Engelsche Import 2 DEELIGE COSTUMES AGENDA. St. Elisabeths Gasthuis Ochtendbeurs Amsterdam Nieuwe Uitgaven 'n Partijtje Poker. DONDERDAG 6 JU UI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD onqeevenaard van 'snit en kwaliteit S28.~mJ46.so SPORT COLBERTS Sen gedistingeerd genre ..en6.$otot/29._ FLANELLEN PANTALONS Fïjii kamgaren/lQsJtoMTfoo DAK5 PANTALONS r,;-. v v._' .'"/l8so- j;>.Sen.en ander. naar maat met'.niètï^é: pr/ijsvefh^ing EXAMEiNS Academische opleiding, Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld; „Analyse der Wirkung des Naci auf die Entwicklung, Sukkulenz und Transpii'ation bei Salicornis herbacea. sowie Untersuchungen über den Einfluss der Salz- aufnahme auf die Wurzelatmung bei Aster tripolium", de heer M. van Eyk, geb. te Tien hoven. op proefschrift getiteld: „Compressi- biliteit van methaan-aethaan mengseLs". de heer G. W. Nederbragt, geb. te 's-Gravenhaee en op proefschrift getiteld: „Studie van de komplexiteit van het zwaveltrioxyde door middel van het Raman-effekt", de heer W. J. Nijveld, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen geschie denis de heeren B. van der Hoek, J. Besse en J. Ranke en voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (f) de heer J. R. Roggen. Bevorderd tot arts: Mevr. A. Lettinga—Wijn malen, Princenhage; mej. A. Middelhoven, Zaandam en de heeren E. A. C. Reydon, Soe- rabaja, en J, C. Sikkel, Veur. Geslaagd voor het artsexamen eerste ge deelte: Mej. J. T. O. Hylkema, Giethoorn en de heeren L. K. van Lier, Oegstgeest, A. F. Wackers, Maasniel: J. I. Rinkel, Meester- Cornelis, en F. T. J. Culeman, Sipoholon, Su matra. Geslaagd voor het cand-ex Ned. taal- en letterkunde: Mej. E. Joosten en voor het doet. ex. Ned. taal- en letterkunde: mej. J. Hens broek. M.U.L.O. Voor de M.U.L.O.-eindexamens te Haarlem zijn geslaagd: H. Oderkerk. Haarlem, J. H. Smits, Haarlem, P. D. Blom. Beverwijk. P. Wilgenhof, Bever wijk, C. Boeklagen, Santpoort, A. J. van der Waa, Beverwijk, P. van Putten Haarlem, W. van Nie, Haarlem. D. F. Sant, Haarlem, W. H. Wiggers, Haarlem. R. van der Velde, Haar lem. G. J. Nel. Hoofddorp, B. de Vlieg, Hoofd dorp, H. Huyser, Bloemendaal, mej. N. J. Kok, Haarlem, C. Tuyl. Bloemendaal, C. J. Rei- nalda, Bloemendaal, mej. M. J. Heytman, Bloemendaal, H. Glazener, Haarlem, mej. L. M. Margadant, O verveen, mej. J. Verboom, Haarlem. G. B. de Jongh Haarlem, J. W. Iie- tebrij, Haarlem. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL. Overgangsexamens (le groep). Bevorderd van kl. 1 naar 2: N. v. Amesvoord, L. Aronds, C. Becker. J. Beekhuis, T. Bloem, A de Boer. E. Bolkestein. B. ten Brink, M. Butter. J. da Costa. J. v. Dam, A. v. Dellen. J. v. Dort. N. Dupker. C v. Dijk voonv. L. Fleu- ry. K. Goli voorw., C. Goudfrooy, T. de Graaf, Th. Heynen, R. v. Holland voorw. S. Lopper- sum. N. Schuitemaker. Bevorderd van kl. 1 naar 2: G. Brands, G. v. Dijk, B. v. Gelderen, B. Gö- ransson. G. Hartman, N. Huson, E. de Jager, L. Jager, C Krijgsman. T. Levendag voorw., G. Luiten voorw., T. Molenaar, C. Mooy, A. v. d. Pol, G. Rolie, A. v. Rossum. Bevorderd van kl. 1 naar 2: R. Lolkus, I. v. Looij, L. Rijkeboer, R. Schippers voorw., J. Strauss, E Struyk, A. Swart, L. v. Til, J. Tim mer. M. Timmer, N. Vanier, W. v. d. Veen, E. Ve'dkamp, H. Wildeboer, B. Wille voorw., G. v. Wijk, H. Hamel voorw., G. Houwink. Bevorderd van kl. 2 naar 3: M. Aller, J. Bosse, L Brühl, J. Dop, R. Goudfrooy, N. de Haan, B. Hansen, R. Hemsing, B. Mooijman. W. de Rook voorw., M. Saarloos, R. v. d. Stad. M. Stegeman, N. v. Thiel, T. Vaupell, D. v. d Veen, L. Voorneveld, C. Warburg, R. Werker, H. Sinnecker, D. Wijntjes. Bevorderd van kl. 2 naar 3: G. Boon, B. Bosma, B. Bolman, W. Broertjes, H. Brüring, I. Comello. M. Clausing. S. Herz. B. Jonker, I Joustra, T. Kneijnsberg, N. Leeflang, L. Mets, M. Putz, M. Schouten (voorw.), M. Siassen, C. v. Steen, H. Stigtcr, J. Tames, B. Triitel, J. de Wolf. Bevorderd van kl. 3 naar 4: A. v. d. Abeele, A. v. d. Beek, E. Bekker, M. Besnard. M. Blankevoort, E. Burk. E. Dieters, M. Duyvendak, M. Felix, T. v. d. Graaf, M. Gut- zwïller. I. Hamburger, A. Hobijn, N. Jonker, L. de Koek, J. Komen, W. Koppen, G. Nimis, A. de Nijs. D. v. d. Roest, T. Rombouts, L. Schreuder, A. Schuitenmaker, N. Volger, Th. de Vrijer, M. v.d.Zouwe,C. Amels ,D.Bok, T.Brakel,J.Brakel, E. Brandon, J. Esselaar, I-I. de Haas, A. Jansma, W. zur KMnsmiede, O. v. Kralingen, H, Kroon, B. Kruysveld, L. Ligtenstein, M. de Lugt, A. Lykles, C. Muntinga, L. v. d. Pol, A. Siekemeijer (voorw.), C. Veenenbos, J. Visser (voorw.), E. Vos, K. Warnaars, E. Zuidema, M. Wackwitz. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.45 uur. Londen 8.8113/16 Berlijn 75.56 Parijs 4.90 Brussel 32.03. Zwitserland 42.43. 12 uur. Londen 8.311/8 Berlijn 75.57 »/2 Parijs 4.99 Brussel 32.03 Zwitserland 42.48. Kopenhagen 39.35 Stockholm 45.40 Oslo 44.30 New York 1.88 3/8 Italië: vrije lire 9 reislire 9 bankpapier 6 Heden: DONDERDAG 6 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling door George Ro bert. 34 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Eerste Volkscon cert. 8.15 uur. Frans Hals Theater: Alaska", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Accord Final". Tooneel: Richards Chinese syncopators". 2.30, 7 en 9.15 Uur. Luxor Theater: „Ik eisch gerechtigheid", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Luchlduivels der Marine" en „Paniek in Hollywood", 2 en 8.15 u. Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen I-I. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. VRIJDAG 7 JULI Bioscopen nieuw programma. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Afscheid. Dr. L. C. Kersbergen J-nstaClatie Dr. P. A. Heeres Hedenmorgen tien uur heeft in het St. Eli sabeths Gasthuis het officieele afscheid plaats gehad van den geneesheer-directeur Dr. L. C. Kersbergen. Het College van Regenten had allen, die in de een of andere functie aan het Gasthuis werkzaam waren, uitgenoodigd om tegenwoordig te zijn. De Regentenkamer, waarin de plechtigheid plaats had, was dan ook geheel met belangstellenden gevuld. Het eerst werd gesproken door den heer M. A. Reinalda. president-regent van het Gast huis, die den scheidenden geneesheer-direc teur dank en hulde bracht voor het vele dat hij voor deze instelling verricht heeft. De heer G. Wolzak Hzn. sprak als oudste regent in dienstjaren. Herinneringsbank aangeboden Namens het geheele personeel van het Gasthuis werd het woord gevoerd door Dr. J. Ph. Joosten Hattink. Deze bood den scheiden den directeur een herinneringsbank aan, waarop aangebracht zijn de woorden: „Dr. L. C. Kersbergen 1919-1939". Deze bank is ge plaatst in den middentuin, vlak bij de Regen ten- en Regentessenkamer van het Gasthuis. Een hartelijk afscheidswoord werd gespro ken door de adjunct-directrice, Zuster M. J. Rebel, en door den administrateur, den heer J. Steenhuis. Gesproken werd ook nog door de heeren W. J. Peereboom, J. L. Nuyten, Ds. A. Snoth- lage en E. van der Wall. Laatstgenoemde bracht ook aan Dr. Kersbergen hartelijk dank voor alles wat deze als directeur van het Gasthuis geweest is; hij voegde er den wensch aan toe, dat Dr. Kersbergen ook als raadslid veel in het belang van Haarlem en haar in woners zou mogen doen. Allen getuigden van de aangename samen werking. die er bestond gedurende het direc teurschap van Dr. Kersbergen. Namens het Gemeentebestuur was een prachtige bloemenmand aangeboden en de bewoonsters van het Gast-huishofje hadden een mooie plant gezonden. De heer Wolzak bood namens de regenten een wandbord aan met afbeelding van het Gasthuis. Installatie Dr. Heeres. Verscheidene sprekers heetten ook den nieuwen geneesheer-directeur dr. Heeres wel kom. In de eerste plaats de heer Reinalda, die hem plechtig als zoodanig installeerde. Na afloop van de samenkomst werd in den tuin de bank bezichtigd, waarna in de Regen- tenkomer koffie geserveerd werd. Dr. Kersbergen dankte, diep onder den in druk, alle aanwezigen en gaf de verzekering, dat hij ook in den Raad de belangen van het Gasthuis zal blijven dienen. DE KONINGIN BIJ HET ZENDINGSFEEST OP DE RAAPHORST. Woensdagmiddag heeft H.M. de Koningin een gedeelte bijgewoond van het Christelijke Nationale Zendingsfeest op de Raaphorst, waar zij luisterde naar de voordracht van dr. F. J. Fokkema over de inleiding van hen, die naar het Zendingsveld hopen te gaan. ZEILEN IJMUIDEN—SOLENT. Op 31 Juli zal gestart worden voor den in ternationalen zeilwedstrijd IJmuidenSolent, welke wedstrijd wordt georganiseerd door de Kon. Ned. Zeil_ en Roeivereeniging. Er wordt in twee klassen gezeild, nl. voor jachten met een ontworpen waterlijn-lengte, tussehen 10.70 en 18.30 Meter als open klasse en als kruiser klassen en voorts in jachten met een ontworpen waterlijnlengte tussehen 7.60 Meter en 10.70 Meter als open klasse en als kruiserklassen. POSTDUIVEN SPAARNEVOGELS. Wedvlucht van Copiègne: J. Staphorst 1. 2, 8, J. van Duyn 3, 4, 5; L. te Berge 6, J. Ducroo 7. Wedvlucht van Chantilly: J H. Somers 1. Jde Goede 2, 3. C. v. Rijn 4, 15. J. Stap horst 5, 6. 7, 9. 10, 14, J. Ducroo 8, 13, Jac. v. Duijn 11. P. Kersten 12. COLUMBIA. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van St. Etienne, 772 K.M.: 1 W. v. d. Blom, 2 5 17 C. v. 't Ende, 3 19 H. Bauwens, 4 8 15 J. F. Koedijk, 6 12 13 J. Piekee, 7 19 H. J. Handgraaf, 9 11 C. Alders, 10 16 J. Rood- selaar, 14 P. J. Kok, 18 20 22 H. Everts. Eerst getoonde duif Zaterdag 5.58.10; laatste duif Zondag 10.59.6. DE „REISDUIF" TE HAARLEM. Uitslag van de wedvlucht van Chantilly, af stand 390 K.M. Los 7 uur 20 min. wind Z.W. Eerst getoonde vogel 12.33.53; laatst prijswin nende vogel 12.51.45. N. Wezenbeek, 1, C. Hh. Verdonk 2 4 8 9 10, J. F. Scherf 3 15, J. J. de Bie 5 16; Th. A. Heins- bergen 6 14 23, W. Jansen 7, J. J. Hart 11. P. A. Blommert 13. J. Th. Bakker 12 20, C. Elsen- doorn 17 18. J. Rompa 19, H. J. Philippo 21, 22. Kampioen Vitesse: 1 C. Th. Verdonk met 192 punten, 2 J. Th. Bakker met 154 punten, 3 N. Wezenbeek met 117 punten, 4 J. H. Kneteman met 94 punten. DE SNELPOST Bovengenoemde vereeniging hield een wed- lucht van Chantilly, 7.20 los. 390 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: P. J. R. Vergers 1, 14; J. Kuperus 2, 13; J. Hardenberg 3; T. Lui kei 4, 12; A. v. d. Linden 5, 6, 7, 11; H. Venbroek 8, 9; M, Kuiper 10; Eerstgetoonde duif 12 uur 38 min. 20 sec.; laatst getoonde duif 12 uur 55 min. 24 sec. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Meest matige, later afnemende Zuide lijke tot Zuidwestelijken wind, gedeelte lijk bewolkt. Weinig of geen regen. Iets warmer overdag. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 72 F. 58 F. 62 F. In het laatste etmaal is de luchtdruk in Frankrijk en Engeland sterk gestegen. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan ten Westen van Portugal breidde zich over Frankrijk en het Zuidelijk deel van Centraal- Europa uit en vormde een verbinding met het continentale over de Baltische staten. De depressie op den Oceaan blijft station- nair doch vult thans aan de Zuidzijde regel matig op. Langs haar Zuidrand dringen koele maritieme luchtmassa's in het vasteland bin nen. De afkoeling was hedenmorgen voortgeschre den tot in Midden-Duitschland. De daarmede gepaard gaande regens bleven beperkt tot het Westen van ons land. De atmosfeertempera- tuur was hedenmorgen te Soesterberg in alle niveau's 7 a 8 graden lager dan gisteren. BAROMETERSTAND Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 7.07 uur; n.m. 19.25 uur. Strand berijdbaar van 12.00—17.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongeva llendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. GOED NIEUWS Overal bespreekt.men het! Voor de nieuws- borden, op kantoor en werk, op reis en thuis. Allen zijn vol lof over de oude samenstelling van „De Oude Tijd "-sigaren. Men zie etalage B ARTEL J ORISSTRA AT 42. (Adv. Ingez. Med.) Drankbestrijdende vereenigingen. Jaarverslag van liet Centraal Comité. Aan het jaarverslag over 1938 van het Cen traal Comité van Drankbestrijdende Vereenigin gen te Haarlem is het volgende ontleend. Na woorden van eerbiedige nagedachtenis te heb ben gewijd aan de overleden drankbestrijders P. Crama en W. Govers zegt het bestuur, dat er een geringe toeneming van het verbruik per hoofd te constateeren is van bier- en gedistil- leerdverbruik. De Internationale Orde van Goede Tempelie- i-en ging uit het Comité, omdat het moderamen van het Comité geen medewerking wenschte te verleenen tot het aanvragen van openbaren bloemverkoop in de Blauwe Week. Het mode- ramen was er van overtuigd, dat er geen ver gunning zou worden verkregen en achtte de mo tieven der vergadering van de Blauwe Week Commissie niet steekhoudend. Naar aanleiding van een request van het Co mité aan het gemeentebestuur ontving het Co mité van B. en W. bericht, dat aan het hoofdbestuur der Vereeniging „Koninginnedag" was verzocht in de voorwaarden van verpach ting der standplaatsen geen alcohol houdende dranken als prijzen beschikbaar te stellen. Het verslag zegt hiervan: Wij hebben de proef op de som genomen. Het bleek dat de exploitant van een werptent vroeg of men een alcoholvrije flesch wenschte. Indien dit axioma is dan is onze wensch niet geheel vervuld, we zullen afwachten wat er in de toekomst geschiedt en dan eventueel op nieuw beraden". De aangesloten organisaties werkten ieder in eigen kring; huisbezoek, bladverspreiding, in tieme samenkomsten en vergaderingen vormden de hoofdschotel. Dit heeft zeker zijn nut, nu de tijd van groote bijeenkomsten schijnt voorbij te zijn. De belangrijke vraagstukken van dezen tijd vragen veler aandacht. Het financieel verslag over 1938 sluit met een klein nadeelig saldo. Uitlokking tot meineed. Melkhandelaar tot een jaar en drie maanden veroordeeld. De Haarlemsche rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den melkhan delaar J. S. uit Velsen, die veertien dagen geleden terecht stond wegens uitlokking van meineed. In Augustus van het vorig jaar was tussehen de melkauto van verdachte en een motorfiets een onbeteekenende aanrijding ontstaan en bij de behandeling voor den kantonrechter ver klaarde de patroon, dat zijn knecht, de 20-jarige N. A. de melkauto had bestuurd. De knecht hield vol „dat zijn baas het stuurwiel had gehan teerd". De patroon werd tot een kleine geld boete veroordeeld, maar ging van dit vonnis in hooger beroep. Voor de rechtbank herriep de knecht zijn aan vankelijke verklaring en zei, dat niet zijn baas, doch hij zelve de auto had bestuurd. Dit hield dus in, dat hij voor den kantonrechter een meineed had afgelegd. Hij werd hiervoor tot vier maan den gevangenisstraf veroordeeld. Nadat de jongeman deze straf had uitgezeten kreeg de officier van justitie aanwijzingen, dat de knecht onder pressie van zijn patroon de voor den kantonrechter afgelegde verklaring had herroepen. Daarop werd de melkhandelaar ver volgd wegens uitlokking van meineed Veertien dagen geleden eischte het O. M. tegen hem anderhalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank wees heden vonnis en veroor deelde veroordeelde verdachte tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 302V-»—3>/2 H.V.A. 399—401 Vergde Vorstenlanden 89 Amst. Rubber 187 Philips 2071/2—9 AKU 341/2—4 Unilever 129—30 3/4 Beth. Steel 40 3 8 U. S. Steel 35 1/8—5.16 Republic Steel 115 167/16 Anaconda 18 9/165/8 Shell 83/16 KINDERBOEKEN. Bij H. P. Leopold's U.M.. Den Haag ver scheen „Junior, het negerjongetje", door E. F. Lattimore. Dit door Clara AsscherPink hof uitstekend vertaalde boek vertelt de lot gevallen van een negerjongetje in Amerika, Hij probeert op allerlei manieren wat te ver dienen om moeder te kunnen helpen, nu vader geen werk heeft. Achtereenvolgens helpt hij een schoenpoetser en een groenteboer, Hij schildert een hek en nog veel meer. Aan het eind van het boek wint hij een prijs in een wedstrijd, vader krijgt weer werk, en Junior mag nu zijn „eigen geld" gebruiken om er de rolschaatsen voor te koopen waar hij zoo naar verlangt. Evenals Kleine Sjang, van dezelfde schrijfster, is dit een alleraardigst boek voor kinderen van 8—10 jaar. Bij de Gebr. Kluitman te Alkmaar verscheen „Lientje gaat verhuizen", van Johanna E. Kuiper, geïllustreerd door Miep de Feyter, voor meisjes van 812 jaar. Lientje is het dochter tje van een scharensliep die met zijn gezin buiten gaat wonen. Lientje kom nu op een nieuwe school met allemaal boerenkinderen, die haar plagen en haar Lientje „Sliep" noe men. Niemand wil met haar spelen, behalve het dochtertje van den haringventer, die Ha- ring-Rie genoemd wordt. Deze twee sluiten zich bij elkaar aan en vooral Rie heeft steeds ruzie met de dorpskinderen. Hoe tenslotte door een feest ter eere van de geboorte van Prinses Beatrix alles terecht komt, en aan 't plagen een eind komt, wordt hier op vlotte en boeiende wijze verteld. MEISJESBOEKEN. Van Co Kars, verscheen bij „De Kern" te 's-Gravenhage, „Jop's groote avontuur", een boek voor oudere meisjes. Dit vroolijke amu sante boek maakt een goed figuur onder den stroom van middelmatigheden die er op het gebied van Meisjesboeken helaas verschijnt. Ada van Oordt schreef „De Groote Ver andering", voor meisjes van 12—16 jaar. In het vroolijke gelukkige leventje van Freddie Alke- ma komt plotseling een ommekeer als haar vader hertrouwt. Het kost haar veel moeite en strijd, maar tenslotte komt alles weer in orde. Voor oudere meisjes schreef Ems van Soest: „Wij die jong zijn", waarin we lezen van Bertie en Leo, die beide werken op een reisbureau, en na veel strubbelingen samen de levensreis aandurven. Het boek speelt gedeeltelijk in het buitenland, wat het dubbel aantrekkelijk zal maken voor hen die zelf al eens in Italië ge weest zijn. Van de bekende schrijfster van meisjes boeken A. M. Nachenius—Roegholt is ook weer een nieuw boek voor ouderen verschenen, n.l. ,/De Grootste Factor". Hiennede wordt de liefde bedoeld, die voor het geluk van een huwelijk onontbeerlijk is. Na veel weifelen weet ook de hoofdpersoon van dit aardige verhaal, Tinie Vermeulen, wat voor haar de juiste weg zal zijn. De laatste drie boeken verschenen bij die Gebr. Kluitman te Alkmaar en wei-den geïl lustreerd door Hans Borrebach. Jongensboeken. „Verkenners vinden het spoor!", door Guus Betlem Jr., Geïllustreerd door Pol Dom. Alkmaar, Gebr. Kluitman. Een padvindersverhaal, waarin wordt be schreven hoe Haro, Tom en Koes van de Vos- senpatrouille spoorloos verdwijnen wanneer ze naar het dorp gaan om te fourageeren. Ze worden ontvoerd met een auto, maar een en ander is in elkaar gezet door Hopman de Muinck, die steeds weer de meest zonderlinge oefeningen voor zijn scouts bedenkt. Het verhaal is boeiend geschreven en jongens van 812 jaar zullen ervan smullen. Bij de uitgeverij Gebr. Kluitman te Alkmaar verscheen eveneens „Rond shelter en kampvuur"; een bundel padvindersverhalen, verzameld door Guus Betlem Jr. en geïllus treerd dc-orf Jan Lutz. Dit boek verscheen in de serie „De nieuwe Leeskring" en is bestemd voor jongens van 10—14 jaar. Deze padvindersverhalen zijn zooveel geschikt om zelf te lezen alsook om voor te lezen, rond het kampvuur geschaard. Tal van onderwerpen uit de padvinderswereld worden er vakkundig en op prettige wijze in behandeld en elke padvinder zal zeker van deze lectuur genieten. kinderen van dien leeftijd aantrekkelijker ,3ennie cp de boerderij" door J. H. Uit den Bogaard. Geïllustreerd door M. Bosch van Drakestein. Alkmaar, Gebr. Kluitman. Kleine Bennie moet voor zijn gezondheid een tijdje naar buiten en vader en moeder be sluiten naar aanleiding van een advertentie in de courant met hem een gezellige vacantie door te brengen op de boerderij van boer Graszaaier. Hun verblijf aldaar wordt in dit boekje heel aardig beschreven. Het boekje verscheen in de serie „Prettig lezen" en is bedoeld voor kinderen van 5—8 jaar. Gulbranssen's trilogie in één band. De Zuid-Hollandsche Uitgevers Maatschap pij te Den Haag heeft „De geschiedenis van het geslacht Bjorndal" het licht doen zien. Dit boek bevat de volledige trilogie van Gulbranssen: „En eeuwig zingen de bosschen", „Winden waaien om de rotsen", „De weg tot elkander". Het is gedrukt op document-vergé-esparto en bevat alle vierkleuren-illustraties en zwart teekeningen van Anton Pieck. terwijl de band is uitgevoerd in extra zwaar Rinosleder en grootendeels met de hand werd vervaardigd. Deze oijzondere uitvoering werd gekozen in verband met het feit, dat het als 50e uit gave van Cultuurserie de jubileum-uitgave dezer serie is. Deze uitgave maakt een buitengewoon ver zorgden indruk en vormt een aanwinst voor elke boekenkast, zoowel in practischen zin (drie in één) als in artistiek opzicht. Auto-Jaarboek 1939—'40: door H. J. Peppink, uitgave Zuid-Hollandsche Uitgevers Maatschap pij Den Haag. Deze uitgave werd samengesteld door H. J. Peppink, hoofdredacteur van de Autokampioen en de Auto-Almanak en bevat vrijwel alles wat voor den automobilist van belang is. De talrijke losse kaarten, de handige schema's en bijlagen maken dit jaarboek tot een nuttig en prettig geschenk voor autobezitters. Bij den uitgever J. Philip Kruseman te Den Haag verschenen de volgende uitgaven: ,„De wurgende das" door Martin J. Freeman (vertaald door Ad. Vorstman), „Een meisje met idealen" roman door Jennifer Ames (geaut. ver taling van Joanne Janzen). „De man die zichzelf vermoordde" door Geoffrey Homes (vertaling van Ad. Vorstman) en „Texas maakt mannen" 1 door Charles Ballew (uit het Amerikaansch door L. T. Franse). (Adv. Ingez. Med.) DE AQUARIUM-TENTOONSTELLING TE BLOEMENDAAL. Het bestuur van de Aquarium-Vereeniging „De Natuur" te Haarlem verzoekt ons te willen berichten, dat wederom een belangrijke ver scheidenheid van nieuwe tropische vischjes is toegevoegd aan de collectie, welke wordt ten toongesteld in het Pannekoekenhuisje in Thijs- se's Hof aan de Mollaan te Bloemndaal. Deze vischjes werden rechtstreeks uit Su matra aangebracht en onder hen zijn soorten, welke nog nimmer in Nederland werden ge ïmporteerd; van sommigen zelfs is nog niet eens de wetenschappelijk,!: naam bekend. Onder hen bevinden zich de Betta picta, de belangwekknde muilbroedcnde kempvisch, de Betta fasciata, de gestreepte kempvisch. Voorts een buitengewoon sierlijk, klein vischje, de Rasbora maculata, en wel in een respectabel aantal van 30 stuks, hetwelk nog nimmer op een tentoonstelling in zoo'n groot aantal aan wezig was, daar het diertje zeer moeilijk te im porteeren is. Verder nog andere, veelal nog nooit ingevoerde Rasbora-soorten en, niet te verge ten, de blauwe Haplochilus van Cap Lopez en de nieuwe Chineesche Danio, juweeltejs van vorm en kleur. In verschillende aquaria werden reeds jonge vischjes geboren, wel een bewijs, dat de ten toonstelling perfect is ingericht, zoodat de diertjes zich volkomen thuis gevoelen. Aandoen lijk is het om te zien, hoe een echtpaar Cichli- den, leden van de beruchte „rooversfamilie", de op een rots afgezette eieren verzorgt en deze beschermt tegen een overmacht van andere, in hetzelfde aquarium huizende, roofvisschen. Een uurtje zoek brengen op deze tentoonstel ling en alles eens op zijn gemak bezichtigen is zeer zeker de moeite en de geringe kosten waard! HET TOONEEE Het Vroolijke Tooneel. De Amsterdammers klaagden er verleden jaar over, dat zij gedurende de zomermaan den in de hoofdstad geen gelegenheid hadden om tooneel te zien spelen. Alle theaters waren voor cabaret ep revue gereserveerd. Dit jaar is het anders. Wel is de Stads schouwburg weer het domein van Buziau in Juli en Augustus, maar tooneelliefhebbers kunnen hun hart ophalen aan de oude ro man tiekin het Circus Carré en de vroolijke muze wordt gediend in het Leidsche Plein- Theater waar een zomer-combinatie „De Tante van Charley" nog eens heeft opge haald en in het Centraal Theater, waar Louis de Bree met zijn Vroolijk Tooneel ,,'n Par tijtje Poker" speelt. Het is een dood-onschuldig partijtje voor boeren, burgers en buitenlui, die in den zomer eens te Amsterdam willen uitgaan; dit Amerikaansch product van Smiley Peple, dat hier ongeveer 15 jaar geleden door het gezelschap Comoedia in het zelfde tehater werd geïntroduceerd. Het grootste succes was toen voor de onvergetelijke Greet Lobo, die 'n negermeid zoo komisch speelde, dat het publiek krampen van het lachen kreeg. Ik hoor nog haar: „ik pen perliefd!" en zie nog haar roet-zwart gezicht met de groote ver liefde oogen. Misschien zullen sommigen zich het stuk nog herinneren. Twee compagnons in een pillenzaak liggen voortdurend met elkaar overhoop en gaan tegen elkander te keer als Potasch en Perle- moer. Omdat zij op die manier onmogelijk meer zaken kunnen doen, besluiten zij een partijtje te zullen pokeren op de volgende voor waarde: hij die verliest zal tijdelijk uit de zaak gaan en den winnaar een vol jaar als butler dienen. Zoo iets kan natuurlijk alleen in het brein van een Amerikaan opkomen. George Nettleton, die het partijtje wint, meent de zaak in handen tc hebben, maar voordat het doek voor het laatst zakt smeekt hij Boggs Johns zijn tegenstander, om het contract te verbreken en wordt de winnaar ver liezer. Het slot is: twee gelukkige paren en een ongelukkige negermeid. Louis de Bree en Jan van Ees zijn de twee harrewarrende compagnons en het was vooral de Bree. die als George Nettleton het publiek tranen heeft doen lachen. De Bree weet zoo'n komische rol volkomen uit te spelen en Jan van Ees blijft bij hem wel eenigszins in de schaduw. Hij mag het er genist wat meer Amerikaansch opgooien. De twee vrouwtjes krijgen het haar toekomende deel van Tine Medema en Myra Ward, terwijl Madeion Wal dorp de negermeid niet ongrappig speelt, al weet zij dan ook niet uit zoo'n dwaze rol alles te halen zooals indertijd Greet Lobo. Ferd. Ster- neberg speelt den advocaat, die op het dwaze idee van het partijtje poker komt. wat log en zwaar. Sam de Vries maakt iets heel aardigs van een door de twist van zijn chefs altijd in zorgen zittend boekhoudertje. Het première-publiek amuseerde zich best bij dit pokerspel. dat zooals ik reeds schreef uitsluitend voor de zomermaanden bestemd ia. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2