De T.T.-races begonnen ATHLETIEK GRETHA DE BRUYN LOUIS DAVIDS, f ZATERDAG JUEI 1939 HAARDEM'S DAGBEAD Wanneer het tijdens de tenniskampioenschappen te Wimbledon gaat regenenbedekt men het Centre-Court met groote tentzeilen. LAWNTENNIS. HET TOUKNOOI TE WIMBLEDON. Van Swol en Hughan slaan Boussus en Gentien. Vrijdag heeft het tournooi te Wimbledon geen groote verrassingen opgeleverd. Het was' jam mer. dat vele partijen onderbroken moesten worden door den regen. Ghaus Mohammed was ook Vrijdag in goe den vorm. Hij sloeg den sterken Hongaar Szi- getti. die Donderdag over Van Swol zegevierde, in vijf sets. De Californiër Smith zette zijn zegetocht voort. Hij won in drie sets van den Hongaar Gabory. In de eerste set maakte Gabory geen game. Smith behoort thans tot de laatste acht spe lers in het enkelspel. De zware nederlaag van den Franschman Brugnon tegen Henkei werd niet verwacht. De Fransche veteraan had deze nederlaag echter voor een groot deel aan zichzelf te danken. Hij maakte vele fouten terwijl Henkei een zeer goed begrip toonde van het spel van zijn tegenstan der. De pogingen van Brugnon, om den Duit- scher door lobs uit zijn spel te halen faalden volkomen. Vrijdagmiddag kwamen Hughan en Van Swol uit op het centrecourt tegen het sterke Fran sche paar Boussus en Gentien. Onze landgenoo- ten boekten een prachtig resultaat, door in vijf sets te winnen. Het Fransche dubbel won de eerste twee sets met 63, 62. Hughan en Van Swol lieten zich hierdoor niet ontmoedigen en hielden prachtig vol, zoodat zij de derde set met 63 wonnen. In de vierde set moest de strijd onderbroken worden door den hevigen regen toen de Franschen met 43 de leiding hadden. Na de hervatting bleven Hughan en Van Swol goed op dreef; zij wisten de set nog te winnen met 86. In de laatste set bleven zij de sterk- sten en zegevierden met 63, waardoor zij zich in de derde ronde plaatsten. De voornaamste uitslagen luiden: Heeren-enkelspel, vierde ronde: Ghaus Mohammed (Britsch-Indië1) sl. O. Szi- getti (Hongarije) 64, 1416, 26, 63, 64. E. Smith (V.S.) sl. E. Gabory (Hongarije) 60, 64, 63. F. Puncec (Zuid-Slavië) sl. A. D. Russel (Argentinië) 63, 86, 61, H. Henkei (Duitschland) slaat J. Brugnon (Frankrijk) 6—1, 6—3, 6—0. Damesenkelspel, derde ronde: Mevr. R. Mathieu (Frankrijk) sl. mej. C. Somogyi (Hongarije) 60, 6—8, 63. Mevr. Halff (Frankrijk) sl. mevr. G. P. Glover (En geland) 63, 4—6, 61. Mevr. S. P. Fabyan (V.S.) sl. mej. D. A. Huntbach (Engeland) 62, 63. Mej. V. E. Scott (Engeland) sl. mevr. S. Noel (Engeland) 63, 36. 60. Mevr. S. Henrotin Frankrijk) sl. mej. W. San Donnino (Italië) 6—1, 6—1. Mej. K. E. Stammers sl. mej. N. B. Brown 62, 62. mevr. S. Sperling (Denemarken) sl. mej. D. M. Wood 6—3, 6—1. Heeren-dubbelspel, tweede ronde: D. C. Coombe en C. E. Malfroy (Nieuw Zee land) sl. H. Gulcz (Duitschland) en H. Plough man (Denemarken) 62, 68, 86. T. Hughan en H. van Swol (Nederland) sl. C. Boussus en A. Gentien (Frankrijk) 36, 26, 63. 86, 63. H. J. Etchart en A. D. Russel (Argen tinië) walkover F. Cejnar en J. Drobny (Bo- hemen-Moravië) teruggetrokken. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: H. G. N. Cooper en mej. E. M. Dearman (En geland) sl. A. Baworowski en mej. J. Jedzre- jowska (Polen) 62, 63. D. Mac Neill (V.S.) en mej. K. E. Stammers (Engeland) sl. H. Gulcz en mevr. T. Dietz (Duitschland) 1412, 63. R. L. Riggs en mej. A. Marble (V.S.) sl. E. J. Filby en mej. M. Whitmarsh (Engeland) 60, 63. H. Henkei Duitschland) en mej. G. Whee ler (V.S.) sl. J. C. Comery en mej. A. P. Cardi- nall (Engeland) 64, 64. SCHAKEN HET INT. TOURNOOI TE BAD IIARZBURG. Uit Harburg: Vrijdag is de zevende ronde van het internationaal schaaktournooi gespeeld. Cortlever verloor van Reinhardt. Vrijdagmid dag werden de hangpartijen gespeeld. De partij CortleverStahlberg eindigde in remise. Onze landgenoot won de partij tegen Rellstab en verloor die tegen Eliskases, zooals reeds ver wacht werd. De uitslagen luiden: Zevende ronde: Stahlberg (Zweden)Poulsen (Denemarken) 1—0. Reinhardt (Duitschland)Cortlever (Neder land) 10. Dr. Lange (Duitschland)Zollner (Duitsch land) 10. Saemisch (Duitschland)Ahues (Duitsch land) 1—0. Eliskases (Duitschland)Rellstab (Duitsch land) '/f—Vi- Afgebroken partijen uit de vierde ronde: Cort leverStahlberg V2Vs; Dr. LangeReinhardt 0—1. Afgebroken partijen uit de vijfde ronde: Dr. LangePoulsen 10; AhuesZollner VtV2', CortleverRellstab 10; SaemischReinhardt 1—0. Afgebroken partijen uit de zesde ronde: Poul sen—Saemisch V;Eliskases—Cortlever 1—0. De stand is thans als volgt: 1. Eliskases 6 pun ten; 2. Ahues 5 punten; 3. en 4. Rellstab en Stahlberg 4 punten; 5. en 6. Dr. Lange en Rein hardt 3V2 punt; 7. en 8. Cortlever en Zollner 3 punten; 9. en 10. Saemisch en Poulsen 1 punt. Fantastische snelheden werden bereikt. (Van onzen specialen verslaggever). Heel Assen leeft in de T.T.-sfeer. Door de smalle bochtige straten van de Drentsche hoofdstad daveren de motoren met open knal- potten tot groot vermaak van de Asser jeugd, die trouw aan het handteekeningen verzame len is. Deze rage neemt zelfs afmetingen aan die aan de beruchte Haarlemsche Jamboree- dagen herinneren. Helaas is er Vrijdag een ernstig inci dent gebeurd, waarbij de renner Arenthorst nabij Laaghalen en een motorrijder uit Utrecht, de heer v. d. Linde het slachtoffer zijn geworden. Deze motorrijders kwamen met elkaar in botsing. Arenthorst, die in de Ju- niores-afdeeling zou uitkomen, werd op slag gedood, terwijl de heer v. d. Linde in zeer zorgwekkenden toestand in het Asser-ziekenhuis werd opgeno men, waar hij even later overleed. Dit ongeluk heeft niet tijdens de training op het circuit plaats gehad. De snelste ronde werd gemaakt door den Italiaan Serafini, die in, den fabelachtigen tijd van 6 min. 20.2 sec. het circuit rondraas- de en dus met een gemiddelde snelheid van 156 K.M. reed. Dat de Italianen ditmaal ge ducht van zich zullen afbijten blijkt wel Uit het feit, dat een andere rijder uit het zon nige zuiden Tenni op Guzzi in de lichte klas se een gemiddelde maakte van 7 min. 24.3 sec., wat toch nog altijd een snelheid van ongeveer 134 K.M. oplevert. En dat met een 250 c.M.3 motor! Ook Fleischmann, de be kende Duitsche D.K.W.rijder, was bijzonder op dreef. Een gemiddelde van bijna 137 K.M. is voor de 350 c.M.3-klasse een geweldige prestatie. Zoo wijst alles er op dat er Zaterdag fantastische snelheden zullen worden be haald. Want ook Meier, de winnaar van het vorige jaar en de lachende Ier Stanley Woods zullen hun B.M.W. en Velocette wel niet sparen. PAARDENSPORT. Het Int. Concours-liippique te Amsterdam. Tweede dag. DE AMSTELPRIJS NAAR DUITSCHLAND. Vrijdagavond zes uur werd begonnen met het eerste gedeelte van het springconcours om den Amstelprijs, het hoofdnummer op den tweeden dag van het Internationaal Concours hippique. Het parcours van dit interessante springnum- mer ging over 20 hindernissen met een maximum hoogte van 1.45 M.; het moest geëindigd worden bij de eerste fout van ruiter of paard (omgooien, weigering, ongehoorzaamheid, enz.). Slechts enkele ruiters slaagden erin, het geheele par cours foutloos rond te komen, als eerste reed ritm. Hasse (Duitschland) met Alant. Hij ein digde het geheele parcours zonder een enkele fout, evenals zijn landgenoot Brinckmann, die met Baron 4 echter nog een aanzienlijk snelleren tijd maakte, n.l. 103 1/5 sec. Van de 18 deel nemers in dit eerste gedeelte reed verder alleen ritm. baron Sirtema van Grovestins nog een fout loos parcours in den tijd van 129 sec. De uitslagen luiden: Amstelprijs springconcours a PAméricaine. 1. ritm. Brinckmann (Duitschland) met Baron 4, 20 hind. 103 1/5 sec.; 2. maj. O' Dwyer (Ier land) met Limerick Lace, 20 hind. 103 2/5 sec.; 3. ritm. Hasse (Duitschland) met Alant 20 hind. 110 3/5 see.; 4. It. De Bruine (Nederland) met Tabouret 20 hind. 118 3/5 sec.; 5. ritm. Sirtema van Grovestins (Nederland) met Mau- rits 20 hind. 129 sec. Jachtpaarden, kwaliteitsproef, zware klasse: 1. Paddock's Pride, It. J. J. Gruppelaar, Amers foort; 2. Jumpy, It. G. Fabius, Amersfoort; 3. Toil Flight, Manege Klebe, Rotterdam. Elegantste rijpaarden, lichte klasse: 1. Opal, L. v. d. Bergh, Wassenaar, ber. mevr. Vorstel man; 2. Knight Commander, It. J. J. L. baron Van Lynden, Amersfoort; 3. Gidram Bibor, H J. H. F. Modderman, Ede. Elegantste rijpaarden, zware klasse: 1. Top Flight, Manege Klebe, Rotterdam, berijder Pieur te Veelen. SCHAKEN HET WITTE PAARD. Voor de onderlinge competitie zijn de vol gende partijen gespeeld; Eerste klasse; M VermeerJ. v. d. Kamp 10 J. de LangeTh. de Looze 10 J. ReeuwijkH. Stol voort 10 Tweede klasse; N. HooglandG. v. d. Stoop V2V2 Speciaal voor de reeds uitgespeelde tweede klassers werd een aparte zomercompetitie met enkele ronden ingesteld. De uitslagen waren. P. v. Deyzen—Th Grootjen 0—1 J. Wijfjes—P. Stam 0—1 A. Stokman—G. Nijssen 1—0 VOETBAL HAARL. VOETBALBOND 40 JAAR. Zevenkampsdag op het R. C. H.- terrein. We herinneren er nog eens aan. dat mor gen in het Heemsteedsche Sportpark de Zevenkampdag ter gelegenheid van het veer tigjarig jtibileum van den Haarl. Voetbalbond plaats za! hebben. Dit is één der alleraardigste nummers van de feestelijkheden, die de Bond organiseeat. want deze Zevenkampdag is gratis voor het publiek toegankelijk. Als het weer een beetje wil meewerken be looft het een gezellige dag te worden, die reeds morgenochtend elf uur begint. De tal rijke deelnemers zullen zich dan voor de overdekte tribune opstellen, waar zij worden toegesproken door den heer A. van der Aart. voorzitter van den jubileerenden bond en door Dr. C. Spoelder, voorzitter van de Commissie voor de herdenking van het jubileum. Na deze plechtigheid wordt direct begonnen met het nummer 80 M. hardloopen voor alle groepen. En dan worden op alle vier hoeken van het groote terrein verschillende takken van sport beoefend, zooals inwerpen, doelschieten vertrappen, 100 M. met den bal dribbelen „Raak den paal", verspringen enz. De animo om aan den Zevenkamp deel te nemen is heel groot gebleken; er zijn onge veer 150 deelnemers. Men zal verscheidene bekende spelers van Haarlem, R.C.H., Bloe mendaal. Kennemers, Ripperda. Hillegom en andere clubs in actie kunnen zien. Zij, die gaarne den geheelen Zevenkamp dag willen bijwonen en dat zullen er wel velen zijn, kunnen dat gemakkelijk doen, want van half twee tot twee uur is het pauze en in het ruime restaurant op het terrein kan men een gezellig zitje vinden. Van vijf tot zes uur heeft de belangrijke vereenigingsestafette plaats en dan volgt on middellijk de prijsuitreiking. Dus alle sporliefhebbers uit Haarlem en omstreken morgen naar het Heemsteedsche Sportpark! ZOMERAVONDWEDSTRIJDEN. Dc uitslagen van de deze week gespeelde wed strijden waren: S. A .C.—H. K. S. V. 3—6 Spaarnestad AMerens 30 Sierkan 1Spaarnestad B 41 Het programma voor de volgende week luidt: Maandag 3 Juli: Sierkan 1Merens Dinsdag 4 Juli: Sierkan 2S. A. C. Woensdag 5 Juli: Spaarnestad BH. K. S. V. MOTORSPORT. HANS STÜCK VERBETERT WERELDRECORD Uitr Berlijn: De bekende Duitsche coureur Hans Stüek, die met Auto Union talrijke records vestigde, heeft Vrijdag in een andere sport een wereldrecord verbeterd. Met een speciaal voor hem gebouwde raceboot in de 800 K.G. klasse bereikte hij op het Scharmüetzelmeer bij Berlijn een gemiddelde snelheid van 82,5 K.M. per uur. Het record stond op naam--'van d~en -Italiaan Venturi met 70,74 K.M.''per uur. v DAMMEN JAARVERGADERING HAARLEMSCHE DAMCLUB. De 32ste algémeene jaarvergadering van de Haarlemsche Damclub zal worden gehouden op Maandagavond 10 Juli in „Het Hof van Holland" te Haarlem. ROEIEN WEDSTRIJDEN OP DEN AMSTEL. Als begin van de internationale roeiwed- strijden. die heden en Zondag door de Hol- land-beker-wedstrijdvereeniging. den Am- sterdamschen Roeibond en de Roei- en Zeil- vereeniging „De Amstel" gezamenlijk op de Boschbaan te Amsterdam worden gehouden hebben Vrijdag op den Amstel wedstrijden voor wherries plaats gehad. Het parcours van 4.5 K.M. liep van „Het Kalfje" tot het booten huis van „De Amstel". De resultaten waren: Twee pers. outrigged: 1. De Hoop, 21 min. 6 sec.: 2. Nautilus 21 min. 14 sec.; 3. Poseidon 21 min. 21 sec. zTwee pers. inrigged: 1. De Hoop, 24 min. 8 sec.; 2. De Amstel 26 min. 29 sec.; 3. Poseidon 26 min. 50 sec. Eén pers. outrigged: 1. Willem HI, C. Steen- huyzen, 24 min. 24 sec.; 2. De Hoop 24 min. 25 sec.. SPIKES vanaf 5.50 10—15 KORTING. SPORTMAGAZIJN TWIJNDERSLAAN 7 TELEF. 15116 (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het candidaats-examen genees kunde (tweede gedeelte), de dames P. J. M. Meyer, H. van Gelder, R. Vromen, C. Wessel, A. J. Buff inga en M. C. Gilliéronvan Har- tingsvelt; en de heeren J. M. A. A. Bergheyn, D. I. Jacobs. P. A. H. Smeets. E. M. Th. M. Jaspers en H. J. de Jongh. AMSTERDAM, 30 Juni. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proef schrift getiteld: „De invloed der hypophyse op de eiwit-, vet- en waterstofwisseling van de rat", de heer G. L. Bertram, geboren te Am sterdam en tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld: „Skeletgroei en interne secretie", de heer L H. Levie, geboren te Gel- senkirchen. Geslaagd voor het cand.examen sociografie mej. A. Diels en de heeren A. C. H. Schuk- king en J. G. van Hessen en voor het doctoraal examen scheikunde mej. W, J. Kamminga en de heeren J. L Ouweltjes en K. W. Gratama. AMSTERDAM. 30 Juni. Geslaagd voor het doct.ex. pharmacie: mej. V. Speleers en voor het doct.ex. geneeskunde de heeren: D. Wester man, J B van Deinse. W. A. M. Terwindt en H Huddleston Slater. LEIDEN, 30 Juni. Geslaagd doctoraal examen rechten mej. M. C. Koning, Heemstede, en de heer M. A. v. Slingenberg, Haarlem. Louis Davids gestorven.... dat bericht zal in breede kringen van ons volk met ontroering wor den vernomen. Want hij was met Buziau wel de meest populaire revue-artist, al trad hij in de laatste jaren voornamelijk in het cabaret op, waar zijn plaats nog meer was dan in de revue. Er was een groot verschil tusschen Buziau en Davids. Buziau is de universeele komiek, gro tesk in al zijn uitingen, onweerstaanbaar om de dwaze gezichten, die hij trekt, om zijn standen, zijn gebaren en zijn loop, zijn telkens over slaande stem. Buziau staat aldoor op den rand van het clowneske en is ook niet bang die grens nu en dan te overschrijden. Davids echter was als komiek veel minder uitbundig, ja, wij mochten hem zelfs ingetogen noemen. Hij was nooit clownesk en toch was hij steeds, wat de Duitschers „wurwüchsig" noemen. Er was bijna altijd iets in hem van den Amster- damschen straatjongen, alleen met dit onder scheid, dat hij nooit grof werd! Zijn talent was 7.00 groot, dat hij met de meest sobere middelen toch onmiddellijk contact had met zijn publiek. Al was het tooneel stampvol, zoodra hij op kwam, lette men alleen nog maar op hem en wa ren al de anderen om hem heen plotseling morsdood. Toch was hij meer cabaretier dan revue-artist. Zijn talent was voor de revue hoe groot zijn succes ook steeds weer was feitelijk te fijn. Wie causeerde in ons land zoo vlot, licht en amu sant als hij? Davids was, na Pisuisse's dood, de eenige werkelijk geestige conferencier in ons land. Hoe dikwijls ik hem ook had gezien, tel kens weer was zijn optreden voor mij een ge not. Je ging, als hij opkwam, er voor zitten, om dat je wist, dat hij nooit teleurstelde. Hij sprak tot zijn publiek badineerend, railleerend, zonder ooit eenige nadrukkelijkheid. Davids bereikte zijn effecten, zonder ook maar één moment zooals zoovelen van zijn confraters bas-ke- miek te worden. Zijn Witzen waren altijd van goed gehalte, zijn geestigheid was fijn en hij wist als geen ander komiek in ons land zoo sterk de beteekenis van de woorden: „glissez, glissez, n'appuyez pas!" En wie zong in ons land zoo liedjes als hij, zoo sober en toch met zooveel effect, zoo direct pak kend en inslaand. Het werden soms juweeltjes van voordrachtskunst. Het leek alles doodge woon, je zoudt bijna zeggen, dat je het ook zoo kon, maar je wist tevens, dat hij daartoe alleen maar in staat was. Wie kon het wagen als Louis Davids van het meest dwaze onmiddellijk tot het diep weemoedige over te gaan, zóó dat de zaal van den uitbundigen lach plotseling stil en ontroerd werd. Ja, hij was op zijn terrein een begenadigde, hij, de „kleine man" was groot in zijn genre. Louis Davids had ook een sterk acteurstalent. En hij had een groote voorliefde voor het too neel. Wie hem indertijd bij Het Schouwtooneel heeft zien spelen in ,Je meent 't!" of later in „Kok en Springer" zal van zijn speeltalent zeer zeker overtuigd zijn geweest. En Cees Laseur heeft hem nog eens -de titelrol—in- De Figurant van Alfred Savoir laten spelen. Ook als acteur bleef hij steeds sober en was zijn spel expressief. Toch was zijn talent meer geëigend voor de „kleinkunst" al werd het bij hem dan ook kunst met een groote K. en wij moeten daarom blij zijn, dat hij dit zelf steeds ook heeft ingezien. Op het tooneel zou hij een goed tiëteur zijn ge worden bij het cabaret was hij de eerste onder zijn collega's. Davids heeft altijd met een slechte gezondheid te kampen gehad en men'moet hef bewonderen, dat hij met. zijn zwakke stem toch een groote zaal zoo wist tè beheerschen. Het was een be wijs te meer'van zijn uitzonderlijk talent. Ons'land zal Louis Davids missen. Na den dood van dien anderen Louis Pisuisse is zijn heengaan wel de grootste slag voor het Neder- landsch cabaret. Pisuisse was in zijn repertoire internationaal, Davids nationaal, maar hij paste toch-geheel in een omgeving van buitenlanders, zoöals hij steeds weer in het cabaret te Scheve- ningen bewees. Zijn groot talent is ook door de reegering, die hem ridder in de Oranje-Nassau orde maakte, erkend. Maar van meer beteekenis nog was het, dat Louis Davids een plaats had in het hart van het Nederlandsche volk. Hij is po pulair geweest in den mooisten zin van het woord. J. B. SCHUIL. MUZIEK. KERKCONCERT Christ. Oratorium-Vereeniging Solist: C. D. CUNNINGHAM. Om ditmaal eens met den solist te beginnen die vormde immers de bijzondere attractie van het Vrijdagavond in de Groote Kerk ge geven concert de naam van den organist G. D. Cunningham is in Engeland beroemd en dank zij de B.B.C. hebben ook radio-luisteraars buiten Engeland kennis kunnen maken met zijn voor treffelijk orgelspel. De naam Cunningham zal vele schaakliefhebbers, speciaal de oudere ge neratie, aan een bepaalde speelwijze in het ko- ningsgambïet herinneren. Maar de Schotsche schaakmeester, de rechtsgeleerde A. Cun ningham, wiens naam aan die speelwijze verbon den bleef, is reeds lang dood hij leefde van 16501730 de koningsgambieten zijn uit de mode en van de Britsche instrumentale virtuozen neemt men hier te lande minder notitie dan zij eigenlijk verdienen. Ja, de Schot Frederic La- mond is al meer dan veertig jaar een geregelde gast van ons land, waar hij zelfs een tijdlang metterwoon vertoefd heeft; de klavierduettisten Bartlett en Robertson hebben hier sinds enkele jaren een gerechtvaardigde beroemdheid ver kregen. Maar wat kennen wij, sinds de beroem de Bachspeler Harold Samuel ontijdig is heen gegaan, van de Engelsche virtuozen anders dan af en toe een per radio opgevangen uitzending? Hebben de geweldige pianist Solomon, de phe- nomenale klaviervirtuoos Cyril Smith of de uit muntende Leslie England ooit ons land bezocht? Zijn ze daartoe wel ooit uitgenoodigd? We mogen het dus als een gelukkige gedachte van het bestuur der C.O.V. beschouwen, dat het den fameuzen organist Cunningham in de gele genheid gesteld heeft om zijn talenten aan ons onvolprezen Haarlemsch orgel te wijden en de muziekliefhebbers uit Haarlem en omgeving om van zijn spel te genieten. Een onvoldoend aantal heeft van die zeldzame gelegenheid het eer ste en voorloopig eenige optreden van C. in ons land gebruik gemaakt. Want, al waren er ook uit Amsterdam overgekomen om hem te hoo- ren: de kerk was niet genoegzaam gevuld om den hinderlijken galm te dempen, en die galm heeft de bijzonderheden van een bewegelijk stuk als de Fuga van Hubert Parrv veelszins aan de waarneming onttrokken. Bij dit hier onbekende, maar uit klassieken bodem ontsproten stuk van den Engelschen sportman-musicus Parry 1848- 1918), wiens kunst in zijn vaderland als met die van John Milton verwant beschouwd wordt, Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, geen regen van beteekenis. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige westelijke tot noordwestelijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 65 F. Laagste hedennacht 57 F. Hoogste heden 58 F. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 756 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zondag v.m. 4.10 uur; n.m. 16.29 uur. Strand berijdbaar van 9.00—14.30 uur. Maandag v.m. 4.47 uur; n.m. 17.04 uur. Strand berijdbaar van 9.3015.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HIERVOOR DAARHEEN OPTIEK ERDTSIECK Zijlstraat 57, Tel. 19223 ZIEKENFONDSLEVERANCIER (Adv. Ingez. Med.) stoorde dat meer dan bij de door en door be kende Passacaglia van J. S. Bach. En hier kon men vergelijkend oordeelen; hier kon men de ingetogenheid en soepelheid van zijn tempo's, de fijne differentieering van zijn klankkleuren, den magistralen opbouw van zijn stijgingen, kortom de prachtige uit rijke veelsoortigheid opgebloeide eenheid in zijn vertolking bewonde ren. Gemakkelijk hadden noch hij, noch zijn met de registreering belaste assistent het daar bij: den organist, aan electrische en pneumati sche mechanieken gewend, viel de speelwijze van ons orgel zwaar; de registrator had bij som mige crescendo's handen vol werk. Doch het resultaat was heel mooi en evenwichtig en Cun ningham was vol bewondering voor de kwalitei ten van ons Haarlemsch orgel Bijzonderheden uit zijn voordracht zou ik niet verder kunnen detailleeren zonder te veel plaatsruimte in be slag te nemen. Het zij dus voldoende wanneer ik vermeld, dat ook in Handei's Orgelconcert de schoone hoedanigheden van zijn spel overtui gend bleken. Mij persoonlijk was het veelvul dige, vaak uitsluitende gebruik van grondstem men, zonder de aanvulling met sdherpe hooge registers volkomen welkom. Het koor der CO.V. opende met Psalm 43 in een bewerking van Hubert Cuypers en toonde daarin een gestadige neiging tot zakken. Maar in de prachtige Motet „Ich lasse dich nicht" van J. Chr. Bach, waarvan de zeer verschillend ge figureerde koraalmelodie zoo uitmuntend aan sloot bij de voorafgegane Passacaglia van Bach Sr., bleef het toonpeil gehandhaafd en was de klankkleur van het koor heerlijk. De bewegelijke stemmenvoering van Sweelinck's Psalm 150 werd door den kerkgalm helaas te zeer verdoe zeld, dan dat we van dit schoone stuk een juisten indruk konden krijgen. Zoowel hierin als in Diepenbrock's „Caelestis Urbs Jerusalem", eveneens een prachtige compositie, bleef het koor voortreffelijk op toon. Mogen de tekstwoorden van dit werk: „Beata pacis visio" („Welzalig vredesvisioen") nog eens voor onze geheele jammerlijk gedesorganiseerde wereld bewaarheid worden! K. DE JONG. Eere-tentoonstelling werk van H. A. van den Eynde. Een expositie van groote opvoedkundige waarde. De eere-tentoonstelling van het werk van den beeldhouwer H. A. van den Eynde mag als een waar succes beschouwd worden omdat het bijeengebrachte gedeelte van zijn oeuvre vele kunstminnenden trekt en daardoor nog dagelijks geopend zal blijve" tot en met 9 Juli. Als verheugend feit mag vermeld worden dat er ook groote belangstelling van de di verse scholen uitgaat, om hun leerlingen in de gelegenheid te stellen tot een bezoek aan deze bijzondere tentoonstelling. Daar van den Eynde met het beeldhouw werk aan het Scheepvaarthuis te Amsterdam Indertijd de baanbreker was voor de toege paste beeldhouwkunst aan gebouwen, in sa menwerking met den architect en hij zich ook zeer tot dc monumentale beeldhouwkunst voelde aangetrokken, omdat deze van groote maatschappelijke waarde kan zijn, als de mensch er ontvankelijk voor is, is het nu ze ker een gunstig toeken dat de jeugd hieroj attent gemaakt wordt. Juist omdat hier veelal modellen van de uitgevoerde werken aan gebouwen, bruggen scholen, monumenten en gevelsteenen ver spreid over het geheele land, zelfs ook in Ne- derlandsch Oost-Indië en in Amerika, ii smaakvolle opstelling aanwezig zijn, is he; van groote opvoedende kracht als het opko mende geslacht daar nu reeds op opmerkzaan wordt gemaakt en dus leert zien, waar ze an ders, zonder iets van het schoone der kunst te ontvangen, aan voorbij zouden gaan. Kunst is cr toch om te verheffen en te vet edelen en vooral de monumentale beeldhouw kunst, om als versiering aan het architectoni sche tot den voorbijganger te spreken en hen ervan te laten genieten, als hij er maar in oj- gevoed is. Over de veelzijdigheid van den beeldhouwer kan men hier door de verschillende bijeer- ;ebrachte werken, daar ook zijn eerste en zijl laatste werk aanwezig is, een indruk krijgei, want ook enkele origineele werken en vrij plastieken zijn er te vinden. Voor de scholei is reductie toegestaan en daar de toegangs prijs zeer laag is, ligt het in ieders bereik, vai deze tentoonstelling te kunnen genieten.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2