"Mm AGENDA. BONTMANTELS DINS DAG 4 JULI 1939 HAARLEM'S DAG BLAD 2 Teraardebestelling B. de Boer. Maandagmiddag werd op de Algerneene Begraafplaats aan de Klever laan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer B. de Boer, oud-hoofd der Schoolvereeniging „Aerdenhout-Bentveld". De belangstelling voor deze plechtigheid was groot, evenals het aan tal bloemstukken; o.a. was ér een van de schoolvereeniging. Een zoon dankte mede namens de familie voor de betoonde belangstelling, niet alleeen ondervonden bij die begrafenis, maar ook tij dens de ziekte van zijn vader, aan wiens na gedachtenis hij eerbiedig hulde bracht. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.31 13/16. Berlijn- 75.55. Parijs 4.99. Brussel 32.03. Zwitserland 42,47. New*-Yórk 1.88 3/8. 12.uur. Londen 8,81 11/16. Berlijn 75.55. Parijs 4.99, Brussel 32.03. Zwitserland 42.48. Kopenhagen 39.35. Stockholm 45.40. Oslo 44.30. New-York 1.88 11/32. Italië: Vrije lire 9.94. Reislire 9.00. Bankpapier 6.40 EXAMENS M.U.L.O. Voor het eindexamen M.U.L.O. te Haarlem zijn geslaagd: Mej. J. A. van Egmond, Haarlem: H. van den Bos, Zandvoort; E. Jacobs, Zandvoort; M. Waning, Haarlem; D. van Alten, Haarlem; D. R. Houtgraaf, Bloemendaal; M. Boer, Rijk (Haarlemmermeer); mej. M. C. E. van Huis, Haarlem; mej. Ch. L. Baggerman, Bloemen daal; mej. J. M. Burrij, Zandvoort; A. C. A. Daan, Zandvoort; mej. A. P. Langhorst, Haar lem; M. W. N. Ottervanger, Haarlem; mej. M. J. Horst, Haarlem; mej. G. J. Hirsch, Haar lem; mej. C. Frank, Haarlem; N. G. de Graaf, IJmuidentOost); M. van Dongen, IJmuiden (Oost); M. Tj. Moeken IJmuiden (Oost). GEM. ZANG VEREEN. „CON AMORE" De Gem. Zangvereeniging „Con Amore", onder leiding van Willem Hespe, gaf een dezer dagen een concert op Brederodeduin, te Sant poort. Welwillende medewerking verleenden: mej. C. Hessels, (alt), mej. H. Hessels (cello), mej. Leoni Smit (sopraan) en mej. A. Monet (begeleiding). Er was voor de patiënten veel te genieten en de verschillende nummers werden met een dankbaar applaus beloond. Het was een zeer geslaagd concert De dienst Hout en Plantsoenen. Ondergebracht bij Openbare Werken? Zooals men weet is het streven van het Haarlemsche gemeentebestuur, indien dit mogelijk is, uit overwegingen van bezuini ging diensten of bedrijven te combineeren. Het moet thans in het voornemen van B. en W. liggen aan dén Raad een voorstel te doen om den dienst van den Hout en Plantsoenen in de toekomst onder te brengen bij Open bare Werken. Vermoedelijk zal dit voorstel gedaan worden bij de behandeling der ge- meentebegrooting voor 1940. Gaan deze plannen door, dan zou het mo gelijk zijn den heer J. L. Bouwer, die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd aan het einde van dit jaar zijn eervol ontslag als directeur van den dienst voor den Hout en Plantsoenen krijgt, voor den eer sten tijd aan te stellen als adviseur. HUMOR, GEEST en CHARME zwaaien er den scepter. Heinz Rühmann als de „Bruidegom in Angst" is de gastheer; ongelooflijk grap pig. Het geheel een zeldzaam festijn in het Rembrandt Theater, a.s. Vrijdag (Adv. ingez. Med.) Heden: DINSDAG 4 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9,15 Gouvernementsgebouw Dreef: Openbare zit ting Provinciale Staten, 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Alaska", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Accord Final". Tooneel: Richards Chinese syncopators". 2.30, 7 en 9.15 UlLuxor Theater: „Ik eisch gerechtigheid", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Luchtduivels der Marine" en „Paniek in Hollywood". 2 en 8.15-uur Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 10 5 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. WOENSDAG 5 JULI Statenzaal, Prinsenhof Gemeenteraadsvergade ring, 2 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 10—5 uur; Dinsdag en Vrijdag van 10—5 en 8—10 uui Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. PROVINCIALE STATEN. HULDE AAN MR. L. M. DE JONG SCHOUWENBURG. Hedenmorgen half elf kwamen de Provinciale Staten voor de eerste gewone zitting van 1939 in openbare vergadering bijeen. Onmiddellijk na de opening werden de ge loofsbrieven van de nieuw inkomende leden onderzocht. Ook die van den heer F. Scherme: uit Schoorl (V. D.), die gekozen is in de plaats van den heer W. de Boer uit Den Helder, die overleden is. De geloofsbrieven werden alle goedgekeurd. De nieuw gekozen leden legden in handen van den Commissaris der Koningin de bij de wet vereischte eeden of beloften af. De President hield daarna een rede, waaraan we het volgende ontleenen: „Met het afleggen van de vereischte eeden, beloften en verklaringen hebt gij, dames en heeren, de functie aanvaard, waartoe het ver trouwen der kiezers U voor het eerst of bij her haling heeft geroepen. Het past mij, U allen geluk te wenschen met de aanvaarding van uw lidmaatschap en de hoop uit te spreken, dat de vierjaarlijksche periode, welke wij heden In gaan, er een moge zijn van vruchtbare samen werking en van goede onderlinge verstand houding. Zes-en-twintig nieuwe leden hebben hun intrede in de Statenvergadering gedaan en de "'"its ingenomen van anderen, die voor het meerendeel gedurende lange jaren hunne beste krachten aan de behartiging van de gewestelijke belangen hebben gewijd. Ik veronderstel, dat de Staten hun werk zaamheden niet zullen willen aanvangen zonder aan die allen den tol hunner hulde te hebben betaald voor wat zij gedurende korteren of langeren tijd tot het welzijn van de provincie hebben bijgedragen. De vergadering zal echter niet van mij verwachten, dat ik in het bijzonder van ieder hunner de verdiensten schets. Maar het zal niemand verbazen, indien ik een uit zondering maak voor Mr. L. M. d e J o n g Schouwenburg, tot dusverre het oudste lid van de Staten in diensttijd, die gedurende 32 jaren een sieraad van de vergadering was, een man van groote kennis en onbetwist gezag, die door alle partijen werd gewaardeerd om de voortreffelijke eigenschappen, welke hij met evenveel eigen overtuiging als eerbied voor ds meening van anderen ten toon spreidde, Aan een figuur als die van den heer De Jong Schou wenburg, die de traditiën zoo hoog hield van goeden toon en hoffelijke vormen, welke de Staten van Noord-Holland steeds plegen te ken merken, mogen wij ons allen spiegelen. Wij wenschen hem toe, dat hij nog langen tijd met voldoening zal mogen terugzien op alles, waar voor de provincie hem zooveel dank verschul digd is." Terwijl de leden zich van hun zitplaats ver hieven herdacht de President den heer W. d e Boer, die onverwacht gestorven is. ,Het is een weemoedige gewaarwording", zei spreker, „dat zoo zelden een Statenzïtting kan worden geopend, zonder dat er aanleiding bestaat een overdeden medelid te herdenken. Uw Voorzitter heeft dit nu reeds 25 malen ge daan en, telkens als hij zich hierop voorbereidt, en meèr en meer naar gelang dat aantal malen toeneemt, maakt zich de gedachte van hem meester aan de vergankelijkheid van alle menschelijke werkzaamheid. Doch deze gedachte prikkelt óók tot verhoogde activiteit, tot het uit- koopen van den tijd, tot het streven naar posi tief resultaat van den arbeid, resultaat, dat alleen kan verkregen worden door de krachtige en eendrachtige samenwerking van allen, aan wie hetzelfde doel voor oogen staat en die daar voor alle krachten willen inspannen. Ik wensch U toe, dat gij er in slagen zult, bij alle verschil van staatkundig inzicht, in goede harmonie en met terzijdestelling van onnoodige verdeeldheid, uw gemeenschappelijken arbeid tot verwezen lijking van haar waarachtige belangen te doen strekken en dat zóó de nieuwe vierjaarlijksche periode voor de provincie rijke vruchten moge afwerpen." (Applaus). De heer D. Kooiman niet meer lid van Ged. Staten. De President wijdde vervolgens woorden van waardeering tot den heer D. Kooiman (V.D.), die voor het lidmaatschap van Ged. Staten heeft be dankt. „Hij heeft steeds een bekwaamheid aan den dag gelegd," zei spreker, „die getuigde van zijn uitgebreide kennis en van zijn onverdroten ijver. Geen enkel détail van de zaken, welke hij te behartigen had, was hem vreemd; geen bepa ling van wet of verordening was er, die hij niet in het hoofd had en niet onmiddellijk tot zijn be schikking, als de loop van de beraadslaging een wettelijke moeilijkheid opleverde of dreigde het wettelijke spoor bijster te worden. En wat boven al den heer Kooiman kenmerkte, was zijn stre ven naar gemeen overleg; het beleid, waarmede hij zeer uiteenloopende meeningen tenslotte wist samen te brengen tot een oplossing, die allen bevredigde; de goedmoedigheid, als ik het zoo mag zeggen, waarmede hij overeenstemmin; wist te verkrijgen omtrent moeilijke, soms nete lige vraagstukken.' Het spreekt wel van zelf, dat de Staten, en in het bijzonder Ged. Staten, het betreuren, dat hij gemeend heeft zich voor een andere gewichtige betrekking in de provincie te moeten beschikbaar stellen. Hier past een woord van warmen dank voor zijn onvermoeide werk zaamheid; ik hoop dat hij als Dijkgraaf van Noord-Hollands Noorderkwartier denzelfden lof moge inoogsten, dien ik hem, wetend namens al len te spreken, breng voor de voortreffelijke wijze, waarop hij als lid van Ged. Staten is werkzaam geweest." (Applaus). De heer Kooiman (V. D.) dankte voor de vriendelijke woorden van den President en de Staten voor hun instemming. „Vijftien jaar lang" zei spreker, „heb ik de eer gehad met den Com missaris te mogen samenwerken en ondervond van hem steeds de grootste voorkomendheid. Ik breng hem hulde voor den grooten tact, waarmee hij steeds de vergaderingen van Ged. en Prov. Staten leidt, alsmede voor de onkreukbare trouw, waarmede hij de belangen van dit gewest be hartigt. Ik hoop dat God hem nog lang mag spa ren tot heil van de provincie." (Applaus)» Benoemingen. Tot leden van den raad van toezicht op de Provinciale Bedrijven werden benoemd de hee ren Mr. A. J. Honig te Haarlem en E. P. Clijnk te Zaandam. De vergadering werd daarna verdaagd tot Woensdagmorgen half elf. NOG EEN GESCHENK VOOR HET FRANS HALSMUSEUM Het genootschap „Kunst Zij Ons Doel" heeft aan de gemeente ten geschenke aangeboden ter plaatsing in het Frans Halsmuseum een schilderij „Winter" van den Haarlemschen kunstschilder Jan Visser. De gelden, waardoor het genootschap in staat was dit stuk aan te koopen, zijn geschonken door vrienden en vereerders van den schilder bij de herdenking van zijn 60sten verjaardag. B. en W. stellen voor. dit geschenk onder dankbetuiging in eigendom voor de gemeente te aanvaarden, Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Iets warmer. Gedeeltelijk bewolkt, droog weer. Meest matige Zuidoostelijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 63 F. Laagste hedennacht 58 F. Hoogste heden 60 F. Het depressiesysteem ten Westen en Zuid westen van Ierland verplaatste zich in Noor delijke richting. Het brach't ln Ierland en Engeland hier en daar eenigen regen. De luchtdruk daalde er evenals in West- en Noord-Frankrijk. Het gebied van hoogen luchtdruk nam sterk in beteekenis toe en breidde zich uit over ons land, Duitschland, Polen, Denemar ken, het Zuidelijk gedeelte van Noorwegen en Zweden en Italië. Het is daar overal fraai, rustig weer. In Noordwest-Duitschland kwam tengevolge van de nachtelijke uitstraling plaatselijk ochtend nevel voor. De temperatuur is in het geheele gebied toegenomen, doch de ochtendtempe- ratuur is in Zuid- en Midden-Frankrijk, Duitschland, Scandinavië en IJsland veelal nog onder normaal. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 5.56 uur; n.m. 18.13 uur. Strand berijdbaar van 11.00—16.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. ARROND. RECHTBANK. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DEN HAARLEMSCHEN INCASSODIENST. Hedenmorgen deed de Arrond. rechtbank alhier uitspraak in de zaak tegen C., ver dacht van verduistering van 1700 der ge meente Haarlem. C. werd veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De eisch van den officier luidde conform de uitspraak. De verdediger mr. Van Dam had een voorwaardelijke straf gevraagd. Naar men zich zal herinneren had C. aan het loket „Klachten en inlichtingen" van den Incassodienst der Gemeente Haarlem gelden in ontvangst genoemen en deze door sou ches achter te houden ten bedrage van 1700 verduisterd. JUBILEUM. De heer W. Heijmel, Godfried van Bouillon straat 43 rood. zal Donderdag 6 Juli a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór 12jA jaar als broodbezorger in dienst trad bij den heer J. G. Koldewijn, Schagchelstraat, alhier. SPEELTUINVEREENIGIN „MEERLEBOSCH". Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan zal de SpeeLbuinvereeniging „Meerlebosch" Zaterdag 22 en Zondag 23 Juli a.s. een Zomer feest geven. Het bestuur houdt receptie op Zaterdag 22 Juli des avonds van 8 tot 10 uur. CRICKET IN ENGELAND. DE GEMIDDELDEN. De Engelsche batting-averages worden nu weer geleid door W. R. Hammond, aanvoerder van Gloucester en van Engeland, die tot dusver in dit seizoen 1207 runs heeft gemaakt in 20 innings, 4 maal not out, gemiddelde 75.43, hoog ste score 302. Tweede is Compton (Middlesex) met 1406 runs in 24 innings, 3 maal not out, ge middelde 66.95, hoogste score 141; derde Hutton (Yorkshire) met 1224 runs in 22 innings, 2 maal not out, gemiddelde 61.70, hoogste score 280 n. o.; vierde Sutcliffe (Yorkshire) met 1133 runs in 21 innings, 2 maal not out, gemiddelde 59.63, hoogste score 234 n. o.; vijfde Gimbletl (Somerset) met 1132 runs in 22 innings, 3 maal not out, gemiddelde 59.57, hoogste score 129; zesde Paynter (Lancashire) met 1335 runs in 26 innings, 3 maal not out, gemiddelde 58.04, hoogste score 222. Behalve deze zes leidende batsmen zijn er nog drie die al boven de duizend runs in dit seizoen zijn, n.l. O' Conner (Essex), Oldfield (Lan cashire) en Fagg (Kent). Voor plaatsing op de lijst van gemiddelden die de Engelsche dagbladen publieeeren wordt een minimum aantal gespeelde innings van 12 en een minimum gemiddelde van 38 runs ver- eischt. De lijst telt nu vijfendertig spelers. Er zijn zeventien deelnemers aan het Counties Cham pionship zoodat gemiddeld twee spelers per club aan deze hooge eischen voldoen. De bowling-averages worden geleid door Copson (Derbyshire) die 84 wickets genomen heeft tegen een gemiddelde van 12.09 runs per wicket; tweede Verity (Yorkshire) met 92 wickets, gem. 12.14, derde Bowes (Yorkshire) met 73 wickets, gem. 14.17; vierde Lewis met 27 wickets, gem. 14.74; vijfde Goddard f (Glou cester) met 97 wickets, gem. 15.26; zesde Wright (Kent) met 65 wickets, gem, 15.26. Voor plaatsing op deze lijst wordt het behalen van minstens 21 wickets met een gemiddelde van hoogstens 23 runs gevergd. Tot dusver hebben 25 bowlers daaraan voldaan. Verreweg de meeste maiden-overs zijn tot dusver gebowld door den spinbowler Verity (Yorkshire en Engeland). Van de 431 overs die hij gebowld heeft is er. op 127 niet gescoord. Goddard heeft Maandag zijn 100ste wicket genomen. WANDELSPORT H.W.S.V. „DE VIERDAAGSCHE". Zaterdag en Zondag organiseerde bovenge noemde vereeniging haar bekenden nacht- marsch „Rond Haarlem" groot 60 K.M. Bijna 200 deelnemers (sters) hebben den tocht goed volbracht. Te 11.30 werd gestart naar Spaarndam, Velsen-Bloemendaal, waar werd gerust in hotel Vreeburg (25 K.M.), Van daar naar Zeeweg-Boulevard Zandvoort, Vo gelenzang, Bennebroek, waarin hotel Berg en Dal, werd gerust (50 K.M.) en vervolgens via Heemstede naar Haarlem. Voor een groepsprljs kwamen in aanmerking W.S.V. ..Adjudant Koch" Amsterdam: W.S.V. „Zandvoort" uit Zandvoort: Voetbal Ver. „D. S. K." uit Haarlem; Roóde Kruis, uit Haarlem. N. H. M. uit Amsterdam, Vierdaagsche uit Haarlem, SCHAKEN Nederland neemt deel aan F.I.D.E.- landentournooi te Buenos-Aires. Naar wij vernemen zal Nederland op het F.I.D.E.-landentournooi te Buenos Aires officieel vertegenwoordigd wor den door een team, dat door den Ko ninklijken Nederlandschen Schaak bond is samengesteld en bestaat uit N. Cortlever (Amsterdam), Th, van Scheltinga (Amsterdam), G. R. D. van Doesburgh (Bussum), A. D. de Groot (Amsterdam) en L. Prins (Amster dam). De ploeg wordt uitgezonden buiten bezwaar van de kas van den bond. Dr. Euwe, Landau en Van den Bosch zijn niet in het team opgenomen omdat ze ver hinderd zijn naar Zuid-Amerika te gaan. Het vertrek is bepaald op 27 Juli te Ant- werpen met het stoomschip „Piriapolis". Men arriveert op 19 Augustus te Buenos Aires. Op 27 September vertrekt de ploeg uit de Argen- tijnsche hoofdstad met de „Copacabana", welk schip op 21 October te Antwerpen aan komt. DAMES-CRICKET. Den tweeden thuiswedstrijd wint Rood en Wit wederom met innings. In het begin zag het er niet naar uit; im mers op een totaal van 4 waren reeds 2 speel sters van Rood en Wit verdwenen. (Roosjen en Goeting beiden 1). Maar met mevr. Van Ophuysen en mej. Roos komt er een wijziging: van 4 voor 2, wordt het 48 voor 3. Dan kan mevr. van Ophuysen vertrekken voor een geduldige 7 Mej. Roos bat rustig verder en krijgt gezelschap van overige Rood en Wit- sters, waardoor op 82 de laatste, mej. An dreas, op de mat komt. Tot de lunch weten deze twee stand te houden. Mej. Roos heeft dan 57. Na de hervatting stelt mej. Andreas haar in staat, haar honderd vol te ma ken: 103 not out; de eerste century in dames-cricket. De innings wordt hierna gesloten: van 82 voor 9 is het dus 161 voor 9 geworden: mej. Andreas blijft met 17 not out. De bowlingcijfers van N.L.C.C. zijn: In-gen- housz van Schaaik 5 voor 60, Johannes 3 voor 45. Daarna krijgt N.L.CjC. gelegenheid haar batting-capaciteiten te toonen. Jammer was het dat N.L.C.C. slechts met 8 speelsters moest batten, waardoor niet een zuiver beeld van den strijd verkregen kon wor den. Deze 8 speelsters maakten samen 35 runs waarvan mej. F. Brouwer topscorer was met 10 runs. De bowlingcijfers van Rood en Wit waren mej. Goeting 4 voor 18 en mej. De Jong 3 voor 13. Mee anderhalf uur speeltijd voor den boeg wordt besloten een aanval op het derde punt te wagen. Een aanval, die met succes bekroond wordt. Wel biedt de all round cricketster mej. Ingenhousz van Schaaik1 hardnekkig tegenstand (19), doch als zij uit is, is het gedaan met N.L.C.C.; dan heeft zij een totaal van 37, waardoor Rood en Wit den strijd ge wonnen heeft met- innings en 89 runs. De bowlingcijfers waren nu mej. Goeting 2 voor 12, G. de Jong 4 voor 23. Mej. D. ROOS. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst 0/ niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Haarlemsclie Vacantie- Kinderfeest. Al de tijd daar is, dat de eene helft van alle Nederlanders de andere helft examens af neemt, is ook de tijd der vacanties nabij. Als we 's avonds gezellig bij elkaar zitten, worden plannen gesmeed en prijzen besproken. Wat zal het dit jaar zijn? Een dagtochtje rond het IJselmeer, of vijf dagen naar Valkenburg? Parijs, Milaan of dezen keer eens naar Noor wegen? Of zetten we de tent ergens op de hei of aan den rand van het bosch en genie ten we daar mèt onze kinderen van zon en frissehe lucht? Het maakt niet zoo heel veel verschil, waar de vacantie wordt doorge bracht. Het voornaamste is; we zijn er eens uit, we zien en beleven eens weer wat anders. Dat is het, wat de commissie voor het Va- cantie-Kinderfeest aan een aantal kinderen van O.L. scholen wil geven. Weet U, dat er kinderen genoeg zijn, die in de heele vacantie van vier of vijf weken geen dag de stad uit komen? En als ze uitgaan, dan sjouwen ze naar het Kolkje of den Zeeweg uit naaf het Bloemendaalsche strand. Maar.... ze zijn belast met de zorg voor wat jongere zusjes en broertjes, want moeder gaat uit werken. Kunt U zich voorstellen, wat het betee- kent voor die kinderen: te hooren, dat ze drie dagen uit zullen kunnen gaan, onder leiding van hun eigen onderwijzeres of on derwijzer? Dat ze een lange reis in den trein zullen maken, zullen slapen in een jeugd herberg en dartelen in een bosch of op de hei? Hebt U nog herinneringen aan Uw eigen schoolreisjes? Wat een zaligheid was dat, een dag met de klas uit! Wijlen de heer A. B. had ze stellig wel, toen hij eens op het Amsterdamsche station getuige was van den terugkeer van zoo'n juichenden stoet kinde ren. Hij vroeg tenminste naar den leider van dat Amsterdamsche feest en deelde dien mee, elk jaar f 1000 te zullen bijdragen. Wat zijn daar ieder jaar een aantal kinde ren gelukkig mee te maken! U moet weten, dat de kinderen zelf sparen, wat ze kunnen. Natuurlijk is het bedrag soms miniem, maai de wil is goed. De commissie vult dat bedrag aan en dan nog alleen voor leerlingen van zesde klassen. En zelfs na die beperkingen zijn niet alle gegadigden te helpenomdat de finan ciën niet toereikend zijn. Heeft U al bijgedragen aan deze kinder vreugde? En als U het nog niet gedaan hebt wilt U het dan alsnog met spoed doen? Klein of groot, iedere gave is welkom. Het adres van den secretaris is: A. L. van Lohuizen, Marnixstraat 23: dat van den penningmees ter: W. P. Nieman, Perseusstraat 37, giro: Bontwerkers Barteljorisstraaf Lid Bond v. Bontbedrijven NIEUWE MODELLEN .Z0MERPRIJZEN. (Adv. Ingez. Med.'; 259000 en ook ondergeteekende zal gaarne giften ontvangen en overdragen. U kunt voor het te storten bedrag ook loten krijgen a f 0.25 per stuk. De trekking staat voor de deur, maar uitverkocht is de vorraad nog niet. Ze zullen gaarne worden thuisbe zorgd. KULING. De pont over liet N. B. Spaarne. Geachte redactie, In verband met de werkzaamheden aan den Oostersingel en de brug over dien singel in den Harmenjansweg, is deze weg afgesloten voor alle rij verkeer terwijl voetgangers en fietsers langs een voetpad hun weg, zij het via een omweg', kunnen vervolgen. Bovendien bestaat er nog een mogelijkheid om b.v. de fabrieken van Droste en de Gem. lichtbedrijven alsmede Thorbeckestraat en omgeving te bereiken, n.l. door middel van bovengenoemde pont op de uren, dat deze vaart .Het gevolg is, dat hiervan een veelvul dig gebruik wordt gemaakt en vooral in de middaguren als het personeel van de drie groote bedrijven aan het einde van den Har menjansweg van en naar het werk gaat. Resultaat: een ophooping' van wachtenden om 12 uur voor de pont, zooveel dat niet eens alles in één vaart kan worden medegenomen, zoo dat velen nog verscheidene kostbare minuten van den hun ter beschikking sbaanden tijd moeten wachten. Tevens is b.v. om 12 uur het gedrang zóó groot dat menschen die de pont willen veriaten, dit slechts met de aller grootste moeite kunnen doen, terwijl de pont wachter, die alleen in zijn stuurhut staat, niets kan regelen omdat hij eerst van die hut uit den sluitboom moet openen. Is de pont eenmaal geladen, dan is vertrek in veel gevallen heel moeilijk, omdat zooveel mogelijk menschen mee willen en nog trach ten zich een plaats te veroveren buiten den slagboom op de uitstekende klep van de pont. Zou aan dezen toestand niet een einde kruinen worden gemaakt door b.v. in de spitsuren een tweeden pontwachter in te deelen, die belast wordt met de regeling' van den mensehenstroom? Hierdoor zou tevens een einde gemaakt worden aan de geliefkoosde sport van jeugdige pontvaarders, die er genoe gen in scheppen van of op de pont te sprin gen als deze nog ruim een meter van den wal verwijderd is. Zou het bovendien voor menschen die regel matig met handkarren en bakfietsen in de buurt van de Thorbeckestraat en omgeving moeten zijn geen voordeel beteekenen als de pont langer bleef varen gedurende den tijd dat de Harmenjansweg opgebroken is, omdat men gedwongen is anders alleen via de Amsterdamsche Poort en Oudeweg die buurt te bereiken. EEN GEREGELDE PONTGEBRUIKER,. Gasmaskers verouderen niet. Rotterdam, Juni 1939. Het stukje onder dezen titel in H. D. van 13 Juni op pag. 2 heeft mij zeer verbaasd. Gelooven wij dit stukje, dan zou een gasmas ker door de koolvulling op alle gassen bere kend zijn. Niets is nu minder waar: O.a. wordt C.O. door de kool niet geadsorbeerd Aan de koolvulling worden dan ook nog eenige andere vullingen toegevoegd om het masker voor verschillende gassen een afdoende be lemmering te doen zijn. Door de groote va riatie in bestaande gassen (en hoeveel zullen er nog samengesteld worden?) is dit nooit af doende. De z.g. „Maskenbrecher" zijn maar al te berucht. Wetenschappelijke voorlichting is in deze materie wel zeer gewenscht. G. (Wij brachten dit stuk onder de aandacht van het bestuur der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming te 's-Gravenhage en ont vingen van den directeur-secretaris het vol gende antwoord. De in het stukje over gasmaskers bedoelde actieve koolvulling heeft betrekking op het adsorbeeren van vrijwel alle practlsch bruik bare strijdgassen van verleden, heden en toekomst. Zoo zal de actieve kool gelukkig de voor de ademhaling onontbeerlijke zuur stof niet tegenhouden. Inderdaad zou. indien men er in zou slagen een geschikte vorm te vinden voor een kool- monoxyde (C.O.) strijdmiddel, het tegenwoor dige masker onvoldoende zijn, doch behalve dat dit zeer onwaarschijnlijk is. zou men daar tegen ook al een remedie ter beschikking heb ben. Een naschrift leent zich niet tot een uitvoe riger uiteenzetting met betrekking tot dit verre van eenvoudige vraagstuk. Doch niette min zouden wij de geachte inzendster willen vragen, slechts één practisch bruikbaar strijd gas te noemen dat ten opzichte van het Ne- derlandsche legergasmasker als Masken brecher zou kunnen optreden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2