neemt krachtiger houding aan (Ki&et 20 JuÜ naac de Vdfe Siad? „Iedere Duitsche actie wordt met tegenactie behandeld" Bederf IJmuider Wasscherij NIEUWS IN 'T KORT ZATERDAG 1 TULI 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD 5 Britsche en Fransche gezanten naar Londen en Parijs Reuter meldt uit Warschau 30 Juni: De Poolsche houding ten aanzien van den toestand in Dantzig schijnt krachtiger te worden. „Wij weten dat zekere voorbereidingen in Dantzig getroffen worden", zoo verklaarde hedenavond een officieele woord voerder, „Wij houden ze zorgvuldig in het oog cn iedere actie in Dantzig zal gevolgd worden door nauwkeurig aan gepaste tegenmaatregelen van onzen kant". Sprekende over de redevoering van Halifax zeide de woordvoerder, dat deze een zeer dui delijke waarschuwing vormde en dat het hoogst ongelukkig voor den vrede zou zijn, wanneer zij niet verstaan werd. De woord voerder voegde hieraan toe, dat het thans zoo wel wat betreft Groot-Brittannië als Polen, natuurlijk is, dat iedere daad van geweld, komende van binnen of van buiten de vrije stad, een „casus belli" zou vormen. Uit Dantzig verneemt Reuter dat twintig Duitsche vliegtuigen gisteren op weg naar Oost-Pruisen eenigen tijd boven de stad heb ben gecirkeld, hetgeen nog bijdroeg tot de nervositeit in de stad. Met den trein is een aantal legerofficieren in burger aangekomen, dat het commando over- het vrijcorps op zich zal nemen. Reeds patrouilleeren leden van het corps, dat den naam „Heinvwehr zal dragen, in de straten. Het aantal dergenen, die thans uit Duitsch land in de vrije stad aankomen wordt nauwe lijks geëvenaard door dat van de binnenko mende jonge Polen, doch nationaal-socialisti- sche kringen verklaren, er werkelijk bevreesd voor te zijn, dat Polen de Duitsche tactiek zal volgen en het eeirst zal toeslaan. Ofschoon hij geen verklaring heeft afgelegd, meent men te weten, dat Burckhardt, de hooge commissaris van den Volkenbond, den huldigen toestand zeer ernstig acht. In buitenlandsehe politieke kringen wordt druk gesproken over het bericht, dat Hitlea- het voornemen zou hebben om een bezoek te brengen aan Dant zig op of omstreeks 20 Juli. Het be richt is niet bevestigd. Van officieele zijde weigert men het ronduit tegen te spreken, doch men zegt dat men vol strekt geen reden heeft om te ver onderstellen, dat het waar is, terwijl het hoogst onwaarschlijk is, dat de Führer dergelijke bijzonderheden zoo ver van te voren zou ontwerpen. Mocht Hitier echter besluiten een bezoek te brengen aan Dantzig, dat zou hij waarschijn lijk per oorlogsschip derwaarts gaan, ten einde den Poolschen Corridor te vermijden. Uit Londen meldt Reuter naar aanlei ding van het bovenstaande dat er aldaar aan herinnerd wordt dat iedere poging Dantzig bij het Duitsche Rijk in te lijven, in strijd is met de bestaande verdragen en op welke wijze ook opgezet, onmid dellijk een gevaarlijken toestand zou kunnen doen ontstaan. Inmiddels is bekend geworden dat de Britsche ambassadeur te Warschau, Kennard, gisteravond per vliegtuig te Londen aangekomen is. Er wordt volgens Reuter geen bijzondere be- teekenis gehecht aan dit bezoek. Men wijst er n.l. op, dat Kennard uit Warschau is vertrok ken voor zijn normale vacantie, waarvoor reeds eenigen tijd geleden regelingen zijn getroffen. Terzelfder tijd wordt uit Parijs vernomen dat de Fransche ambassadeur in Warschau, Noel, die een kort bezoek brengt aan Parijs, door den mi nister van buitenlandsehe zaken, Bonnet, ont vangen is. Voorts deelt Havas mede, dat de Poolsche com missaris-generaal uit Dantzig naar Warschau vertrokken is, waar hij de Poolsche regeering Verslag zal uitbrengen over de militaire voorbe reidingen, die thans worden getroffen en nieuwe instructies zal vragen. Geschut naar Dantzig. WARSCHAU, 30 Juni. De Poolsche pers brengt nadere bijzonderheden over de maatregelen van den senaat van Dant zig, in het bijzonder over het oprichten van een vrijwilligerscorps. In den afge- loopen nacht zijn vier stukken geschut van zwaar kaliber over zee aangevoerd en 32 paarden waren noodig. om dit ge schut den Bishofsberg op te trekken. Deze is thans voor burgers verboden. Verder is een convooi paarden door Dantzig getrokken, klaarblijkelijk be stemd voor het vrijwilligerscorps De Poolsche pers bericht bovendien, dat op het gebied van de vrije stad in allerijl wordt ge bouwd aan barakken, meer dan 3000 werklieden arbeiden hieraan. De leden van het vrijwilligerscorps zijn jonge lieden van 19 tot 23 jaar die uit Oost Pruisen zijn gekomen en leerlingen van de polytechnische school te Dantzig. Schoen- en kleermakers heb ben opdracht gekregen 4000 uniformen te maken, i hiervoor zijn aanzienlijke sommen besteed en het leer en de stof werden door nationaal-so- cialistische agenten geleverd. De „Wieczor Warszawski", het orgaan van het i Poolsche ministerie van financiën, schrijft, datl er twee mogelijkheden zijn, ofwel een „putsch" ofwel een chantage met oorlog. Het tweede schijnt het meest waarschijnlijk, doch is niet het minst gevaarlijke. Het blad vervolgt met de mededeeling, dat de nationaal-socialistische autoriteiten te Dantzig een mobilisatie van de bevolking voorbereiden. Opmerkelijk hierbij is, dat tot nu toe de Duitschers bij het voorberei den van een „putsch" in het geheim te werk gingen, zooals bij Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- kije is geschied. Het gerucht, dat gemaakt wordt over de voorbereidingen te Dantzig doet ver onderstellen, dat dit een onderdeel is van de tac tiek van enerveering, welke sedert eenigen tijd door de Duitschers wordt toegepast en men moet derhalve voorbereid zijn op provocaties, welke grooter zijn, dan tot nu toe het geval was. (Havas) „Duitschland niet geïsoleerd" Een Italiaansche beschouwing. De diplomatieke redacteur van het Italiaan sche persbureau Stefani schrijft: Het is thans het geschikte oogenblik om enkele verkeerde en onjuiste denkbeelden recht te zetten. Duitsch- land is niet geïsoleei'd. Het is door een militair bondgenootschap zeer nauw met Italië en met vriendschapsbanden met Japan, Hongarije en Spanje verbonden. Verder onderhoudt het be trekkingen tot samenwerking met Joego-Slavië en heeft het niet-aanvalsverdragen afgesloten met Denemarken en de Oostzeestaten. Boven dien onderhoudt het betrekkingen van goede nabuurschap met Zwitserland, België en Neder land. Het is dus onjuist te zeggen, dat het bin- nenlandsohe E)uitsche regime in het buitenland voortdurend angst veroorzaakt en goede inter nationale betrekkingen verhindert. Wel tracht Duitschland zich door autarkie te isoleeren, waartoe het in navolging van Italië is overgegaan tegenover het Britsche boycot systeem. Duitschland zou zich niet over over bevolking mogen beklagen, daar België en Ne derland een nog dichter bevolking hebben en bewijzen, dat overbevolking verholpen kan worden door productief werk. Daarbij verliest men uit het oog, dat België met een bevolking van 8 millioen, koloniën bezit met bijna tien millioen inwoners en enorme bronnen van mi neralen en landbouwproducten, en dat Neder land met zijn bevolking van 8 millioen uit zijn zeer rijke „koloniale imperium" jaarlijks mil- liarden gouds trekt. Chamberlain spreekt Zondag. Gedeelte van het weekeinde buiten Londen. Chamberlain, die Zondagavond een radiotoe spraak over den nationalen dienst zal houden, zal het eerste deel van het weekeinde doorbren gen bij vrienden, niet ver van Londen. Hü zou voortdurend in contact met Whitehall blijven. Zondagmiddag keert hij naar Downingstreat te rug en vandaar uit zal hij zijn toespraak houden. Uw Vacantie genoegens niet door zelf te wasschen, maar zend Uw wasch naar de Snelliusstraat 39 - IJmuiden TELEFOON 4371 De blokkade van de Brilscke concessie te Tientsin. Nieuwe beperkende bepalingen. Ongeacht de a.s. onderhandelingen te Tokio tusschen Japan en Engeland over een regeling van de Tientsinkwestie hebben de militaire Japansche autoriteiten te Tientsin besloten de controle te versterken op het verkeer, waar mede over enkele dagen een aanvang zal wor den gemaakt, met het doel de isolatie van de Britsch-Fransche concessies te vergrooten, aldus het Japansche persbureau Domei. De nieuwe bepalingen op de verkeers controle zullen op 1 Juli afgekondigd wor den en de volgende punten omvatten: 1. Het verkeer tusschen de Britsch- Fransche concessies en de buitenwereld, dat tot dusverre geoorloofd was tusschen 6 uur des morgens en 10 uur des avonds, zal nog slechts veroorloofd worden tot half negen des avonds, uitgezonderd langs de interna tionale brug, waar het verkeer toegestaan zal zijn tot 12 uur des'nachts. 2. Het verkeer langs de Yanaguchi naar de concessie zal geheel geschorst worden. 3. Het verkeer langs de Asahi naar de Fran sche concessie zal éénrichtingsverkeer worden, waarbij alleen het verkeer uit de Fransche concessie langs dien weg zal zijn toegestaan. 4. Het verkeer langs de Fuyo zal beperkt wor den tot voertuigen. 5. Schepen, die de Pei stroomopwaarts van de internationale brug bevaren en schepen, die de rivier afvaren bij de Japansche brug zullen worden aangehouden cn doorzocht bij het Japansche wachtstation op den Yama- guchi-weg. Butler ondervraagd in het Lagerhuis In het Engelsche Lagerhuis heeft Noel Baker den onderstaatssecretaris van buitenlandsehe zaken. Butler, vragen gesteld over verhindering van de Britsche scheepvaart door de Japansche autoriteiten in de haven van Swatau het bin- nenloopen van twee schepen zou verhinderd zijn het bezetten van een Britsche los- en laad plaats, het neerhalen van een Britsche vlag en de verklaring van den Japanschen commandant te Tientsin, dat de blokkade der concessie ver scherpt zou worden. Butler antwoordde, dat de twee schepen in kwestie Swatau niet hebben aangedaan op advies van de Britsche autori teiten. Bij de genoemde losplaats waren afzet tingen aangebracht, doch de plaats was niet bezet De door het ministerie van buitenlandsehe za ken ontvangen berichten geyen geen bevestiging an het neerhalen van een Britsche vlag of van een verklaring van den Japanschen commandant te Tientsin. Noel Baker vroeg vervolgens, of Butler ken nis had genomen van de mededeeling, dat de Ja panners thans afsluitingen aanbrengen in de havens van Foetsjau en Wentsjau en dat de con cessie te Tientsin van heden Zaterdag af vol komen gesloten zal worden. Hij vroeg of het niet duidelijk was, dat men hier te doen had met welbewuste algemeene politiek van agressie, waartegen men niet kan optreden door afzonder lijke incidenten op afzonderlijke wijze af te han delen. Butler antwoordde, dat hij dergelijke be- •ichten in de pers had gezien, doch men beschikt niet over een officieele bevestiging. Huil weet niets van een reis van Kennedy. Amerikaansche ambassadeur toch in de „Yankee Clipper"? In een persconferentie heeft de Amerikaan sche minister van buitenlandsehe zaken Huil verklaard, dat hem niet was medegedeeld dat Kennedy de Amerikaansche ambassadeur te Londen, voornemens was naar Washington te rug te keeren. Voorts deelde Huil mede, dat het ministerie van buitenlandsehe zaken bericht had ontvangen van het bombardement van de Amerikaansche missie te Foetsjau door de Japanners, en dat de plaatselijke Amerikaansche autoriteiten tot de verantwoordelijke Japansche autoriteiten ver- loogen zouden richten. In aansluiting op de eerste mededeeling van Huil diene dat volgens een telegram uit Dublin Kennedy zich inderdaad aan boord van de „Yankee Clipper" bevindt. (Adv. ingez. Medj De Australische vliegboot „Guba" is gister middag te St. Thomas in Virginialana aange komen na een vlucht van ruim 5000 K.M. zon der tusschenlanding over den Atlantischen Oceaan van Dakar in Senegal. De vlucht duurde negentien uur. Na benzine te hebben ingenomen is het toe stel doorgevlogen naar New York. Na verscheidene dagen te zijn uitgesteld in verband met de slechte weersomstandig heden zijn de reddingsschepen gisteren uit de Mersey uitgevaren naar Liverpool Bay, tenein de een begin te maken met het lichten van de Thetis. De zee was toen vlak. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft de regeering gesteund door met 229 tegen 160 stemmen het compromis inzake de monetaire wet aan te nemen, dat vervol gens werd doorgezonden naar den senaat, waar de wet, naar men gelooft, een vrijwel zekeren dood tegemoet gaat. Gezicht op Dantzig. De Japansche belangen op Saclialin. Zoo noodig verdediging met geweld, zegt Tokio. TOKIO, 30 Juni. Volgens de „Nitsji- Nitsji" zou de Japansche regeering overwegen, de Japansche petroleumbelangen op Noord- Sachalin en de rechten der Japansche vis- schers in het noorden van den Stillen Oceaan met geweld te verdedigen. Het blad zegt; „De groeiende Russische bedreiging doet voorzien dat Japan wel genoodzaakt zal zijn zijn toe vlucht tot geweld te nemen. De regeering be studeert tegelijkertijd maatregelen ter ver sterking van de veiligheid der natie". De Japansche petroleummaatschappijen op Noord-Sachalin zouden door een ernstige crisis bedreigd worden. Zij kunnen inderdaad zeer moeilijk personeel krijgen, doordat de Russische autoriteiten visa weigeren. De „Nitsji-Nitsji" vreest, dat het ontbieden van Smetanin, den Russischen zaakgelastigde te Tokio, naai' Moskou, den toestand nog ver ergert. EEN TEGENSPRAAK. Gezaghebbende kringen te Londen noemen de berichten, volgens welke het Britsche ministerie van oorlog de ïeden van het territoriale leger medegedeeld zou hebben, dat zij zich gereed moeten houden voor een mogelijk alarm tegen het einde van den zomer, „volkomen fantastisch" Overigens is bekend, dat volgens de twee maanden geleden gepubliceei*de plannen, een aanzienlijk aantal reservisten en soldaten van- het territoriale leger oefenperiodes zullen moe ten doormaken van verschillende lengte be halve de jaarlijksche periode, waartoe de leden van het territoriale leger verplicht zijn. Daar door zal het geregelde leger evenals het terri toriale in staat zijn het hoofd te bieden aan ieder eventueel alarm in den zomer. Ciaiio 10 Juli in Spanje verwacht. Besprekingen te San Sebastiaan. maesbs Graaf Ciano. Te Madrid is medegedeeld, dat graaf Ciano binnenkort een bezoek aan Spanje zal brengen en op 10 Juli te Barcelona zal aankomen. De Italiaansche minister van Buiten landsehe Zaken zal de leidende Spaan- sche kringen waarschijnlijk te San Se bastian ontmoeten. Immigratie in de Ver. Staten. De immigratiecommissie van den Ameri- kaanschen Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat beoogt in de komende twee jaren 20.000 Duitsche vluchtelingen beneden de veertien jaar in de Vereenigde Staten toe te laten. De commissie heeft eveneens haar goedkeu ring gehecht aan twee door den democraat Reynolds ingediende wetsontwerpen, waarvan het eene de immigratie in de Vereenigde Sta ten gedurende vijf jaar stop zet uitgezon derd de vluchtelingen, waarop het hiervoor ge noemde wetsontwerp betrekking heeft en het andere bepaalt dat van alle In de Ver eenigde Staten wonende vreemdelingen vin gerafdrukken moeten worden genomen. Nieuwe Duitsche kruiser loopt heden van stapel. Hitier er vermoedelijk niet bij tegenwoordig. Reuter verneemt, dat Hitier naar alle waarschijnlijkheid de tewaterlating van den nieuwen kruiser te Bremen heden niet zal bij wonen. Het zou moeilijk voor hem zijn, bij een dergelijke gelegenheid te spreken zonder melding te maken van het jongste Britsche memorandum en men zegt, dat hij niet op het officieele Duitsche antwoord wil vooruitloopen. Men gelooft ook, dat Hitier zooveel mogelijk rust wenscht te nemen met het oog op den tijd van inspanning, dien men in het najaar verwacht. Bovendien is Hitier, aldus zegt men, zich ervan bewust, dat zijn verklaringen op het oogenblik zoo belangrijk voor de wereld zijn, dat hij uiterst voorzichtig moet zijn met het kiezen van plaats en tijd. Japansche bommen vernielen Amerikaansche school. Verscheidene Chineesche studenten zijn gedood bij een bomaanval van Ja pansche vliegtuigen op Foetsjau waar bij een door de Amerikaansche Metho distische zending geleide school vrijwel vernield werd. De Amerikaansche auto riteiten hebben een protest ingediend bij de Japanners. Wijziging in het Noorsche kabinet* Ministers van financiën en handel afgetreden. OSLO, 30 Juni. De ministers van finan ciën en handel Bergsvik en Madsen, zijn om particuliere redenen afgetreden. De minister van arbeid. Torp. is derhalve benoemd tot minister van financiën en Stoestad. de voor zitter van het Odelsting (de Tweede Kamer) is benoemd tot minister van arbeid. De mi nister van justitie. Lie, is benoemd tot minis ter van handel en wordt op het ministerie van justitie opgevolgd door Juge Wold. Bergsvik is benoemd tot prefect van de pro vincie Telemark. (Havas). (Adv. Ingez. Med.) „Gedrukte woord meer dan ooi* gelezen." President van Reuter over de Britsche berichtgeving aan het buitenland. Sir Roderick Jones, de president van het nieuwsagentschap Reuter, heeft gisteren op de conferentie van de Empire Press Union een redevoe ring uitgesproken, over de waarde van „het gedrukte woord" als wapen in de Britsche publiciteitsbewapening. Spreker verklaarde dat de versprei ding van het gedrukte woord het meest georganiseerd, het wijdst ver spreid, het- krachtigst en het duur zaamst is in zijn resultaten. Ondanks het succes dat de B. B. C. in het binnenland en met de uitzendingen in de vreemde talen, bereikt heeft en het toene mende aantal luisteraars, verklaarde spreker toch, dat de oplagen der dagbladen tegen woordig hooger dan ooit stijgen. „Het ge drukte woord wordt meer dan ooit gelezen". Geen volk. aldus vervolgde spreker, kan zich de weelde veroorloven de pers als middel tot het inlichten en beïnvloeden van het publiek, over het hoofd te zien of te onderschatten. Sreker weidde uit over de enorme uitgaven van de totalitaire regeeringen voor het ver spreiden van het gedrukte woord. „Deze nieuwspropaganda kan slechts met succes ge keerd worden door een Britschen nieuws dienst van de hoogste kwaliteit. Een dergelij ke dienst heeft lang bestaan, het is het eenige Britsche agentschap dat doordringt tot de meeste vreemde landen en elders, maar, aan gezien het geleid wordt langs streng commer- cieele richtlijnen, kan het in onmvang niet langer concurreeren met de zwaar gesubsi dieerde buitenlandsehe diensten der totali- tairen, die het hoofdzakelijk op het vaste land van Europa en in het Verre Oosten ontmoet. Tenzij eenigerlei manier gevonden kan wor den om gebruik te maken van de wereld organisatie van dezen Britschen dienst ter verspreiding van een hoeveelheid nieuws, die voldoende omvangrijk is om een tegenwicht te vormen tegen den invloed van de gesub sidieerde concurrenten en om den dagbladen niet alleen Britsch nieuws en het Britsche standpunt maar ook de Britsche lezing van internationale gebeurtenissen te leveren ter aanvulling van en correctie op de lezing zoo als die door anderen gegeven wordt, tenzij dit tot stand gebracht kan worden zal de zaak van Engeland, de zaak van het Britsche rijk. het Britsche gemeenebest van volkeren voorzoover zij betrokken zijn een achterstand krijgen in de oogen van de overige wereld". Sir Roderick zette vervolgens uiteen dat het probleem was op welke wijze men Britsch nieuws in vreemde landen financieel in staat kon stellen zijn concurrenten te neutraliseeren zonder dat het blootgesteld zou worden aan den smet van subsidie en verlies van zijn reputatie van onafhankelijkheid. Tijdens de, op deze rede volgende gedachten- wisselingen, onderschreven de verschillende sprekers de opvattingen van Sir Roderick Jones. Tenslotte werd een resolutie ingediend door Sir Stanley Reed, lid van het Lagerhuis met alge meene stemmen aangenomen. De resolutie be helsde: „dat deze conferentie bet werk waar- deerende dat gedaan wordt door de B.B.C. en andere agentschappen ter bevordering van Brit sche publiciteit in het buitenland de regeering dringend wijst op de noodzakelijkheid van aan moediging met alle te harer beschikking staande middelen van een vergrootte verspreiding van Britsch nieuws en van internationaal nieuws van Britschen oorsprong door de bestaande nie't-of- ficieele kanalen naar de dagbladen van vreemde landen als correctie op de zwaar gesubsidieerde buitenlandsehe diensten die. thans in circulatie zijn". Zitting der Belgische Kamer sine die verdaagd. Senaat neemt de begrooting van buitenlandsehe zaken aan. De Belgische Kamer heeft gisteren met 125 tegen 16 stemmen een wetsontwerp aangeno men. dat beoogt de politieke bedrijvigheid van buitenlanders te onderdrukken. Ook heeft zij een wetsontwerp nopens amnestie voor militairen goedgekeurd cn voorts de opheffing van de parlementaire immuniteit der Vlaamsch-nationalisten Grammens en Her mans verworpen. De Kamerzitting is daarop voor onbepaalden tijd verdaagd. De senaat heeft met 71 tegen 40 stemmen en een onthouding de begrooting van Buitenland sehe Zaken aangenomen. Ongunstig Italiaanscli commentaar op de rede van Halifax. „Britsch-Fransche oorlogs-psychose". De Italiaansche bladen leveren slechts in hun correspondenties uit Londen commentaar op de rede van Halifax. De pers noemt de rede „uit dagende taal" en spreekt van een „scherpe rede zonder eenige diplomatieken vorm", een uiting van de ,3ritsch-Fransche oorlogspsychose". De rede wordt het meest veroordeeld wegens de toespelingen van Halifax op den binnenland- schen Duitschen toestand. Fransche pers betuigt haar instemming. De rede van Halifax wordt in politieke en di plomatieke kringen te Parijs beschouwd als een der belangrijkste redevoeringen, door een leider der Britsche politiek uitgesproken. In gezagheb bende kringen verklaart men dan ook het ge heel eens te zijn met het standpunt van Halifax en met voldoening constateert men de gelijkheid an inzicht van Parijs en Londen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9