Viecdaaden- door verkeersongelukken AGENDA. Groot Strandvuurwerk DINSDAG 18 JUEI 1939 HAARD EM'S DAG BEAD 2 Reeks ernstige ongevallen op den weg Maandag: is een zwarte dag voor het verkeer geweest, want niet minder dan vier menschenlevens zijn door onge lukken op den weg verloren gegaan. Maandagavond omstreeks half negen liep op den rijksstraatweg tusschen Ede en Bennekom, ter hoogte van het Johanniter-ziekenhuis, de ongeveer zestigjarige mevrouw Brouwer uit Ede aan de linkerzijde van den weg. Op dat moment kwam een personenauto uit Veenen- daal haar tegemoet. De bestuurder trachtte de vrouw te ontwijken, doch doordat de auto slipte, slaagde hij hierin niet. De aanrijding was zóó hevig, dat het linkerbeen van mevrouw B. van het lichaam werd gerukt. Bovendien werd zij ernstig door een der koplampen der auto ge raakt. Zij was vrijwel op slag dood. Van achter aangereden. Maandagmiddag was nabij Slootdorp dc 66- jarige heer Venema, die bij zijn zoon te Midden- meer logeerde, per fiets onderweg. Een auto, bestuurd door een garagehouder uit Nieuwe Niedorp, die hem in snelle vaart achterop kwam, reed hem aan. De heer V. werd zoo ernstig ge wond, dat hij op slag dood was. Tegen den garagehouder is proces-verbaal opgemaakt. De onvoorzichtige jeugd. Maandagavond om half zeven stak de drie jarige J. Koorneef, wonende in de Benthuizer- straat te Rotterdam, vlak voor de ouderlijke woning plotseling den rijweg over. Het ventje werd gegrepen door een autobus, bestuurd door den 28-jarigen chauffeur B. J. K. uit Waddinx- veen en werd op slag gedood. Onder een achteruitrijdende auto. Te Voorburg is een 17-jarige jongen uit Leid- schendam onder een achteruitrijdende auto te recht gekomen. De jongen was bezig op een erf nabij de Rozenboomlaan een vrachtauto af te laden. Hierbij is hij onder de achterwielen van een achteruitrijdenden zandauto geraakt. De jongen was op slag dood. Zijn lijk is in be slag genomen door de Voorburgsche politie. Auto slipte. De 21-jarige autobestuurder Tuldane uit Am sterdam had op den rijksweg Nijmegen's Her togenbosch, onder de gemeente Heesch, het ongeluk met zijn w'agen te slippen, waardoor hij met vrij groote snelheid tegen een boom botste. De auto werd grootendeels vernield, alsmede een rijwiel, dat tegen dezen boom stond. De bestuurder liep een hersenschudding op en werd, na door dr. Bouman uit Nistelrode te zijn behandeld, in bewusteloozen toestand naar het St. Ludovicusgesticht te Heesch overgebracht en hier ter verpleging opgenomen. Het auto-ongeluk tc Westwoud. Over den toestand van de slachtoffers van het WAT ZIJ WIET DE 100.000 DEDEN. Een club van 30 man won 8 weken geleden de 100.000 op een half lot. Hoe werd dit geld besteed? Om deze vraag te kunnen beantwoorden heeft De Telegr. met de gelukkigen eens gepraat. Drie der winnaars laten wij vandaag aan het woord. „Ik heb een hartewensch vervuld," zoo verklaarde een der gelukkigen. „Ik ben met een Douglas gaan vliegen. Het is ons best bevallen. En dan heb ik nieuwe lampen voor mijn radio gekocht." „In Augustus gaan wij met den toer- wagen naar België," zoo deelde een ander mee. „We hebben ons fijn in de bullen ge stoken, kolen opgedaan voor den winter en als het vacantiereisje betaald is, staan er nog 150.— op de spaarbank." „Ik heb hall om half gedaan," aldus een derde, 700.— besteed aan meubilair, een Pinksterreisje, een vacantietocht met een autobus naar België, Luxem burg en Zwitserland en een nieuwe fiets. En 700.staan op de spaar bank." Donderdag wordt deze reeks voortgezet. Voor alle soorten loten blijft het Geiuksadres HOEFIJZERKANTOOR SCHOTERWEG 3, t.o. Fr. Halstheater, Telefoon 15370, Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) 11 e d e n: DINSDAG 18 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15-9.15 uur Palace Familie Cinema: „Lauter Lügen" en „De ploeg der Gedoemden". 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Van kwaad tot erger" en Nancv breekt drie harten". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Jaloezie", 2.30, 7 en en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Love Affairi', 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. Heemstede: Terrein Sportparklaan: voor stelling Circus Strassburger, 8 uur. WOENSDAG 19 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 25 en 7—9 uur. Heemstede: Terrein Sportparklaan: voor stelling Circus Strassburger. 8 uur. Zand voort: Vuurwerk voor Paviljoen Zui- derbad. Hoofddorp: Concours-hippique, 19.15 en L45 uur. auto-ongeluk te Westwoud, dat den heer P. Jong uit Zwaag het leven kostte, kan worden gemeld, dat de heer Buisman uit Hoogkarspel het Maandag goed maakte, minder goed was de heer A. Schouten uit Wester blokker. De heeren Spek uit Hoogkarspel en Laan uit Westwoud verkeeren nog in levensgevaar. De toestand van den heer Laan was iet^ beter, die van den heer Spek onveranderd. „Bethesda-Sarepta" en „Meer en Bosch". Lit het jaarverslag der Christ, vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem. Verschenen is het jaarverslag van de Chris telijke vereeniging voor de verpleging van lij ders aan vallende ziekte te Haarlem. Daarin worden gevoelvolle woorden gewijd aan de nagedachtenis van Ds. C. J. van Paassen, den betreurden voorzitter van het bestuur. Zijn taak werd overgenomen door Ds. J. C. van Dijk te Bloemendaal. De halvestuiversvereeniging „De macht van het kleine" heeft thans 1095 af deelingen, waar 5235 collectanten werken. Het aantal leden is gestegen tot 92938. In de inrichtingen ..Meer en Bosch" en ..Bethesda Sarepta" waren op 31 Dec. 1937 494 patiënten, op 31 Dec. 1938 509. Het aan tal verpleegdagen beliep 178,177 tegen 171.813 in 1937. Ontslagen werden wegens genoeg zaam herstel 47 mannen en 39 vrouwen (to taal 86) tegen 51 patiënten in 1937. De plannen voor den bouw van de Koningin Wilhelmiua-kliniek bij „Bethesda-Sarepta" aan de Hazcnpa- tcrslaan te Haarlem (van de architec ten Blaauw en Korringa) zijn thans door de Schoonheidscommissie goed gekeurd zoodat thans spoedig met den bouw zal kunnen worden aange vangen. De consultatiebureaux te Haarlem, Apel doorn en Leeuwarden bleven aan him doel be antwoorden. Zij werden bezocht door 365 pa tiënten, terwijl 1218 consulten werden gege ven. Op Meer en Bosch werkten 79 broeders en 8 zusters; de zusterkring van Bethesda-Sarepta omvatte 101 zusters, waarvan er 18 op de in richting zelf werkten. De rekening van de vereeniging wijst een totaal bedrag aan van f 410,557, er is een na- deelig saldo van f 19,630. CIRCUS STRASSBURGER Ook Maandagavond stroomde het circus Strassburger te Heemstede weer geheel vol. De roep die van de eerste voorstellingen is uitgegaan is zóó gunstig dat iedereen het wil zien, om ook zelf de beloofde 25 sensaties mee te maken. Het programma werd vlot afgewerkt, alle nummers slaagden uitstekend, zoodat de bezoekers vol daan huiswaarts gingen. De financiën van Haarlem. Het resultaat over 1938 niet ongunstig. Eenige weken geleden boden B. en W. van Haarlem aan den gemeenteraad ter vast stelling aan een 4e suppletoire begrooting dienst 1938. Dit stuk, dat een voorlooper is van de gemeenterekening cwer 1938, gaf ons reeds aanleiding om, na een vergelijking der cijfers, te concludeeren, dat de stand der financiën over 1938 niet ongunstig is geweest, zoodat er grond was voor de verwachting, dat de reke ning over 1938 zonder een tekort van beteeke- nis zou sluiten. Ook thans is de gemeenterekening van Haarlem over 1938 nog niet ge heel klaar, maar wel vernamen wij, dat er thans met zekerheid kan wor den gezegd, dat de inkomsten de uit gaven ongeveer dekken. Dit is een gunstig resultaat als men bedenkt, dat de rekening over 1936 en 1937 tekorten aanwezen van meer dan 700.000 gul den. Natuurlijk is over 1938 dit resultaat alleen te verkrijgen door te rekenen op extra bij dragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Aanvankelijk wees de begrooting voor 1938 een tekort aan van 1.067.000, waarvoor extra bij dragen werden aangevraagd. Uit Den Haag is toen de opdracht aan de gemeente gekomen om de opcenten op de belasting te verhoogen. De opcenten op de Personeele Belasting moes ten gebracht worden van 185 op 195 en de opcenten op de Gemeentefondsbelasting van 55 op 75. Door die verhoogingen kon de op brengst der belastingen voor 1938 op ongeveer ƒ200.000 meer geraamd worden (de hoogere opcenten op Personeel liepen over het geheele jaar 1938, maar die op de Gemeentefondsbe lasting slechts over 8 maanden .omdat dat be lastingjaar van 1 Mei tot 30 April gerekend wordt.) Hoewel er nog geen raadsbesluit genomen is om de bedoelde begrootingsposten te wijzigen, is het natuurlijk de bedoeling, dat die hoogere belastingontvangsten vermindering van de extra bijdragen uit het Werkloosheidssubsidie fonds tengevolge heeft. De aangevraagde extra bijdragen uit het fonds werden dan ook ver laagd tot ongeveer 850.000. Eerst als de begrooting over 1938 is goed gekeurd. kan de verrekening van die extra uitkeeringen plaats hebben. Haarlem wacht nog steeds op de goedkeuring van de begroo ting voor 1938, hoewel de onderhandelingen daarover reeds lang geleden hebben plaats gehad. Om aan enkele verlangers van Den Haag te voldoen, zijn, zooals onze lezers zich zullen herinneren, eenige raadsbesluiten ge nomen om de begrooting op enkele onder geschikte punten te herzien. Het is dan ook wel te verwachten dat nu spoedig de goed keuring der begrooting zal afkomen. PAVILJOEN IZ UID ER BAD Morgen, WOENSDAG 19 JUU 1939 22.30 uur NOORDEROAD Morgen, WOENSDAG 19 JULI 1939 14.30 uur Moderne Poppenkast op het strand ZATERDAG as. GROOT KABOUTERBAL tot 4 uur. Reist op avondretours. Laatste trein 0.29 uur (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant Warmer morgen toenemende bewol king. Geen regen van beteekenis. Zwakek tot matigen Zuidelijken tot Zuid-Oostelijken wind. Voor het overige gedeelte van het land: Warmer, droog weer, helder tot halfbe- wolkt, zwakke tot matigen Zuidelijken tot Zuid-Oostelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 66 F. Laagste hedennacht 60 F. Hoogste heden 62 F. Sinds gistermorgen heeft zich over Cen- traal-Europa een uitgestrekt gebied van hoo- gen luchtdruk ontwikkeld, dat nog steeds in beteekenis toeneemt. De hoogste barometer standen worden vanmorgen in Zuid-Duitsch- land aangetroffen. Tengevolge van deze alge- meene stijging van den luchtdruk is het weer in ons land, België, Frankrijk en Duitschland opgeklaard en nam de windkracht af. A.leen Bretagne maakt hierop een uitzondering. Hier is de wind krachtig tot stormachtig uit het Zuiden, hetgeen veroorzaakt wordt door een depressie, welke zich voor de Westkust van Frankrijk bevindt en die langzaam oost waarts doordringt. Te Brest viel al 10 m.M. regen. Gisteren werden uit vele plaatsen in West-Europa regen en onweersbuien gemeld, waarbij over het algemeen geen groote hoe veelheden neerslag zijn gevallen. Alleen te Warnemunde werd gisterenavond 13 m.M. re gen afgetapt. De gisteren genoemde depressie, die zich toen in het storingsfront over Duitschland ontwikkelde, heeft zich over de Oostzee en Zuid-Zweden naar het Zuiden van Noorwe gen verplaatst. Langs haar baan bracht zij zwaren neerslag, gepaard met onweer. Te Kutjern bij Oslo 36 m.M. Het depressie-systeem, dat nog steeds over Schotland, de Faroer en de Shet-eilanden ge legen is, vult verder op en vertoont slechts geringe activiteit. Over de Poolzee is de luchtdruk hoog. Het is via een smallen rug van hooge drukking ten Westen van IJsland verbonden met het Azoren hoogdrukgebied. BAROMETERSTAND Vorige stand 757 m-M- Stand van heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag 18 Juli 4.34 u.' v.m., 16.58 u. n.m. Strand berijdbaar van 9.3015.00 uur. Woensdag 19 Juli 5.20 u. n.m., 17.43 u Strand berijdbaar van 10.30—15.30 uur. Middelbare Technische School. Het doel van Prins Paul's bezoek aan Engeland. PARIJS, (United Press). Volgens door gaans betrouwbare kringen is het voornaam ste doel van het bezoek van Prins Regent Paul en zijn echtgenoote aan Engeland, te bewerken dat de credieten en bewapenings hulp die aan Polen, Turkije, Griekenland en Roemenië zijn verleend, ook zal worden uit gebreid tot Joego-Slavië. In Joego-Slavië zegt men weliswaar, dat er op het oogenblik geen reden is tot ongerust heid, doch het is bekend in diplomatieke kringen tc Belgrado, dat Hitler en Mussolini tegenover het probleem staan, of Duitschland een weg moet krijgen tot de Adriatische Zee, welke Mussolini als Italiaansche invloedssfeer beschouwt. Indien Hitier aanspraak maakt op bepaalde rechten in Triest, zoo zegt men dan, zal de Duce aanspraken maken op compensaties, die dan wel ten koste van Yoego-Slavië zouden gaan. De gedragslijn welke Prins Paul naar men gelooft zal volgen, wordt hem ingegeven door den wensch, zoolang mogelijk neutraal te blijven zoolang dat mogelijk is zonder de as- staten te provoceeren. Intusschen zou hij de militaire paraatheid van het land verhoogen. Uitreiking der diploma's. Van de 125 candidaten van de Middelbare Technische School te Haarlem zijn er 109 ge slaagd, 3 trokken zich terug en 13 werden af gewezen. De voorzitter van de Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs te Haarlem, Ir. P. J. van Zwieten, directeur van de Haarlemsche Ma chinefabriek v.h. Gebr. Figee, heeft de ge slaagden als volgt toegesproken: Nadat de directeur u den goeden uitslag van het examen heeft medegedeeld en daar mee u en uw familie en kennissen gelukkig heeft gemaakt, wil ik u namens het bestuur van harte geluk wenschen met het. bereikte resultaat. Nu de zorgen van het examen u van de schouders zijn genomen, zal de volgende zorg vermoedelijk zijn „en hoe nu verder?" In dit opzicht verkeert u in gelukkiger omstandighe den dan uw lotgenooten van voor eenige ja ren, toen deze vraag van „en hoe nu verder" belangrijk moeilijker was dan thans. Doch de vraag van het hebben of verkrijgen van werk is slechts een der factoren van het probleem „hoe nu verder"; er zijn nog vele andere. Niet alle heeft men in de hand. Maar wat u wel in de hand kunt hebben is de ern stige wil om er onder alle omstandigheden het beste van te maken. De kennis, waarmede u deze school thans gaat verlaten zal u daarbij tot grooten steun zijn. Doch u mag daarbij vooral in den eersten tijd niet vergeten dat het slechts de eerste stap is die u heeft gedaan en dat er nog vele zullen moeten volgen voor u datgene heeft I bereikt wat u zich voorstelt te bereiken. Maar met een vasten wil twijfel ik er niet aan of u zult ook bereid zijn om die volgende stappen te doen. In voorspoed zullen die stappen gemakke lijk vallen, doch dan is het noodig om niet te vertragen, hoewel het misschien zou ge lukken om er ook met minder inspanning te komen. Doch u moet er zich vertrouwd mee maken dat er na tijden van voorspoed ook weer tijden aanbreken, waarop de kans keert en ook dan moet u bereid zijn er het beste van te maken. Dus onder alle omstandigheden moedig aanpakken en dan twijfel ik er niet aan of u zult met de voorbereiding, welke u hebt gehad slagen. Ik wensch u dan, mede namens het bestuur, de beste kansen in uw verder leven" De directeur dr. G. de Gelder, nam ook het woord en reikte na eenige practische raadge vingen de diploma's en cijferlijsten uit, met een persoonlijk woord tot elk der geslaagden. Daarna nam de voorzitter der gecommit teerden, ir. J. P. Boezaardt, hoofdingenieur der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, het woord en sprak als volgt: Wij hebben u meegemaakt in moeilijke oogenblikken, en wij zijn er van overtuigd dat gij zware dagen en, wie weet, ook moeilijke nachten achter den rug hebt. Des te meer verheugt het ons u hier thans in feeststemming vereenigd te zien. Er zijn tegenstanders van examens en zij zullen er hun argumenten zeker voor hebben. Het is hier niet de tijd en de plaats daar over te discussieeren. Maar één ding wil ik er toch over opmerken. Wie nooit een eindexa men deed, waarmee hij de maatschappij voor zich zag openen, kent ook niet de uitbundige vreugde van degenen die kunnen uitroepen: „hoera, ik ben er!" Mijne heeren, namens gecommitteerden wensch ik u van harte geluk en wensch ik u veel voorspoed op uw verderen levensweg. Hierna werden ververschingen rondgediend. De aanwezigen bleven nog geruimen tijd ge zellig bijeen. BRIDGE CLUB „HAARLEM NOORD" Heer en mevr. Walter Heer en mevr. Wiegmink Heeren Dekker-v. d. Bogaard Heeren F. Gaus-C. Smit Mevr. Brave-heer v. Alphen Heeren F. Pigge-Groeneberg Heeren C. Keur-C. v. Es Heeren Schilp-J. v. d. Weijden Heer Kabel-mevr. Mulder Heeren S. Gaus-Brasser Heeren C. Kuil-P. Martin (afgebr. ronde) Overige deelnemers minder dan 6 M.P. Score M.P. pl. 3450 10 pl. 469 8 pl. 7920 6 pl. 5480 6 pl. 2900 6 pl. 2160 6 pl. 2040 6 pl. 120P 6 pl. 1010 6 pl. 830 6 pl. 4320 6 DE HEER C. VAN GEELKERKEN VERLAAT DE PROVINCIE UTRECHT. Treedt af als lid de Provinciale Staten. Door het vertrek uit de provincie Utrecht van den heer C. van Geelkerken is zijn plaats als lid van de Provinciale Staten van Utrecht openge vallen. In die functie is thans benoemd de heer Jan Altenburg te Soest. NOODLOTTIGE SPRONG In een leslokaal in de Tettcrodeschool waren Maandag 2 loodgieters aan het werk. Een van hen stond hoog op een ladder. De ladder ging plotseling schuiven en de loodgieter zag zich ge noodzaakt, er af te springen, waarbij hij juist terechtkwam op een ijzeren plaat, die bij een kachel stond en was omgevallen toen de tweede loodgieter zich omkeerde om zijn kameraad op te vangen. Bij den sprong brak de loodgieter het linker onderbeen. Een lid van O. D. verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer met een ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. PERSONALIA Voor het in Juni gehouden examen van de Vereeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen slaagde onze stadgenoot de heer M. Th. Kloos, voor Engelsche Handelscorrespon dentie. HENGELEN „HET WESTERKWARTIER". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een kaswedstrijd in het Groene Rak. Des avonds werden in het café van den heer De Vries aan de Brouwersvaart de prijzen uitge reikt. Ze werden gewonnen als volgt: 1. B. Jansen Jr., de grootste, 2. D. Halderman de meeste. 3. J. Mannaert, 4. P. Reemer. 5. B. Hilbrink, 6. D. Roest, 7. J. Steffens, 8. van Ko peren. 9. J. Roest. 10 Teunenbroek. 11. B. Jan sen Sr., 12. G. Hilbrink 13. J. Spanjaart 14. C. Jansen, 15 L. Koning. 16. G. v. Dijk, 17 F. Moerkerk. 18. N. Vonk, 19. D. Plas, 20. J. Taas fen, 21. R. Amelung, 22. G. de Vries, 23. L. Ho- man. ATHLETÏEK. HET GESCHIL MET DE „TREKVOGELS" OPGELOST. In de Maandagavond ten kantore van den voorzitter der K.N.A.U. te Amsterdam gehou den bespreking tusschen het Uniebestuur en een delegatie van de vereeniging „De Trek vogels" is door deze laatste de volgende ver klaring afgelegd: „De vereeniging „De Trekvo gels" verklaart zeer te betreuren, dat inzake het geschil met de Haagsche Stichting niet is gebruik gemaakt van de bemiddeling van het K N.A.U.-bestuur, ten einde een tijdige oplos sing in der minne te bevorderen; zij betreurt zeer, dat het op deze wijze naar de meening van het K.N.A.U.-bestuur de belangen der athletiek heeft geschaad en verklaart dat dit geenszins de bedoeling is geweest. Zij verzoekt het. K.N.A.U.-bestuur met het bovenstaande rekening te willen houden". Na goedkeuring van deze verklaring is door het bestuur der K.N.A.U. met algemeene stemmen besloten, den termijn der uitge sproken schorsing te wijzigen in één maand. In verband hiermede hebben de Trekvogels hun appèl bij de commissie van beroep inge trokken. Hiermede is een geschil dat voor de athle- tilek in Nederland slechts nadeel had kunnen brengen, naar het oordeel van K.N.A.U. en „Trekvogels" op gelukkige wijze opgelost. PROVINCIALE STATEN. Hedenmorgen half elf kwamen dc Provin ciale Staten van Noord-Holland in openbare vergadering bijeen. Het nieuw-inkomend lid Mr. A. B. Roos- jen A.-R.) legt in handen van den Com missaris der Koningin de bij de wet vereischte eeden af. Vastgesteld worden de rekening van de pro vinciale inkomsten en uitgaven over 1937. Het voorstel tot wijziging van het „Ambte narenreglement 1920" (betrekking hebbende op de provinciale ambtenaren, die in verband met de buitengewone omstandigheden onder de wapenen werden geroepen) wordt goedge keurd. Cursussen voor Handelskennis. Aan de orde komt het prae-advies van Ged. Staten op het voorstel van het oud-lid den heer Van Kessel (R.-K.) c.s. inzake sub- sidieering van cursussen voor handelskennis in verband met de „Vestigingswet Kleinbedrijf 1937". Ged. Staten geven in overweging, dit voorstel af te vijzen, omdat ook het Rijk en de Kamers geen subsidie verleenen. De Staten vereenigen zich zonder discussie of stemming met het afwijzend prae-advies van Ged. Staten. Kinder-hygiëne in Noord-Holland. Ged. Staten stellen voor in te willigen een verzoek van de Commissie voor Kinder- Hygiëne (ingesteld door de Noord-Holl. Ver eeniging „Het Witte Kruis" en den Noord- Holl. Bond van „Het Wit-Gele Kruis") om ver hooging van subsidie voor den verderen uit bouw van de organisatie. „De gelden", aldus Ged. Staten, „aan de kinderhygiëne ten koste gelegd, zijn als uitermate vruchtdragend te beschouwen, ook in dit opzicht, dat daarmede een besparing op de kosten van de geneeskun dige verzorging van volwassenen wordt ver kregen. Het beginsel, dat het kwaad het beste in de kiem kan worden bestreden, spreekt wel haast op geen ander gebied zoo sterk als hier." Voor 1939 was een subsidie van f 18.509 toe gestaan, Thans stellen Ged. Staten voor, het subsidie voor 1940 te bepalen op f 26.000, voor 1941 op f 29.500, voor 1942 op f 3*3.000 en voor 1943 op f36.500. Het doet Dr. Sajet (S.D.A.P.) genoegen, dat voor deze aangelegenheid nu één commis sie aan het werk is. Vooral bepleit hij meer toepassing van de tandheelkundige verzorging. Met groot genoegen zal spreker zijn stem aan deze voordracht geven. De heer Baas (A.-R.) zal dit eveneens doen. Hij zou echter gaarne willen, dat het subsidie nog hóoger kon zijn; hij beveelt in ieder geval de belangen van het platteland in dezen ten zeerste bij Ged. Staten aan. De heer Boissevain (Lib.) is van oor deel, dat de Amsterdamsche bevolking er niet al te best afkomt. Hij vraagt of Ged. Staten er niet bij de regeering op hebben aangedron gen, méér dan f 10.000 subsidie te verstrekken. Het zal volgens hem onvermijdelijk zijn, dat de Staten in de eerstvolgende jaren meer geld voor dit doel zullen moeten toestaan. De heer M i c h e 1 s (Ged. Staten) (S.D.A.P.) verdedigt de voordracht. Hij schetste, hoe de betrokken commissie vroeger en ook tijdens de alom toegepaste bezuinigingen met moeilijk heden te kampen heeft gehad. Thans verlangt zij echter meer subsidie, om haar werk naar behooren te kunnen verrichtenDaarom heb ben Ged. Staten deze voordracht ingediend. Wat de tandheelkundige verzorging betreft, merkt spreker op, dat al veel bereikt kan wor den, als de ouders er toe gebracht kunnen worden, meer zorg aan dit vraagstuk te be steden. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Woningbouwvereniging „Blocmendaal- Noord". Ged. Staten stellen voor hen te machtigen, onder door hen te stellen nadere voorwaarden, met de gemeente Velsen en de woningbouw vereniging „Bloemendaal-Noord" een re geling- aan te gaan, waarbij, te rekenen met ingang van 1 Mei 1939, eenerzijds de gemeen te het geheele tekort op de exploitatie van genoemde instelling, voor zoover niet door een Rijksbijdrage gedekt, voor haar rekening neemt en anderzijds de Provincie den eigen dom van den grond, thans bij de woningbouw vereniging in erfpacht, om niet aan de ge meente overdraagt. Dit wordt goedgekeurd. Bescherming van dc duinen en duingrouden. Door Ged. Staten wordt voorgesteld te be sluiten. in de Verordening op het instand houden der duinen en dulngronden in de pro vincie Noord-Holland eenige wijzigingen aan te brengen, ten eerste in art. 1, dat het college als volgt wil wijzigen: „Onder duinen en duingronden, bij deze ver ordening bedoeld is te verstaan de strook gronds in de provincie Noord-Holland, begre pen tusschen het strand der zee en den binnen teen der duinen. Deze verordening is uitsluitend van toepas sing op de duinen en duingronden op het vaste land der provincie Noord-Holland be noorden het gebied van het hoogheemraad schap van Rijnland". Artikel 14 wenschen Ged. Staten als volgt gewijzigd te zien: „Het is verboden in de duinen en duingron den afgravingen of vergravingen te doen. Ged. Staten kunnen van dit verbod onder nader te stellen voorwaarden schriftelijk ontheffing verleenen. Nadat enkele leden eenige opmerkingen hadden gemaakt, die door Mr. B o m a n s (R.-K.) namens Ged. Staten werden beant woord. werd ook deze begrooting goedgekeurd. (De zitting duurt voort.) AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN Maandagavond reed by het vereenigingspunt Zomervaart, Nieuwe Weg en Zomerweg de 27- jarige V.. uit Eindhoven met zijn auto.' waarin nog 2 anderen gezeten waren, niet rechtsaf, zoo als hij had moeten doen. maar. door de duister nis en onbekendheid met den weg, rechtuit, zoo dat hij tegen een hek botste. Daarna hield hij nog wat links en daarbij kwam de auto in een sloot terecht. De 3 inzittenden kregen geen letsel. De auto. die gehuurd was in een Amsterdam sche garage, was aan de voorzijde ernstig be schadigd en werd met een kraan wagen uit het water gehaald. EEN TELEURSTELLING VOOR DEN DIEF. De eigenaar van een zaak in de Reguliers- breestraat te Amsterdam ontdekte, dat uit een buiten hangende vitrine dertien gouden munten ter waarde van ongeveer honderd-en-zestig gul den en een blokje koper was ontvreemd. Het blokje koper, zoogenaamd imitatie goud, dat een kilogram weegt, heeft men waarschijnlijk voor echt versleten. Een teleurstelling.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2