Haarlem's Dagblad Weer Clmrchill? autobotsing ^DcUHC in den Haarlemmermeerpolder BONTMANTEL ZOMERPRIJZEN Auto met negen inzittenden te water Dr. Colijn raadpleegt kamerfracties Beperking „De Vem" Bridgekampioenschap. Onderhandelingen te Moskou bezorgd over den toestand in Europa Autobestuurder lette niet goed op Het Belangrijkste 56e Jaargang No, 17189 Uitgave Lourens Coater. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.'V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 4 Juli 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f 3.55. losse nummer* 6 cent per ex. Advertentiën: 1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementslarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes «ie rubriek. Vanmorgen heeft de Daily Telegraph den terugkeer van Winston Churchill in het Brit- sche kabinet bepleit. Dat is van beteekenis, omdat de Daily Telegraph een der meest in vloedrijke bladen van Engeland is en omdat Churchill's terugkeer als bewindsman diepen indruk in het buitenland zou maken. „Op Duitschland en Italië diepen indruk zou ma ken", zegt het Londensche blad en men kan het zonder moeite aannemen. De reputatie van Churchill, op zijn daden in het verleden en vooral op zijn persoonlijkheid gegrond, is zooiets als een buitenlandsch politiek pro gram op zichzelf. Veel meer dan de terugkeer van Anthony Eden waarover ook gespro ken wordt zou die van Churchill den indruk wekken dat Engeland onwrikbaar vasthield aan zijn tegenwoordig standpunt en dat het zich op geen enkele manier zou laten intimi- deeren. Degenen die een onwrikbare houding voorstaan en die telkens weer twijfelen of Chamberlain en Halifax niet tot te groote toegevendheid geneigd zijn en hun invloed schijnt thans overwegend zullen voelen voor een nieuw ministerschap van Winston Churchill. Deze zeer merkwaardige man is nu 65 jaar oud. Hij is de zoon van Lord Randolph Churchill, die in de vorige eeuw eveneens Engelsch minister is geweest, en van een Ameri- kaansche moeder. De Amerikaansche invloed heeft blijkbaar den afstammeling uit het her togelijke geslacht Marlborough tot een zoo ongewonen Engelschman gemaakt. Want hij is een ongewone Engelschmanniet van wege zijn vastberadenheid maar door zijn impulsiviteit, de hevigheid van zijn betoog, de veelzijdigheid van zijn begaafdheden en zijn neiging tot persoonlijke reclame. Sinds hij parlementslid werd in zijn 26ste jaar maar vooral sinds hij onderstaatssecretaris en dus lid der regeering werd in zijn 31ste heeft hij de aandacht getrokken en zich op allerlei manieren onderscheiden. Eerst was hij offi cier en oorlogscorrespondent in den Boeren oorlog, critiseerde in zijn artikelen het beleid van zijn eigen generaals, kwam daardoor in moeilijkheden en werkte er zich weer uit. Dat eerste begin bleek een duidelijke aanwijzing voor zijn langdurige carrière, waarin vele stormen rond hem woedden. Zijn dadenrijk beleid op vele regeeringsposten van groot be lang hij is Minister van Binnenlandsche Zaken, van Handel, van Marine en van Fi nanciën geweest was niet vrij van fouten, die de beleidvolle, tot afwachten geneigde Engelschen gemeenlijk aan zijn te groote im pulsiviteit hebben toegeschreven. In den groo- ten oorlog van 1914-1918 was hij minister van Marine, hetgeen in Engeland heet „First Lord of the Admiralty". Hij zond in 1914 de Royal Naval Reserve naar Antwerpen, waar zij niets meer kon uit richten en deels over onze grens gedrongen werd. Groningen dankt hem „Timbertcwn". De mislukking van de expeditie van Gallipoli, tegen de Turken, is hem ook aangerekend. Maar tegenover die verwijten stond ook waar deering voor zijn krachtig en doelbewust be leid, dat niet het minst tot uiting kwam toen hij later (1924-1928) minister van Financiën was in het eerste kabinet-Baldwin en door zijn zakelijk en scherpzinnig bewind de Engelsche staatsfinanciën iil veel beter toestand bracht. Sinds '28 is hij geen minister geweest. Hij is geen gemakkelijk medewerker voor een pre mier en zijn eigenaardigheden stemmen vele conservatieve Britten niet al te prettig jegens hem. Hij is een begaafd journalist, maar zijn pen is vaak scherper geweest dan men van een bezonnen Engelsch staatsman wenschte te aanvaarden. Zijn artistieke neigingen als aquarellist heeft hij ongewone kwaliteiten passen daar nog minder bij. Zijn verkiezings campagnes in zijn district Epping Forest heb ben zich vpelal door een eenigszins kermis achtige reclame en herrie gekenmerkt en hij is een dankbaar object voor caricaturisten door zijn gewoonte, de zonderlingste hoeden te dragen. Niemand draagt zulke hoeden. Daar houdt men in Engeland niet van. Hij is.... enfin niet heelemaal Engelsch in zijn optreden. Volgens de Daily Telegraph zou zijn her benoeming in de regeering „zeer populair" zijn. Mogelijk is dat juist. De mogelijkheid herinnert mij en ongetwijfeld vele ande ren zeer sterk aan de rampzalige periode 19141918. Dat is nu eenmaal een sombere herinnering. „Moeten die leiders nu weer terugkeeren?" vraagt men onwillekeurig. En is dan niet redelijk tegenover Churchill, want de oorlog was zijn schuld niet. Maar hij is wel een typische strijder. R. P. Beide wagens kwamen in de sloot terecht Omstreeks vijf uur had gisteravond op het kruispunt SpieringwegKruisweg in den Haarlemmermeerpolder wederom een ernstig ongeluk plaats waarbij een doode viel te be treuren. Een vrachtauto en een luxe auto kwamen op dit hoekpunt in botsing. Van den Spiering weg uit de richting Bennebroekerweg naderde een vrachtauto dit kruispunt. Uit de richting Hoofddorp kwam een personenauto, die vrij wel gelijk met de vrachtauto op het hoek punt aankwam. De personenauto reed met flinke snelheid en het bleek al spoedig, dat een aanrijding niet meer was te voorkomen. De luxe auto kwam in aanraking met het rechter voorwiel van de vrachtauto, schoot doordat de vrachtauto-bestuurder naar links zwenkte vóór de vrachtauto langs en kwam ten slotte in een wegsloot terecht. De inzittende dame, de echtgenoote van den bestuurder, den heer H. W. de Voogt uit Haar lem, (den architect van de „Piet Hein") werd toen de auto in de sloot terechtkwam uit den wagen geslingerd en kwam naast de auto in de moddersloot te liggen. Op hetzelfde oogenblik kwam de vrachtauto eveneens in de sloot terecht naast de luxe auto en schoof over het lichaam van mevr. de V., zoodat zij in de modder werd gedrukt. Door toesnellende omwonenden is zij onder de auto vandaan gehaald en op last van Dr. Bult uit Hoofddorp, die geneeskundige hulp verleende, naar het Diaconessenhuis te Haar lem vervoerd, alwaar zij kort na aankomst is overleden. De heer de V. werd op verschillende plaat sen gewond en moest eveneens ter behande ling naar het Diaconessenhuis worden ver voerd. Het zoontje, dat mede in de auto zat, bekwam slechts lichte ontvellingen aan het gezicht. De vrachtauto werd bestuurd door Van S. wonende te Lisse, in dienst bij den graanhan delaar V. aldaar. Koopt nu bij ons Uw nieuwen Wij toonen U-de nieuwste modellen tegen en bewaren den door U gekochten mantel gratis tot het a.s. najaar. Arita heeft een onderhoud met den Britschen ambassadeur. TOKIO, 4 Juli (Reuter-A.N.P.) De Britsche ambassadeur heeft een be zoek gebracht aan den minister van buitenlandsohe zaken Arita. Bij deze gelegenheid is de agenda der a.s. Britsch-Japansche conferentie besproken. Ontslag aan Italianen in Tunis. ROME. 4 Juli (Stefani). De „Messagero'' verklaart, dat de groote ondernemingen in Tunis sedert het begin van de ..Anti-ïtaliaan- sche campagne „4.500 Italiaansche werkkrach ten zonder betaling van een schadeloosstel ling hebben ontslagen. In dit cijfer zijn niet begrepen de Italiaansche arbeiders van kleine ondernemingen, war hetzelfde is geschied. DAMESCONFECTIE - PELTERIJEN. HAARLEM 19 GR. HOUTSTRAAT (Adv. Ingez. Med.) Allen gered Op den smallen weg tusschen Rijn- saterwoude en Leimuiden is Maandag avond een auto uit Lisse bij het uit wijken voor een tegenligger in de vaart geraakt en vrijwel geheel onder water verdwenen. Toegeschoten voorbijgan gers wisten met groote moeite de inzittenden van de auto, het echtpaar Hoogenboom met hun zes jonge kin deren en den chauffeur, te redden. Een der kinderen werd vrij ernstig gewond, vier andere kregen lichte verwondingen. De rijks- en gemeentepolitie waren spoedig aanwezig en stelden onder leiding van den Officier van Justitie. Mr. Sikkel uit Haarlem, een onderzoek in naar de schuldvraag. Beide auto's die zwaar werden beschadigd, zijn door de politie in beslag genomen en per kraanwagen naar Hoofddorp gesleept. In zeer korten tijd is dit het vierde ernstige ongeval dat op dit gedeelte van den Kruis weg heeft plaatsgehad. Bij informatie vernamen wij hedenmorgen dat de heer de Voogt verder thuis verpleegd wordt. Zijn toestand was hedenmorgen bevre digend. de zes groote Wlaxqenmiddaq, een kesfiiekiiiq) 's GRAVENHAGE, 4 Juli. Naar wij vernemen, heeft dr. Colijn de voorzitters van de zes groote Kamerfracties uit de Tweede Kamer uitgenoodigd voor een bespreking op a.s. Woensdagmiddag. Dr. Coljjn op den Ruigenhoek. 's Gravenhage, 4 Juli. Dr. H. Colijn is he denochtend door H.M. de Koningin op den Rui genhoek ontvangen. PERSONALIA. Bij de te Den Haag gehouden examens slaagde onze plaatsgenoot Joh. v. d. Bos, :eer- üng van de Radio Technische School „Haar lem" voor het Rijkscertificaat als radio-tele grafist. van het bedrijf van Reederij Pronk zal haringschepen en kustbooten beheeren Naar wij vernemen heeft de Visscherij Onderneming „De Vem" N.V. de uit oefening van de drijfnetvisscherlj en de kleine kusttrawlvisscherij beëindigd. De exploitatie van het viertal stoom trawlers en motorloggers, welke bij „De Vem" in beheer waren, geschiedt thans door de N.V. Visscherij onderneming J. C. Pronk l.o., gevestigd Loggerstraat 40. directeur de heer J. C. Pronk, welke on derneming ook de kleine kusttrawlers zal beheeren. Het bedrijf van „De Vem" zelf zal zich dus in het vervolg beperken tot de g«>otc trawlvisscherij. (Te den Haag wordt thans de landenwedstrijd om het Euro- peesch bridgekampioenschap ge houden). Er wordt in den Haag nu gebridged door de grooten. De sterren der kunst die ontgroeide aan spel. Door talrijke bridgevrienden wordt er genoten Van hersenstrijd. even vernuftig als fel. Elf ".anden zijn zich er ten strijde gaan gorden. En 't kan door geen mensch nu al worden voorzegd, Wie straks uit die allen de winnaar zal worden. Al worden er nog zooveel kaarten gelegd. Het is een tournooi van verscheidene dagen, Niet zoo maar een avondje bridgen met thee. Geen hoekje is daar of er vallen steeds slagen, Al vallen die slagen dan dikwijls wel mee. Men legt elkaar lustig daar lagen en listen. Er wordt daar gepiekerd, gepeinsd en gezucht. Men speelt als geleerden, niet opportunisten. Het hersengeknars is er niet van de lucht. Men zit om een titel met kaarten te strijden, 't Gaat om "t Europeesch kampioenschap nog wel, Maar laat ik een mogelijk misverstand mijden: De kaart van Europa staat hier niet op 't spel. P. GASUS. divtm vomt In den Amerikaanschen Staat Missouri treedt de politic Machtig op tegen de speelhuizen. Bij een inval wordt tegelijk al het in beslag genomen materiaal vernietigd. Russische antwoord op de Britsch-Russische voor stellen gisteren overhandigd MOSKOU, 4 Juli. - Wij vernemen dat het Russische antwoord op de nieuwe Brltsch- Fransche voorstellen gistermiddag aan Seeds, Strang en den Franschen ambassadeur Nag- giar gegeven is in een onderhoud van ander half uur, dat zij met Molc.tof op het Kremlin hadden en dat om half zes was geëindigd. De onderhandelaars keerden toen naar de Brit sche ambassade terug zonder eenig commen taar te geven en zonder eenige aanduiding los te laten dat er vorderingen waren ge maakt. Men verwacht dat in de eerstkomende dagen de onderhandelingen zullen worden voortgezet De lange duur van dc conferentie van vanmiddag benevens het uitblijven van het gebruikelijke communiqué, dat bij vorige gelegenheden de voorstellen van Engeland en Frankrijk verwierp, wordt door sommige waar nemers uitgelegd als een bewijs dat de onder handelingen vlot verloopen. Het woord is aan J^ooseueCt Wolfgang Menzel: Een spiegel is beter dan een galerij vol portretten van voorouders. Het aantal werkloozen. Weer met 76 verminderd. Het aantal werkloozen bedraagt thans 4435, dat is weer 76 minder dan de vorige week. De verschillen met vorige jaren (.1938, 1937 enz.) in hetzelfde tijdperk zijn: 564, 747, 1629, 884, 264 en 232. Joodsche vluchtelingen mochten niet ki Haifa aan wal. Schip buiten de haven gesleept. JERUSALEM. 4 Juli. Een schoener met 690 illegale Joodsche emigranten aan boord, van welk schip de Zionistische vlag wapperde, heeft niet den in den laatsten tijd gebruike- lijken weg gevolgd door de passagiers op een afgelegen plaats van de kust clandestien aan wal te zetten, doch voer recht de haven van Haifa binnen Regeeringsbooten hebben het schip buiten de haver, sesleept waar het nu geankerd ligt. Het betrof hier emigranten, die hoofdzake lijk uit Dantzig komen. Zij hadden voor ge zamenlijke rekening een schip gekocht en een kapitein er. de bemanning uit hun midden aangewezen. (United Press). SPEELTUINVEREENIGING „WELTEVREDEN" Op Zaterdag en Zondag 16 en 17 Juli a.s. houdt de Speeltuinvereeniging „Weltevreden" een bazar ten behoeve van het speeltuinwerk Zich toegeëigend geld verbrast. Twee jaar tegen kantoorbediende geëischt. AMSTERDAM, 3 Juli. De Officier van Justitie mr. van Dullemen heeft vanmorgen twee jaar gevangenisstraf geëischt tegen een 27-jarigen kantoorbediende, die voor de vacantiekamer van de Amsterdamsche rechtbank moest terecht staan wegens verduistering van eenige duizenden gul dens. In het tijdvak tusschen 1 April 1938 en 1 April 1939 heeft deze jongeman kans gezien om zich door het vervalschen van loonstaten, het plaat sen van valsche handtekeningen en dergelijke oneerlijke practijken meer een totaal bedrag van bijna 4000 gulden wederrechtelijk toe te eige nen ten nadeele van zijn patroon, een bekend automobielhandelaar hier ter stede. IT ij heeft liet geld verbrast, in cafés en andere amusementsge legenheden, soms met f 100 in een week. Wagen op onbewaakten overweg gegrepen Inzittende zwaar gewond Maandagmiddag om drie uur passeerde de ongeveer 30-jarige heer F. Mijnhardt. hande laar in auto-onderdeelen, wonende te Gro ningen. per auto den onbewaakten overweg bij Heiligerlec. Hij werd aangereden door den sneltrein, welke om 14.38 uur uit Groningen naar Winschoten vertrekt. Met zware verwondingen ls hij opgenomen en per Groene Kruisauto naar het R.K. Zie kenhuis te Winschoten overgebracht. Daar het uitzicht ter plaatse goed is, is het ongeluk hoogstwaarschijnlijk aan eigen on oplettendheid te wijten. De auto werd totaal vernield. President volgt de ontwikkeling der gebeurtenissen nauwlettend HYDEPARK, (New York), 4 Juli (Reuter). Aan de dagbladcorres pondenten is bekend gemaakt, dat Roosevelt zich ernstig bezorgd maakt over de mogelijkheden van een oorlog in Europa Ofschoon geen officieele verklaring is uitgegeven, wordt verno men. dat de president de ontwikkelin gen van nabij volgt en talrijke tele fonische rapporten heeft ontvangen van het staatsdepartement en zijn diplomatieke adviseurs in Europa. Ook is medegedeeld, dat de president van oordeel is. dat de houding van het Huis van afgevaardigden, dat geweigerd heeft, het embargo op wagens op te heffen, de kansen op een oorlog nog heeft doen toenemen. Men verwacht, dat hij in de vandaag te houden persconferentie zijn standpunt ten aanzien van deze kwestie zal uiteenzetten. HF.DEN 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pa» Wordt dc dienst van den Hout en de Plant soenen te Haarlem onder Openbare Wer ken gebracht? i Haarlem's reinigingsbedrjif proper en goed georganiseerd. 7 BINNENLAND. Dr. Colijn zal Woensdagmiddag besprekin gen houden met de voorzitters der zes groote Kamerfracties. 1 Bii een autobotsing in den Haarlemmer- meerpolder is een dame gedood. 1 De Spoorwegen boekten ook in 1938 weer een tekort. 3 BUITENLAND. Het onderzoek naar de ramp van dc Engel sche duikboot ..Thetis" is begonnen. 5 Te Warschau valt eenige politieke ontspanning te constateeren. 5 De datum der Britsch-Japansche onderhan delingen is nog steeds niet vastgesteld. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Weer Churchill? 1 II. D. Vertelling: Vader en Zoon. 4 J. B. Schuil: Twee straatjongens van Parjjs 7 Van onzen Parijschcn correspondent: Frank rijk spant spieren en zenuwen. 7 W. S.: Vijf en twintig jaar geleden. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge- on 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1