Haarlems Dagblad érnstige (jdsis £mstig Jjidstip Werkloosheids bestrijding op een Moeilijkheden en mogelijkheden van de opdracht aan Dr. Colijn deed JCa&ütet uiteetmaUen^ Het lied is uit. Louis Davids overleden 56e Jaargang No. 17187 Uitgave Lönren* Coster, Maatschappij voor Conrant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote HouUtraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 33810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 150o4 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 1 Juli 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losae nummers b cent per ex. Adverteotiëns 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regclabonnementstarieven op nanrraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Onze parlementaire correspondent schrijft: Tegelijk met het bericht van de ontslag aanvrage der Ministers vernam men, dat de Koningin aan Dr. Colijn verzocht had, wat deze in beraad heeft genomen, een nieuw Kabinet te vormen. Op het eerste gehoor wekte deze tijding, naar ik kon waarnemen, in parlemen tairen kring vrij groote bevreemding. In strijd toch met het gebruik had er, voorzoover bekend, geen enkele raadpleging door het staatshoofd van de volgens de ongeschreven regels van ons staatkundig stelsel hiervoor in aanmerking komende personen plaats gevon den. Zeker, de Minister-President zelf kan, toen hij gisterenochtend door de Koningin in ge hoor is ontvangen, een advies hebben gegeven. Voor het hooren van andere raadslieden moet nauwelijks of geen gelegenheid hebben be staan, ook al moge de Koningin reeds Don derdag verwittigd zijn geworden, dat de zit tende Ministers om hun ontslag zouden ver zoeken. En in elk geval mag, geloof ik, wel als vaststaand worden aangenomen, dat geen van de voorzitters der Kamerfracties geraad pleegd is, voordat Dr. Colijn de opdracht kreeg. Zeker, de directe aanleiding voor de breuk in het Kabinet moet men binnen het Kabinet zoeken; een conflict met de Kamer heeft zich niet voorgedaan, want met Oss heeft hetgeen thans is geschied niets te maken. Bovendien was door niemand minder dan de heer Schou ten, de voorzitter van de betreffende Kamer commissie, uitdrukkelijk namens de geheele commissie verklaard, dat haar door de Kamer ■met groote meerderheid aangenomen conclu sie louter van zakelijken aard was en elk po litiek karakter miste. Maar al vindt de crisis die we nu beleven zijn oorsprong niet in moei lijkheden met de Kamer doch alleen binnen het Kabinet, dit neemt niet weg, dat welk be wind wij ook straks krijgen, elk volgend Ka binet met de Kamer overweg zal moeten kun nen. Daarom had het volgens sommigen voor _de hand gelegen, dat de parlementaire kop stukken hun raad kenbaar hadden kunnen maken aleer er iemand voor formatie-pogin gen zou worden aangewezen. Daarbij werd opgemerkt dat de keuze thans gevallen is op den démissionairen Minister- President zelf, waarmee bij voorbaat de weg voor een Kabinet onder leiding van een voor man uit het kamp der R.K. Staatspartij, toch altijd de grootste in het Parlement en daar buiten, op dit oogenblik is afgesneden. Het viel mij dan ook op dat er speciaal in dien kring eenige ontstemming merkbaar was over dezen gang van zaken. Colijn en zijn R.K. ambtgenooten waren het oneens over het verder te voeren beleid. Door de aanwijzing van Colijn tot formateur zal het vrijwel on mogelijk wezen dat hij nu toch weer, onmid dellijk na het conflict, den steun en de mede werking van R.K. zal verwerven. Ook zou, al tijd volgens de hier bedoelde critici, op deze wijze belet zijn eens na te gaan, of er niet een samenwerking mogelijk ware tusschen Roomsch-Katholieken, sociaal-democraten en andere voor een radicaal beleid ten opzichte van werkloosheidsbestrijding voelende groe pen, die, dit dient erkend, inderdaad in het Parlement de meerderheid uitmaken! Hiertegenover hoorde ik intusschen ook wel opmerken, dat het best denkbaar is, dat het staatshoofd gemeend heeft, dat het landsbe lang eischt, dat er, nu het internationaal zoo zeer schijnt te gaan spannen, ten spoedigste een in breeden kring vertrouwen genietend ministerie zal optreden en dat nog steeds de man, die meer dan alle anderen de eigen schappen bezit om aan het hoofd van zulk een kabinet te staan, juist Dr. Colijn is. Met an dere woorden, men zou er mee rekening moe ten houden, dat een belangrijke factor bij deze opdracht het verlangen is geweest, ten snelste een regeer-krachtig en het volksver trouwen genietend ministerie aan het bewind te zien komen. De taak van den formateur zou dan zijn, zonder dralen een ontwerpprogramma vast te stellen! Dit heeft hij allicht reeds gedaan, omdat hij toch voorbereid kon wezen op wat er nu is gebeurd. En daarop een stel kundige personen uit te noodigen, zonder eerst na te gaari. hoe de groepen in de Kamer er over denken. Nu, een dergelijke methode ligt Dr. Colijn wel. Trouwens, zijn formatie van 1933 berustte op hetzelfde recept. Reeds hoorde ik dan ook van meer dan een kant te verwach ting uitspreken, dat hij dien weg zal inslaan en dat hij dus ook een kabinet op breede basis zal willen vormen. Op zichzelf ware dat prachtig, doch de vraag doet zich voor, of en hoe hij hiervoor men- schen uit het R. K. kamp kan vinden. En verder, of hij tenslotte in het Parlement wel voldoende steun zou ontvangen. Juist de ver wikkelingen met de kopstukken van de R.K. staatspartij en, last not least, de aanleiding tot die verwikkelingen geven reden voor het duchten van moeilijkheden. Anderzijds mag men toch wel verwachten, dat indien de internationale spanning zou aanhouden, misschien nog zelfs toenemen, de bereidheid bij vele personen en groepen om over allerlei tegenstellingen en bezwaren heen te stappen, ten einde zooveel mogelijk voor een nationale eenheid zorg te dragen, nu aan zienlijk grooter zal zijn dan wellicht nog slechts vrij kort geleden. Hier ligt dus de goede kans voor den formateur, mits hij nu ook zijnerzijds den weg baant om tot dat einddoel te geraken. Nationale eenheid wil zeggen, dat geen partij van eenige beteekenis, die eerlijk streeft naar behartiging van de be langen van het Nederlandsche volk, van te voren van deelneming aan zulk een Kabinet uitgeschakeld mag wezen en dat dus de for mateur bij het ontwerpen van de grondsla gen van zijn program daarmee rekening heeft te houden. Alles tezamen genomen geloof ik, dat er in elk geval een groote kans is, dat Dr. Colijn zal beginnen met een poging om de richting van een breede basis in te slaan. Ik zou haast willen zeggen; reeds de wijze van de nu ge geven opdracht schijnt daarop te duiden. Mo ge een stevig, door het vertrouwen van de bur gerij in haar verschillende schakeeringen ge steund kabinet weldra de teugels in handen nemen. Dit ware ongetwijfeld in :s lands be lang en dat is toch zeker van grootere betee kenis, van grootere waarde dan welke overwe ging van persoonlijken of partij aard ook. E. v. R. HET JUBILEUM DER GROOTE HOUTSTRAAT VEREEMGING. Muzikale ommegang Politie Muziek Vereeniging. Het bestuur der Groote Houtstraat Vereeni ging heeft ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan dezer organisatie heel wat leven in de stad gebracht. Niet in het minst Vrijdagavond, toen de Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging een muzikalen ommegang door de binnenstad maak te. Dank zij het fraaie weer waren velen toe gestroomd om naar de welluidende klanken van onze politiemannen te luisteren. Wegens ontstentenis van den directeur, den vertrok het korps een kwartier later, dan oor spronkelijk in de bedoeling lag. Wegens owstentenis van den directeur, den heer B. D. Peters uit Amsterdam, marcheerden de musici onder leiding van den heer J. C. Knip te kwart voor negen van het repetitie lokaal in de Lange Margarefchastraat via Sme- destraat, Groote Markt, Koningstraat, Gier straat, rondom het Plein en Groote Houtstraat wederom naar de Groote Markt. Het korps werd door een groote menigte ge volgd, zoodat het bijzonder levendig in de stad was. Ongeveer kwart voor tien arriveerde het op de Groote Markt, waar onder groote belang stelling nog eenige nummers ten beste werden gegeven. De bestuursleden van de Groote Houtstraat- vereeniging en hirn dames woonden op het bal- con van café-restaurant Brinkmann de muzi kale hulde bij. Helaas moesten de laatste nummers in de val lende duisternis gespeeld worden, zoodat er weldra een eind aan gemaakt moest worden. De musieeerende politiemannen werden naar binnen genoodigd en onthaald. Het dertigjarig jubileum van de Groote Hout straat Vereeniging is waarlijk niet onopgemerkt voorbijgegaan. Geen afzonderlijke school voor imbecielen? Meerderheid van B. en W. acht gebouw Klein Heiligland niet geschikt. B. en W. schrijven aan den Raad: In uw vergadering van 2 Februari jl. werd om prae-advies in onze handen gesteld een voorstel van uw medeleden de heeren Mr. H. O. Drilsma en Mr. L. G. van Dam en mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, waarbij wij werden uitge- noodigd in een der eerstvolgende vergaderingen een voorstel in te dienen om het gebouw aan het Klein Heiligland no. 12 te bestemmen voor de stichting van een afzonderlijke school voor imbecielen. Wij hebben doen nagaan of het mogelijk is, dit perceel na verbouwing voor imbecielen-school in te richten, doch zijn tot de conclusie gekomen, dat deze oplossing gepaard zou gaan met zeer hooge kosten en desondanks een onbevredigend resultaat zou oplveren. Om deze reden zijn wij in beginsel niet bereid u. een voorstel als gevraagd te doen. De kleinst mogelijke minderheid van ons college zou deze oplossing echter de meest aangewezene achten. Ook andere oplossingen hebben wij onder het oog gezien, (maar tot op heden zonder succes. Wij blijven in deze aangelegenheid echter dili gent en hopen u ter zijner tijd voorstellen te kunnen doen, waarbij het vraagstuk van de af zonderlijke huisvesting der imbecielen-klassen op bevredigende wijze geregeld wordt. CENTRALE RADIO ONTVANGST Dus een ZEKERE ONTVANGST, ook in ONZEKERE tijden. Geen risico in welken vorm ook. Hebt U met radio-centrale Haarlem. TELEFOON 10010. (Adv. ingez. Med.) ln aansluiting aan het bericht over het aftreden van het kabinet meldt de regeeringspersdienst Bij de besprekingen over het voorontwerp van de begrooting voor 1940, welke ten doel hadden tot een beperking van het te ver wachten tekort te geraken, is in het kabinet over de wijze, waar op dat doel ware te bereiken, geen overeenstemming verkre gen. In het bijzonder is zulks ge bleken bij de beraadslagingen over de wijze waarop op de kos ten ter bestrijding van werkloos heid en haar gevolgen een groote vermindering beneden het eindcijfer der begrooting 1939 zou kunnen worden bereikt. Te genover het door een deel van het kabinet ingenomen standpunt van handhaving in de begrooting- 1940 van de tot nog toe gevolgde werkloosheidspolitiek, waren an dere ministers van oordeel, dat wijziging van de tot nog toe met gemeene instemming ter zake ge troffen of voorgenomen maat regelen met het oog op hun beoordeeling van den financiee- len toestand thans noodzakelijk moest worden geacht en derhalve geoorloofd was. Na het aftreden der regeering. - Dr. H Colijn Je kabinetsformateur, begeeft zich naar het ministerie van Algemeene Zaken te Den Haag Het lied is uit, dat Louis Davids zong, Nu hem de kille dood tot zwijgen dwong, En Nederland heeft een artiest verloren. Die tal van jaren lang, tot dit moment, Met heel den eenvoud van zijn groot talent, Een ongetelde massa kon bekoren. De kleine man is van ons heengegaan, De zanger van het lied van den Jordaan, En van het blanke strand van Scheveningen, Van duizend liedjes meer in eiken trant. Gehoord in ieder deel van Nederland, Zijn lied is uit, hij zal het nooit meer zingen. Het leven is voor hem niet licht geweest, Hij had een sterken levendigen geest, Maar 't lichaam kon die kracht niet evenaren En in zijn rol op 's levens schouwtooneel, Had daardoor ook tragiek een werkzaam deel, Hoe ook zijn uitingen vol humor waren. Het lied is uit, dat Louis Davids zong, Nu hem de kille dood tot zwijgen dwong, Hier past een woordje ter gedachtenisse; Want waarlijk, in dit aardsche tranendal, Kunnen wij en in dezen tijd vooral, Een man die ons doet lachen, kwalijk missen. P. GASUS. AMSTERDAM, 1 Juli. In zijn woning te Amsterdam is in den afgeloopen nacht op 55- jarigen leeftijd overleden de bekende voordrachtskunstenaar Louis Davids. Louis Davids werd op 19 December 1883 te Rotterdam geboren. Hij kwam voort uit het mi lieu van kermisbeden en begon op achtjarigen leeftijd als „wonder kind" met zijn zusje Henriette. Reeds jong streefde hfj ernaar zijn liedjes op hooger peil te bren gen. Spoedig trad hij op in cabarets, eerst te Rot terdam en later ook te Amsterdam in de War moesstraat en de Nes. Nadat hij eenigen tijd gewerkt had bij den bekenden variété-onderne mer Chris van Haarlem, ging hij naar Duitsch- land en Engeland. Bij het uitbreken van den oorlog in 1914 kwam hij naar Nederland terug en vormde in de mo bilisatie met de zijnen het eerste militaire ca baret-gezelschap, waarmede hij op de forten en bij het veldleger voorstellingen gaf. Ook daarna is hij nog vele malen in het bui tenland opgetreden. (Men zie verder het „In Memoriam", geschre ven door onzen tooneelcriticus den heer J. B. Schuil.) Louis Davids. Göbbels „Engeland moet het ons aan gedane onrecht herstellen." BERLIJN, 1 Juli (D.NB.) In den VÖlkischer Beobachter publiceert Göbbels een artikel waar in hij allereerst de bewering dat hij de Engel- schen idioten genoemd zou hebben, van de hand wijst. Hij zegt, dat daarvan natuurlijk geen sprake kan zijn, omdat reeds de beleefdheid een zoo drastische karakteriseering verbiedt. Göbbels schrijft verder: „De Engelschen zoe ken zooals zij zelf zeggen, naar een weg om tot het Duitsche volk te spreken. Er is zoo'n weg: die over den Führer. Alle andere wegen zijn af gesloten. De Engelschen zijn er verontwaardigd over, dat wij een omsingeling ook omsingeling noemen. De feiten zijn deze: De Engelschen stel len een omsingeling in en wij verzetten ons daar tegen. Dat is alles. Wat Londen nu doen moet? Zeer eenvoudig: Het stuur van zijn politiek om gooien en geen redevoeringen höuden, maar daden toonen. Wat wij dan eigenlijk van En geland willen? Even eenvoudig: dat het ons aangedane onrecht hersteld wordt". Mary Pickford en Myrna Loy in Amsterdam. De Amsterdammers hebben even gelegenheid gehad kennis te maken met eenige beroemde Amerikaansche filmsterren, die gistermiddag op Schiphol zijn neergestreken: Mary Pickford en haar echtgenoot Buddy Rogers, die, komende van Scandinavië op doorreis naar Engeland, een dag in Amsterdam bleven en Myrna Loy en haar man, die met een ander toestel eveneens uit Scandinavië kwamen en slechts een vluchtig bezoek aan de hoofdstad brachten. Het echtpaar Rogers logeerde in een hotel in het centrum dei- stad. Na hun aankomst aldaar maakten zij in den laten middag een uitstapje naar Volendam. Hedenochtend zijn de Rogers per vliegtuig naar Londen vertrokken, vanwaar zij naar de Ver- eenigde Staten zullen terugkeeren. Het was hun plan de overtocht met de Yankee Clipper te maken, doch toen zij plaatsen wilden reservee ren bleek de vliegboot reeds te zijn volgeboekt. VERKOOP GROND B. en W. stellen den Raad voor, aan H. Bijl te Haarlem tegen den prijs van f 4600 in totaal in koop af te staan, grond, gelegen aan de Dolfijn straat, groot 390 M2. bestemd voor drie woon huizen elk voor niet meer dan één gezin. Het woord is aan Ch. de Mazade: Er bestaat geen regeering die zich kati vleien met de gedachteeen duurzame en onveranderlijke noodzakelijk heid te zijn. De Talleyrand: Het beste middel om een regeering ten val te brengen is. er deel van uit te maken. Bolland: De beste regeeringsvorm bestaat niet en kan niet be staan. Gladstone: De xvare taak van een re geering is het den menschen gemakkelijk te maken goed te doen, en moeilijk kicaad te doen. Verpachting Concertgebouw. Pachtsom 18000 per jaar. B. en W. stellen den Raad voor, het Con certgebouw met woning aan de Lange Be gijnestraat no. 13 te Haarlem met den ge- heelen inventaris, waartooe met name mede behooren het zich in de groote zaal bevinden den orgel, driepia no's (w.o. één vleugelplano) de buffetten, de décors, meubilair en derge lijke, voor den tijd van 3 jaren en 5 maanden te rekenen van 1 April 1939 af, alzoo eindi gende 31 Aiigustus 1942, te verpachten aan den heer Ph. A. Deinum alhier, voor de som van f 18.000 per jaar, met dien verstande, dat bovendien zal worden bepaald: a. dat onder de pacht niet is begrepen het recht om de bufetten te exploiteeren; en b. dat. zoo het Concertgebouw niet meer voor een aanslag in de personele belasting in aanmerking mocht komen, met. ingang van den dag. waarop voor dat gebouw die be lasting niet meer verschuldigd is, de pacht som zal worden verhoogd met 2/3 van het bedrag, dat ter zake van die belasting over het dan laatstverloopen volle belastingjaar moest worden betaald. Gedurende het genoemd tijdvak etgen be taling van f 3000 per jaar aan Ph. A. Deinum het recht te verleenen de bufetten in het Concertgebouw te exploiteeren. IN HET HELDF.RSCHF. KANAAL GEREDEN EN VERDRONKEN. DEN HELDER, 1 Juli. Gisterenavond om streeks 10 uur is op de Kerkracht. te Den Hel der de 52-jarige ongehuwde J. van Leeuwen, wonende Walvisehstraat, aldaar, door onbekende oorzaak met zijn fiets tegen een verkeerspaal. waaraan een roode lantaarn was bevestigd, op gereden en vervolgens in het Heldersche kanaal terecht gekomen. Hoewel voorbijgangers direct toeschoten om hulp te verleenen gelukte het eerst na eenigen tijd den man met een dreg op het droge te bren gen. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. W oor 30 cents (3 regels) kunt u reeds een GROENTJE in HAARLEMS DAG- BLAD plaatsen. Tienduizenden per Jaar weten, dat zij veel meer waard zijn. HEDEN: 16 PAGINA'S BINNENLAND. pag. De bekende Nederlandsche conferencier Louis Davids Is op 55-jarigen leeftijd over leden. 1 De werkloosheidsbestrijding deed het ka binet Colün uiteenvallen. 1 Bij de T. T. Races te Assen heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan twee personen het leven heeft gekost. 6 Een permanente Nederlandsche filmproduc tie voor de eerstvolgende jaren gewaar borgd. 8 Bioscopen. 8 BUITENLAND. Polen neemt een krachtiger houding ten op zichte van Dantzig aan. 5 De Britsche en Fransche gezanten te War schau naar hun hoofdsteden. 5 Ciano wordt 10 Juli in Spanje verwacht. 5 SPORT. Bijzonderheden over de Haarlemsche Sport week. 6 Sport in 't kort. 6 Het sportgesprek van de week. 6 ARTIKELEN, enz. Dr. E. van Kaalte: Ernstige crisis op een ern stig tijdstip. 1 K. de Jong: Kcrkconcert door G. D. Cunning ham en de Christ. Oratorium 'Vereeniging 2 J. B. Schuil over Louis Davids. 2 Vr. S.: In Engeland. 3 Plaat van de week. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Vestigingswet klein bedrijf 1937. A. J. D.: Clematis, boschrank. 4 Willy van der Tak: De oude kerk te Amster dam in verval. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 7 Dr. W. G. N. van der Sleen: Met auto en tent door Zuid-Afrika. 7 Financieel Weekoverzicht: Geen durf meer op de beurzen. g De Burgerlijke Stand van Haarlem Is opge nomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1