Rugpijn Ui „JMtima" CONDOR Zqisexufeetll Morgen begint de Half Jaarlijksche OPRUIMING HUISHOUDZEEP H.D. V R IJ D A G 14 JUEI 1939 HAXREEM'S DAGBEAD Circus Strassburger komt Zaterdag in Heemstede. Naar de persdienst van het Circus Strass burger Frères ons mededeelt, zal de extra- trein met materiaal Zaterdagmorgen te zeven uur aan heit station te Haarlem aankomen, waarna oogenblikkelijk met het afladen zal worden begonnen. Zoowel bij het afladen op de losplaats dei- spoorwegen als bij het op rijden op het Circus-terrein te Heemstede aan de Sportparklaan. zal assistentie worden ver leend door een aantal werk-olifanten. wat het geheel een bijzonder levendig aspect geeft. De 60 Circuswagens worden door een half dozijn tractors van het station naar het Circus- terrein gereden. Het paardenmateriaal, dat na een twee jarige zeer succesvolle tournee van het geheele Circus door de Scandinavische landen, in den winter in het bekende Circus Salomonsky in Riga was geëngageerd, waar vooral de Friese he hengsten zeer werden bewonderd, is zeer uitgebreid, zoodat paar denliefhebbers (en dat zijn er tegenwoordig nu de paardensport zulk een opleving kent, zeer velen) hun hart kunnen ophalen. Voorts valt er in het zeer afwisselend programma, waarin voor Nederland nieuwe nummers vertoond worden, een tijgergroep te bewonderen, waarvan een der tijgers als eenige ter wereld zich als een onovertroffen draadlooper ontpopt, zonder twijfel een sen satie voor Nederland. Voorts vindt men er nog een kudde oli fanten, leeuwen, luipaarden, zebra's en een poney van nauwelijks eenige weken oud. wat een alleraardigst gezicht is, vooral voor de jeugd. Ook wat het overige gedeelte van het pro gramma betreft, is gezorgd voor bonte af wisseling en superbe kwaliteit. Een der grootste moeilijkheden vormde dit seizoen, de tentopbouwers, die allen uit de dor pen uit het voormalige Tsjecho Slowakije komen en die tevens de Circus-kapel vormen. Tenslotte hebben deze 50 gespecialiseerde Circusbouwers toch verlof gekregen het land te verlaten, wat bijzonder verheugend te noe men is, daar uit Nederland zulke geroutineerde arbeidskrachten niet te verkrijgen zijn. (Adv. Ingez. MedJ Nu «Ie vacantie's beginnen Een parkeerverbod. B. en W. van Haarlem (overwegende, dat in verband met de uitvoering van rioleerings- en bestratingswerken op de Raaks de routes van enkele autobuslijnen moesten worden omge legd, wat tengevolge zal hebben dat op de Nas saulaan bij de Zijlstraat meer autobussen tot het in- en uitlaten van passagiers zullen stoppen om vervolgens linksaf de Zijl straat in. te rijden, 'terwijl voorts veel verkeer komende uit de Zijlstraat van de Zijllbrug naar de Nassaulaan zal rijden) hebben be slist, dat het daarom in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer nood zakelijk is oan op het gedeelte van de Nassau laan, tusschen Zijlstraat en perceel Nassaulaan no. 16, het parkeeren te verbieden, zulflcs ten einde het verkeer op dat gedeelte van de Nassaulaan vlot te doen verloopen en daardoor ongelukken te voorkomen. Daarom hebben B. en W. bepaald, dat men ter weerszijden van den rijweg, op het ge deelte van de Nassaulaan tusschen Zijl straat en perceel Nassaulaan no. 16 motor rijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet in stilstand mag hebben anders dan tot het onmiddellijk uit- of in laden of uit- of instappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen (parkeerverbod) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 15 JULI 1939. Progr. III. Keulen 8.00; Radio P. T. T. Nord 10.20: Pauze 2.15; Keulen 2,20; Fransch Brussel 3.50; Keulen pl.m. 5.15; Ned. Brussel 6.05; Fransch Brussel 7.35; Parijs Radio 7.50: Keulen 8.20: Fransch Brussel 8.50; Keulen 11.00. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Radio P. T. T. Nord 9.20; Luxemburg 9.50; London Regional 10.35; Droitwich 11.50; London Regional 2,20; Droitwich 3.25; Pauze 4.05; London Regional 4,10; Droitwich 5.20; London Regional pl.m. 6.50; Droitwich 7.50. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. OF EEN ANDERE RHEUMATISCHE STOORNIS kan een waarschuwing *IJn. waarvan da dokter u zeggen kan. dat zij ölj verwaarioozlng kan lelden tot vreeseiljke oljn en narigheid. Ais de afvoerkanalen met goed werken, geschiedt oe verwijdering van vloelbaro afvalstoffen onvol doende en moeilijk. Do zuren en onzuiverheden blijven dan In het lichaam en hebben een vergirtlge worklm:. Dit is vaak do oorzaak van knagende rugo.jn. pijn .n de beenen. verlies van energie, ocsraan s nachts solt. gezwollen voeten, blazen onder de oogen, rheumatlscho pijn en duizeligheid. Voorkom dergelijke verschijnselen Haal een flacon Foster a Rugpijn Nieren Pillen, waarvan duizenden menschen getuigen, dat zij hen zoo goed hie'Den Als cu-rugpjin of eenlg verschijnsel van een aan zuurglften te wijten stoornis hebt. probeer a" "FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN. Oic modern, wetenichspoellik middel is v«r- krljgbur In drie verpikklngen i f i... .75 en 13... (Adv. Ingez. Med.) Extra voorzichtigheid op den weg geboden. De volgende waarschuwing, wordt aan de leerlingen van alle openbare en bijzondere Middelbare en Lagere scholen in Haarlem uit gereikt: De groote vacantie is nu aangebroken en er komt een tijd van onbezorgd genieten van frissche lucht en zonneschijn, van strand, bosch of heide. De vereeniging „Veilig Verkeer" wil er voor waken dat niemanas vacantie mischien on herstelbaar bedorven wordt door een onge luk. Wees in alle opzichten voorzichtig! Voorzichtig op den weg, die nu vel druk ker bevolkt is dan buiten de vacantie; voor zichtig aan het strand, voorzichtig met zwem men, voorzichtig met vuur, voorzichtig altijd en overal. Kijk als voetganger goed uit, alvorens den weg over te steken. Speel niet op den rijweg. Geef als wielrijder steeds tijdig en duidelijk een teeken, alvorens van richting te veran deren. Blijf zooveel mogelijk rechts van den weg en maak de bochten goed. Laat het verkeer, dat van rechts komt, voorgaan; op voor rangswegen óók dat van links. Kijk daarbij altijd goed uit en waag niets. Stoei vooral niet op je rijwiel. Door aan dit alles iederen dag en ieder oogenblik te denken, bevorder je je eigen veiligheid en ook die van anderen. EXAMENS Zeevaartschool te den Helder. Stuurmansleerling. Bij het eindexamen der Zeevaartschool te Den Helder slaagden voor stuurmansleerling o.a.: E. Beels, Aerdenhout; IJ. P. van Egmont, Heemstede; C. van Eunen, Zandvoort; L. Ploeger, Velsen; A. W. Post, Heemstede en C. J. Wennink, Heemstede. H.B.S. A. Na afgenomen examen zijn toegelaten: tot de derde klasse: Johannes E. R. Rahu- sen; tot de vierde klasse: Dink R. Houtgraaf, Max Waning en Gencla Hiirs; Tot de vijfde klasse: Benedictus Jongejans. Financiering Provinciaal Wegenplan. In de betrokken commissie van Prov. Staten die de voordracht van Ger. Staten betreffende de financiering van het provinciaal plan van we gen van doorgaand verkeer behandelde wees een lid er op, dat er blijkens de voordracht gerechte aanleiding bestond, aan de Staten een crediet van f 10.000.000 te vragen, terwijl de gecalculeer de werken een som vergden van f 7.500.000. Zoo hebben Ged. Staten een P.M. post uitgetrokken voor de bruggen over het Noordhollandsch Ka naal, waaronder ook die te Alkmaar. De chaoti sche verkeerstoestand, welke hier heerscht. maakte het naar het oordeel van dit lid ge- wenscht, met kracht op verbetering aan te drin gen. Hij sprak de hoop uit, dat Ged. Staten zich niet door moeilijkheden zouden laten afschrikken om met spoed het werk aan te vatten. Een ander lid hoopte, dat Ged. Staten er in zouden slagen een weg te vinden om het ont brekende tracé buiten Haarlem van den provin cialen weg HaarlemSchipholDiemen spoedig aan te leggen, aangezien de toestand waarin liet Haarlemsche wegvak zich bevindt, buitenge woon slecht is. Met betrekking tot den toestand bij de Alkmaarder brug gaf een lid nog in over weging de Willem de Zwijgerlaan reeds thans aan te leggen, omdat hierdoor de gewenschte op lossing wellicht zou kunnen worden bespoedigd. Het lid van Ged. Staten zeide, dat Ged. Staten niets liever zouden zien dan dat met bekwamen spoed de verbeteringen, welke nog noodig zijn, konden worden aangebracht, doch er waren nog talrijke moeilijkheden te overwinnen. Het tempo zou niet dan door het brengen van groote finan- cieele offers, welke, van uit het belang van de Provincie gezien, niet gerechtvaardigd zijn, op tc voeren zijn. Wanneer van de zijde van het Rijk, van de erbij betrokken gemeentebesturen of van een ander provinciaal bestuur niet die medewer king werd verkregen, welke noodig is om tot een rechtvaardige verdeeling van kosten te komen, mocht van Ged. Staten kwalijk worden gevergd, onevenredig groote offers door de Provincie te laten brengen. Intusschen waren Gedeputeerde Staten gaarne bereid alles te doen wat mogelijk was om het vinden van oplossingen in de bedoel de gevallen te bevorderen. SLUITINGSAVOND KADERSCHOOL In het verslag van den sluitingsavond der Ka- derschool van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling in ons nummer van Donderdag werden de woorden van mr. Drilsma weergegeven, waar in hij zeide dat de oorzaak van het verloop der cursussen hoofdzakelijk moet worden gezocht in onvoldoende besef van de groote waarde van ontwikkeling voor den arbeider. Daarachter staat de zin: „Wijlen de heer Piet Voogd heeft dit al ingezien, toen hij nog heel jong was." Duidelijker was geweest, en zoo zeide mr. Drilsma het ook, dat de heer Voogd die groote waarde van arbei dersontwikkeling al had ingezien,toen hij nog heel jong was. De tunnel onder het Noordzee- kanaal. Commissie adviseert tot aanvaarding der voordracht van Ged. Staten. In de betrokken commissie uit Prov. Staten werd de voordracht van Ged. St. behandeld inzake den bouw van een spoorwegtunnel onder het Noordzeekanaal. Een lid sprak er zijne verwondering over uit, dat Ged. Staten, blijkens deze voordracht, thans het plan tot den aanleg van een tunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen steunen, hoe wel het lid van Ged. Staten, belast met de zaken van den Waterstaat, er eerst zoo afwijzend tegen over heeft gestaan. Een ander lid bracht Ged. Staten dank voor hun steun aan het tunnelplan, dat voor de om liggende gemeenten van zoo groote beteekenis is, niet alleen wegens de belangrijke verkeers- verbeteringen te land en te water, welke zullen worden bereikt, maar ook omdat het in dezen tijd een prachtig werkobject vormt. Een lid wenschte nog de opmerking te maken dat weliswaar behalve Amsterdam ook andere havengemeenten in de provincie als Haarlem en Zaandam gebaat zullen zijn bij het tot stand komen van de tunnel, maar dat Amsterdam alléén vijf maal zooveel bijdraagt als de Pro vincie. Het lid vroeg zich af, of de provinciale bijdrage, vergeleken met het offer, dat Amster dam moet brengen, niet te laag genoemd moe; worden. Ten slotte werd van andere zijde ge vraagd, of in de voordracht niet had moeten worden vermeld, dat behalve Amsterdam, ook andere gemeenten dan Velsen van eene ople ving van de scheepvaart op het Noordzeekanaal profijt zullen hebben. Het lid van Ged. Staten beaamde, dat in de voordracht achter „Velsen (IJmuiden)" ingevoegd dienden te worden de woorden „en andere gemeenten". De Commissie adviseert tot aanvaarding der voordracht. NIEUWE UITGAVEN. Bij Bosch en Keunig N.V. te Baarn ver scheen; De verhouding tusschen groot- en kleinbedrijf in de levensmiddelenhandel, door P. van der Linde, voorzitter van den Ned. Kruideniersbond. Haarlem's grootste speciaalzaak in LAMPEN en KRONEN. KRUISSTRAAT 42 TELEF. 10311 over de Hema. (Adv. Ingez. Med.) Daar, in het bosch, zag zjj iets g-linsteren tussohen de boomen, en li Maar het was niet de maan: het was de oude soldaat met zjjn ae dacht, dat het de maan was, want het leek wel een gezicht. wonderlik lange baard. H*j knikte, en knikte, en zei: „Kijk toch eens, wat een mooie dansschoentjes!" N.v. ZEEPFABR DE HAAS&VAN (Adv. Ingez. Med.) Onbewaakte overweg door JAN VAN DER DEKKEN. ELIJK vroeger was Harry Muffins keurig gekleed, doch ik schrok van. zijn uiterlijk, toen ik hem na hem ja renlang niet gezien te hebben, op een voorjaarsdag ontmoette. Hij was vermagerd en liep gebogen. Zijn eens welig, donker haar was sluik en met wit gemengd geworden. In zijn mager gezicht, dat vroeger gezond bloosde, la gen zijn oogen diep en haast wezenloos. En zijn stem klonk gebarsten en moe, toen hij me be groette en ik zijn beenige slappe hand schudde. Ons gesprek vlotte niet erg, toen wij achter een kopje koffie in een restaurant zaten. Zijn oogen dwaalden lusteloos rond en wat hij zei was kort en haast onwezenlijk. Ik pijnigde mijn hersens af wie of wat ter wereld den flinken kerel Harry Muffins, tot zulk een wrak ge maakt had. Je zult mij wel veranderd vinden, zei Harry plotseling na een-langen tijd van zwijgen. Ik ben herstellend van een ziekte; bijna was ik krank zinnig geweest Je weet, dat ik al jarenlang als hoofdinspec teur bij een bouwmaatschappij werkte. Het was mijn tak de bouwwerken in verschillende groote en kleine plaatsen van het land te con troleeren en om mij snel te kunnen verplaatsen gebruikte ik een motor. Het vorige najaar reed ik 's avonds van een sanatorium, dat toen in aanbouw was in de buurt van een klein dorpje, naar de stad terug. Nat en donker was het op den smallen land weg, want het regende, dat het goot. Met mijn felle koplamp kon ik maar nauwelijks de ber men van den weg zien, dus je begrijpt, d'at ik maar langzaam vorderde. De wind gierde door de kale boomkruinen: het was hondenweer. Ik wist, dat in den weg een onbewaakte over weg lag. Door mijn natte bril tuurde ik naar de borden en de roode lamp van dien overgang en eindelijk zag ik ze, zij het op het laatste' mo ment. Ik stopte en omdat het uitzicht zoo slecht was, besloot ik mijn motor er overheen te duwen; dan liep ik het minste gevaar door een trein verrast te worden, dacht ik. Mijn laarzen sopten in de modder van den weg en daarna kwam ik op de glibberige biel zen van den overweg, die iets hooger lag, dan de weg zelf. Op een der sporen gleed ik uit, kon mij niet houden en viel. Mijn zware motor kwam boven op mij terecht. Een helsche pijn in mijn rechterbeen zei me, dat dit onder het gewicht van den motor gebroken was. Ik worstelde als een wanhopige om los te ko men. Daar ik op mijn buik lag, kon ik niet veel meer, dan mijn armen bewegen. De motor druk te als een looden last op mijn been, dat ten slotte zoo veel pijn deed, dat ik buiten kennis raakte. Ik kwam weer bij door een licht trillen van den grond. De regen had opgehouden en in het donker zag ik twee lichte puntjes, die snel na derbij kwamen. In eens was mijn geest volko men helder. Als ik mij niet kon bevrijden, zou ik door den trein vermorzeld worden! Weer deed ik een wanhopige, doch vergeef- sche poging mij los te worstelen. De trein kwam snel nader en de pjjn verlamde mij. Grooter en grooter werden de lichten voor mijn star starende oogen. Ik had het koud en het zweet brak mij uit. Het gerommel van den trein zwol aan tot een gedonder en ik sloot de oogen om mijn gruwelijk lot af te wachten Harry Muffins zweeg. Zweet parelde op zijn voorhoofd, zijn mond beefde en zijn oogen stonden wild en koortsig in zijn hol gelaat. Aarzelend en zachtjes zei ik: „De machinist zag je en stopte bijtijds? „Neen. de trein raasde voorbij; ik lag op de andere rails. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den). STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Aanwinsten: Sociale wetenschappen Pos. Vrijheid, staat, mensheid. Statistiek der Gemeentefinanciën. Rech tswetenschappen Bruggen, Van. en Slotemaker. Commen taar op de ziektewet. Zevenbergen. Leerboek van het Neder- landsch recht der order- en toonderpapieren. Opvoeding Rosselo. Le bureau international d'édu- cation. Mann. Tien millioen kinderen. SchelfhoutVan der Meulen. Jongen, luister eens! Exacte wetenschappen Hofmann. Anorganische Chemie; 8. Aufl. Holleman. Leerboek der chemie; dl. 2, lste stuk. Minnaert. De natuurkunde van 't vrije veld. 2 dln. Rüchart. Sichtbares und unsichtbares Licht. Schuh. Het getalbegrip. Kunst Bernin: (mit einleitendem Text von A. Geszner). Kalf. Bescherming van kunstwerken tegen oorlogsgevaar. Lambert, (red.). Art in England. Veit Stoss; (mit einleitendem Text von A. v. Reit-zenstein) Muitsche romans: Bruckner. Mussia. Kolb. Festspïeltage in Salzburg. (Adv. Ingez. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 10.14 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen: 's avonds te 7.30 uur. Zondag avond te 7.15 uur. De Middag - Avonddiensten op de Werkda gen, alsmede Talmoed Torah, worden verricht m het Gemeentegebouw, Lange Wijngaard straat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. Toen begon ze bang te worden, en probeerde de roode schoentjes uit te schoppen; maar die zaten vast. Zij rukte uit alle macht, maar de schoentjes waren aan haar voeten vastgegroeidEn nu bleef ze dansen; dansen moest ze over velden en weiden, in regen en zonneschijn, overdag en bij nacht; maar als het nacht was, was het allerverschrikkelijkst! Z\j danste het open kerkhofhek binnen, maar de dooden dansten niet mee die hadden wel wat beters te doen dan dansen. ZD wilde gaan zitten op het graf van een arme, waar bittere varens groeiden, maar geen rust werd haar gegund. En toen zrj naar de open kerkdeur danste, zag zij daar een engel staan in lange, witte kleeding, met vleugels die van de schouders afhingen tot op den grond, Zyn gezicht was ernstig en streng, en in zijn hand Meld hij «en zwaard, dat breed was en fonkelde .(Wordt vervolg).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6