Jdoscfi H.D.-V ertellim BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. VACANTIE1939 qWl BEVEROL LEELIJKE JONGE EENDJE DOX DERDAG 6 JUL'I 1939 HAARLEM'S DAGBLAD '4 Opsporing van be- smettingS'haarden Doel van het Centraal-Bureau voor keuringen op medisch- hygiënisch gebied. In samenwerking met de departementen van sociale zaken, van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van justitie, alsmede een reeks van landelijke instellingen en organi saties, is onlangs het centraal bureau voor keuringen op medisch-hygiënisch gebied in het leven geroepen. Doel en werking van deze stichting, welke onder presidium staat van dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de volksgezond heid, zijn op een persconferentie door dr. van den Berg en door den directeur van het Cen traal Bureau, den arts R. N. M. Eykel, oud geneeskundig hoofd-inspecteur van de volks gezondheid. uiteengezet. Zij zal zich voorloopig bepalen tot massa keuringen in verband met de tuberculose bestrijding. Voor een zeer belangrijk deel is het inder daad te danken aan het voortreffelijk werk, door de consultatiebureaux verricht, dat de sterfte aan tuberculose in ons land zoo bij zonder laag is. Zelfs in deze tijden van eco nomische moeilijkheden houdt de daling van het sterftecijfer nog altijd aan. De consultatiebureaux hebben terecht het volle vertrouwen van de bevolking. Jaarlijks bezoeken duizenden personen, die werkelijk tuberculose hebben of die meenen aan die ziekte te lijden, deze bureaux. Niet alleen dat al deze personen daar nauwkeurig worden onderzocht, maar men tracht ook de besmet tingsbronnen op te sporen. Naast de besmet tingsbronnen, die in contact zijn geweest met een op het bureau bekenden patient, blijven er echter in onze samenleving nog talrijke besmettingsbronnen onbekend. De betrokke nen blijven zeer vaak hun gewone werk ver richten, omdat zij zich niet ziek genoeg ge voelen om zich onder behandeling te -tellen. Deze besmettingsbronnen, lijders aan open longtuberculose, zijn feitelijk voor de ver spreiding der ziekte het meest gevaarlijk, om dat zij vaak onbekend zijn met den ernst van hun lijden en zij dus ook niet de noodige maatregelen kunnen nemen om besmetting van anderen te voorkomen. De hier bedoelde lijders aan open longtuber culose kunnen alleen gevonden worden door het systematisch onderzoek door middel van Röntgendoorlichting van groote groepen van de bevolking. De consultatiebureaux zijn krachtens hun opzet niet de aangewezen lichamen om deze keuringen te verrichten, zij zijn het vertrou- wensinstituut van het publiek en zijn als het ware te beschouwen als een verlengstuk van den huisarts. Op de consultatiebureaux ge schiedt het onderzoek op verzoek van den patient en wordt het resultaat ervan niet aan derden medegedeeld. En hier ligt het groote verschil: keuringen geschieden in opdracht van derden al be hoeft ook niemand tegen zijn wil onderzocht te worden en het resultaat van het onder zoek wordt, behalve aan den betrokkene ook aan deze derden medegedeeld. De stichting: „Centraal bureau voor keu ringen op medisch-hygiënisch gebied" zal zich in tegenstelling met de consultatiebureaux, uitsluitend met keuringen bezig houden. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door: dr. C. van den Berg. directeur-generaal van de volksgezondheid, namens den minister van sociale zaken, voorzitter; dr. L. C. Kers bergen. namens de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose; dr. C. H. A. T. Fehmers, namens de Neder landsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst; mr. B. C. Slotemaker,. namens het verbond van Nederlandsche Werkgevers en F. S. Noordhoff, namens het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen. Toegevoegd als secretaris is mr. B. Slingen- berg. Tot directeur van het bureau is benoemd de oud-hoofdinspecteur van de volksgezond heid. arts R. N. M. Eykel. Het bureau is ge vestigd te 's-Gravenhage, van Alkemadelaan 700. Aan het bureau worden specialist-tuber- culose-artsen verbonden. De werking van het bureau is als volgt: Wanneer een keuring worat aangevraagd, geschiedt deze, indien grootere groepen wor den onderzocht, op de plaats waar deze wer ken of verblijven. De keurende tuberculose- arts gaat met het dooriichtingsapparaat daar heen: per dag kan hij ongeveer 60 personen onderzoeken. De twijfelachtige gevallen wor den door hem op het consultatiebureau in overleg met den daar werkenden arts onder zocht. Alvorens echter tot keuring wordt over gegaan, informeert het centrale bureau, in dien althans het onderzoek arbeiders betreft, of. wanneer een lijder gevonden wordt, die behandeling noodig heeft, voldoende maatre gelen kunnen worden getroffen om hem die behandeling deelachtig te doen worden, of voor het gezin gezorgd wordt gedurende den tijd, dat hij behandeld wordt, en of de pa tient na herstel weer in het bedrijf kan wor den opgenomen. Zou het antwoord op deze Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonné's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar htm vaeantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts IV2 cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". Vraagt Uw garagehouder onze aanbevelingslijst Ik ga naar buiten EENS PIONIERS EN NOC STEEDS AAN DE SPITS (Nadruk verboden. Auteurs rechten voorbehouden). (Adv. Ingez. Mcd.) vragen onbevredigend zijn, dan kan het bu reau de keuringen weigeren. Wanneer slechts voor enkele personen keu ring noodig is dan geschiedt deze in overleg met de vereenigingen, die de consultatiebu reaux exploiteeren, op deze bureaux. Op het oogenblik worden 10.000 sigaren makers, metaalbewerkers en textielarbeiders gekeurd, waarvoor het prophylaxefonds gel den beschikbaar heeft gesteld. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE VRIJDAG 7 JULI Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III: 8.Keulen 10.20 Radio P. T. T. 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 3.20 Danmarks of Diversen 4.20 Keulen 5.20 Ned. Brussel 6.20 London Regional 7.40 Keulen pl.m. 8.30 Fransch Brussel 9.20 Droitwich pl.m. 9.35 Keulen 10.20 Ned. Brussel 10.30 Fransch Brussel 11.20 Boeda pest of Diversen. Progr. IV: 3.00 Ned. Brussel 9.20 Radio PTT 9.50 Diversen 10.35 London Regional 1.35 Parijs Radio 2.20 London Regional 5.10 Droitwich pl.m. 6.35 Parijs Radio 7.05 Droitwich 8.20 London Re gional 10.20 Droitwich Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Vroolijke bonte avond. 1. Sousa's Triumphal march, The Vane. Boys. 2. Round about Regent Street., L. P. Acc. *B. 3. Tokayer, Adalbert Lutter. 4. On with the waltz, Don Sebastian Gypsy orchest. 5. Lut'tcharmören, Duo Ja. 6. I do like to see a game of football, Syd ney Kyte. 7. Seven little steps to heaven, Rhythm Kings 8. White flower of the Islands, Troise a. h. Mandol. 9. Californische Ballade, Ernst Busch. 10. The Open-air brigade, L. P. Acc. Band. 11. Ungarweip, Adalbert Lutter. 12. Hör du flicka lilla, Duo Ja. 13. Drink up, Sydney Kyte. 14. The girl in the little green hat, Rhythm Kings. 15. El Gaucho, Troise a. h. Mandol. 16. Marineliederenpotpourri, Orkest. 17. Truck'in, Gerry Moore. 18. The vanished army, The Vancouver Boys. 8.0012.00 Diversen. AUTO WILDE FIETSER PASSEEREN. De heer L. uit Bloemendaal, die per auto in de richting Iepenlaan reed zag dat uit de Popellaan een wielrijder kwam, de 1 heer K. B., eveneens wonende te Bloemendaal, die links bleef rijden. De bestuurder van de auto wilde den fiets rijder passeeren en gaf hiervoor duidelijke sig nalen waaraan de wierijder zich niet stoorde, hij reed hem dan ook rechts voorbij. Juist op dit moment was de wielrijder naar rechts uit geweken. Om nu een aanrijding te voorkomen reed de autobestuurder op het voetpad en kwam tegen een boom terecht welke ontveld werd. De auto werd ook beschadigd. De politie stelde een onderzoek in. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur van den Burgemeester be gint Vrijdag niet om 11 uur doch reeds om 10 uur. NEDERLANDSCHE CHRISTELIJKE BOND VAN PERSONEEL IN PUBLIEREN DIENST. De Ned. Chr. Bond van personeel in publie- ken dienst houdt 5 en 6 Juli zijn tweejaarlijksch congres in het gebouw voor K. en W. te Utrecht. Bij de openign van het congres sprak de bonds voorzitter de heer D. de Ridder uit Amsterdam een openingsrede uit. Het ledental bedraagt thans 5487. Bij de verkiezing van het centraal bestuur werd in de vacature W. van der Have gekozen de heer W. P. Hollebrands le Rotterdam. De aftredende leden J. C. Buysman te Am sterdam en J. Verkuil te Hilversum werden her kozen. De heer H. Brouwer werd als nieuw lid geko zen in het centraal bestuur. Vervolgens hield de heer A. Stapelkamp, voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond een rede over het onder werp: „Leer en leven". GROENTEMARKT TE HAARLEM. Tomaten f 0,12—f 0,24 per K.G. Heerenboonen f 0,26f 0,36 per K.G. Snijboonen f 0,28—C 0,38 per K.G. Doperwten f 1f 2. per kist Peulen f 0,80f 2,80 per kist Capucijners flf 1,90 per kist Tuinboonen f 0,40:f 0,70 per kist Spinazie f 0,15f 0,35 per kist Sla X 0,10f 0,25 per kist Andijvie f 0,15f 0,55 per kist Postelein f 0,18f 0,40 per kist Bloemkool f 0,03f0,12 per stuk Komkommers f 0,2f 0.05 per stuk Wortelen f 0,02^—f 0.08 per bos Selderie f 0,00'/sf 0,0Ty2 per bos Peterselie f 0,01f 0,06 per bos Rabarber f 0,04f 0,10 per bos Radijs f 0,01 y2f 0,04 per bos IK heb een wagentje gekocht. Zoo'n goed koop loopend, tweede-handsch wagentje, dat één op tien loopt en nog twee an dere menschen van mijn omvang kan herbergen als het mooi weer is en nog één als het leelijk weer is. Want dan kan er niemand meer in de dicky-seat. En nu ik dat wagentje heb, ben ik kwaad met mijn vrienden. Meest al is het omgekeerde het geval, doch ik ben blijkbaar anders dan die leden van de moder ne jeugd. Ik had dat blauwe geval een week toen Rob bij mij aanbelde en prompt werd opengedaan. Helaas. „Ik heb gehoord, dat je een wagentje hebt gekocht" begon Rob allervriendelijkst. Ik zei niets en knikte. „En nu wilde ik je vragen of je er niets voor voelt om lid te worden van onze auto-club'' „Hoeveel kost dat" vroeg ik argwanend. „Niets", zei Rob triomfeerend en meteen voelde ik er wat voor. „Waarom hebben jullie dan een club opge richt?" „In verband met de moeilijke tijdsomstan digheden", antwoordde Rob nuchter en ik herinnerde me ineens, dat hij nooit iets uit voerde en voorgaf te schilderen. „Maar de lui, die een wagen bezitten heb ben daar toch niet zoo van te lijden" vond ik nog steeds wat argwanend. „Tóch wel", zei Rob en stak een sigaret uit mijn koker op. „Want, weet "je, er zijn lui in onze club, die reuze gezellig zijn maar géén wagen hebben en er niet een kunnen bekos tigen ook. Dan rijden die met de auto-bezit ters mee en betalen een gedeelte van de ben zine". ,0", zei ik. „Doe je het? Het is ontzettend gezellig, boy, met zoo'n heel stel. En dan ben je eens echt uit, weet je. Wat heb je nu in je eentje?" „Goed" zei ik na een aarzeling en vond den voordeeligen kant van het voorstel zoo gek niet. Twee maanden wachtte ik, Zondag op Zon dag was het naar weer'en bleef mijn wagen in de garage. Ik snakte naar een mooien len- 'ig. En toeneindelijk was het goed weer. Inwendig juichte ik. 's Zaterdags kwam Rob al en zei, dat hij een knal-leuke groep bij elkaar had getrommeld en dat we den volgenden morgen om tien uur al weggingen. Zeven wagens, zes-en-twintig lui. Copyright P. I. 8. Bo» 6 Copenho Nu wist hij ook, waarom iedereen hem afgesnauwd had. Nu kwam het er niets meer opaan, g«t' hij er niet om, tusschen de eenden weer glad, omringden hem e opgegroeid te zijn, Hjj voelde zich onuitsprekelijk gelukkig. Bin ij ook de drie zwanen erkenden hem direct. Zij streken bun veeren streelden hem met hun snavel. In den tuin kwamen een paar kleine kinderen, die de zwanen met stukjes brood kwamen voeren. Het kleinste riep: „Er is een nieuwe zwaan bij!" En de andere kinderen juichten ook: „Ja, er is een nieuwe zwaan bij gekomen." Zij klapten in de handen en liepen naar hun ouders om te vertellen, dat er een zwaan bij gekomen was. Er werden brood en koekjes in het water gegooid en iedereen zei: „De nieuwe zwaan is de mooiste. Hij is jong en zoo glanzend wit." En de oude zwanen bogen zich voor hem. BOUGIES li»; iN.V. WILLEM VAN RIJN^/ AMSTERDAM fC.) KEIZERSGRACHT \7\, TELEFOON 31 3 0 6 [4\LU.N E N> (Adv. Ingez. Med.) Ik zei „Al om tien uur?" „Wil je soms nog later?" Ik haalde mijn schouders op en zei, dat ik er zou zijn. Een luid „Halloh" klonk me tegemoet. Om tien voor elven reden we weg. Een juichende vroolijke stoet was het en op weg naar „bui ten" racede men, trachtte men de gaspedaal door de planken heen te drukken en ik kwam achteraan sukkelen. We waren er. „Zoo lui", zei een meisje met knalrcode lip pen en geen wenkbrauwen, „nu gaan we eerst daar koffie drinken". We zaten „daar" en dronken koffie. Heel gezellig en druk. Er werd geschertst, gelachen, ge-kameraadschapt, en ge-jij-en-gejout. Heel leuk. Dan gingen we de hei op. Zochten een heerlijk plekje op. bij een stel boomen en strekten ons uit. Maar dat duurde niet lang. Een ander meisje met nog rooder lippen en kleuren uit een doosje gaf plotseling een Indianen-schreeuw en daarop reageerde men verrassend. De heele „bende" sprong op, greep elkaar beet enwalked Lambeth. Tenminste zoo noemde men het. Een gra- mofoon sputterde, schetterde, jonge stemmen juichten en imiteerden Amsrikaansche jazz- negers en het was heel gezellig. Ik bleef lig gen en snoof de lente-lucht op. Men bekom merde zich niet om mij. Maar dan kwam er plots een blond meisje op me af en vroeg „Mag ik dezen dans van u?" Ze gebaarde filmster-achtig en ik zei dus „Nee" en ik bleef liggen. De blondine stak haar tong uit en ging weder naar de schreeuwende groep. Toen had ik er genoeg van. Ik isnde weg. Naar dat boschje, dat zoo heerlijk wuifde. Het leek of het mij wenkte: „Kom, kom, ik sta hier nutteloos, ik kan je natuurgenot geven, kom". Ik rende, liep, struikelde half, vloog weer op, snoof de zoele lucht op, voelde haar in mijn longen. En ineens gleed dal drukkende gevoel van mijn leden, niet langer was ik moe, niet langer rook ik de opgemaakte lucht der stad. Ik genoot van deze wijdte, ik rook de lucht der bosschen, van de heide, van de jonge bla deren en nieuwe planten. Ik achtervolgde een vlinder, jong en schoon en bevallig darte lend over het jonge laken der natuur. Ergens op een heuveltop stond ik hijgend stil, zwaai de met mijn armen, alsof ik de blauwe lucht wilde omvatten en grijpen in al haar blauwe schoonheid. Stil was het hier, heerlijk stil, een weldaad voor ooren, die geraas en geroeze moes gewend waren. Ik klom, als een jongen, in een boom, zag gulzig rondblikkend, de ont luikende na-tuur en ik voelde mij plotseling beter. Ik werd ineens weer heelemaal mensch, heelemaal en heelemaal. Ik hóórde hier, en kon hier zingen, ik deed het ook. Ik zóng, luid en juichend en er was niemand, die mij aangaapte, omdat ik gelukkig was met mijzelf en de mij omringende wereld. Ik kroop over den grond, mijn broekspijpen werden vuil, ik bekommerde er mij niet om. ik wreef mijn ge zicht langs het mos, dat reeds nieuw en jong rook en heei-lijk zacht was. Dan zag ik in eens een plant, een lichtgroene plant vol jonge, wazige bladeren en ik glimlachte ver rukt. Heel den winter had ik niet geweten dat men tegen een plant kon glimlachen. En nu was ik blij met dit lichte, wazige groen. Zoo blij als een kind met een stukje speelgoed. Zoo heerlijk luchtig was alles nu, zoo goed was het leven, zoo mooi was alles, zoo tranen stroomden over mijn wangen. Waar om? Ik wist het niet. En ik schaamde mij er niet voor. Ik vond het prettig. Ik huilde, maar wat hindert het als een man in de natuur huilt, als hij alleen is met die natuur en die natuur met hem. Dan hoeft zelfs een man zich niet te schamen, Want gevoel voor na tuur en gevoel voor schoonheiddaar hoeft men zich niet voor te schamenUren drentelde ik nog over de hei. bewonderde hier dit, liefkoosde daar dat mooie voortbrengsel van moeder natuur. En ik was zoo heel ge lukkigIk vergat den tijd, ik vergat alles ik was gelukkig met de zon, de hei, de natuur en met mezelf. Maar plotseling stond ik weer voor een groep menschen. Doodgewone menschen het waren mijn kennissen. Waar heb jij gezeten?" klonk het in koor. ,Wat jammer dat je er niet bij was, we heb ben zoo'n leuken dag gehad. We hebben, daar aan den overkant, een eind verderop in een restaurant zalig gedanst, zeg. Eénig was het. En ze hebben daar heerlijke likeuren en cocktails. Echt jammer dat je niet mee bent geweest „Ja, echt jammer", mompelde ik en vanaf dien tijd noemen mijn vrienden mij een saaie piet en misschien ben ik het ook wel, want te- ,-enwoordig ga ik alléén met mijn wagentje naar de natuur en ben dan „uit". door COR BANDT Szn. Toen werd hij beschaamd en stak zijn kop in de veer en. Hij was gehikkig, zeer gelukkig, maar hoogmoedig was hij niet, want wie waarlijk goed is, is nimmer hooghartig. Hij dacht aan de dagen, dat hij bespot en vervolgd werd en hoorde nu, dat hij van de mooiste vogels, die er waren, toch nog de allermooiste was. De seringen bogen zich zelfs voor hemDe zon scheen heerlijk warm. Toen sloeg hij de witte vleugels uit, hief den slanken nek omhoog en juichte: „Zooveel geluk had ik, het „Leelijke Eendje", me nooit kunnen droomenI" EINDE. (Morgen, een andere vertelling). EXAMENS Stedelijk Gymnasium te Haarlem. Na herexamen alsnog geslaagd voor diplo ma B. mejuffrouw W. E. Weide, de heeren A. v. d. Most van Spijk, G. H. Fuhri Snetil lage en R. Wesstra.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6