Wapen van Gouden Lam Circus Strassburger. Onze teekenaar in Circus Strassburger: MAIKT GIKICWTIN DINSDAG 18 JUDI 1939 HA'ARDEM'S DAGBDAD 7 werkelijkheid op de tufsteenen plaat in den alouden toren van de parochiekerk afgebeeld. Ziehier een beredeneerde gedachtegang, op welke wijze Velsen zijn wapen heeft ge kregen. Bewijzen hiervoor te leveren is niet moge lijk. Deze zijn in de oudheid van het verre verleden verloren gegaan. Moge het echter aan de stichting „Vrienden van Oud-Santpoort" gegeven zijn een oplossing te vinden die de waarheid zoo dicht mogelijk benadert. Santpoort. Lam Gods, da.t welnee ml d« zonden deswerrelds OntffnitUovff oï»i Chnstuï Overwint Chritlus keerscht Chmluj jebtedt Al&ettus turn Veisen, zaan aan een dec heeten van TUwuUuifA, texste 9(eec ean Velsen- met steen en hout aan gelegd en groote massaas gras en stroo werden boven den dam in dein stroom geworpen. In korten tijd was toen de dam waterdicht. Het is dus tijdens Willem H dat de eerste besprekingen gevoerd werden tussehen den Hollandschen Graaf of diens voogd en de hee- ren van Northeke in zake het in leen ver krijgen van de Heerlijkheid Velsen. Zonder twijfel bestond er een aangename relatie tussehen beide geslachten In Haarlem was in die dagen het gravelijke Hof gevestigd. Het behoeft geen verwondering te baren, dat de jonge graaf en de zonen van de edelen van Northeke kameraadschappelijk met elkaar hebben omgegaan en er dus geen bezwaren bestonden tegen de stichting van het nieuwe adelijke stamhuis der Velsens. Mogelijk is de jonge Albertus zelfs page geweest van den vorst, toen deze in 1247 tot Roomsch Koning werd gekozen en om gekroond te worden eerst de kroningsstad Aken moest veroveren. Spoedig begon het water te rijzen, totdat langzamerhand het grootste gedeelte van Aken jeïnundeerd werd en Koenraad, de zoon van Keizer Frederik, genoodzaakt was de stad over te geven, hetgeen geschiedde op 18 October 1248, waarop den len November de kroning volgde. Nog enkele jaren heeft de page zijn heer op verschillende krijgstochten gevolgd, niet alleen leerende het in die dagen zoo ge wichtige oorlogsspel, doch tevens inzage krij gende in het hooge regeeringsambt van zijn heer, en mede in de strenge godsdienstige opvattingen van den Koning Wij lezen hierover in „De Geschiedenis des Vaderlands" door mr. W. Bilderdijk: „Vooral was hij (Graaf Willem II) wijs, voorzichtig, „in alles voorziende, die niets verzuimde, wat „zijn volk gelukkig kon maken. Zijn zorg- „vuldigheid, zijne keuren, wette en inrichtin- „gen, zijne bevrijdingen van lasten, tollen en „bezwaren; en vele plaatselijke voorrechten, „met oordeel gegeven vestigden den bloei der „steden en gaven het eerste beginsel aan een „vredigen en geregelden burgerstaatHij „bemoedigde kunsten en wetenschappen, was „zelf in de letteren en wat men toen geleerd heid noemde, ervaren, zoo dat men hem zelfs „een boek van „Meditationes in passionem „Domini" (Meditaties over het Lijden onzes „Heeren Jezus Christus) toegeschreven heeft", Vooral zijn godsdienstig karakter wordt al gemeen geprezen Een der minder bekende be wijzen hiervoor is o.a. het laten slaan van een gouden munt. „het Gouden Lam" gehee- ten. Wij lezen hierover in Goudhoeven in de levensbeschrijving van Graaf Willem II: „Deze koning Willem schijnt de eerste Grave ge weest te zijn, die in Hollant gouden munten heeft doen slaan, ende werden deze penningen „Lammen" genoemd omdatter een Lam met een kruis en een vaantje dragend opstond" Volgens Goudhoeven was het randschrift: Agn. Di Qui Toll. Pecca Mundi Miserera Nob. wat be toekende: Lam Gods, dat wegneemt de zonden des werelds. Ontferm U over ons. Volledigheidshalve meenen wij goed te doen met hier nog het volgende aan toe te voegen: Hoewel deze munt afgebeeld wordt in de be schrijvingen van Erasmus van Houwelingen, Goudhoeven en Alkemade, volledige zekerheid inzake het bestaan is niet te verkrijgen, omdat ze in geen der muntverzamelingen voorkomt. Dc oudste bekende Hollandsche munt dateert van ongeveer 100 jaren later, namelijk onder de regeering van Graaf Willem V (13461359). Aangezien echter onder Lodewijk IX (1226 1270* een begin van aanmunting is gemaakt, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in dien zelfden tijd onze vooruitstrevende Holland sche Graaf Willem II tot het aanmunten van goudgeld is overgaan Wij willen verder nog even aanhalen, dat volgens van Rijnen (Oudheden en Gestich ten van Kennemerland enz.) uit de Registers van de geestelijke ambachten blijkt dat de Graven van Holland de geestelijke ambachten in Velsen konden vergeven. Gezien bovenstaande feiten, aanhalingen en mededeelingen behoeft het ons niet te verbazen, wanneer Graaf Willem op het ver zoek van de heeren van Northeke. de Heer lijkheid van Velsen aan hun zoon Albertus in leen geeft Het is te begrijpen, dat Albertus zich van dat oogenblik af noemt „Albertus van Velsen". Het is geheel in overeenstem ming met de usance van dien tijd. wanneer Al bertus van wapenteeken verandert. Te ver klaren is, dat de streng godsdienstige Graaf, juist verkoren tot Roomsch Koning, aan den jongen Albertus, de stamvader van een geheel nieuw geslacht, het verzoek doet toekomen om Hollanders in het land van poelen en plassen j als wapen te kiezen „Het Lam Gods met de groot geworden, van jongs af bekend met de kruisvaan", het hoogste symbool van het aanvallen op en de verdediging tegen het 1 Christendom Het symbool, dat den graaf zeer water, deed het voorstel om de rivier, waar I na aan het hart ligt en dat geheel in over- aan Aken gelegen was, beneden de stad af te eenstemming is met de heilige klank die van dammen. Op deskundige wijze werd de dam Velsen uitgaat en die synoniem is aan de Graaf Willem II adviseert het gebruik van „Het Lam Gods" als wapenteeken. Na beide voorgaande stukken over het Wapen van Velsen verwezen wij naar de be kende giftbrieven van 863 en later, waarbij belangrijke deelen van Holland aan de eerste graven van het Hollandsche Huis in leen worden gegeven. Onder de plaatsen welke in die gebieden zijn gelegen lezen wij o.a. Northgo (Noordwijk)) hetgeen dus toen een min of meer belangrijke plaats is geweest. In de geschiedenis van Holland wordt door Melis Stoke in zijn Rijnkroniek voor het eerst melding gemaakt van een der Heeren van Northgo, namelijk Everard van Northgo be- hoorende tot de Edelen ten tijde van Floris III. Wagenaar deelt In zijn „Vaderlandsche Geschiedenis" mede, dat deze Everard in 1169 met zijn manschappen onder genoemde graaf den heirtocht medegemaakt heeft tegen de West-Friezen en daarbij om het leven is ge komen. Een volgende Heer van Northgo waarvan de naam in officieele oorkonden wordt ver meld is Hugo van Northgo die als Raad van Graaf Willem I mede-on- derteekenaar is bij den verkoop van een stuk land aan de Mariakerk en het con vent te Rijnsburg in het jaar 1205. Korten tijd daarna is het oude Northgo gesplitst in twee Ambachts-Heerlijkheden. Gerard van Northeke verkreeg de volkrijke plaats Noir- tich met omgeving, terwijl zijn broer Willem „Noirtich in de Houte" werd toebedeeld. In 1231 vinden wij beide namen vermeld als ge tuigen voor Graaf Floris IV in een vergun ningsoorkonde, waarbij de gebruikers van het land behoorende aan de kerk van Rijnsburg, vrijdom van alle „Opheven, Schattinghe ofte Ban" werd verleend. Vijf jaren later (1238) zijn beide edellieden getuigen bij een schen king van Willem, voogd van Holland en broeder van Floris IV, van eenige goederen aan het klooster van Rijnsburg. Jaren verloopen voordat wij de naam van de heeren van Noordwijk wederom ontmoeten. Eindelijk in 1261 lezen wij, dat een nazaat van bovengenoemde Gerard van Northeke in twee oorkonden voorkomt namelijk bij de stichting v^n het Cisterniënser Klooster te Lee (Leeuwenhorst). Dit geschiedde in 1261 en 1263. Vermeld staat, dat de bouwlanden aan dit klooster geschonken, liggen in Nordeka en Langhevelde „sub juriditione Hugonis de Nordeka milites et sub juriditione Alberti de Velsen (Oorkondenboek van Holland en Zee land) Dezelfde Albertus de Velsen komt in 1266 voor als getuige bij de schenking en ver meerdering der voorrechten van Leiden door Graaf Floris V. Zoon van dezen Albertus de Velsen is de beruchte Gerard van Velsen. ridder, Heere van Velsen, Noordwijk, Krone- burg, enz., geheime raad van Floris V. De geboortedatum van bovengenoemden Albertus van Velsen is niet juist bekend. Van Gerard van Velsen weten wij dat hij zijn vader opvolgde in 1276 en dat hij in 1293 bij den moord op graaf Floris een der voor naamste samenzweerders was. Daar het moei lijk valt aan te nemen, ten eerste, dat Gerard geboren is in het overlijdensjaar van zijn vader en ten tweede dat Gerard reeds op 21- jarigen leeftijd een der hoofdpersonen van den moord op den graaf was, en ten derde, dat hij zoo jong zijnde reeds tot den Ge heimen Raad van Floris V behoorde, daar mogen wij stellig aannemen, dat de geboorte c-p zijn vroegst op 1265 of 1260 moet gesteld worden. Hiervan uitgaande is het geboorte jaar van Albertus niet later te stellen dan 1240. Een tweede berekening brengt ons tot on geveer hetzelfde jaar. Der traditie getrouw heeft Albertus zijn zoon waarschijnlijk naar zijn vader genoemd. Dit zou dan vermoede lijk geweest zijn Gerard van Northge, waar van bekend is. dat hij in 1231 en 1236 in twee oorkonden wordt genoemd. Wij zouden op grond hiervan de geboorte van Albertus dus op 12301235 mogen aannemen. Hoewel het juiste jaar der gebooorte van Albertus van Velsen niet van overwegend belang is, geeft deze becijfering toch duidelijk aan, dat Al bertus geleefd heeft gedurende de regeerings- jaren van Graaf Willem n die geboren is in 1227. op zijn 6e jaar zijn vader opvolgde, op zijn 20e tot Roomsch-Koning werd gekozen en in 1255 is gestorven! Over de belegering van Aken lezen wij, dat de stad zich uitermate dapper verdedigde. Stormaanval op stormaanval wei-den door de verdedigers telkenmale afgeslagen en reeds vreesde men tenslotte, dat het beleg mis schien zou moeten worden opgeheven. Ten slotte keerde echter de krijgskans. Een der Visser. Wij ouderen genieten nog allen van circussen. Maar wat zegt de moderne jeugd ervan? Blijkens de meening van den jeugdigen gymnasiast, dien wij hier het woord geven, is zij niet minder enthousiast en krijgt dit circus specialen lof. Het circus Strassburger is goed, ongewoon goed. Soms hebben circussen het nadeel, dat er te weinig afwisseling in zit, waardoor men bij het einde werkelijk niet naar meer verlangt. Maar wie niet blasé is. zal dit van Strassburger niet kunnen zeggen. Er wordt met geweldige snelheid gewerkt. Sommige nummers, die gewoonlijk wel op een circusprogramma voorkomen maar het publiek niet overmatig interesseeren, heeft men wegge laten. Ieder nummer is belangwekkend, sensa tie is er in overvloed en ook is er die exotische sfeer, die ieder goed circus kenmerkt. Verscheidene circussen hebben in Heemstede eenige dagen vertoefd en velen gaan er maar weer steeds naar toe. al heeft het vorige circus hen wel eens teleurgesteld, omdat het circus nu eenmaal door de jaren heen zijn aantrekkings kracht heeft weten te behouden. Ongetwijfeld zal het volgende nog de voordeelen van Strass burger ondervinden. Er zijn nummers die werkelijk aan het onge- loofelijke grenzen, en een hiervan is zeker het nummer van de Chineezen. Twee van hen geven een evenwichtsoefening ten beste met een mid denin uitspringenden ladder, die zelfs den meest verstokten circusvijand wel moet vervoeren. Al hun bewegingen zijn volkomen afgemeten, geen enkele misstap mag gemaakt worden, want iedere onnauwkeurigheid kan ten gevolge heb ben dat de bovenste Chinees van eenige meters hoogte naar beneden valt. Zij jongleeren verder met kegels, ook al weer op een manier die ieder een verbaasd doet staan. Overigens: op het gebied van jongleeren moet iedereen wijken voor Maxmilian Truzzi, „de koning der jongleurs". Het programma zegt van hem: „Bij dezen groo- ten artist weet men niet meer wat men moet bewonderen, zijn verbazingwekkende handig heid, waarmede hij balanceert, of zijn weerga- looze volmaaktheid, waarmede hij jongleert". En dat is weer een typische zin voor een circus programma, een zin om iederen Nederlandschen leeraar tot wanhoop te drijven, maar een zin waarin een geheimzinnigheid schuilt die elkeen al van te voren interresseert. Waarom? Omdat er een luchtje aan hangt van buitenlandsche artisten, van menschen die uit alle streken der wereld komen en in het circus samenleven, als in een apart wereldje. Zoo moet de heele tekst zijn: overdreven en in ietwat raar Nederlandsch gesteld. Ieder num mer is in zijn soort „het beste ter wereld". Het programma zelf moet ook die sfeer heb ben en die heeft het ook; het is geen product, van typografische schoonheid, maar wat doet dat er toe? Het is als circusprogramma zooals het moet zijn. Maar om op Truzzi terug te komen: hij is in derdaad een koning der jongleurs. Enorm is het, wat hij presteert met brandende messen, kegels, bordjes en vooral met ballen. Er heeft al een teekening van hem in deze krant gestaan, waar in hij met vier ballen op zijn voet ballanceert. Zijn laatste nummer eveneerde die prestatie evenwel: daarbij laat hij zich uit het publiek ballen toegooien, die hij dan op een in zijn mond vastgehouden mes opvangt. Een van de grootste succesnummers is verder het optreden van de Fransche clowns Manetti en Rhum.. Zij treden op in een filmachtig aan doend verhaal. Manetti krijgt van Maurice Che- - alier een verzoek om in zijn plaats op te treden. Hij krijgt dan een spiegel toegezonden om zich voor te oefenen. Rhum breekt evenwel de spie gel cn kleedt zich dan net als Manetti. om ach ter de lijst van den spiegel te gaan staan en als spiegel op te treden. Hierbij ontwikkelen zich de meest dolle situaties; de gekste is wel het oogenblik waarop Manetti zijn sigarettenkoker uit zijn zak haalt, als Rhum, daar hij er geen heeft, niet weet hoe hem dit na te doen en dan ten eind raad den koker uit Manetti's hand pakt. Even later mist Manetti den koker, kijkt erbaasd rond, zoekt al z'n zakken af, maar ziet dan in den „spiegel", dat hij hem in zijn rech terhand heeft. Tevreden stopt hij den afwezigen koker dan in zijn binnenzak. Het idee van 'den gebroken spiegel is oud. maar de manier waarop Manetti en Rhum het verwerken is schitterend. Dit zijn slechts drie nummers van het uitge breide programma: er zijn andere, even succes volle en misschien ook een paar mindere, maar over het algemeen is dit inderdaad perfecte circuskunst. Het eene oogenblik trilt de tent van het ge lach, het volgende oogenblik zit iedereen roer loos van spanning en dan weer staat men paf van een of andere fantastische toer. Iedereen die er nog niet geweest is haaste zich dus naar Strassburger, koope een program ma, kijke er niet meer naar dan strikt nood zakelijk en kome tot dezelfde conclusie als velen voor hen, namelijk: Circus Strassburger over treft vele andere en zichzelf. GRENSBEWAKING EN TOERISME. De Alg. Ned. Vereenïging voor Vreemdelin genverkeer schrijft ons: Zooals bekend, zijn in verband met den in ternationalen toestand maatregelen getroffen tot bewaking onzer grenzen. Van tijd tot tijd verschijnen hierover uit voerige reportages in de pers, waaruit echter velen blijkbaar onjuiste conclusies hebben ge trokken. De gedachte schijnt te hebben post gevat, dat in onze grensgebieden het normale leven en verkeer wegens de getroffen militaire voorzorgmaatregelen verstoord zou zijn en dat hierdoor het bezoeken van deze streken geen onverdeeld genoegen zou zijn. In feite is de grensbewaking in geenen deele opvallend, men bemerkt hiervan niets of vrij wel niets, zoodat het niet gerechtvaardigd i: vrees te koesteren, dat men zijn vacantiegenoe- gens in onze grensgebieden zooals Twente, den Achterhoek, Limburg enz., die uit toeristisch oogpunt van zoo groote waarde zijn, niet onge stoord zou kunnen smaken. Integendeel, men kan in deze mooie streken nog altijd een even genotvolle, zorgelooze vacantie doorbrengen als voorheen. 1 OP ELKE BUS 6EN BON VOOR GESCHENKEN (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS Duitsche handelscorrespondentie. Herdenking dr. Pli. J. Hoedeniaker. Ter herdenking van den lOOsten geboorte dag van wijlen dr. Ph. J. Hoedemaker is Maandagavond in de Kloosterkerk te 's Gra- venhage een openbare samenkomst ge houden. Na schriftlezing, gebed en gezang van psalm 138: 1 sprak de voorzitter van het comité, dr. mr. J. Schokking een kort ope ningswoord, dat eindigde met de aanhaling van de resumptie, waarmede dr. Scheers zijn studie besluit: „Hoedemaker was een man van groot for maat, met genialen trek ln zijn persoonlijk heid. die een hier en daar profetische kritiek geoefend heeft op de in zijn tijd gangbare staatkundige politiek en die op bepaalde on- derdeelen van de theologie lijnen getrokken heeft, die ook voor een latere generatie als richtlijnen kunnen worden beschouwd. Bij dit alles stond hij in de houding des ge- loofs. „Wanneer ik Gods woord mee heb, ben ik bereid te gaan op wegen, waarvan ik het einde niet zie". In een uitspraak als deze voorkomende in een brief aan directeuren der vrije universiteit staat eigenlijk de geheele Hoedemaker voor ons". Na kort orgelspel sprak prof. dr. Th. L. Haitjema over het onderwerp .Hoedemaker en de Volkskerk". Hierna sprak mr. J. J. R. Schmal over: „Hoedemaker en ons staatkundig leven". De heeren D. W. Sala en A. van Esveld te Haarlem zijn geslaagd voor het examen in Duit sche handelscorrespondetie van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. Rjjkstuinbouwsehool Boskoop. Het einddiploma met aanteekening voor Han delscorrespondentie van de Rijkstuinbouwschool te Boskoop behaalden: E. Buhr (Duitsch) te Haarlem: mej. J. J. Lansdorp (Engelsch) te Heemstede. Voor het eindexamen van den cursus Tuin aanleg slaagde o.a. H. van Kralingen (F. D. E.) te Velsen. Mulo-examens. Maandag zijn te Haarlem geslaagd voor het A-diploma: Johanna M. Vis, Bloemendaal, Maria E. Het- telingh, Bloemendaal, Elbertine H. H. Krimp, Haarlem, Herman Schuyt, Bloemendaal. Jacob J. Siezenga, Bloemendaal. Aafje Sas, Hoofddorp, Jacobus van der Pol, Nieuw Vennep, Gerardus C. de Groot. Haarlem, Leo Straus. Aerdenhout, Albert Kok, Heemstede, Gerard L. de Graaf, Hil- legom, Hendrik Smid, Bloemendaal, Petrus J. Zalm, Bloemendaal, Rosa Postma. Bloemendaal, Hans Heilbron, Overveen, Johan J. Bosman, Vel sen N., Johannes A. J. van Ginhoven, Castricum Reinier Hommes, Velsen (N.), Johanna C. Mar tens, Beverwijk, J. J. Bosman, Velsen, J. A. J. v. Ginhoven, Castricum, R. Hommes, Velsen, J. C. Martens, Beverwijk, M. J. Bijleveld, Heemstede, G. Langbroek, H. Rollfs of Roelofs, J. Bouman, IJ. S. Barendsen, R. de Boer, allen te IJmuiden, Voor het diploma B: J. Vlaanderen, Heemstede. R.K. Mulo examen De Maandag in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede gehouden R K. Mulo-examens had den het volgende resultaat. Er waren 28 candidaten, geslaagd 26, afge wezen 2. Geslaagd voor diploma A: I. Krouwels, M. Kuipers, E. de Loor, A. Luykx, E. du Maine. M. Moerkerk, T. Prijden, A. Muyen, C. Portegies, F. Schoonebeek, A. Slewe, A. Seyzener. J. v. d. Zande, W. Touw, A. Turkenburg, J. Vermeys en P. Coppins, allen te Haarlem, C. Jansen, J. Rus man, A. Wester en S. Wilhelmus, allen te Hille- gom, J. Langeveld en C. Tulen te Nieuw Vennep, J. Dijkzeul en A. Hooreman te Heemstede en M. an Roon, te Bloemendaal. Endra Bajadur, de vrouwelijke fakir die met slangen spreekt. Een van de groep der Somali-negers in het tentendorp. De wervelwind-jockey's. De clowns Manetti en Klium voor den vermeenden spiegel* Helgoland verboden voor vreemdelingen. BERLIJN. 17 Juli (Havas). Reeds sinds eenige maanden Is de toegang tot Helgoland voor alle vreemdelingen verboden, met het oog op de versterkingswerken, welke op het eiland worden gebouwd. Bij decreet van den minister van binnen- landsche zaken worden nadere aanwijzingen gegeven. Duitsche onderdanen boven de 15 jaar moeten voor het verblijf op het eiland in het bezit zijn van een officieel identiteits bewijs met foto. Vreemdelingen mogen er niet aan wal gaan en zich evenmin ophouden aan boord van schepen, welke er aanleggen. Het is verboden er te schilderen, te teekenen of te fotografeeren. Voor bewoners van het eiland kunnen speciale vergunningen worden uitgereikt. A3ISTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 17 Juli 1939. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 400 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwaliteit 7280 ct„ 2e kw. 6270 ct. 3e kw. 5058 ct. per kilo slachtgewicht. 13 Stieren 4853 ct. per kilo slachtgewicht. 86 Melk- en Kalfkoeien f 180f 260 per stuk 59 Vette kalveren: 2e kw. 4856 ct., 3e kw. 3347 ct. per kilo levendgewicht. 99 Nuchtere kalveren f 7f 12 per stuk. 141 Schapen f 10f 18 per stuk. 434 Varkens: Vleschvar kens wegende van 90110 Kilo 6264 ct., Zware varkens 6061 ct., Vette varkens 5859 ct. per kilo slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons. Slachtrunderen matige aanvoer, stugge handel, onveranderde prijzen. Melkkoeien matige aanvoer en handel. Vette kalveren matige aanvoer, sleepende handel, prijzen voor de mindere soorten iets lager. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel er prijzen hooger. Schapen ruime aanveer, gedrukte handel, prijzen iets lager. Varkens ruime aanvoer, gedrukte handel, prijzen onveranderd, aan het eind der markt, prijs vleeschvarkens iets dalend. ROTTERDAM 17 Juli 1939. Aanvoer in totaal 2456 dieren: 696 vette run deren, 353 vette kalveren, 1 nuchter kalf. 761 varkens, 643 schapen of lammeren, 2 bokken of geiten. Vette koeien le kwal. 75. 2e kw. 62, 3e kw. 3448 ct.; vette ossen resp. 66. 60 cn 36-18 ct.; vette kalveren resp. f 1. 80 en 5060 ct.: 50 varkens (lev. gewicht) resp. 50. 49 en 48 ct.; schapen resp 45, 40 en 30 ct.; lammeren resp. 50, 45 en 40 ct., alles per kg. Schapen le kw. f 18, 2e kw. f 16. 3e kw. f 14: lammeren resp. f 12, f 9 en f 4, alles per stuk. Vette koeien en ossen aanvoer gelijk aan vorige week, handel lui, prijzen le kw. ossen niet geheel prijshoudend, verder als vorige week, prima koe 78 ct,; prima os 71 ct. Vette kalveren aanvoer korter, handel kalm, prijzen onveranderd, prima's tot f 1,10. Varkens aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen iets lager. Scha pen en lammeren aanvoer korter, handel tame lijk. prijzen schapen lager, lammeren als vorige week Maandag. Eenige partijen schapen weiden voor export gekocht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11