25' Internationale Arbeidsconferentie dxnsdkg rr juei 1939 H'ASREEM'S DAGBLAD Een ernstige afscheidsstemming. De resultaten van drie we ken arbeid: vier nieuwe conventies, tien „aanbevelingen", ver schillende nieuwe arbeidsopdrachten voor de naaste toekomst. GENèVE, Juli 1939. De vijf en twintigste Internationale Arbeids conferentie is thans weer gesloten. De ongeveer 400 gede,geerden, technische raadslieden en secretarissen uit 46, tot de vijf werelddeelen behoorende staten, die aan deze conferentie hebben deelgenomen, hebben weder van el kander afscheid genomen in de hoop op een goed wederzien het volgende jaar. Menigmaal was de handdruk dit jaar nog iets warmer dan gewoonlijk. De internationale politieke span ning, de onzekerheid over de toekomst der wereld en van Europa in het bijzonder ver hoogden den weemoed, die met een afscheid- nemen gepaard gaat. Innige wenschen, dat men elkander het volgende jaar nogmaals in een tijd van vrede te Genève zou mogen terug zien, vergezelden het „goeie reis!" en „tot ziens!" De redevoeringen, die de voorzitter dezer 25e Internationale Arbeidsconferentie Schul- thess (de ervaren staatsman, die bijna 25 jaar lang lid der Zwitsersche regeering was geweest en 4 maal tot President van Zwitser land was gekozen) en de directeur van het Internationale Arbeidsbureau John G. Winant aan het einde der werkzaamheden dier con ferentie hadden uitgesproken, hebben stellig ertoe bijgedragen, dat de stemming in het afscheidsuur zoo diep-ernstig was. Schuithess, die drie weken geleden bij de aanvaarding van het voorzitterschap der conferentie nog vrij hoopvol over de kansen op het behoud van den wereldvrede gesproken had, gevoelde zich verplicht den gedelegeerden thans voor oogen te houden, dat de internationale toestand in de laatste drie weken allerminst verbeterd is. Donkere wolken verduisterden den horizon en een .buitengewone, ja bovenmenschelijke krachtsinspanning zal noodig zijn, om deze wolken nog te kunnen verdrijven". Dit zal echter slechts mogelijk zijn, indien een nieuwe geest de menschen bezielen zal en zij zich boven hun hartstochten zullen weten te ver heffen. Hij bezwoer de gedelegeerden ieder in hun eigen land naar dien nieuwen geest te leven, opdat de volkeren door hun goede voorbeeld nog tijdig tot den noodwendigen geest van verzoening en samenwerking kon den gebracht worden. De gedachte van geeste lijke herbewapening werd dus ook door dezen gezaghebbenden internationalen en Zwitser- schen leidsman verkondigd. Directeur Winant ziet de toekomst iets min der somber in. Hij, die in 1917 zelf als soldaat uit Amerika naar Europa was vertrokken om deel te nemen aan den „oorlog die den oor log zou beëindigen", verklaarde nog steeds te vertrouwen, dat de Europeesche staats lieden, van wie velen den wereldoorlog ook uit ervaring kennen, het zich zelf niet zullen verooi'loven de wereld opnieuw in den oorlog te storten. Doch de speurbare aandoening, waarmede Winant zelf den gedelegeerden toe- wienschte, dat „God met U zij, tot dat wij el kander weder zullen ontmoeten", maakte allen duidelijk, dat ook Winant zelf niet zoo heel stellig ei-van overtuigd is, dat „de wreed heden van den oorlog en de liefde voor hun eigen volk" alle staatslieden ervan weerhou den zullen een oorlog te ontketenen. Bewoog de angstige onzekerheid over de ontwikkeling der internationale politiek de gedelegeerden dus ertoe in een hoogst ernstige stemming Genève te verlaten, het verloop der 25ste Internationale Arbeidsconferentie had althans de overgroote meerderheid van hen reden tot voldoening geschonken. De 25e Inter nationale Arbeidsconferentie is zeker zoo goed geslaagd, als onder de tegenwoordige inter nationale omstandigheden, die het uitstel der besprekingen over de verkorting van den ar beidstijd onvermijdelijk maakten, mogelijk was. Niet alleen heerscbte onder de gedele geerden der 46 staten, ook onder de ver tegenwoordigers der werkgevers en der ar beiders, de algemeene wensch ten overstaan van het van buiten dreigende gevaar het on derling eens te worden, doch de x-esultaten van het harmonisch verloop der beraadsla gingen zijn dan ook niet uitgebleven. Met overgroote meerderheid, ixx menig geval zelfs eenstemmig, zijn niet minder dan vier nieuwe internationale arbeidsconventies en tien „aan bevelingen", hoofdzakelijke betx-ekking heb bende op de wijze van toepassing dezer nieuwe conventies, aangenomen. Twee der aangenomen conventies, die na tuurlijk nog zullen moeten geratificeerd wor den om verbindende kracht te verki'ijgen, hebben ten doel het lot der inlandsche ar beidskrachten in de koloniën, Bx-itsohe Do minions, mandaatgebieden, enz. te verbeteren. De ééne conventie heeft ten doel aan de in landsche arbeiders, die in het algemeen veel minder goed in staat zijn hun eigen belangen te verdedigen dan de Europeesche en Ameri- kaansche bij machte zijn, eenige bescher ming bij het sluiten van hun arbeidscontract tegen misbruiken of misleiding van den werk gever te veirleenen. De tweede conventie heeft betrekking op het vraagstuk der „poenale sancties", dat eenige jaren geleden voor Ne- derlandsch-Indië nog van groot belang was. Thans is dit stelsel, dat het mogelijk maakt een inlandsche arbeider met vrijheidsberoo- ving te straffen indien hij zijn aaheidsver- drag niet nakomt, vrijwel geheel in onze ko- loxxiën verdwenen. De technische raadsman der Nederland- sche arbeidersdelegatie, de voor deze con ferentie opzettelijk uit Java naar Europa ge komen dr. Soekiman, die het stelsel der poenale sancties als „zedelijk onverdedig baar" en „de tegenwoordige beschaving onwaardig" brandmerkte, erkende in zijn redevoering, dat de Nederlandsche regeerin? verder dan eenige andere koloniale mogend heid den weg der totale afschaffing ervan betreden heeft en dat thans nog slechts 6.5 pet. der inlandsche arbeiders iD Nederlandsch- Indië onder dit stelsel werken. Onze regeerings gedelegeerde prof. Aalberse en mej. Stemberg konden dan ook zonder moeite hun stem aan de conventie geven, die niet heel erg precie1 is en slechts voorschrijft, dat de poenale 'sancties „progressief en zoo spoedig mogelijk" zullen moeten afgeschaft worden. Een derde aangenomen conventie betreft de landverhuizende axbeiders. De conventie heeft zooals de rapporteur ir. R. A. Verwey aan de conferentie In herinnering bracht, niet ten doel de toetredende regeeningen tot een libe ralere politiek inzake de toelating van immi gratie in hun lan te dwingen. De staten, die de conventie ratificeex'en zullen, verbinden zich daardoor slechts die landverhuizers, die zij bereid zijn in hun land op te nemen, in bescherming te nemen tegen misbruiken, waaraan zij door hun oxxgelukkig lot wel licht meer dan andere arbeiders zouden wor den blootgesteld. De vierde aangenomen conventie eindelijk beweegt zich op het steeds tot zooveel strijd aanleiding gevende gebied van de regeling van den arbeidstijd. Terwijl de ontwerp-con- venties over de verkorting van den arbeids tijd in de industrie en in den handel nier be handeld werden, oxxxdat de Internationale om standigheden een algemeene verlaging van den arbeidstijd tot 40 uren per week onmoge lijk maken, kon het ontwerp-conventie over den arbeidstijd van de „beroepsbestuurders van voertuigen voor het verkeer op den weg" wèl aangenomen worden. Hier gold het toch een regeling van den arbeidstijd voor arbei ders (taxi-chauffeurs enz.), die totnutoe in vele landen hoegenaamd geen bescherming tegen heel lage arbeidsuren bezitten. Van een 40-urige ax-beidsweek kon bij deze eerste poging tot regeling van hun arbeidstijd dan ook geen sprake zijn. De vertegenwoordigers van deze groep arbeidende burgers stelden zich met de 48-urige arbeidsweek tevreden, die dan ook in de conventie is neergelegd. De Internationale Arbeidseonventie mag hopen door de aanneming dezer conventie te hebben bijgedragen niet slechts tot verbetering van het lot der thans menigmaal een abnormaal hoog aantal uren werkende bestuurders van voertuigen, doch tevens tot verhooging van de verkeersveiligheid, die vaak door overver moeide taxi-chauffeurs enz. in gevaar wordt gebracht. De 25ste Internationale Arbeidsconferentie heeft nog verschillende resoluties over het toekomstige werk van het Internationale Ar beidsbureau aangenomen. Zoo zal dit op voor stel van den Nederlandschen ai'beiders-ver- tegenwoordiger het Kamerlid E. Kupers o.a, een studie moeten maken van de arbeids- loonen der arbeidende vrouwen. Ook zal in het komende jaar moeten nagegaan worden of niet door de schepping van nationale ge mengde commissies de samenwerking hier te Genève tusschen regeeringsvertegenwoordi- gers, werkgevers en arbeiders later in het eigen land met- nut kan worden voortgezet, opdat de te Genève aangenomen conventies ook inderdaad zullen worden geratificeerd. Ook tot deze studie heeft Kupers het initia tief genomen. Nog enkele andere resoluties over het toekomstige werk van het Interna tionale Arbeidsbureau zijn aangenomen. Doch de belangrijkste beslissing is toch wel die ge weest, die xiimmer formeel genomen is, doch toch in ieders gedachten voortleeft: de be slissing tot voortzetting van het werk der In ternationale Arbeidsorganisatie onder alle omstandigheden, ook de allerergste! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK Tuinstad met elfduizend woningen ontworpen. Schoolkas lieeft tekort van f 6000. Boeken zijn echter nergens meer te vinden. Bij de vereeniging „Nijverheids school voor Edam en Omstreken", waaronder ressorteert de ambachts school, die destijds is opgericht voor jonge menschen, die door de inpolde ring der Zuiderzee met werkloos heid worden bedreigd, en die op deze school in de gelegenheid worden ge steld een ambacht te leeren, is een kastekort ontdekt van pl.m. 6000 gul den Justitie en rijksaccauntant hebben de zaak thans in onderzoek, waarbij zich echte: de groote moeilijkheid voor doet dat dc boeken en bescheiden, betrekking hebbende op de admini stratie van de ambachtschool zijn ver- dwenexx. Ambtenaar fraudeerde. Door rijksveldwacht gearresteerd. De rijksveldwacht te IJsselmuiden heeft een ambtenaar ter secretarie dezer gemeente wegens verduistemng gearresteerd. Men meent te weten, dat hij een aanzienlijk bedrag aan hondenbelasting en andere onder zijn beheer staandie gelden ten eigen bate heeft aange wend en deze vex-duistering door falsificaties in de boeken verborgen heeft gehouden. Het verificatiebxxreau van de vex'eeniging van Ne derlandsche gemeenten ondex-zoekt thans hoe groot het verduisterde bedrag is en over welk tijdvak de frauduleuze handelingen zich uit strekken. Veertien Amsterdamsche jongens naar Parijs. Eenigen tijd geleden hebben wij medege deeld, dat op initiatief van een te Parijs woon achtig Nederlander een comité „Amstexdam— Parijs" is opgericht, dat zich ten doel stelt van de leerlingen van elk der Amsterdamsche scholen van middelbaar en v ooi-bereidend hoogex onderwijs, één, die op zijn school tot de best geslaagden voor het eindexamen be hoort, in de gelegenheid te stellen, onder toe zicht een reis van ruim tien dagen naar de Fransche hoofdstad te maken. Nu de eindexamens achter den rug zijn, zijn van veertien vex-schillende Amsterdamsche scholen de gelukkigen aangewezen, die met den Parijschen trein hedenochtend om tien uur naar de Ville Lumière zijn vertrokken. Veertienjarige verduisterde driehonderd gulden. Het geld erdoor gejaagd en nog schuld gemaakt. Een veertien-jarige looper van een verzeke ringsbank te Amsterdam, is er vorige week met een bedrag van driehonderd gulden van doox-gegaan. Maandag is de jongen te Sche- veningen gevat. Hij had van het geld goede sier gemaakt, zich in nieuwe kleeren gestoken, groote rit ten per taxi gemaakt en onder een valschen naam in een hotel te Scheveningen vertoefd Toen hij echter uit deze badplaats briefkaar ten naar zijn familie ging zenden, werd hem dit noodlottig en in korten tijd liep hij tegen de lamp. Bij zijn aanhouding had hij nog tachtig cent in zijn portemonnaie, hij had niet alleen de driehonderd gulden verbrast, maar boven dien nog tachtig gulden schuld gemaakt. Amsterdam wil weer gaan uitbreiden. B. en W. van Amsterdam hebben den ge meenteraad een uitbreidhigsplan-Slotermeer met bijbehoorende bebouwingsvoorschriften ter goedkeuring vorgelegd. Dit uitbreidingsplan in onderdeelen omvat het gebied, grootendeels gelegen bewesten de ringspoorbaan tusschen den Haarlemmerweg en Sloterdijkermeerpolder en sluit dex'halve kan bij het reeds door den raad vastgestelde uitbreidingsplan-Bosch en Lommer. Het plan biedt ruimte voor de huisvesting van rond 40.000 inwoners (11.000 woningen) Overeenkomstig de bij het algemeen uitbrei dingsplan bepaalde normen, is het aantal woningen in het onderwerpelijke gebied ge steld op 70 per H.A. met inachtneming van deze bebouwingsdichtheid is een z.g. ge mengde woonwijk, n.l. met lage en hooge be bouwing, ontworpen, welke hoofdzakelijk bestemd zal zijn voor de huisvesing van ax beiders Oss brengt minister Goseling dank. Aan minister Goseling werd een telegram ge zonden door het bestuur van de Sociale Studie- en Ontwikkelingsclub „St. Thomas Morus" te Oss, in opdracht van de in het telegram ge noemde vereenigingen. Hieronder komen o.m. voor alle te Oss bestaande afdeelingen der stands- en vakorganisaties van R.K. werkne mers, werknemende middenstanders en midden standers, in totaal 64 vereenigingen en plaatse lijke afdeelingen van landelijke bonden. De tekst van het telegram zegt, dat de vereenigingen den minister dank brengen voor de in April 1938 ge nomen maatregelen tot het herstel van de orde en de rust in de gemeente Oss. De vereenigingen spreken hun voldoening uit over de juiste weer gave der feiten in de grootsche redevoering op 27 Juni 1939 gehouden in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal". Geslaagde operatie in volle zee. Kapitein van de „Simaloer" aan boord van de „Marnix" geopereerd. Eind Juni voer de „Marnix van Sint Aldie- gonde" van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" in de Roode Zee, op weg xiaar Ne derland, waar het schip a.s. Woensdag zal aankomen. Op 28 Juni we-rd aan boord van het schip x-adio-telegrafisch bericht ontvan gen, dat de kapitein van de in den omtrek varende „Simaloer", van dezelfde maatschap pij ziek te bed lag. Bij het in zicht komen van het laatste schip begaf de scheepsarts vaxx de Marnix", de heer Van der Gugten, die enkele jaren als chirurg in Indië werkzaam is ge weest, zich ixx een sloep naar den zieken ka pitein Vellinga. Dokter Van der Gugten con stateerde een acute blindedarmontsteking en nam den zieke met dezelfde sloep mee terug om aan boord van de „Marnix" chirux-gisch in te grijpen. De operatie slaagde, doch aan gezien er stox-m op komst was achtte de ge neesheer het raadzaam, kapitein Vellixiga in Port Said af te zetten, waar de patient in het Britsche hospitaal werd opgenomen. Enkele dagen hierna mocht men van het hospitaal bericht ontvangen, dat de toestand van kapitein Vellinga hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk was. Aardbeving te Batavia richt lichte schade aan. BATAVIA, 10 Juli (Aneta/A.N.P.) Van middag om acht minuten voor twee is te Ba tavia een aardbeving geconstateerd. Deze blijkt in het hotel der Nederlanden verschil lende scheuren te hebben veroorzaakt. O.a loopt in het plafond van het verdiepingsge bouw een scheur over de lengte van acht kamers. In de woning van den directeur bevindt zich een scheur van twee meter lang en een halve centimeter breedte. Overigens zijn in dit hotel sedert de jongste werking van de Krakatau regelmatig op vex- schillende plaatsen scheuren voorgekomen. Uiteraard wordt door vele inwoners van Batavia vei'band gelegd tusschen de Krakatau en deze, voor de hoofdstad betrekkelijk zeld zame, beying. Van de zijde van het observa torium wordt echter medegedeeld, dat hier omtrent wetenschappelijk nog niets vaststaat EXAMENS Machinisten-examen. Geslaagd voor diploma b. de heer G. A. Loorbach te Haarlem. Geslaagd voor het eer ste gedeelte van diploma b: de hee«r L. A. Groenendaal te IJmuiden. R.-K. MULO-examens. Maandag is in het R.-K. Vereenigingsgebouw te Heemstede een aanvang gemaakt met de MULO-examens. Er waren 27 candidaten. Geslaagd voor het A-diploma: H. Harten dorp, H. de Jong, R. Lemlijn, W. Nooteboom, C. Ottelini, W. v. Loon, A. Moolenaar, S. Thoo- len, A. Heintjes, Th. Huygen, P. Alders, J. Bos man, C. de Bij, M. Dekker, J. Hoekstra, J. Hoes, A. Hoonakker, W. Jacobs, C. Jansen Schmidt, A. Formuanoy, C. Helminck en H. Hilterman. allen te Haarlem, Th. v. d. Berg en Th. Adriaan- se, beiden te Heemstede, J. Kol en F. Christof- fels, beiden te Bloemendaal en W. Sweerts te Driehuis. Geen candidaat afgewezen. Openbare ULO-school-B aan het Junoplanlsocn. Bevorderd van de le naar de 2e klasse de jon gens: N. Abrams, J. van Aggelen, J. van den Berg, R. Boxs, A. Diesel, W. Faber, S. Feenstra, W. Feller, Tj. Poort, F. Sant, P. Stelleman, M. Clement, T. Dijksma, J. Gieze, W. Kales, J. Klunder, J. Kollewijn, K. Langeler, J. Muller Massis, J. Ridderinkhof, M. van der Stolpe, J. Visser, F. Westerbeek, J. Fonkert, R. van den Berg, J. Blankwater, W. Booms, W. van der Putten, J. Rigters, J. Rob, A. Romeijn, A. Sarlet, H. Scheeper, R. Smitz, C. Steenbakker, J. Hale wijn, F. Kolder, J. Laatsch, H. Prass, T. Stoeltje, R. Ulderink, L. Veldhuis, H. Weller. De meisjes: Corrie Aveling, Son ja Badart, Cor- rie Bakkeren, Annie Bax-tman, Anna Buma, Leni Costers, Lena van Gerwen, Marie de Jong, Nel lie Loos, Cato de Vries, Loekie Wiggers, Dini Poelstra, Tini Breeuwer, Nellie Edam, Fer- rie Ferwerda, Hettie Gerrits, Mirra Groenen daal, Tonnie Hommersen, Corrie Kernekamp, Miep Noverraz, Gerda Rob, Nellie Roussac, Cor rie Venings, Maatje Polderman, Jeanne Huis man, Hetty Bokelman, Jeanne Gerritsen, Rijkje Kooien, Nellie de Leeuw, Nellie van Luipen, Annie Ruhe, Gré Nieman, Corrie Parson, Jeanne Verkerk, Liesje de Vries, Ariënne Langeveld, Dollie van den Berg, Dinie Brinkhof, Jopie van den Brom, Willy Roskam, Leni Rijbroek, Tini Smeding, Olga Trestorff, Nettie Vring, Ellie de Wit, Jos Pijl. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse de jongens: A. van Accooy, O. van den Bergh. F Beukenkamp, F. Bruins, R. van de Bunt, P. Edam, B. Erdtsieck, P. van Groningen, G. Hoog- teiling, P. Klumper, J. Roos, S. van der Velde. J. Baftman, M. Copolovici, W. van Gend, C. van der Gieszen, H. van den Haak, S. Heugens, G. Hoogenbos, G. van Lingen, C. Vlug, J. van dei- Goot, A. Agema, J. van Barneveld, J. Bronk- hoi-st, H. Das, H. Grillis, E. Kunnen, J. van der Moot, J. van Roosmalen, J. Scheurman, J. Tim mer, J. Verhoeve, M. de Waal, K. Wijninckx, M. van de Zwaart, W. Rietveld. De meisjes: Linde Bisecker, Jopie Boex-é, Truus Hartel, Sophie Fröhlking, Jopie Gaartman, Willie van Huijstee, Jo Kleijn, Jopie de Lijster, Marjon van Randtwijk, Jacomine van de Vate, Annie van der Velde, Marie Verslagers, Marie Zegstroo, Gerda Hulst, Rika Boerendans, Tini de Haas, Emmie Keijzer, Nellie Kruijd, Aagje Lan geveld, Tony Ligtermoet, Greta Nouwen, Ellie Prinsen, Ellie Russ, Jo Jongert, Nellie Baarslag Willie van den Enk, Rima Fluijter, Loes van Goor, Manna Jaeger Nickel, Gerdie Knopers, Synthia Sterkman, Gerrie Stevens, Jopie Tuy- ten, Miep van der Vlugt, Lies Weber, Willie Ver hoef. Bevox-derd van de 3e naar de 4e klasse de jongens: J. Benard, T. van den Berg, H. Bruyrs, F. Hillebrand, D. Keetman, D. Proper, A. Veld huis, E. Vos, H. Wortel, W. van de Veen, J. De nekamp, W. Haije, H. Keulemans, J. Overzee, W. Spx-onk^H. van de Vaart, D. de Vos, W. de Waal, W. de Wit, H. Wijninckx, D. Bot, H. Lan geveld. De meisje: Gerda Berrnan, Aafje Blei, Corrie Bode, Hennie Brouwer, Bep Druijf, Francine van Ees, Mies Habiecht, Greta Hannenberg, Clea Hanssen, Lucie Hai-kamp, Gerda Robbé, Lien Russ, Suze de Vries, Marie van der Weele, Bep Willems, Suze Duzinlc, Aans Geldorp, Cobie Ger- ï-inga, Geertje Godschalk, Martine Hirsch, Gusta Kuijper, Femma van der Las, Corrie Lodder, Nellie Nouwen, Miep Sandijck, Come Schier necker, Truus Visker, Miep Warners, Jeanne Weeber. Overgangsexamen Meisjes H. B. S. Naar de vijfde klasse van de Middelbare Meisjesschool te Haarlem zijn bevorderd G. Aarts, A. Bal, N. Barendregt, J. Bekkers (voorw.), W. v. Bentem, F. v. d. Berg, S. Bot man. T. Fijnvandraat (voorw.), W. Grondhoud, C. Hazenwinkel, L. Klimbie (voorw.), L. Kroon, E. v. d. Laaken, W. v. Manen. E. Ophoff, L. Parijer, B. v. Perlstein, J. v. Perlstein, F. de Raay, H. Schijf, M. Termets, C. v. d. Veen, L. Visser, M. Binkhorst, B. Arnoldt, G. Bosma, T. Brouwer, L. Fijnvandraat, W. Hazevoet (voorw.), H. Jalvingh (voorw.), L. de Jonge, J. Juch, B. KMjzing (voorw.), P. Koiter, G. Rinoker, L. v. d. Stad, W. Simons, J. Teves, T. v. Veen, R. Vei*planke, A. Visser (voorw.), B v. d. Water, S. Wester, R. Woud, J. IJzer, M. Bremer, C. Baas, C. Becking, R. Hessels. J. Kneynsbc g (voorw.), I. Luuring, N. v. Man- sum, E. Veurman (voorw.), G. Bruyn. zij deze eenheid van inzicht niet, zooals andere leden van het Kabinet, hebben gewijzigd noch zullen wijzigen, mag men veilig aannemen. Maar dit is heel iets anders dan een fusie van vier per sonen tot één. In een Kabinet, dat de ooi-zaak van de crisis zou bestendigen, zal géén van de vier demissionnaire ministers een plaats kunnen innemen, zonder zichzelf te kort te doen: in een Kabinet, dat in zake de werkloosheidspolitiek het minimumprogram der katholieke eischen ver wezenlijkt, zal ieder van de vier naar eigen in zicht en.... offervaardigheid moeten oordeelen, of hij een hem eventueel aangeboden porte feuille wenscht te aanvaarden. Het leek niet overbodig, dit in het licht te stellen." De rondritten van „Haarlems Bloei". Vrijdag a.s. voorloopig de laatste. In verband met bet ingetreden reisseizoen zal de rondrit georganiseerd door „Haarlems Bloei" op Vrijdag a.s., voorloopig de laatste zijn. In September a.s. zullen dan de rondritten, wanneer weer bussen-materiaal voor dit doel beschikbaar is, worden hervat. De bussen vertrekken Vrijdagmiddag om 3 uur op het Stationsplein voor de fabriek der firma Beijnes. Hun, die zich een plaatsbewijs willen verzekeren, wordt in overweging gege ven, dit zoo spoedig mogelijk af te halen, hetzij aan het Verkeersbureau der Stichting „Haarlems Bloei", Stationsplein 1, hetzij aan het Bureau der N.Z.H. Tram onder de kap voor het Station der NB- De rondrit duurt ongeveer 2 uur. Er zullen niet meer dan 2 bussen beschikbaar worden gesteld. BRIDGECLUB „HAARLEM-NOORD". Daar de nog resteerende speelavonden in dit seizoen in beslag genomen worden door de zomer-competitie heeft de B.C.H.N. haar onderlingen sluitingswedstrijd voor dit seizoen Zondag in café „Suisse" gehouden. Winnaars zijn geworden: N.Z. lijn: F. GausC. Smit 45% pnt. 2. P. Toeset J. Tabbers 41 pnt. 3, SteenkistVeenings 37 pnt. 4. P. MartinC. Kuil 35y2 pnt. 0.W.-üjn: 1. G. KlaseboerP. Heijmel 41 y2 pnt. 2. echtp. Wiegmink, 41 pnt. 3. C. KeurTim mermans 40% pnt. 4. W. v. SchagenNiemans 38% pnt. Geen Siameesclie vierling. „De Tijd" keert zich tegen de bewering, als zouden de vier katholieke ministers uit het de missionaire kabinet een Siameesche vierling vor men, die in elke toekomstig formatie in zijn ge heel moet worden opgenomen. „Het is wellicht niet onnut, een enkele opmer king te maken tegen deze voorstelling van za ken, waarbij aan de katholieke politici de politiek zeer zonderlinge uitvinding van een Siameesche vierling wordt toegedicht. De eensgezindheid van de vier katholieke ministers uit het demissionaire Kabinet was eveneens een zakelijke eensgezind heid op het punt van de primaire taak der re geering, ten opzichte van de werkloosheid. En dat HOLLAND—AMERIKA LIJN Westernland, Antw. n. N.-York p. 10 Lizard Lochavon, Rott. n. Vanc. p. 9 Start Pt. Burgerdijk, Tampico via Londen n. Rotter dam p. 9 Scilly 10 te Londen verwacht. Noordam, Rott. n. N.-York p. 10 Lizard Statendam, Rott. n. N.-York p. 9 Kaap Race. Veendam, Rott. n. N.-York p. 8 Kaap Race Beemsterdijk, 7 v. Rott. te Baltimore. Pennland, 8 v. N.-York n. Antwerpen. Lochkatrine, Seattle n. Rott. p. 9 Prawle Point Nieuw Amsterdam, 10 v, N.-York te Rott, Boschdijk, Rottei-dam n. N.-Ox-leans 9, 100 m. Z.W. van Land's End. HOLLAND—AFRIKA LIJN Bloemfonjpin (thuisr.) 9 te Antwerpen. Heemskerk 9 v. Hamburg te Amsterdam. Meliskerk (uitr.) p. 10 Ouessant Nijkerk (uitr.) 10 te Antwerpen. Springfontein (uitr.) 8 van Durban. Boschfontein (thuisr.) 9 te Dar es Salaam HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN v Jaarstroom (thuisr.) p. 8 Las Palmas. Amstelkerk (thuisr.) 7 te Monrovia 18 te Havre verwacht. Nigerstroom (uitreis) 7 van Accra. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Algenib (uitr.) 10 v. Fremantle. Aagtekerk (uitr.) 9 v. Bombay. Almkerk 11 te Rotterdam. Arendskerk (uitr.) 9 v. Suez. Meerkerk 9 v. Brisbane te Rotterdam. HALCYON LIJN Stad Maassluis, Wabana n. Vlaardingen pass. 9 Lizard 11 (3 verw.) te Hoek v. Holl. verw. Flensburg, Narvik n. Vlaardingen 11 (2 n.m.) te Hoek van Holland verwacht. Skottland, Salta Caballo n. Vlaardingen p. 9 Wight. Stad Vlaai-dingen, Vlaardingen n. Wabana T 90 m. Z.W. van Valentia. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Pluto 10 v. Hamburg te Amsterdam Berenice 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Agamemnon 9 v. Constantza te Stamboul. Amazone 3 van Curagao n. Maracaibo. Aurora 3 van Cui-agao .naar Nauplia. Baarn 10 v. Hamburg te Antwerpen. Bodegraven, Chili n. Amst. 9 v. Crist. Calypso 3 van Curagao naar Maracaibo. Costa Rica 9 v. Ci-istobal n. Cartagena. Deucalion, Bourgas n. Amst. p. 8 Gibraltar. Doros, 10 v. Kopenhagen te Amsterdam. Douro, 3 van* Curagao naar Cristobal Draco 3 van Curagao naar Aruba. Fauna, Stamboul n. Amst. p. 9 Finisterre. Ganymedes 8 v. Famagusta te Mersin. Helder, Amst. n. Chili 7 van Cristob. Hercules 8 v. Algiers naar Piraeus. Hermes 8 v. Chalkis n. Rotterdam. Juno 8 v. Stamboul n. Amsterdam. Karpo, 9 van Hamburg te Amsterdam. El Libertador 7 v. Curagao n. Maracaibo. Midas 6 v. Maracaibo te Curagao. Nereus, Stettin n. Amst. p. 10 Brunsbuttel. Notos, Aarhuus n. Amst. p. 10 Brunsbuttel. Odysseus, Amsterdam naar Kopenhagen pass. 9 Holtenau. Orpheus, 8 van Dantzig n. Amsterdam. Plato, 5 van Curagao naar Maracaibo. Rhea, Guantanamo n. Amst. 9, 420 mijl N.W. van Azoren. Saturnus. Olhao n. Tunis p. 8 Gibraltar. Scrates, Amst. n. Barbados p. 8 Dungeness. Titus, 8 v. Saona naar Palermo. Trajanus 8 van Sevilla n. Amsterdam. Triton 9 v. Amsterdam te Hamburg. Venus 9 v. Setubal naar Genua. Ariadne 9 v. Amsterdam te Gdynia. Oberon, 10 van Nayels te Tarragona. Theseus, Oporto n. Amst. p. 10 Ouessant. Hebe 10 van Kopenhagen te Stettin. Cottica 9 v. Barbodos te Paramaribo. Vesta, 8 van Catania naar Venetië. Vulcanus 10 v. Split n. Bari. Mars, Rotterdam n. Oran p. 9 Dungeness. Merope, Rott. n. Tpnger p. 9 Dungeness. Barneveld, Chili n. Amsterdam 6 van Valpa raiso. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Zaanland 10 v. Hamburg te Amsterdam. Ceres 10 v. Santos te Amstei-dam. Montferland (thuisr.) 9 van Montevideo. Amstelland (uitr.) 7 van Santos. MEYER CO's SCHEEPVAART MIJ Menelaus, Rott. n. Japan 8 van Singapore. Prometheus, Batavia n. Amst. 9 v. P. Said. City of Athens, Dairen, n. Rott. 9 te Londen. Benreoch, Miike naar Rotterdam vertr. 15 v. Londen. Maron, 9 van Batavia naar Amsterdam. Aeneas, Japan n. Rott. p. 9 Wight. Agamemnon, Japan n. Rott. 10 v. P. Said. Deucalion, Japan n. Rott. 8 van Shanghai. Perseus, Rott. n. Japan 7, 95 mijl Z.O. van Lands End. Gleniffer, Chefoo n. Rott. via Londen 8, 300 mijl van Land's End. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Algorab 10 v Santos te Rotterdam. Alpherat (uitr.) pass. 9 Ouessant. Algorba (thuisr.) p. 10 Dungeness (4 n.m.) te Rotterdam verwacht. Alwaki 9 v. Rotterdam te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD Baloeran (thuisr.) 8 v. Port Said. Brastagi (uitr.) p. 9 Kaap del Armin. Sitoebondo (uitr.) 9 v. Suez. Weltevreden 10 v. Hamburg te Middlesbro vertr. 19 (9 n.m.) v. Rotterdam. Soekaboemi 8 v. Batavia n. Rotterdam. Bantam (thuisr.) p. 10 Kaap del Armi 11 (12 's midd.) te Genua verwacht. Japara 8 v. Rotterdam te Batavia. Buitenzoi-g 10 v. Rott. te Macassar. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 9 te Sabang Christiaan Huygens (thuisr.) 9 v. Sabang. Tajandoen (uitr.) 10 te Southampton. Poelau Laut 10 van Amsterdam te Batavia. Tarakan (kampeerreis) 10 v. Amst, te Ulvik. Java (uitr.) 9 van Genua. Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) p. 8 Gi braltar. Johan de Witt (uitr.) p. 8 Ouessant. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) 8 v. Livorno. Zuiderkerk (thuisr.) 9 v. Miike. Grootekerk (uitr.) 9 te Manilla. WIJK LIJN. Beverwijk 8 te Malta voor Tunis en Rott. Naaldwijk, San Juan (Sp.) n. Rott. p, LP \Vight. Jonge Johanna 8 v. Setubal n. Dakar.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11