CONDOR Steradent Uit Haarlem's Gemeenteraad. HUISHOUDZEEP DONDER'DX'G '6 JUEï Ï939 H A A" R E E M'S D A" G BEAD De speelautomaten blijven uit de café9» Woorden van hulde en dank aan de schenkers van schilde rijen. De heer isser kondigde een voorstel aan om tot stichting van een museum voor moderne kunst te besluiten. Weer een debat over de werk verschaffing. - f 5.000.000.- is beschikbaar gesteld voor het groote rioleeringsplan. Woensdagmiddag vergaderde de Raad van Haarlem. Voorzitter: de burgemeester Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Noordhoff, Klein Schiphorst, Van Dam en Van Engelen. Goedgekeurd worden de volgende voorstellen: Voorstel van B. en W. tot terugneming uit het woningbedrijf van eenige perceelen aan de Dubbele Buurt. Zij worden afgebroken ter verbreeding van den weg en aanleg van plantsoen. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de balans 1938 der Coöp. Woningvereeniging voor gemeentepersoneel en de woningbouw- vereeniging „Tuinwijk-Noord. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de 4e suppletoire begrooting dienst 1938. Voorstel van B. en W. tot uitkeering van vergoedingen aan bijzondere scholen inge volge art. 104 der L.O.-wet. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Dolfijnstraat aan H. Bijl. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het uitbreidingsplan voor den Waarder- en Veer- polder. Voorstel van B. en W. tot verhuring van verschillende perceelen weiland. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het uitbreidingsplan öm te komen tot ver breeding van den daarop ontworpen verkeers weg Amsterdamsche VaartBuitenrustbrug. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Automaten in cafe's. De heer Van der Storm (Vrije Kiezers) vond het jammer en verkeerd, dat de burge meester alle verzoeken om vergunning te ge ven voor speel-automaten in cafés heeft af gewezen. Daarom stelde hij voor de Politie verordening alsnog zoo te wijzigen, dat ver gunning gegeven kan worden aan alle zaken die waarborg kunnen geven dat door de auto maten geen excessen in de hand gewerkt wor den. Doordat nu alle automaten uit de cafés verdwenen zijn wordt veel schade geleden. De heer Drils ma (S.D.A.P.) achtte dit voorstel niet goed. Horecaf heeft hetzelfde ge vraagd als de heer Van der Storm nu bepleit, maar het verzoek is niet in te willigen. Men kan de cafés niet gaan splitsen in goede en slechte. Als er een verbod is, dan moet dat voor alle zaken gelden. De heer Van der Storm moet niet terugkomen op een eenmaal gevallen raadsbesluit. De heer Van Kessel (R.K.) vond het jammer dat door het raadsbesluit alle café houders getroffen worden. Laten B. en W. de quaestie nog eens onder oogen zien of het mogelijk is ontheffing te verleenen van het verbod voor bona fide zaken. De Voorzitter sloot zich wat den prïn- cipieelen kant aangaat aan bij het betoog van den heer Drilsma. Er is geen uitzondering te maken voor cafés die ter goeder naam en faam bekend staan. Het was de bedoeling al leen ontheffing van het automatenverbod te verleenen voor bazars enz. Spreker kan geen gevolg geven aan het verzoek van den heer Van Kessel. Het is niet mogelijk in deze aan gelegenheden een splitsing te maken tussehen de schapen en de bokken. Van verschillende slachtoffers van zulke speelautomaten heeft spreker een dankbetui ging ontvangen, dat de verleiding is wegge nomen. De heer Van der Storm was overtuigd dat daartegenover staat, dat zeer velen be treuren dat de automaten verdwenen zijn. De heer Castricum (R.K.) verdedigde nog eens het genomen raadsbesluit. De heer Van Kessel vond het verkeerd van den burgemeester, dat hij zegt. dat aan geen enkelen caféhouder ontheffing verleend zal worden. Er zijn heusch wel gelegenheden waar zoo'n speelautomaat geen excessen ten gevolge heeft. De Voorzitter: Ik meen dat ik geen dispensatie kan geven aan cafés. Het voorstel v. d. Storm werd verworpen met 31 tegen 3 stemmen. Aangehouden voorstellen. De voorstellen inzake de school voor imbe cielen, de radio-distributie en de vaststelling van achter-rooilijnen voor het blok Brouwers vaart- Leidsche Vaart, Oranjestraat en de spoorbaan werden aangehouden tot de vol gende vergadering. Schilderijen van het Frans Halsmuseum. B. en W. stelden voor onder dankbetuiging aan de Vereeniging tot uitbreiding der ver zameling van kunst en oudheden in het ge meentemuseum drie schilderijen te aanvaar den ter plaatsing in het Frans Halsmuseum, alsook een schilderij van den Haarlemschen schilder Jan Visser, aangeboden door Kunst Zij Ons Doel. Het voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen aangenomen. De heer Visser iC.H.) vond.het jammer dat de gemeente geen behoorlijk museum voor hedendaagsche kunst heeft. Dat is een leemte die in de toekomst moet worden aangevuld. De gemeente is tot heden tekort geschoten in haar plicht jegens de moderne kunstenaars. Spreker is voornemens bij de begrooting voor 1940 een voorstel in te dienen om te komen tot oprichting van een museum voor moderne kunst te Haarlem. De heer Boes (V.D.), wethouder, bracht hulde en dank aan de commissie voor haar daad van goeden burgerzin (applaus). De voorzitter sprak woorden van dank jegens de vereeniging „Kunst zij ons doel" (Applaus). Huishoud- en Industrieschool. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. zich uit te spreken voor de wenscheliikheid voortaan ook plantkunde te onderwijzen op de huishoud- en industriescholen te Plaarlem merkte mevrouw Me ij b o o m B roer s m a (S.D.A.P.) op, dat zij, hoewel zij over de ver andering evenmin enthousiast is als het col lege van B. en W„ geen bezwaar heeft, maar het zou beter zijn als de regeering maatrege len nam het onderwijs op de Ambachtsscholen te verbeteren. De heer Westerveld (S.D.A.P.) vond het verkeerd dat de raad dewenschelijkheid dat les in de plantkunde wordt gegeven uit spreekt. terwijl de meerderheid van den raad daarvoor weinig voelt. En dat alleen omdat de Minister van onderwijs gaarne heeft, dat de raad dit besluit neemt, daar hij zelf een voorstander van het bewuste onderwijs is, maar het niet kan invoeren als de raad niet de wenschelijkheid uitspreekt. De heer Weustink (R.K.) was tegen het voorstel van B en W. omdat het geld dat nu uitgegeven zou worden beter besteed kan wor den. Mevrouw S c h e 11 e m a—C onradi (Lib.) vond het beter zich royaal uit te spreker tegen het onderwijs in de plantkunde op de huishoudscholen. Alle leerlingen die op de Huishoudscholen komen hebben al plantkunde op de muloscholen gehad. De heer Boes (V.D.), wethouder, zei, dat het gemeentebestuur het bedoelde onderwijs in de plantkunde op de huishoudscholen niet noodig acht, maar als de raad niet aan den wensch van den minister voldoet, is er kans dat de minister het onderwijs voorschrijft. De voorzitter; Het resultaat is hetzelfde of de raad het voorstel aanneemt of verwerpt, de minister beslist toch. Het voorstel van B. en W. werd daarop ver worpen met 24 tegen 10 stemmen. Verplaatsing van een poldergemaal. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond aan de Zomervaart en beschikbaar stelling van gelden in verband met de ver plaatsing van het gemaal aan den Romolen- polder. De heer Castricum (R.K.vond het ver keerd. dat nu weer f 10 000 in werkverschaf fing zal worden verwerkt. Als de raad een maal besloten heeft een werk in werkverschaf fing te brengen, dan heeft de raad niet veel te zeggen, want dan stelt de regeering of de Heidemaatschappij de voorwaarden vast. Er is nu een ministercrisis ontstaan die ver oorzaakt is door verschil van meening over het werkloosheidsvraagstuk. De kans bestaat, dat in de naaste toekomst de voorwaarden voor de werkverschaffing zullen worden ver slechterd. De heer Peper (communist): Onze be zwaren tegen de werkverschaffing zijn be kend. De heer M e ij e r s ik vind ook beter normaal werk dan werkverschaffing, maar als er te Haarlem geen objecten voor werkver schaffing worden gevonden, dan worden onze werkloozen op aandrang der regeering naar werkverschaffingen elders gezonden. De heer VanderVeldt (R.K.) was het met den heer Castricum eens. De heer Noordewier (communist) ge loofde dat er geen grond is voor de vrees die de heer Meijers koestert. De heer Visser (C.H.) verdedigde het be ginsel der werkverschaffing. Het gaat er om menschen aan het werk te zetten die anders niet meer aan het werk komen. Geroep: en om het loon te drukken. De heer Visser: de menschen die in de werkverschaffing arbeiden krijgen meer dan de werkloozensteun. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P,)wethou der, zei dat het hier niet de plaats is te spre ken over de kabinetscrisis. Alleen is te consta- teeren dat de quaesties van de werkloosheids- zorg algemeen de aandacht vragen. Spreker verdedigde het voorstel van B. en W. De bouw van het nieuwe gemaal wordt, met medewerking van de gemeente, door het pol derbestuur op normale wijze uitgevoerd. Het graven van een watering willen B. en W. in de werkverschaffing brengen opdat het daar door mogelijk zal zijn weer eens werkloozen aan het werk te zetten die anders geen kans krijgen. Het dogma, dat alle werkverschaf fing uit den booze is, kan spreker niet onder schrijven. moet hij integendeel bestrijden. Er zijn te Haarlem niet zooveel grondwerkers werkloos, dat het mogelijk zou zijn dit werk alleen uit te voeren met vak-bekwame grond werkers. De heer Noordewier (communist): Er zijn veel werkloozen die in de werkverschaf fing het vak van grondwerker hebben ge leerd. Het object kan dus gerust als een nor maal object op de markt worden gebracht. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen met 30 tegen 4 stemmen. Reiniging vuilnisemmers. B. en W. stelden voor de Politieverordening aan te vullen met de bepaling dat particuliere schoonmaakdiensten die de reiniging van vuil nisemmers willen uitvoeren toestemming daarvoor noodig hebben van het gemeentebe stuur. De heer Peper (communist) zei, dat als de gemeente dit stelsel gaat invoeren, het noodig is, dat de gemeente ook het oog houdt op de arbeidsvoorwaarden van het betrokken personeel. De groote winsten worden opge streken door den ondernemer die slechts lage loonen betaalt aan de jeugdige werkloozen. Spreker stelde een motie voor om den raad te laten uitspreken dat alle menschen die aan de schoonmaakdiensten werken een be hoorlijk loon moeten ontvangen. De heer van L i e m t (r.k.)wethouder zei dat het anders is als de heer Peper heeft voorgesteld. Er kwamen klachten over het optreden van de schoonmakers, zoodal zelfs de politie er aan te pas moest komen. Het is dus noodig, dat deze particuliere reinigings diensten in goede banen worden ge leid. De raad moet het voorstel-Peper niet aanvaarden, want daardoc-r wordt de nu ver kregen goede regeling in gevaar gebracht, Er moeten niet meer menschen in dat be drijf werken dan er van bestaan kunnen, anders moet Maatschappelijk Hulpbetoon bijsteun geven en dat is ongewenscht. Na tuurlijk zal de directeur van de Reiniging wel het oog houden op de arbeidsvoorwaar den. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met algemeene stemmen. De voorzitter zegde den raad toe, dat B en W. het voorstel zoo billijk mogelijk zullen laten uitvoeren. Over het voorstel om aan B. en W. prae- advies te vragen over het voorstel-Peper, staakten de stemmen. Het rioleeringsplan. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van het voorschot van het Werkfonds van f 5.000.000 voor den aanleg van het centraal rioleeringsstelsel en bouw van een zuiverings installatie. De regeering is op haar eisch van 2pet. rente blijven staan. De heer Castricum 'r.k.) had bezwaar tegen het voorstel, omdat hierbij ook werk verschaffingsobjecten zijn. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. W erkverschaf f ingsob ject. B. en W. stelden den raad voor af te wijzen een verzoek van te werkgestelden bij de werkverschaffing aan de Oostsingelgracht om verbetering van de voorwaarden omdat de voorwaarden van het rijk zich daartegen ver zetten. De heer Noordewier (Communist) betoog de dat er gegronde klachten zijn. B. en W. had den aan de regeering kunnen vragen de voor waarden te verbeteren, maar dat college heeft dit nagelaten, blijkbaar- uit de overweging, dat de voorwaarden voldoende waren. Er waren werkloozen aangesteld die van grondwerk geen besef hadden, bijvoorbeeld kellners en kappers, Geen wonder dat ploegen waarin deze menschen opgenomen waren niet voldoende werk konden presteeren en dus ook niet aan het vastgestelde loon konden komen. Eerst nadat de arbeiders hun klachten aan den Raad gezonden hadden n.V.ZEEPFABR.V/HL DE HAAS &VAN BRERÖ^>£pElDOORN (Adv. Ingez. Med.) HET VEKGAAN VAN DE PHéNIX. De bemanning van de „Espoir", het zuster schip van de gezonken Fransche duikboot „Phénix", defileert te Saigon voorbij het stoffelijk overschot der omgekomen manschappen. REINIGT UW DAGELIJKS IN (Adv. Ingez. Med.) zijn de voorwaarden en de loorien wat verbe terd. Het moet voor de arbeiders mogelijk zijn bij flink werken het loon te verdienen dat door de regeering is toegezegd. De heer Castricum (R.K.) constateerde, dat de raad van Haarlem helaas bevrediging vindt in den toestand die bij de werkverschaf fingen heerscht. De meerderheid luistert niet naar klachten van de werkloozen die in de werk verschaffing te werk gesteld zijn, ook al zijn die gegrond. De heer van der Winden (S. D. A. P.), protesteerde tegen dit verwijt. De voorzitter: het woord is aan den heer Visser De heer Visser (C. H.): Ik heb het woord niet gevraagd (gelach). Geroep: het is gewoonte dat de heer Visser over dit onderwerp altijd spreekt. De heer Mars (S.D.A.P.) bestreed enkele be weringen van den heer Noordewier. De heer van Liemt (R.K.) wethouder, be toogde, dat het college van B. en W. doet wat ge daan kan worden om het lot van de werkloozen zooveel mogelijk te verbeteren. Bij werkver schaffingen zijn wel eens tijdelijke inzinkingen wat de arbeidsprestaties betreft en dat heeft dan zijn uitwerking op de verdiende loonen. Het eigenaardige is evenwel, dat de werkloozen die tijdelijke inzinkingen steeds gauw te boven komen. Het zou B. en W. wenschelijk voorkomen dat de loonen bij de werkverschaffing iets verhoogd werden, maar de regeering verzet zich daarte gen. Het gemeentebestuur van Haarlem kan niets veranderen aan de voorwaarden die de regeering voor alle gemeenten heeft vastge steld. Alleen de landelijke contactcommissie uit de vakcentrales kan met kans op succes bij de regeering aandringen op wijzigingen van die voorwaarden. Uit de rede van den heer Noor dewier is bij vernieuwing gebleken, dat de com munisten optreden met vooropgezette kwade trouw tegenover het college van B. en W. Als het gemeentebestuur van Haarlem iets kan bereiken voor de werkloozen, wordt dat zeker niet nagelaten. Ten bewijze daarvan kan spreker mededeelen, dat er veel kans is, dat de regeering alsnog zal goed vinden, dat de Haar- lemsche werkloozen per autobus naar de werk verschaffing te Castricum worden gebracht. De heer Reinalda (S.D.A.P.), wethouder zei ook dat B. en W. steeds streven naar het er krijgen van de gunstigste voorwaarden voor de werkloozen. Het uurloon voor Haarlem is voor de werkverschaffing vastgesteld op 42 cent. Als er in één ploeg te veel ongeschoolden werken, tracht Openbare Werken de samenstelling dei- ploegen wat te wijzigen. Er was geen reden voor de arbeiders die aan de Oostersingelgracht werk ten op zich met klachten tot den raad te wenden. De heer Noor de wier handhaafde zijn be wering, dat de arbeiders wel reden tot klach ten hadden. Spreker ontkende dat er bij de communisten kwade trouw bestaat. De heer Reinalda: de werkloozen hebben hun adres aan den raad gezonden toen er al een verbetering in de loonen was gekomen. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen. Aanplakborden. Voorstel van B. en W. tot het sluiten van een overeenkomst inzake het recht van ver pachten van aanplakken op zuilen, borden, enz. De heer van der Storm (Vrije Kiezers) vroeg of het niet beter is een nieuwe openbare verpachting te houden. De heer Reinalda (S.D.A.P.), wethouder zei dat er voor zulke verpachtingen weinig ge gadigden zijn. B. en W. zijn gelukkig, dat zij een goede gegadigde hebben. Het voorstel van B. en W. werd zonder stem ming aangenomen. Pacht Gem. Concertgebouw. Voorstel van B. en W. inzake de pachtover eenkomst voor het Gemeentelijk Concertge bouw; de pachtsom zal f 18.000 per jaar be dragen, plus f 3000 voor de buffetten, terwijl de overeenkomst geldt tot 31 Aug. 1942. Na een korte discussie over het contract werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Benoemingen. Benoemd werden: Tot lid van het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs de heer H. J. L. Klein Schiphorst. Tot tijdelijk leeraar aan de 2e H. B. S. b. Dr. B. B. S. T. Boonstra. Tot tijdelijk leeraar aan de H. B. S. a. de heer W. G. Hartstra te Rotterdam. De Sportweek-Haarlem. Onze stad in feesttooi. Bij het begin van de tweede Sportweek-Haar lem is aan de besturen der Wijk- en straatver- eenigingen te Haarlem verzocht, aan de leden te vragen gedurende de Sportweek te willen vlaggen, opdat de stad een feestelijk beeld moge vertoonen. Haarlem is van ouds een echte sportstad ge weest, een stad waar het eerst in Nederland me nige thans populaire sport voor het eerst werd beoefend. BIJZONDERE LATHYRUS Den 26en Juni werd op de keuring van de Alg Ver. v. Bloembollencultuur een Gouden Me daille toegekend aan een inzending Lathyrus van de N. V. T. I. „Enchantress" v.h. H. Carlée te Haarlem. Op de speciale Lathyrustentoonstelling te Baarn ontving een inzending Lathyrus Can de zelfde firma de hoogste onderscheiding n.l. de Medaille van H.K.H. Prinses Juliana en de Gou den Medaille. Een inzending Lathyrus op de Watertentoon stelling te Luik (afdeeling tijdelijke tentoon stellingen) verwierf eveneens de hoogste onder- cheiding t.w. „Grand Prix" met felicitaties van de jury. ALLE-DAG-KERK. Naar ons wordt medegedeeld, zal de dienst der Alle-Dag-Kerk op Vrijdagavoid 7 Juli een bijzondere zijn. Dien avond zal nl. de dienst verder worden opgeluisterd door solozang, ditmaal van mej. Cor Igesz. Zij zal zingen: Lied und Pracht (van J. S. Bach) en Heer Jezus heeft een hof ken (een oud Ned. lied). De Alle-Dag-Kerk wordt gehouden in de Groote Kerk, ingang Klokhuisplein, iederen avond (behalve Zaterdag en Zondag) van 7 tot 7.30 uur. Toegang en zitplaatsen zijn vrij, ook dezen avond! Een museum voor moderne kunst te Haarlem? Raadslid Joh. Visser zal een voorstel doen. Haarlem heeft voor de oude kunst in het Frans Halsmuseum uitstekend gezorgd. De moderne kunst is in dit museum op den zolder evenwel zeer bekrompen gehuisvest. Het Haarlemsche gemeenteraadslid Joh. Visser heeft het voornemen bij de behandeling van de begrooting voor 1940 een voorstel aan den Raad te doen om te komen tot het stichten van een museum voor moderne kunst. Eeuwfeestviering Spoorweg Haarlem—Amsterdam. En van de Camera Obscura. Hoewel het nog ruim twee maanden is vóór de herdenkingsfeesten van het 100-jarig bestaan, vordert de voorbereiding van het daaraan ver bonden werk reeds flink. De te Haarlem te organiseeren feesten op 15 en 16 Sept. a.s. beloven een nationale gebeurte nis te worden. De plannen van de Commissie hebben niet alleen de vollle sympathie verwor ven van het Gemeentebestuur van Amsterdam, doch ook die van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen. Prof. dr. ir. Goudriaan, president-directeur der N. S. heeft den wensch te kennen gegeven, de hoofdgroep uit den optocht, die op den mor gen van den 16en September naar Amsterdam zal gaan om daar de spoorwegtentoonstelling te bezoeken (alwaar het gezelschap officieel door het Gemeentebestuur van Amsterdam zal wor den ontvangen) bij aankomst aan het station der N. S. te Haarlem te begroeten. Nu Amsterdam de spoorwegtentoonstelling heeft in September a.s., komt de Haarlemsche eeuwfeest-viering als een uitnemende aanvul ling, daar deze laatste door de gelijktijdige her denking van de „Camera Obscura" op uitste kende wijze de sfeer zal doen herleven, waarin de eerste Spoorweg tussehen Haarlem en Am sterdam ontstond en in gebruik genomen werd. HOLLAND—AMERIKA LIJN Rotterdam, 4 van West-Indië te New-York. Zaandam, 4 van Rotterdam te Philadelphia. Leerdam, 4 van Rotterdam te Vera Cruz. Statendam, Rott. n. New-York p. 5 Lizard. Damsterdijk, Vancr. n. Rott. 3 v. Everett. Drechtdijk, Vancr. n. Rott. 3 v. Los Ang'eles. Lochgoil, Rott. n. Vancr. 3 v. Los Angeles. Binnedijk, Rotterdam n. New-York 3 (4.10 n.m.) pl.m. 120 mijl Z.W. van Valentia. Spaarndam, N.-Orleans n. Rott. 3 v. Mobile. Boschdijk, 5 van Rotterdam n. Galveston. HOLLAND—AFRIKA LIJN Bloemfontein, (thuisr.) p. 5 Giboaltar. Springfontein, (thuisr.) 4 v. Lor Marques. Heemskerk, (thuisreis) 5 te Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Amstelkerk, (thuisreis) 3 van Takoradi. Maaskerk, (uitreis) 4 van Bordeaux. Jaarstroom, (thuisreis) 4 van Dakar. HOLLANDAU STRALIë LIJN Arendskerk, (uitreis) 4 van Livorno. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Streefkerk, (thuisreis) vertr. 13 v. Calcutta. HALCYON LIJN Stad Maastricht, 4 v. Wabana n. Vlaardingen. Stad Amsterdam, Lulea n. Vlaardingen 6 (9 v.m.) te Hoek van Holland verwacht. Flensburg, 4 van Vlaardingen te Narvik. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Vulcanus, 5 van Triest te Fiume. Pluto, 5 van Amsterdam naar Hamburg. Hebe, 5 van Amsterdam naar Kopenhagen. Bodegraven, 2 van Callao naar Amsterdam Boskoop, Amsterdam n. Chili 3 van Callao. Breda, Chili n. Amsterdam 2 te Iquique. Barneveld, Chili n. Amst. 2 v. Talcahuano. Costa Rica, 3 v. Amsterdam te Kingston (J.). Colombia, 5 van Amsterdam te Hamburg. Ganymedes, 5 van Jaffa te Haifa. Helder, 3 van Curacao naar Aruba Hercules, 4 van Vigo naar Algiers. Hermes, 4 van Limal naar Stratoni. Irene, Trapani n. Amsterdam p. 4 Finisterre. Iris, 4 van Amsterdam te Bordeaux. Karpo, 4 van Halmstad te Hamburg. Merope, 4 van Gdynia te Amsterdam. Oberon, 5 van Savona te Livorno. Orpheus, 4 van Odense naar Gdynia. Pericles, 4 van Barbados naar Amsterdam Triton, 5 van Stamboul te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Eemland, (uitr.) 4 (9.36 v.) 85 m. Z.Z.O. van Land's End. MEYER CO's SCHEEPVAART MIJ City of Athens, Dairen n. Rott. via Havre 4 (9.7 v.) 260 mijl Z.Z.W. v. Land's End. Benreoch, Miike n. Rott. via Londen 3 (107 n.) 800 mijl Z.Z.W. van Land's End. Glengarry, Dairen n. Rott. 2 v. Shanghai City of Derby, Japan n. Rott. 3 v. Taku Bar. Patroclus 2 te Chinwangtao voor Rott. Achilles, Japan n. Rott. 3 te Hongkong. Melampus, 4 van Amsterdam te Batavia. BenMacdhui, Japan n. Rott. 5 v. Singapore. Sarpedon, Japan n. Rott. 5 van Singapore. Perseus, 5 van Rotterdam naar Yokohama. Agamemnon. Japan n. Rotterdam 5 van Aden. ROTTERDAMSCHE LLOYD Weltevreden, 5 van Rotterdam naar Hbg. Brastagi, (uitreis) passeerde 4 Gibraltar Japara, (uitreis) 5 te Belawan. Tapanoelï (thuisreis), 5 te Liverpool Garoet, (thuisreis) p. 5 Kaap del Armi, 7 (5 v.m.) te Marseille verwacht. Dempo, (uitreis) 4 van Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alkaid, (uitreis) 4 te Buenos-Ayres. Algorab, (thuisreis) passeerde 4 Palma. Alpherat, 4 van Hamburg n. Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Saleier 5 van Hamburg te Amsterdam Johan de Witt, 5 van Amsterdam n. Batavia Tajandoen (uitreis) 5 te Londen. Poelau Laut, (uitreis) 4 van Sabang. Tarakan, 4 van Amsterdam te Merok. Salabangka, 4 van Durban naar Singapore. Poelau Bras, 4 v. Durban naar Singapore. WIJK LIJN Winterswijk, Bougie n. Rotterdam via Gent, passeerde 4 Ouessant. Jonge Anthony, Arzew n. Aberdeen 4 (9.59)'

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10