BLVwfJ Spoorwegen 1938 een tekort Hoofdpijn Hartjes Verbetering Loopend jaar heert UIT DE PERS. DINSDAG 4 JU Dl 1939 HA'AEIEM'S DAGBLAD 3 Crematie Louis Davids. Enorme belangstelling op Westerveld. Onder enorme belangstelling vond gister middag in het Crematorium op Westerveld de verassching plaats van het stoffelijk over schot van Louis Davids. Langs een aaneenge sloten menschenhaag werd het stoffelijk over schot van dezen grooten kleinkunstenaar, die tijdens zijn langdurige loopbaan in revue en cabaret zoovelen van zijn fijn gevoel en zijn gezonden humor heeft doen genieten, naar het crematorium gedragen. Het heeft onge twijfeld velen getroffen, dat zijn laatste weg ging langs door een heerlijke zomerzon be schenen paden. Op de baar lagen tal van prachtige bloem stukken, waarin het wit der lelies de overhand had. Een haast onafzienbare stoet sloot zich achter het stoffelijk overschot aan. Het was alsof heel de artistenwereld naar Westerveld was gekomen, om den overleden kunstbroeder de laatste eer te bewijzen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op Jan Lemaire Jr., Bart Elfring, Clarette Ham mee, Koos Koen. Clinge Doorenbos, Jef van Dijk, Maloïtz, Max Ehrlïch, Otto Walburg, Stella Fontaine, Piet Leenhouts, Alex Wun- ning. directeur van Carré, Jo Boskamp, John Brookhouse McCarty, Alex de Haas, de impres- sario's Frits Bouwmeester, Saks en Stokvis, Maupie Staal, de decorateur Doesburg, Max Tak. Frankly, Is. Swaaf, Silvain Poons. Han Beuker, Meijer Hamel, Jet en Rien Blazer, D. Reese, directeur van Pschorr, Paul Ostra. Jacques van Tol, Jopie Koopman, Kees van Dam. Willem Faassen, Alex Benno, S. Lelie veld, Fritz Schiller, Jos Bar, Kurt Lilien, Do- ra Gerson, Marga Graf, Wim Kan, Emma Mo rel, mevrouw Kaptein, Mathieu van Eysden, Jopie van Zon, Loet C. Barnstijn, Jan van Dommelen enz. Als een eerewacht hadden zich bij de baar, toen deze op het podium in de aula was neer gezet zeven oude vrienden van den overlede ne opgesteld, nl. de heeren Henri ter Hall, Lelieveld, Louis Contran, Alex Benno, Kees Pruis, P. Kaptein Jr., en Henk Stuurop. De nieuwe aula had zich geheel met belang stellenden gevuld, toen als eerste spreker Mr. Boas, commissaris van de Mij. Zeebad Sche veningen. naar voren trad. Het kleine, on aanzienlijke gebouw in Scheveningen hebt gij verheven tot een tempel van de kunst, aldus Mr. Boas. Door uw toedoen is Scheveningen nog meer bekend geworden dan het reeds was. Spreker bracht den overledene hartelijk dank namens de maatschappij. Allen waren diep getroffen. Wij zullen uw nagedachtenis in eere houden. Persoonlijk, zoo besloot spre ker, heb ik u steeds gewaardeerd als een braaf mensch. Max Ehrlich. zich verontschuldigende, dat hij in het Duilsch moest spreken, voerde het woord namens de buitenlandsche collega's die door Davids naar Nederland waren ge haald. Ik dank u en uw vaderland voor de jegens ons betoonde gastvrijheid Gij waart een directeur, een collega en een broederlijk vriend. Het was mooi te zien, dat uw resul taten u nooit naar het hoofd zijn gestegen, maar alleen het hart hebben getroffen. Het gordijn is nu gesloten in het tweede bedrijf. We hadden u zoo graag ook nog in het derde bedrijf gezien. Midden in een levensstuk is het gordijn gevallen; de hoofdfiguur kan niet meer optreden. Henri ter Hall dacht terug aan 1917, aan de dagen van het Circus Variété, nader hand Schouwburg Spree. We speelden daar kleine revues en toen kwam jij op de ge dachte, een groote revue te maken. Schrijf u den tekst maar, de liedjes zal ik wel maken. Louis Davids was de vertegenwoordiger van den Oud-Hollandschen humor. De Rotter dammer heeft den Amsterdamschen volks humor zoo goed begrepen, dat niemand hem kan opvolgen. Dankbaar zijn we, voor wat je ons hebt gegeven. Louis Contran herinnerde aan den tijd nu 40 jaar geleden, toen het woord „caba ret" nog slechts een uitheemsche benaming was. Jij bent het geweest, die met je groote begaafdheid en je sentiment de kleinkunst in Nederland stabiliteit hebt gegeven. In die dagen vormden wij samen een deel van het gezelschap, waarin bijna de geheele familie Davids was opgenomen. Nu aan de dooden- baar denken we vol weemoed terug aan dien tijd, die de grondslag was van jouw werk. Max Tak voerde het woord namens bestuur en leden van de Club van Honderd. Je blijft in onze gedachten voortleven. Het is voor de familie een troost, dat het Louis is ge geven. dat hij tot de allerlaatste minuut de groote Louis is geweest. Alex Benno bracht den overledene dank voor wat hij voor de film is geweest. De heer Frank sprak namens de vereeni- ging „Na Arbeid Rust", Je was een uitstekend lid en een uitnemend bestuurslid van onze vereeniging. Als je van je arbeid wilde rusten was je steeds bij ons. Nadat een broer van den overledene, de heer Hakkie Davids de aanwezigen voor hunne belangstelling dank had gezegd, werd de baai- neergelaten. Tijdens dit indrukwekkende oogenblik bracht de organist „Aese's Dood" uit de Peer Gynt Suite van Grieg ten ge- hoore. Om de resultaten van den verbouw van brouwgerst te zien. Maandag is een uit vijftien Zwitsers be staand gezelschap in Nederland aangekomen. Dit bezoek geldt niet alleen ontspanning, maar heeft ten doel een nauwkeurige bestu deering van het Nederlandsche streven om te trachten de binnenlandsche gerst geschikt te maken voor brouwdoeleinden. Reeds eenige jaren is het daartoe gevormde nationale co mité voor brouwgerst bezig met studies en adviezen en thans is gebleken, dat de Neder landsche landbouw voor een belangrijk deel kan bijdragen aan het te leveren quantum brouwgerst, dat de Nederlandsche bierbrouwe rijen noodig hebben voor hun productie. Hier voor is echter een groote samenwerking noodig geweest, die thans tot vreugdevolle resultaten heeft geleid. Naar aanleiding hiervan hebben nu de Zwit- sersche deskundigen op dit gebied een studie reis georganiseerd, teneinde dit Nederlandsche streven van nabij, te bezien en ook voor de eigen nationale industrie toe te passen. Reeds zijn de Zwitsers hiermede bezig, maar dit be zoek is een begin van een intensieve actie, teneinde ook voor eigen land brouwgerst te kunnen telen. Een prachtige samenwerking, die allerminst concurrentie genoemd kan wor den, heeft zich te dezer zake ontwikkeld. De goede uitkomsten van deze Nederland sche pogingen zijn in verband met den slech ten toestand in den landbouw bijzonder ver heugend. In vroeger jaren werd de brouw gerst altijd betrokken uit specifieke landen, zooals Bohemen, Polen. Vooral de provincies Zeeland, Brabant, Limburg en Noordholland blijken als brouw- gerstleveranciers goed te voldoen. Ook voor Nederland is het van veel belang de proefnemingen in Zwitserland te volgen, terwijl het ook van belang zal zijn. welke tenslotte de resultaten zullen zijn. wellicht zal een minder gunstigen uitslag voor den Nederlandschen boerenstand nog een moge lijkheid bieden, om brouwgest uit te voeren. Ook daarom is dit Zwitsersche bezoek van eenig belang. De clubreis der K. N. A. C. naar Ned.-Inrlië. De K. N. A. C. meldt ons omtrent de aankomst van de deelnemers aan de K. N. A. C.-reis in Ned.-Indië. Na een voorspoedige bootreis met de Sibajak zijn de deelnemers 26 Juni te Belawan aangeko men, waar ter begroeting van het gezelschap bestuur en sportcommissie van de Deli Auto mobiel Club aanwezig waren. Na een voorspoe dige tocht naar Medan en een bezoek aan de stad. verzamelden tochtgenooten, bestuur van de D. A. C. en autoriteiten, onder wie de sultan van Deli zich op uitnoodiging van de Deli Automobiel Club en den burgemeester van Medan, waarna de leider van de reis, de heer G. J. van Wicke- voort Crommelin namens de K. N. A. C. dank bracht voor de groote medewerking, welke de club bij de organisatie van deze reis heelt onder vonden en uit naam van de deelnemers van zijn erkentelijkheid getuigde voor deze ontvangst. Alle reizigers ontvingen als aandenken een pla quette van de D. A. C. Ondanks een zware regenbui werd des mid dags een rondrit door de stad gemaakt met een bezoek aan vliegterrein en race-baan benevens een kijkje in een rubberaanplant, en een bezoek aan de Chineesche kamp-avondmarkt. De dag werd besloten met een vooravondbezoek bij den resident, wien de heer G. J. van Wickevoort Crommelin een speciaal voor deze reis vervaar digde tegel van de K. N. A. C. aanbood als aan denken aan deze ontvangst. en alle andere pijnen VAN MIJNHARDT (Adv. Ingez. Med.) Zwitsersche bierbrouwers bezoeken ons land. Dr. Colijn confereert met ir. Albarda en mr. Oud. Dr. Colijn heeft Maandag informatorische be sprekingen gevoerd met ir. J W. Albarda, voor zitter der soc.-dem. Tweede Kamerfractie. Voorts heeft dr. Colijn een onderhoud gehad met den heer Schouten den voorzitter der A. R. Tweede Kamerfractie en met mr. P. J. Oud, den bur gemeester van Rotterdam. Laat in den avond heeft dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den arbeid een bezoek aan dr. Colijn ge bracht. Dit laatste onderhoud zou geen politieke strekking hebben gehad. MAATSCUAPMJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. De rekening 1938, die een nadeelig saldo van 1796.61 aangeeft, werd goedgekeurd, even als de begrooting voor 1939, waarop op een te kort van 2741.27 wordt gerekend. Een langdurige discussie over de berekening- van de kosten van een uitvoering ging de goedkeuring van het voorstel om weer 1.10 per lid af te dragen aan de algemeene kas vooraf. Een crediet van 500 werd toegestaan voor de controle op de volks- en andere mu ziekscholen, bij Toonkunst aangesloten, even als een crediet van 750 voor steun aan de verschillende volkszangcursussen en een cre diet van 200 om het instituut voor muziek wetenschap aan de rijksuniversiteit te Utrecht in staat te stellen ook op het gebied van de muziekpaedagogiek zoo goed mogelijk gedo cumenteerd te zijn. Een bedrag van 1000 werd ten behoeve van leerlingen aan de onderwijsinrichtingen der maatschappij toegestaan voor stipendia. Voorts een bedrag van 200 tot bestrijding van de kosten voor de examens voor het zangonderwijs op de bewaar- en lagere scho len, een bedrag van f 1500 voor verschillende orkestsubsidies en een crediet van 500 voor de totstandkoming van een algemeen muziek tijdschrift. Besloten werd voorts f 1500 beschikbaar te stellen om te komen tot de oprichting van een permanente Nederlandsche operastich ting. Predikant-raadslid. Niet alleen ds. mr. L. C. W. Ekering, Ned. Herv. predikant te Amsterdam werd tot lid van den gemeenteraad der stad zijner inwoning ge kozen. Ook ds. F. C. Willekes, predikant der Ned Herv. gemeente te Amerongen, werd naar den gemeenteraad dezer gemeente afgevaardigd en wel als de eerste op de candidatenlijst der Chris- telijk-Historische Unie. Van de 1415 stemmen verkreeg deze lijst er 247 en daardoor twee ze tels. Een motie-Franeker, waarin de Synode ver zocht wordt om een reglementsbepaling te scheppen, waardoor het lidmaatschap van den gemeenteraad evenals dat der Tweede Kamer met het predikambt onvereenigbaar verklaard wordt, is door verschillende classicale vergade ringen Woensdag j.l. aangenomen. Indien al de Synode aan dezen wensch gevolg geeft, kan door den te volgen langen weg der kerkelijke wet geving, ds. Willekes evenals ds. mr. Ekering toch den eersten tijd beide functies combineeren. boekten ook in ten aanzien aan 1937 gQed ;ngezet Verslag der Nederlandsche Spoorwegen Aan het jaarverslag wordt het volgende ontleend: Het eerste verslag van de N.V. Nederland sche Spoorwegen verschijnend in 'tzelfde jaar. waarin het eeuwfeest van de oudste spoorlijn in Nederland zal worden gevierd ziet het licht onder uiterst zorgelijke omstandigheden. De opbrengst van het personenvervoer (in clusief bagage vertoonde een geringe stijging n.l. van 55.162.000 in 1937 tot 55.492.000 in 1938. De opbrengst van het goederenver voer daarentegen gaf een daling te zien van 40.311.000 tot 38.567.000. De totale ont vangsten uit het- vervoer daalden van 100.420.000 op 99.332.000. De overige baten bedroegen/ 1.569.000. De exploitatiekosten daalden van 91.113.000 in 1937 tot f 88.508.000 in '38. Het exploitatiesaldo bedraagt f 12.393.805,745. Van de noodzakelijke afschrijvingen ad 20.488.000 wordt dus door het gunstige saldo der exploitatierekening 60.5 pCt. gedekt. In verband met de reorga nisatie daalde het debetsaldo der interest rekening van 20.900.000 tot 15.24C.000. Het nadeelige saldo der verlies- en winstrekening bedraagt 23.334.653.15. De lengte van het net bedroeg op 31 De cember 1938: enkel spoor 1.628,9 K.M.. dub belspoor 1.636.4 K.M. Totaal 3.315,5 K.M. Aan personeeluitgaven (loon, premie, gra tificatie, bijdrage aan f onsen, dienstkleeding. enz.) werd in het geheel betaald 63.968.000 di. 72.3 pCt. der exploitatiekosten, tegenover 66.155.000 of 72.6 pCt. der exploitatiekosten in 1937. Het aantal personen in vasten dienst be droeg op 31 December 1938: 30.370 tegen 31.054 op ultimo 1937 en verminderde dus met 684 personen. De president, prof. dr. ir. J. Goudriaan, heeft een toelichting op het jaarverslag en de daarin vervatte cijfers gegeven. Bij het op de balans voorkomende „reorga nisatie tekort ad 99.487.324 wees hij er op, dat hierbij de activa zoo reëel mogelijk waren getaxeerd. Hij vestigde er daarbij de aan dacht op. dat de vaste lasten niet alleen betrekking hebben op de vaste schulden, maar tot genoemd bedrag op kapitaal, dat feitelijk niet aanwezig is. De vraag rijst aldus of het organisme gezond is of niet, m.a.w. of de spoorwegen een bedrijf zijn met levenskansen of niet. En dan komt tevens de vraag naar voren in welke verhouding de inkomsten staan tot de afschrijvingen. De resultaten over 1938 worden hiermede getypeerd, dat van de afschrijving in ronde cijfers 60 pCt. is verdiend, hetgeen dus een tekort van 40 pCt. op de afschrijvingen be- teekent. Spreker maakte hier een vergelijking met een andere vervoer maatschappij de K.L.M., die met een omzet van 11.000.000 een tekort had van rond 550.000, waarvan slechts een gering bedrag aan rente benoo- öigd was. In verhouding met de Spoorwegen zou men hier dus bij een schaal van 1 10 ook tot andere uitkomsten komen. Wanneer een vergelijking wordt gemaakt met andere be drijven stuit men bij de Spoorwegen op een aangelegenheid, die op het oogenblik een zware handicap beteekent n.l. de leeftijdsop bouw, de cijfers van den leeftijdsopbouw voor Nederland en voor het personeel van de Ne derlandsche Spoorwegen, vallen zeer ten on gunste voor de Spoorwegen uit. Dat beteekent. dat een abnormaal groot aantal geëmployeer den, op het hoogtepunt van hun rang staan, waardoor de sommen, benoodigd voor de sa larissen, zeer nadeelig worden beïnvloed. De gevolgtrekking kan worden gemaakt, dat bij een normalen leeftijdsopbouw de lasten uit hoofde van salarissen welke thans rond 55 Vz millioen beloopen. wellicht 4V2 millioen minder zouden zijn. Dat verschijnsel wortelt in den opbouw van het bedrijf, n.l. de fusio neering, die zich heeft voltrokken. In den loop der jaren is het personeel reeds geslon ken van circa 50.000 personen tot omstreeks 30.000. De ongunstige constellatie kan overi gens aan niemand worden verweten. Maar wat thans een handicap is, kan in de toekomst een voordeel opleveren. Het tekort voor de afschrijvingen, groot circa 8.000.000 is wel ernstig, maar de aan dacht dient hier vooral te worden gevestigd op den levensopbouw en op de conjunctuur. Hoewel thans voor de afschrijvingen nog circa 8.000.000 te kort kwam. achtte spr. de mogelijkheid .zeer groot om het bedrijf in de toekomst rendabel te maken. Hij was niet pessimistisch en wees dienaangaande naar de slotverklaring in het jaarverslag, dat, wanneer men zich bij het handhaven of verleenen van elke vergunning voor personen- of goederen vervoer rekenschap geeft van den invloed, welke deze heeft op de economie van het ge heele Nederlandsche vervoerapparaat. en wanneer de conjunctuur in Nederland zich in opgaande lijn blijft ontwikkelen, de toe komst van het bedrijf der Nederlandsche Spoorwegen met groot vertrouwen tegemoet wordt gezien. Omtrent de exploitatiekosten worden mede optimistische verwachtingen gekoesterd. Alles wordt gedaan om het goede ren- en het personenvervoer te bevorderen. Een waardevol accres van het vervoer gaat niet gepaard met een overeenkomstige ver meerdering van de kosten, integendeel zijn aan grooter vervoer niet zoo heel veel meer kosten verbonden. DE KABINETSCRISIS. In Het Volk schrijft ir. J. W. Albarda, leider der sociaai-democratische Kamer fractie over de kabinetscrisis, dat het voor dr. Colijn onmogelijk zal blijken een parlemen tair kabinet tot stand te brengen. Men kan thans niet anders aannemen, dan dat de heer Colijn het nieuwe kabinet een be leid wil doen voeren overeenkomstig de hou ding, die hij in het aftredende kabinet tegen over de katholieke ministers heeft aangeno men. Dit wi! zeggen, dat het nieuwe kabinet met diep ingrijpende bezuinigingen het begroo- tingsevenwicht zal trachten te herstellen en dat de bestrijding van de werkloosheid en haar gevolgen een voornaam gebied van die bezuinigingen zal zijn. Voor zulk een politiek, aldus ir. Albarda, is in de Kamer geen meerderheid te vinden. Klaarblijkelijk is de heer Colijn reeds den weg naar een extra-parlementair kabinet of dien naar een zakenkabinet ingeslagen. Het is mogelijk, dat hij in een dier richtingen met de formatie slaagt. Er zijn meestal wel een tien tal personen te vinden, die, staande buiten het verband van of slechts in verwijderde be trekking tot eenige partij, een ministerporte feuille wi.len aanvaarden. Gelukt dit den heer Colijn. dan is daarmede echter de kabinetscrisis slechts schijnbaar en voor het oogenblik opgelost. De formatie van een extra-parlementair kabinet is meestal een waagstuk Een waagstuk kan soms een daad van moed zyn. In de gegeven omstandigheden zou dat waagstuk een daad van roekeloosheid zijn. Ir. Albarda besluit dan: De eisch van het oogenblik is. dat er een kabinet optrede, dat. naast de zorg voor de weermacht en haar paraatheid, de meest ener gieke strijd voor het herstel van de volks welvaart door krachtige terugdringing van de werkloosheid beschouwt als zijn voor naamste taak. Zulk een kabinet zou worden welkom ge- heeten en worden gedragen door de groote massa des volks, wat te midden van de drei gende internationale gevaren van grooter be lang is dan ooit. Zulk een kabinet zou ook kunnen rekenen op een vruchtdragende samenwerking met de volksvertegenwoordiging en er zou geen vrees voor nabijzijnde kabinetscrisissen behoeven te bestaan. Een kabinet-Colijn, dat. zich herstel van het begrootingsevenwicht door vermindering der werkioosheidszorg ten doe. stelt, zai èn het vertrouwen des volks èn de kans op eenige duurzaamheid ontberen. Het optreden van zulk een kabinet betee xen dat we de eene kabinetscrisis achter ons laten om een nieuwe tegemoet te gaan. De c.h. „Nederlander" meent dat men met een beetje goeden wil de standpunten wel zou kunnen overbruggen. Het blad stelt vast: „dat geen van de beide groepen, waarin het Kabinet is uiteengevallen, een roekelooze fmancieeie politiek wil, en vast staat even eens, dat beide groepen beperking van het tekort willen, doch voor het volgend jaar een algeheel evenwicht tusschen uitgaven en ont vangsten nog niet mogelijk achten. Als de zaak zoo staat, zoo zou men zeggen, dan lig gen de beide standpunten niet zoover uiteen, dat met een beetje goeden wil niet overeen stemming zou hebben kunnen worden be reikt." De a.r. „Rotterdammer" spreekt de hoop uit, dat. „een nieuwe, tot regeeren bekwame com binatie er spoedig zal zijn en dat de vorming er van niet zal worden bemoeilijkt door hem die spreken van voet bij stuk houden ten aan zien van hun sociale eïschen. Dat ware een verabsoluteeren van partijpolitieke desiderata, waardoor onmogelijk het belang des lands kan worden gediend, maar dat wel den in druk zou kunnen maken van: goede vrienden, mits onze haan koning kraait, want ge kunt ons toch niet missen. We gaan op deze dingen thans niet dieper in. Het ware misschien niet nuttig. Maar wel weten we. dat we in ons land zoo langzamer hand konu n te verkeeren in een voor het par lementaire steisel en de gezonde democratie niet geheel ongevaarlijke situatie. De ervarin gen :n Frankrijk en België en in de thans totalitaire staten mogen als waarschuwende voorbeelden allen voor oogen staan, die door hun openlijk gesproken woord groote en ge vaarlijke verantwoordelijkheid op zich ne men. Men mag niet zeggen: wat anderen over kwam. kan ons nooit gebeuren". „De Maasbode" (R.K.) heeft een artikel ge schreven over „de grillige politiek" van dr. Colijn. Over het te verwachten tekort op de ko mende begrooting schrijft het blad. dat de heer Colijn dit tekort vooral zocht te dekken door bezuiniging op de uitgaven voor Sociale Zaken. „Noch op Defensie noch op Onderwijs is bezuinigd". Daar zou „integendeel stijging zijn". Alleen minister Romme kwam, mede door de daling der werkloosheid, met een be grooting-1940, waarvan het eindcijfer be> neden 1939 ligt. Doch er werd „nóg grootere vermindering verwacht. Uit het communiqué kan men opmaken, dat zelfs dit laatste is ge schied en nog grootere verlaging verkregen weird". Toen is een nieuwe tegenstelling ontstaan, door den eisch, de werkloosheidspolitiek zelve te wijzigen: er moest „aan de werkverschaf fing en aan de jeugdwerkloosheidsbestrijding geraakt worden". En dan vervolgt „De Maas bode": „Hier staan wij dus voor het merkwaardige feit, waarop wij reeds wezen, dat de heer Colijn binnen enkele weken volslagen van gedachte is veranderd volgens het commu niqué zelf. Dit toch gewaagt nu, 30 Juni, van den eisch van verandering inzake de werk loosheidspolitiek. terwijl twee wetsontwerpen dat inzake de werkverruiming, ingediend 6 April j.l. en dat inzake de bestrijding der jeugdwerkloosheid, ingediend 10 Mei j.l.. met precies de tegenovergestelde strekking, enkele weken geleden den ministerraad passeerden". Deze „fundamenteele" verandering van standpunt „ligt bij den heer Colijn". „Terecht" heeft de Koningin dan ook den heer Colijn verzocht „nieuwe heeren te zoeken, bereid hem in die snelle evolutie te volgen en mede de verantwoordelijkheid te dragen van het nieuw-ingenomen standpunt, dat de katho lieke ministers met recht en reden heb ben afgewezen". Deze „grillige politiek" is „voor Nederland ongewoon. Ons volk wenscht geen politiek met nukken", doch een „gematigde, maar vastberaden politiekals spreekt uit de onlangs gehouden rede van den Indischen landvoogd". Op de vraag, om hoe groot een tekort het dan eigenlijk gaat, antwoord „De Maasbode", „na nauwkeurige raming", dat dit tekort, waarover men disputeert, ten allerhoogste tien millioen gulden bedraagt. En het artikel ein digt ha deze mededeeling als volgt: „Dat men daarover in deze tijd een kabi- Op elke verpakking vindt U rleze garantie. VERWIKT Deze met JeiéuKtiigt zorg samengestelde American Ciga rette heeft de biizwiitrecgtnsibap iedere keclprikkeling te ver mijden; zij verkwikt door luar zachten aangenamen smaak OORDEEL ZÉLF/ 20 stuks 25 cL TOASTED AMERICAN CIGARETTES (Adv. Ingez. Med.) netscrisis durft uitlokken is ons geheel on verklaarbaar. Het past in een spasmodische politiek, maar niet in de sfeer van rustig beleid. Dat de heer Colijn. wiens zienswijze wij eer biedigen, maar wiens beleid wij niet kunnen bewonderen, heeft gemeend op dezen grond de samenwerking te mogen verbreken, is zijn zaak. Zijn taak zal zijn. nieuwe ministers te vin den voor zijn politiek. Dat katholieke staatslieden er zich aan wagen zouden, in deze vreemdsoortige politieke muziek ook zelfs maar de tweede viool mee te spelen, achten wij zelfs geheel afgezien van de loyaliteit tegenover hun partijgenooten, die dit avontuur meemaakten absoluut uit gesloten. Tentoonstelling Rotterdam— Batavia geopend. Door minister Welter. In de met talrijke aanwezigen gevulde sta tige burgerzaal van het Rotterdamsche raad huis heeft Maandag door den minister van koloniën, den heer Ch. J. I. M- Weiter. de ope ning plaats gehad van de tentoonstelling Rot terdam—Batavia. Voordat de plechtigheid een aanvang nam. werden op het orgel enkele Rotterdamsche liedjes ten gehoore gebracht. Behalve de minister en burgemeester Oud bevonden zich onder de aanwezigen de wet houders J. B J. Ratté, J. Brautigam, R. J. Dijk en A B. de Zeeuw. ir. E. A. Voorneman. burgemeester van Batavia, die met verlof in ons land vertoeft, vele leden van gemeente raad. hoofden van gemeentediensten, kolonel H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe, commandant van het korps mariniers en luitenant-kolonel F. Lugt. commandant van de afdeeling Rot terdam der mariniers, mr. Thomas, president van de Rotterdamsche rechtbank cn vele ver tegenwoordigers van het Nederlandsche za kenleven en* deputaties van studentenvereeni- gingen. De burgemeester van Rotterdam, mr P. J. Oud. leidde de sprekers met een kort woord in. Tenslotte opende de minister van koloniën, de heer Ch. J. I. M. Weiter. de tentoonstelling. Het gezelschap begaf zich hierna naar de tentoonstelling, die is ingericht in een oud schoolgebouw aan den Schiedamschesingel 55. Met veel belangstelling verwijlden de minis ter. de burgemeester en hun echtgcnooten, benevens de overige genoodigden eenigen tijd in de smaakvol en overzichtelijk ingerichte tentoonstellingsruimte. Aan het plan tot het houden dezer tentoon stelling hebben hun steun verleend dc de partementen van Sociale Zaken. Koloniën en Economische Zaken en de gemeente Rotter dam. Vele instellingen en maatschappijen, als het Koloniaal Instituut, het Centraal bureau voor de statistiek, de Handelshoogeschool, de K.L.M. en de K.N.IL.M. hebben gegevens, kaarten, documenten, maquettes e.d. beschik baar gesteld. Voor de inrichting is in totaal 1067 man weken gewerkt door enkele jonge intellectueelen voor het bijeenbrengen der gegevens, een aantal kantoorbedienden voor het administratieve werk en voor de inzame lingsactie, verder timmerlieden, schilders, metselaars, electriciens, decorateurs, kunst schilders, beeldhouwers enz. Men hoopt hier door deze werkloozen te scholen in tentoon- stellingswerk, hetgeen van pas kan komen bij de ter gelegenheid van de opening van de Maastunnel te Rotterdam te houden groote tentoonstelling. De tentoonstelling zal minstens een half jaar opengehouden worden, van het bezoek door de schooljeugd heeft men hooge verwachtingen. K. L. M.-vlieger verongelukt door val van een trap. De K. L. M.-vlieger J. Rose, die voor hij dienst deed op de Europeesche luchtlijnen ge durende negen jaar als verkeersvlieger op Ame- rikaansche lijnen werkzaam was, is in hotel Sa voy te Scheveningen van de trap gevallen, waar door hij een ernstige hersenschudding opliep. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waax hij korten tijd later overleed. BEDRIJFSCOMMISSIE VOOR DE KLEIN- IVÏETAALÏNDUSTRIE GEÏNSTALLEERD In tegenwoordigheid van het bureau van de werkcommissie tot bestrijding der werk loosheid is Maandag op het departement van Sociale Zaken overgegaan tot instelling van een bedrijfscommissie voor de klein-metaal- industrie.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5