Ifaat £u»e Vetkuut GARAGE RABO H.C. ANDER/EN HET LEELIJKE JONGE EENDJE VRXJDSG 30 JUNI 1939 HASREEM'S DAGBEAD HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. De steunregeling blijft ongewijzigd. Twaalf woningen voor ouden van dagen. Veu^adering van den Raad der gemeente Heem stede op Donderdagavond, onder leiding van den burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden. De voorzitter verheft zich bij het begin van de vergadering van zijn zetel en herinnert er aan dat ook te Heemstede velen dezen dag •uiting hebben gegeven aan hun vreugde en hun genegenheid voor een lid van het Vorstelijk Huis Prins Bernhard. Ook namens den Raad spreekt de burgemeester woorden van hartelijken geluk- wensch en spreekt den wensch uit dat de Prins in het nieuwe jaar, dat hij is ingetreden, vooral in het begin daarvan, veel geluk mag ondervin den. Spr. wenscht den Prins en het Vorstelijk Huis veel gelul-: en voorspoed. Na deze woorden applaudisseert de Raad. Onderzoek geloofsbrieven. Een commissie, bestaande uit de heeren von Mayenfeldt, van Unen en v. d. Erf, wordt aange wezen om de geloofsbrieven te onderzoeken van de nieuwgekozen raadsleden, van wie voor het eerst in den Raad zitting zullen nemen de heeren Jac. J. Kamerbeek (R.K.), mr. B. W. Stoimps (V.D.) mr. R. C. Bakhuizen van den Brink (Lib.) en dr. G. H Mulder (Vrijz) Als de commissie is teruggekeerd adviseert de heer van Unen namens haar tot toelating. De steunregeling. B. en W. stellen voor, geen wijziging te bren gen in de steunregeling voor werkloozen voor het verrichten door meisjes van gezinsarbeid van huishoudelijken aard (bedoeld wordt werkzaam heden voor dienstboden). De heer v. d. Linden (R.K.) is teleurgesteld. In Januari toch is door B. en W. een toezegging gedaan tegengesteld aan wat de meerderheid van B. en W. nu voorstelt, als de lerjen der Werklöozencommissie geen bezwaar hadden. Naar spr. meent zijn geen bezwaren gemaakt. Dat het geld zal kosten geeft spr..toe maar men moet toch niet vergeten dat de plaatsen der meisjes in de fabrieken kunnen worden ingeno men door jonge mannen, als die meisjes hun taak in het gezin gaan verrichten. De meisjes zullen een goede scholing krijgen in de. huishouding en de taaie der vróuw ligt toch in het gezin. Spr. stelt voor de steunregeling zóó te wijzi gen, dat de inkomsten der meisjes, uit huishou delijken arbeid verkregen, buiten beschouwing zullen blijven. De heer v. d. Erf (R.K.) zegt dat het niet voldoen aan de toezegging voor vele gezinnen een groote teleurstelling is. Spr. ondersteunt het voorstel-v. d. Linden. De heer V oors (C. H.) zegt dat in deze ge meente andere verhoudingen en omstandighe den zijn dan in andere. Heemstede toch heeft een eigen steunregeling, die door den door den heer v. d. Linden gevraagden maatregel kost- 'baarder zou worden. Ook spr. verwacht geen gunstig resultaat van dien maatregel. De heer Disselkoen (S. D.) zegt dat de toezegging werd gedaan onder andere omstan digheden dan die nu heerschen. Volgende cir culaires van den Minister van Sociale Zaken, na zijn eerste circulaire, maakten dat de toezegging niet kon blijven gehandhaafd. Wat de heer v. d. Linden wil zal f 7000, waarschijnlijk wel f 10.000 kost :n. Op zichzelf vindt spr. dit niet erg als die f 10.000 dan maar terecht kwamen bij hen, die het 't slechtst hebben. Maar nu zouden men- schen, die al gezinssteun hebben, er van profi- teeren. Of een meisje een goede huisvrouw wordt, hangt van aanleg en geschiktheid van het meisje af. De dienstbodennood kan zeer waarschijnlijk niet door overheidsmaatregelen bestreden worden. In verschillende gemeenten is geen enkel meisje, door den maatregel dien de heer v. d. Linden, voorstaat, uit fabrieken, wasscherijen enz. teruggekeerd. De heer Meeuwenoord (R.K.) steunt het denkbeeld-v. d. Linden, waardoor meer jeug dige arbeiders in de bedrijven zullen komen. De heer Kromhout (C. D. U.) zegt dat in de nota van B. en W. aan den Raad niets blijkt van nadere circulaires van den minister. Spr. gispt de houdingverandering van B. en W., die blijkbaar niet voldoende inzicht hebben in den toestand der werkloozen. Voor spr. gaat het er om, welken invloed de invoering van den maatregel zal hebben voor de werkloozen. Er bestaat nu een mogelijkheid om te breken met het systeem van aftrek en daarom steunt spr. het voorstel-v. d. Linden. De heer von Mayenfeldt (A. A.) meent dat het voor Heemstede geen zin heeft den maatregel in te voeren, omdat deze toch niet van invloed zal zijn op den dienstbodennood. De voorzitter zegt dat B. en W. aanvan kelijk niet antipathiek tegenover den maatregel stonden. Maar latere circulaires van den minister' brachten verandering. Wat gebeurd is, is dat alleen de meening van de Werkloozen-commis- sie is gevraagd. De commissie was verdeeld, maar wel was zij het eens, dat eerst eens moest gezien worden, hoe de maatregel in andere ge meenten werkte. Ook vond de commissie het benoodigde bedrag hoog en verwachtte zij niet zooveel van het „overloopen" van meisjes naar huishoudelijken arbeid. B. en W. hebben toen een onderzoek in andere gemeenten ingesteld en het resultaat was negatief. De meerderheid van B. en W. is ook daarom niet voor het voorstel v. d. Linden. In Haarlem is maar zeer weinig bemerkt van het overloopen van meisjes van industrie naar huishouding; de waschindustrie zou daardoor bepaald benadeeld worden. Spr. ontraadt den door den heer v. d. Linden voorgestelden maat regel; men moet niet van alle walletjes willen eten. Nadat verschillende sprekers in tweede in stantie het woord hebben gevoerd merkt de heer van Unen (Lib.) op, dat hij het standpunt van B. en W. deelt. Wethouder v. d. Poll (C..H.) wijst er op, dat men toch wel op een besluit kan terugkomen, als men overtuigd raakt dat het verkeerd is geweest. Het voorstel v. d. Linden wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen. De werkloozenregeling blijft dus ongewijzigd. Bijzonder onderwijs. Het verzoek om medewerking voor aanschaf fing van leermiddelen enz. voor de Bijz. Prot. School wordt in handen van B. en W. gesteld. Eervol ontslag. Eervol ontslag op verzoek wordt verleend aan mej. I. van Soelen als onderwijzeres aan de Dreefschool en aan den heer V. H. Birkenhager als onderwijzer aan de Bronsteeschool (U.L.O.) Rooien van boomen. B. en W- stellen voor te besluiten tot het rooien van twee iepen, staande aan de oostzijde van de Raadhuisstraat nabij de IJzeren Brug. Den heer Audretsch (Vrijz.) is gezegd, dat het rooien noodig is in het belang van het verkeer, n.l. om parkeergelegenheid te scheppen. Is dat zoo dan is hij voor het voorstel. Wethouder Droog antwoordt bevestigend. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Zittingsduur Raadscommissiën. B. en W. stellen voor, te bepalen dat de zittingsduur der raadscommissiën van bij stand en der raadscommissiën van voorberei ding gelijk zal zijn aan den zittingsduur van den zittenden Raad. De heer J o n c k b 1 o e d t (R.K.) wil den ouden weg blijven volgen. Men zou toch wel eens een verandering in de commissie kun nen willen. En dat kan dan in 4 jaar niet, De heer Van Unen (Lib.) wijst er op dat het niet zeker is, dat de Raad 4 jaar lang on veranderd blijft. Daarcm moeten ook de com missies in 4 jaar kunnen veranderen. De voorzitter wijst er op dat het voor stel een gevolg is van een wijziging- in de Gemeentewet, waardoor efficiency wordt be vorderd. In vele gemeenten doet men het al, zooals nu wordt voorgesteld. Maar als de Raad bezwaar heeft Het voorstel van B. en W. wordt ingetrok ken. Twaalf woningen voor ouden van dagen. B. en W. stellen voor het ontwerp van her ziening L Ic van het uitbreidingsplan voor het gedeelte dat betreft de terreinen gelegen ten N. van de Kastanjelaan, thans definitief vast te stellen. De gronden zijn op het oogenblik in ge bruik als tuin, doch kunnen door een korten TENTOONSTELLING „HET LEGER" HOUTRUST "5EN HAAG 1 TOT EN MET 16 JULI 1939 Geopend 10 22 u. 's Zondags 13—17 u. Toegangsprijs 1.0.30 mei Inbegrip v. tied, bel.) DOORLOOPEND SCHIETWEDSTRIJDEN PER SPOOR NAAR DEN HAAG MET GOEDKOOPE RETOURKAARTEN Verkrijgbaar aan allo stations. (Adv. Ingez. Med.) zonder Chauffeur alleen GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM - TEL. 17260 Verzekerde Wagens (Adv. ingez. Med.) weg ter breedte van 9 tot 10 M. in verbinding met de Kastanjelaan worden gebracht. Op deze wijze kunnen er dan 12 woningen voor ouden van dagen worden gesticht. Goedgekeurd. Bestrating Zandvoortschelaan. Burgemester en Wethouders vragen aan den raad een crediet van f 3.200 voor het aan brengen van een bestrating van klinkerkeien op de Zandvoortschelaan van den Heerenweg af tot nabij de Laan van Bloemenhove. Goedgekeurd. VerkOiop grond terrein „Valkenburg" G. J. Smit, makelaar te Heemstede, wenscht van de gemeente te koopen 'n perceel bouw grond grooto 602 M2., gelegen aan de Oost zijde van de Zomerlaan bij de Torenlaan, be stemd voor den bouw van een villa, voor f 4000. B. en W. adviseeren den raad daartoe te besluiten. De Raad keurt den verkoop goed. Z.h.s. werd nog aangenomen het voorstel van B. en W. inzake rente stichtingskosten woningen Bankastraat. Het water in den Zwemvijver. De heer Dissel koen (SB.) klaagt over ondeugdelijkheid op warme dagen van het water in den zwemvijver. Wethouder Dr. Droog (R.K.) zegt, dat het water wel eens groen ziet door wier. Dit kan worden voorkomen door zwavelkoper in het water te doen. Dit is nu gebeurd en spr. toont een fleschje met water uit den zwem vijver, dat nu weer helder is. De heer Meeuwendord (R.K.) klaagt over het voetballen in Groenendaal met nor male groote voetballen. Dit is hinderlijk voor de bezoekers. Het zal de aandacht van B. en W. hebben. De heer van Mayenfeldt (A.R.) merkt op, dat de banken op de hoeken van Heeren weg en Laan van Rozenburg en Adriaan Pauwlaan verdwenen zijn. Spr. vraagt her plaatsing. De voorzitter zegt dat het trottoir daar verbreed is. Maar dit is eigenlijk een zaak voor „Vreemdelingënverkeer". Op verzoek van den heer De Tello gaat de Raad hierna in geheime zitting. Hondentrouw door BEP OHOUFOUR. eneden op de onderste trede zat ZIJ en peuterde nerveus aan haar nagels. Twee treden hooger zat HIJ, lange halen rookend uit een korte pijp. Op de zesde trede zat Bart, knipoogde niet-be- grijpend, krabde wat achter zijn oor en grom de ontevreden. Heelemaal beneden in de gang lag een verbrijzelde vaas, de bloemen lagen droevig met geknakte stelen op den mooien looper. Het water, kennelijk uit de gebroken vaas afkomstig, drupte tergend van de trap op het marmer van de schoone gang. „Nou zie je 't!", zei ZIJ. 't Klonk scherp ineens na de doodsche stilte. „H'm", antwoordde HIJ. „Is dat alles? Ik zei: „Nou zie je 'tIk heb 't voorspeld 1" „H'm ja!" „H'm ja!" echode ZIJ. „Ik heb 't je zoodra ik Bart zag". Bart, zijn naam hoorend, riohtte zich op en gromde. „Ach beest, ga naar je moeder!", beant woordde ZIJ onredelijk het goedig gegrom. Toen lachte HIJ ineens uitbundig. „Ga naar je moeder! 't Stomme dier weet niet eens waar z'n moeder is. Gom maar Bart, kom maar bij den baas!' „Ik zou 'm nog aanhalen als ik jou was Welja, kom maar bij je baas en breek den heelen boel maar af van je vrouw! Weg mooie vaas van tante Dé, weg bloemen van Freddy, weg geld van de werkster, die den halven goeien Zaterdag op die gang heeft gezwoegd, weg prachtige looper van bijna honderd gul den! Bruut!" Toen huilde ze eindelijk. Tranen met tui ten. En dat beest haal je aanen mij laat je hier zitten met de gebrokenvaas en debloemen Vexibaasd hield hij op met het streelen van den hond eix floot zacht tusschen z'n tanden ,A-h, je bent jaloersch!", ontdekte HIJ laco niek. „Doe niet zoo krankzinnig! Ik jaloersch op een hond? Bah! En dan op zóó'n beest, zóó'n monster!" Bart blafte beleedigd, z'n oogen rolden kwaadaardig door zijn kop. ,,'t Ontbreekt er nog maar aan dat-ie niet bijt!", ging ze tranendrogend voort. „Van daag of morgen scheurt-ie m'n japon aan flarden of gaat-ie er met m'n nieuwen hoed vandoor. Maar dat kan jou niet schelen Zoolang hij niet aan jouw spullen komt is een bi"ave hond!" „Brave hond!", dacht Bart. Kwispelstaar tend kwam hij een paar treden omlaag en likte de hand van de vrouw. Haar eerste ingeving was den hond af te snauwen, en weg te duwen. Maar plotseling bedacht ze hoe trouw het dier was. Hij be greep dat ZIJ verdriet had, daarom kwam hij haar troosten. Hij begreep misschien dat hij schuld had aan deze oneenigheid en wilde 't nu weer goed Copyright P. I, B. Bo» 6 Copenhogen Het slaagde er niet in de prachtige zwanen te vergeten. En j zij uit het gezicht verdwenen waren, dook het eendje diep onder water. Het wist niet hoe de witte vogels heetten, het wist ook niet, waarheen zij vlogen, maar toch hield het van hen. Het benjjdde hen niet, want het eendje, dat leelrjk was, zou toch nooi zoo mooi kun nen worden. Het zou al heel blij zijn, als de witte vogels het toe stonden bij hen le blijven. Het werd eiken dag kouder. De winter viel vroeg in en het eendje moest steeds in het water blijven rondzwemmen om het dicht vriezen te verhinderen. Maar 's nachts werd het gat, waarin het erg moe. zwom, steeds kleiner. Het vroor, dat het kraakte. Het eendje moest steeds de pootjes gebruiken, teneinde te voorkomen, dat het laatste stukje water dicht zou vriezen. Maar daardoor werd het En, toen het enkele inderdaad in het ijs oogen blikken de pootjes stil hield, vroor het li werd snel dikker en dikker, zoodat het arme eendje onmogelijk vast. Bewegen kon het zich niet, want het ijs weg kon komen. Daar lag het nu in 't ijs, totdat 's morgens vroeg een boer voorbij kwam, die het eendje zag.....* IWordit vervolgd) Voor kuipbaden: Pakken van 3 K.G. 43 ets. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende drogisten). N.vl KON. NED, ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO (Adv. Ingez. Med.) maken. Zco'n beesfc had eigenlijk meer ge voel dan menig mensch. Want wat deed HIJ? Bleef daar maar rustig zitten rookenom uit je vel te springen! Maar BartAls bij te-overslag verdween haar haat jegens den hond en maakte plaats voor .dankbaarheid. „Goed!" zei HIJ de stilte verbrekend. „De hond gaat er uit. Zoo gaat het niet lan ger". ,,'k Wil niet iederen dag ruzie hebben om een hond. 't Gaat me knap vervelen. Dan maar liever een poes!" „H'm!", zei ZIJ. „Je wilt toch een poes?" ,H'nx ja!" „H'm ja! Je zeurt nu al maandenlang om een poes en nu je er een kunt krijgen, zeg je niets!" „Dat komt.... ik wil geen kat, die al mijn kleeding en stoelen stuk krabt en ladders in m'n kousen haalt!" „Dat heb je 'm gauw genoeg afgeleerd!" „Misschien! Maar voordat het zoover is, heeft-ie al een dozijn paar kousen en wie weet wat nog meer vernield". HIJ zakte één trede lager. „Je moet bedenken, dat je van een kat niet zooveel last hebt als van een hond, want tegen de vernielzucht van dit beest kan geen enkele kat op. En daarbij komt nog dat een kat, wat uiterlijk betreft, stukken knapper is dan dit mormel". „Je hoeft 'm nu niet weer meteen een mor mel te noemen! Léélijk is-ie niet!" „Nou, mooi is anders!" ,,'t Kan me niet schelen hoe jij 'm vindt. Ik vind 'm niet leelijk en een kat wil ik niet hebben!" ,Mij best! Dan géén kat en géén hond! Hoe denk je over een kanariepietje?" „Doe niet zoo gek!" „Goed", zei HIJ opstaande, „dan zal ik wat leuks gaan doen. Ik ga dien rommel opruimen die dat leelijke monster gemaakt heeft. Bart, jongen, je hebt al heel wat op je geweten, ondanks je jeugdige leeftijd! Maar nu is het gedaan! Je gaat eruit, onherroepelijk! Ga jij maar een anderen baas zoeken!" Toen lachte ZIJ door haar tranen heen. „Alsof dat stomme dier een anderen baas kan zoeken! Kom maar Bart, kom maar bij de vrouw!" HIJ glunderde voldaan toen HIJ weer op de tweede trede ging zitten, maar zijn stem klonk verwai-d: „Welja, ga 'm nou maar weer aanhalen, dat beestverdraaid dat is toch nou weet ik niet meer wat ik zeggen moet!" ,Dat is juist goed!" glimlachte ZIJ naar boven en ze trok HEM nog een trede lager. En Bart krabde wat achter zijn oor en gromde tevreden. (Nadruk verboden Auteursrecht vooi'behoudenL jan Fortgens Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace Gedistingeerd! zoo'n gladdering van fê. t, te- (Adv. ingez. Med.) EXAMENS Kenncmcr Lyceum. Voor het eindexamen aan het Kennemer Ly ceum te Bloemendaal afdeeling gymnasium zijn geslaagd voor diploma A de dames W. C. S. van Benthem Jutting, S. Boekman, M. E. Bok, C. E. Heyning, M. D. Heyermans, E. Reisig, J. J. Strick van Linschoten, I. Swellengrebel, J. H. Welcker, J. M. U. van Wulfften Palthe en de heer B. C. Peyra. Voor diploma B slaagden de heeren: J. Kym- mell, E. ten Haaf, A. Prins, G. J. P. Schaap, H. r>. Talsma, E. Wijnmalen. Voor de diploma's A en B slaagde mej. C. C. Schilthuis.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6