IN ENGELAND. VERKEERSONGELUKKEN ZATERDAG JU EI 1939 HAXRKEM'S D'AGBEAD Bijensport. Oxfordshire, Juni. Gisteren heb ik m'n eersten zwerm bijen met succes opgevangen en in den korf gekregen. Ik was bezig beneden in den tuin een vogel- dichte constructie van latten en vischnetten over de aardbeien te maken, in een wedstrijd met de zon die steeds heeter werd en met de lijsters, die de snel rijpende vruchten wegpik ten. waar het vijandige net zich nog niet uit strekte. en mij elke duimbreeds grond be streden. Plotseling was er vlak boven mij een zoo luid gezoem en zoo dicht gedwarrel van kleine in secten. dat het leek of de wereld ineens met middelpuntvliedende kracht aan het draaien was gegaan. Het bleef daar eenlgen tijd be sluiteloos boven me hangen, schoot toen pijl snel de heuvelhelling op en was nog zicht baar tegen de strakke lucht: een fijne stui vende wolk. trillend als heette lucht op een warmen zomerdag. Ik volgde de zwerm over het veld, waar ze soms even aarzelend om een boom bleef zweven en dan toch weer verder trok tot ze zich in een dichte meidoorn nestelde hoog genoeg om wat koelenden wind op te vangen en dicht genoeg bij het midden van den boom om wat schaduw te vinden. Het was geen ideale positie om ze makkelijk in den mand te kunnen schudden, maar toch beter dan de toppen van twee stoere eiken- boomen dichtbij! Terwijl de tros aan den mei- doorntak gestaag groeide en meer en meer bijen zich hechtten, verzamelde ik in huis de diverse attributen: een rieten korf. verleidelijk voorzien van een stukje honingraat, een doek om den gevulden korf op neer te zetten, een witte doek om de korf tegen de felle zon te beschutten, een rookapparaat voor het ge val het mogelijk was de korf boven de zwerm te hangen en hen er in te rooken. een sproei apparaat om wat regen te imiteeren en hen rustiger en steviger te doen samenhangen als ze onrustig mochten blijven rondvliegen, een ladder en een snoeischaar. Het was op dat uur van den dag een warm karwei, nog verergerd door twee prikkeldraad-omheiningen, die bij iederen tocht van huis tot zwerm overklom- men moest worden, wat mij een geweldige winkelhaak in m'n overall bezorgde en een ideale entrée voor uit hun humeur gebrachte bijen bereidde. De zwerm gedroeg zich overigens allervoor- beeldigst: zij hing in 'n doodstillen, zwaren, loo men, glinsterend-donkerbruinen tros en na voorzichtig een voldoende opening in de mei doorn te hebben geknipt om de korf onder de tros te kunnen houden en met den ladder eenigszins wiebelend op de helling en tegen de grillige Meidoorntakken te hebben gebalan ceerd. lukte het mij met twee stevige rukken aan den tak vrijwel den geheelen tras in den mand te schudden, welk zware gewicht den ladder aan het tuimelen bracht, zoodat we gezamenlijk den grond bereikten. De korf werd omgekeerd op het doek en een steen onder den rand geschoven om een ope ning te vormen. Voorloopig konden ze in dit tijdelijk kwartier blijven en tegen zonsonder gang naar een permanente woonplaats wor den overgebracht. Ik keerde naar aardbeien en lijsters tarug. Toen ik later in den middag nog eens naar den zwerm ging kijken, hing zoowat de helft weer aan denzelfden ouden tak en ik besefte dat alle handboeken over bijenteelt me niet konden vertellen of de koningin soms op den tak was achtergebleven of zich toch reeds in den korf bevond. Een kritieke kwestie, want zonder koningin in de korf zou de rest niet naar binnen komen en met de koningin nog op den tak zou de hoeveelheid in den korf vermoedelijk toch ook den tak weer opzoeken. Het was een moment van deemoed, waarin ik stillekens de leden van de plaatselijke ver- eeniging van bijenhouders (bijna allen dorps dominees of rentenierende schoenmakers en grootendeeils over de zeventig) gelijk gaf. dat ik niet oud en wijs genoeg ben om met bijen om te gaan. Dat ik er zoo speciaal op gesteld was dezen eersten zwerm veilig en wel onder dak te brengen was dan ook niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats, omdat het erg verkieslijk was onze kolonies weer aan te vullen. Van de zes waarmee we begonnen stierven er vier tij dens den winter uit. Veldmuizen maakten zich van één korf meester en richtten er een com fortabel nest in, een wespenplaag dreef de bewoners van een anderen korf weg en regen, sneeuw, en vorst waren verantwoordelijk voor het uitsterven van twee andere kolonies, ter wijl de vijfde in het vroege voorjaar haar ko ningin kwijt raakte en dientengevolge een doelloos bestaan leidde, van de hand in den tand levend zonder de zaken in den korf te behartigen. Een serie onfortuinlijke gebeur tenissen dus, die het oordeel van de bijen houders maar al te zeer grond verschafte. Het was mij werkelijk in hoofdzaak begonnen om de aardigheid van het bedrijf en om de jon gere generatie in het oordeel van de Oxford shire iemkers te doen stijgen. En nu plotseling deze onvoorziene compli catie van de helft op den tak, de helft in de mand Een nieuw overweldigend gezoem verstoor de m'n trieste gedachten: de tros aan den hak barste in duizend kleine stipjes uit een, die rondvlogen boven me en ginds rond om een wilden kerseboom en toen terugkeer de naar den tak en zich weer hechtten en nogmaals loslieten en rondvlogen en toen re gelrecht en in dichten wolk op de korfope- ning afkwamen en zich verdrongen om naar binnen te komen. Dus toch oud en wijs genoeg! Ik werd zelfs voldoende overmoedig om 's avonds te trach ten den zwerm niet in een nieuwen korf te be- huizen maar met de bestaande koninginlooze kolonie te vereenigen waarbij een raat vol bijen in den bestaanden korf met wat meel wordt bestrooid, evenals de nieuwe zwerm zoodra ze op de hellende plank voor den korf is uitge stort en naar binnen begint te wandelen. Op een hellend vlak loopen bijen namelijk steeds naar boven. Het meel geeft de twee verschil lende kolonies dezelfden reuk. zoodat de nieuwe zwerm als het ware incognito naar binnenkomt en de twee families niet met el kaar gaan vechten. Het lukte alles volgens de regelen en morgen zal ik eens een praatje met Whitehead gaan maken, den dorpsschoenmaker, die al meer dan dertig jaar bijen houdt en voorzitter van de plaatselijke vereeniging is. Ik zal hem zoo terloops eens zeggen, dat ik een zwerm heb opgevangen en behuisd en over m'n momen ten van twijfel niet reppen, doende alsof het de eenvoudigste zaak ter wereld was. En dan eens zien of op den eerstkomenden velddag (bijenhouders houden er hier velddagen op na, waar zeventigjarige intiemste bijen-ob servaties worden uitgewisseld) de houding te genover de „jeugd" niet wat veranderd is. Het is juister in plaats van: we houden bijen te zeggen: we doen aan de bijen- sport. Vr. 8 Dr. Funk brengt een bezoek aan ons land. Tegenbezoek aan minister Steenberghe. Dr. Walter Funk. De Duitsche rijksminister Funk zal volgende week een bezoek aan ons land brengen. Het pro gramma van het bezoek is als volgt samenge steld: Op Woensdag 5 Juli a.s. zal dr. Funk in den loop van den ochtend te 's-Gravenhage arri- veeren. Hij zal vergezeld zijn door ministerial- dirigent Schlotterer, van het Reichswirtschafts Ministerium van Pressereferent Oberregierungs- rat Fechenberg, en zijn adjudant dr. Schwedler. Na verschillende bezoeken te hebben afgelegd, zal de minister de lunch gebruiken bij den Duitschen gezant, graaf J. von Zech-Burkers- roda. Des avonds zal de minister van Economi sche Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe een diner aanbieden ter eere van minister Funk. Op Donderdag 6 Juli zal dr. Funk een bezoek brengen aan de Zuiderzeewerken. Des avonds biedt Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr. Van Haersma de With op zijn buiten te Nijkerk, een soiree aan. Op Vrijdag 7 Juli brengt dr. Funk, die presi dent is van de Deutsche Reichsbank, een bezoek aan president en directeuren van de Nederland- sche Bank te Amsterdam. Ons leger exposeert. ding van den kapitein R. A. van Holthoon is aan gelegd, een complex, waarin 54000 werkuren en 34000 zandzakken zijn verwerkt. Rond om dit terrein ontwaart men verschei dene linnen tenten, die elk voor zich een kijkje bieden in eenig onderdeel van onze legerorga- nisatie. De tentoonsteling blijft tot en met 16 Juli open van 1010 uur ('s Zondags van 15 uur). Afwijkend oordeel over Jeugdregistratie. Arbeidsbeurzen zullen haar moeten verzorgen, volgens Mr. Werner. Onder voorzitterschap van den heer J. E. van Riet, directeur van de gemeentelijke- en district-arbeidsbeurs te Rotterdam, heeft de vereeniging van leiders van openbare instel lingen ten behoeve van de arbeidsmarkt (ar beidsbeurzen en aanverwante organen) in ho tel „Atlanta" te Rotterdam, haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Het jaarverslag van den secretaris gewaagde van een groote werkzaamheid en van het aandeel der vereeniging in onderscheidene sociale bemoeiingen, het verslag van den pen ningmeester, dat van den financieelen toe stand der vereeniging een gunstig beeld gaf, werd mede goedgekeurd, de aftredende be stuursleden, de heeren Van Delft (Tilburg), Jansen (Venlo). Knop (Zwolle) Pot (Gronin gen) werden bij acclamatie herkozen. Na behandeling der huishoudelijke zaken werd door mr. Ph. Werner, directeur van het gem. bureau voor sociale zaken te Eindhoven een inleiding gehouden over de organisatie der jeugdregistratie. Spr. ving zijn inleiding aan met een korte uiteenzetting van de jeugdregistratie, zooals deze thans in 23 gemeenten bestaat en stelde vervolgens de vraag of deze registratie over eenkomstig de plannen van den minister inderdaad het beste door 150 rijksagentschap pen van den socialen jeugddienst zou kunnen worden verricht. Spr. beantwoordde deze vraag ontkennend. De registratie-bureaux noemde spreker min der attractief voor de jeugd. Zij onthouden zich principieel van arbeidsbemiddeling en beroepskeuze. De werklooze jeugd echter vraagt allereerst naar arbeid. De jeugd- registratie-bureaux zullen zic'h niet van ar beidsbemiddeling kunnen onthouden. Op deze inleiding volgde een uitvoerige en geanimeerde gedachtenwisseling, waarbij al gemeen de jeugdregistratie, zoo deze ge- wenscht mocht worden geacht, tot een zorg van de organen der arbeidsbemiddeling werd gerekend. De instelling van afzonderlijke in stanties achtte men er niet gewettigd voor. A. V. R. O. vergaderde in Middelburg. Optimistische klanken. In het „Schuttershof" te Middelburg kwam vandaag de Algemeene Vereeniging Radio Omroep voor de twaalfde maal in jaarlijksche algemeene ledenvergadering bijeen Op voorstel van den voorzitter, den heer G. de Clercq. werd aan het begin van de bijeen komst besloten telegrammen van trouw en aanhankelijkheid te zenden aan H M. de Ko ningin en het Prinselijk gezin. Voorts werd een telegram gezonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin de A.V.R.O. haar loyale medewerking toezegt bij den op bouw en de ontwikkeling van den Nederland- schen radio-omroep en van den wereld-om roep. Wat het afgeloopen jaar betreft verheugde het spr. te kunnen mededeelen, dat de toe stand der A.V.R.O. nog steeds kerngezond is Er is gelukkig geen enkele reden om op deze algemeene vergadering niet een optimistischen toon te laten hooren. Nu het 15 Mei 1940 tien jaar geleden zal zijn, dat het zendtijdenbesluit werd afgekon digd, stemt het tot voldoening, dat dit besluit hoe grievend het ook is geweest den bloei van de A.V.R.O. niet heeft vermogen te fnui ken. Spr. kon geen nadere mededeelingen doen over den wereldomroep en de televisie. On danks de verschillende berichten, die hierom trent in de pers zijn gelanceerd, kon spr. als lid van de contactcommissie inzake de wereld uitzendingen verklaren, dat het eindrapport nog niet door de commissie is vastgesteld en dat op het oogenblik nog niet met zekerheid is te zeggen, hoe dit eindresultaat er uit zal zien, al lijkt de vaststelling ervan nabij. De omroepen hebben van hun zijde alle mogelijke medewerking aan een totstandkoming van den wereldomroep verleend; het is zeker niet hun schuld, dat in deze zaak geen grooter spoed is betracht. Wat de televisie betreft is er in het afge loopen jaar buitengewoon weinig gebeurd, wat in hoofdzaak zijn oorzaak vindt in de om standigheid, dat mr. J. Terpstra, de voor zitter van de televisie-commissie en van het contactorgaan voor de televisie, langdurig ziek is geweest, zoodat er geen vergaderingen zijn gehouden. De heer W. Vogt, directeur van het omroep bedrijf, bracht het jaarverslag uit. De resultaten zouden nog gunstiger zijn, aldus spr., wanneer wij niet voor de noodzaak stonden elk jaar een vrij belangrijk hooger bedrag aan de programma's en auteursrechten te besteden. In deze stijgende lijn zien wij telkens hooger eisch weerspiegeld, die de leden aan de kwaliteit der programma's stellen. De overbelasting voornamelijk van de groote studiozaal heeft de A.V.R.O. ertoe gebracht. te besluiten tot het bouwen van een tweede zaal, wat de afmetingen betreft gelijk aan die van de bestaande, doch uitsluitend bestemd voor repetities en radio-uitzendingen van or kesten en operawerken, waarbij geen talrijk publiek tegenwoordig zal zijn. Wij hebben daarbij tevens besloten omdat was geble ken, dat het aantal kleine studio's, waarover wij in 1936 de beschikking kregen, wel, maar (om de noodzakelijke bewegingsvrijheid te kunnen behouden) dat der groote niet vol doende was tot den bouw van nog een groote studio, waarvan de afmetingen onge veer tusschen die van de groote zaal en die van de tegenwoordige dansmuziekstudio in- liggen. Spr. eindigde met de aansporing dat allen blijven werken den geest der vereeniging zuiver en levendig te houden en nimmer te verzui men de plaats in het hart van het Nederland- sche volk te verkiezen boven elke andere. Hardhandig weesvader veroordeeld. De weesvader van het Joodsche Weeshuis aan de Mathenesserlaan te Rotterdam, S. K. is door de rechtbank te Rotterdam tot een boete van f 100 sub. 10 dagen hechtenis ver oordeeld wegens mishandeling. De rechtbank legde hem daarbij een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden op. S. K. had in de jaren 1935, 1936. 1937 en 1938 verschil lende onder zijn toezicht staande kinderen uit het Weeshuis met een zweep of met de hand mishandeld. Correspondentie voor de grenstroepen. Veldpost opgeheven. Heden is de veldpost opgeheven. Teneinde vertraging in de bestelling te voorkomen wordt er aan herinnerd, dat op correspondentie voor militairen van de grenstroepen de aanduiding veldpost niet meer moet worden gebruikt, maar dat een volledig adres met aanduiding van de plaats van bestemming op deze correspondentie moet worden geplaatst. BOND VAN BEDRIJFSAUTOHOUDERS IN NEDERLAND. In de te Rotterdam gehouden huishoudelijke vergadering van den Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland (B.B.N.) is bij de bestuurs verkiezing de heer Adr. Beers, vice-voorzitter, herkozen. Van 116 Juli op Houtrust. Wanneer men op de aanplakbiljetten voor de tentoonstelling „Het Leger" het silhouet van den eenvoudigen soldaat tegen den rood-wit-blau- wen achtergrond ziet afgeteekend, dan weet men van welken aard deze tentoonstelling zal zijn. Doch om ook maar eenigermate een indruk van deze expositie te verkrijgen, zal men zich een rondwandeling van minstens enkele uren door de groote Houtrusthallen en door de loop graven en tenten op het openbaar terrein die nen te getroosten. Men heeft dan 'n algemeenen indruk opgedaan. Wil men tot in bijzonderheden van een of meer onderdeelen dezer legertentoonstel- ling het noodige te weten komen, dan kan men bij elk van deze deelen en dat zijn er ver scheidene gerust nog enkele uren in aandach tige beschouwing doorbrengen. Dit is de conclusie, waartoe wij kwamen, na twee-en-een half uur rondgang onder afwisse lende deskundige voorlichting, waartoe de pers gelegenheid verkreeg. Reeds voordat men het tentoonstellingsterrein heeft betreden, kan men (het was nu nog niet mogelijk, maar het zal het bij de opening der tentoonstelling wel zijn) „over de brug" van de pontonniers zijn gekomen, die tijdelijk over het ververschingskanaal is geslagen, een brug, die het Statenkwartier en de Houtrustdirectie daar zeker wel gaarne door een blijvende zouden willen zien vervangen. We bevinden ons nu in de imposante hallen en maken allereerst een wandeling over een eveneens door pontonniers gebouwd lang podium dat als in vogelvlucht een overzicht over het in wendige complex kan bieden, waaraan met de leger-organisatie en de artillerie-inrichtingen niet minder dan 115 particuliere inzenders heb ben medegewerkt. De uitgebreide stand van de „Hembrug" is in samenwerking met niet minder dan 24 metaal- industrieelen tot stand gekomen. We zien door het productieproces van allerlei munitie en van diverse wapenstukken, optische instrumenten, gasmaskers enz. tot in de fijnste bijzonderheden, alle stadia van ruw metaalblok tot het eind product. We aanschouwen hoe de genie een telefoon centrale heeft ingericht, die alle standhouders met het tentoonstellingsbureau en met het stads- telefoonnet verbindt, bovendien zullen herhaal delijk postduiven berichten overbrengen van de tentoonstelling naar Utrecht, vanwaar dan radio grafisch op de tentoonstelling het antwooi'd zal worden vernomen. Een afzonderlijke ruimte heeft de genie voor haar verkeersonderricht, dat de brigade-com mandant kolonel P. W. Scharroo, voor al zijn manschappen verplicht heeft gesteld. De topografische dienst toont den bezoeker een volledig overzicht van zijn fraaie militaire en wandelkaarten voor allle deelen van ons land de intendance biedt een kijkje in haar kleer makerijen en schoonmakerijen, in haar bijzon dere verzorging voor den inwendigen mensch men zal er voor een dubbeltje een rantsoen naar keuze uit de veldkeukens kunnen nuttigen en in den gang van zaken bij het vervoer van levensmiddelen en wat dies meer zij naar de troepen te velde. Luchtbescherming en luchtafweer zijn twee omvangrijke afdeelingen op deze tentoonstelling, waar men alle wetenswaardigheden op dit gebied kan vernemen. Een complete commando-groep van de artille rie, een gigantische Daimler-Benz trekauto met rupsbanden, en medische hulpverleening bij gasaanvallen, een uit poppen samengestelde ont- smettingsploeg, vliegtuigen en vuurmonden van allerlei kaliber, een overzicht van alle tegen woordige uniformen (de tentoonstelling toont al leen wat up-to-date is, dus geen historische voor werpen) en nog zeer veel meer zaken, onze weermacht betreffende, vulllen de Houtrusthal len in deze dagen.. Daarna komt men op het open terrein en dan treft men een compleet loopgravenstelsel met dekkingen en schuilplaatsen aan, dat onder lei De schaduw op ons mooie wegennet.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5