Haarlem's Dagblad Dk. CeCijn geeft de I opdmcht tewg De Haagsclie Puzzle. Nu mr. dr. D. A. P. N. Kooien opgedragen een ministerie te vormen. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17194 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 10 Juli 1939 Abonnementen per «reek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. AdvertentiënL-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Nog steeds is een oplossing van de kabinets crisis niet gevonden. Maar nadat dr. Colijii een week lang beproefd had een uitweg uit den doolhof te vinden heeft hij zijn opdracht teruggegeven en is een nieuwe formateur op getreden, een veteraan uit R.K. kringen. Zijn verschijning is eigenlijk wel als een volkomen verrassing gekomen. Want ofschoon de 68- jarige Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien een zeer langen en' eervollen staat van dienst aan de openbare zaak heeft, Kamerlid en Ka mervoorzitter is geweest en in 1925—1926 een half jaar minister in het eerste kabinet-Colijn, en er tijdens dr. Colijn's jongste formatie pogingen ook met hem overleg is gepleegd, staat hij al sinds vele jaren buiten de actieve politiek. In het voorjaar van 1926, na zijn korte ministerschap, werd hij tot lid van den Raad van State benoemd. Dit eerwaardige college pleegt zijn belangrijke taak in de stille binnenkameren van het landsbeheer te behar tigen en behalve den vice-president jhr. mr. Beelaerts van Blokland, die de hoogste functie in den lande bekleedt na het Staatshoofd, treden zijn leden eigenlijk nooit in het schelle licht der openbaarheid. Zoo was ook mr. Kooien sinds dertien jaar van het politieke forum verdwenen. Hij keert erop terug met een niet benijdens waardige opdracht. Dat het Nederlandsche volk dezen grooten, zwaargebouwden man met vierkanten kop en de stille, gesloten gelaats uitdrukking met eenige verbazing uit de po litieke historie ziet opdoemen zal hem niet deren. Zijn plaats buiten den politieken strijd moet hem kennelijk juist de kans bieden om te slagen. Maar de toon waarin de politieke bladen hem begroeten kan niet bemoedigend voor hem zijn. Vooral niet de toon der R.K. bladen. De Maasbode zegt dat zij „eerlijk ge zegd zijn moed bewondert, om onder deze om standigheden een poging tot Kabinetsformatie te wagen". De Tijd merkt op dat de hem ge geven opdracht buiten de partijen van de crisis lijkt om te gaan. „Voor de Katholieke partij spelen persoonlijke elementen in deze crisis vrijwel geen rol, maar zij heeft zich vast verankerd aan een primairen eiseh van sociale politiek, een zakelijk program van werkloos heidsbestrijding, zooals dat door minister Romme op even bekwame als energieke wijze was opgebouwd en dat als een minimum program beschouwd wordt. Dit zakelijke standpunt zullen de partij, met haar fractie in het parlement en de ministers, die uit haar midden zijn voortgekomen, ook tegenover den nieuwen formateur moeten handhaven". Dit klinkt niet als een hartelijk welkom en getuigt niet bepaald van bereidheid tot be middeling. En eigenlijk staat de Maasbode, welker houding zich overigens in de crisis- dagen nogal eens gewijzigd heeft, op hetzelf de standpunt. Want zij zegt dat mr. Koolen's moed alleen te verklaren is als hij de overtui ging of althans de hoop heeft een kabinet te kunnen vormen, dat in den geest der Katho lieke Kamerfractie de werkloosheidsbestrij ding op het eerste plan wil houden. „Mogelijk voelt hij zich in staat, ook de anti-revolution- nairen daartoe te bewegen". Men zou zoo zeggen dat mr. Kooien, als zijn eigen partij hem zoo bij-voorbaat-afwijzend en zelfs zie den laatst-geciteerden zin met eenige ironie ontvangt geen kans heeft om een parlementair kabinet te vormen. Im mers, de R.K. Staatspartij beroept er zich op dat minstens 70% van de Kamerleden haar standpunt inzake den financieelen voorrang van de werkloosheidsbestrijding inneemt en dat schijnt in het algemeen niet te weerspre ken. Zullen mr. Koolen's pogingen dus gaan in de richting van een extra-parlementair of zaken-kabinet, bestaande uit bekwame man nen die buiten de actieve politiek staan even als hij zelf? Het is denkbaar, maar een lang leven zou zulk een regeering zeker niet bescho ren zijn. Zij zou van haar eerste optreden af het karakter van een „overgangskabinet" dragen. Dat draagt het stempel der onzeker heid en het Nederlandsche volk wenscht in dezen tijd zeker minder dan ooit onzekerheid in hét bewind. Men moet blijven hopen dat iemand, deze formateur of een volgende, erin slagen zal ten spoedigste de bestaande tegen stellingen te overbruggen. Ik geloof dat het groote publiek volstrekt niet begrijpt waarom dat nu zoo moeilijk is. Het ziet deze kabinetscrisis niet als een Ne derlandsche maar als een Haagsche puzzle. Was er sprake van een botsing van diepge wortelde geestelijke overtuigingen, dan zou het de moeilijkheid gevoelen. Maar aangele genheden van socialen aard, die door finan- ciëele mogelijkheden beheerscht worden, zijn altijd door een vergelijk op te lossen. Men kan daarbij niet aannemen dat de eene partij, die van dr. Colijn, tot het uiterste zou willen bezuinigen en de andere onbegrensd geld uit geven. Trouwens is ook wel gebleken dat dit niet zoo is. Dan moet men elkaar toch ook kunnen vinden! Onduidelijk blijft intusschen de kwestie van de drie slagkruisers voor Indië, waarvoor vice-admiraal Purstner zoozeer schijnt te ijveren en die ook in politieken kring veel aandacht geniet. Zit dit geweldig-dure plan de oplossing van de crisis in den weg? In elk geval blijft een feit dat men een snelle oplossing van Den Haag verlangt En het schijnt dat de politici deze stemming niet bepaald aanvoelen. R. P. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien. De regeeringspersdienst meldt Dr. H. Colijn heeft aan H. M. de Koningin verzocht van de opdracht tot vorming van een kabinet te mogen worden ontheven, daar zijn pogingen tot samenstelling daarvan in de richting, welke hij zich had gedacht, niet waren geslaagd. Zaterdagmiddag heeft Hare Majesteit mr. dr. D. A. P. N. Kooien ontvangen en hem opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. De heer Kooien heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. Dr. Kooien ontvangt Dr. Deckers. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien heeft heden morgen tegen half twaalf bezoek ontvangen van mr. dr. L. N. Deckers. Dr. Deckers heeft ook Zondag een bezoek aan dr. Kooien ge bracht. Vanmiddag zal de heer Kooien de openbare zitting voorzitten van den Raad voor de Luchtvaart, waarin de ramp van de „Ijsvogel" wordt behandeld. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien is op 21 Januari 1871 te Rijswijk geboren. Hij bezccht het gymnasium te Utrecht en stu deerde in de rechten aan de Utrechtsche uni versiteit. In 1894 promoveerde hij in de staatswetenschappen. Na de advocatuur te Utrecht te hebben uit geoefend werd hij achtereenvolgens school opziener in het arrondissement IJsselstein, voorzitter van den bond van R.K. Kiesvereni gingen en lid en ondervoorzitter van den Centralen Raad van Beroep. In 1905 vaardigde het kiesdistrict Grave hem af als lid van de Tweede Kamer. Na mr. Foch's benoeming tot gouverneur-generaal, volgde mr. Kooien hem op als voorzitter van de Tweede Kamer. Tot 1925 was hij kamer president. Van Augustus 1925 tot Maart 1926 was hij minister van arbeid, handel en nij verheid in het kabinet-Colijn. De aanneming van het amendement-Kersten (het gezant schap bij het Vaticaan) had de val van dit kabinet tot gevolg. In April 1926 deed de heer Kooien zijn intrede in den Raad van State. Behalve vele functies in dienst van het Katholieke gemeenschapsleven is de heer Kooien o.a. curator van de Technische Hooge- school te Delft en voorzitter van den Raad voor de Luchtvaart. WANDGEDIERTE RADICALE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie, zonder iets te beschadigen. Zuivering Onderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 „Waar anderen faalden, slaagden wij." (Adv. Ingez. Med.) Kruitmagazijn bij Salamanca in de lucht gevlogen. Dertig dooderiy 200 gewonden 90 vermisten. Goederentrein vernietigd. MADRID, 10 Juli (Havas) Gister middag is in het dorp Penaranda de Bracamonta nabij Salamanca een kruit magazijn in de lucht gevlogen. Naar ge meld wordt zijn hierbij omstreeks dertig personen om het leven gekomen en 200 gewond, terwijl er nog 90 vermisten zijn. Een goederentrein, die zich in het sta tion bevond, werd volkomen vernietigd. Uit Salamanca, Samora, Valladolid en Avila hebben zich brandweren en militairen naar de plaats des onheils begeven. Tengevolge van het tekort aan water als gevolg van het zeer warme weer stuitte het blusschingswerk evenwel op groote moeilijkheden. Franco heeft onmiddellijk van zijn deelneming doen blijken en 200.000 peseta's voor de getrof fen bevolking beschikbaar gesteld. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. De verduistering van 55.000.-. Hoe de directeur van het Spaarhuis te Haarlem zich het geld toeëigende. In onze vorige nummers hebben wij bijzonder heden medegedeeld over de aanhouding van den 67-jarigen Van H. te Zandvoort, directeur van de 'te Haarlem gevestigde N. V. in liquidatie „Spaarhuis", die beschuldigd wordt van de ver duistering van een bedrag van f 55.000 ten na- deele dezer instelling. Zaterdag is de Haarlemsche politie naar het hoofdkantoor van het Giro-bedrijf, in den Haag gegaan om een onderzoek in te stellen. Daarbij is gebleken dat het aan van H. door een een voudig geknoei met giro-biljetten mogelijk is geweest zoo'n belangrijk bedrag te verduisteren. Het „Spaarhuis" had verschillende spaarkassen loopen, waarvan vele deelnemers betalingen over de giro deden. Ook verschillende andere transacties dezer N.V. liepen over de giro. Als van H. een groote afrekening over de giro ont ving, liet hij een gedeelte van dit bedrag op zijn privé giro-rekening overschrijven. Als hij dan later de dagelijksche afrekening van de giro ontving (eenvoudige staatjes met potlood ge schreven) veranderde hij de bedragen, zoodat de saldi die volgens die vervalschte afrekeningen op de giro klopten met het bedrag dat de boeken aanwees. De verdachte heeft zoo al vele jaren ge knoeid. Als het Spaarhuis volgens de boeken f 60.000 op de giro moest hebben staan, stond er in werkelijkheid slechts f 5000 op, omdat van H. f 55.000 ten eigen bate had aangewend. Om deze knoeierijen mogelijk te maken moest van H. dus herhaaldelijk de afrekeningen van de giro vervalschen. Als er controle was kon hij, door het overleggen van de afrekeningen van de giro „aantoonen" dat het geld inderdaad aan wezig was. Als slechts één keer in dien tijd de afrekening van de giro in andere handen zou zijn gekomen, zou het bedrog natuurlijk onmiddel lijk uitgekomen zijn. De directeur kon dus nooit met vacantie gaan of lang ziek zijn. Als hij eens ongesteld was, moest de juffrouw van het kan toor altijd met de post (dus ook met de afreke ningen van de giro) naar zijn huis komen. Ongetwijfeld heeft de dader dus altijd in vrees verkeerd, dat zijn geknoei zou uitkomen. Temeer, omdat, in verband met de liquidatie, de administratie van het „Spaarhuis" gecon troleerd werd door de Verzekeringskamer. Het is nog niet uitgemaakt hoe het den directeur steeds mogelijk geweest is tegen Sep tember van elk jaar, als het geld aan de deel nemers van de dan vervallen spaarkas moest worden uitgekeerd, te zorgen, dat er voldoende contanten aanwezig waren om de uitbetalingen te doen. Het wekte geen achterdocht dat liet Spaar huis volgens de boeken zooveel geld op de giro had staan, omdat er volgens de directeur toch geen voldoende loonende bestemming voor de contanten was. De „Yankee Clipper" te Southampton. De „Yankee Clipper" is zeven en twintig en een half uur na het vertrek uit New York te Southampton aangekomen en de passagiers van deze eerste van de geregelde vluchten over den Atlantischen Oceaan konden aan land gaan. Tij dens den overtocht bevonden zich dertig perso nen aan boord waarvan elf leden van de beman ning. Behalve de bagage van de passagiers werd nog een aanzienlijke mail meegevoerd. Britsche missiehuizen in brand gestoken. TSJOENGKING, 10 Juli. Reuter) Volgens be richten van Chineesche zijde zouden de bezit tingen van de Britsche missie in verscheidene steden in Sjansi, o.a. Hoentoeng en Tsjaotsjon, in brand gestoken en verwoest zijn. Deze aansla gen zouden een onderdeel vormen van de door de Japanners aangewakkerde anti-Britsche cam pagne in Noord-China. Verklaard wordt, dat vele Chineesche christenen gearresteerd en te rechtgesteld zijn. Het woord is aan Klassificatie. (De Nederlandsche Spoorwegen hebben statistisch vastgesteld, dat 93% van haar clientèle derde klasse reist). Als u geregeld spoorklant bent, Vertrouw ik, dat u 't las, Wel drieënnegentig procent, Reist in de derde klas. Die is gedurende een rit, Vooral een lange, wel Misschien een beetje hard van zit, Maar ze is even snel. Je wiegt er niet op zacht fluweel, Maar ook de prijs telt mee, En je betaalt er niet zooveel, Als klasse een en twee. Je hebt den zelfden machinist, Die je in veiligheid, Even vakkundig en beslist, Langs zelfde lijnen leidt. Je krijgt hetzelfde uitzicht, dat De eerste klasse ziet, Aan schokken op een bochtig pad Ontsnapt ook d' eerste niet. Dus drieënnegentig procent Reist derde klas per spoor. Dat is een machtig contingent, Maar 't zegt niets verder, hoor. Al reisden allen derde klas, In het verkeer per trein, Dat wil niet zeggen, dat ons ras Niet eerste klas kan zijn. P. GASUS. Nazi-agenten in Brazilië gearresteerd. MONTEVIDEO, (Havas). Volgens berichten van de grens, hebben de Braziliaansche autori teiten in Rio Grande onlangs twee Nazi-agen ten gearresteerd, en een groote hoeveelheid pro pagandamateriaal, dat in hun bezit was, in be slag genomen. Tsjechische nationalistische pamfletten ontdekt. PRAAG, (Havas). Bij de administratie der pensioenen te Praag zijn bij een huiszoeking door de Gestapo nationalistische Tsjechische pamfletten ontdekt. Twee ambtenaren der ad ministratie zijn gearresteerd. Een hunner, die met vacantie buiten vertoefde, werd naar Praag ovexgebracht. De komende Britsch-Japansche besprekingen. Na een nauwkeurige bespreking te Tokio zijn de leiders van het ministerie van buiten- landsche zaken tot een overeenstemming ge komen en hebben zij het plan, dat door de leger-autoriteiten is opgesteld voor de Britsch- Japansche besprekingen te Tokio goedgekeurd. 11 Juli a.s. zal dit plan aan den ministerraad worden voorgelegd. De besprekingen zullen Donderdag of Vrij dag a.s. te Tokio beginnen tussc-hen den Ja- panschen minister van buitenlandsche zaken, Arita en den Britschen ambassadeur Craigie. Overblijfselen van vermist vliegtuig gevonden? Gisterenochtend hebben een aantal toeans- ten uit Zürich, tezamen met een douane beambte een tocht gemaakt in de Bondasca- vallei op de Noordelijke helling- van het Bondasca-massief, dat de grens vormt tus- schen Italië en Zwitserland. Op ongeveer 2700 meter hoogte ontdekten zij in de sneeuw, welke in een lawine omlaag was gekomen een aUuminium plaat en iets verder eenige stukken rubber, vermoedelijk afkomstig van een ven ster en een stuk hout, waaraan een stuk stof. Men veronderstelt, dat deze stukken afkomstig zijn van een Duitsch vliegtuig, dat geruimen tijd geleden in de bergen is verdwenen. Men heeft een kolonne uitgezonden om een onderzoek in te stellen. CHAMBERLAIN'S VERKLARING INZAKE DANTZIG. Zou heden in het Lager huis worden afgelegd. VALT OOK „ACTIE VAN BINNENUIT" ONDER DE GARANTIE AAN POLEN? LONDEN, 10 Juli (Reuter). Al gemeen wordt thans aangenomen, dat Chamberlain vandaag in het Lager huis zijn „verklaring van historische beteekenis" zooals sommige krin gen het noemen zal afleggen. De premier zal waarschijnlijk verklaren, dat iedere verandering in den status van Dantzig, anders dan door een overeenkomst waarbij de Poolsche regeering partij is en om het even of zij tot stand gebracht wordt van buiten af door 'n militaire actie van Duitsch- land, dan wel van binnenuit door een bewe ging welke door Duitschland op touw gezet is of gesteund wordt, beschouwd zal worden als een daad van Duitsche agressie en derhalve zal vallen onder de Britsche garantie aan Polen. Raczynski, de Poolsche ambassadeur, is gisteravond uit Warschau t-e Londen terug gekeerd en men verwacht, dat hij vandaag een onderhoud met Halifax zal hebben. Intus schen is niets bekend omtrent den inhoud van een mededeeling, die hij eventueel meege bracht zou kunnen hebben. Uit Warschau wordt aan de bladen gemeld, dat de Poolsche kranten het nieuws over Dantzig thans meer achteraf plaatsen en den feilen toon, die tot- dusver tegsn Duitschland werd aangeslagen, gematigd hebben, vermoe delijk met 't doel, de ontspanning der laat ste dagen aan toe moedige». Hillard: Een staatsman maakt de gelegenheidmaar de ge legenheid maakt den poli ticus. Molotoff confereert bijna 3 uur# Geen definitief resultaat. De ambassadeurs van Groot Brittannië en Frankrijk te Moskou, Seeds en Naggiar, alsmede Strang, hebben gisteravond een onderhoud ge had met den volkscommissaris van buitenland sche zaken, Molotof, dat twee uur en vijftig mi nuten duui'de. In de verklaring, welke door het agentschap Tass omtrent de besprekingen in het Kremlin is gepubliceerd, wordt gezegd, dat „geen definitief resultaat is bereikt". Omtrent het onderhoud op het Kremlin wordt van andere zijde nog medegedeeld, dat dit het langste is geweest, dat tot nu toe door deze po litici is gevoerd. De snelle opeenvolging van de besprekingen duidt op een versneld rythme van de onderhandelingen, doch men kan nog geen ernstige voorspellingen doen over den duur hiei-van. Gezien het moeilijke karakter van de bespre kingen, welke ten doel hebben den vrede in Europa te bewaren, zal het nog een week, of langer kunnen duren, voordat nadere mededee- lingen worden gedaan over de resultaten, zelfs indien men eerder in beginsel tot overeenstem ming komt. Bulgaarsclie premier uit Duitsch land vertrokken. De Bulgaarsche premier is uit Duitschland vertrokken. Via Zuid-Slavië keert hij naar Sofia terug, Alvorens de grens te passeeren zond hij Von Ribbentrop een telegram, waaxdn hij dank uitspreekt voor de hartelijke ontvangst en verzoekt, Hitier zijn dankbaarheid en gevoelens 'van grootste hoogaching en bewondering over te brengen Groote verduisteringsoefeningen in Engeland. Zatei'dagavond en Zondagochtend zijn in vrijwel geheel Zuid-Engeland luchtbescher mingsoefeningen gehouden, waarvan de omvang alle voorgaande overtreft. Van middernacht tot 4 uur Zondagochtend waren vijftien gi'aaf- schappen, met inbegrip van de lange kustlijn, volkomen verduisterd. Honderdduizenden bur ger-vrijwilligers, die tot de verschillende tak ken van den luchtbeschermingsdienst behooren, namen aan. de oefeningen deel. WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A. HAARLEM. Roomboter per pond 78 ct. Edammer Noord Holland, fijn, p. pond 25 ct. Fijne choc. Bonbonsper V2 pond 25 ct. Appelflip per flesch 15 ct. D cl m on te Zalm per 1/1 blik 49 ct. Theelicht per doosje 10 ct. Aardappelmeel per pakje 5 ct. Sago per pak 12V3 ct. Met dividendbons. (Adv. ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Hoe de. directeur van het Spaarhuis te Haar lem zich de f 55.000 toeëigende. 1 BINNENLAND. Dr. Colijn heeft zijn opdracht tot kabinets vorming aan de Koningin teruggegeven. Thans is ^dr. Kooien een opdracht tot ka binetsformatie verstrekt. 1 Vader bij het redden van zijn kind ver dronken. 3 De pers over de opdracht aan dr. Kooien. 3 BUITENLAND. Bij Salamanca is een kruitmagazijn in de lucht gevlogen. 1 Duitschland zou een vreedzame regeling wenschen inzake Dantzig teneinde diplo matieke steun te verwerven voor de Euro- peesche crisis, welke aan het eind van Augustus verwacht wordt. 11 Aan de grens tusschen Mandsjoekwo en buiten Mongolië zijn Japansche en Russi sche strijdkrachten slaags. 11 Mr. E. Elias beschouwt de beteekenis van het Aziatisch conflict voor Amerika. 11 SPORT. De Haarlemsche Sportweek. 7 en 8 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Haagsche puzzle.. J G. J. Kalt: Het zangconcours van „Proza en Poëzie". 9 Bijzondere correspondentie: Italiaansche be langstelling voor Nederland. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 11'

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1