I Waar komt het vandaan UIT DE PERS. BURGERLIJKE STAND. ZATERDAG 1 JU El 1939 HASREEM'S DSGBEAD T3 UIT DE OMSTREKEN BENNEBROEK Een gevaarlijke zwerver. Wilde brandstichten om in Veenhuizen te komen. Door de politie alhier is een zwei-ver aan gehouden. die mededeelde van plan te zijn een fiets te stelen om in zijn onderhoud te voorzien. Bovendien zeide hij het bosch in brand te hebben gestoken om op te kunnen worden ge nomen voor Veenhuizen. Bij onderzoek bleek dat inderdaad brand gesticht was in een groote kuil in het bosch, welke brand door spelende jongens met zand was gedoofd. De zwerver is voorloopig opgeborgen in een politiecel. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelis Hendrik, zoon van A. M. van Putten en J. van Harten; Comelis, zoon van C. N. Stijger en A. van Wingerden. Ma ria Catharina. dochter van J. Schilpzand en G. Goldschmeaing. Ondertrouwd: P. Bosman, te Amsterdam en M. Jissink te Bennebroek. Gehuwd: A. E. Verhaegen te Voorhout en M. C. de Winter te Bennebroek. HAARLEMMERMEER VIJFJARIG KIND VERDRONKEN. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur is het 5-jarig dochtertje van den heer Staring, ge naamd Marietje, spelenderwijs voor de ouder lijke woning aan den Hillegommerdijk in de Ringvaart geraakt en verdronken. Een voorbijrijdend automobilist heeft het kind uit het water gehaald. De inmiddels ont boden geneesheer, dr. B. uit Lisse, is met behulp van eenige leden van de E.H.B.O. bezig geweest om door een zuurstofapparaat en kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, wat evenwel niet mocht gelukken. Hij kon slechts den dood consta- teeren. R.K. LANDDAG TE HOOFDDORP. Op 16 Juli zal de vierde R.K. Landdag voor Haarlemmermeer en omgeving gehouden worden. Ook nu op het Concoursterrein te Hoofddorp. Als spekers zijn uitgenoodigd de Pastoor W. v. Alphen uit Badhoevedorp en de heer H. J. Kuiper, 2e voorzitter van het R.K. Werk liedenverbond. Gesproken zal worden over het onderwerp: „Van ongebondenheid en hei lige banden". GEMEENTERAADSVERKIEZING. In verband met den vastgestelden uitslag der verkiezing van leden van den Haarlem- mermeerschen gemeenteraad, vernemen we, dat alle gekozenen (21) hun benoeming heb ben aangenomen. Burgerlijke Stand. van 2329 Juni 1939. Geboren: Bernard Marinus, z. v. G. Boerstoel en G. Stoevenbeld. Petrus Albertus Cornelis, z. van J. Goes en C. G. Zwart. Peter Louwe ris, z. van P. Raams en C. C. Verlinde. Trijn tje, d. van G. Biesheuvel en W. Kingma. An neke Cornelia, d. van L. Duister en E. Feeleus. Jan, z. van G. C. Dijksman en J. Blanken. Cornelia Maria, d. van A. J. Grootaert en E, Robijn. Maria, d. van H. Bouwer en N. van der Meij. Hendrika, d. van C. van der Tang en J. Knoppert. Evert Johannes, z. van Joh. Balk en R. Wierda. Hendrik Pieter, z. van H. P. Sandee en E. Ruijgrok. Cornelis, z. van A. J. van Ham en P. Oudshoorn. Dirk, z. van H. Peereboom en P. Visser. Wilhelm Fredrik, z. van H. W. Schneider en S. M. Alleijn. Dirk z. van P. de Breuk en D. van Egmond. Jo hannes Alex, z. van J. H. Oudshoorn en J. M. A. Been. Ondertrouwd: Willem van der Meij 19 j. en Paulina Helena van Walsteijn, 18 j. Gerar- dus Arnoldus de Bolster, 26 j. en Rachel Jozina Arensman, 25 j. Willem Johannes Streng, 34 j. en Maria Petronella Koolbergen, 21 j. Pie ter Egbert Boerstra, 22 j. en Else Struutmann, 28 j. Johannes Kloot, 26 j. en Pietje Vlugt, 20 j. Leendert van Rijswijk, 28 j. en Alberdina Johanna Helena van der Horst 17 j. Jan Jo hannes de Cloe 30 j. en Neeltje Spruit 18 j. Jakob Honcoop, 22 j. en Coenradina Eikhout 23 jaar. Getrouwd: Theodorus Johannes de Boer, 32 j. en Johanna Wilhelmina Verhaar 26 j. Jacob Dijkgraaf 21 j. en Elise Hendrika van Ooyen, 18 j. Hendrik Zoer, 51 j. en Antje Clasina Reinalda, 49 j. Willem Frederik van Vliet, 32 j. en Johanna Kinkel, 31 j. Gerardus Ja cobus Aaftink, 64 j. en Clasina Gijsbertha Kap- teijn, 52 j. Overleden: Dirk Onos, 55 j. echtg. van A. Kon- stapel (overl. te Leiden). RAADSVERGADERING. De raad van Haarlemmermeer kwam Donder dagmiddag bijeen onder presidium van den bur gemeester, Mr. A. Slob. Afwezig Mew. Onos- Konstapel. De burgemeester stelde voor om ter gelegen heid van den verjaardag van Prins Bernhard een telegram van gelukwensch te zenden, wat onder applaus werd goedgevonden. Verder deelde de voorzitter mee, dat tot agent van politie zijn benoemd de heeren Lammers uit Noordwijk en Kamping uit Rotterdam. Van enkele winkeliers uit Hoofddorp was een verzoek ingekomen om het sluitingsuur op Zater dagavond niet op 11, doch op 10 uur te stellen. De voorzitter deelde mee, dat tevoren reeds een verzoek van een middenstands-organisatie was binnengekomen, om de winkels een uur langer open te houden. Het is wenschelijk om over deze aangelegenheid eerst advies in te winnen van de middenstandsorganisaties, waartoe dan ook door den raad besloten werd. Wijziging A. P. V. Aangebracht werden de volgende wijzigingen: Het is verboden stil te staan op een brug, alsmede op kleiner afstand dan 30 meter van een brug. Honden, waarvan de eigenaar of houder on bekend is en die gevaar opleveren voor schapen of ander vee, kunnen zoowel des daags als des nachts door de politie gedood worden, onver schillig waar die honden zich bevinden. Verder de reeds gisteren door ons meegedeelde wijzigingen. De heer Biemont wees op het bezwaar, als men wachten moet bij open zijnde draaibruggen. Daarvoor gelden de bepalingen niet, antwoord de de voorzitter. De heer Ransdorp verzoekt maximum snelheden vast te stellen voor wielrenners in de bebouwde kommen. In verschillende gemeenten heeft men dergelijke verordeningen. Voorzitter: „Als de heer Ransdorp mij der gelijke verordeningen eens wil toezenden, dan zal ik die eens bestudeeren. HALFWEG AFSCHEID VAN VELDWACHTER CHRISTIAANS. Een commissie, bestaande uit Mevrouw Cohendu Mosch de heeren Backhuys, Buis en Koops, heeft namens zijn vele Zwanen- burgsche vrienden in zijn huis afscheid geno men van den Zwanenburgschen veldwachter J. H. Christiaans, die zijn gemeente met pen sioen gaat verlaten. Daarbij werd den ver- trekkenden politieman een geschenk aangebo den, bestaande uit een oud-Engelsch dressoir met theeservies en eenige kistjes sigaren, ter wijl in een begeleidend album, gecalligrafeerd door den heer Backhuys, de namen van Com missie. collectanten en gevers stonden ver meld, een en ander voorafgegaan door het wa pen van Zwanenburg. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem, z. v. C. Tienstra-Bras. Getrouwd: Jan Witte, 23 jaar en Marie Zwaan, 23 jaar. Hendrik van Beijeren, 27 jaar, en Elisabeth Leemhuis, 27 jaar. Overleden: Geertruida Maria Thorborg, oud 4 maanden, d. v. J. H. Thorborg-van Schie. CONCERT IN DE MUZIEKTENT. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard gaf de Muziekvereeniging „Eensgezindheid" Donderdagavond een con cert in de muziektent aan de Schoolstraat. Het programma bestond uit opgewekte mu ziek, waaraan de Lippe-Detmoldmarsch niet ontbrak. BLOEMENDAAL GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Menalda, Vondellaan 22, een grijs katertje, Kennel Dierenbescherming Haarlem, een ruw harige foxterrier, Van der Meij, Julianalaan 92 Overveen, een hondenriem, Houtvaartkade 52, een belastingmerk in étui; Ter Hoffsteedeweg 4a, een teddybeer; Caro, Vogelenzangscheweg 55, Vogelenzang, een rieten stoel: Zomerzorgerlaan 9, een geel strooien hoed; mevr. de Beus, Hout manpad 2 Haarlem, een schop; Wolthuis, Noord laan 25, een bruine handschoen; Kiosk Hardebol, Mollaan, een portemonnaie met inhoud: Rohling Oranje Nassaulaan 27, een crucifix; Koepellaan 4, een zwart smoushondje; Snuverink, Noord laan 19, een parapluie met hoes; Rollandslaan 41, Haarlem, een vulpotlood: Bosch en Duinlaan 26, een damestaschje met inhoud; Merellaan 37, een zwarte tackel; Barnhoorn, Sparrenlaan, een vlieger met touw; Van Duin, Vogelenzangsche weg 45, Vogelenzang, een dop van een benzine tank; Prins Hendriklaan 98 a, een beurs met inhoud; Pr. Hendriklaan 23, een ceintuur: Leid- sehevaart 154, Vogelenzang, een radiateurdop; Bosch en Duinlaan 26, een paar handschoenen; Pr. Hendriklaan 58, een taseh met inhoud; Veld- laan 9, een im. zilveren armband; Zandvoorter- weg 8, een vulpotlood; Const. Huijgenslaan 8, Heemstede, een meisjesmuts; Enschedéweg 14, een Iersche terrier; Harmanns, Schx;eveliusstraat 24, Haarlem, een bril; Spiegelenburghlaan 19, een emmertje; Kloppersingel 35, Haarlem, een belastingmerk; Badinrichting Witkop-Paap, BI. Strand, een zilveren ring en een koffer met bad- goed; Tramhalte Stationsplein Haarlem, een be lastingmerk t,n. van. Van Eerden. Politiebureau Overveen: beige jasje, ceintuurs; jongensoverjas, handschoenen, meisjespullover, paar rolschaat sen, sleutels, slipover. Post Strand: zakmesje, zwart zwempakje, kinderarmband. ZANDVOORT Burgerlijke Stand. Geboren: Margriet, d. van H. de Jong en M. A. Beerthuizen, Hoogeweg 30; Ferdinand, z. van A. Pool en E. J. Pijpers, de Genestetstr. 7. Ondertrouwd: J. C. Mareelje en J. Roos, Hal testraat 75; M. Bakker en L. M. Lammers, Haarlemmerstraat 39, J. J. Cörvers en M. M. van der Ploeg, Raafstr. 14 Haarlem; D. van der Heijden en G. Scheenstra, Burg. Engelbertsstr. 86 Gehuwd: A. J. P. Vink en J. C. Landman, Pieterstr. 3zw., Haarlem, K. G. Hendrikse en C. M. Schilpzand, van Lennepweg 9. Overleden: C. H. ten Broeke, oud 6 jaar. NOG GOED AFGELOOPEN. Eenige Zandvoortsche leerlingen van het Kennemer Lyceum, die per fiets langs den Bentvelderweg huiswaarts keerden, sloegen bij het Jagershuis linksaf om te gaan drinken aan het fonteintje, dat in de nabijheid van het Kopje staat. Daar het uitzicht op dezen hoek naar links zeer slecht is, bemerkten zij een auto niet, die bestuurd door mevr. E. van het Kopje kwam. De eerste jongen schoot op het nippertje voor de auto heen en kwam aan den overkant van den weg tegen het hek te recht. De tweede die niet meer voor de auto langs kon komen, trachtte door snel remmen een botsing te voorkomen. Dit gelukte echter niet. De fiets werd door de auto gegrepen en de jongen werd over den weg geslingerd, 't Mag haast een wonder heeten, dat hij er met en kele lichte ontvellingen en een paar blauwe plekken afkwam. Het rijwiel werd totaal ver nield. Ook de auto werd aan de voorzijde licht beschadigd. HET WIELERCRITERIUM. Het wielercrïterium, dat de volgende week Zaterdag door de wielrennersvereeniging Kampioen" uit Haarlem in samenwerking met de V. V. V. te Zandvoort op het circuit van Zandvoort wordt gehouden, belooft een even belangrijk sportevenement te worden als de autoraces, die enkele weken terug op hetzelfde parcours werden georganiseerd. De lijst van inschrijvers, die thans is geslo ten, bevat in totaal 150 namen. Circa 80 renners zullen deelnemen in de beroepsklasse; zij zullen het parcours veertig maal moeten rijden, het geen een afstand beteekent van bijna 100 K.M. Vele prominente figuren onder de Nederland- sche wielrenners zullen in deze klasse mee rijden, o.m. Middelkamp, Valentijn, Demery, Van der Ruit, Braspenning, Piet van Nek, een aantal Belgen, o.w. Meulenbegrh enz. De klasse voor amateurs, voor wie de af te leggen afstand op 50 K.M. is vastgesteld, is eveneens uitstekend bezet. Het programma vermeldt circa 70 namen. De eerste prijs in de beroepsklasse bestaat uit een bedrag van f200; het totaal bedrag aan prij zen is f 860. De aanlokkelijke prijzen zullen reeds bij voorbaat een spannenden strijd mogen doen verwachten. De start der amatuers is bepaald op twee uur 's middags, waarna de beroepsrijders en de on- afhankelijken te half vier den strijd zullen be ginnen. HEEMSTEDE INBRAAKJE. In den nacht van 29 op 30 Juni hebben onge- wenschte gasten zich toegang verschaft tot de melkinrichting van de firma Schoenmaker aan den Cloosterweg. De deur van de inrichting was gesloten met ketting en hangslot; deze zijn beide verdwenen. Er is entvreemd een kistje, inhoudende een 30 tal eieren, welke gereed stonden om in den mor gen uitgevent te worden. Het vermoeden be staat dat de inbreker hier niet op vreemd ter rein was. De politie stelt een onderzoek in. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: A. J. R. Mauritz en A. van Mourik Broekman; J. P. van Dam en A. C. Koenen; J. Bot en L. den Dekker; H. J. Harms en P. M. Voogd. Getrouwd: B. Peters en Th. Arens; Th. M. Gielen en G. Tadema. Bevallen: M. SchonthalerRuijgrok, d.; S. BijvanckRidderhof, z.; G. SteenbrinkWes- seling, d.; A. MeijerVrieze, z. Overleden: P. Hetem, 69 j., echt. van N. J. Westerhoven. HILLECOM AMBTSJUBILEUM I. C. BAAS. Woensdag 5 Juli hoopt de her I. C. Baas den dag te herdenken dat hij zichvoor 25 jaar aan de Ned. Herv. Kerk alhier verbond als godstdienstonderwijzer. PERSONALIA. De heer J. Hillebrand, ambtenaar bij de directe belastingen alhier, is met ingang van 1 Augustus in gelijke functie overgeplaatst naar Veenendaal. GESLAAGD. Voor het Mercurius-diploma Stenografie slaagden onze plaahsgenooten de dames L. Ziere en J. Kamsteeg en de heer J. H. Seysener. VELSEN Burgerlijke Stand. BEVALLEN: K. Toornvliet-Tismeer Buis, d., Trompstraat 47, IJmuiden. G. Plug-Punt, z., W. Barendszstraat 40, IJmuiden. C. A. Riet- meijer-Groot, d.. Meeuwenlaan 14, IJmuiden. E. Nieborg-Siuimer, d., Bontekoestraat 6, IJmui- Noordoosters komen uit het Zuidwesten. Een hevige Noordooster storm belette Benjamin Franklin op 21 October 1743 de maansverduistering waar te nemen, welke evenwel in Boston zeer goed zichtbaar was. Dit feit bracht Franklin tot de conclusie, dat Noord ooster stormen, inplaats van uit het Noordoosten te waaien uit het Zuidwesten komen Shanty. In vroeger jaren duidde men in Amerika de houthak kerskampen aan met den Franschen naam „chantier" (opslagplaats van hout). Dit werd door de houthakkers verbasterd tot „shanty", on der welken naam men thans een ruw van hout in elkaar getimmerd gebouwtje of loods verstaat Hier te lande bezigt men het ook wel voor den titel van een houten buiten huisje, den. M. Duinker-Koeten, d., Nachtegaallaan 1, IJmuiden. C. C. Holtes-Koeman, d., Hoofd straat 42, Santpoort. Overleden: Geen. Gehuwden: A. C. Kit en M. Naberman, Wij- kerstraatweg 168, Velsen (N.) J. C. Betjes en G. Rietdijk, Assendelft, W. Sypesteynstraat 6. P. J. Hofland en A. E. Pirovano, Beverwijk, Wij- kermeerweg 30. H. A. M. Gödde en M. F. B. Lummer, Amsterdam, Leliegracht 48. K. C. Bakker en J. M. Erasmus, Den Helder, le Kroon- straat 10. H. Gravemaker en A. Beneker, Bakkerstraat 6, IJmuiden. SANTPOORT VERGADERING NED. HERV. EVANGELI SATIE. Op verzoek van een aantal leden heeft het bestuur der Ned. Herv. Evangelisatie tegen Vrijdag a-s. een vergadering belegd, waarop de bouw van de kosterswoning ter sprake zal komen. CONCERTEN. Ook dezen zomer zullen onder auspiciën van ..Santpoort's Bloei" wederom concerten in het Rijkenspark worden gegeven. Op 5 Juli concerteert het mondorgel-gezelschap „Tot Nut en Genoegen", op 12 Juli het fanfare korps „Wilhelmina" en op 19 Juli het harmo nie-gezelschap „Soli Deo Gloria". IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Caroline IJM 26. Vangst: 600 m. makreel, 55 m. gul, 150 m. braadschelvisch, 40 m. platvisch, 40 m. wijting, 65 m. radio, 15 m. varia, 85 m. schelvisch, totaal 1050 m., benevens 180 st. stijve kabeljauw. Christine IJM 2. Vangst: 100 m. schelvisch, 80 m. braadschelvisch, 50 m. gul, 30 m. platvisch, 60 m. radio, 40 m. varia, totaal 360 m., benevens 30 st. stijve kabeljauw. Haarlem IJM 9. Vangst 500 kleine kistjes ha ring. 40 m. diversen. Flamingo IJM 25. Vangst: 160 m. schelvisch, 170 m. braadschelvisch, 25 m. gul en kabeljauw. 50 m. platvisch, 120 m. radio, 200 m. makreel, totaal 725 m. BEVERWIJK Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: M. de Jonge en H. Q. Monné. toek. adres: Creutzberglaan 7; C. Dingier en J. F. Stoutenbeek, toek. adres Breestraat 52; W. Kloosterman en A. P. Hoogland, toek. adres Heemskerk, Hoflaan 3. Getrouwd: S. Duijn en J. M. Bleeker; J. Muis en W. L. van Egmond; H. R. Abma en H. Doorn; C. Kok en M. Jansen; J. G. Spijker en M. Jansen. Bevallen: L. Oortvan Leeuwen, d.; C. van StratenWelage, d.; J. M. Bakkér—Brasser, z.; A. I. S. Hendriksde Kraker, d.; A. van NoortDekker, z.; C. G. ThomasDuin, Overleden: J. M. Kabalt, 25 j., echtgenoote van J. Drenth, wonende te Amsterdam. DE KABINETSCRISIS. De Nederlandsche pers heeft reeds haar oordeel gegeven over de Kabinetscrisis en hoe uiteenloopend dit oordeel op ver schillende punten moge zijn, op dit ééne zijn alle bladen het eens: deze Kabinetscrisis mag maar zoo kort mogelijk duren. De Maasbode (r.-k.) is van oordeel, dat het voor beide partijen, Colijn en de Katholie ken, gewenscht is thans, althans tijdelijk, te scheiden. Op een compromis is op het oogenblik geen kans of uitzicht meer en wellicht zou dit volgens het blad zelfs niet gewenscht zijn, aangezien dit de kiem van een snel uitbrekend nieuw con flict al te zeer in zich zou dragen. Het blad wijst er op, dat het vroeger steeds samenwerking met Colijn heeft voorgestaan. Het blad vervolgt dan: „Wij namen deze houding aan, ondanks het feit, dat een dergelijke houding onzerzijds onder voor de katholieke fractie zoo moeilijke om standigheden, voor deze fractie stellig min of meer pijnlijk was. Wij deden dat echter omdat wij meenden daarmede het algemeen belang te dienen en op gronden die, helaas! achteraf of liever gezegd onmiddellijk na het uitbreken dei- crisis, maar al te juist bleken. Thans meenen wij echter, evenzeer in 's lands belang, te moeten adviseeren: laten wij het niet probeeren met een nieuwe samenwerking, die tot mislukking is gedoemd. Met volledige waardeering van ieders inzicht, dienen wij thans na zoo lang mogelijke samen werking uiteen te gaan, naar wij hopen, voor zoo kort mogelijk. De katholieke fractie zal dan natuurlijk ook tegenover een buiten haar om gevormd kabinet- Colijn zich stellen op een objectief standpunt, het beoordeelend enkel en alleen naar zijn da den. Wel is met groote vreeze te vreezen, dat dit oordeel niet gunstig zal zijn, al hopen wij het tegendeel". De N. R. Ct. (lib.) schrijft: „Alweer heeft de noodlottige politieke sfeer, die de R.-K Staatspartij met zich brengt, haar invloed doen gevoelen, en alweer is gebleken, dat de „positieve Christelijkheid" geen grond slag van staatkundige homogeniteit verschaft". Over de toekomst schrijvende zegt het blad daarvan o.m.: „Wij hebben onlangs in een r.-k. blad gele zen, dat ons blad in de laatste jaren voortdu rend voor een Kabinet op breede basis had ge pleit Die meening was er geheel naast. Wij hebben betreurd, dat men in 1937 met de sa menstelling van het Kabinet van die basis was afgeweken en dat het na 1937 gevolgde beleid zich zoozeer van dat van het vorige heeft on derscheiden. Maar wij vermoeden, dat men er ook in de Liberale Staatspartij thans weinig op gebrand zal zijn gesteld men plaatst haar voor die keus zonder meer aan een Kabinet op breede basis deel te nemen na al wat ge durende de laatste jaren in onze wetgeving de verkeerde richting is uitgegroeid. De Liberale Staatspartij is trouwens van geringe getalsterkte en haar aandeel in de verantwoordelijkheid voor wat mogelijk is, zal naar verhouding klein zijn. Maar ook voor de R.-K. Staatspartij zal het in verband met het verleden 19331937 niet zoo gemakkelijk meer zijn hoewel om geheel an dere persoonlijke en zakelijke redenen zelfs maar losse arbeidskrachten aan .een dergelijk Kabinet te leveren, gelijk in 1933 nog mogelijk was". Het Volk schrijft o.m.: Wij ontkennen niet, dat de situatie moeilijk Is, maar toch vallen wel enkele voorname richtsnoeren te ontdekken, die, mits zij slechts in het oog worden gehouden, een goede op lossing aanmerkelijk kunnen vergemakkelij ken. Het jaar 1937 heeft ons de laatste poging gebracht om te verzoenen wat niet bijeen hoorde. De katholieken eischten vier zetels voor zich op en stonden aan het kabinet een aantal mannen af. die zij voor voldoende sterk hielden om den ouden tc-ovenaar in bedwang te houden. Maar deze, ook niet van gisteren bezette Defensie en Financiën door een anti-revolutionnair. aldus, samen met de heeren Van Dijk en De Wilde, een stevig drie manschap vormend als dam tegen den katho lieken invloed. Dit moest mis gaan en het is mis gegaan. De vraag, die zich opdringt-, is evenwel of men nu eindelijk voldoende leergeld met dit soort halfslachtige oplossingen heeft behaald. Daarop komt het thans aan. Het is niet zoo gesteld, dat hei parlement niet bij machte is een genoegzaam krachtige regeermeerderheid op te leveren Maar wel is het de vraag of men met de sleur zal weten te breken en de oplossing zal willen kiezen, die de tijdsom standigheden gebiedend noodzakelijk maken. Het geschilpunt is duidelijk en eenvoudig. Het gaat om de vraag of het voik van Ne derland geregeerd zal worden volgens de ver ouderde liberalistische opvattingen, die in dr. Colijn hun verpersoonlijking vinden en waar van de befaamde Negen Mannen en de Ver- eeniging voor gezond geld de grondzuilen vor men. Deze politiek vindt slechts de steun van f>cn kleine minderheid in volk en parlement. Want, om ons nu maar tot de rechterzijde te bepalen, met alleen de katholieken staan een andere oriënteering voor, maar ook in anti- revolutionnairen en chrLstelüjk-historischen kring wint het inzicht veld, dat het oude recept ons niet de noodige baat kan bren gen. De Telegraaf schrijft: Met dat al is de politieke situatie van het oogenblik nog weinig duidelijk. De opdracht, welke aan dr. Colijn is gegeven, luidt tot vorming van „een kabi net" zonder eenige beperkende toevoeging. De formateur is derhalve volkomen vrij en wan neer men let op den aard der moeilijkheden in het kabinet en op den persoon van dr. Co lijn. dan gaan de gedachten uiteraard in de richting van een kabinet, dat losser van de politieke partijen zal staan dan het rechtsche coalitiekabinet van 1937. Aangezien van dr. Colijn moeilijk te verwachten is, dat hij so ciaal-democraten zal opnemen in een kabinet, dat zijn naam draagt, zal hij zich op zijn minst van de welwillende medewerking van de katholieken moeten verzekeren, wil hij op een meerderheid in de Tweede Kamer kunnen rekenen. Men is geneigd, den ernstigen internatio nalen toestand zeer zwaar te laten wegen en er rekening mede te houden, dat deze ditmaal een factor zal zijn. welke en snelle oplossing van de in dezen tijd wel zeer onge wenschte kabinetscrisis ten zeerste zal bevorderen. fis reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) DE HAARLEMSCHE SPORT WEEK. Fraai atliletiekprogramma. Voor de aanstaande Sportweek staan uitstekende athletieknum- mers op het programma. Voor het open nummer 400 M. hard- loopen voor Haarlemsche be oefenaren van verschillende tak ken van sport, dat op Woens dagavond 12 Juli plaats heeft bestaat nog gelegenheid tot in schrijving aan het adres Heerri- steedsche Dreef 164. In één der étalagekasten van de firma Vroom en Dreesmann aan de Groote Houtstraat, daar toe welwillend door de directie beschikbaar gesteld, heeft de heer M. Kooymans, chef der re- clame-afdeeling van deze firma, ter gelegenheid van deze Sportweek een bijzonder fraaie en ar tistieke reclame gemaakt. Aan weerszijden van het door den sierkunstenaar Huib de Ru getee- kende middenstuk, voorstellende een vaandel draagster, heeft de heer Kooymans een toepas selijke glas-in-lood-versïering aangebracht. Het geheel trekt zeer de aandacht. Reclameschilder vond 10.000.- Tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam hééft vandaag uitspraak gedaan in- de zaak tegen een recla meschilder uit Rotterdam, die op 12 Mei van dit jaar nabij het hoofdpostkantoor in Am sterdam een enveloppe vond* met een bedrag aan geld van tienduizend gulden en zich dit kapitaal had toegeëigend. Hij had de bloeme tjes danig buiten gezet en had kans gezien om in enkele dagen bijna tweeduizend gulden op te maken. Kort voor zijn kortstondigen rijkdom had hij ook een fiets gestolen. Voor beide feiten had de officier van justitie twee jaar ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde den man, die reeds zes maal is veroordeeld en aan reclas- seering niet wenscht mede te werken, conform den eisch, echter met aftrek van voorarrest. HAARLEMSCHE VOLKSTUINVEREENIGING BEKROOND. Op de 12de Nat. Lathyrustentoonstelling, welke gehouden wordt op 29-30 Juni en 1 Juli te Baarn, werden de volgende Haarlem sche Volkstuinverenigingen bekroond: „Ons Buiten", kl. gouden medaille, tevens als eere- prijs verguld zilveren medaille der gemeente Baarn. „Zonder Werken Niets", kl. gouden medaille „Eigen Tuin", kl. gouden melaille. HAARLEM, 30 Juni 1939. Bevallen: 27 Juni: M. van der WekkenAm- perse, z., 28 Juni: Th. van GennipWesterman, d., M. KuijpersAafjes, d„ 29 Juni: A. K. Bou- manVoetelink, d., C. van KleefPlaat, d., M. 1 BakkerTielenburg, z. Ondertrouwd: 29 Juni: N. L. Koehorst en J. Boeree. J. Huijssen en M. Bax. 30 Juni: G. de Mon en Th. A. van Burgh. Overleden: 29 Juni: A. J. Bouwman 22 J., Bromos traat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7