een boterham met zoete- melksche en een kop koffie aan het markt plein van Workum hebben gezeten om te be seffen hoe armelijk en hoe onmenschelijk het gedrang in een cafetaria is. Ge moet in een breed en rustig bed in de stilte van de Korenbeurs in Goes óf van het Heerenlogement te Harlingen hebben geslapen om te begrijpen welk een achteruitgang van menschelijkheid het is, dat het hotel New- Yorker tweeduizend kamers heeft, alle voorzien van radio, telefoon en extra-gedistilleerd water Ge moet het rhythme van de branding op Texel, van het ruischende riet in de uiter waarden bij Zalt-Bommel, van een klaterend beekje bij Ommen en van de rappe eekhoorns m de bosschen rond Elspeet kennen om te weten dat het rhythme van New-York onzin en het rhythme van Elspeet het levensrhythme zelve is. Ge moet aan de toonbank van een eerlijke dorpsherberg uw citroentje-met-suiker hebben genoten onder een rustig gesprek met den baas van het propere kroegje, ge moet er met Hannes van Trui van den achterweg een voorzichtige partij op het zakkenbiljart hebben gespeeld om eerst recht te voelen dat de Roofgarden van Hotel Astor, de Rainbowroom op de 62ste verdieping van Rockefeller-Center, de Coconut-Grove, het International Casino en de Casa Manana dwaze record-pogingen zijn en de gelagkamers van Het Roode Paard, de Zwarte Arend en de Bonte Os koele aan legplaatsen voor het spelevarende hart des menschen. Het rhythme van New-York. amice, dat is het rhythme van stampende machines, van den loopenden band, van electro-motoren en van liften, wielen, kogels en cocktail shakers. Ik geloof dat dit niet het rhythme van het menschel ij ke leven is. Dat het niet opwekkend maar afmattend is en dat het fascineerend is door zijn onmenschelijkheid. New-York is een van de interessantste steden op aarde, amice. Het grijpt u aan en net rost u af tot ge er. in de hitte bij neer zijgt Me' rhvthmischen groet uit de fa«cineerende verte Je 8. ELIAS. Nu de vacantie voor velen reeds in aangebro ken trekt het paleis Soestdijk, evenals vorige jaren weder groote belangstelling en deze werd Donderdag nog geaccentueerd door den verjaardag van Prins Bernhard. Auto's, auto bussen en motorrijwielen defileerden in on afgebroken file langs het paleis en velen stop ten op de aangewezen plaatsen om de gele genheid te hebben het paleis beter te bekij ken en te wachten of een der hooge bezoe kers naar buiten zou komen De felicitatieregisters werden reeds vroeg druk geteekend en ook groote bloemstukken, waaronder zeer fraaie van de vereenigingen „Soest Vooruit" en „Soest Zuid" werden ten paleize bezorgd. Prins Bernhard was al vroeg in den ochtend uitgereden naar Amersfoort, vanwaar hij om streeks tien uur terugkeerde. Het personeel werkzaam aan den Rijksweg, werd op sigaren getrakteerd. Te kwart over twaalf arriveerde per auto H.M. de Koningin. Te Baarn werd in de ochtenduren een bloe men corso voor kinderen gehouden, dat bij zonder slaagde. Er werd druk gevlagd en verschillende win kelstraten waren versierd. Te Soest gaf de heer J. Vincent een caril lon-concert, waarbij het gemis aan een caril- ten, welke de heer Vincent in zijn tuin af ten, welke de heer Vincent nn zijn tuin af draaide. Er was veel aandacht voor de aldus ten gehoore gebrachte vaderlandsche liede ren. Het Prinselijk paar woont zwem wedstrijden bij. Het Prinselijk Paar heeft 's middags de zwemwedstrijden in de rivier de Eem bijge woond. De komst van de Prinses was voor vele aanwezigen een verrassing, daar alleen Prins Bernhard had toegezegd aanwezig te zullen zijn. Aan het einde van het bezoek kwam ook Prinses Beatrix met freule Feith nog even op het terrein. Het publiek juichte uitbundig bij deze verrassing. Nadat de kleine Prinses ongeveer 5 minu ten op het terrein van de wedstrijden was geweest vertrok 't Prinselijk gezin naar Soest dijk. Soldaten brachten een soldatencourant. 's Middags hebben vijf militairen, die te 12 12 uur uit Malden bij Nijmegen per fiets ver trokken waren het speciale nummer van de soldatencourant van het le bataljon van het 26e regiment infanterie ten paleize Soestdijk afgegeven. De vijf soldaten waren per gewoon rijwiel, een sergeant en een korporaal per mo torfiets. Het gezelschap, dat om 4 uur te Soestdijk was, vertoefde ongeveer 10 minuten in het Paleis. In de residentie. In Den Haag werden 's middags op den Maliebaan wielerwedstrijden gehouden. De Haagsche rennersclub „Hollandia" had een buitengewoon aantrekkelijk ren-programma samengesteld, want niet alleen zij, die ge woon zijn wedstrijden op de fiets te rijden, kregen gelegenheid hun snelheid te toonen, doch daar waren ook de snelste Haagsche krantenbezorgers, slagersbedienden en mili tairen, die op gewone toerfietsen hun krach ten met elkaar zouden meten. Het spreekt wel vanzelf, dat de publieke belangstelling voor deze wedstrijden groot was, niet zoozeer om het sportieve genoegen van een werkelij- ken wielerwegwedstrijd mee te maken als wel om bij dit volksfeest bij uitstek aanwezig te zijn. Het geheele traject was met palen en touwen afgezet en per luidspreker werden de standen in de verschillende wedstrijden aan het pu bliek bekend gemaakt. Dat was evenwel niet het eenige feest in Den Haag, want in vrijwel alle deelen van de stad was er „iets te doen". In alle gedeelten van de residentie zijn de feestelijkheden in de avonduren voortgezet. Daar was in de eerste plaats muziek op vele pleinen in de stad. Op andere pleinen gaf de turnkring 's-Gravennage gymnastiekuitvoe- ringen, welke van zeven uur tot kwart voor acht duurden. De deelnemers aan deze uit voeringen verzamelden zich later op den avond op het Plein 1813, van waar zij. begeleid door de reinigingsharmonie naar het Malieveld marcheerden via de Nassaulaan, de Maurits- kade, dr. Kuyperstraat en Koninginnegracht. Daarna werd op het Malieveld een massale turndemonstratie gegeven. Wij noemden reeds de openbare dansfeesten, waar vele honderden zich kostelijk amuseer den, doch verreweg het grootst aantal men schen kwam samen te Scheveningen, waar de grenadiers en jagers om 10 uur een taptoe ga ven, gevolgd door het groote vuurwerk. Het spreekt vanzelf, dat verschillende Oranje- vereenigingen speciale bijeenkomsten beleg den. Vrachtauto rijdt autobus onderstboven. Vijf personen niet ernstig gewond. Donderdagmiddag omstreeks twee uur wilde een autobus van de firma De Haas uit Veenendaal, welke een dienst onderhoudt tus schen Veenendaal en Ede, tusschen de Klomp en Ede op den betonweg stoppen om een dame in te laten. Een vermoedelijk te dicht achter de bus rijdende vrachtauto uit IJmuiden reed zcodanig op de bus in, dat deze dwars over den weg kwam te staan en onmiddel lijk ondersteboven viel. In de autobus zaten acht personen, van wie drie verwondingen opliepen. Een van hen, de heer P. F. Bosschaert, uit Utrecht, die een diepe snijwonde aan het hoofd kreeg, werd naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. De beide andere gewonden konden, na ver bonden te zijn naar hun woningen worden overgebracht. In de cabine van de vrachtauto zaten behalve de chauffeur nog twee personen. Slechts de chauffeur werd gewond. Hij liep een bloedende wonde aan het hoofd op en werd ter plaatse door een geneesheer verbonden. De vrachtauto reed na de botsing nog der tig meter door en kwam in een sloot terecht. De autobus is zwaar beschadigd. en het protectoraat Bohemen— Moravië. Ten aanzien van het goederen- en betalings verkeer tusschen Nederland en het protectoraat Bohemen en Moravië zal van 1 Juli a.s. af de volgende regeling gelden. De uitvoer van Nederlandsche en Nederlandsche overzeesche goederen naar het protectoraat zal op dezelfde wijze geschieden als voorheen naar Tsjecho Slowakije. Er zijn derhalve, behoudens de vroeger gebruikelijke, geen bijzondere docu menten of vergunningen van een Nederlandsche instantie noodig. Ten aanzien van den omvang van den uitvoer is het volgende overeengekomen. Voor den invoer in het protectoraat van die goederen, waarvoor in het Nederlandsch- Tsjechische accoord van 2 Februari 1939 ten aanzien van den invoer in het voormalige Tsjecho Slowaaksche gebied afzonderlijke in- voer-contingenten werden overeengekomen, is thans bedongen dat per kwartaal deviezen be schikbaar gesteld zullen worden tot vast over eengekomen bedragen. Deze bedragen zijn zoo danig bepaald, dat de vroegere verdragsmoge lijkheden hierdoor ten volle gerealiseerd kunnen worden, behoudens in afzonderlijke gevallen, waar reducties moesten worden toegepast in verband met het handelsverkeer tusschen Neder land en Slowakije. Naast deze verdragsartikelen werden boven dien voor een reeks andere Nederlandsche en overzeesche producten eveneens kwartaalbe dragen overeengekomen, waardoor het verkeer met het huidige protectoraatsgebied op het vroe gere peil kan worden gehandhaafd. De Nederlandsche exporteur zal zich derhalve, alvorens over te gaan tot levering van goederen, moeten vergewissen of zijn afnemer beschikt over de noodige documenten, welke invoer en betaling in het protectoraat mogelijk maken. Nog uitstaande vorderingen wegens levering van Nederlandsche of overzeesche goederen zullen in deviezen worden afgewikkeld. Voor zoover in eenig kwartaal de overeen gekomen bedragen niet zullen worden uitgeput, bestaat de mogelijkheid, niet gebruikte bedra gen naar het volgend kwartaal over te schrijven. Eventueel nadere inlichtingen betreffende den uitvoer worden door het crisis uitvoer bureau op aanvrage verstrekt. Ten aanzien van den invoer in Nederland werd geen afzonderlijke afspraak getroffen. De invoer-contingenten welke tusschen Nederland en het voormalige Tsjecho Slowakije waren overeengekomen, blijven van kracht, behoudens in die gevallen, waarin het noodig zal blijken veranderingen aan te brengen in verband met het verkeer tusschen Nederland en Slowakije Briefje over rhythme. Amice, Zoojuist heb ik je brief ontvangen, die mij, als alles uit het brave vaderland, zeer welkom was. Op een van de vele zinnen uit dien brief wil ik je publiekelijk antwoorden. Die zin is: „ik weet en ik hoor van iedereen, die in New-York geweest is, dat het rhythme van die wereldstad zoo geweldig, zoo fasci neerend en zoo opwekkend is". Amice, het is geweldig, en voor sommige menschen zal het ook wel fascineerend en opwekkend zijn. Maar niet voor mij. Voor mij is het angstig en het maakt me ook wel moedeloos. Tot het rhythme behooren de snelheid, het geluid, het haasten en reppen nietwaar? En ja: dat is hier allemaal in ongekende mate en in mateloos volume. De underground treinen haasten zich door hun duistere, bedompte mollen mollengangen, de ventilatoren wente len duizelingwekkend en doen een spelletje met de haren en de ragfijne kleedjes van de lieve meisjes. I>e liften klimmen en dalen met sprongen van twintig verdiepingen. De bussen en de taxis reppen van verkeerslicht tot ver keerslicht. De typistes bespelen haar letter- piano's met record-snelheden. De telefoons gonzen, rinkelen en roepen dag en nacht door. De aether is twintig uren van het etmaal vol stemmen en muziek. De menschen spoeden zich naar de menschen en om vier uur 's nachts gaan zij nog onderaardsch naar on- bevroede doeleinden. Ja, ja, amice, het rhythme is waarlijk ge weldig. Maar opwekkend? Is het opwekkend te ervaren, uur na uur en dag na dag, dat acht millioen menschen moe, zenuwachtig en zweetend onderduiken in kol ken van hitte en geraas om een boterham op te halen uit de diepste diepten en de verste verten? Dat acht millioen menschen alsmaar kilometers, kilometers, kilometers aflggen in de lengte, in de breedte en in de hoogte om ergens een kamer of twee of drie of zes kamers te mogen bewonen? Is het fascinee rend te bedenken, dat al dit haasten en moe- worden en warm-zijn nauwelijks het mini male resultaat heeft: in leven te blijven, een hoterham en een bed te hebben? Want dit is het verschrikkelijke van dit rhythme, amice, dat het in wezen niets anders dan een suggestie is, een angst-aan- Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld is er tusschen den minister van Economische Zaken en een aantal organisaties t.w. de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur, den Bond van Bloembollenhandelaren, het Hollandsche Bloembollen Kweekersge nootschap, den R.-K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond, den Christelijken Boeren- en Tuindersbond en den Ne- derlandschen Tuindersbond overeen stemming bereikt over de overneming van de bloembollensaneeringsmaatrege- len door de bedrijfsgenooten. Dientengevolge zal binnenkort de op richting tegemoet kunnen worden ge zien van een door en uit genoemde or ganisaties te vormen bedrijfsorgaan, dat de totstandkoming en uitvoering der bloembollenbedrijfsmaatregelen met medewerking en onder toezicht der re geering ter hand zal nemen. (Adv. Ingez

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5