HOFN Twee trammen botsten Radio-belasting op komst. Vader wilde zijn kind redden. ,Werd ik nogmaals souverein, dan zou b UIT DE PERS. MAANDAG 10 JULI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD S Qtoot aantal passagwts gewond. Amsterdam-West. heeft zich een onge val voorgedaan, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Op den hoek van de Witte de Withstraat en Jan Evertsenstraat zijn Zater dagmiddag twee trammen, één van lijn 7 en één van lijn 13 met elkaar in botsing geko men. De bijwagen van lijn 7 kwam dwars over de straat te staan met den kop tegen den gevel van het in de Jan Evertsenstraat gelegen filiaalgebouw van de Rotterdamsche Bank- vereeniging. De gevel van dit gebouw door stond den schok en slechts een rijwiel, dat daar tegen den muur stond, sneuvelde. De inzittenden van beide trams werden duchtig door elkaar geslingerd. Lijn 13 had een open bijwagen, waaruit eenige passagiers door den schok op straat vielen, gelukkig zonder letsel op te loopen. Het meest hadden echter de inzittenden van lijn 7 te lijden. De zijkanten van het voorbalcon van den bijwa gen werden ingedruk en vrijwel geen ruit bleef heel. Tal van passagiers en de conduc teur van den bijwagen liepen schrammen en builen op of waren er erger aan toe, zoodat eenige auto's van den geneeskundigen dienst, welke weldra ter plaatse waren, den conduc teur en vier reizigers mee naar het Wilhel- mina-gasthuis namen. Van daar werden de conducteur en een der passagiers, na verbon den te zijn, naar hun woningen vervoerd. De drie overige reizigers, twee bejaarde zus ters en een jongere vrouw werden met een hersenschudding ter verpleging in het zieken huis opgenomen. Dr. A:. F. Philips gehuldigd. Tot commandant in de Orde van den Ned. Leeuw benoemd. Ter gelegenheid van het neerleggen zijner functie als president-directeur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, vond Zaterdag in de Philips' schouwburgzaal in Eindhoven, een grootsche huldiging van dr. Philips door het personeel plaats. Nadat dr. A. F. Philips en mevrouw A. F. Philipsde Jongh onder hartelijk applaus, op het rijk met bloemen versierde podium had den plaats genomen, werden de aanwezigen door imr. H. F. van Walsem welkom geheeten, Vervolgens sprak mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economische Zaken, die o.m. zei- de, dat het Nederlandsche volk zich gelukkig kan prijzen, dat het door de eeuwen heen een aantal eminente ondernemers-figuren heeft voortgebracht. In de reeks van illustere ondernemers-figu ren, die de renaissance van Nederland's eco nomische leven sinds het einde van de vorige eeuw hebben gedragen, zijt gij, mijnheer Philips, ongetwijfeld één der prominenten, al dus de minister. Het bouwwerk, dat gij met uw vader en uw broer hebt gebouwd en dat gij later tot zoo groote ontwikkeling hebt ge bracht, vormt één van de meest trotsche scheppingen in de hedendaagsche Nederland sche bedrijfswereld. Het is in de eerste plaats Eindhoven, waarop gij uw stempel hebt ge zet. Wat zou Eindhoven zijn, indien het geen Philipsstad geworden was? Het is in de tweede plaats het Nederlandsche volk in zijn geheel, dat van uw werk heeft mogen profiteeren. Doch het zijn niet alleen Eindhoven en het Nederlandsche volk, welke u dankbaar moeten zijn. Ook andere volken hebt gij werkgelegen heid gegeven en de heele wereld heeft direct of indirect van den vooruitgang op electro- technisch gebied geprofiteerd, waaraan het Philipsbedrijf een zoo groot aandeel heeft ge had. De reeks van uw buitenlandsche onder scheidingen toont, dat men ook internationaal oog voor uw verdienste heeft gehad. Spr. ging vervolgens na aan welke persoon lijke factoren het succes toe te schrijven is, dat dr. Philips van zijn levenswerk heeft ge maakt. Daar zijn in de eerste plaats zijn veelzijdige vakbekwaamheden in technisch, commercieel en financieel opzicht. Daarnaast heeft de heer Philips leiderscapa citeiten en organisatorische talenten ont plooid, welke het mogelijk maakten de tech nische en economische ontwikkeling in het bedrijf op te vangen, en dit op een ordelijke wijze te doen uitgroeien tot een evenwichtig organisme, dat doelmatig functionneert en in staat was de schokken op te vangen, die oorlog en hevige economische crisis teweegbrachten. Spreker besloot zijn rede met de mede- deeling, dat het H.M. de Koningin had be haagd, dr. Philips te benoemen tot comman deur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. BURGERWACHTDAG IN GRONINGEN. Op de renbaan in het stadspark te Gronin gen is Zaterdagmiddag de burgerwachtdag van den Ned. Bond van Vrijwillige Burger wachten gehouden, welke door vele burgerlijke en militaire autoriteiten werd bijgewoond. Tachtig afdeelingen der burgerwacht waren met tezamen ongeveer 1700 deelnemers ver tegenwoordigd. Jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, de bondsvoorzitter, keerde zich in zijn openingsrede tegen de bij velen leven de gedachte, als zoude de burgerwacht opge roepen om het revolutie gevaar van 1918 te be zweren, met het verdwijnen van dat gevaar haar reden van bestaan hebben verloren. Niets is noodlottiger dan de meening, dat nieuwe perikelen spr. doelt hier op het gevaar van luchtaanvallen de burgerwacht onvoorbe reid zullen aantreffen. Dit wil niet zeggen, dat de oude taak wordt verwaarloosd, maar de burgerwachten moe ten uit de nieuwe verantwoordelijkheid nieuwe krachten scheppen om een front tegen het luchtgevaar te vormen. Deze bondsdag, welke een uitgebreide luchtbeschermingsoefening op het programma heeft, is een stap in deze richting. Nadat onder het zingen van het Wilhelmus de Nederlandsche vlag was geheschen en de burgerwachten een vaandelgroet hadden ge bracht, sprak de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen een rede uit. Na deze rede gaven de verschillende afdee lingen demonstraties te zien, welke reeds voor een deel aan de luchtbescherming waxen gewijd. Echter niet voor hendie ongeveer de gemiddelde bijdrage voldoen aan een Omroepvereeniging. Volgens de Tel. is binnenkort de indiening te wachten van een wetsontwerp dat beoogt te voorzien in de financiering van televisie en wereldomroep. In dit wetsontwerp zou zijn uitgegaan van de gedachte dat in Nederland op iederen luisteraar (houder van een radiotoestel of radiodistributie) één luisteraar is, die nergens iets bijdraagt. Zouden op de een of andere wijze die luisteraars ,door enthousiaste propa gandisten van de radioomroepvereenigingen dikwijls met „klaploopers" en „parasieten" be titeld) gedwongen worden, hun steentje bij te dragen, dan zou de financiering van de op uitvoering wachtende projecten wél mogelijk zijn. Daar de regeering het systeem van vrij willige bijdrage, zooals dot in Nederland tal van jaren per saldo goed gewerkt heeft, intact wil laten, zal voorgesteld worden dat zij, die thans reeds bijdragen bij de Radiovereenigingen, van de nieuwe heffing zullen worden vrijge steld. Alleen zij, die ver onder het laagste ge middelde betalen, zullen dan aan hun om roepvereeniging iets meer moeten betalen. De niet-contribuanten zullen in zooverre vrij gelaten worden, dat zij zelf mogen beslissen aan wie zij hun penningen ten goede willen doen komen. Zij kunnen zich dus bij die ver een iging aansluiten, die het meeste met hun persoonlijke opvattingen overeenkomst. Zij die om principieele of andere redenen wei geren, zich bij een der bestaande omroep- vereenigingen aan te sluiten, zullen dan een belasting moeten betalen, overeenkomende met de gemiddelde bijdragen der leden plus één gulden. De gelden die op deze wijze zullen binnen komen, worden dan besteed voor de verwezen lijking van de groote idealen van de Neder landsche radiowereld. Televisie en We reldomroep. Beide verdwenen in de diepte. Zeilerstragedie op het meertje de Wijdeblik. Zondagmiddag is op het Meertje de Wijde Blik onder de gemeente Kortenhoef, bij het zeilen een ernstig ongeval gebeurd. De heer E. den Hertog uit Vreeland was met twee van zijn kinderen en eenige vrienden gaan zeilen. Doordat als gevolg van een windvlaag de giek plotseling overkwam, sloeg het vijfjarig zoon tje van den heer Den H. over boord. De vader sprong het kind na om het te redden. Na eenige malen gedoken te hebben, had hij het kind gegrepen, doch zonk toen plotseling met het knaapje in de diepte. Van de boot af kon men de drenkelingen niet meer bereiken en toen hulp van den wal arriveerde, was het te laat. Tot het invallen van de duisternis werd gedregd, doch men slaagde er niet ln de dren kelingen te vinden. Vanmorgen is opnieuw een politieboot uit gevaren om het dreggen voort te zetten. De heer Den Hertog, die gymnastiekonder- wijzer in de hoofdstad was, laat een vrouw en nog drie kinderen achter. De Gouverneur-Generaal ongesteld. Aneta verneemt, dat, wegens lichte ongesteld heid, de gouverneur-generaal enkele dagen zijn dagelijksche ambtsbezigheden niet kan uitoefe nen. In verband hiermede is met ingang van lie den het dagelijksch beleid opgedragen aan den vice-president van den raad van Ned.-Indië. Aardbeving te Batavia van ongewone kracht. Gistermiddag om acht minuten voor twee, werd Batavia opgeschrikt door een krachtige, voor de hoofdstad betrekkelijk zeldzame aard beving. In het Aneta-gebouw zwaaiden de lam pen en fans heen en weer, terwijl ook van elders berichten over waarneming der beving zijn ont vangen. Door het meteorologisch observatorium werd de beving dermate zwaar geregistreerd, dat de seismograaf onklaar raakte. Na herstel werd de registreering van de natrillingen voortgezet. Deze waren echter voor de inwoners niet voelbaar. CREMATIE LUIT.-KOLONEL F. STELLENBOOM. In den grootsten eenvoud heeft Zaterdag middag in het crematorium te Velsen de cre matie plaats gehad van het stoffelijk over schot van den oud-Luit.-Kolonel der infan terie F. Stellenboom overleden alhier. Met de familieleden waren eenige vrienden meege komen. Een zwager van den overledene, de heer Redeker, zeide dat het de wensch van den overledene was, dat er niet gesproken werd. Spr. was dankbaar dat eenige vrienden en kennissen gekomen waren, om hun belang stelling en medeleven te toonen en bracht hen daarvoor dank. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Wilhelmus, dat door allen staande werd aangehoord. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot apotheker de heer H. G. C. Kiliaan. Meisjesschool voor M.O. Geslaagd voor het eind-examen der M. S. v. M. te Haarlem, afd. B H. Bierboom, H. Blankevoort, R. Cohen. A. v. d. Duyn. H. Ehrbecker, W. v. Dellen. C. Kemp. F. Kftyper. W. de Lugt. C. v. Ommen. J. v. Ommen, G. Pleging. I. Putz, D. Reinders. E v. Rossum, J. Teunissen. A. Visser, C. Visser, W. v. Walen, M. Warns, L. Wolff, G. Wijma. Afgewezen twee; één trok zich tijdens het examen terug, één was door ziekte verhinderd aan het examen deel te nemen. Muziek. Bij de te 's-Gravenhage gehouden Staats examens voor Muziek is voor het theoretisch redeelte L.O. geslaagd Mejuffrouw Dini Tuijten, leerlinge der Toonkunstschool te Haarlem. Voorts zijn geslaagd Piano (middelbaar onderwijs) mej. G. E. Davelaar ,te Haarlem Piano (lager onderwijs) mevr. J. Heerma van VossMooton, te Haarlem Solo-zang (lager onderwijs) mej. J. C. Riemersma, te Heemstede. AFSCHEIDSBEZOEK GENERAAL BOOTH. Generaal Evangeline Booth, de leidster van de internationale organisatie het ..Leger des Heils". die in verband met haar aftreden als generaal de volgende week een afscheidsbe zoek aan Nederland zal brengen, zal reeds Dinsdagochtend in ons land aankomen. Woens dagavond zal in Den Haag een groote af scheidsbijeenkomst worden gehouden in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, wel ke door den burgemeester van Den Haag zal worden geleid. HOXDERDEX Gl'LDEXS BESPARING MET IBIJ JIOTOB VERZORG ING DOOR EEN VAKMAN, üWl GARAfiKHftl HFR' (Adv. Inqez Med.) M.-vliegers In den gevel van het nog niet voltooide in ternaat voor M-vliegers op het vliegveld Ypen- burg heeft de minister van defensie, dr. J. J. C. van Dijk, Zaterdagmiddag een steen ge metseld. Vóór de plechtigheid heeft de heer C. Kolff in een gezelschap journalisten eenige mede- deelingen gedaan over de taak van de natio nale luchtvaartschool betreffende de opleiding tot het M-brevet. De opleiding van de M-vliegers, die bekos tigd wordt door het luchtverdedigingsfonds en welke sportvliegers een vrijwillige verbintenis sluiten om in geval van oorlog als reserve vliegers onder de wapenen te komen, is ge heel in handen gelegd van de N. L. S., evenals het onderhouden van de vliegvaardigheid en het theoretisch onderricht. De M-vliegers worden gerecruteerd uit de sportvliegers van het geheele land en uit hen. die met steun van het Fokkerfonds lee- ren vliegen op de onderscheiden afdeelingen van de N. L. S. in den lande, n.l. op de vlieg velden: Ypenburg, Schiphol, Twente. Eindho ven, Eelde, Teuge en Vlissingen. Het M-brevet beteekent hoofdzakelijk een toelatingsexamen tot de M-opleiding, daar het de bedoeling is om de M-vliegers gelei delijk aan een hoogere vliegvaardigheid te ge ven en tegelijkertijd hun kennis van de theo rie uit te breiden. Op het oogenblik zijn er een zeventigtal M- vliegers, die regelmatig hun vliegvaardigheid onderhouden. Instructeur Sluijter is met de leiding belast, geassisteerd door de andere in structeurs, het geheel onder supervisie van den chef-instructeur Schmidt Crans. Behalve vliegen en onderricht in theorie, wordt ook sport beoefend, waarin een sportleeraar les geeft. Weer een doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg. Zondagochtend om ongeveer half acht is op den onbewaakten overweg tusschen Den Bosch en Rosmalen onder „De Vliert", de 32- jarige v. d. Griendt door een uit Den Bosch komenden trein gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer woonde in Den Bosch en was ongehuwd. DE ..TARAKAN'-REIZEN DER. STOOMVAART MIJ „NEDERLAND". Blijkens een van den gezagvoerder ontvan gen telegram, heeft het m.s. „Tarakan" dat Zaterdag voor een tweede kampeerreis naar Noorwegen is vertrokken, ondanks den sterken wind en een bewegen zee een normale vaart behouden. Aan boord is alles wel. DE TENTOONSTELLING VAN BIJBELSCHE KUNST IN HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is de tentoonstelling van Bijbelsche kunst in het Rijksmuseum te Am sterdam officieel geopend door den minister van Onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. FRANCOIS I Prima die geur! Prima die brand! Prima die trek! Daarin toont zich Hofnar op z'n best! Dit is een bijzonder rookgenot! Wie naar kwaliteit keurt en naar smaak en aroma taxeert bij vindt in de Hofnar-serie z'n geliefde geursigaar! X an een model, dat terecht vorstelijk mag heetenEn voor een prijs die aan Uw verlangen naar „nog zoo n Hofnar" tegemoet komt! Nooit fijner gerookt!" N.V. HOFNAR SIGARENFABRIEKEN - VALKENSWAARD. (Adv. Ingez. Med.) Gissingen. _,De Maasbode" (kath.) levert slechts een korten commentaar op het bericht, dat dr. Kooien als kabinetsformateur is aangezocht. Het blad verklaart: Wij bewonderen, eerlijk gezegd, den moed van mr. Kooien om onder deze omstandighe den een poging tot kabinetsformatie te wa gen. Deze moed is alleen te verklaren, wanneer hij de overtuiging of althans de hoop heeft, een kabinet te kunnen vormen, dat. in den geest der katholieke Kamerfractie, de werk loosheidsbestrijding op het eerste plan wil houden. Mogelijk voelt hij zich in staat, ook de anti- revolutionnairen daartoe te bewegen. „De Tijd", eveneens katholiek, acht de be noeming van den heer Kooien een verrassing Deze opdracht moet volgens het blad „blijk baar niet zoo worden verstaan, dat na de ont heffing van dr. Colijn. die het kabinet in cri sis verklaarde, nu de inzichten van de andere groep in het kabinet, welke met dr. Colijn over het vraagstuk der werkloosheidspolitiek van meening verschilde, als grondslag van een nieuwe kabinetsformatie zouden worden beproefd. De opdracht aan staatsraad Kooien lijkt veeleer buiten de partijen van de crisis om te gaan. Werd ook van katholieke zijde wel eens de vrees geuit, dat een opdracht aan een katho liek formateur de bestaande moeilijkheden zou verscherpen, dan is die meening dan ook niet van toepassing t. a. v. een figuur als staatsraad Kooien. In welke richting de heer Kooien, wiens persoonlijke politieke inzichten de laatste ja ren zeer zelden in het openbaar tot uiting zijn gekomen, de mogelijke vervulling van zijn opdracht zal zoeken, is daarom vooralsnog een open vraag. Zal hij trachten de tegenstel lingen, die door de crisis openbaar geworden rijn, te overbruggen, of zal hij er buiten om streven naar de vorming van een kabinet van persoonlijkheden, die, evenals hij, buiten het parlementaire slagveld staan of hebben ge staan? Een ding echter kan o.i. reeds nu worden gezegd. Voor de katholieke partij spelen per soonlijke elementen in deze crisis vrijwel gpen rol, maar zij heeft zich vast verankerd aan een primairen eisch van sociale politiek, een zakelijk program van werkloosheidsbestrij ding, zooals dat door minister Romme op even bekwame als energieke wijze was opgebouwd en dat als een minimum-program beschouwd wordt. Dit zakelijke standpunt zullen de par tij, met haar fractie in het parlement, en de ministers, die uit haar midden zijn voortgeko men. ook tegenover den nieuwen formateur moeten handhaven". De N Rott Crt. (lib.) wijst er op, dat. als dr Kooien bij zijn kabinetsformatie de anti- revolutionnairen laat schieten, hij voor de vraag staat of hij Chr.-Historischen en Vrijz - Democraten tot medewerking aan een minder heidskabinet kan bewegen, tenzij hij ook nog bereid en in staat zou rijn de soc -democraten voor zich te winnen. „Maar dan zal hij ook nog op andere dan met de werkloosheidspolitiek verband houden de bezwaren stuiten. In de Staten-Generaal zijn de Chr.-Hist b.v. niet zoo los van finan- cieele consequenties als zij het zijn in het Chr.-Hist. hoofdorgaan Dan is er nog het slagkruiserplan. dat bij de R.-K. geen tegen kanting ontmoet, maar dat bij de vrijz.-dem. niet in goede aarde is gevallen en waarvoor de soc.-rem. ook niet warm loopen. Of zal de heer Kooien den een of anderen nieuwen, hoopgevenden vorm vinden voor de werkloosheidsbestrijding, welke bij den heer Colijn had kunnen zijn verondersteld en waar door hij zijn eigen partijgenooten niet zal af- stooten. omdat het nu van Kooien en niet van Colijn komt? Het is te mooi om waar te kunnen schijnen. De keuze van den heer Kooien was ver moedelijk de beste, die in het R.-K. kamp kon worden gedaan: au dessus de la mêlée, boven het politieke slaggewoel. Zij was na de mislukking van de poging van den heer Colijn ook een juiste constitutioneele keuze. Maar zijn taak zal met dat al een Hercules taak zijn." Het Alg. Handelsblad (Lib.) zegt o.a.t „Zou door aanzienlijk geven en nemen mr. Kooien tenslotte toch in staat zijn terug te keeren tot een coalitie-kabinet, waarvan hij zich altijd een voorstander heeft getoond hetgeen ons in 's lands belang geenszins ge boden schijnt dan blijft in ieder geval nog de moeilijkheid met de verdeeling der porte feuilles. Van R.K zijde is immers duidelijk te kennen gegeven, dat men handhaving van het „vierspan" absoluut noodzakelijk acht Nie mand zal er in ernst aan denken in de tegen woordige omstandigheden een kabinet te vor men met. vijf ministers, behoorende tot de R.K. Staatspartij. Daar rijst dus de vraag welk lid van de „Jonge Vier" moet worden losgelaten Niet- katholieken zullen daarbij al spoedig denken aan mr. Goseling Maar gezien de starre hou ding van de eensgezinde R.K. pers en Kamer fractie op dit gebied, zou een dergelijk loslaten eerst recht een teeken voor den aanval op den formcerenden partijgenoot zijn." CHR. GEREF. GEMEENTE. De Chr. Geref. Gem. van Haarlem-Centrum zal binnenkort weer een eigen predikant ont vangen als opvolger van wijlen ds. W. Bijleveld want ds. W. F. Laman te Middelharnis heeft het beroep naar deze stad aangenomen. Ds. Laman werd 6 Juni 1900 te Leiden gebo ren en ontving zijn opleiding aan de Theol. school te Apeldoorn, waar hij in 1932 candidaat werd, om 30 Oct. van dat jaar te Middelharnis het pre dikambt te aanvaarden. Hij heeft tijdens zijn verblijf aldaar een groot aantal beroepen ontvan gen, waarvoor hij echter steeds bedankte. EVANG. LUTH. GEMEENTE Ds. G. J. Duijvendak, Luth. pred. alhier, be roepen bij de Evang. Luth. Gemeente te Utrecht, zal op Zondag 10 Sept. 's morgens zijn afscheids- Drediking houden om zich op Zondag 24 Sept. 's avonds 7 uur aan zijn nieuwe gemeente te ver binden. nadat hij 's morgens door Ds. Stellwag aan de gemeente is voorgesteld. DE GEMEENTESECRETARIS MET VACANTIE De gemeentesecretaris, mr. Th. A. Wesstra, is •'■m heden af tot 31 Juli met vaoantie. Waarnemend secretaris is de heer A. J. de '.andmeier, griffier ten stadhuize. VEERTIGJARIG PRIESTERFEEST MGR. HLIBERS. Op 15 Augustus a.s. zal mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zijn 40-jarig priester feest vieren, MR. DR. BARON A. RöELL WORDT 21 AUGUSTUS 75 JAAR. Op 21 Augustus a.s. zal mr. dr. baron A. Röell. Commissaris der Koningin in Noord- Holland, den 75-jarigen leeftijd bereiken.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5