23e 7 lede%Candscfie JloeikaMpiaenschappm- lüitty dm Ouden- eerste MAANDAG 17 JUCI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD S. 2)e Taac tie Jxance Zesde étappe (le en 2e gedeelte) resp. gewonnen door Stornie en Pages. wachten, dat de rust slechts van korten duur zou zijn. Doch toen de renners al ongeveer 100 K.M. achter den rug hadden, was er nog van een serieuze poging, om het tempo te verhoogen en weg te loopen, geen sprake geweest. De lei ders van het peloton speelden een beetje, zij lie ten zich zeer terecht aflossen, omdat het heele- maal niet plezierig was langen tijd als wind vanger voor de anderen te fungeeren en de groep bleef bijeen, nu eens schuin achter elkaar dan in een dunne rij van pedaalridders, Bij Chaille les Marais echter ging het tempo in eens naar boven, de ruggen werden gekromd en tegen den harden wind m vlogen de renners over de wegen. Met een vaart van ongeveer 50 K.M. gingen negen coureurs er van door. On der hen was onze landgenoot De Korver, die uitstekend meekwam en buitengewoon gemak kelijk reed. Eenige kilometers voor het binnenkomen van de wielerbaan te La Rochelle slaagden Storme, Vervaecke en Archaumbaud er in zich van dit groepje los te maken en met z'n drieën reden zij de overwinning tegemoet. De Belg Storme nam ae sprint voor zijn re kening, Archaumbaud werd tweede, Vervaecke derde. In de tweede groep, welke slechts 45 se conden later binnenkwam, bezette De Korver achter Romain Maes de tweede plaats, zoodat hij vijfde werd. In den tijd van 4 uur 23 min. 50 sec. kwamen de leiders binnen. Dominicus en Hellemons kwa men vijf min. later terwijl Gommers zelfs acht minuten later-binnenkwam. Slechts even kon den de renners in La Rochelle rust nemen want tegen half twee werd het startsein gegeven voor de laatste 107 K.M. van La Rochelle naar Royan Deze rust was voor verschillende renners ken nelijk te kort geweest, maar de overigen trok ken er gezamenlijk enorm aan. Het tempo was gedurende het tweede gedeel te zeer hoog en hoe wel in het begin verschil lende renners een voorsprong van ongeveer 200 meter op het peloton namen, konden zij er niet in slagen dezen te behouden. De heele groep werd bij elkaar getrokken, er was vechtlust in de renners; deze uitte zich door een groote snelheid, welke sommige renners te machtig werd. Onze landgenoot Gommers werd hiervan een der eerste slachtoffers. Wij zagen hem op een gegeven oogenblik na 10 K.M. in gezelschap van Hellemons achter de groote groep aanrij den. Telkens richtte hij zich even uit het zadel; zag duidelijk dat hij op deze wijze de hoofd groep niet meer kon bereiken. Het bleek, dat hij nog steeds last had van zadelpijn. Hellemons probeerde nog eehige minuten hem mee te ne men, opdat hij later in het hoofdpeloton zou kunnen blijven hangen, doch deze poging mis lukte. Op dat oogenblik werd het reeds duidelijk, dat Gommers uit den strijd moest worden ge nomen. Deze coureur heeft uitstekend gedebu teerd; het zal hem zelf het meeste spijten, dat hij moest uitvallen, niet omdat zijn capaciteiten onvoldoende waren, maar omdat hij pijn had. Zijn rijden heeft evenwel veel tot het succes van de Nederlandschc ploeg bijgedragen. Hij wist, met groote wilskracht verder rijdend, Royan nog te bereiken, doch zijn tijd over schreed de limiet van de vastgestelde 15 pet, van den winnaar. Hij was niet de eenige, want er waren nog enkele andere renners, die het tempo niet kon den volhouden en uit den strijd moesten wor den genomen. Het is dezen middag wel zeer hard gegaan. Het peloton zelf heeft in zoo hoog tempo gereden, dat er van een uitlooppoging van een of anderen renner geen sprake kon zijn. Tien K.M. voor het einde evenwel, toen de renners zich reeds klaar maakten voor een laatste krachtsinspanning, trokken zeven ren ners er tusschen uit. Aldra hadden zij een voor sprong van 1 y2 minuut, natuurlijk mede een ge volg van het feit. dat de ploeggenooten er voor zorgden, dat het peloton niet meer snel kon achtervolgen. Het waren Le Grèves, Bailleux en nog vijf andere Franschen. De eerste twee liepen nog meer uit en bereikten 25 sec. voor de anderen de eindstreep in Royan. Dat er hard gereden is blijkt ook wel hieruit, dat het groote achtervolgende peloton op de zwemt met de dames en wordt Om den Schelde-beker Zaterdagmiddag is wederom de jaarlijksche wedstrijd BreskensVlissingen om den Schel- debckcr gehouden welke wederom door den Engelschman Deane werd gewonnen. Willy den Ouden kwam als vijfde binnen, als eerste der zwemsters. Het weer was tamelijk goed en de zee was beter dan vorige jaar het geval was. Direct na den start nam Stender de leiding, doch al gauw werd deze overgenomen door Deane. De uitslag luidt: 1. C. T. Deane (Engeland), 1 uur 11 min. 3i.8 sec.: 2. J. Stender (Dolfijn), 1 uur 13 min. 15.6 sec.; 3. Potts (Engeland). 1 uur 17 min. 2.8 sec.; 4. G. Nieuwland (Leeuwarden), 1 uur 18 min. 52.8 sec.; 5. Willy den Ouden (R.D.Z.), 1 uur 19 min. 44 sec,; 13. mevr. R. Aarsbergen—Olsen (R.D.Z.), 1 uur 28 min. 56,2 sec.; 14. Jenny Kastein (O.D.Z.). 1 uur 29 min. 13.2 sec.; 15. mej. N. Ladage Rotterdam), 1 uur 29 min. 18.2 seconde. achtste plaats met 1 min. en 4 sec. langzamer was dan de overwinnaar. De uitslag luidt: 1. Storme 4 uur 23 min. 5 sec. 2. Archambaud, 3 Vervaecke zelfden tijd. 5 De Korver 4 uur 23 min. 50 sec Albert en Ton van Schendel. Lambrichts Sijen en Gommers werden met een groote groep ex aequo geplaatst in denzelfden tijd als de Korver. Dominicus en Hellemons volgden met ongeveer 3 minuten achterstand. La RochelleRoyan: 1 Pagós 3 uur 0 min. 33 sec. 2. Bailleux zelfden tijd. 3. Grèves 3 uur 0 min. 58 sec. Lambrichts. Albert en Ton van Schendel, Hellemons. de Korver. Dominicus en Sijen be vonden zich in een peloton van 54 renners, ex aequo op de 8ste plaats geklasseerd in den tijd van 3 uur 0 min. 58 sec. Het algemeene klassement luidt: 1 Vietto 35 uur 55 min. 14 sec.: 2 H. Clemens 35 uur 55 min. 20 sec.; 3 Disseaux 35 uur 56 min. 20 sec 15 Archambaud 36 uur 3 min. 28 sec.: 18. Lambrichts 36 uur 5 min. 44 sec.: 21. A. v. Schendel 36 uur 7 min. 57 sec.; 27 De Kor ver 36 uur 11 min. 6 sec 32 Sijen 36 uur 13 min 56 sec.: 47 Dominicus 36 uur 22 min. 7 sec. 48 T. v. Schendel 36 uur 22 min. 10 sec.; 58 Hellemons 36 uur 39 min. 29 sec. Zondag werd gerust. Zondag werd te Royan een rustdag gehouden. Heden. Maandag, rijden de renners een vrij korte étappe van 194 K.M. van Royan naar Bordeaux. Uitstekende races in acht en skiff. Het record voor de acht verbeterd. Sterke kampioensvieren van Nereus en Laga. Het Spaarne wint twee bijnummers. Begin September zullen de Europeesche kam pioenschappen wee,r op de Boschbaan verroeid worden. Zondagmiddag werden op dezelfde baan de Nederlandsche kampioenschappen beslist. Het programma was uitgebreid met eenige bijnum mers voor juniorploegen en ook voor dames (snelstijlroeien).. Het was voor het eerst dat bij nummers voor dames op het programma ston den. In de naaste toekomst zal dit wel leiden tot de instelling van kampioenschappen voor onze roeisters. Misschien komt men dan ook nog tot junior-kampioenschappen voor heeren, die in andere takken van sport wel voorkomen en in het buitenland ook wel in de roeisport bestaan. Er zou veel voor te zeggen zijn. De deelneming aan de Nederlandsche kam pioenschappen was weer zeer beperkt. Van de ze ven nummers leverden er maar vier strijd op. In de vier met stuurman en de vier zonder stuur man had men de zeer sterke ploegen van resp. Nereus en Laga vrij spel gelaten, en in de „twee zonder" verscheen alleen Njord. In het nummer double scull, stiefkind van de Nederlandscne roeisport, was aanvankelijk alleen Willem III in geschreven, maar Het Spaarne stelde later nog zijn juniorploeg daar tegenover, die partij gaf. Er zijn overigens skiffeurs genoeg in Nederland, die niet van internationaal gehalte zijn, maar van de double-scull iets werkelijk goeds zouden kun nen maken. De Nederlandsche kampioenschappen blijven m.i. lijden onder de omstandigheid dat zij voor studentenverenigingen, die over verreweg de meeste roeiers beschikken, niet het hoogtepunt van het seizoen vormen. De de studenten is de „Varsity" het hoogtepunt en die wordt in het begin van het seizoen geroeid. Tegen het eind schijnt de belangstellng altijd sterk verflauwd en dan juist zou men op de Nederlandsche kam pioenschappen den climax van het seizoen moe ten bereiken om het tot de beste internationale vertegenwoordiging te kunnen brengen. Als er geen verandering in de bestaande opvattingen komt zal dit m.i. een voortdurende handicap voor groote internationale prestaties blijven. Intusschen brachten deze kampioenschappen een verrassing door zeer goede prestaties in het nummer acht en door buitgenwoon spannende races in het nummer skiff. Dit laatste houdt een belofte in voor de eerstvolgende jaren. En de kans op een goede acht voor de Europeesche kampioenschappen in September doet zich zoo waar voor. Nereus, natuurlijk aangevoerd door Simon de Wit, die al zoovele lauweren op de slagplaats heeft verworven, won de acht met miniem ver schil (een kwart bootlengte) op Njord. Derde was Laga op minder dan een lengte, vierde Tri ton, een paar meters achter Laga. Nereus' over winning was te danken aan iets langere slag lengte, waardoor het na een lager-baantempo in de eindspurt wat meer in reserve had dan de concurrenten. Nereus won in Nederlandschen recordtijd (6 min. 13 sec Het oude record was 6.17 3/5 (Laga, 1932, te Sloten). Het is nog geen Europeesche kampioenstijd, want Italië won in 1937 op de Boschbaan in 6 min. 5/10 sec., en dergelijke tijden zijn meermalen gemaakt. Maar het water was Zondag ruw, met een schuin-mee staanden wind die golven opsloeg. En boven dien zou vóór September nog grootere snelheid bereikt kunnen worden. De vier met stuurman van Nereus won liet kampioenschap in een row-over in 7 min. 13,2 sec. Voor een row-over is het een mooie tijd; de ploeg heeft meermalen bewezen, dat zij in een wedstrijd sneller kan. De vier zonder stuurman van Laga behaalde haar kampioenschap eveneens in een row-over, in 6 min. 54.8 sec. Het Nederlandsch record in dit nummer staat op naam van Triton (6.52 in 1930). zoodat dit een bijzonder snel geroeide baan was en men ook ten aanzien van de „vier- zonder" optimistisch kan zijn en een goed figuur verwachten, al is het dan geen Europeesch kam pioenschap. Willem III won de twee met stuurman in 8.20.5 met vele lengten van Posei^an en de double De nationale kampioenschappen van den Ned, Roeibond op de Amsterdam- sche Boschbaan. Het nummer stijl snel-roeien dames quadruple scull. Links „De Hoop", rechts „Het Spaarne". scull in 7.19.8 met ruim drie lengten van de jonge Spaarne-ploeg, die een slechten dag had en laboreerde aan ongelijkheid van inzet en van catch. Deze twee Willem III-ploegen waren niet op het peil dat voor Europeesche kampioenschap pen vereischt wordt. Beter was Njord's row-over in de twee zonder stuurman (7.49.5) terwijl toch voor dit uiterst moeilijk boottype de weersom standigheden bepaald nadeelig waren. Vijf skiffeurs bestreden elkaar den nationalen titel in twee heats en een finale. Velds (Die Leythe) won opnieuw, in 7 min. 38,9 sec., maar slechts met een halve lengte voorsprong op R. E. J. A. Marres (De Laak), een krachtige en zeer pittige jonge roeier, die n.b. nog in zijn eerste jaar als raceroeier is. Van hem valt veel te ver wachten. Resumeerend, laat ik hier de winnaars van de zeven Nederlandsche roeikampioenschappen volgen: Acht: Nereus; Vier met stuurman: Nereus; Vier zonder stuurman: Laga; Twee met stuurman: Willem III, Twee zonder stuurman: Njord; Dou ble scull: Willem III; Skiff: Die Leythe. In de bijnummers behaalde Het Spaame twee overwinningen. De eerste was voor de jonge vier die een paar weken geleden den Willem Hultzer Beker won. Tegen Nereus' jonge vier werd nu een race ge roeid die een aanvankelijk zeer spannend ver loop had. Beide ploegen startten snel. Nereus iets sneller, zoodat het op 500 M. eenige meters voorsprong had. Het Spaarne spurtte en lag op 1000 M. ongeveer een halve lengte voor. Toen ving de Nereus-slag een snoek waardoor de Haarlemmers uitliepen. Op 1500 M. ving de Am- sterdamsche slag, kennelijk uitgeput, een twee den snoek, waarbij hij zelfs zijn riem losliet en de boot stil kwam te liggen. Het Spaarne kwam toen natuurfijTT vele lengten voor en won met „een straatlengte" in 7 min. 32.8 sec. van een ploeg, waarvan het een maand geleden nog met klein verschil verloren had. Tijd van Nereus 7 min. 56.3 sec. De Spaarneploeg bestond uit: W. van Ree (boeg), J. P. Beekman, H. de Bilt, E. P. Hulsman (slag), A. D. Th. Bruyning (stuurman). Het andere'nummer dat Het Spaarne won was de vier-double-scull (dames stijlsnelroeien over 1000 M.) dat door een ongewoon incident een geheel abnormaal verloop had. Tegen de sterke Hoop-ploeg, die pas nog te Ziirich een interna tionale overwinning had behaald, startten de Haarlemsche meisjes snel en behielden met klein verschil de leiding tot op 500 M. Toen spurtte de zeer goed roeiende Hoop-ploeg uitstekend, kwam een halve lengte voor en scheen te gaan winnen. Op dit moment snoekte de slag van De Hoop, een van onze beste roeisters die al heel veel prijzen heeft gewonnen, dusdanig dat zij overboord ging, gevolgd door de stuurvrouw. Het Spaame wachtte even en roeide daarna de baan af. Slag en stuurvrouw van De Hoop wer den in de motorboot van de jury naar het booten- huis gebracht. Het was een ongelukkig incident voor beide ploegen, maar vooral voor de slag van De Hoop die ook dit seizoen weer zoo uitstekend geroeid heeft. De resultaten van de overige bij nummers waren: Achi: 1. De Hoop in 6.29. 2. De Amstel op 3/4 lengte. Skilf: 1. De Amstel in 8.3 4/5. 2. De Hoop op 3 lengten. Dames-acht: 1. De Vliet, 2. Willem III. R. P. VOETBAL Het Westerkerk-tournooi. Stormvogels neemt dit jaar weer deel aan het Westerkerktournooi. Tegenstandsters zijn Spartaan, Hilversum en H.V.C. H. S. V. „Vooruit". Zondag hield de H.S.V. „Vooruit" den eer sten marsch der zomercompetitie afd. senioren. Te 10 uur werd gestart met 3 minuten tusschen- poos. De afstand bedroeg 12 K.M. Het ging ovei Bennebroek. n.l Wagenweg heen, Glipperweg. Heemsteedsche Dreef terug. M. Scheffer won dezen kamp in 1 uur 13 min. H. Medemblik werd 2e, tijd 1 uur 16 min. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever). Onze landgenoot Gommers kreeg Zaterdag last van zadelpijn: hij slaagde er nog wel in de controle in Royan te bereiken, maar zóó laat, dat hij uit den strijd moest worden genomen. Het was te voorzien, dat de zesde étappe van Nantes naar Royan uiterst zwaar zou worden. In de eerste plaats werd deze étappe in twee gedeelten verreden, waarvan het eerst eindig de in La Roehelle, maar in de tweede plaats hadden de renners een rustdag in het vooruit zicht, zoodat zij zich nog meer dan gewoonlijk konden inspannen, zonder de kans te loopen den volgenden dag niet meer mee tc kunnen. Van Nantes naar La Rochelle moesten de coureurs 143 K.M. afleggen en de winnaar van dit gedeelte zou evenals de winnaar van een volledige étappe met een prijs en een minuut vergoeding beloond worden. Men kon dus ver- A. £ammeds van JSueten scaocde in eerste klas Cricket 500Ü nuts in 20 seizoenen- Een groep der finalisten van het tennistournooi van „Brederode". De deelnemers aan de schoolzwem- wedstrijden in den zwemvijver in Groenendaal poseeren voor onzen fotograaf.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9