Kind in de vlammen omgekomen „IDEAAL WONEN". Goede boter kost meer Van der Linden's Bakkerijen Dronken achter het stuur. NEDERLAND EN DE GARANTIES ZATERDAG 8 JULI 1939 HAXREEM'S D'AGBEAD 3 Noodlottige brand te Stevensweert Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is brand ontstaan in de schuur van de boerderij van den landbouwer J. Beckers in het gehucht Bilt, onder de gemeente Stevensweert. Toen het vuur uitbrak, was het ge zin juist klaar met den maaltijd. Het vierjarig zoontje was reeds van tafel en daar vermoed werd dat hij zich in de brandende schuur bevond, snelde men daar heen om hem te redden. De toegang tot de schuur was echter reeds versperd door de vlammen, die in den grooten hooivoorraad snel om zich heen grepen, zoodat men mach teloos stond. Nadat het vuur was uit gewoed en zoowel schuur als woon huis geheel in de asch waren gelegd, bleek het vermoeden, dat het kind zich in de schuur moest bevinden, juist te zijn. Ifr een hoek, waarheen de kleine blijkbaar gevlucht was, vond men het verkoolde lijkje. Van den inboedel kon een gedeelte in veilig heid worden gebracht. De brandweer die spoe dig met een motorspuit aanwezig was, kon op deze afgelegen plek, waar geen water te vinden is, weinig uitrichten. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. De landbouwer was verzekerd B. Nierstrasz overleden. Oud-lid van de Tweede Kamer. Na een kortstondige ziekte is gister avond te Heemstede op 77-jarigen leeftijd overleden de heer B. Nier strasz, oud lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De heer Boudewijn Nierstrasz werd op 10 September 1861 te 's-Gravenhage geboren. Hij werd bij de Marine opgeleid en bezocht van 18761879 het Koninklijk Instituut voor de Marine. In 1879 werd hij adelborst eerste klasse, in 1881 luitenant ter zee tweede klasse. In 1883 werd hij gepensionneerd en kwam hij als adjunct-inspecteur bij de H.IJ.S.M. te Haarlem en Amsterdam. Van 1888 tot 1921 was hij directeur van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam. In 1913 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin hij tot 1918 zitting had. Daarna heeft hij van Juli tot October 1919 nog eens zitting in de Tweede Kamer gehad. Van 1905 tot 1921 was hij lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam. De overledene was commissaris van ver schillende stoomvaart maatschappijen en vice- president van de Nederlandsch-Indische Han delsbank. De teraardebestelling zal plaats hebben op insdag 11 Juli a.s. te 1 uur op de begraaf plaats „Oud Eik en Duimen"te 's-Gravenhage. Tentoonstelling te 's-Hertogen bosch. Van 15 Juli tot 7 Augustus wordt te 's Her togenbosch een groote nationale tentoonstelling „Ideaal Wonen" gehouden. Het is voor de eerste maal, dat in Nederland een tentoonstelling wordt gehouden, welke uit sluitend gewijd is aan bouwen, wonen en wo ninginrichting. Het doel er van is een overzicht te geven van bouwen en wonen en hetgeen daar mede verwant is op cultureel, sociaal en hy giënisch gebied. Over het uitgestrekte terrein langs de oude Stadswallen aan de Hekellaan is een aantal pa viljoens opgetrokken, alle verschillend van vorm en toch een prachtig geheel vormend. Het aardige van dezen speelschen paviljoenbouw is, dat men telkens opnieuw even los gelaten wordt, een blik op het schoone landschap krijgt en ge nieten kan van een prachtigen tuinaanleg, welke door den tuinarchitect P. Hasselman te Leersum verzorgd werd. ">e indruk, welken men krijgt bij een bezoek dit prachtige terrein, is, dat hier een waar- kj„ grandiose tentoonstelling tot stand is ge bracht. Men moet bewondering hebben voor de geestigheid en den smaak waarmede in groote verscheidenheid steeds gelukkige oplossingen ge vonden zijn. Een bezoek aan het terrein alléén a) is een aantrekkelijkheid. Maar daarnaast is uiteraard ook alle zorg be steed aan de inrichting van de tentoonstelling zelve; ook hieruit blijkt groote belangstelling voor de grootsche onderneming, welke in 's Hertogen bosch werd op touw gezet. Alles wat verband houdt met bouwen, wonen en woninginrichting zal men hier bijeen vinden en zoo kunnen de bezoekers het zullen er stel lig veel zijn er alles aantreffen wat zij voor ideaal wonen noodig hebben, of zich zouden wenschen. Natuurlijk zijn ook de noodige andere attrac ties aanwezig op het tentoonstellingsterrein, dal indien de laatste hand er eenmaal aan gelegd zal zijn, een feestelijken en fleurigen aanblik zal bieden. Een bijzonderheid is, als afsluiting van hel groote feestterrein, het gigantische, transporta bele attractiegebouw Metropole. dan margarine. Maar goed brood (van VAN DER LINDEN) kost niet meer dan gewoon brood. BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TELEF. 13882 Benoeming van dr. Romein bekrachtigd. Bij K.B. van 6 Juli 1939, is het be sluit van den raad der gemeente Am sterdam van 31 Mei 1939, houdende benoeming van dr. J. M. Romein tot buitengewoon hoogleeraar in de va- derlandsche geschiedenis aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam, bekrachtigd. WEDUWE VOOR f 2700 OPGELICHT. De politie te Goes heeft den 39-jarigen verzekeringsagent F. J. C. gearresteerd, die een weduwe aldaar over een periode van twee jaar in totaal voor een bedrag van f 2700 heeft opgelicht en haar op die wijze van haar geheele kapitaaltje heeft beroofd. C. deed het voorkomen alsof hij een erfenis tegoed had, waarover geprocedeerd moest worden. Voor dit doel wist hij telkens geld van de vrouw los te krijgen. De man is voor den officier van justitie te Middelburg ge leid. Weer een zware straf opgelegd. Voor den kantonrechter te Almelo moest Vrijdag terecht staan de expediteur D. uit Enschedé, die in Mei van dit jaar te Almelo dronken achter het stuur van een auto was aangetroffen. Hij was zoo „afgeladen" ge weest .aldus een politieagent, dat hij niet meer op zijn beenen kon staan en wartaal uitte. Bij verstek was D. onlangs reeds veroor deeld tot 4 weken hechtenis en een jaar in trekking van het rijbewijs. Hij was echter in verzet gekomen, waarbij hij het thans al heel ongelukkig trof, dat hij juist in deze week nu het ontzettende ongeluk bij Lonneker voor de rechtbank berecht was, moest voorkomen. Want het O.M. stond, evenals de officier Dins dag j.l. op het standpunt dat voor dergelijke verkeersmisdadigers de hoogste straf niet te zwaar is, De eisch was thans drie maanden hechtenis en een jaar intrekking van het rij bewijs, waarbij de kantonrechter zich aan sloot ondanks het protest van verdachte, die beweerde, dat het met zijn zaak op deze ma nier zou spaak loopen. (Adv. Ingez. Med.) H. O. V. Tweede Zomerconcert. De Haarlemsche Orkestvereeniging zal on der leiding van Toon Verhey het 2de zomer concert geven, op a.s. Maandagavond in de Gem. Concertzaal, waaraan medewerkt Susi v. d. Chijs, een jonge Amsterdamsche pianiste, oud-leerlinge van Ed. van Beinum en Henriette Bosmans. Met orkestbegeleiding zal deze pianiste, die reeds met veel succes in verschillende plaatsen is opgetreden, de Variations Sympho- niques van César Franck spelen. Voor de pauize speelt het orkest de 2e Symphonie van den grooten meester L. van Beethoven, er na de onvolprezen Ouverture „Phèdre" van Massenet'. Gezien de groote belangstelling bij het eerste concert, mag ook voor dit concert een groote schare muziekliefhebbers verwacht worden. Ned. Roode Kruis gaat reorganiseeren. De 71e jaarvergadering van het Nederland- sche Roode Kruis, Vrijdag in gebouw Ameri can te Dordrecht gehouden, kenmerkte zich door zeer uitvoerige discussies voortvloeiende uit een vrij sterke oppositie tegen de voorge stelde statutenwijzigingen, die geen genade konden vinden in de oogen van vele kleinere maar ook enkele groote afdeelingen. Op zijn verzoek werd jhr. de Brauw om redenen van dienstplicht ontslag uit zijn functie als penningmeester gegeven. Tot pen ningmeester werd benoemd gep, luit.-kol. J. J. M. de Waal. thans legercommissaris. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien en dr. H. K. Offerhaus werden als hoofdbestuurders herkozen. Vervolgens kwam de statuten-wijziging aan de orde. Nadat tientallen sprekers hun mee ning hadden gezegd, bleek dat ruim twee derde der afgevaardigden achter het hoofdbestuur stonden, zoodat alle voorstellen ten slotte werden aanvaard. Als plaats voor de volgende vergadering werd Leiden aangewezen. Voor den aanvang det vergadering waren telegram men van hulde gezonden aan H.M. de Konin- ging en H.K.H. Prinses Juliana, welke laatste een antwoord-telegram zond dat tegen het eind der zeer verlate vergadering binnenkwam. OPDRACHT. Namens het bestuur van de „Beatrix Stich ting" te Beverwijk is door den architect J. H, M. Berben te Breda, opgedragen aan J. v. d. Putten, aannemer te Haarlem, de bouw van een Zusterhuis annex Rusthuis te Heemskerk. Christelijk Lyceum. Uitstapje naar Zuid-Limburg. Onder begunstiging van zeer goed reisweer maakten de leerlingen van het Chr. Lyceum hun jaarlijksche uitstapje. Na eenige bespre kingen van den rector, dr. J. v. d. Eist en den heer D. C. van Alewijk met den vertegenwoordi ger voor het reizigersvervoer der Nederland- sche Spoorwegen te Haarlem, werd een prach tig plan voor Zuid-Limburg ontworpen. Per extra trein been en terug naar Maastricht en Valkenburg, met een schitterenden autotocht en wandelingen door het Zuid-Limburgsche heuvelland. Vóór vertrek van den trein van Haarlem kwam dr. v. d. Eist, zijn leerlingen een goede reis wenschen. In een electrischen trein van het nieuwste model ging het naar Eindhoven. Reeds bij het begin was bij leiders en leerlingen de goede stemming er in. Nog voor Amsterdam bereikt was werd al lustig gezongen; enkelen van de jongelui zorgden voor begeleiding hun ner vroolijke liedjes met accordeon, trommel, banjo, gramofoon enz. Te Eindhoven werd overgestapt in den stoom trein naar Maastricht, wat zoo vlot geschiedde, dat de trein 3 minuten voor vertrektijd gereed was. Te Maastricht verliet een groep den trein voor een wandeling, onder leiding van een gids, langs de vele oude en bezienswaardige gebouwen, de oude en de nieuwe Maasbrug en het Fort St. Pipter, daarna volgde de autotocht door Zuid- Limburg en een wandeling door de omgeving van Valkenburg. De resteerende twee groepen gingen door naar Valkenburg om daar de grotten of de Cata comben te bezichtigen, te wandelen naar de drie beeldjes en de Kluis, waarna een tocht per reiswagen werd gemaakt naar Maastricht. De geheele tocht was grondig voorbereid; spoorreis, autocars, consumpties, toegang tot de grotten en Catacomben; alles regelden de Ne- derlandsche Spoorwegen. Onder de uiterst be kwame leiding van den heer van Alewijk, wiens organisatorisch talent weer eens bleek, hebben de leerlingen een leerzamen dag gehad en te vens volop genoten van het prachtge Zuid- Limburg. Op de terugreis, welke even vlot liep als de heenreis, bleek uit de talrijke uitingen van te vredenheid van leiders en leerlingen dat deze schoolreis volkomen geslaagd was. STAATSEXAMEN VOOR MUZIEK. Bij de te Den Haag gehouden Staatsexamens voor muziek, slaagden voor het theoretisch ge deelte L.O. de dames Mia Muller van Brakel en Evy Reinders te Haarlem, beiden leerlingen uit den opleidingscursus van den heer Liirsen. „Juffrouw, wij garandeeren „Heusch, ik heb van niemand iets noodig" OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN] (Adv. Ingez. Med.) De Zangwedstrijd van „Proza en Poëzie". Laatste wedstrijddag. A.s. Zondag hebben de laatste zangwedstrij den uitgeschreven door het mannenkoor „Proza en Poëzie", dirigent Jan Booda, in de Gem. Concertzaal plaats. Zondagmiddag 1 uur zullen er drie gem. koren, vier dameskoren. vier kwartetten en vijf mannenkoren aan deelne men, 's avonds om zeven uur zijn de hoogste afdeelingen aan de beurt, zeven gemengde en drie mannenkoren. Als verplichte werken worden gezongen^ Pater Noster van Verdi, Abend van Zoltan Kodaly, en in de sup. afd. mannenkoren is als verplicht werk gekozen Aanbidding van Lieven Duvosel. In deze laatste afdeeling zal gestreden wor den door twee zeer bekende mannenkoren, nl. de Koninklijke Mannenzangvereeniging „Ceci lia" uit Den Haag, dirigent Henk v. d. Berg en Wormerveer's Mannenkoor, dirigent F. J. Sic king. Het is onnoodig te zeggen dat deze laatste dag van den wedstrijd, de kroon zal zetten op den zeer geslaagden wedstrijd. Als jury zal zitting hebben, evenals de vo rige dagen de heeren Jan Booda, Haarlem, Paul Sanders, Amsterdam en Jos. Vranken, Den Haag. STICHTING NOORD-NEDERLAND- VLAANDEREN. Bovengenoemde stichting heeft een feeste lijke bijeenkomst georganiseerd ter herdenking van den Guldensporenslag. Deze bijeenkomst wordt heden, Zaterdag avond, gehouden in „De Leeuwerik", Ki-uis- straat. Dr. J. W. Wicherink zal spreken over „De geest der Vaderen", dr. Aug. Borms over „De slag der Guldene Sporen" en de heer A. F. Snoeks zal een voordracht houden. Het orkest „De Geuzen" verleent medewer king. Fusie van twee Haarlemsche Tooneelvereenigingen. H. T. en de K. T. C. Een dezer dagen zijn de tooneelvereenigin- gen Haarlem's Tooneel en Kennemer Tooneel- club overeengekomen gezamenlijk onder den naam van H. T. het werk voort te zetten. De repetities zullen onder beproefde leiding, spoedig aanvangen. Door de vereeniging van beide clubs is, naarde besturen meenen, de grondslag gelegd voor een krachtiger leven van het twintigja rige H. T. DE VERDUISTERING BIJ IIET HAARLEMSCHE SPAARKANTOOR. Naar wij vernemen is P. E. H. van H„ die gearresteerd is in verband met gepleegde ver duistering in zijn functie van directeur van de Maatschappij „Spaarhuis" te Haarlem, hedenmorgen naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht. De verzekeringskamer te Amsterdam deelt ons mede dat de maatschappij „Spaarhuis" zonder machtiging of bijstand niet meer mag optreden. Lichter nabij Sabang omgeslagen. Twee opvarenden verdronken, SABANG 8 Juli (Aneta/A. N. P.) Donder dagnacht is bij ruw weer en hooge zee een zee-lichter van de Atjeh Transport Mij. nabij Sabang omgeslagen. De lichter was geladen met drums solar-olie en is gezonken in diep water. Twee der opvarenden zijn verdronken Het vaartuig werd door de „Simson" gesleept en was van Pangkalan Soesoe op weg naar Sabang. Een onderzoek naar de oorzaak van het ge beurde wordt ingesteld. Jaarvergadering van „Haarlem". In hotel „De Leeuwerik" hield de H.F.C. „Haarlem" Vrijdagavond haar jaarlijksche al- gemeene vergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer J. P. van Balen Blan ken. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de prestaties van het afgeloopen sei zoen, waarbij de roodbroeken met zooveel pech te kampen hebben gehad met hun spe lers. Een speciaal woord van dank werd hier bij gebracht aan R. Kammeijer, die volgens spreker helaas na eenige strubbelingen de ver eeniging heeft verlaten. Nadat de secretaris zijn notulen van de vo rige vergadering had uitgebracht volgde het verslag van den penningmeester, den heer N. J. Twisterling; er is een nadeelig saldo. Het zeer uitgebreide verslag van den secre taris, Drs. B. Kleefstra, behelsde in hoofd zaak de verrichtingen van alle elftallen van Haarlem; de vereeniging is in ledental voor uitgaande. In de kascommissie werden benoemd de heeren H. van Keulen, A. Roggeband en C. Nagtzaam; dank werd gebracht aan den heer A. Schalekamp, die na jaren zitting te heb ben gehad in deze commissie, deze thans heeft verlaten. De heeren A. Tijsseling, W. van Daalen en J. Huijsmans .werden onder applaus benoemd tot leden van verdienste. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, zoodat het bestuur als volgt is sa mengesteld: J. P. van Balen Blanken, voor zitter; A. Zeilinga, vice-voorzitter, B. Kleef stra, secretaris, N. J. Twisterling, penning meester; J. Bovendorp, H. Baum en A. Kaan, commissarissen. Een groot aantal nieuwe leden werd aange nomen. Bij de rondvraag werden eenige interne za ken besproken, die tot aller genoegen wer den opgelost, waarna met een oproep tot alle leden, om in dit jaar. waarin het gouden feest wordt gevierd, allen steun en medewerking te verleenen, de voorzitter de vergadering sloot

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5