RENAULT f. 1250- Van der Linden's Bakkerijen U proeft aan ons brood LEELIJKE JONGE EENDJE Vestigingswet kleinbedrijf 1937. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. AGENDA ZATERDAG 1 J U 1 1939 HAÏRCEM'S DSGEEAD GEEF UW CLIENTEN BETERE SERVICE DOOR 'N RENAULT CAMIONNETTE Met een snelle, betrouwbare bestel wagen als een Renault Camionnette zijt ge in staat Uw cliënten veel vlugger te bedienen. De lage bedrijfskosten kunnen voor U nimmer een beletsel zijn, terwijl deze fraaie bestelwagen tevens een buitengewoon aantrekke lijke reclame voor Uw zaak zal vormen. Benzineverbruik 1 Liter op 13 K.M. Snelheid 80 K.M. per uur. Minimum wegenbelasting. Nuttige last 250 K.G. Laadruimte 1.50 M3. Door laag laadvlak, zeer gemakkelijk te laden en te lossen. Hoofdagent Haarlem en Omstreken OARACE UEBR. SMEDESTRAAT 22 - HAARLEM TELEFOON 11025 ONDERDEELEN STOCK (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 3 Juli 1939. Progr. II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. I Hilversum II. Progra. III 8.00 Keulen, 10.20 Radio P.T.T. Nord, pl.m. 12.35 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 3.20 Diversen, 3.55 Radio PTT Nord, plm. 4.20 Keu len, 5.20 Fransch Brussel, 6.20 London Regional, 6.50 Ned. Brussel. 7.05 Fransch Brussel, 7.20 Ned. Brussel, 7.50 Keulen, pl.m. 9.05 Fransch Brussel, 10.20 Ned. Brussel, 11.05 Parijs P.T.T. Progr. IV 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio P.T.T. Nord, 9.50 Diversen, 10.35 London Regional, 11.25 Droitwich, 12.20 London Regional. 12.45 Droitwich, 1.55 London Regional, 2.20 Droitwich, 3.05 London Reginal, 5.20 Droit wich, 6.05 Radio P.T.T. Nord, 6.20 Droitwich, 6.50 London Regional, 7.40 Pauze, 7.45 Droitwich pl.m. 9.40 London Regional, 10.20 Parijs P.T.T. of diversen, 10.35 Droitwich. (In verband met plaatselijk slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden). Progr. V 8.007.00 Diversen 7.008.pe ^'gen gramofoonplatenconcert. We be" ■'p week met een Populair-pro- gramma 1 Gro 'am, Groot orkest, 2 Ich wollt' ich war n, Meistersextet, 3 Graf Zeppe lin's Welti Symphonie-orkest, 4 Serenade van Tosselli. Dajos Bela, 5 Oud-Indisch Lied no. 2, Twee Indische meisjes, 6 Herbstvveisen, Staats opera-orkest van Berlijn, 7 Ja bei Nacht, Adal bert Lutter, 8 My Isle of golden dreams, Para dise Island Trio, 9 Rhythm in the Alphabet, Six Swingers, 10 In een klokkenwinkel, Black Dia monds Band, 11 Leve het regiment, Groot or kest, 12 In Mexico, Meistersextet, 13 Standchen van Heykens, Dajos Bela, 14 Heimwee, Bellonis Krontjongband, 15 Eine Nacht auf Java, Adal bert Lutter, 16 On Miami Shore, Paradise Island Trio, 17 Die Schönbrunner, Staatsopera-orkest van Berlijn, 18 Georgia's gotta moon. Six Swin gers, 19 De fluiter en zijn hond, Black Diamond Band. 8.0012.00 Diversen. Voor warme dagen. Op warme dagen wil ook de dame, wier figuur niet meer is „zoo slank als een den", wel een dun fleurig japonnetje dragen. Als ze het model kiest, waarvan we hier het pa troontje brengen, zal ze er keurig uitzien. De voorbaan in den rok loopt door tot boven de taille. Van daaruit loopt de ceintuur naar achteren. Het voorpand wordt op origineele wijze gesloten met een koordje in dezelfde of een afstekende kleur. Benoodigd materiaal; V/2 meter van 90 cen timeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 50: bovenwijdte 120 centimeter; taille wijdte 100 centimeter en heupwijdte 138 centi meter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstr. 93 en Soendaplein 37. dat wij er de beste en fijnste meel- en graansoorten voor gebruiken. CLEMATIS. öe beer had medelijden met het leelyke, jonge eendje, dat in het ijs vastgevroren was. Hij knielde neer, nam zga klomp en sloeg het ijs, dat het eendje vasthield, in stukken. (Adv. Ingez. Med.) BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TELEF. 15882 EXAMENS CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM Toegelaten tot de eerste klasse: Jan van den Abeele, Jelle Attema, Willy Baar- bé, Jo Bakker. Lydia van den Berg. Jo Blom, Tonnie van Bockom Maas, Mies Boonzaayer, Els Bos, Fop Bos, Ada Bouma. Pim Brummelkamp. Kees Buitenhuis, Erik Bijleveld. Mary Cariot, Henk Dirksen, -Jo Doornekamp. Willy Draak, Jacobus van Driel, Geb Duyvendak, Gert Ema nuel, Anton den Engelse, Arnold Erkendiep. Dick Faber, Addy Geurtsen van Baarskamp, Hans de Haan, Rudi van der Ham, Karei Han- hart, Evert Helleman, Leendert van den Heuvel, Lee Hoorweg, Piet van Huizen, Elsje Hultzer, Lien Hijszeler, August Janssen, Ebbo de Jong, Bram Jongh Visscher, Carla van der Kaay, Henk Kamp, Freek Keyzer, Annie de Kogel, Gerda Ko ning, Bernard Loman, Corrie Loos, Tijn Martin, Free Meiring, Poppe van der Meulen, Hugo Meyer, Tineke Minnema, Piet Mobach, Lem Moerland, Elsje van der Most van Spijk, Thea Op de helling. LANDBOUWER ONDER EIGEN KAR GEDOOD. Vrijdag heeft een van zijn arbeid terugkee- rende landbouwer op den Lanaekerweg onder Caberg (L.) (vlak bij de Belgische grens), het lijk gevonden van den 68-jarigen landbouwer J. Tillie, wonende aldaar. De ongelukkige lag be kneld onder zijn kar met klaver, die van een wegje langs een akker in den hollen Lanaeker weg was omgeslagen. Medische hulp mocht niet meer baten: de man was reeds eenigen tijd overleden. Hij had ern stige inwendige kneuzingen gekregen. Het slachtoffer was weduwnaar en vader van tien kinderen. BIJ de Tweede-Kamer der Staten-Gene- raal is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Vestigingswet Klein bedrijf 1937. Nu voor een achttal be drijfstakken vestigingseischen zijn afgekondigd en een vijftal tijdelijke vestigingsverboden van kracht zijn, is een hoeveelheid materiaal van practischen aard verzameld, aan de hand waar van gebleken is, dat een herziening op ver schillende punten wenschelijk is. Intuscchen beoogt het thans ingediende ontwerp zekere aan vullende regelingen te treffen o.m. met betrek king tot de financieele gevolgen van de toepas sing der wet, zonder dat het principe dezer wet wordt aangetast. Kosten, vergunning, spertijd, en hooger beroep. Volgens artikel 12 der Vestigingswet kunnen de Kamers van Koophandel en Fabrieken, ter bestrijding van de kosten, welke aan de uitvoe ring der wet zijn verbonden, voor elke inge diende aanvrage een vergoeding heffen van ten hoogste tien gulden. Vele aanvragen om ver gunning tot vestigen worden echter ook inge diend bij het Departement van Economische Zaken. De Minister is thans van oordeel, dat de betrokkenen, evenals dat bij de door de Kamers te verleenen vergunningen het geval is, ook voor deze groep vergunningen een billijke ver goeding van kosten moeten betalen. Hetzelfde geldt met betrekking tot het instellen van be roep tegen beslissingen door de Kamers geno men. Ook in die gevallen zou volgens den Mi nister een vergoeding bijv. van vijf gulden per geval gewettigd zijn, welk bedrag echter terugbetaald zou moeten worden, wanneer de aanvrager in het gelijk wordt gesteld en de be slissing der Kamer wordt vernietigd. Ministerieele verklaring van bekwaamheid. Bij de uitvoering der Vestigingswet werd de behoefte gevoeld aan bepaalde overgangsmaat regelen, speciaal ten aanzien van hen, wier leef tijd het alsnog volgen van onderwijs en het af leggen van examens bezwaarlijk maakt, doch wier jarenlange ervaring een waarborg kan bie den voor deskundigheid. Daarvoor werden de z.g. ministerieele verklaringen in het leven ge roepen. De Minister van Economische Zaken verklaart daarbij, dat de aanvrager, hoewel deze niet over de voorgeschreven diploma's beschikt, toch op grond van zijn leeftijd en ervaring ge acht kan worden te voldoen aan de gestelde eischen van handelskennis of vakbekwaamheid. Deze verklaringen aldus de Minister heb ben snel burgerrecht verkregen en dienen thans CLEMATIS. BOSCHRANK zoo spoedig mogelijk op de wet te steunen. Ook voor de afgifte dezer stukken wenscht de Mi nister een vergoeding van vijf gulden vast te stellen. Spertijd, Naaralooze Vennootschappen. Aangezien in de practijk is gebleken, dat een tijdelijk vestigingsverbod van ten hoogste twaalf maanden dikwijls te kort is voor de grondige voorbereiding van vestigingseischen, stelt de Minister thans voor den spertijd van zes maan den desgewenscht te verlengen met tweemaal zes maanden. Tenslotte wordt een regeling voorgesteld, waarbij wordt voorzien in de leemte, dat over treding door een NV., een Vereeniging of een Stichting gepleegd niet kan worden vervolgd bij gebreke van aanwijzing van een strafrechtelijk aansprakelijken persoon. Eenigc opmerkingen. Van ingrijpenden aard zijn de voorgestelde wijzigingen niet, maar als zoodanig zijn ze ook niet aangediend. Voor betrokkenen brengt een en ander intussohen wel een zekere verzwaring van lasten. Van middenstandszijde zullen daartegen waarschijnlijk wel bezwaren geuit worden. In- tusschen moge in dit verband niet uit het oog verloren worden, dat in vele gevallen het on derzoek, hetwelk moet worden ingesteld, tijd- roovend is. Daartegenover staat, dat deze kosten niet de eenige zijn, welke de toekomstige mid denstander moet betalen. Men denke slechts aan de verschuldigde cursusgelden. Ten aanzien van de ministerieele verklaringen zal men eindelijk een afdoende regeling treffen. Door tal van Kamers van Koophandel en Fa brieken en vele andere organen is er bij herha ling op gewezen, dat het met deze verklaringen wel wat vreemd was en dat men zich niet geroe pen voelde daaraan veel aandacht te besteden, omdat zij niet op de wet steunden. Dat blijkt dus volkomen juist te zijn geweest en het thans voorgestelde zal orde in deze aangelegenheid scheppen. De gedachte den spertijd desgewenscht twee maal met een half jaar te verlengen heeft wel iets aanlokkelijks. Terecht werd reeds van an dere zijde opgemerkt, dat gebrek aan tijd ten departemente voor het verrichten der vele werk zaamheden in verband met deze wettelijke voor ziening ietwat vreemd aandoet. Men zou zoo zeggen, dat er vooral in dezen tijd gelegenheid te over is geschikte krachten te vinden om deze moeilijkheid op te lossen. Daarbij is het de vraag, of het wel juist is, dat men in bepaalde gevallen adviseert aan organisaties geen spoed te betrachten met het indienen van voorstellen tot het vaststellen van vestigingseischen, omdat eerst nog tal van andere aanvragen afgewikkeld moeten worden. Dat werkt op de desbetreffen de groep, die een dergelijk verzoek wil indie nen, uiterst deprimeerend. Nu de Vestigingswet er is, dient iedere aanvrage ten spoedigste in behandeling genomen te worden, waardoor ook een zekere bevoorrechting bij voorbaat uitge sloten wordt. Dat daarmede zeer veel arbeid ge paard gaat, is vanzelfsprekend, maar dat was te voorzien. Ontbreekt daartoe op dit oogenblik het geëigende apparaat, dan zal men dat moeten scheppen. Voor vele middenstandsgroepen zou dat ongetwijfeld van groot belang zijn. MOLLERUS. Mumm, Piet van Noortwijk, Henk Noppe, Ben van Oost. Harry Opdenberg, Kees van Overzee, Hans Pasteuning, Wim van Pelt, Elly Peuschgens Wim Posthumus Meyjes, Jopie Ravestein, Karei Reigersman, Pieter Rot, Jan Roosen, Hans de Rijke, Arie Schornagel, Fred Sellenraad, Hans Smit, Cornelis Spek, Anne-Marietje van Steen- wijk, Jan Stroes, Tonnie Swen, Tineke van Til, Hans Tjakkes, Beppeke Tollenaar, Niek Treur niet, Jan Troost, Flip Verhagen Metman, Ank de Visser, Clarie van der Vliet, Hans van der Vliet, Willy van der Vliet, Ernst Voss, Alcon de Vries, Bertus de Vries, Eddy de Vries, Willy Weesie, Martha Wesselius, Johke Whitlau, Carry Wien- belt, Frans Wildeboer, Miesje Wijers, Lousje Yn- tema, Thea van der Zande, Jan Zonnevelt, Lies- beth Zwiers. Clematis is een prachtige klimplant, die we gelukkig meer en meer zien in onze tuinen. De plant hecht zich vast met de bladstelen en heeft daai-voor een grof vlechtwerk van ijzerdraad of latjes noodig, waaromheen de bladstelen zich kunnen winden. Wanneer we de clematis langs een (klimroos laten groeien, zal ze aan de takken van de roos al veel steun hebben. En het effect van deze combinatie, roos en clematis, (kan buitengewoon mooi zijn. Zoo hier en daar een sierlijke don kerblauwe clematisbloem tusschen een volop bloeiende rose klimroos kan een heel mooi ge heel vormen. Er zijn ook nog anders gekleurde variëteiten. Het zijn steeds de kelkbladen, die de kleur aan geven, daar een eigenlijke bloemkroon ont breekt, Bij de wilde clematis of bosehrank, Clematis vitalba, die erg zeldzaam is, zijn de kelkbladen van buiten groen, van binnen wit Onder de gekweekte soorten zijn er behalve de meest bekende donkerblauwe en helderblauwe variëteiten, ook met witte, lila, donkerroode en purpere bloemen. We moeten er wel steeds aan denken, dat de clematis van oorsprong een, boschplant. is, zoo als de naam „bosehrank" van de wilde clema tis al aanduidt. In verband daarmee is het ge- wenscht, dat vooral de voet van de plant be schaduwd is. Mocht de plant dus een zeer warm plaatsje hebben, dan zetten we wat andere plan ten er voor, die schaduw op den voet werpen. Ook de wortels hebben behoefte aan de voch tige koelte van een boschomgeving. We doen daarom goed de clematis minstens een kwart meter diep te planten. De grond kan het beste humusrijk en kleiachtig zijn en moet vooral goed worden losgemaakt. Een vijand van de clematis is de vorst We kunnen haar daartegen het beste met sparre- takken beschermen. Ook strooit men in het na jaar wel een laag turfstrooisel over den voet, die in het voorjaar weer wordt verwijderd. Tevens geeft men de planten in het voorjaar een goede dosis vloeimest. Wat het snoeien betreft: De clematis-variëtei ten, die vroeg bloeien, dus nog op het oude hout snoeien we direct na den bloei. De zomerbloeien de variëteiten snoeien we vroeg in het voorjaar of in den winter. Een klein beetje een zorgenkind is de clematis dus wel. Maar die zorgen zijn de prachtige bloe men met hun sprekende kleuren zeker waard. A. J. D. Heden: ZATERDAG 1 JULI Frans Hals Theater: „Alaska", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Accord Final". Tooneel: Richards Chinese syncopators". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Ik eisch gerechtigheid", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Luchtduivels der Marine" en „Paniek in Hollywood". 2 en 8.15 uur Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur: Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. 113 uur, be- nalve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 15 en 79 uur. Bloemendaal: Landgoed „Wildhoef"; Openluchtbijeenkomst Int. Ver. „Bellamy", 2.30 uur. ZONDAG 2 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 8—10 uur. MAANDAG 3 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 lur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd nebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 1 Juli tot en met Vrijdag 7 Juli zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. Apotheek Van Rijn N.V.. E. W. Henssen, apo theker, Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. S. G Beckenng. Apotheek Loomeyer, Zijl- weg 34, TeL 12495. F. C. Kuipers Azn., Schoterbosch-Apothoel^ Rijksstraatweg 19, TeL 12711. Hij nam het eendje mee naar zijn boerderij, en gaf het aan zjjn ij De kinderen probeerden piet het eendje te spelen, maar het was vrouw. In de warme kamer kwam het onmiddellijk op zjjn verhaal. erg schuw, want het dacht, dat zij kwaad wilden doen. ("Wordt vervolgd). In zijn angst om den kinderen te ontsnappen, vloog het precies in een der melkemmers, die met melk gevuld waren, zoodat de kostelijke vloeistof in het rond spatte. De boerin schreeuwde van schrik en sloeg met haar handen in de lucht

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6