HO FN Steradent VAN REEUWIJKS vaar Werd ik nogmaals souverein dan zou dit mijn HOFNAR zijn SNIP EN SNAP Twee kinderen MAATSCHAPPIJ VOOR WONINGINRICHTING Vlaggeschip der Stoomvaart Maat schappij Nederland' overgedragen. De „Oranje" heeft Zaterdag haar officieelen proeftocht gemaakt, tijdens welke tocht het schip aan de reederij is overgedragen. Toen het schip zich buiten de pieren van IJmuiden in de open zee bevond, en alle ge- noodigden zich op de bovenste dekken hadden verzameld, werd de vlag van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij vervangen door die van de reederij. Uit eenige honderden kelen steeg een hartelijk gejuich op. Na deze officieele overdracht vereenigden de gasten zich aan een weiverzorgden lunch, in de drie groote eetsalons van het majestueuze schip. Tijdens dezen maaltijd hield de directeur der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij, de heer D. Goedkoop Dzn., een rede, waarin hij allereerst uiting gaf aan zijn dankbaarheid, dat Prins Bernhard dezen proeftocht heeft willen meemaken. Ook richtte spr. tot de aan wezige ministers woorden van groote waar deering. De bouw van de „Oranje" zoo ging spr. ver der was iets anders dan een gewone. Van het bepalen van den prijs af tot op heden kwam werkelijk geen wanklank voor. In elk opzicht was de bouw, de samenwerking met de „Nederland" ideaal. Als lid der directie van een scheepswerf zoo merkte de heer Goedkoop op krijgt men zoo dikwyls complimenten over een gebouwd schip, en bij zulke gelegenheden voelt men de behoefte, die waardeerende woorden over te brengen aan de menschen, die eigenlijk het schip bouwen. De lof, die de directie soms hoort, komt een groote groep mannen toe, een groep, waaronder velen behooren, die nooit naar voren komen. Werkende op kantoor, tee kenkamer of op de werf. Die geheele groep mannen van de N.S.M. zou spr. gaarne den grooten dank der directie willen brengen voor de toewijding die zij bij den bouw van de „Oranje" toonden. Spr. eindigde met uiting te geven aan den Max Ttuzzi de Konir>CJ 7 )cmq)eurV f Vèn O o Ver lüf€ HENRY VIII: 0sa Wa)\enda Circus Strassburger geeft momenteel succes volle voorstellingen in Heemstede. De teeke naar Jan Wiegman zette van de première eenige impressies op papier. Torpedo R,VaI 8 i a"d Luxe Nooit fijner gerookt opgenomen en naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De fietsen werden vernield. Toen de auto dwars over den weg en over de trambaan stond, zag de bestuurder plotse ling een tramwagen, welke eveneens in de richting Overtoom reed, vlak bij zich. Bevreesd oven-eden te worden, gaf. hij in zijn zenuw achtigheid vol gas, met het gevolg, dat de auto tegen de pui van een huis aan de over zijde van den weg tot stilstand kwam. Intus- schen reed de wagen een twaalfjarigen jon gen, die met een fiets in de richting Amstel veen reed, een twaalfjarige padvindster, die op het trottoir liep, een paard voor een groenten- wagen en een kinderwagen, welke tusschen de auto en den muur bekneld raakte, aan. De baby in den kinderwagen bleef wonder boven wonder ongedeerd, hetgeen te danken was aan de tegenwoordigheid van geest van den vader, die de auto nog juist op tijd zag aankomen en den kinderwagen nog wist terug te trekken, waardoor deze niet geheel tusschen auto en muur werd verpletterd. De twaalfjarige jongen kreeg bloedende hoofdwonden en werd eveneens naar het Wil helminagasthuis vervoerd, van waar hij, na Slippende auto maakt rare capriolen. plus de Tapijten en Gordijnen N.V. HOFNAR SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD. Twee ernstig, drie lichtgewonden. Op den Amstelveenschen weg ter hoogte van het Vondelpark te Amsterdam is Zater dagmiddag omstreeks kwart voor vijf een ver keersongeluk gebeurd, dat in de gegeven om standigheden nog zeer goed is afgeloopen, al werden twee personen met een hersenschud ding in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Op het oogenblik, dat de bestuurder van een personenauto, die in de richting Overtoom reed, twee voor hem rijdende fietsers wilde passeeren, slipten de wielen op de natte straatkeien tengevolge waarvan de wagen dwars over den weg kwam te staan, en de twee wielrijders, jongelieden van 18 en 21 jaar een slag kregen van het achtergedeelte van de auto, waardoor zij tegen de straat werden geslingerd en ernstig gewond bleven liggen. Zij werden met een hersenschudding verbonden te zijn, naar huis kon terugkeeren. De padvindster kreeg eenige snij wonden en kon ter plaatse worden verbonden. Het paard voor den groentenwagen kreeg een kniewonde. Naast den bestuurder van de auto, die er zelf goed af kwam, zat een dame, die aan het gelaat snijwonden opliep. Na ter plaatse ver bonden te zijn, kon ook zij naar huis terug keeren. De auto kreeg aan de voorzijde ernstige schade en moest worden weggesleept. Borstbeeld van Dorus Rijkers onthuld. VRIJDAG A.S. DES AVONDS 8.15 UUR Gala-Openingsvoorstelling van de groote Nederl. Revue der Dames wensch dat de carrière van dit mooie schip, onder de bekwame leiding van kapitein Potj er en zijn staf, evenveel voldoening aan de „Ne derland" mag geven als haar gouw de N.S.M. gaf. Rede van den heer J. F. van Hengel. Janus Kuiper onderscheiden. Het was Zaterdag voor Den Helder en voor het Nederlandsch Reddingwezen een bijzondere dag. Op het Helden der Zeeplein, temidden waarvan het monument voor het Nederlandsch Reddingwezen trotsch en stoer staat als een hulde aan de blauwe ridders van de zee, is het borstbeeld onthuld van hem, die de koning der blauwe ridders genoemd werd en wiens naam verleend werd aan het fonds, dat aan talloos vele oude zeeriddex-s, redders van drenkelingen, een zonnigen le vensavond tracht te geven: van Dorus Rijkers. De belangstelling voor dit gedenkwaardige feit beperkte zich niet tot de inwoners van Den Helder; de hoofdbestuursleden van het Dorus Rijkersfonds waren eveneens met hun ne dames aanwezig; zij werden vooraf met vertegenwoordigers van de marine en de land macht en tal van gemeentelijke autoriteiten op het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. Ook tal van oud-redders, voorop de oude Janus Kuiper en Piet Oostenbrug. op hun borst de vele medailles, en daarnaast nog vele oude zeehelden waren aanwezig. Na ontvangst ten stadhuize bood het ge meentebestuur de gasten in badpaviljoen zee bad „Huisduinen" een lunch aan. Burgemeester Ritmeester hield een rede, waarin hij wees op de behoeftige omstandig heden. waarin veel oud-redders nog leven, en op de vele eereteekenen van oud-redders, wel ke thans een eereplaats hebben gekregen in het stadhuis. Voorts deelde spr. mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd Janus Kuiper te be noemen tot broeder in de orde van de Neder landsche Leeuw. Een applaus weerklonk na deze onverwachte mededeeling en het was Janus Kuiper zelf. die er terstond op reageerde door in eenvoudige woorden den burgemeester dank te brengen en in hem H.M. de Koningin voor deze onderscheiding. Doortje Rijkers, de dochter van Dorus Rijkers, feliciteerde Janus met een fermen zoen. Om den levensavond van Piet Oostenbrug wat te veraangenamen, aldus zei de heer Rit meester verder nog in zijn toespraak, heeft het hoofdbestuur van het Dorus Rijkersfonds besloten hem op dezen dag een bedrag aan geld te schenken, hetwelk spr. den ouden zee ridder bij deze gelegenheid overhandigde, den wensch uitsprekende, dat hij het in goede ge zondheid mocht gebruiken. Des middags is op het Helden der Zeeplein het borstbeeld van Dorus Rijkers onthuld. Het beeld is door de beeldhouwster mej. van Beeck Calkoen vervaardigd. Dus Vrijdag slechts één avondvoor stelling, waarvoor nu reeds plaatsen kunnen worden besproken. Vervolgens sprak de heer J. F. van Hengel, directeur van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", die eveneens woorden van groo ten dank sprak voor de tegenwoordigheid van Prins Bernhard, als ook voor de belangstelling, welke de Prins de maatschappij gedurende den bouw van het schip heeft betoond. In zijn rede gaf de heer Van Hengel nog eenige cijfers omtrent den invloed, welken de bouw van de „Oranje" voor ons land heeft gehad. Van de circa ï'2.5 millioen gulden, welke aan het schip besteed werden, werd meer dan de helft in Nederland gedurende de bouwperiode van twee jaren verloond. De „Oranje" is be stemd om het s.s. „Johan de Witt" te vervan gen. Voor de „Johan de Witt" had de maat schappij te rekenen met een jaarlijksche zui vere exploitatie-uitgave, dus zonder een be drag voor afschrijving hierbij in aanmerking te nemen, van f 1.750.000.—. voor de „Oranje" zal men met 'n expl.-uitgave van f3.200.000.— per jaar rekening moeten houden. Voor de „Johan de Witt" kwam van dit bedrag van f 1.750.000.f 870.000.ten goede aan Neder land en f 350.000.— ten goede aan Neder landsch Oost-Indië. Voor de „Oranje" zal van de f3.200.000— circa f 1.600.000.— ten bate van Nederland komen, terwijl circa f 650.000. ten gunste van Nederlandsch Oost-Indië zal komen. Op de „Johan de Witt" konden regelmatig 235 personen te werk gesteld worden, op de „Oranje" zullen steeds 370 personen geplaatst zijn. Aan het slot -van zijn rede wijdde spr. nog enkele woorden van groote waardeering en dank voor de prettige samenwerking niet de gebroeders Sulzer uit Winterthur, die zoo als bekend de voortstuwingsinstallaties van de „Oranje" hebben ontworpen en gebouwd. Reeds in het beginstadium van de besprekin gen zoo zeide spr. tot de heeren Sulzer hebt u ons de verzekering gegeven, dat de mo toren voor dit schip, die, wat het vermogen betreft, de sterkste dieselmotoren zijn, welke ooit in schepen zijn gebouwd, rustig en zonder moeilijkheden werken zouden en dat we ons daarover geen zorgen zouden behoeven te ma ken. U hebt ons niet teleurgesteld en wat u ons geleverd hebt, is een m«s*saent voor het productievermogen van uw fabriek. Spr. wenschte de firma daarmede geluk. Spr. eindigde zijn toespraak met het com mando van het schip officieel in handen te leggen van kapitein Potjer, daarbij herinne rende aan de spreuk: „Wie varen wil zij on vervaard, doch wake voor gevaar". Ook minister Steenberghe heeft een rede ge houden, waarin hij de hoop uitsprak, dat het achip een gelukkige vaart moge hebben. WKii, mcifih. .UWH^AtA. (Adv. Ingez. Med.) Tapanoeli' in Rotterdam aangekomen, EM NOOIT ZEEP VA1M OMBEKENDE HERKOMST Zondagmorgen omstreeks half zes is het stoomschip „Tapanoeli" van den Rotterdam- schen Lloyd te Rotterdam aan de kade ge meerd. Zooals men zich herinnert heeft op 6 Juli op tot nog toe onverklaarbare wijze in twee der ruimen van dit schip, toen het in Li verpool lag, brand gewoed. In ruim 1, dat ge laden was met copra, brak een brand uit. wel ke geen grooten omvang aannam en welke vrij spoedig gebluscht kon worden. Een half uur later echter brak brand uit in ruim 5, waarbij de brandweer via Liverpool assistentie moest verleenen. Een diepgaand onderzoek is ingesteld, waartoe de ruimen werden verze geld. maar een resultaat heeft dit nog niet op geleverd. Zoodra het schip, waaraan uiterlijk van de branden weinig te bemerken is, gemeerd was, hebben wij met kapitein N. Baggus een on derhoud gehad. Hij bevestigde, dat inderdaad twee branden een half uur na elkaar gewoed hebben. Vermoedelijk zijn er ook twee brand haarden gesticht. De gezagvoerder wilde zich er echter niet over uitlaten hoe de brand wellicht gesticht kon zijn en door wie. Er zal in Nederland een diepgaand onderzoek inge steld worden, zoo zeide hij, want in Engeland is men niet tot een slotsom kunnen komeu. „Wat er dus over deze zaak te zeggen valt", eindigde de heer Baggus het gesprek, „dat laat ik over aan de autoriteiten, die het on derzoek zullen leiden". (Adv. Ingez. Med.) door dogelijkich» behandeling met Zweefvliegers bereikten 2600 Meter hoogte. op onbewaakten overweg gedood. De Zweefvliegers Nienhuis en Houwink zijn Zondag in het tweepersoons zweeftoestel „De Arend", dat het eigendom is van den heer Bruinzeel, tot een hoogte van 2600 Meter in de wolken gestegen. Het is voor het eerst in ons land, dat dit resultaat met een twee-persoons zweefma- chine bereikt is. De vliegers lieten zich tot 900 meter bo ven het vliegveld Ypenburg sleepen. Zij zijn toen tot 2600 M. in de wolken gestegen. Deze hoogte bereikten zij na 9 minuten blindvlie- gen. De stijgsnelheid varieerde van 3 tot 5 meter per seconde. Na deze hoogte bereikt te hebben vlogen zij Oostwaarts om vast te stel len, waar zjj. waren. Het toestel bleek zich tus schen Wassenaar en Leiden te bevinden. De beide vliegers hebben toen een overland- vlucht naar Schiphol gemaakt, vanwaar de machine door het sleeptoestel van de Natio nale Luchtvaartschool naar Ypenburg is te ruggebracht. Met den trein, welke Zaterdag middag omstreeks kwart rc»r vijf uit Alkmaar in de richting Den Helder vertrok, is onder St. Pancras een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd. Bij den onbevvaakten overweg bij het z.g.n. Achterpaadje waren de negen jarige zoon van dr. Destrée en de zes jarige zoon van den chauffeur Ker sten, beiden uit St. Pancras, aan het spelen met de autoped. Zij werden door den trein op den overweg ge grepen en deerlijk verminkt. De jon gen Destree was onmiddellijk dood. De jongen K. gaf na eenige oogen- blikkcn den geest. De lijkjes zijn naar de ouderlijke woning overgebracht, de trein had een kwartier oponthoud. INFORMATIEBUREAU DER NEDER LANDSCHE SPOORWEGEN. Hedenmiddag om vier uur zal het eerste in formatiebureau der spoorwegen in de hal van het Centraal Station te Amsterdam of ficieel geopend worden. Naar wij vernemen zal den reiziger, die Dins dagochtend het eerst het informatie bureau betreedt om inlichtingen in te winnen, na mens de directie der N. S. een gratis tweede klasse retourbiljet voor een willekeurige rel* in Nederland worden aangeboden. naar Prins regent Paul en Prinses Olga zijn naar Engeland vertrokken, waar zij gasten zullen zijn van het Britsche koningspaar.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5