PWP&L AKKERTJE Haarlem's Reinigingsbedrijf Frankrijk spant spieren en zenuwen. en goed georganiseerd VACANTIE1939 Verdediging tegen gevaren binnen en buiten de grenzen Twee Straatjongens van Parijs DINSDAG 4 JU CI 1939 HASRCEM'S DAGBEAD Rondgang over het nieuwe emplacement Qtas ticit welig op wat eens huisvuil was Een humoristische teekenaar heeft eens een luxe auto op papier gezet terwijl deze eeh vuilniswagen pas seerde; de motorkap was in een op getrokken neus getransformeerd en de lampen waren weergegeven als twee oogen, die minachting uitdruk ten. Op het terrein der Gemeentereiniging worden proeven genomen met het wegspuiten van straatreclames door middel van een zand straal. Men zou deze ontmoeting hebben kunnen vergelijken met die van het verwende juffers hondje, dat met een hautain gebaar aan een straathond voorbij gaat. Edoch, deze humo ristische teekenaar is geschiedschrijver ge worden of beter geschiedteekenaar, want de vuilniswagen van weleer is een „Aeneer" on der het verkeer geworden. Althans in Haar lem. De wagens verslinden niet meer de bout jes in den vorm van kapotte en smerige ge vulde vuilemmers aan den kant van de straat met wijdgeopenden muil en slordig als een straathond alles op straat vreet wat-ie tegen komt, maar welopgevoed neemt de vuilnis auto 1939 het keurig toegedekselde portie vuil tot zich om het zonder morsen en met dichten mond te verorberen. En het geheele reinigingsbedijf is van een door het publiek stiefmoederlijk met sym pathie bedeelde instelling gegroeid tot een sociale functie van de eerste orde, gewaar deerd en geëerd door een ieder, die de spreek woordelijke Hollandsche zindelijkheid zoowel binnens- als buitenshuis hoog wil houden. Haarlem heeft een bijzonder goed georganiseerden reinigingsdienst. En het nieuwe emplacement aan den Ouden Weg, gelegen aan het water, de spoor en nabij de electriciteitsbe- drijven, vormt een groote verbetering vergeleken bij den ouden toestand. In 1934 begon men aan den Oudenweg te bouwen, en in vijf jaren tijds werd van onge veer vier ton gouds een bedrijf uit den veen- bodem gestampt, dat met zijn 120 man per soneel Haarlem een „rein leven" garandeert. Wie aan den ingang het complex gebouwen schouwt denkt in de laatste plaats eraan een emplacement te zien, waar het vele vuil van een groote stad als Haarlem, heen gaat. Want het visioen van de vuilnisbelt uit „dien goeden ouden tijd" vindt hier geen voedsel. Een en al properheid is 't hier wat de klok slaat. Voorin liggen de kantoorgebouwen met de huizen van den chef-monteur en den inspec teur, die dus steeds bij de hand zijn. In het hoofdkantoor zit de man, die Haar lem's nieuwe reinigingsbedrijf organiseerde, de directeur de heer A. van Driel. Wat zou U ervan zeggen als we eens met den heer van Driel een wandeling door het bedrijf maakten? De volijverige directeur is gaarne bereid U alles te laten zien en ervan te vertellen. Dus zullen we maar dadelijk op weg gaan Ruime garage, op uitbouw berekend. De garage, waarin de diverse wagens on dergebracht zijn, is zeer ruim. Hier zien we het bewijs dat met toekomstmogelijkheden rekening gehouden is; één der muren is Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonné's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts IY2 cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". slechts van tufsteen gemaakt en kan derhalve gemakkelijk afgebroken worden wanneer uit breiding noodzakelijk blijkt. De wagens met achter de vernuftige con structie der kantelende schijven waardoor de vuilemmers geledigd kunnen worden zonder dat er vuil naar buiten valt of waait staan in het gelid, rustend van de taak of in af wachting van den volgenden tocht door Haar lem's straten. Om het voorplein heen gegroepeerd zijn ook nog de werkplaats, waarin auto's met verf gespoten kunnen worden ook de fiet sen met de op de auto's passende vuil^etels worden hier onder handen genomen de wagenmakerij, waar met het oog op de vloot der Reiniging ook een scheepmaker is, een smidse, een reparatieplaats voor de auto's uitgerust met de 'meest moderne hulpmidde len: een kuil, bruggen, een loopdraad en een installatie om remmen te controleeren en voorts het schaftlokaal voor de werklieden, een ruimte met kleedkastjes enz. Midden op het voorplein staan de pompen, waar de wagens de kracht kunnen opdoen die ze voor hun tochten door de stad noodig hebben: Dieselolie, benzine, water en lucht. In alle opzichten wordt ervoor gezorgd dat de vuilniswagens zich keurig gedragen en wat hun openbaar optreden betreft, als voor beelden voor het overig verkeer mogen gel den; in de garage staat een wielenapparaat, waarmee men kan nagaan of de as goed zit. Ook de taxis en de bussen komen bij de Reinigingsauto's kijken hoe of hun as moet zitten, welke remkracht ze moeten bezitten, en als ze een verfje noodig hebben, welnu ook daar kan voor gezorgd worden. Vuil in den oven of in de schuiten. Het zoogenaamde grove vuil wordt in een even verbrand. Het wordt in een gecementeer de ruimte gestort en met een soort stootblok mechanisch en vlug in den geopenden oven ge bracht. De klep gaat toe, en het vuil wordt tot vormelooze stof. Het bedrijf, dat ervoor zorgt dat de stad van het vuil af komt, zorgt er zelf in alle opzichten voor dat het ons stedelingen geen vuil bezorgt, Het roet van de rook wordt door een watergordijn opge vangen. En niemand in de omgeving, ook de havenemplacementen, die er straks zullen verrijzen kunnen zich erover beklagen dat de vuile wasch niet binnenshuis gewasschen wordt Het gewone huisvuil wordt in schuiten ge stort en vervoerd naar Leimuiden, waar het rietland opgehoogd wordt. En op het terrein, waar men begonnen is het huisvuil te storten loopen nu de koetjes vdedig het gras te gra zen van de weiden, welke gevoed zijn door hetgeen de Haarlemmers in den loop der tijden in hun vuilnisemmers gedeponeerd hebben. Zand en zout. Het reinigingsbedrijf beschikt ook oveir een soort „peper en zout stelletje" in 't groot. D.w.z. in plaats van peper moet u zich 't ave- rigens gelijkkleurige zand denken. De strooiwagens kunnen vóór deze installatie rijden en dan krijgen ze zout en zand tegelijk binnen en kunnen daarmee in den winter wanneer het gevroren of gesneeuwd heeft de stadsstraten bestrooien. Op een vernuftige ma nier wordt het zout en zand aan den eenen kant naar boven gehaald, om aan de andere zijde gemengd te worden. Op economische wijze is dit „zand en zout"-stelletje tevens ingericht als bergplaats voor sneeuwmaterieel. Het ontsmettingsgebouw vormt uiteraard een onmisbaar onderdeel van dit bedrijf. De besmette goederen gaan er aan den eenen kant in en komen aan de andere zijde ont smet weer naar buiten. Men is hier in de laatste tijden ook bezig met proefnemingen inzake luchtbescheming. Een voornaam punt van de organisatie vormit de watervoorziening. Water is natuurlijk in groote hoeveelheden noodig om alles schoon te houden, de wagens af te spuiten en zoo meer. Derhalve heeft men een eigen waterpomp ge- installeerd die op een bron onder de garage is aangebracht. Hier staan in een kelder vier ketels, die steeds gevuld zijn, en van welke uit het geheele bedrijf voorzien wordt. Zóó ziet Haarlem's Reinigingsbedrijf eruit. Een tak van den Gemeentelijken dienst, waar op we trotsch mogen zijn. U moet er in geen geval mee blijven loopen. maar een "AKKERTJE' nemen. Er bestaat geen samenstelling die hoofdpijn of migraine vlugger kan verdrijven "AKKERTJES" zijn een vin ding van den bekenden apotheker Dumont en alleen echt in den het gemakke lijkst in te nemen ronden vorm met het "AKKER"-merk. Let U daarop vooral en laat U toch geen wcardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. (Adv. ingez. Med.) Hoeveel vee mag in een vee-auto vervoerd worden? Strafzaak aanhangig gemaakt. In een strafzaak tegen twee vee-expediteuren en den chauffeur van een veevervoer-auto werd Maandag voor het Amsterdamsche kantongerecht door den ambtenaar van het O. M., mr. jhr. H. Reigersman, tegen de expediteurs 3 dagen hech tenis en tegen den chauffeur f 50 boete geëischt wegens het noodeloos kwellend vervoeren van slachtkoeien. De zaak is echter aangehouden tot 10 Juli a.s. om alsnog een deskundige op het gehied van vee- vervoer te hooren, te weten den heer v. d. Akker inspecteur in alg. dienst van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren, verdediger der expedi teuren was mr. S. de Jong. De zaak had een principieele zijde, omdat de wet wel bepaalde eischen aan de wagens stelt, waarmee het vee wordt vervoerd, doch niet vast legt, hoeveel dieren in de beschikbare ruimte mogen worden vervoerd, noch welke dieren en hoe de indeeling bij5 verschillende soorten vee moet zijn. Op de veelading te Amsterdam was op Maart jl. proces-verbaal opgemaakt door een drietal beambten van de Dierenbescherming, toen deze vrachtauto, waarin 7 slachtkoeien en 24 kalveren waren geladen, daar arriveerde. Vol gens een der verbalisanten was er zeker één koe te veel ingeladen, volgens 'n anderen getuige- verbalisant beslist wel twee. De dieren hebben tegen elkaar geschuurd, hetgeen aan de wonden te zien was. De beschikbare ruimte voor de ze ven koeien was 3.35 bij 2 meter. De koeien wa ren minstens 60 cm. breed. Medici vergaderen te Groningen. Ontwikkeling van de mïddenstandsziekte- verzekering wordt afgewacht. In de algemeene vergadering van de Ne- derlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst, onder leiding van den al gemeen voorzitter dr. C. H. A. T. Fehmers gehouden in „De Harmonie" te Groningen, sprak de voorzitter een openingswoord, waar in hij de rechten en de plichten van den me dicus behandelde. Tot lid van het hoofdbe stuur werd herkozen de heer A Schuckink Kool te Utrecht, terwijl in de plaats van den heer Ph. L. M. M. Taminiau te Tilburg werd gekozen de heer A. J. M. Kanters te Grave. Het hoofdbestuursvoorstel inzake het alge meen bindend besluit betreffende ziektever zekeringsmaatschappijen voor den midden stand voorloopig voor een jaar ongewijzigd te laten, in afwachting van de verdere ontwik keling in den loop van dit jaar der midden standsziekteverzekering. werd zonder discussie goedgekeurd, evenals enkele voorstellen in zake wijzigingen en een aanvulling in het huishoudelijk reglement. Langdurige discussie ontwikkelde zich over een voorstel van de af- deeling Utrecht inzake het mogelijk maken, dat een beklaagde, op wien bij uitspraak van den afdeelingsraad een der tuchtmiddelen werd toegepast, bij de behandeling in beroep bijstand kan krijgen van een rechtsgeleerd raadsman. Tenslotte werd dit voorstel ver worpen met 153 tegen 9 stemmen. De voorzitter van den raad van beroep gaf echter de toezegging, dat in een dergelijk ge val toegestaan zal worden, dat de beklaagde bijstand krijgt van een collega, lid van de maatschappij. Bij de behandeling van de di verse verslagen ontstond bij dat van de huis artsen-commissie een langdurige bespreking, doch tenslotte werd ook dit verslag met vrij wel algemeene stemmen goedgekeurd. Een overzicht van het nieuwe emplacement van den Haarlemscliea Reinigingsdienst aan den Ouden Weg. Het Parijsche seizoen gaat desondanks door. Onze Parijsche correspondent schrijft ons: De rede, waarmede Daladier den par lementairen zittingstijd sloot, klonk uitermate somber. De eerste minister verwacht spoedig een toespitsing in de internationale spanning en wil, dat het lend op het ergste voorbereid is. Alle hoop is volstrekt niet opgegeven. De techniek van het pokeren kan den tegen standers de onmogelijkheid .voorhouden het te winnen. Maar alles steunt in deze dingen niet op wikken en wegen. Velen zien geen anderen uit weg uit het fanatisme, waarmee naar hun mee ning in de dictatoriaal geregeerde staten het be drijfsleven alles op de oorlogskaart gezet heeft. Hoe langs andere banen een liquidatie te ver zekeren zonder ingrijpende schade? Drie mil- lioen, Daladier zei het staan er onder de wape nen. Men is hier blind, noch doof voor het al door nauwer klinken van het front dier mogend heden. Wel schijnt er verdeeldheid te heerschen over de beste manier om den eersten slag toe te brengen. Dat dit bliksemsnel moet geschieden staat vast. Even vast staat voor de $"ranschen, dat Italië het kind van deze rekening moet worden. Het besef der kwetsbaar heid van zijn kustlijn en belangrijke steden onder het vuur van vijande lijke oorlogsschepen kan het tot inkeer brengen. Maar de wrok kan er tot een kookpunt stijgen, zoodat alle redenee ring verdampt, al is de polemiek den laatsten tijd verstild. Het is niet moei lijk dit de stilte voor den storm te achten. Het leven gaat verder. In al deze onzekerheden leeft de burgerij zoo gewoon mogelijk door. Het teneinde spoedende seizoen, met de Londensche „season" te verge lijken, is van ongewone pracht. Het eene feest volgt op het andere en de weeldewinkels zetten er alles op, de cliëntèle, Fransch en buiten- landsch, tot koopen te nopen. Het is gelijk in Groot-Brittannië gedurende den oorlog: business as usual. Wie te Parijs luxe zegt, zegt mode, mooie kleeren met buitensporige hoeden worden op de renbanen en elders gedragen. Het staat een ieder vrij dit voor onbehoorlijke lichtzinnig heid en zelfs verval van zeden te houden, ge lijk het oude Rome kort vóór den ondergang de wufte verfijningen van een doorziekte bescha ving en de drieste brooddronkenheid van onge temde genotzucht ontvouwde. Niemand zal de uitwassen van deze broeikas cultuur in bescherming nemen, maar evenmin kan men het heele volk voor dergelijke excessen aansprakelijk - stellen. Het is waar, dat hiervan in de pers het meeste werk gemaakt wordt. Van buiten gezien, schijnt het Parijsche leven om de leegloopers van renbanen en tuinfeesten te draaien. Men zou meenen, dat de millioenen aan niets anders denken. Het Fransche volk in meerderheid degelijk. Wie den Franschen middenstand kent, de nijvere bourgeoisie, de ambachtslie den, die het van persoonlijken smaak, individualistisch initiatief en toewijding moeten hebben de veerkracht van den soldaat, de soberheid van zijn officie ren, en de belangelooze plichtsbetrach ting der mannen van wetenschap, voor de defensie eveneens onmisbaar, weet beter. Met het oog op de luchtafweer is alles in orde gemaakt. Veel wordt er niet van gespro ken om geen noodelooze ongerustheid te zaaien. De toestand tusschen hangen en wurgen duurt al zoo lang. dat men zich er in „geïnstalleerd" heeft als 25 jaar geleden in den oorlog. Voor het overige wacht men a£ om onder den druk van het acute gevaar de voorbereidselen te voltooien. De hierop betrekking hebbende tentoonstel ling was een barre les. Vele stedelingen zijn gereed om bij het eer ste alarm de stad voor een departement ten Zuiden van de Loire te verlaten. De kinderen moeten het eerst worden weggevoerd. Wel ho pen sommige scholen daar door te werken, maar ook wordt de mogelijkheid van lessen door cor respondentie onder het oog te zien. Een ieder weet, welke schuilkelder hem of haar wacht en de voorziening met gasmaskers gaat door. De Kamerleden hebben er juist gekregen. De Kamer op réces. Het was hun niet onaangenaam met vacantie te gaan. Al weken wisten ze nauwelijks, hoe den nationalen tijd vol te praten. Algemeen ziet men in, dat dit spel geen reden van bestaan meer heeft. Anders dan in het Lagerhuis kent het Fransche parlement niet het stellen van vragen en terstond daarop het antwoord van regeeringszijde. Maar omdat weken heengingen met een moeizamen arbeid van herziening der kieswet, waaruit toch nog een stelsel van levensvatbare evenredige vertegenwoordiging bleef, offerde Frossard zich op om Daladier vragen te stellen over wat de parlementaire gemoederen bezig houdt: amnestie voor bijloopers bij de laatste staking in openbare diensten ouderdomspensioen en verlenging van het Kamermandaat. De houding van het kabinet is bekend. Komt de nood aan den man, dan worden de Kamers bijeengeroepen. Voor het overige zorgen de par lementaire commissies voor het contact. Blijft alles rustig, dan vergaderen ze normaal in No vember. Daarna moest het electorale ontwerp bij den Senaat komen. Daar deze gewoon is zulke wetsontwerpen, die de Kamer speciaal ra ken, vooral als ze daar, gelijk in dit geval, met een groote meerderheid aangenomen zijn, vlot aan te nemen mag het evenredige kiesrecht als definitief beschouwd worden. Een coalitie gelijk het Volksfront, is er mee van de baan. In dit opzicht heeft de hervorming belang. Zal de Fransche kiezer er op den duur genoegen mee nemen?Vorige proeven met een weliswaar verwaterde, evenredige vertegenwoordiging ge nomen, faalden. In tegenstelling met de ver pachting kan ze de vermenigvuldiging van de kleine partijen bevorderen en wat voor de Fran sehen zwaar weegt, het zwaartepunt wordt van de kiezers naar de kiescomité's verschoven, ten koste van de aanraking tusschen de eersten en de gekozenen. Frossard hield den afgevaardigden het Ne- derlandsche voorbeeld voor. De Parijsche pers verdedigt zich. De regeering heeft thans naar twee kanten front te maken de vijandige krachten buiten en binnen de grenzen. De eersten zijn voorloopig het ongevaarlijkst, al worden zij door niemand onderschat. Onder de tweede worden de achter- baksche propagandisten voor een zeker land of regeerstelsel verstaan. Zelfs in de pers hebben zij vertakkingen. In dit verband verdient een proces de aandacht, dat in October kan losko men tegen den Amei'ikaansche courantenmag naat Luce, een van wiens tijdschriften, de Pa rijsche pers voor een riool en de Parijsche jour nalisten alle voor omkoopbaar uitmaakte. De beschuldiging is niet nieuw. Eens voor al wil het syndicaat der Parijsche bladen hier een eind aan maken. Dat het dit aandurft is een gunstig teeken. Het is duidelijk dat het Amerikaansche orgaan generaliseerde. Dat er in den staat der Parijsche journalistiek „iets rots" is tot schade voor den naam en de eendracht des lands, kan niet weersproken worden. Maar deze verant woordelijkheden zijn gedeeld en wel met den staat zelf, wiens geheime fondsen een weelde zijn, niet door zwakke beenen te dragen. STRAATPREDIKIXG Hedenavond (Dinsdag) zal er op het Leid- scheplein door de Gereformeerde Evangeli satie straatprediking worden gehouden, om half negen. Spreker de heer M. Bij de Vaate. Medewer king van het Evangelisatie-Zangkoor „Zuid- Oost". HET TOONEEL De directie van het Circus Carré heeft voor deze zomermaanden op de romantiek gewed. Het is mij nooit erg duidelijk, waarom 't pu bliek in den zomer een zoo geheel anderen smaak zou moeten hebben als in den winter en waarom een Henri de Lagardère alleen maar In Juni en Juli weer tot leven kan wor den gewekt, maar omdat de oude romantiek anders voorgoed begraven zou zijn, heb ik er vrede mee. Is het voor een tooneelliefhebber niet aardig om nog eens zoo'n oud stuk als „Twee Straatjongens van Parijs" Les deux Gosses waarmede zijn grootouders gedwéépt hebben, op de planken te zien. Dat is maar zeker, in den vroegeren tijd kregen ze waar voor hHn geld. Verbazend, wat gebeurde er veel in zoo'n oud romantisch stuk! Neen, wanneer wij zoo'n drama van Decour- celles vergelijken met een tooneelspel van tegenwoordig, komen wij tot de conclusie, dat wij eigenlijk heel wat tekort komen. Zie nu zoo'n stuk eens als „Twee Straatjongens van Parijs"! In het eerste tafereel krijg je al dadelijk een gesluierde dame en wij zitten nog geen kwartier in den schouwburg, of wij zijn er reeds getuige van, hoe een stervende soldaat van zijn waardevolle portefeuille bestolen wordt. En zien wij nog ooit na een wilde ver volging voor onze eigen oogen een man gelukkig, een schurk in een kanaal verdrin ken? Kom daar tegenwoordig eens om in den schouwburg. En dat zijn nog maar kleinigheden Ik ver zeker u, dat je kippevel krijgt, als je den graaf de Kerlor ziet knevelen door Mulot, Faöart en den Slak drie boeven om van te rillen en hem gebonden met een prop in den mond ziet wegsleepen. Maar welk een verademing, als de graaf door den k.einen Fanfan gered wordt en hij in een wilde jacht aan zijn belagers ontsnapt. De zaal had er zichtbaar pleizier in en het schellinkje ap plaudisseerde, toen Fanfan de ladder optrok en door het dakraam met den gewonden graaf die later zijn vader bleek te zijn verdween. Het werd een wilde jacht, waarbij je het hart stil stond. En in zoo'n enkel tafe reel van 'n oud romantisch stuk is meer te zien dan in drie bedrijven van een praatstuk van tegenwoordig. En wat kan je als je er vatbaar voor bent heerlijk huilen bij zoo'n geschiedenis als van die twee straat jongens van Parijs. Want zijn er teerder snaren aan te roeren dan moederliefde en de stem van het bloed? Je moet al een hart van steen hebben, als je onbewogen blijft, wan neer de Gravin Helène de Kerlor in het kleine dappere schooiertje Fanfan haar bloed-eigen kind herkent. O. ik wil het wel bekennen, dat ik zoo'n ro mantisch stuk uit de oude doos met genoegen nog eens terugzie, al is het dan louter als cu riositeit. Het geeft mij zoo'n gevoel, alsof ik in een heel oud, vergeten straatje rondloop en ontdekkingen doe. En ik zou er niet op willen zweren, dat niet heel velen onder het publiek nog hartelijk meeleven cn ontroerd zijn bij den dood van den kleinen, edelen Claudinet, een der twee straatjongens van Parijs. Zag ik niet een traan als een diamant in den rechter ooghoek van mijn linker buur dame schitteren, toen Helène de Kerlor haar zoontje in de armen sloot? Van de spelers had John Gobau het meest den ouden speelstijl te pakken. Hij is opgevoed bij het Viaamsch tooneel en heeft nog het meest in oude draken gespeeld. Wij zagen duidelij k dat hij het niet verleerd heeft'en hij gaf als de schurk Mulot aan de anderen het voorbeeld, hoe zoo'n stuk gespeeld moet worden. Alex Hock is eigenlijk een te braaf mensch om een boef aLs de Slak tc spelen. De menschen hebben hartelijk ee- lachen om de Slak, maar geschaterd om hem heeft er geen een. Sien de la Mar was een Zepherina, die zoo uit Eu géne Sue's Ge heimen van Parijs scheen te zijn weggeloopen en dat was dus in orde. Corrie Korevaar en Hetty Gerritse konden het romantische .^pel niet geheel aan.Maar alleraardigst waren Miep van den Berg en Dini Bergsma in hun travestis der Parijsche straatjongens en zij hebben als Fanfan en Claudinet veel bijgedragen tot het succes van den avond, dat ik vér/eker het u lang niet gering was. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11