Klopveegzuigers (Romantiek Onweders op verschillende plaatsen. diet tand, dat ik u geuen zal..... die niet verslijt diet cvtcus komtaan- Ik ontdek Amerika ZATERDAG 15 J Ut I 1939 HAARDE M'S DAGBLAD 3 Meisje door den bliksem gedood. Ongekend groote heidebrand Tot nu toe hebben we nog niet veel onweer in dezen zomer gehad. Gisteren werden echter verschillende plaatse lijke onweders tegelijk gemeld, welke over het geheel genomen geen zeer ernstig karakter droegen. In Oostelijk Noord Brabant evenwel, in het dorpje Mill, heeft het onweer een menschenlcven geëischt. Daar is n.l. Vrijdagmiddag, omstreeks drie uur de 23-jarige eenige dochter van den arbeider II. Rovers, die aan een machine zat te naaien, door den blik sem getroffen en op slag gedood. Branden door blikseminslag. Tijdens een buitengewoon hevig onweer, dat zich Vrijdagmiddag boven den Noord westhoek van Overijssel ontlastte, werd een der oude kapitale boerderijen in Ambt Vollen- hove, eigendom van baron Sloet van Marx- veldt. en bewoond door den landbouwer Alb. van Benthem, door het hemelvuur getroffen. De bliksem sloeg in het achterhuis, waar een zeer groote partij hooi, t.w. 85 voer, was opgetast. In een ommezien was de geheele boerderij een laaiende fakkel gelijk. Met moeite slaagden de bewoners er in het huis raad te redden. Dank zij het feit, dat het vee in de weide "liep, kwamen slechts eenige kippen in de vlammen om. De vrijwillige brandweer van Ambt-Vollen- hove was spoedig met een handspuit ter plaatse, doch slaagde er niet in het vuur meester te worden. Het achterhuis brandde geheel uit, het voorhuis bleef gedeeltelijk ge spaard. Met dezen brand is een der oudste boerderijen van Ambt-Vollenhove verdwenen. Te Stadskanaal is Vrijdagavond omstreeks half negen de bliksem geslagen in het 2V2 jaar geleden gebouwde dubbele landhuis aan de Sportterreinstraat, bewoond door de ge zinnen Hakkenes en Alberts. De motorspuit, welke in de nabijheid is gestationneerd, was dadelijk ter plaatse. Het vuur greep echter zoo snel om zich heen, dat het perceel, dat met een rieten dak was gedekt, niet kon wor den behouden, slechts eenig huisraad kon worden gered. Groote heidebrand. Een brand van een hevigheid, zoo als men zich deze in jaren en jaren niet meer herinnert, heeft Vrijdag middag in de heide tusschen Well en Bergen, in het noorden van de provincie Limburg, gewoed. Omstreeks twee uur ontstond, ver moedelijk door blikseminslag, brand in een perceel heide, toebehoorend aan de gemeente Bergen. Aangewak kerd door den vrij krachtigen wind breidde het vuur zich met rassche snelheid uit. Mede tengevolge van de droogte in de toch reeds brandbare heide en het dorre gras nam de brand een ongekenden omvang aan. Onmiddellijk schoten ploegen arbeiders uit de werkverschaffing, die in de nabijheid aan het werk waren, toe. om bij het blusschings- werk behulpzaam te zijn. Door het aanleggen van tegenvuren en het werpen met zand trachtte men het vuur in zijn voortgang te stuiten. Inmiddels was echter een zoo groote oppervlakte heide door de vlammen aange tast, dat deze bestrijding geen succes had. Door het telkens draaien van den wind werd het blusschingswerk ten zeerste bemoeilijkt. Eerst tegen acht uur in den avond kon men zeggen dat men het vuur voor goed meester- was. Een terrein van tusschen 200 en 250 h.a. Keuze uit 10 verschillende merken. De Stofzuiger Centrale H AGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Med.) Organisatie der werkloosheids bestrijding. De minister van Sociale Zaken heeft van Vrijdag af de rijksinspecties voor de werkver schaffing opgeheven en heeft voor elke pro vincie een inspectie van den rijksdienst voor de werkverruiming ingesteld. De zetels dezer in specties zijn Heerenveen, Groningen, Assen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, 's-Graven- hage, Middelburg, 's-IIertogenbosch en Hoens- broek. Aangewezen is als hoofd van de inspectie: voor de provincie Noord-Holland ir. W. M. van Rossum du Chattel, de hoofden der inspecties, zoomede het aan hen toegevoegde technisch, administratief en overig personeel, hierbij inbe grepen het administratief personeel, tot dusver ingedeeld bij de thans opgeheven rijksinspecties voor de werkverschaffing, worden overeenkom stig het bepaalde in art. 37 van het Koninklijk besluit van 20 April 1939, gesteld onder de be velen van de directie van den rijksdienst voor de werkverruiming. Aan het hoofd der inspecties in Noord-Hol land worden toegevoegd: ir. II. F. E. H. Kohl- brugge en ir. F. L. A. Maandag. Oud-Saksische boerderij afgebrand. Vrijdagavond om half zes is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boer derij een oud-Saksisch Los I-Ious van den landbouwer H. Heghuis, gelegen in de buurtschap Berghuizen onder de gemeente Losser. In een oogwenk was de boerderij in een woedende vuurzee herschapen. Er was nagenoeg geen tijd om aan redden van den inboedel te denken. De. bewoners konden zich bijtijds in veiligheid stel len. Met den inboedel ging de groote hooioogst in de vlammen op. Een koe. die nog op stal stond het overige vee liep in de weide kon nog worden gered door het instooten van een stalmuur. De geheele boerderij, het laatste Los Hoes in de gemeente Losser, is tot den grond toe afgebrand. De brandweren uit Losser en Oldenzaal kon den de ver van den weg liggende boerderij niet bereiken, zoodat men moest toezien, hoe het vuur ongehinderd zijn vernielend werk verrichtte. De schade is zeer groot bleef zwart geblakerd liggen. Dit terrein, hoofdzakelijk begroeid met heide en vliegden nen, behoort in eigendom toe aan de ge meente Bergen. Twee perceelen zilverdennen, toebehoorende aan den heer Ant. Jurgens te Nijmegen en een perceel dennebosch, toebe hoorende aan den heer Deurvorst te Grave, gingen eveneens verloren. Voor zoover op het oogenblik valt te overzien is van de gemeente Bergen geen bosch verloren gegaan. Prins Bernhard bezoekt Witte veen en Drentsche Veenstreek. Gezelschap door onweersbui overvallen. Prins Bernhard heeft Vrijdag, den tweeden dag van zijn bezoek aan de provincie Drente, (den eersten dag heeft de Prins een bezoek gebracht aan de Wijk en Vledder), des och tends om half tien Assen verlaten, in gezel schap van den Commissaris der Koningin, mr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk, en zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alder- werelt. Het gezelschap begaf zich eerst naar Rolde, waar het hunebed werd bezichtigd, evenals de Balloërkuil, de befaamde Germaansche rechtplaats. Vervolgens reed men naar Westerbork, waar de Prins bij het gemeentehuis zijn open wagen verliet. Ter begroeting waren hier aanwezig de heer J. G. Legro, voorzitter van de ont ginningsmaatschappij „Het Landschap Dren te" en ir. J. Nijsing van de staatsdomeinen. De Prins en de Commissaris der Koningin stapten met de beide heeren in den gesloten wagen van den heer Legro om vervolgens naai de uitgestrekte terreinen van de bekende ont ginning „Het Witteveen" te rijden. Hier heeft men langs stoffige zandwegen en nieuwe straatwegen lijdende, in oogenschouw ge nomen, wat er gedurende ongeveer vijftien jaar door werklooze arbeiders is tot stand ge bracht. Een woestenij van heide en veen ter grootte van vele honderden H.A. is herschapen in vruchtbaar bouwland met welvarende boer derijen, terwijl in het hart van deze ontgin ning een geheel dorp is ontstaan. Van Witteveen ging men via Emraen naax Klazienaveen teneinde aldaar kennis te maken met het typisch Drentsche veenbedrijf. Het gezelschap werd in het hotel Wierenga begroet door den burgemeester van Emmen, mr. dr. J. L. Bouma, ir. R. Sijbolts, secretaris penningmeester van de crisisturfcentrale, en den heer D. G. S. Landweer, directeur der Verveningsmaatschappij Klazienaveen. Onmiddellijk na de begroeting begaf men zich aan tafel voor het gebruiken van een noenmaal, tijdens welken maaltijd burge meester Bouma den Prins als attentie voor Prinses Juliana een doos met Emmer turfjes, een speciale lekkernij, aanbood. Na den maaltijd heeft men op het terrein der N.V. Klazienaveen het proces van het turfmaken in oogenschouw genomen, het eerst, zooals dit thans geschiedt overeenkom stig het voor de crisisturf centrale uitgebrachte rationalisatierapport van de irs. Louwerse£ en Bereschot te Utrecht, en vervolgens op een ander terrein, zooals het naar de oude methode nog in de meeste bedrijven geschiedt. Ook daar legde de prins groote belangstelling aan den dag. Toen men zich van het eene terrein naar het andere terrein begaf, een wandeling door het veen van meer dan een kwartier, werd het gezelschap door een onweersbui met zwa- ren regen overvallen, zoodat inderhaast een arbeider moest worden nagezonden met regen- kleeding. De bui dreef evenwel spoedig over en de excursie ondervond daarvan geen ver traging. Na met de verschillende onderdeelen van het veenbedrijf te hebben kennis gemaakt, nam de Prins afscheid van zijn begeleiders om via Hoogeveen, de provincie Drente te verlaten De mail, die niet van zijn vrouw uit mocht. Ergens in de binnenstad, waar dat doet er niet toe, woont een echtpaar. De man wilde Vrijdagavond uitgaan, doch dit werd hem belet door zijn echtgenoote, die heel ad rem de op merking maakte „Twee dagen in de week wer ken en zeven dagen biertjes drinken, gaat niet opje blijft thuis". Manlief echter voelde daar niets voor, pakte zijn spulletjes en verdween in de keuken, welke is gelegen aan de straatzijde van de eerste étage. Na ziqh heerlijk te hebben gewasschen. een schoon boord te hebben aangedaan en zich verder te hebben gestoken in de Zondagsche kleeren, wilde hij de keuken weer verlaten, maar de deur wasop slot De vrouw had hem dit „gebakken". Geen nood, dacht de los werkman, maakte het keukenraam open, keek eens even naar be neden en waagde een sprong doch zijn „moe dige" daad kwam hem duur te staan, want hij kwam allesbehalve goed terecht op straat. Hij blesseerde zijn beide enkels dusdanig dat hij per auto van den G.G.D. moest worden vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar de 33-jarige loswerkman thans logeert Tenslotte heeft hij dus toch zijn zin, maar is allesbehalve goed „uit"! De viering van de te verwachten blijde gebeurtenis. Van het ministerie van Binnenlandsche Za ken is een rondschrijven uitgegaan aan alle de partementen en daaronder ressorteerende in stellingen betreffende de viering van de te ver wachten geboorte van een Koninklijken Prins of van een Koninklijke Prinses. Het schrijven luidt als volgt: In verband met de te verwachten heugelijke gebeurtenis in het Prinselijk gezin heb ik de eer u mede te deelen, dat de dag, volgende op dien van de geboorte van een Koninklijken Prins of van een Koninklijke Prinses, zal wor den gevierd als een verjaardag van een der le den van het Koninklijk Huis, d.w.z., dat de dienst op dien dag, na den morgendienst, als op Zondag wordt verricht.. Op dien middag zullen derhalve alle rijks diensten, -instellingen en -bedrijven gesloten zijn, voor zoover de dienst dit toelaat. Indien de dag, volgende op dien, waarop de geboorte heeft plaats gevonden, een Zondag mocht zijn, wordt de feestviering verlegd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Terstond na het bekend worden van de ge boorte, wordt van alle openbare gebouwen de nationale vlag uitgehangen. Deze vlag blijft hangen gedurende den daar op volgenden dag. Wij zouden allemaal zoo rustig kunnen leven En stil genieten van de vreugden van 't seizoen. Waar' niet die drang in ons om dingen te probeeren. Om altijd weer iets nieuws, iets grootsch te construeeren. Kortom, om telkens iets te ondernemen en te doen. Een vriend heeft mij bezocht. De man was gansch verslagen. Hij had een mooien hond van 't alleredelst ras. Hij had den heelen nacht bij 't ziekbed zitten waken. De hond was stervende.... Moest hij hem af gaan maken? 't Was zeker niet gebeurd als het een bastaard was. Ik ried hem aan nog snel naar 't hospitaal te rijden. Hij lachte droevig bij dien welgemeenden raad. Zijn auto was kapot.Men kon die niet herstellen, Want moest het onderdeel in Engeland bestellen, Het was een wagen van bijzonder fabrikaat! Als hij een straathond had, en 'n Fordje had bereden, Dan had hij al die narigheid niet gerisqueerd. Het is die vreemde drang der menschen om hun leven Met het bizarre en bijzondere te omgeven Die ons de kwetsbaarheid der aardsche dingen leert. Ge hebt een schoone ring, mevrouw.Die is verzekerd. Wat hebt ge om die ring al angsten uitgestaan. Ik wed dat dit bezit u menig uur bezwaarde. Zoudt ge niet met een mooi kleinood van minder waarde Met meerder onbezorgdheid door uw leven gaan? In menschen leeft de drang te doen, te ondernemen, Om zich te onderscheiden met een ding of daad. Het zij door een bezit, dat anderen ook begeeren, Het zij door macht, om anderen mee te imponeeren, Of door een schepping die uit onzen wil ontstaat. De zin der dingen die we doen en ondernemen, Waarvoor een mensch zijn rust en veiligheid verlaat, Om in het kamp van strijd en van critiek te komen, Wordt slechts bepaald door 't doel, waarvoor 't werd ondernomen, En door den aard der drang waaronder het ontstaat. Op welke roepstem hebt g' uw land en grond verlaten? Het veilig vaderhuis voor 't zwervend avontuur? En welke verantwoordelijkheden durft ge dragen? Voor welke dingen durft ge hulp in nood te vragen? Op welke reis betrouwt g'u toe aan Gods bestuur? Wat heeft ter wereld zin, en daardoor kans op slagen? Macht, pronklust, zelfzucht, eer en drift in geen geval. Maar wat ons, uit ons huis door 't avontuur zal leiden, Dat is de groote stem, gehoord door alle tijden Naar 't verre vredesland dat Hij u geven zal! EXAMENS R.K. Lyceum. Toelatings- en overgangsexamens. Toegelaten tot de eerste klas: J. Bekkers, G. v. d. Bergh. H. v. Beurten. F. Brauckmann. L. de Bruint K. Giebels. B. Gottmer. T. Kimman, G. Kranendonk. H. v. Maanen. R. Muller. T. Peeperkorn, P. Reintjes. H. M v. Son. Th. Stynman. R. Tombrock. J. v. d. Weyer. C. Wynne, L. Egelie, G. Eldering. Th. Grupping, B. Korstjens, H. Küppers, A. Mattaar. F. Roes, P. v. d. Weiden, H. v. Wel. T. de Wild, D. An- gevaare. T. v. d. Berg, R. Klep. Ch. Janus, J. Krull. J. v. d. Vliet. J. Santen, N. v. d. Brande. H. Budding. D. Busé, G. Evers, T. Goossens. N. Nielen. W. Vermeulen, M. v. Beek. W. Gottschalk. T. t. Sas, G. Schenk, H. Munning- hoff, J. Post, J. Scherpenzeel, W. Scherpen- zeel, P. Kemper, J. Swarte, L. Ever ar d, F Her- bermann, F. Koster, P. Matla, B. Ruigrok, H, v. Alphen, L. Koning, H. Babeliowsky, M. Dries- sen, A. Fischer, H. v. Emmerik, J. v. Gemert. A. Klitsie, A. Veenings, W. Zethof. J. Koh- schulte, H. Postman, D. v. d Horst, K. Freriks, B. Geheniau, H. Krabbe, T. v. Rijn, J. Vossen, L. Hellebrekers, N. v. d. Noort, H. v, Son. Overgangsexamen Van klasse la bevorderd: Th. v. d. Bis, H. Bouwman. L. Bremmers, A. Bremmers, W. Brom. Ch. Elsenbroek, N. Faase, Th. de Haas. W. ten Hacken. J. V. Heusden, W. Heyst, A. Hupkens, P. Jacobs E. V., J. Jansen. J. Kievits V.W. Her. 1. Van klasse lb bevorderd: P. v. d. Aar E. V., J. Berganius, C. v. Boeckel. H. Bonarius E. V Th. Cornelissen. M. v. Dijck, J. Knötschke, H Krabbe, J. Kromhout, H. v. Leeuwen M. L., Th. v. Liemt. L. Nieuwenhuys. W. Oolders. E. Reb- holz. Ch. Sanberg, H. Schmitz. A. v. Son, Ja. Stals M. L., C. Stockman M. L., F. Tielens, F. Verbiest, G. Vlekke. H. Schumacher V.W. Van klasse lc bevorderd: L, Krijgsman, A. Lambregts, M. v. Leeuwe, I. Lindner. J. Lobry M. L., B. Loomans, Ch. Muschter, F. v. Nes, W. Nielen, H. v. Oven, W. Pollé, J. Rikkers, H, v. d. Schoot, J. Spiekerman, H. Vasen, P. Zegwaard, J. Garrels V.W., J. Timmermans. W. v. d. Brink V.W. Van klasse 2a bevorderd: J. Aardenburg, N. Andriessen, Th. Baanstra, M. L., Th. v. Baar, H. Botter, B. Biinsdorp, A. Bijvoet, J. Bijvoet, H. Dam, J. v. Doorn, J. Herbermann, W. v, Montfoort. V.W., A. Nolte. H v. Pampus, J. Paulides M.L., W. de Rijk, F. Stuyt, B. Treuyens J. Wager. J. Mooren, B Holleboom V.W., H. Brans. Van klasse 2b bevorderd: A. Bak, J. Bas- tiaenen. F. Beelen. P. Driessen, Th. Duyn, Ch. Forcevrlle. H. Gabriëls, S. v. d. Hart. G. Krabbe. M. Kramer. A. Lok, H. Muller. C. Post. J. Rens. W. Rooyers, B. v. Tienhoven. W. Zomerdijk, H. Vossen. F. Rozekrans. Van klasse 2c bevorderd: A. Aerts. W. Annaert. J. v. Baar, A. Bosman. L. Brocket-. J. de Bruyn, W. v. Doorenmalen, H. v. Dusseldorp. J. Giele, J. Lammers. S Moolenaar M L Ch. Nielen. L. Roozen. C. Schaar. L. v. d. Sluijs, F. Veringa M. L„ J. Voskuyl. Th. Lijnzaat, H Hoogestijn V.W. 1 Herex. Van klasse 3a bevorderd: H. v. Baarèn. J. v. Beem, J. v. Boeckel, J. Bonarius. A. Bosse, G. v. Bueren, M. Buschman, A Heirman. P. Hupkens, A. Jansen M. L„ H. Kerstens V.W., A. Koning, P. v. Koningsbruggen E. V,, W. v. d. Linden, C. Merkx. S. Overdijk M. L„ E. Roersch, G. Freriks. Van klasse 3b bevorderd: H. Athmer. B. Blom, L. Claessen, W. v. Daatselaar. B. Dirks, G. Hoekstra, H. v. Kaam, G. KI. Schiphorst, N- Kraetzer J. Luyben V.W., A. v. Pampus, W. Smits, J. Zantman. Van klasse 3c bevorderd: H. Bonarius, C. Boutelier, J.,Kaptein. J. Marlet. M. Mengelberg H Mullens. F. Schaper. C Smit, A, Strack v. Schijndel. H. Timmer, L Vroom. H v d. Wei- den. Th. Zethof, H v. d. Zanden. J. Huyzer M. L.. A. Koelen. Van klasse 4 H.B.S.A. bevorderd: G. v. Deur- sen, H. Dhooge, G. Dobbe, Ch. Edelhauser, L. De romantiek van het circus. Hoe vaak zou dit zinnetje al geschreven zijn? Boeken, tooneel- stukken, filmshet thema is tot in den treure behandeld en tochhet blijft nieuw en het blijft aantrekkelijk. Waarom? Romantiek, ook daar hebben wij, nuchtere, zakelijke menschen van de 20ste eeuw niet zooveel behoefte aan zeggen we, (wat we denken en hopen gaat een ander niets aan) en bovendien circussen zijn uit den tijd, zei laatst een meisje van 12 jaar met een muizengezichtj en sprieterig haar. Ik haat eigenwijze meisjes van 12 jaar. En ik hou van romantiek. En van het circus ook. Daar behoeft men zich nooit voor te schamen. Film, tooneel, goed, maar ook een plaats voor het circus. En een ruime plaats. Het circus brengt menschen tezamen, die den avonturendrang, die we tenslotte allemaal be zitten, hebben omgezet in daden. Van den staljongen in zijn oude trui tot den directeur in zijn smetteloozen rok.zij heb ben allemaal dat verlangen naar nieuwe avon turen. Denk niet, dat ze zooiets zullen toegeven Elke eïreusartist zal u vertellen dat zijn werk het meest akelige, nuchtere en prozaïsche baan tje is dat er bestaat. Neem ons nu, zeggen de Strassburgerianen. Vrijdagavond laatste voor stelling Beverwijk. Na de voorstelling alles in pakken en met treinen en auto's naar Haarlem. Daar weer alles uitpakken, tent opzetten (ze doen het handig, die Tsjechische tentenbouwers) en Zaterdagavond: gala-voorstelling in Haarlem. Zie je, zeggen de artisten van „le cirque Strass burger frères, dat is nu de romantiek van het circusleven. Steeds maar reizen en trekken en nergens rust. Hard werken en weinig vrije tijd. En ze zuchten diep, maar in hun oogen kijken ze langs je heen naar de vertenaar de vol gende standplaats. En de daarop volgende. Een eindelooze rij. Die ze toch voor niets ter wereld zouden willen verbreken. v. Emmerik, W. de Graaf, H. Hamm E. V.. J. Hartmanns, F. Kerstens, W. Kimman, J. Mathot J. Schrijnemakers, M. Sluyter, P. Vink, J. de Wit, C. Zwager, A. Zwartkruis, W. Kersse- makers, C. Bruin, L. Modderman. Van klasse 4 H.B.S. B bevorderd: Th. Alke made, S. Balm, C. v. d. Bergh, J. Dijkman M. L., J. Duynstee, P. v. Haeff, Th. Harding, H. Hore man, A. v. Huystee V.W.. F. KI. Schiphorst. O. Kranendonk, H. Mensink, K. Mol, R. Rikkers, J. v. Sluis, Th. Wubbe, J. Wiist. Van Klasse III Gymnasium bevorderd: J. v. d. Does, A. Hennekam, A. v. Iersel, Th. v. d. Mey E. V., H. Roozen, P. Scheefhals E. V., P. Spierenburg, C. Spruyt, J. Suiker, P. Witteman J. Theunis M. L., P. Weterman, P. Witteman M. L., L. Wüst, E. v. Duin, 1 Herex. Van klasse IV Gymnasium bevorderd: H. Eekhout, H. Francken, P. Franse, B. Grapper- haus E. V-, A. de Haas, G. Kubbinga, J. Neder- koorn, Th. Pijnenburg, H. Reintjes, W. Schwartz. J. Tombrock, J. Walop. 1. Herex. Van klasse V Gymnasium bevorderd: R. v Dam. A. Fibbe, A. v. Heusden, H. Kimman. A. v. Leeuwen, A. Brosens, G. v. Emmerik M.L H .de Haan, J. Hollander, H. Prenen, E. V.. B Ruland, V. Schrijnemakers E. V. De Kapper. Vier millioen New-Yorksche mannen komen geregeld bij den kapper en er zijn nog geen veer tig New-Yorksche mannen die geregeld bij den president der Vereenigde Staten komen. Daarom is, in vele opzichten, de kapper belangrijker dan de president en daarom worden den kapper eenige regelen gewijd. De New-Yorksche kapper is een andere kap per, dan de Haarlemsche, de Haagsche en de Utrechtsche kapper. Ten eerste omdat hij een andere kapper is en ten tweede omdat hij een ander mensch is. De Haarlemsche kapper zegt, wanneer ge zijn salon betreedt: „Móge m'neer" en „gaat u zitten, m'neer". De Haagsche kapper vraagt: „mesje goed, m'neer" en „friction, m'neer". De Utrechtsche kapper borstelt je kraag af, helpt je in je jas en houdt zijn deur voor je open. De New-Yorksche kapper zegt niets als hij u niet kent, of roept „halloh" als hij u wel kent, hij veronderstelt bij voorbaat dat zijn mes goed is en wanneer u niet ,,no thank you" zegt. krijgt u een electrische hoofdmassage, een electrische ge- zichtmassage, een olie-wassching, een friction, een nagelbehandeling en een schoenpoetserij. Daarvoor moogt ge drie dollar betalen en dan wordt nog de deur niet voor u open gehouden. Daarom is het goed altijd „no, thank you" te zeggen en zelf de deur open te doen. Nederlandsche kappers zijn gezellige menschen. Ze maken een praatje en hun salon kan wan neer het een echte, gezellige, ouderwetsche sa lon is, met mooie platen van witgetante pasta dames aan den muur, het middelpunt van gezel ligheid zijn. Daarom ga ik in Holland altijd naar de ouderwetsche kappers en daarom heb ik aan kappers-gezelligheid de beste herinneringen. Ge behoeft maar een half uur bij den kapper in Zie- rikzee te zitten om te weten hoe het met de ge meentepolitiek staat en hoe het met de verhou ding tusschen den dokter en den kantonrechter zit. En toen ik mij twee maal had laten scheren in Heusden wist ik al dat de vrouw van den do- miné erg scherp inkoopt, dat de apotheker wel varend is, dat de secretaris gewipt is als voor zitter van het Nut en dat de nieuwe dokter zoo'n reuze-vriendelijke man is. Ik heb aan Hol- landsche kapperssalons heel veel te danken: ge zelligheid, feitenkennis en lineaalrechte schei dingen. In New-York zijn kapperssalons precies even gezellig als chemische laboratoria, apotheken of machinekamers. De mannen in het wit, die u met alle hulpmiddelen der techniek en met alle eischen van comfort en hygiëne van den dagelijk- schen haargroei ontdoen zijn technici, maar geen gezelligaards. Zij hanteeren en beheerschen alle nikkelen schertsartikelen die zij voor de richtige uitoefening van hun beroep meenen noodig te hebben met verve, snelheid en be kwaamheid. Maar zij zwijgen evenals wij zwij gen en wie zou dan alleen daarom reeds niet aan Haarlem, den Haag en Utrecht om van Zie- rikzee en Heusden te zwijgen den voorkeur schenken? Een New-Yorksche kapper klutst geen zeep in een bakje. Hij houdt zijn hand onder een tuitje, hij drukt op een knopje en een slagroom achtige sliert scheerzeep vloeit in zijn hand. Een New-Yorksche kapper zeept niet in met een kwast, maar hij doet dit met zijn hand en hij zegt dat dit veel hygiënischer is en ik denk dat dit geheel afhangt van des kappers handen- hygiëne. Hij wikkelt uw hoofd afwisselend in gloeiend- heete en ijzig-koude handdoeken, smeert crème en poeder en alcohol over uw gelaat en wanneer ge nog niet geleerd hebt „no thanks" te zeggen, steekt hij zijn hand in electrisch-vibreerende gummigevallen en trilt over uw schedel en uw wangen tot ge er bibberig van wordt. Enfin, ge kunt naar gelang van uw welwillend heid en den stand uwer ruilmiddelen een ge schiedenis van twintig tot honderd minuten en van vijf-en-twintig tot driehonderd Amerikaan- sche centen zijn en het gekst van alles is dat u in Heusden en in Zierikzee, in Haarlem, den Haag en Utrecht gladdere wangen hebt dan in New- York, wanneer u den kapper verlaat. Ik ben een ouderwetsch man en ik denk veel aan mijn grootpapa. Ik denk altijd dat die geen auto had en geen radio en geen electrische broe kenpers en geen uitschuifbaar bed en geen ijs kast en geen w. en k. str. w. en geen automati sche sigarenaansteker en dat hij toch een geluk kig man was en lid van den gemeenteraad en ridder in de Oranje-Nassau en dat hij geen flat had. doch een kloek huis met vele hooge en breede kamers en een kelder vol zuurkool en worsten en kwetsen op brandewijn, die beter smaakten dan tomatensap en martini-dry. En mijn grootvader had bakkebaarden, maar overigens was hij altijd minstens zoo glad ge schoren als ik zonder de wonderen der twintig- ste-eeuwsche techniek en de voortschrijdende macht van het schertsartikel. Daar kwam bij dat in grootvaders tijd de kap per een kapper was en dat hij bij mij, in mijn tijd en in New-York, een electro-technicus is, een hygiënist en een duitendief. En hoe zou de kapper in New-York zoo gezel lig kunnen zijn als de kapper in Zierikzee? Ten eerste is hij niet gezellig. Ten tweede zijn er in New-York veel te veel dokters, apothekers en dominé's om er gezellig over te kunnen zijn. En ten derde is een New-Yorksche kapper uiteraard geen New-Yorker maar een Pool, een Italiaan of een Ier. Zoodat ik maar zeggen wil dat u niet uitslui tend naar New-York moet komen voor den kapper. Noch voor de gezelligheid. En evenmin voor dc goedkoopte. De meeste menschen die hier komen doen dat dan ook óf om de tentoonstelling óf om millionair te worden. Het eerste lukt meestal wel en het tweede lukt meestal niet. Maar de kappers vallen altijd tegen. En dat wilde ik u maar even zeggen. MR. E. ELIAS. De Koningin terug op den Ruigenhoek. H.M. de Koningin is Vrijdagavond om kwart over acht per auto van het paleiis Soestdijk op den Ruigenhoek teruggekeerd. TANKSCHIP „TARIA" VOOR KONINKLIJKE SHELL GROEP TE WATER GELATEN. Van een der hellingen der Nederlansche Scheepsbouw Maatschappij is Vrijdag in tegenwoordigheid van eenige honderden be langstellenden te water gelaten het 15.000 ton metende enkelschroef motortankschip „Taria" gebouwd in opdracht van de Koninklijke Shell- groep De plechtigheid geschiedde door Lady Ag- new, echtgenoote van Sir Andrew Agnew. di rector van de Shell and the Anglo Petroleum Company.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5