J$wsp&Miinx winnaar1 Held en heldin r^"" te Zandvoort Vanmorgen werd gestart In het wielercriterium JSiassec en de JScuyu (weken succes van Wimbledon T)c Jxuic de Jxance Nederlanders vertrokken zonder kopman 1 De Roei- en Zeilvereentging „Het Spacme" hield onderlinge roeiwed- strijden op het Z.B. Spaarne. Finale dames-vier juniores. 2 De finale der Mixed Snelvieren bij de onderlinge roeiwedstrijden van „Het Spaarne". 3 Een groep deelnemers aan het Ten- nistournament van Duinwijck tweede horde was Brasser met hem gelijk en ging met ongeveer een meter voorsprong vóór den Engelschman over de eindstreep. In den eindstrijd van het nummer 440 yards liep Baumgarten zeer snel, doch op het rechte stuk viel hij terug en werd door alle deelnemers ge passeerd. De uitslagen luiden: Kogelslingeren eindstrijd: 1. Healion (Ierland) 49.31 meter. 2. Drake (Engeland) 46.76 meter, 3. Clarke (Ierland) 43.75 meter. 100 yards Finale: 1. Sweeney (Engeland) 9.9 sec., 2. Holmes (Engeland), 3. CumberDatch (Trinidad). 120 yards horden eindstrijd: 1. Brasser 14.7 sec. 2. Lockton (Engeland). 3. Scopes (Engel.) 440 yards eindstrijd: 1. Pennington (Engeland) 48.8 sec. 2. Pack (Engeland). Kogelstooten eindstrijd: 1. De Bruyn 14.79 meter, 2. Howland (Engeland) 13.75 meter. 1 mijl: 1. Wooderson (Engeland) 4 nun. 11,8 sec. 2. Peil (Engeland) 4 min. 12 sec. 3 mijlen: 1. Emery (Engeland) 14 min. 8 sec., Ward (Engeland) 14 min. 8.6 sec. 220 yards, eindstrijd 1. Holmes (Engeland) 1.9 sec., 2. Sweeney (Engeland). De Bruijn Brasser. op de 220 yards startte hij niet meer. Baumgarten was op de 220 yards het eerst weg in een hoog tempo, hetgeen hij niet kon volhouden. Tegen het einde raakte hij vermoeid en eindigde ten slotte als laatste. Brasser won zijn serie op de 120 yards horden gemakkelijk. In de finale nam Lochton aanvankelijk de leiding, doch bij De winnaar der amateurs, H. Jansen uit Eindhoven, tijdens het Zaterdag verreden wielercriterium te Zandvoort. Het circuit van Zandvoort, dat in zijn hui- digen staat voor automobielen iets te smal, te bochtig en te kort is, blijkt voor wielerwed strijden uitnemend geschikt te zijn. De ongeveer 200 Meter lange, niet te stijle helling naar het viaduct toe, is voldoende zwaar om het verschil in capaciteiten tusschen de renners te doen uitkomen. De bochten, vooral die aan het einde van de Dr. Metzger- straat, eischen de noodige stuurmanskunst van de re miers en juist hier kon men zien, dat de professionals in dit onderdeel bekwamer zijn dan het meerendeel der amateurs. De straffe wind uit het Zuid-Westen maakte het er voor de deelnemers niet gemakkelijker op en ook deze handicap accentueerde het ver schil in uithoudingsvermogen, souplesse en be kwaamheid, temeer, daar de helling tegen dezen wind op genomen moest worden De regeling was uitstekend; het parcours was naar behooren afgezet, de technische lei ding was bij de H.S.V. „De Kampioen" in ver trouwde handen en de baan was van alle on gerechtigheden ontdaan, zoodat het aantal lekke banden vrij gering was. Eerst kwamen de amateurs aan den start, die er onmiddellijk een straf tempo inzetten om zoo gauw mogelijk de 25 ronden achter den rug te hebben. De eerste 5 ronden werden in 17.5 minuut afgelegd, waarna Van der Heyden er tusschen uit ging en weldra een aanmerke- lijken voorsprong nam. De Haarlemmer on dernam zijn uitlooppoging echter vee! te vroeg, want thans was hij genoodzaakt het grootste gedeelte van de race geheel alleen te rijden, wat onder deze omstandigheden groote bezwaren opleverde. Immers hij zat voortdu rend in den wind, moest zijn eigen tempo aan geven en kon geen minuut eens achter den rug van een tegenstander uitblazen en zich „laten trekken". Desondanks hield hij goed vol en hij was qua stijl zeker de beste van alle amateurs. De 10 ronden gingen in 24 min. 11 sec., de 20 ronden in 1 uur 9 min. 4 sec. In de 17e ronde haalde het peloton, dat met vereende krachten, elkaar telkens aan den kop aflossend, regelmatig op Van der Heyden was ingeloopen, den vluchte ling in, zoodat het voor laatstgenoemde toen geraden was, zijn krachten voor den eindspurt te sparen. In de voorlaatste ronde kreeg hij echter machinedefect en daarmede was zijn kans, jammer genoeg na zulk een uitstekende prestatie, verkeken. Hij zakte af tot het tweede peloton en nam geen deel meer aan de beslissende sprint. Deze had het volgende resultaat: 1'. M. Jansen (Eindhoven) in 1 uur 26 min. 33 sec., 2. H. Bloem, 3. J. Engel, 4. H. Hoek (allen Amsterdam), 5. G. Werdler (Utrecht), 6. M. Segaar (Leiden), 7. C. de Groot (Amster dam), 8. C. de Best (Haarlem), 9. C. Smits (Rotterdam), 10. P. Kors (Amsterdam). Te half vier startten de professionals, waar onder de kopstukken van de Nederlandsche wielerwereld, voor zoovèr zij niet aan den Tour de France deelnemen. Daar waren Schulte, Van Nek, Middelkamp, Braspenninx, Valen- tijn, Van Amsterdam en Demmenie, doch de aangekondigde Belgen lieten met uitzondering van De Loor, verstek gaan. De eerste 5 van de 40 af te leggen ronden (92 Kilometer) gingen in 17 min. 16 sec., de eerste 10 in 33 min. 47- sec. Toen reeds had zich een kopgroep gevormd, bestaande uit Motké, Braspenninx, Rijneveld en Houtzeel. wier voorsprong van 33 via 41 tot 34 sec. steeg en daalde. Onder leiding van Gerrit Schulte zette de tweede groep, waarin o.a. Middelkamp. Valen- tijn, Van Amsterdam, Demmenie en de Duit- scher Banken zaten, de achtervolging in. „Le fou pédalant" trapte aardig op de pedalen en na 18 ronden waren de vier -koploopers inge haald. Er werd gereden met een gemiddelde van ongeveer 42 K.M. De vergroote kopgroep had na 20 ronden, dus op de helft van den -wedstrijd (1 uur 7 anin. 35 sec.) op het tweede peloton een voor sprong van 48 seconden en het publiek, dat tot veler verwondering slechts in geringen ge tale was opgekomen (er waren hoogstens 2000 toeschouwers) toonde zich zoo geïnteresseerd in den strijd, dat het verschillende geldpre- mies en ook premies in natura uitloofde. De wedstrijdleiding bood alle deelnemers de ge legenheid, deze extra-prijzen te veroveren, want ook de op het hoofdpeloton volgende groepen (in totaal vijf) konden elk op hun beurt, de sprint uitvechten om een bedrag aan geld, dan wel om.een liter ijs, een flesch tafeleuur en een praeparaat tot ver sterking van het uithoudingsvermogen. De sprinter Peperkamp, die in de derde groep zat, kon zoodoende een aardig bedrag aan extra-prijzengeld op zijn naam brengen, doch om de liter ijs werd, waarschijnlijk uit vrees voor een xnaag-catarrh, weinig strijd geleverd. Schulte en Van Nek, benevens eenige min dere grootheden, hadden intusschen opgege ven en ook Jacques van Egmond, die het ook eens in een wegwedstrijd probeerde, had het bijltje er bij neergelegd. De 25 ronden gingen in 1 uur 24 min. 58 sec. en een ronde later trachtte Middelkamp weg te loopen. Het veld werd uit elkaar getrokken, doch de uitlooppoging mislukte. De op de kop groep volgende pelotons waren intusschen volkomen kansloos geworden, maar aangezien er 15 geldprijzen waren, waarvan de hoogste 200 gulden (vervolgens 150, 100 gulden, enz.) streed een ieder tot het bittere einde. Het kon immers gebeuren dat zelfs in de laatste ron den een aantal leidende renners door-defect of anderzins gedwongen zou worden om op te geven. Bij het ingaan van de laatste ronde hadden Middelkamp en Van Amsterdam (laatstge noemde had met Braspenninx het meerendeel der premies gewonnen) 10 Meter voorsprong op „den Bras Jr.", maar deze gaf geen krimp en in een feilen eindspurt sleepte hij de over winning en de twee honderd gulden in de wacht. Het resultaat luidde als volgt: 1. Braspenninx, 92 K.M. in 2 uur 13 min. 11 sec., 2. Van Amsterdam (op twee lengten), 3. Middelkamp (op 2Vi lengten), 4. Demmenie (20 Meter), 5. Valentijn (50 Meter), 6. Banken, 7. Bosma, 8. Motké, 9. Bakker, 10. Houtzeel, 11 Rijneveld (Haarlem), 12. Van der Ruit (op 1 min. 28 sec.), 13 Reuter. 14. Overweel, 15. Peperkamp (op 2 min. 13 sec.). CRITICUS. Uit Parijs (van een specialen A.N.P.-ver- slaggever) Het is Zondag de laatste dag der voorbe reidingen geweest. De Nederlandsche renners waren voor een deel reeds voorzien van spe ciale Tour de France-fietsen, maar Helle- mons, Dominicus, Gommers en De Korver moesten Zondagmorgen nog naar het Velo drome d'Hiver om hun materiaal in ontvangst te nemen en om de karretje netjes te mon- teeren. Nog in de morgenuren kwamen de fietsen gereed en sprongen onze landgenooten er op om de machines te probleeren. Tevreden ston den de gezichten. Het materiaal is perfect en men is uiterst behulpzaam bij het aanbrengen van een kleine wijziging in den stand van de versnellingen, in de drukzekerheid van de remmen en in de hoogte van het zadel. De Nederlandsche renners besloten gedu rende de eerste étappes zonder kopman te vertrekken; dus alle acht renners rijden voor hun eigen kans, zonder dat één van hen den ander speciaal steunt. Het spreekt van zelf, dat later uitgemaakt zal worden, welke tac tiek voor het volgende gedeelte van den Tour gevolgd zal worden, welke tactiek voor het gevolgd zal worden. Alle Hollanders gaan zonder uitzondering vol vertrouwen de zware taak tegemoet. ATHLETIEK. A.A.A. Kampioenschappen in Engeland Zaterdag zijn te Londen de A. A. A.-kampioen- schappen voortgezet. In den eindstrijd van het nummer discuswer pen boekte onze landgenoot De Bruyn een fraaie prestatie door met 42.40 m. de 2de plaats te bezetten, achter den Griekschen athleet Syllas, die 49.14 m. bereikte. Twee titels heeft Nederland kunnen verove ren. n.l. door Brasser op de 120 yards horden en door De Bruyn op het nummer kogelstooten. Osendarp had veel kans op de 100 yards, doch in de finale verrekte hij, negen meter vóór de finish een spier, zoodat hij moest opgeven! Ook Alice Marble. Zoo mogen ongetwijfeld de Ame- rikaansche Alice Marble (in haar tennisvrijen tijd ook cabaretzangeres) en haar langenoot Bobby Riggs ge noemd worden. Hoort slechts wat zij te Wimbledon, het officieuze wereldkampioenschap, bereikten. Riggs won het heeren enkelspel. Alice Marble won het dames enkel spel. Samen wonnen zij het gemengd dubbelspel. Riggs won met Cooke het heeren dubbelspel. Alice won met Mrs. Fabyan het damesdubbelspel. Vollediger kan het al niet. Alice en Bobby wonnen elk drie titels en overigens gaan alle titels naar Amerika. Riggs. Onder zeer groote belangstelling (het centre- court was geheel uitverkocht) Zijn Zaterdag te Wimbledon de laatste wedstrijden van de inter nationale kampioenschappen van Engeland ge speeld. Koningin Mary woonde de wedstrijden wederom bij. Alice Marble zegevierde in een eindstrijd van het damescnkelspel door de Engelsche speelster Kay Stammers kansloos te slaan. Dc Ameri- kaanscke pas prachtig op dreef en speelde het sterk aanvallend spel, dat haar zoo eigen is. Alice Marble varieerde haar slagen in hoog tempo en maakte vele ballen met zuivere smashes aan het nel af. Kay Stammers' forehand was uitstekend, doch zij zag geen kans om meer dan twee games in het geheel te maken. Met 62, 60 werd Alice Marble voor de eerste maal Wimbledon- kampioene 1939. In het heerendubbeispel wonnen Cooke en Riggs in vier sets van het Engelsche dubbel Hare en Wilde. Het damesdubbelspel werd gewonnen door mevr. Fabian en mej. Marble, de titelhoudsters. Zij sloegen mej. Jacobs en mej. Yorke in straight sets met 61, 60. Riggs en mej Marble behaalden in het ge mengd dubbelspel de overwinning op Wilde en mej. Brown, waardoor zij beiden drie titels ver overden. De Amerikanen bezetten wederom alle eerste plaatsen van het tournooi. De uitslagen luiden: Damesenkelspel, eindstrijd: Alice Marble (V.S.) sloeg Kay Stammers (Engeland) 62, 60. Damesdubbelspel, eindstrijd: Mevr. S. Fabyan en mej. A. Marble (V.S.) sloegen mej. H. Jacobs (V.S.) en mej. Yorke (Engeland) 61, 60. Hccrendpbbelspel, eindstrijd: Cooke en Riggs (V.S.) sloegen Hare en Wilde (Engeland) 63 36, 63, 97. Gemengd dubbelspel, eindstrrijd: Riggs en mej. Marble (V.S sloegen Wilde en mej. N. Brown (Engeland) 97, 6L-

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9