H.C. ANDERSEN 4 k „KpninQin Cmma." „Trinses 7bea.trLx" ZIJN TN DE VAART MAANDAG 10 JU Dl 1939 HXXREEM'S DXGBEAD Stichting Noord-Nederland— laandcren. Herdenking van den Guldensporenslag. Zaterdagavond werd in de tooneelzaal van Hotel ,X)e Leeuwerik" in een goed bezochte feestelijke bijeenkomst van de afd. Haarlem van de Stichting Noord-NederlandVlaan deren, de Guldensporenslag herdacht. De waarnemende voorzitter, de heer A. P. P. Schweigmann, zette 't doel der Stichting uiteen: versterking van de cultuurbanden tusschen Nederland en Vlaanderen. De Stich ting is politiek en godsdienstig strikt neutraal. Voor een herdenking van den Guldensporen slag was nu alle aanleiding, nu deze herden' king in de laatste aren allerwege steeds meer plaats heeft. Dr. J. W. Wicherink, uit Leiden, sprak over „De geest der vaderen". Spr. zeide te zullen spreken over den geest der vaderen, wat betreft Nederland en Zuid- Afrika. Het zou goed zijn wanneer de geest der vaderen wat betreft Nederland en Zuid- Afrika. Het zou goed zijn wanneer de geest der vaderen weer vaardig werd over het na geslacht. Zuid-Afrika gaat thans een groote toekomst tegemoet. Moge, dit met Vlaanderen ook het geval zijn. Het Noorden moet begrijpen, dat het gaat om de verbinding van Nederland en Vlaanderen; die kunnen tezamen omhoog- streven óf zij gaan gescheiden te gron de. Het is te betreuren, dat de gemiddelde Nederlander van een verregaande onaandoen lijkheid is. Men moet zijn vaderland niet al leen dienen met verstand, maar ook met het hart. Zuid-Afrika heeft zijn Dingaansdag, Vlaan deren zijn Guldensporendag; het is goed dat men aan de viering van zulke dagen vasthoudt en dat men die dagen viert met levendig medegevoel met anderen samen. Het nage slacht heeft de groote taak het voorgeslacht dankbaar te herdenken. In het slot van zijn toespraak zeide ir. Wicherink, dat de kinderen moeten worden opgevoed in nationalen geest en saamhoorig- heidsgevoel. Dit gevoel wordt gelukkig sterker en de onderlinge waardeering begint te komen Zoo kunnen wij een schoone toekomst tege moet gaan- Toen dr. Aug. Borms het podium betrad, werd hij met gejuch en handgeklap ontvan gen. Spr. begon met mede te deelen. wat de aanleiding tot en het verlooip van den Gul densporenslag was geweest. Het was steeds de droom van het imperialistische Frankrijk geweest, zijn grenzen uit te breiden tot den Rijn en wanneer de Vlamingen den Gulden sporenslag in 1302 niet gewonnen hadden, zou die droom werkelijkheid zijn geworden. Later is de heldhaftigheid der Vlamingen, in dien slag betoond, in het vergeetboek ge raakt. Maar Hendrik Conscience maakte met zijn ..Leeuw van Vlaanderen" de herinnering weer levendig. Gedurende zijn 10-jarige gevangenschap maakten eenige gebeurtenissen bij de viering van den Guldensporenslag diepen indruk op spr., die hierover eenige 'herinneringen op haalde. Dat men hier den strijd van het Vlaam- sche broedervolk begint te begrijpen, stemt tot vreugde. De huidige kamp voor het Vlaam- sche volksbestaan moet met dezelfde energie worden voortgezet. Nadat dr. Borms zijn rede had geëindigd, klonk luid en lang applaus. De heer A. F. Snoeks gaf op zeer verdien stelijke wijze eenige voordrachten ten bese o.a. A. Rodenbach's „Klokke Roeland" en ver schillende gedichten van René de Clercq. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van het orkest ,,De Geuzen" en eenige samenzangen, o.a. van „De Blauwvoet", het Transvaalsche Volkslied en het Wilhelmus. HET INT. BRIDGE-TOURNOOI. Te 's Gravenhage werd Vrijdag het inter nationaal Bridge-tournooi voortgezet. De uitslagen waren: Vijftiende ronde open teams: Finland wint van België met 1 match-punt. Noorwegen wint van Duitschland met 16. Hon garije wint van Zweden met S. Nederland wint van Yougo-Slavië met 1. Engeland wint van Italië met 5. België wint totaal met 41 match-punten; 1 victory-point. Noorwegen wint totaal met 29 match-punten; 1 victory-point. Zweden wint totaal 8 match-punten; 1 victory-point. Yougo-Slavië wint totadl met 3 match-pun ten; 1 victory-point. Engeland wint totaal met 18 match-punten; l victory-point. Zestiende ronde open teams: Finland wint van Noorwegen met 11 match- punten; Finland wint totaal met 15 match- punten; totaal 2 victory-points. Zeventiende ronde open teams: Noorwegen wint van Italië met 53 match- punten; Noorwegen wint totaal met 45 match- punten: een victory-point. Denemarken wint van Duitschland met 3 matchpunten. Duitschland wint totaal met 29 minus 10 strafpunten of 19 matchpunten: een victorypoint, Joego-Slavlë wint van België met 20 match punten; Joego-Slavië wint totaal met 9 match punten: een victory-point. Finland wint van Hongarije met 7 match punten; Hongarije wint met 28 matchpun ten; e envictory-pcdnt. Holland wint van Zweden met 8 atchpun- ten; Holland wint totaal met 17 matchpunten- Achttiende ronde open teams. België wint van Noorwegen met 20 match punten: België wint totaal met 39 match punten: een victory-point. Engeland wint van Hongarije met 2 match- punt: Engeland wint totaal met 14 match punten: een victory-point. Zweden wint van Italië met 5 matchpunten; Zweden wint totaal met 9 matchpunten: een victory-point. Holland wint van Denemarken met 26 mathpunten: Holland wint totaal met 22 matchpunten: een victory-point. Duitschland wint van Finland met 24 match punten; Duitschland wint totaal met 56 matchpunten: een victory-point. Zesde ronde demes-teams: Engeland wint van Denemarken met6. Nederland wint van Frankrijk met 2. Engeland wint totaal na 40 handen met 19. Nederland wint totaal na 40 handen met 31 matoh-punten. Zevende ronde dames-team. Denemarken wint van Nederland met 17 matchpunten: Denemarken wint totaal met 13 matchpunten: een victory-point. Engeland wint van Frankrijk met 9 match punten: Frankrijk wint totaal met 1 match- punt: een victory-point, De nieuwe motorschepen voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" (Adv. Ingez. Med.) LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOST VERZENDINGEN VAN: Nederlandsch Indië zeep. via R'dam (Indra- poera) 12 Juli gewone stukken 1.45. Mail via Genua (Johan de Wit) 13 Juli gew. st. 3.30. Luchtpost Amsterdam Bandoeng 11, 13, 15 Juli gew. st. 1.45. Suriname. Zeepost via Amsterdam (Stuyve- sant) 11 Juli gew. st. 3.30. Mail via Amsterdam (Stuyvesant) 11 Juli gew. st. 3.30 Luchtpost Duitschl.-Zd. Amerika 12 Juli gew. st. 11.20. Frankrijk-Zd. Amerika 15 Juli gew. st. 11.20. Aruba, Bonaire, Curacao Zeep. via Amsterdam (Baarn) 14 Juli gew. st. 3.30. Mail via Cher bourg (Bremen) 14 Juli gew. st. 18.50 Luchtpost Duitschland-Zd. Amerika 12 Juli gew. st. 11.20 Luchtpost Frankrijk-Zd. Amerika 15 Juli gew. st. 11.20. Luchtpost Frankrijk-Nrd. Amerika 15 Juli gew. st. 1.45. Luchtpost Engeland-Nrd. Ame rika 11 Juli gew. st. 17.20. Vereenigde Staten van Amerika via Cher bourg 11 Juli gew. st. 18.50, via Rotterdam 13 Juli gew. st. 18.50, via Le Havre 14 Juli gew. st. 18.50, via Cherbourg 14 Juli gew. st. 18.50, Luchtpost via Engeland 11 Juli gew. st. 17.20 Luchtpost via Frankrijk 15 Juli gew. st. 1.45. Canada, Mexico, Cuba, Ecuador via Cherbourg 11 Juli gew. st. 17.29, via Rotterdam 13 Juli gew. st. 18.50, via Cherbourg 14 Juli gew. st. 17.20, Luchtpost Canada en Mexico als USA. Luchtpost Cuba als Curacao Luchtpost Ecuador als Suriname. Engeland en Nrd. Amerika 11 Juli gew. st. 17.20. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay via Ge nua 11 Juli gew. st. 14.50, via Lissabon 16 Juli 1.45. Bovendien Brazilië, Rio de Janeiro en San tos via Amsterdam 13 Juli gew. st. 9.00 Luchtpost als Suriname China Honkong Japan via Siberië 11, 14 Juli gew. st. 9.35. Luchtpost uitgez. Japan Amsterdam-Bangkok- Hongkong 13, 15 Juli gew. st. 1.45. Irak (Mesopotamië) via Istanbul-Adana-Da- maskus 10, 13 Juli gew. st. 22.20 Luchtpost als N. O. I. Palestina via Istanbul-Adana-Aleppo 10, 13, 15 Juli gew. st. 22.45. via Genua/Port Said 13 Juli, gew. st. 1.45 Luchtpost als N. O. I. Britsch Indië en Birma via Napels 12 Juli gew. st. 9.35, via Marseille 13 Juli gew. st. 9.35 Luchtpost als N. O. I. Ceylon via Genua 13 Juli gew. st. 3.30, via Na pels 14 Juli gew. st. 18.50. Luchtpost als N. O. I. Siam, Malaya (Penang) via Genua 13 Juli gew. st. 1.45. Malaya (Singapore) via Genua 13 Juli gew. st. 3.30, vla Napels 14 Juli gew. st. 18.50. Luchtpost als N. O. I. Egypte via Istanbul-Adana-Aleppo 10, 15 Juli gew. st. 22.45, via Genua 13 Juli, gew. st. 1.45, via Piraeus 14 Juli gew. st. 22.45. Luchtpost als N. O. I. Oost-Afrika (Britsch) via Marseille, 12 Juli gew. st. 1.45, via Marseillle/Aden 13 Juli gew. st. 9.35. Luchtpost Engeland-Zuid-Afrika 11, 13, 14 Juli gew. st. 9.90. Unie van Zuid-Afrika via Southampton 12 Juli gew. st. 17.20 Luchtpost Engeland-Zuid Afrika 11, 14 Juli gew. st. 9.00 Australische Statenbond, Nw. Zeeland via Marseille 13 Juli gew. st. 9.35. Luchtpost Amster- dam-Bandoeng-Sydney 13, 15 Juli gew. st. 1.45. HAARLEMSCHE BOND VAN POSTDUIVEN- LIEFHEBBERS. Zooals is medegedeeld kunnen alle postdui- venliefhebbers deelnemen aan de demonstra tie van lossing op 12 Juli in verband met de te houden Sportweek; zij kunnen de vogels inkorven in een der inkorflokalen van de aangesloten vereenigingen van bovengenoem- den Bond, van des avonds 6.30 tot 7 uur. Ze worden even voor 8 uur gelost op het terrein van de voetbalvereeniging Haarlem. De Hollaiiclsche molens. Vrees voor het behoud van „De Eersteling* te Hoofddorp. HAARLEMMERMEER Maandag. De in de kom van Hoofddorp tusschen den Kruisweg en de Parklaan staande groote windkorenmolen „De Eersteling" van den heer De Koning welk bouwwerk zijn naam ontleent aan den eersten molen, die ongeveer 85'jaren geleden kort na de droogmaking van liet Haarlemmermeer in dezen polder werd gebouwd werd wegens zijn bouwvalligen staat reeds enkele jaren buiten dienst gesteld en begint nu sterke sporen van ouderdom te vertoonen. Niet echter waar het geldt den kolossalen van steen opgetrokken romp, die niet van een omloop is voorzien en er nog hecht en sterk bij staat, maar wel wat betreft de bekappmg en de wieken, die in een steeds meer vervallen toestand beginnen te geraken. Door de sterke uitbreiding van den huizen bouw is deze molen, die de omgeving gedu rende tal van jaren tot een aesthetisch geheel heeft gemaakt, zoodanig ingebouwd, dat hij door de successievelijk grooter geworden be schutting niet meer in voldoende mate in werking kon worden gehouden en de bouw van een inrichting met electrische bemaling niet kon uitblijven. Omstandigheden wijzen er op dat de eige naar niet voornemens schijnt te zijn om tot restauratie van het in slechte conditie ver- keerende gedeelte van dit oude bouwwerk over te gaan, zoodat gevreesd wordt dat verdwij ning in de naaste toekomst wel het gevolg zal zijn. Toch is er sprake van dat getracht zal wor den om nog iets te doen voor het behoud van „De Eersteling", waarvan het molenwerk vóór den opbouw in Hoofddorp eerst nog vele jaren dienst had gedaan in Katwijk en alzoo meer dan 100 jaren oud is. Mochten daartoe ook pogingen aangewend worden bij de bekende vereeniging tot behoud van onze Hollandsche molens, dan is het zeker te hopen, dat het gewenschte succes niet zal uitblijven. Toen eenige jaren geleden de in 't midden van Hoofddorp staande en zoo mooi bij de omgeving passende windkorenmolen „De Hoop op Zegen" van den heer Engel door .brand werd vernield, ging daardoor een be- llangrijk deel van een schilderachtig plekje I verloren en te meer daarom zou 't zeker te be treuren zijn wanneer dit dorp ook zijn eenig overgebleven molen zou moeten missen en daardoor nog meer van het aantrekkelijk I landschapschool! zou gaan inboeten. OLIE VAN OLIESPECIALISTEN (Adv. Ingez. Med.) Copyright P. L B. Box 6 Copenhagen Wat was dat allemaal prachtig om te zien! Maar de oude vrouw had slechte oogen en daarom had zij er geen pleizier van. Midden tusschen de schoentjes stond ook een rood paar, precies zooals het prinsesje ze gedragen had. De schoenmaker zei, dat ze voor een jong gravinnetje waren gemaakt, maar dat ze haar niet gepast hadden. „Dat lgkt wel glacé-leer", zei de oude vrouw; „wat blinken ze!" tl ze gekocht; maar de oude vrouw wist heelemaal niet, dat ze rood „Ja, die blinken!" zei Karen. En ze pasten ook, en daarom worden waren; zg zou Karen nooit hebben toegestaan, met roode schoenen naar de aanneming te gaan; maar nu gebeurde dat! \AfarSe H/uhsK^ Iedereen in de kerk keek naar Karen's voeten; en toen zij naar h$t koor stapte leek het haar of zelfs de oude beelden op de graf- steenen van geestelijken en predikantsvrouwen met stijve kragen en lange kleeren, met him starre oogen naar haar schoenen keken; en daaraan alleen dacht zij, toen de predikant zijn hand op haar hoofd legde, en sprak over den heiligen doop, het verbond met God en dat zij een goede Christin moest worden. Het orgel klonk zoo plechtig, de kinderstemmen zongen in koor, maar Karen dach; (Adv. Ingez. Med.) Ratten veroorzaken veel last in de Haarlemmermeer. Zwemmen in slooten is gevaarlijk. HAARLEMMERMEER Maandag. Niet alleen worden hier en daar bij de in de omgeving van de ringvaart aanwezige gToote vuilnisbelten honderden ratten aangetroffen, ook in het centrum van den Haarlemmermeer polder wordt de rat in de vaarten en de vele slooten in grooten getale waargenomen. Daar om verdient het zeker aanbeveling om ernstig te waarschuwen tegen het baden en zwemmen in deze polderwateren waarvan besmetting op sommige plaatsen niet denkbeeldig wordt ge acht. Er wordt zoo nu en dan wel jacht ge maakt op de ratten en wel met kleine honden, die daarop goed afgericht zijn en in een paar uur tijds soms 10 a 15 ratten weten te bemach tigen. Ook op de erven van boerderijen en andere gebouwen richten de ratten vaak veel schade aan en worden in den grond zelfs onder cle kippenhokken de rattennesten aangetrof fen. Ook wordt herhaaldelijk een groot aantal kip- en eendenkuikens het slachtoffer van de rooftochten der ratten. Bestrijdt overtollig maagzuur voor het Uw teere maagwand aantast. Wanneer U eens last hebt van overtollig maag zuur, van branderige pijn en opgeblazenheid tengevolge van indigestie, wacht dan niet tot het maagzuur Uw teere maagwand heeft aangetast. De gevolgen kunnen zeer ernstig zijn. U moet onmiddellijk maatregelen nemen om dit sterke zuur onschadelijk te maken. Niet door gewone middelen, maar door het nieuwe, meest werkzame middel dat men kent: Rennie Pastilles. Deze aangenaam sma kende pastilles, opgelost in den mond, berei ken in geconcentreerden vorm Uw maag, dus niet verzwakt door bijvoeging van water. Zij hebben een drievoudige werking: (1) zij neutraliseeren het zuur. (2) zij verzachten de geprikkelde maagwand en bedekken deze met een beschermende laag. (3) zij verteren het voedsel voor U! Schei uit met al die halve maatregelen zorg er voor, dat U vanaf he den werkelijk verlichting van Uw lasten krijgt. Haal een pak Rennie Pastilles.. Draag er altijd een paar los bij U en neem er twee, steeds wanneer U iets gegeten hebt. Binnen eenige minuten zullen Uw pijnen verdwenen zijn. Vraag Uw apotheker of drogist naar Rennie Pastilles: proefpakje f 0.40, groot pak f 1,25. Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv. Ingez. Med.) alleen maar aan haar roode schoentjea.. ,(Wordt vervolgd),. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 11 JULI 1939. Progr. I Hilversum II. Progr. II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III: Keulen 8.Radio P.T.T. Nord 10.20 Droitwich 11.20 Ned. Brussel. 12.20 Keulen 2.20. Luxembourg of direvrsen 3.20 Keulen 4.20, London Regional 6.20, Parijs Radio 7.40, Keulen 8.20, Ned. Brussel 10.20 Keulen 11.15.. Progr. IV. Ned. Brussel 8.Radio P.T.T. Nord 9.20. Luxembourg 10.05, London Regional 10.35. Droitwich 11.50. London Regional 12.40 Droitwich 1.20. London Regional 1.35. Droit wich 3.50. London Regional 4.35. Droitwich 6.20 Parijs Radio 6.35. Droitwich 7.05, London Legional 7.50, Droitwich 8.20. Progr. V: 8.00700 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Operettcgragmenten. 1. Grafin Maritza, Odeon Künstlerorkest. 2. Kaiserwalzer, Eugen Jahn. 3. The White Horse Inn. Londen Theatre Orchester. 4. Schwarzwaldmadel, Odeon Künstler orkest. 5. Ball im Savoy, Edith Lorand. 6. Victoria and her Hussar. Kosmos Club Orchester. 7. Offenbachiana. Herman Finck. 8. Potpourri uit ..Die Geisha". H. E. Groh en M Hesters. 9. The merry wives of Windsor, Nat. Symph. Orchestra. 8.00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6