H.C. ANDERSEN gsfl v.EmpeBen OPRUIMING DE ROODE SCHOENTJES Onze Jaarlijksche duurt kort De koopjes Circus Strassburger MAANDAG 17 JU HI 1939 HA'AREEM'S DXGREAD '4 Zaterdagmiddag nam de heer O. A. Houwen op een receptie in Hotel Lion d'Or afscheid als directeur van de Da Costa Kweekschool. De heer Houwen en de heer J. J. 't Hart, Rijksinspecteur van de Kweekschoolopleiding, drukken elkaar de hand. Rechts de heer 't Hart, links mevr. Houwen. SfscËeid O. A. Houwen. Eenvoudige doch treffende plechtigheid. De receptie. Zaterdagmiddag nam op een receptie in Hotel Lion d'Or de heer O. A, Houwen af scheid als directeur van de „De Costa Kweek school". Voor deze gelegenheid had zich een comité gevormd bestaande uit: voor het bestuur de heer G. van Duinen en mej. prof. dr. C. G. van Arkel; voor de leeraren de heeren H. Hui- zinga en B. van Noort (voorz.) voor de oud leerlingen de heer J. G. Ligtenberg (penn.) en mej. A. G. P. Schreuder (secretaresse) en voor de leerlingen de heer G. Borger en mej. N. Schreuder. Behalve de vele leeraren, oud-leerlingen, on derwijzers en onderwijzeressen, waren ter re ceptie aanwezig de heeren: A. G. Boes. wet houder van onderwijs der gemeente Haarlem; J. J. 't Hart, Rijks-Inspecteur der Kweek schoolopleiding; W. J. Visser, namens den Bond van Prot. Chr. Kweekscholen; H. Marwitz. leeraar aan de Rijkskweekschool alhier; J. Deutekom, namens de Vereeniging van onder wijzend personeel aan Prot. Chr. Kweek scholen en de nieuwe directeur der Da Costa Kweekschool, de heer D. Fockema, uit Utrecht. Nadat de scheidende directeur met zijn fami lie was binnengeleid richtte de heer Van Noort zich tot den heer Houwen. Wij hebben, zoo- zeide spr. ongeveer, alles hedenmiddag zeer sober gehouden, meenende daarmede in uw geest te handelen. U waart altijd wars van vleierij en u zult vanmiddag dan ook alleen woorden van waarlijk gemeende waardeering hooren. Uw rustige eenvoud, uw begrijpend tege- moettreden van leerlingen, ouders en leeraren zijn altijd van de grootste beteekenis voor de school geweest. Vondel heeft gezegd: „Bij het scheiden sluit een band der verwantschap nauwer en. nau wer om het hart". Moge door dezen dag die band ten opzichte van u en ons nauwer aan gehaald worden. Het Comité wenscht u van daag een mooien dag en Gods rijken zegen voor uw verder leven. Namens het Rijksschooltoezicht sprak hier na de heer 't Hart hartelijke en waardee- rende woorden. De heer Visser, namens den Bond van Prot. Chr. Kweekscholen, wenscht den heer Hou wen geluk met het feit, dat hij deze mijlpaal op zijn levensweg in zoo goede gezondheid heeft mogen bereiken en bracht hem dank voor alles wat hij gedaan heeft voor de Christelijke onderwijzers opleiding in het al gemeen in het land en in Haarlem in het bij zonder. De heer Visser bracht ook de beste wenschen over van de Vereeniging van perso neel der Chr. Kweekscholen. De heer Marwitz voerde het woord namens de Rijkskweekschool en bracht dank voor de aangename wijze, waarop die school en de Da Costa Kweekschool steeds hebben mogen sa menwerken. Ik heb uw eenvoudige, oprechte persoonlijk heid, aldus spr.. ook hoogelijk leeren waar- deeren als lid der examencommissie voor de hoofdakte. De heer G. H. Wameling, voorzitter van de „Vojo" (comité „Voor onze jonge onderwij zers). die met den secretaris van dat comité, den heer W. van Dam en de penningmeeste- resse mej. S. de Jong, aanwezig was, dankte den heer Houwen voor allen arbeid, door hem in het comité verricht. Hierna nam de heer Houwen het woord. Er zijn, zoo begon de scheidende directeur, oogenblikken in het leven, waarin het moei lijk is, uit te spreken wat in het hart leeft. Het gevoel krijgt dan den boventoon en dit is thans met mij het geval. Ruim 23 Jaar gele den werd ik aan de school benoemd en thans is een taak, die mij buitengewoon lief was, af gesloten. Ik ben dankbaar voor de gezond heid, die mij geschonken is, voor de vriend schap van het schoolbestuur, voor de aange- Een eenvoudig vaasje bloemen of een grooter bloemstuk uit ons magazijn schenkt steeds voldoening door de groote zorg daaraan besteed, zoowel in kwaliteit als in artistieke uit voering. BLOEMENMAGAZIJN Telcf. 28080 Heemstede - Binnenweg 18 (Adv. lngez. MedJ SUCCESSEN OP MUZIEKCONCOURS. Op het nationaal federatief concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, dat georgani seerd werd ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van „Zaandijks Fanfarecorps" heeft in de 2e afdeeling fanfare: de Haar- lemsche Postfanfarb met 50 punten een eerste prijs gewonnen. In de eere-afdeeling fanfare verwierf Door Inspanning Uitspanning te Castricum een eersten prijs met 100 pnt. name samenwerking met den heer 't Hart en voor de aanwezigheid te dezer plaatse. Ik dank de leeraren voor de buitengewone vriendschap, waarmede zij mij al die jaren- omringd en mij het vervullen van mijn taak gemakkelijk gemaakt hebben". Voorts dankte de heer Houwen ook de an dere sprekers, elk afzonderlijk, met een har telijk woord. Tot zijn opvolger, den heer Fockema, zeide de heer Houwen tenslotte: „Ik hoop dat u mijn arbeid zult kunnen voortzetten in denzelfden prettigen geest en dat u mijn troetelkind goed zult verzorgen!" (applaus). De heeren P. van Nes Czn„ Den Haag, Hoofdinspecteur van het L. O., in de 2e Hoofd inspectie, H. van de Weyer, L. v. d. Zweep, Th. C. F. A. J. Duchateau en dr. Tj. Sterringa, onderscheidenlijk inspecteurs van het L.O. in de inspecties Haarlem, Leeuwarden. Delft en Zaandam, waren verhinderd, ter receptie aan wezig te zijn, maar hadden schriftelijk blijk van hun belangstelling gegeven. Een aardig oogenblik was het. toen een tweeling, dochtertjes van een oud-leerling dei- school, den heer Houwen, een gedenkbord kwamen aanbieden. Zij nog vermeld dat de heer P. Jongejan, Hoofd der Chr. Leerschool, den heer Hou wen huldigde namens de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Haarlem- Er waren o.a. bloemstukken van het perso neel der Da Costa Kweekschool en de leerlin gen van den B-cursus. De feestavond Zaterdagavond werd in het gebouw van den Haarl. Kegelbond een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar ook verschillende sprekers het woord gevoerd hebben. De heer B. van Noort schetste den heer Houwen als een rustige, welwillende persoon lijkheid, aan wien de school groote dankbaar heid verschuldigd is. Namens het schoolbestuur en oud-leerlingen sprak de heer G. van Duinen. Hij gewaagde van de voortreffelijke wijze waarop de heer Houwen zijn werk verricht heeft. Spr. deelde mede dat de heer Houwen tot penningmeester van het schoolbestuur benoemd is. De heer P. Jongejan, hoofd van de Leer school memoreerde de uitstekende verhouding tusschen kweek- en leerschool. De heer A. Schreuder bood vervolgens het eerevoorzitterschap van den oudkweeke- lingenbond aan. Sprekende namens dien bond prees hij het door den heer Houwen verrichte werk. Een leerling der Da Costa kweekschool sprak namens de leerlingen en zeide o.a. dat de heer Houwen nooit als „dictator" optrad. Hij gaf goede paedagoglsche lessen in woord en voorbeeld. Namens het personeel uitte de heer Hui- zinga hartelijke woorden van dank voor den aangenamen omgang met den directeur. Hierna zong een koor het lied „Der Hen- ist mein Hirt". De heer Van Noort bood vervolgens een staande klok aan. Na de pauze voerden leerlingen een revue op, waarin de persoon vtm den heer Houwen op aardige wijze uitgebeeld werd. Verder voerden Dr. Sterringa en een oud leerling van de eerste groep het woord. Tot slot dankte de heer Houwen. EXAMENS Kennemer Lyceum, Bloemendaal voor het eindexamen der H.B.S. B- afdeeling de dames: T. Cohen, N. Coster, D. Wijnberg en de heeren: C. G. Broertjes, H. Croes, J. J. Gerzon, P. Graves, G. van Hees, W. Heilbron, J. A. van Huizen, E. R. Kerkhoven, R. Lakeman, E. Mackor, R. Mees, H. Millaard, S. J. Reinalda, H. F. Rombouts, A. de Roos, G. Ver heul, J. A. Wolterson en A. R. van Wijngaar den. zijn interessant Haarlems speciaalzaak in Lampen en Kronen lut Lwlil Kruisstraat 42 a (over de Hema) (Adv. mgez. Meaj EEN ZEEREISJE NAAR Cngefand en teruQ s motorschepen der Mij. ZEELAND HAARLEM-HARWICH en terug lit kt.treln/llkl.boot,incl.logies f 12^^ en ontbijt aan boord slechts KANT EN KLAAR TOUR naar Conde.fi Londen, 39.y Inlichtingen bij de Stations, Reisbureau* en Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen met de nieuwe motorschepen der Bij. „ZEELAND" eiken Donderdag In Juli en Augustus STERK VERLAAGDE SP00RBILJETTEN Reiskosten Vlissingen Londei nachten logies in goed £otel maaltijden, sightseeing ALLES INBEGREPEN (Adv. lngez. Med.) Vereeniging van Vrijzinnige-Her- vormden te Haarlem. Ds. R. H. Oldeman tot voorganger beroepen. Het bestuur van de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden te Haarlem deelde Zon dagochtend tijdens de godsdienstoefening mede, dat het met algemeene stemmen heeft beroepen tot voorganger der vereeniging (in de vacature Ds. G. H. Moll van Charante), ds. R. H. Oldeman, Ned. Herv. Predikant te Sant poort. Men schrijft ons Uit Santpoort: Aan het einde van den kerkdienst van Zon dagmorgen deelde Ds. Oldeman aan zijn gemeente mede, dat hij een beroep had ont vangen van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem. „Ik zal dit beroep in ernstige overweging nemen", zoo zeide hij verder. Zoo breken voor de kerkelijke gemeente van Santpoort ten tweede malen spannende da gen aan. Eenige maanden terug ontving Ds. Oldeman een beroep naar Deventer, doch tot veler verlichting bedankte hij daarvoor. Wat Ds. Oldeman thans zal doen is een vraag waarvan de beantwoording door velen met Copyright P, I. B. Box 6 Copenhogen En de beul antwoordde: „Jij weet zeker niet, wie ik wel ben, hè? Ik ben degeen, die de menschen, de slechte menschen, het hoofd afhak. En nu ik jou zie, moet ik zeggen, dat ik de bijl in m'n handen voel bewegen." „Hak niet mijn hoofd af", riep Karen, „want dan kan ik geen ii roode schoenen liever af." Zij bekende haar zonde en de beul hakte berouw toonew over mjjn zonde, maar hak m'n voeten met de haar de voeten met de schoenen af. De schoenen dansten meteen weg, het veld over en het bosch in. Karen kon niet ïoopen, maai- de dcui wist daai raad op. Hij maakte voor haar een paar voeten van hout en een paar krukken. Daarna leerde nij naar een psalm, die ae zondige menschen altijd zingen. Karen kuste de hand van den beul en glr.g weg over de heide .(Wordt vervolgd). belangstelling tegemoet zal worden gezien, zoowel hier ter plaatse als te Haarlem. Ds. Oldeman werd in 1901 te Limmen ge boren, waar zijn vader predikant was. In Beemster bezocht hij de lagere school en in Breda de H.B.S. Uit Breda ging de jonge Oldeman naar Alkmaar naar de Cadetten school om later weer terug te keeren naar Breda voor het onderwijs aan de Kon. Militaire Academie. Daarna heeft hij Staats examen gedaan en te Leiden theologie ge studeerd. Na zijn studie was ds. Oldeman eerst 'n half jaar hulpprediker te Kampen. In Augustus 1931 werd hij als predikant te Broek in Waterland bevestigd. Na 2 jaar ver trok hij naar Varsseveld als voorganger van den Ned. Protestantenbond. Ds. Oldeman is gehuwd en heeft twee kin deren. Ook mevrouw Oldeman heeft te Leiden gestudeerd, zij is doet. in de klassieke let teren NED. HERV. KERK. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is be noemd de heer J. M. Visse. biedt een voortreffelijk programma. Er zit in de tent van circus Strassburger, welke thans in Heemstede staat, wat men noemt „sfeer". Dat is een ondefinieerbaar iets, zonder 't welk een circus geen circus is Althans niet in den zin van 't begrip „circus", dat de jaren heeft getrotseerd en zelfs den strijd aan bindt met „de nieuwe zakelijkheid". En waar 'm die sfeer van Strassburger wel ke bij de eerste voorstelling reeds een kwanti- tatieven weerslag vond in een tjokvolle tent en een onophoudelijk geestdriftig applaus nu precies in zit? In de eerste plaats is het pret tig dat de overigens zeer groote tent niet meer dan één piste bezit, zoodat aller aandacht zich daarop kan concentreeren Ten tweede zit er een enorme vaart in het programma. Het eene nummer is nog niet afgeloopen of de artisten voor de volgende kunstenmakerij stormen de arena al weer binnen. Het publiek krijgt,geen seconde tijd om zich te vervelen. En ten derde is de kwaliteit der nummers zonder uitzonde ring van voortreffelijk gehalte, zoowel wat die- rendressuur als acrobatisme, kunstenmakerij en clownerie betreft. Tijgerdressuur opent de bonte rij. Solevitch toont tijgers, die zelfs de kunst van het koord dansen verstaan. De Letlandsche Alarno's verrichten waag halzerijen in den nok en wanneer met name de vrouwelijke Alarno u uw adem heeft doen inhouden richt de aandacht zich weer naar den beganen grond, waar paarden en exotische die ren u boeien. Aziatische hofkunstenaars spotten met de zwaartekracht en één hunner bestaat het uit de hoogte langs een draad achterstevoren naar beneden te glijden. De „4 Kayes" verdienen een aparte vermel ding. Zij laten ons nog meer dan de andere ar tisten verbaasd staan. Het aantal manieren, waarop men een paard kan bestijgen en berij den blijkt legio wanneer men de verrichtingen van de 4 jockeys ziet. Wanneer we uit de serie nummers, waarin werkelijk geen zwakke mo menten zitten, toch nog een paar een apart compliment zouden willen maken zouden de „Kayes" daarvoor 't eerst in aanmerking ko men. Hun genre kunstenmakerij wordt meer in circussen vertoond. Doch de manier waarop zij 't doen laat zieh met geen pen beschrijven. „Weiverwindjockey's" is wel een zeer geslaag de bijnaam! Elsa Wallenda toont ons Zeeleeuwen, die schik in hun werk hebben. Jean Strassburger geeft voortreffelijke paardendressuur te zien; de volbloedhengsten uit Leeuwarden oogsten extra applaus. Het zijn dan ook prachtige beesten. Strassburger verstaat de kunst om de dressuurnummers met distinctie te bren gen. Voor liefhebbers van dfessuur is het een genot om naar de resultaten van Strassbur- ger's werk te kijken. Regina Strassburger rijdt hoogeschooi: het is in een woord af. Harrey en Merkey zorgen voor ernst en humor aan 't dubbelrek. Van de Olifanten prachtig stel oerwoud-kolossen toont één zoowaar op één poot een „handstandje" te kunnen maken! Maxlmiliaan Truzzi verdient zeker ook een aparte vermelding. Wat hij op 't gebied van jongleeren presteert is ongelooflijk. Een graadmeter voor applaus zou voor hem zeker 't hoogste cijfer aanwijzen. Merkwaardig is, dat deze jongleur, in tegenstelling tot velen zijner collega's, een ongekend enthousiasme voor zijn werk aan den dag legt. Een fantas tisch gezicht is het de Zemgan's als lichten de lichamen door 't duister te zien zweven. Manetti en Rhum vormen een stel clowns dat er mag zijn. Hun homor is fijn. hun muzikali teit verbluffend. Zelfs uit een fietspompje halen ze muziek. Aardig ls ook 't paard dat groote ballen mei de achterpooten tot in den nok trapt. De 5 Kemmy's, Hollandsche artisten die er zijn mogen, onderschelden zich door beheer- sching in hun bewegingen en een wars zijn van effectbejag. Maar dat mag anders in een circus best:effectbejag. Het hoort er zelfs bij. De vrouwelijke fakir wordt voorafgegaan door een Oostersche optocht. Ze danst met slangen, eet vuur. en loopt op messen. De Somalinesers maken tam tam en de Egypti sche springers zorgen voor een klinkende finale Concludeerend: Strassburger biedt een voortreffelijk circusprogram. En wanneer zoo voori wordt geeaan en andere circussen een voorbeeld aan Strassbureer nemen, zal be* circus den striid tegen de nieuwe zake lijkheid met succes kunnen aanbinden. De enthousiaste ontvangst door de Haarlemmers, Heemstedenaren enz. getuigt daar reeds van.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6