Haarlem's Dagblad De werkloosheid te Haarlem. De Luchtbescherming Marskramerij. Ochtendbeurs Amsterdam Het Belangrijkste Dinsdag 11 Juli 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën s 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.00 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. 57e Jaargang No. 17195 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Uitgebreide De Kabinetscrisis. Prof. Romme bij Mr. Kooien. 1712 werkloozen minder dan in 1936! In de afgeloopen week verminderde het aan tal werkloozen te Haarlem met 4. Het aantal is nu 4431. De verwachting is, dat dezen zomer geen ver dere daling zal komen. In den regel gaat in Juli het aantal schommelen om daarna in het najaar weer te gaan rijzen. Er zijn nu minder wei'kloozen dan in vorige jaren: 1938: 550, 1937: 728; 1936: 1712; 1935: 820, 1934: 320; 1933: 231. Wij zijn nog 148 boven het aantal van 1932. Al daalt het aantal werkloozen te Haarlem slechts langzaam, het is toch een verheugend feit, dat bij 1936 verge leken een vermindering van 1712 te con- stateeren is. Ook Haarlem zal feestvieren. In verband met aanstaande blijde gebeurtenis. In verband met de komende blijde gebeur tenis in het Prinselijk Gezin zijn te Amster dam reeds voorbereidingen voor een feestvie ring getroffen. De Vereeniging „Koninginne dag" te Haarlem zal Donderdagavond verga deren teneinde eveneens plannen voor feeste lijkheden te bespreken. Ernstige verkeersongevallen. Op den Baarlooscheweg te Blerick is de 45- jarige wielrijder Helmink door een uit de tegenovergestelde richting komende personen auto, welke links van den weg reed, gegrepen en tegen den grond gesmakt. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Sint Josephziekenhuis te Venlo overge bracht. De 24-jarige motorrijder Lotte, afkomstig uit Amsterdam, is op den provincialen weg te Zaandam nabij het station in volle vaart tegen een taxi gereden. De motorrijder werd tegen den grond geslingerd en ernstig gewond naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht. HAARLEMSCHE GEMEENTE RAAD. Mr, Ac Beets bedankt voor zijn benoeming. Daardoor blijf mevrouw Mr. E. A. J. Scheltema- Conradi raadslid. Na de verkiezing voor den gemeenteraad te Haarlem heeft mr. A. Beets, die als no. 1 op de lijst van de Liberale Staatspartij was ge kozen, overleg gepleegd met zijn medebe stuursleden der afdeeling. Dit overleg heeft ertoe geleid dat mir. Beets zijn zetel ter be- Mr. A. Beets. schikking heeft gesteld van mevr. mr. E. A. J. SchelternaConradi. Deze, die reeds ge durende 8 jaren de Liberale Staatspartij in den gemeenteraad van Haarlem heeft ver tegenwoordigd met volledige instemming van de afdeeling, heeft zich bereid verklaard den raadszetel weer in te nemen (Op 27 Juli zal Mars weer dichter bij de aarde zijn dan in meer dan 15 jaar gebeurd is en de sterren- wachten doen reeds veel waarne mingen). Mars zal over twee weken weder dichter zijn bij d' aarde, Dan hij sedert een goede vijftien jaar geleden was, Dat feit is voor de sterrenkijkers van de grootste waarde, Zij turen reeds naar de planeet door hun vergrootend glas. Men hoopt veel nieuwe dingen over ouden Mars te leeren, En heeft, naar men beweert, reeds in dit opzicht veel bereikt, Door niet alleen te kijken, maar ook te fotografeeren, Vroegtijdig voordat Mars weer verder van de aarde wijkt. Men blijft natuurlijk ook ditmaal op vele punten gissen, Want zelfs als Mars nabij is, blijft dat altijd relatief, En de planeet bewaart daardoor tal van geheimenissen, Men neemt dan hypothesen noodgedwongen maar voor lief. Het ïs, om 't nu maar eens in actueelen stijl te zeggen, Nog wel wat meer dan een vierdaagsche afstands-Mars alleen, Wat Mars wel in zijn mars voert, is niet maklij k vast te leggen, Al richt men er de wonderlijkste apparaten heen. De mensch mag hem door kijkers van een hoogen berg begluren, Nieuwsgierig naar den aard van zijn onwezenlijk domein, Het zal ook in dien zin nog wel een aardig tijdje duren, Voordat de waarheid inderdaad compleet op Mars zal zijn. Ik wensch den kijkers veel succes, maar moet daarbij verklaren, Haast nooit heeft Mars bij ons in zulk een kwaden reuk gestaan, En ieder wenscht dat hij, als 't kan voor meer dan vijftien jaren, Steeds verder van de oude Moeder Aarde weg zal gaan. P. GASUS. Britsche vliegtuigen oefenen boven Frankrijk. LONDEN, 11 Juli (Reuter). Vandaag zijn twaalf escadrilles bombardementsvlieg tuigen elk afzonderlijk opgestegen voor de eerste van verscheidene oefenvluchten boven Frankrijk en terug zonder tusschenlanding. Britsch-Japansche besprekingen beginnen niet voor Maandag. TOKIO, 11 Juli (Reuter).Het ministerie van buitenlandsche zaken en dat van oorlog zijn het, naar Domei meldt, eens geworden over de politiek, welke bij de a.s. Britsch-Ja pansche besprekingen zal worden gevolgd. Echter is niet te verwachten, dat de bespre kingen voor Maandag zullen aanvangen, daal de Japanners in interdepartementale be sprekingen nog technische kwesties moeten regelen, De moeilijkheden te Tientsin. TIENTSIN, 11 Juli (Reuter). Twee Chineesche politiebeambten, die door een boot met gewapende Japanners in de Brit sche concessie aan land waren gezet, hebben de overgave geëischt van een Chineesch veer man, die van het door de Japanners bezette gebied passagiers naar de concessie had over gezet. De Britsche politie wees het verzoek af met de verklaring, dat de Chineesche politie zich dan tot het Britsche politiebureau diende te wenden en de beschuldigingen tegen den door haar gezochten man nader moest formu leeren. De Chineesche beambten keerden daarop naar hun boot terug en stelden de Ja- panners op de hoogte, waarop allen vertrok ken. Samenwerking tusschen Joego Slavië en Bulgarije. BELGRADO, 11 Juli. (Havas) Na afloop der besprekingen tusschen Kiosseivanoff en Marko- vitsj is aan de pers een communiqué verstrekt, waarin gezegd wordt, dat de beide ministers het erover eens waren: dat: 1. het noodig is, de politiek van samenwerking tusschen Joego-Slavië en Bulgarije in den geest van het pact van eeuwigdurende vriendschap voort te zetten, te ontwikkelen en te verdiepen; 2. dat het voor de beide landen van weder zij dsch belang is, economische betrekkingen tot staind te brengen, welke zoo nauw mogelijk zijn; 3. dat de politiek van onafhankelijkheid en neutraliteit het meest in overeenstemming is, zoowel met de belangen van de beide landen als met die van de Balkanstaten. 4. dat het noodig is, dat de beide regeeringen een politiek volgen van goede en vriendschap pelijke betrekkingen met al haar buren. Kiosseivanoff is op het slot Brdo door den prins-regent ontvangen,, bij wien hij ook het noenmaal gebruikte. maatregelen in Den Haag De toestand in Haarlem B. en W. van den Haag hebben aan den Raad voorgesteld uitgbreide maatregelen te nemen wat de luchtbescherming betreft. Het crediet dat daarvoor wordt aangevraagd, be draagt niet minder dan f 1.140.000. De volgende uitgaven worden geraamd: f 40.000 voor het in orde maken van be staande kelders voor schuilkelders waardoor schuilgelegenheid verkregen wordt voor 5000 menschen. (Er is thans in drie bestaande kel ders al schuilgelegenheid voor 500 personen.) f 700.000 voor het inrichten van openbare schuilkelders op pleinen, plantsoenen, enz. Als die klaar zijn zal in totaal voor 6228 menschen schuilgelegenheid be staan. Indien deze openbare schuilplaatsen van hout gemaakt worden zouden de kosten van f 700.000 tot f 150.000 dalen, maar B. en W. geven de voorkeur aan gewapend beton. f 40.000 voor aankoop van hout voor het geval de internationale spanning zoo mocht toenemen dat op korten termijn voorzorgen getroffen moeten worden. f 90.000 voor het aanschaffen van 1000 sta len schuilhutten die door de burgers gekocht kunnen worden om in den tuin op te stellen. De hutten kosten f 90 per stuk, terwijl er f 10 bijkomt voor plaatsing. f 250.000 voor het opslaan van materiaal voor het maken van schuilloopgraven voor de in woners die zich geen schuilhut kunnen aan schaffen. In Haarlem staat men op het standpunt, dat niet gedacht kan worden aan het maken van schuilkelders. Er is er thans één (onder het gebouw van den Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht) er is er nog één in aanbouw (onder den nieuwen vleugel van het Stadhuis in de Koningstraat). Daarbij zal het vermoedelijk wel blijven, want in de wet is de regeering aangewezen voor het betalen van het maken van schuilkelders, maar nu de Haagsche autoriteiten het nut van openbare schuilkelders zijn gaan betwijfelen, zal er wel geen geld meer voor uitgegeven worden om in de verschillende gemeenten schuilkelders te maken. Den Haag kan voor eigen rekening schuilkelders laten bouwen, maar gemeenten die extra-uitkeeringen uit het Werkloosheids- subsidiefonds hebben, zullen daartoe wel geen toestemming krijgen. Haarlem heeft wel besloten een schuilkel der te bouwen bij de lichtfabrieken, maar die is alleen bedoeld voor het personeel van de gasfabriek en de electrische centrale. De gemeente heeft een proefschuilhut voor een gezin in den tuin van het politiebureau laten opstellen. Tot heden hebben wij evenwel niet gehoord, dat er reeds particulieren zijn. die zoo'n schuilhut in hun tuin hebben laten bouwen. Wel hebben eenige huizenbouwers schuilhutten en kelders gemaakt in nieuw gebouwde huizen, maar dit aantal is zeer klein. Te Haarlem zijn ook in openbare en parti culiere gebouwen nog veel kelders die vooa- een •gedeelte wel geschikt te maken zijn voor schuilkelders. Er heeft evenwel nog geen registratie van deze kelders plaats gehad. Het moet evenwel in de bedoeling liggen dit werk zeer gauw en dan met spoed aan te pakken. In Amsterdam heeft men aangenomen dat een openbare schuilkelder ten minste 150 M3. inhoud moet hebben, dat wil zeggen aan 50 menschen plaats moet bieden. Vermoedelijk zal de eisch te Haarlem niet hooger gesteld worden dan 90 M3., dus schuilplaats voor 30 menschen, omdat in het algemeen te Haarlem niet veel groote kelders zijn. Bovendien heeft de ervaring te Amsterdam opgedaan geleerd, dat de helft der kelders ongeschikt is voor oipenlbare schuilkelders. Dit komt omdat kel ders, waarin ketels staan voor een centrale verwarming in den winter niet gebruikt kun nen worden omdat het. vuur de beschikbare zuurstof verbandt en er bovendien gevaar voor ontploffingen kan ontstaan. Verschillende andere kelders kunnen niet gebruikt worden omdat zij alleen ruimte bieden voor de be woners of de gebruikers van het gebouw. Ook kunnen kelders afgekeurd worden omdat zij niet gemakkelijk van de straat af te bereiken zijn, of geen nooduitgang kunrffen krijgen. De schuilkelder die bij de lichtfabrieken ge maakt wordt zal niet veel geld kosten omdat gebruik gemaakt kan worden van een ruimte die onder de bestaande kolenbergplaats ligt. Er behoeven slechts enkele muren versterkt te worden, een vloer gelegd en een gassluis ge maakt te worden Deze schuilplaats biedt ruimte voor 250 men schen. dus voldoende voor het personeel der lichtfabrieken. De schuilkelder onder het gebouw van den Geneeskundigen dienst kan alleen ruimte bie den voor personeel en bezoekers die in het ge bouw zijn. Onder den nieuwen stadhuisvleugel komen eigenlijk twee vluchtkelders, een voor het per- 1 soneel en een voor het publiek. Voor het pu bliek dat op straat is bij een luchtaanval zullen dus hoogstens 200 menschen een schuilplaats in den kelder kunnen zoeken. Als Haarlem nieuwe schuilkelders zou willen bouwen zullen de kosten daarvan op ongeveer 70 gulden per schuilplaats komen. Inderdaad hiermede zouden enorme uitgaven gemoeid zijn. In Den Haag, Rotterdam en Amsterdam wor den behalve schuilkelders ook schuilloopgraven gemaakt. Het is te Haarlem in de nauwe binnen stad evenwel onmogelijk om daarvoor geschikte punten aan te wijzen. Er zouden schuilloopgra ven gemaakt kunnen worden in het Kenau park, op de Parklaan, op de Bolwerken, aan de Dreef en in het Kenaupark, maar bijna alle punten liggen veel te ver af van het drukke centrum der stad, waarvoor het juist in het bij zonder noodig is om schuilplaatsen te zoeken. Wij kregen niet den indruk dat de gemeente lijke autoriteiten aandacht aan de quaestie wij den om ook te Haarlem meer maatregelen te kunnen nemen dan thans op dit gebied gedaan zijn. Mr dr. D. A. P. N. Kooien heeft vanmorgen bezoek ontvangen van prof. mr. C. P. M. Romme, minister van Sociale Zaken. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 303'/2. Philips 200. Unielever 127V2H Beth. Steel 39 3/4—1/8 Republic Steel 11 5/16 Anaconda 19 1/16 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.81 13/16 Berlijn 75.57% Parijs 4.98 7/8 Brussel 32.01 Zwitserland 42.46 New York 1.88 3/8 12 uur. Londen 8.81.>4 Berlijn 75.58 Parijs 4.99 Brussel 32.01 Vz Zwitserland 42.47 Kopenhagen 39.35. Stockholm 45.45 Oslo 44.30 New York 1.88 11/32 Italië: vrije lire 9.94 reisllre 9.00 bankpapier 6.37Va Vervoer van Haarlemsche werkloozen. In het vervolg per autobus naar Castricum? De Haagsche autoriteiten op het gebied der werkverschaffing hadden zooals onze lezers weten geweigerd toe te staan dat de Haarlem sche werkloozen die bij de werkverschaffing te Castricum aan den arbeid waren gezet, per auto bus vervoerd werden. Daar de afstand op minder dan 20 K.M. werd bepaald moesten de werkloo zen per fiets gaan. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft er in den Haag voor gepleit om vervoer per autobus toe te staan. Wij vernemen dat er reden is te ver onderstellen dat door den Haag alsnog wordt goedgevonden dat het vervoer per autobus zal geschieden. R. K. Werkliedenverbond. Utrecht, 11 Juli. Hedenmorgen ving in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de zomer vergadering aan van het R.K. Werkliedenver bond. De heer A. C. de Bruijn sprak bij den aanvang een rede uit, waarbij hij allereerst herinnerde aan de moeilijkheden waarmee ons land reeds jaren worstelt en die het ge volg zijn van de grondige structueele, blijven de, althans langdurige veranderingen, welke zich in het wereldbeeld hebben voorgedaan en nog csteeds voortgaan zich te voltrekken. Daar zijn den laatsten tijd nog bijgekomen de hevige invloeden van de internatioale poli tieke spanningen. Te midden van dit alles moet ons land zich trachten te handhaven en zich zelfs nieuwe wegen hanen. Verder zeide spr. o.m.: Wij interesseeren ons voor de oplossing van de kabinetscrisis, omdat de belangen, niet van wat financiers en spe culanten, doch van ons volk op het spel staan en wij begrijpen de kreet van de partijleiding en van onze pers: Wij marchandeeren niet met de bestrijding van de werkloosheid en de zorg voor de werkloozen, de politiek van het thans demissionaire kabinet dus niet enkel van de vier moet worden voortgezet, ook ten aanzien van de jeugdwerkloosheid. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER Maandagmiddag wilde een 17-jarige wielrijder op den Schotersingel bij het viaduct nog vóór een wielrijdster langs passeeren. Toen hij zag dat dit niet lukken zou, remde hij zóó krachtig, dat hij viel en zijn rechterarm brak. Nadat hij in het Ziekenhuis St. Johannes de Deo behan deld was, kon hij loopende huiswaarts keeren. Japansche bladen bespreken de mogelijkheden van oorlog met Engeland. Vlootkringen te Tokio geven uitdrukking aan diepe bezorgdheid betreffende de a.s. bespre kingen te Tokio over een regeling van de kwes- tie-Tientsin ofschoon naar verluidt nog geen besluit is genomen over het zenden van een waarnemer door de admiraliteit naar de Britsch Japansche besprekingen. Naar aanleiding van de ontoegeeflijke hou ding, die naar gemeld wordt veld wint in Enge land ten aanzien van Japan in verband met Tientsin waarbij zelfs denkbeelden naar voren komen als het instellen van economische sanc ties en het ten uitvoer leggen van een vloot- demonstratie tegen Japan schrijven de dagbla den Yomioeri Sjimboen en Miyuaki Sjimboen over de mogelijkheid, van een Engelsch-Japan- schen oorlog, waarvan niemand kan zeggen of hij niet volgen zal op de anti-Japansche agi tatie der Engelschen, vooral omdat naar de bladen schrijven, de Japansche regeering be sloten heeft in geen geval de blokkade van de Britsche concessie in Tientsin te verzachten, tenzij Engeland de politiek ten gunste van Tsjang-Kai Sjek laat varen. Mocht een oorlog uitbreken tusschen Engeland en Japan, dan voorspelt de Yomioeri Sjimboen dat het Verre Oosten het tooneel zal worden van een grooten slag. Het woord is aan Een Spreekwoord: Een groote stad is een groote eenzaamheid. De Duitsche Pers over de verkla ring van Chamberlain. BERLIJN, 11 Juli. (D.N.B.) De Duit sche bladen brengen uitvoerige commentaren op de rede van Chamberlain over de kwestie Dantzig. De Völkischer Beobachter schrijft: Chamberlain's rede is een zuivere verdediging van het Poolsche standpunt en verhindert daarmede het ontstaan van die kalme en duidelijke atmosfeer waarvan de minister president sprak. De reactie van deze partij digheid op Polen staat reeds vast. Zij ligt geheel in den lijn van hetgeen Engeland in werkelijkheid nastreeft, n.l. de Duitsch-Pool- sche spanning nog te verscherpen tegenover redevoeringen van Engelsche ministers, welke slechts gehouden worden om de historische verantwoordelijkheid te verdoezelen, kan daarom slechts een antwoord gelden: deze verantwoording onverbiddelijk en in volle scherpte opnieuw vast te stellen. De Berliner Börsenzeitung wijst op Cham berlain's uitdrukking „het bijna volkomen Duitsche karakter van Dantzig" en schrijft: dit woord en al het verdere wat Chamberlain over Dantzig heeft te zeggen, is de proef op de steeds herhaalde bewering van Engeland, op te komen voor het zelfbeschikkingsrecht der volkeren. Met zijn verklaring, de Polen ingeval eener duidelijke bedreiging hunner onafhankelijkheid te willen helpen, moge Engeland bedoelen wat het wil, voor ons be- teekenen Chamberlain's verklaringen slechts een bevestiging van ons recht op het Duitsche Dantzig en van het recht der Dantzigers op terugkeer naar het rijk. Dit recht kan niet worden uitgewischt. Het is als eisch gesteld, en zal, met of zonder Engeland's vriendelijke medewerking in vervulling gaan. PROCES TEGEN NATIONAAL- SOCIALISTEN. Gisterochtend werd voor de federale recht bank te Zürich het proces begonnen tegen acht oationaal-socialisten. Zeven Zwitsers en een Duitscher, voor het meerendeel leden van de vereeniging „Trouwe bondgenooten". Een der voornaamste beschuldigden, Frei geheeten, was er in geslaagd Duitschland te be reiken. Hij schreef van daar een brief, waarin hij verklaarde te weigeren voor de rechtbank te verschijnen „daar nationaal-socialisten van het tegenwoordige Zwitsersche regiem geen recht, doch slechts vervolging en vernietiging1' te verwachten hebben. De nationaal-socialisten worden er van be schuldigd een soort inlichtingendienst te hebben gesticht, welke de werkzaamheden naging van zekere politieke personen en organisaties en over de activiteit van buitenlandsche diploma tieke en consulaire vertegenwoordigingen. Havelock Elles overleden. Havelock Ellis, de beroemde psycholoog, wiens in 1898 verschenen werk „Studiën over sexueele psychologie" zoo veel stof heeft doen opwaaien, is in den leeftijd van 80 jaar over leden in zijn woning in Hintlesham bij Ipswich. Is u vandaag geen reden hebt om een GROENTJE in HAARLEM'S DAG BLAD te plaatsen, dan morgen wel of overmorgen. Maar vergeet het dan niet, want dat zou uw nadeel zijn. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Er zijn te Haarlem thans 1712 werkloozen minder dan in 1936. 1 Haarlemsche werkloozen per autobus naar Castricum? i BINNENLAND. De Raad voor de Luchtvaart onderzoekt de „Ijsvogel"-ramp 3 BUITENLAND. Chamberlain heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat een wijziging van den Status te Dantzig, door een eenzijdige actie op heimelijke wijze tot stand gebracht, on middellijk problemen zal doen opkomen, die de Poolsche onafhankelijkheid raken. Ook in dit geval geldt de door Engeland aan Polen gegeven garantie. 5 De ontploffingsramp te Salamanca neemt steeds grooter afmetingen aan. Het doo- dental is gestegen tot 150. 5 De Fransche consul te Madrid is het slacht offer geworden van een aanranding. M SPORT. De Haarlemsche Sportweek. 6 Fournier wint de eerste étappe van de Tour de France g ARTIKELEN, enz. Jhr. dr. J. C. Mollerus: Kopenhagen en de internationale Kamer van Koophandel. 3 Van onzen correspondent te Genève: 25ste Internationale arbeidsconferentie. 7 K. de Jong: Concert der H. O. V. n Van onzen correspondent te Genève: Een weg voor jonge kunstenaars. H De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi Mr Beets zal door het bestuur der afdeeling ln de eerstvolgende leden vergadering voorge steld worden als voorzitter der afdeeling in de plaats van den aftredenden voorzitter mr. C. Blankevoort, die reeds in het begin van dit jaar had medegedeeld tegelijk met het raads lidmaatschap het voorzitterschap der afdee ling te zuilen neerleggen. Naar het oordeel van het bestuur wordt bierdoor de beste arbeidsverdeeling verkregen. Japanners berichten Sovjet-vlieg tuigen te hebben neergehaald. TOKIO, 11 Juli (Domei). Volgens een te legram van het gevechtsterrein aan de Mon- goolsch-Mandsjoerijsche grens hebben Japan sche vliegers gisteren in twee luchtgevechten boven de samenvloeiing van de Khala en de Holsten 70 Sovjet-Mongoolsche vliegtuigen neergehaald.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1